Drukke tijden voor rietdekker PZC Willem 3-centrum moet kunstklimaat stimuleren Ter Braak verlaat Zeeland voor landelijk kunstfonds Begin van het einde van de Zeeland in Vlissingen Festivals blikken zeer tevreden terug zeeland Recreatieparken zorgen voor onverwacht veel werk Agrimarkt opent vestiging Agriland in Nieuwe Tonge ondernemend zeeland Ziekenhuis in Zierikzee krijgt nieuwe tuinen 1900-2000 kunst cultuur Dansspektakel lets op Bach dinsdag 21 september 1999 sbw 14 door Claudia Sondervan DOMBURG - Werk bij Hof Domburg lokte Ubel en Elly Rosema naar Zeeland. En in Domburg willen ze blijven. „De kuierlatten liggen in de achtertuin," lacht Elly Rose ma. Voorlopig is er geen reden om op te stappen. Steeds meer Zeeuwen ontdekken dat een erkende rietdekker zich in de omgeving gevestigd heeft, dus Ubel Rosema heeft het druk. „Er zijn genoeg rietdekkers in Nederland," weet Rosema. „Er zijn 250 erkende bedrijven aangesloten bij de Bedrijfsfe- deratie. Maar er is zoveel werk dat iedereen het druk heeft." Rosema en zijn vrouw streken vorig jaar in Domburg neer vanuit het Gronings-Friese De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. grensgebied. „We hebben vijf jaar voornamelijk in Duitsland gewerkt, de hele kust langs tot aan Polen. Maar het werk daar liep terug", vertelt Rosema. In Zeeland ontdekte hij onver wacht veel werk voor rietdek kers. Grote recreatieprojecten als Hof Domburg en De Ban- jaard trokken ook veel Engelse en Hongaarse rietdekkers, maar die zij allemaal weer ver trokken. weet hij. Hij legt veel rieten daken terug op boerenschuren die eerder onder golfplaat of pannen ge dekt waren. Daarnaast willen steeds meer huiseigenaren riet op hun huis. „De isolerende waarde in aanmerking geno men schelen de kosten weinig met een pannendak," vindt hij „Daarbij kan je volstaan met een lichtere betimmering om dat het gewicht van een rieten dek beter gespreid is. Goten heb je door de oversteken ook niet en omdat het dak uitsteekt hebben je muren ook minder te lijden." Een rieten dak kan aan de zon- en windrijke zuid- en westkanten 25 tot 30 jaar mee, aan de noord-oostkanten het dubbele aantal jaren, zegt hij. Behandelingen met brandver- tragers maken verzekeraars minder kopschuw en nieuwe bevestigingstechnieken waar- WEMELDINGE - Agrimarkt bv vestigt zich met een nieuwe Agrilandwinkel in tuincen trum en bloemisterij Van Ees teren in Nieuw Tonge. De de tailhandelstak van CZAV in Wemeldinge neemt het tuin centrum per 4 oktober over en begint dan aan een verbouwing van enkele maanden. Tot de opening van de nieuwe Agri land in februari 2000 is de win kel open met een beperkt assor timent. Huidig winkelmanager Adrie van Eesteren wordt ook win kelmanager van de nieuwe Ag riland. Het merendeel van de werknemers van Van Eesteren gaat mee met de overname. Er door riet ook op schroefdaken kan, helpen de markt. Niette min leent niet ieder gebouw zich voor riet, vindt hij. „Als het niet past of het dak loopt niet. steil genoeg af, doe ik het niet. Dan krijg je enkel ellen de." Het riet komt uit Turkije, Roe menië en Hongarij e: de beperk- te Nederlandse oogst uit Over ijssel is doorgaans besproken door anderen. „Mensen verba zen zich altijd over de hoeveel heid die de vrachtwagen afle vert. Je rekent met tien bossen per vierkante meter.Zelf werd hij bijna bij toeval rietdekker door mee te gaan werken met de vader van een vriend. Rose ma merkte dat hij er gevoel voor had. Nu vertelt hij en thousiast over het karakter dat een rieten dak een woning geeft. Het valt erg tegen om mensen aan te trekken die inzet en gevoel voor het ambacht to nen, merkt hij. Rosema werkt samen met zijn zoon Albert en een leerling uit Westkapelle, waar hij het ambacht wel in ziet groeien. Ubel Rosema bij het vernieuwde rietdak van een boerderij te Vrouwenpolder. foto Ruben Oreel zijn geen gedwongen ontsla gen, zegt Agrimarkt. Agri markt kent een consumenten- omzet van circa 53 miljoen gulden die behaald wordt in de supermarkt Agrimarkt met een vestiging in Goes en Agriland, een formule met een breed as- sortioment voor tuin en dier met vestigngen in Middelburg, Oud-Beijerland en Wouw. De overname van Van Eesteren is de eerste verwezenlijking van het voornemen van Agri markt om te groeien in omzet en aantal vestigingen. In 2000 volgen mogelijk meer dere nieuwe vestigingen, laat directeur I. J. Leenhouts we ten. door Claudia Sondervan ZIERIKZEE - De tuinen rond het Oosterschelde Ziekenhuis in Zierikzee worden sinds de zomervakantie nieuw vormge geven door Habo Hoveniers in Renesse. Het bedrijf voerde vorig jaar ook de vernieuwing van de tui nen rond het Oosterscheldezie- kenhuis in Goes uit. Daar ging het bedrijf voor een groot deel uit van de bestaande, zeer ver vallen tuin met arboretum. Het Zierikzeese project krijgt een geheel nieuwe vorm, ontwor pen door het jonge ontwerpers duo Willem-Jan Joosse en José Simonse van het Borsselse tuin- en landschapsontwerp bureau Ruimte Groen. Voor het ziekenhuis ligt de na druk in het ontwerp op logische verkeerslijnen en parkeer ruimte, uit het zicht gehouden door groene singels en een be grenzend talud. Daar wordt het uiteindelijke resultaat binnen kort al zichtbaar. Achter het ziekenhuis wordt een kijktuin aangelegd waarop verpleegza- len uitzicht hebben. De tuin wordt aangelegd rond een ga zon met bestaande dennen, beuken en eiken en nieuwe, bloeiende toevoegingen als Ca- talpa en moerascypres. Centraal in het diepste deel van de tuin komt een vijver van 200 tot 300, vierkante meter, die Habo ten geschenke geeft aan het ziekenhuis, vertelt mana ger/projectleider Theo Nieu- wenhuizen. „Het aanvankelij ke plan bleek te kostbaar en een van de elementen die sneu velden was de waterpartij. Dat vond het bestuur toch jammer. Toen zijn wij met deze oplos sing gekomen.De vijver krijgt glooiende randen met oever planten en waterplanten, maar geen vis. „De vijver dient ook als overstort voor het terrein water en voert het teveel aan water af naar een sloot in de buurt. Als de reigers de vis niet vangen raak je ze door dat ka naal wel kwijt," legt Nieuwen- huizen uit. Over drie weken krijgt de vijver vorm, als het gros van het werk aan bestra tingen, verhardingen en grond bewerking gebeurd is. Eindno- vember wordt de laatste hand aan de beplantingen gelegd en is de tuin klaar. In het laatste jaar van de twintigste eeuw blikt de PZC van dag tot i dag terug op nieuws feiten uit Zeeland. 21 SEPTEMBER 1939 doorTheo Giele Drie weken is Engeland in oorlog met Duitsland, als directeur K. G. Bron van Stoomvaart Maatschappij 'Zee land' zijn grote zorgen uit over de toekomst van lijndienst tus sen Vlissingen en Londen. Is in maart 1939 nog een van de nieu we mailschepen van stapel gelo pen, zes maanden later heeft de oorlog alle goede vooruitzich ten vernietigd. In plaats van dagelijks, vaart nu driemaal in de veertien dagen een schip. Voor die ene over tocht melden zich nauwelijks passagiers. De Oranje-Nassau vervoerde op haar laatste tocht 25 passagiers naar Engeland en bracht er 27 terug. De verliezen zijn enorm. „Wil men de 'Zee land' zolang het gaat nog op de been houden om straks weer normaal te kunnen varen, dan moet de dienst nu worden ge staakt", aldus directeur Bron, die nu gekleed is in het uniform van luitenant ter zee le klasse. Bron is zelf onder de wapenen geroepen en is havencomman dant van Vlissingen. Zonder te varen kan de maatschappij het nog een jaar op haar reserves te ren, met grote verliezen blijven varen zou binnen vijf maanden tot het einde van de 'Zeeland' leiden. Tweehonderdveertig gezinnen zijn afhankelijk van de 'Zee land'. Op 21 september 1939 legt Bron in de Vlissingsche- /Breskensche Courant uit dat, hoe ellendig hij het ook vindt, ook het personeel de gevolgen van deze situatie zal moeten on dergaan. Varend personeel zal afwisselend om de maand in dienst zijn; in de maand dat ze thuis zijn krijgen ze geen De maatschappij onderhol vanaf 1875 een lijndienst tus; Zeeland en Engeland. Het p! seling uitbreken van de c had in 1914 juist een gunstig fect gehad. Frankrijk en Bel waren erin betrokken. Veelt risten en vluchtelingen moes van de Nederlandse havens bruik maken om het contin te verlaten. Mensen boden h sommen geld om de overtook mogen maken. Tot diep in 1! kwam men schepen tekort. 1 in 1916 de dienst werd stop zet was de kas de 'Zeeland' g gespekt. In 1939 is de situatie comp! anders. Men heeft de oorlogz aankomen en er zijn nauweli nog Engelsen of Amerikanei Europa. Bovendien zijn de E gische havens nog open. Schepen Bij de Duitse inval op 10 1940 krijgen de Koningin I ma en de Prinses Beatrix, op moment de snelste schepen' de Nederlandse vloot, de dracht onmiddellijk van V singen naar Londen te vertr ken. Aan boord van een vand twee schepen zit een wel k bijzondere vracht: het goud' de Nederlandsche Bank. dag later volgen de Oran j e-N sau en Mecklenburg. De schepen van de 'Zeeland' bel ken veilig de Theemsmondinj De oorlog luidt het einde im de Vlissingen als thuishaven 'Zeeland'. Na de oorlog ke men nog even terug, maar al s wordt gekozen voor Hoek Holland. Alleen voor ond houd komen de schepen tot iil jaren zeventig naar Vlissing maar dan is ook dat voorbij. door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - De expositie ruimten van kunstcentrum de Willem 3, die zondagmiddag zijn geopend door directeur Jan Hoet van het Stedelijk Museum voor Aktuele Kunst in Gent, moeten meer mensen van buiten de provincie naar tentoonstel lingen van hedendaagse kunst in Zeeland trekken. Volgens co ordinator Leon Riekwell van het Buro Beeldende Kunst in Vlissingen en de in het kunst centrum gevestigde galeriehou ders Tom van den Berge uit Goes en Jan de Nijs uit Aalst zal hun samenwerking het kunstkli maat in Vlissingen en omstre ken stimuleren. Riekwell: „Twee plus twee is hier vijf." De verbouwing van de voorma lige kazerne in de Oranjestraat is een eind op streek. De opening van het nieuwe Vestzaktheater laat nog even op zich wachten, maar de twee expositieruimten en de appartementen en ateliers zijn opgeleverd. Laatstgenoem de locaties op de eerste verdie ping zijn ter gelegenheid van de opening ook met hedendaagse kunst ingericht. Tegelijkertij dis zondag ook een grote expositie in De Watertoren in Oost-Sou burg begonnen, zodat op ver schillende locaties in één klap werk van achttien kunstenaars wordt getoond. „Dat blijven we doen", vertelt Van den Berge. „De duur van de exposities en de openingstijden zijn gelijk. We opteren voor een veel groter publiek dan alleen het Zeeuwse. Dat kun je doen door dingen aan elkaar te kop pelen. Als mensen uit de Rand stad ook nog langsgaan bij ex posities in Goes en Middelburg, komen ze voor vijf of zes dingen. Dat maakt het sneller de moeite waard." Riekwell: „Het is meer dan een optelsom van initiatieven. De bedoeling is een wisselwerking tussen kunstenaars en tentoon stellingsmakers op gang te brengen." Uitvalsbasis Zelf beheert Riekwel nu behalve De Watertoren de expositie ruimte W#AK. Die vervangt niet alleen de zaal Bellamy 19 in het Stedelijk Museum, ze moet ook een laboratorium voor he dendaagse kunst worden. „Het is een uitvalsbasis. Van hieruit moet de kunst de stad in. "Daar voor zal onder meer de van het kunstenaarsinitiatief Trechter 5 bekende Cilinder worden in gezet. „Mensen zullen in de stad wor den geconfronteerd met kunst waarvan hier, in de Willem 3, de oorsprong ligt. Het accent zal ook liggen op ontmoetingen tus sen kunstenaars en in de Willem 3 is voortaan het Buro Beelden de Kunst gevestigd. In het Ste delijk Museum was ik met Bel lamy 19 een ondergeschoven kind, hier heb ik een perfecte lo catie." Bewust heeft Riekwell niet bei de expositiezalen opgeëist, maar voor één ervan de galeries Van den Berge en In Situ weten te interesseren. Met beide gale ries, die ongeveer zes jaar gele den zijn begonnen, heeft Riekwell in verschillende pro jecten samengewerkt. De gale rie uit Goes en die uit Aalst com bineren nu in Vlissingen hun activiteiten onder de naam W3 Galeries. „We hebben al eerder kunste naars van elkaar overgeno men", verklaart Van den Berge. „Hier gaan we om de beurt een kunstenaar kiezen waar de an der dan iemand bij moet zetten. Zo zet je elkaar voor het blok en ga je een dialoog aan over kunst. Daarbij komt dat we van el- kaars contacten profiteren. Tachtig procent van de kunste naars van Van den Berge komt uit Nederland, tachtig procent van die van In Situ uit het bui tenland. Leon heeft weer andere contacten. Misschien ligt zijn drempel iets lager door het be heer van de Kunstuitleen. Door samen te werken trekken we el- kaars publiek en wij als galerie houders ook eikaars klanten." Riekwell: „Ik liep al jaren met het idee van een gezamenlijk initiatief met galeries. Een goe de galerie speelt niet op zeker, die investeert graag in uitdagin gen. Het prikkelt overheidsinstaties om daarmee samen te werken. En wat wij drieën zeker gemeen hebben is dan we de hoogste kwaliteit nastreven." Exposities: W#AK: Jus Juchtmans, Henric Borsten, Adri Huisman, Wil lem Speekenbrink, Peter Terhorst, Regine Schumann en Matthias Groebel. W3 Galeries: Mo Becha, Wolfgang Ellenrieder, David Nei- rings en Ben Sleeuwenhoek. De Wa tertoren: Urs Pfannemuller, James Moores, Amïkam Toren, Angela de la Cruz, Roel Achterberg, Frank Halmans, Mark de Weijer en Ronald van Tienhoven. T/m 14 november, do-zo van 12-17 uur. Lex ter Braak, nu nog directeur van de Stichting Beeldende Kunst Middelburg, wordt één van de be langrijkste kunstbonzen in Nederland. foto Ruben Oreel De expositieruimten van kunstcentrum de Willem 3 werden zondag officieel in gebruik genomen. foto Ruben Oreel doorErnst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Lex ter Braak (49) is benoemd tot directeur van het landelijke Fonds voor de Beeldende Kunsten, Vormge ving en Bouwkunst. Hij is nu nog directeur van de Stichting Beeldende Kunst Middelburg (SBKM). In die functie is hij on der meer verantwoordelijk voor de tentoonstellingen in de Vleeshal en de Kabinetten van de Vleeshal, kunstaankopen en het opdrachtenbeleid van de ge meente Middelburg. Ter Braak gaat per 1 januari bij het Fonds BKVB aan de slag. Hij wordt in één klap een van de belangrijkste kunstbonzen van Nederland. Het Fonds BKVB is een instelling die beeldend kun stenaars, vormgevers en archi tecten subsidieert. Jaarlijks be handelt het fonds duizenden aanvragen. Het jaarbudget wordt beschikbaar gesteld door het Ministerie van OC&W en be draagt 48 miljoen gulden. Ter Braak volgt Geert Dales op die onder meer gemeenteraadslid is voor de WD in Amsterdam. „Ik ben uiteraard heel blij met deze baan", verklaart Ter Braak. „Ik ga me nu op een an dere manier met beeldende kunst bezighouden. Meer met beleid. Het Fonds is een mooi in strument om te inventariseren wat de beeldende kunst, de vormgeving en de architectuur in Nederland verlangen. Er is duidelijk behoefte aan iemand die dat onderwerp omarmt en daar inhoud aan geeft." Het gaat Ter Braak wel aan het hart dat hij Middelburg na ze ven jaar weer verlaat. „Ik had al eerder verzoeken gehad voor een andere baan, maar die heb ik steeds naast me neergelegd. Ik voel me hier absoluut thuis. Voor deze baan was ik ook ge vraagd te solliciteren. Ik heb er lang over nagedacht, omdat ik privé sterke redenen had om in Zeeland te blijven. Uiteindelijk vond ik dit toch een kans die ik niet kon laten lopen. Daarbij komt dat ik niet tot mijn vijfen zestigste in de Vleeshal wilde zitten. Dat zou niet goed zijn voor mij en voor de beeldende kunst in Middelburg. Het is goed als hier weer eens iemand komt die met een andere visie naar de dingen kijkt." (Advertentie.) door Alain Platei Roel Dieltiens Les Ballets C. de la B. Ensemble Explorations wonderlijke mix van show, dans, variété en de top-30 van Bach NRC: Applaus voor virtuoos circusspel van Platei PZC: Dans brengt hemelse muziek terug op aarde Le Soir: Een monsterachtige nood aan tederheid Standaard: Platei raapt theater van de straat ZeelandNet Studio's Kamperland, 24 en 25 sept 20.00 u informatie en kaartverkoop 0118 659 6 WïïyftP doorErnst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Vijf van de ze ven Zeeland Nazomer Festivals zitten erop. De organisatoren van de afgelopen weekeinde beïndigde evenementen - Film by the sea in Vlissingen en Mid delburg en Cirque Plume in Middelburg - zijn zeer tevreden. Het filmfestival trok 12.500 be zoekers. Met in totaal ruim 9500 toeschouwers waren de tien voorstellingen van Cirque Plu- me allemaal uitverkocht. Directeur Ad Weststrate van het bioscoopcomplex Cine City in Vlissingen kijkt 'heel erg tevre den' terug op de eerste editie van Film by the sea. „Nog niet eens zozeer vanwege het be zoek. Dat koppetjes tellen ge loof ik wel. Ik vond het prachtig dat ik mensen naar films zag gaan waar ze anders nooit naar toe gaan." Zeer geslaagd waren volgens Weststrate de onderdelen Oud is IN Beeld en filmeducatie, waar bij extra aandacht werd besteed aan respectievelijk oudere en jongere bioscoopbezoekers. Hij noemt voorzitter Hedy d'Anco- na van Film by the sea, die enke le hieraan gewijde workshops leidde een 'supervakmens'. Een minpunt vond Weststrate de in druk onder het Zeeuwse publiek dat de meeste filmvoorstellin gen zouden zijn uitverkocht of alleen voor genodigden toegan kelijk waren. „Volgend jaar moeten we meer aandacht be steden aan voorlichting en com municatie in Zeeland." Van de 12.500 bezoekers (waar in de genodigden en de 2900 scholieren die de jongerendag bezochten zijn inbegrepen) kwam ongeveer veertig procent van buiten de provincie. Vol gens Weststrate is het wenselijk als het budget van het festival (dat nu 3 5 00 0 0 gulden bedroeg) volgend jaar omhoog gaat. „We hebben nu de laatste acht weken twaalf tot veertien uur per dag gewerkt. Wie a zegt moet b zeg gen en we wilden het goed doen of helemaal niet. Maar het heeft wel een zware wissel getrokken. We hebben bewezen dat het kan, maar volgend jaar hebben we wat professionals erbij nodig." Investeerders Hij verwacht overigens dat het benodigde budget geen pro bleem is, omdat er volop contac ten zijn met potentiële inves teerders. In oktober gaat het bestuur van Film by the sea het festival evalueren. Dan zal on der meer worden bekeken ofi wenselijk is onderdeel te bliji van de Zeeland Nazomer Fe; vals, of dat beter gemikt I worden op een samenwerk! met het Filmfestival Gent da] oktober plaatsvindt. „Mi Film by the sea Twee komt zeer zeker. We gaan fluitend! volgend jaar in." Publieksprijs De publieksprijs van het fii festival ging naar A love dl ded. Er wordt nu geprobeerdj ze film alsnog in Nederlanq roulatie te laten gaan. Directeur Gerard Peijs vanj Stadsschouwburg Middelb blikt eveneens blij terug op' voorstellingen die het Frai Cirque Plume heeft gegeveii een enorme tent aan het Hofv Tange in Middelburg. „Allesj vol. Er stonden mensen met bi den aan de deur om een I te vragen." Hem is c dat degenen die voor circi spektakel kwamen niet zo l thousiast waren over de shl Mélanges en het toneelpublj wel. „Vooral de muziek in cli show was overweldigend." Als festivalterrein bleek het) van Tange minder geschikt het Molenwater, waar Cirq Plume drie jaar geleden sto! Op de buspendel die naar pi keerplaatsen was georgai seerd, heeft Peijs positieve rei ties ontvangen. Cirque Plui overweegt van de volgen show een compilatie te mat van de afgelopen twintig j£ Als dat doorgaat, wil Peijs groep over drie jaar graag I rughalen naar Middelburg. de vijf shows hebben wij in Mi delburg alleen de laatste tv gehad. Een overzicht van tv« tig jaar, met de ontwikkel! van straattheater naar een] gantische show, zou ik li! graag boeken." Jazz behind the dikes in Hoek HOEK - Onder de naam Mi behind the dikes' vindt zonds middag 10 oktober een optred plaats in hotel-restaurant I Molenhoek in Hoek. Het vijfkoppig gezelschap op zal treden bestaat uit Josst Monitzs op de jazzviool, Ron Verbiest op de altsaxofoi Werner Meert op het keyboa Will. Nieland op bas en Aad steed op drums. Het concert! gint om 15.00 uur en duurt i 18.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 14