Miljoenen extra voor veiligheid Proefproject moet onrust onder asielzoekers wegnemen Kilo's drugs gevonden bij huiszoekingen Grensarbeider hoeft liet te rekenen p compensatie Rederij overweegt Zeebrugge te ruilen voor Vlissingen Wegen en openbaar vervoer GGD ziet toename van kinkhoest Zeeuwse akkerbouwers temperen optimisme over aardappeloogst zeeuwse almanak Net MIDDEN zeeland [oor Ben Jansen [[DDELBURG - De provincia- wegen in Zeeland worden in en hoger tempo veiliger ge makt. De aanpak van de orichting van wegen krijgt reuals het fietsbeleid en het penbaar vervoer voorrang in et nieuwe meerjarenprogram- infrastructuur van de pro- ncie Zeeland voor de periode 100-2004. Voor dit programma elk jaar vijfenhall' miljoen ïlden extra beschikbaar dank- het dividend dat de provincie an Delta Nutsbedrijven ont- irngt. it nu toe stak de provincie arlijks een half miljoen gul- min het aanpassen van de in- ehting van wegen volgens de tgangspunten van Duurzaam üig- etgaatdaarbij omverbetering reconstructie van kruispun- n, versterking van bermen, inbrengen van een overrijdba- scheiding van rijstroken bij jbiedsontsluitingswegen en inbrengen en verbeteren van schermingsconstructies. De jmende jaren komt er elk jaar iee miljoen gulden meer voor ischikbaar. Het is de bedoeling de verbeteringen gelijktij- worclen uitgevoerd met Qot onderhoud, omdat dit nzienlijke besparingen ople- rt. ritiek nd vorig jaar kreeg de pro vin kritiek te verduren omdat Ier de schijn van had dat het beleid om fietsen aan te moedi gen niet zou worden voortgezet. Het dagelijks provinciebestuur wil nu voor een periode van vier jaar opnieuw een fietscoördina- tor aanstellen. Vanaf 2002 wor den fietspaden aangelegd langs de ongeveer 25 kilometer pro vinciale weg waar nog geen vrij- liggende fietspaden zijn. Ook wordt geld uitgetrokken om gemeenten en waterschap pen te steunen bij het verbete ren van verkeerssituaties die veel ongelukken met fietsers .opleveren. Bij het openbaar vervoer denkt de provincie aan verbetering van voorzieningen op en nabij bushaltes en een betere commu nicatie met de gebruikers van het openbaar vervoer. Knelpunt Op het meerjarenprogramma prijkt ook nog steeds een oplos sing voor het knelpunt Zand- kreekdam in het traject Goes- Zierikzee. Met Rijkswaterstaat wordt overleg gepleegd over de manier waarop de stremmingen voor het wegverkeer door ope ning van de brug kunnen wor den voorkomen. Volgend jaar moet een begin worden gemaakt met de uitvoering van dit pro ject. Onlangs is gebleken dat het spoorwegviaduct bij 's Heer Arendskerke in een zodanig slechte toestand verkeert dat re kening moet worden gehouden met vervanging. De kosten hier van worden door dë provincie voorlopig op drie miljoen gul den geraamd. door Joost Bosman AXEL - Bij zeven gelijktijdige huiszoe kingen in de gemeenten Axel en Terneu- zen heeft de politie woensdag tientallen kilo's softdrugs aangetroffen. Vier perso nen (twee uit Axel, één uit Hulst en één uit Terneuzen) werden aangehouden. Naast de verdovende middelen nam het team van regio- en districtsrechercheurs admi nistraties en een hoeveelheid geld in be slag. Zo'n veertig politiemensen namen deel aan de actie. De invallen van de zogeheten taskforce werden uitgevoerd nadat eerder op de dag de hoofdverdachte uit Axel was aange houden. De man werd al enige weken ge volgd door de politie, omdat hij werd ver dacht van handel in (soft)drugs. Bij zijn arrestatie, verricht nadat de man van het veerpont afkwam, werd 30 kilo weed en 300 gram hasj aangetroffen in de auto van de Axelaar. ,,Dat is een auto vol", aldus teamleider J. Schouwenaar. Volgens hem was de Axelaar ook elders in Nederland, waaronder in de Randstad, actief. Op basis van de informatie die de hoofd verdachte tijdens het verhoor verstrekte, besloot het rechercheteam op zeven plaat sen (de woning van de Axelaar incluis) huiszoekingen te verrichten. De inbeslag- genomen verdovende middelen zullen na onderzoek worden vernietigd. Volgens Schouwenaar kunnen de aangehouden personen niet worden aangemerkt als een bende of criminele organisatie. Pers Opvallend was dat gelijktijdig met de in vallen de pers daarover werd geïnfor meerd. Journalisten en fotografen werden zelfs, tegen de gewoonte in, naar de wo ning van de hoofdverdachte uit Axel mee genomen. ,,We willen een wat opener be leid voeren, ookten opzichte van de pers", verklaarde politiewoordvoerster J. Duin- kerke. Om de fotografen en cameraploeg tevreden te stellen, werd de inval in Axel nog eens in scene gezet. foto Charles Strijd norHarmen van der Werf !N HAAG - Grensarbeiders leten leren leven met ver- lillen in de stelsels van sociale terheid tussen Nederland en Igië. Staatssecretaris J. F. ogervorst van Sociale Zaken niet van plan maatregelen te men om nadelen weg te wer- it kabinet heeft alle knelpun- op een rijtje gezet, waar msarbeiders tegenaan lopen desociale stelsels van Neder- id, België en Duitsland. ijdrage n voorbeeld daarvan is de bij- ndere bijdrage die in België irkende Nederlanders moeten alen als sociale-zekerheids- fing. De Belgische rijksover- d compenseert die speciale drage via het eigen belasting- steem. Nederlandse grensar- ders betalen in Nederland eld voor studie rbetering an Jeugdzorg DDELBURG - Het dagelijks vinciebestuur wil 300.000 Iden uittrekken voor een on- zoek naar de Zeeuwse jeugd- moet de herstructurering de jeugdhulpverlening «'bereiden die gedeputeerde Coppoolse (CDA, jeugd/wel- i) de komende vier jaar door voeren. Uit het onderzoek et blijken of het jeugdbeleid ide provincie de laatste j aren id is geweest en wat er moet rden verbeterd. isie gens Coppoolse schiet de be ulde verdeling van ambu- te hulp (hulp aan jongeren thuis wonen) en residentiële p (tehuizen) in twee organi- es tekort. Hij sluit een fusie sen de stichting Agogische cgcentra Zeeland (AZZ) en phting Jeugdzorg Zeeland Z) niet uit. evaluatie van het Zeeuwse gdzorgbeleid van de afgelo- i jaren moet leiden tot voor den over hoe de toekomst van iulp aan jongeren eruit moet ü- Volgens Gedeputeerde ten is er voor de uitvoering 1 de herstructurering wel- 'tnog extra geld nodig. belasting en krijgen die com pensatie niet. In België werkende Nederlan ders bevinden zich overigens in een verhoudingsgewijs voorde lige positie, dankzij de belas tinghervorming van Oort. In Nederland zijn de belastingen toen verlaagd en de sociale pre mies verhoogd. Nederlandse grensarbeiders hebben daarvan geprofiteerd, omdat zij belas ting betalen in Nederland en so ciale premies in België. Voor Belgische grensarbeiders is de ze stelselwijziging nadelig ge weest. België en Nederland werken aan een nieuw belastingverdrag om dit probleem te ondervan gen. Onder Nederlandse grensarbei ders ontstond daar vorig jaar veel onrust over. Zij vreesden onder het Belgisch belastingre gime te worden gebracht, waar door zij de voor Europa unieke Nederlandse hypotheekaftrek voor hun eigenhuis zouden ver liezen. Effecten Staatssecretaris Hoogervorst •bezweèrt in zijn vergelijkende notitie ovér grensarbeid dat er nog geen definitieve keuzes zijn gemaakt.. 'Uitgangspunt is in elk geval', stelt hij, 'het zoveel mogelijk voorkomen van nega tieve inkomenseffecten voor Nederlandse inwoners die in België werken'. Een nieuw ver drag wordt niet eerder dan 2003 verwacht. De huidige verschillen in de so ciale positie van de Nederlandse grensarbeiders zijn volgens Hoogervorst overkomelijk. Te genover nadelen staan voorde len. Ingrijpen is daarom niet no dig, vindt de staatssecretaris, omdat er geen aanwijzingen be staan dat de sociale positie van grensarbeiders minder goed zou zijn dan die van de Nederlandse werknemer. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - 'Eerst praten, dan procederen' is de naam voor het proefproject van Vluchtelingenwerk Schouwen-Duiveland met als doel zoveel mogelijk onrust onder asielzoekers weg te nemen. Vluchtelingenwerk werkt daartoe samen met het Centraal Orgaan Opvang Vluchtelingen (COA), de vreemdelingen politie en drie advocaten die gespeciali seerd zijn in het asielzoekersbeleid. Veranderingen in de vreemdelingenwet, wijzigingen in de opvang van asielzoe kers, nieuwe regels rondom terugkeer en het wispelturige politieke klimaat geven aanleiding tot veel onrust onder de bewo ners van het AZC in Burgh-Haamstede. Gelatenheid „In de hulp aan vluchtelingen heerst lan delijk een stemming van gelatenheid en terughoudendheid", zegt woordvoerster Philomène op 't Hof van Vluchtelingen werk Schouwen-Duiveland. Volgens haar haken veel vrijwilligers af doordat taken pakketten worden afgebroken, budgetten worden ingekrompen en afdelingen ver dwijnen. Op 't Hof prijst de standvastig heid van de vrij willigers in Burgh-Haam stede ondanks dat ook hier het budget drastisch wordt ingekrompen. Volgens haar zou de opzet van dit project niet mo gelijk zijn zonder die inzet. De medewerkers van Vluchtelingenwerk Schouwen-Duiveland ervaren toenemen de spanning en verwarring onder de bewoners van het AZC. Op 't Hof kan zich dat goed voorstellen. „De mensen maken zich zorgen over de herziening van de vreemdelingenwet die eind 1999 op stapel staat, over de intensivering van het terug keerbeleid en over een nieuwe manier van opvang." Overleg Vluchtelingenwerk wil door middel van voorlichting en overleg met de asielzoe kers zoveel mogelijk verwarring en ver vreemding wegnemen. Samenwerking met advocaten en onderling vertrouwen moeten de basis vormen voor het project 'Eerst praten, dan procederen'. De advo caten Pieter Bogaert uit Nieuwegein, Loes Vellinga-van Nieuwkerk uit Alk- Bewoners van het AZC in Burgh-Haamstede maken zich zorgen over toekomstige ver anderingen in het asielzoekersbeleid. foto Janne Wolterbeek maar en Jeanine Jansen uit Kapelle heb ben hun medewerking aan dit project toe gezegd. Zij voerenper toerbeurt op maandag 4 ok tober, woensdag 3 november en vrijdag 10 december discussies over de toekomstige veranderingen in het asielzoekersbeleid. Deze drie bijeenkomsten worden gehou den in het AZC in Burgh-Haamstede van 14.00 tot 16.30 uur. De discussies worden in het Nederlands gevoerd. Er zullen tol ken bij aanwezig zijn om desgewenst de onderwerpen in het Frans en Engels sa men te vatten. Op 't Hof hoopt dat dit initiatief van Vluchtelingenwerk Schouwen-Duive land inderdaad enige onrust onder de asielzoekers kan wegnemen. Zij acht het voor de hand liggend dat in dat geval ook andere afdelingen van Vluchtelingen werk Nederland dergelijke projecten op zetten. door Arjan van Westen GOES - De GGD Zeeland constateert een toename van het aantal besmettin gen van kinkhoest. De omvang ervan is te vergelijken met die van de laatste epidemie van mazelen. „Alleen consta teerden we toen wat meer besmettingen in religieuze kringen", aldus E. van Dijk, arts infectieziekten bij de GGD Zeeland. Dat de kinkhoest, die jarenlang niet meer voorkwam, weer opleeft komt volgens Van Dijk omdat de bacterie re- sistenter geworden is tegen medicijnen en vaccinaties. Het gaat in Zeeland om tientallen meldingen per jaar.,Maar in de meeste gevallen is het met antibioti ca te genezen", stelt Van Dijk gerust. Kinkhoest kan met name bij zuigelin gen nare gevolgen hebben. Als huisart sen kinkhoest constateren, geldt een meldingsplicht bij de GGD. Eerst moe ten de artsen daarvoor in een laborato rium bloedonderzoek laten verrichten. Meestal is de ziekte dan al genezen. Ze ker bij kinderen die gevaccineerd zijn, is de kinkhoest eenvoudig met antibio tica te genezen. Indien niet dan dreigt het gevaar van longontsteking. Met na me bij zuigelingen. Die zijn vaak nog onvoldoende gevaccineerd en hebben weinig weerstand. De besmetting van de zuigelingen door de moeders, die zelf tijdens de zwanger schap besmet zijn, is volgens Van Dijk nihil. „Immers ook de antistoffen zul len de moeders overbrengen." Wel kan het problemen geven als een besmette baby bij een niet gevaccineerde zuige ling in de buurt komt. Ouders kunnen kinkhoest herkenen als de kinderen een langdurig blafhoest hebben. Ze hebben dan geen snotneus. Het gaat vaak gepaard met het ophoes ten van taai slijm en overgeven. door Wout Bareman VLISSINGEN - De haven van Vlissingen is één van de kandi daten voor vestiging van de Antwerpse roro-rederij Cobel- fret. Ook Rotterdam is in de markt. De rederij wil haar acti viteiten concentreren in de ha ven van Zeebrugge, maar ziet daar te weinig mogelijkheden; het havenbestuur van Zeebrug ge voelt niets voor concentratie van de activiteiten van de rede rij op de terreinen van Flanders Container Terminal in de voor haven. Argument van het havenbe stuur: de containerkade mag niet worden gebruikt als par keerterrein voor de vrachtwa gens die verscheept worden met de roro-schepen. Het bestuur ziet wel mogelijkheden voor gronduitgifte in 2002 of 2003, als in de achterhaven een nieuwe getijzone wordt aange legd. Algemeen directeur V. De Sae- deleer van de haven van Zee brugge: „Terreinen in de haven zijn altijd kostbaar. Wij zijn best bereid Cobelfret op middellan ge termijn tegemoet te komen, maar momenteel beperken onze mogelijkheden zich tot dertig hectare extra ofwel negentig hectare in totaal." Werk De roro-rederij onderhoudt met twaalf eigen en twee gecharter- de schepen diensten tussen Zee brugge, Rotterdam, het Ver enigd Koninkrijk en Zweden en biedt werk aan in totaal duizend man. Cobelfret beschikt in Zee brugge over zestig hectare op verschillende locaties in de ha ven. Uit oogpunt van efficiency wordt al maanden gezocht naar mogelijkheden de activiteiten op één plaats te concentreren. Dit voorjaar werd daarom een overeenkomst gesloten met Ka toen Natie/Seaport Terminals voor vestiging op de Flanders Container Terminal. Woordvoerder G. Bruers van Cobelfret beaamt dat, nu het havenbestuur die concentratie tegenhoudt, wordt gekeken naar nieuwe vestigingsmoge lijkheden. In Rotterdam be schikt de rederij nu al over der tig hectare; Cobelfret zou er negentig hectare aan toe willen voegen op een nieuwe locatie. Besprekingen Maar ook Vlissingen is in de markt. Gedeputeerde van eco nomische zaken en haven schapsvoorzitter D. Bruinooge bevestigde dat dinsdag. Bruers wil nog voor het eind van dit jaar de knoop' doorhakken. Bruinooge: „Er zijn inderdaad besprekingen gaande. De snel heid waarmee de beslissing wordt genomen, wordt hele maal bepaald door de rederij. Natuurlijk zou vestiging van Cobelfret - we praten over onge veer honderd hectare - een ge weldige aanwinst zijn voor de haven van Vlissingen. Wij gaan er vanuit dat de beslissing niet al te lang op zich laat wachten." Volgens Bruinooge zijn twee locaties 'in beeld': aan de Scaldiahaven en aan de nog te realiseren Nieuwlandhaven. Overigens doet de haven van Zeebrugge verwoede pogingen Cobelfret op enigerlei wijze te gemoet te komen. Ook op dat front wordt nog druk onderhan deld. (Advertentie) HET BETOVERDE PLEIN Abdijplein/Zeeuws Museum Elke zondag 11.30 uur RONDLEIDING Nico Out Aanmelden: Informatiekiosk Info: (0118) 62 66 55 door Maurits Sep VLISSINGEN - De oogst van consumptie- en pootaardappe- len overschrijdt dit jaar de re cordproductie van 1996 met ongeveer zes procent. Die ver wachting heeft het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) dinsdag uitgesproken. Voorzit ter J. Klompe van de Zeeuwse kringvakgroep akkerbouw van de ZLTO vindt het evenwel nog veel te voorbarig om van een re- cordoogst te spreken. Het CBS vermoedt dat gunstig weer en een grotere teeltopper vlakte de oorzaken zijn van de recordoogst. Opmerkelijk is dat steeds meer aardappelen van zand- in plaats van kleigronden komen. Nu is dat bijna een kwart, in 1995 nog veertien pro cent. De verschuiving komt door een groter areaal op zand grond en door toenemende oog sten per.hectare. De opbrengst per hectare zandaardappelen zal in 1999 gelijk zijn aan die van kleiaardappelen. Klompe deelt het optimisme van het CBS allerminst. „Het zou mij verbazen als er een re cordoogst wordt gemeten. Het is bekend dat er meer aardappelen zijn gepoot, met name de vroege rassen. De indicatie is dat die een aardige opbrengst hebben. De later gepote aardappelen zullen naar verwachting echter een lagere opbrengst hebben. Voor Zeeland verwacht ik daar om per saldo geen recordoogst." Ook voorzitter A van Hootegem van de Producenten Organisatie Aardappelen (POA) zit met nog wat onzekerheden bij de oogst, die vooral de komende vier we ken plaatsvindt. Hij heeft sig nalen dat de aardappelen dit jaar wat kleiner zijn. De POA verwacht 10 a 20 procent min der bonken (groter dan 50 mm), die vooral bij de frietindustrie gewild zijn. Van Hootegem ver moedt ook enkele problemen met kwaliteit: „Het verschilt per gebied, maar sommige per celen hebben deze zomer be hoorlijk te lijden gehad van de droogte,. Misvormingen, groei- scheuren en glazigheid kunnen voor grotere uitval zorgen." Grondstructuur Klompe bevestigt dit. „De op brengst wordt voor een belang rijk deel beïnvloed door de grondstructuur en die heeft, ze ker op de zwaardere gronden, nogal wat te lijden gehad van de wateroverlast van vorig jaar. Anderzijds hebben nogal wat percelen te lijden gehad van de hittegolf in augustus." De gevolgen voor de aardappel prijzen zijn nog moeilijk te voorspellen. Klompe: „Dat hangt sterk af van de totale oogst. Niet alleen die in Zeeland of Nederland, maar die in heel West-Europa." Vooralsnog zijn de prijzen van de eerste bintjes gematigd. Het CBS veiwacht tevens dat de oogst aan zaaiuien een zesde meer zal zijn dan vorig jaar. Oorzaak is dat 800 hectare meer uien is gezaaid, hoewel de op brengst per hectare van zaaiui-' en 14 procent lager zal zijn. Nu de toegangverschaffers tot Intepiet druk bezig zijn de tolpoorten naar de digita le snelweg op te ruimen, zag ook die Goesenaar zijn kans schoon. Eindelijk surfen, browsen, chatten en e-mai- len. In de wetenschap dat zijn leven op het punt stond een betekeriende verrijking te ondergaan, haalde hij snel een gratis cd-rom met de be nodigde programmatuur. Omdat het Internetabonne ment toch niets .meer kost nam hij ook maar een een cd- rom van een tioeede aanbie der mee naar huis. Het instal leren van het programma dat zijn blik op de wereld zo zeer zou verruimen was een fluitje van een cent, was hem verze kerd. Dat bleek tegen te val len. Dan maar de andere cd- rom geprobeerd. Tot in de kleine uurtjes zoemden de schuifjes, klikte de muis en piepte het modem, maar de verbinding met Internet bleef uit. „Het Net, Zonnet", mopper de de man terwijl hij de titels op de cd-doosjes las. „Rot net."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 17