PZC Brandweer moet versoberen Hagenpreek winderig maar gastvrij Vül Faber biedt vissers op binnenwateren kans De pracht van het Veerse Bos Vier doden bij vliegtuigongeval Sint Philipsland Goes en Borsele weigeren meer aan gezamenlijk korps te betalen Voorraad Winnie de Pooh-beren gestolen Ballonnen symbool van samenwerking in Week Platteland/Landschap zeeuwse almanak V erkeerstoezicht 1900-2000 maandag 20 september 1999 foor Harm en van der Werf pEN HAAG - Staatssecretaris p, Faber van Landbouw, Na- niurbeheer en Visserij heeft de jeur op een kier gezet voor uit leiding van de beroepsbinnen- risserij. Als sportvisorganisa- lles ermee instemmen, mogen beroepsvissers in de toekomst ook op snoekbaars vissen, faber biedt deze opening in het Jiangs gepresenteerde Be leidsbesluit Binnenvisserij. Zij uil met dit besluit de economi se basis van de beroepsbin nenvisserij verbreden. Momen teel zijn beroepsvissers op binnenwateren bijna helemaal afhankelijk van paling. En de palingstand is de laatste jaren sterk teruggelopen. Als er niets gebeurt, vreest het ministerie van LNV dat de be roepsbinnenvisserij groten deels uit Nederland verdwijnt. Daarom wil Faber dat beroeps- en sportvissers gezamenlijk in visstandbeheercommissies be palen waar in de toekomst pro fessioneel op schubvis (onder meer snoekbaars) mag worden gevist. Het vissen op schubvis is nu op veel wateren voorbehouden aan sportvissers, zoals op het Vol kerak-Zoommeer op de grens van Noord-Brabant en Zeeland. Volgens Faber is het mogelijk die visserij ook te gunnen aan beroepsvissers, omdat er genoeg vis is. Dat moet wel in beheer- plannen worden geregeld, zodat er geen overbevissing zal plaatsvinden. Tegelijkertijd gaat het ministe rie van LNV zich inzetten voor verbetering van de palingstand. Die is ineengeschrompeld, on der meer door de glasaalvisserij voor de Spaanse en Franse kust. Glasaal op weg naar Europese binnenwateren wordt massaal weggevangen. Faber wil binnen de Europese Unie actie onder nemen voor de paling. Aan be perking van palingvisserij in Nederland denkt zij vooralsnog niet. Visstroperij wordt ook harder aangepakt. De boetes voor vis stroperij zijn al fors verhoogd. De controles zijn opgevoerd, vooral langs de waterkant. Daar komen administratieve contro les bij, voor de zoetwatervis handel. Om het onderscheid tussen be roeps- en sportvissers helder te houden, gaat Faber tevens maatregelen treffen tegen com merciële vormen van sportvis- serij. Het gaat dan om visserij met hengels, waarmee aanzien lijke hoeveelheden snoekbaars worden gevangen voor de ver koop. Die sportvissers houden zich niet aan hun vergunning en worden in het vervolg behan deld als stropers) foor Rolf Bosboom GOES - De Regionale Brand- Zeeland moet efficiënter ïerken, de financiële huishou- op orde brengen en over igen taken af te stoten. Tot dat idvies komt de gemeente Goes jaar aanleiding van de begro- ling2000, die zij weigert goed te leuren. Voor Goes is de maat rol, er moet een eind komen aan je onevenredige kostenstijgin gen bij de regionale brandweer, jok de gemeente Borsele keurt jebegroting af. iangezien de regionale brand er een gemeenschappelijke Reling is van de Zeeuwse ge- senten, met uitzondering van fiolen, betalen die ook geza- solijk mee. De jaarlijkse bij- iage per gemeente hangt af het aantal inwoners. Dit •argaat het om 6,33 gulden per jswoner. Dat zou in 2000, als het an de regionale brandweer ligt, 7,63 gulden moeten wor den: een verhoging van maar liefst 21 procent. Het bestuur van de regionale brandweer verklaart die stijging door ge stegen salariskosten (vooral als gevolg van een nieuwe CAO), automatisering, toenemende exploitatielasten en duurdere huisvesting. Verder is er, als 'nieuw beleid', geld nodig voor onder meer personeeluitbrei- ding, opleidingen, vernieuwing van het intranet en vervanging van meetapparatuur. Goes vindt het buiten alle pro porties wat de brandweer vraagt. De gemeente wil niet verder gaan dan een stijging van 28 in plaats van 130 cent per in woner. De rest moet de regionale brandweer maar binnen het be staande budget zien op te los sen, vindt de gemeente. Dat betekent mensen en geld effici ënter inzetten, de bestaande huisvesting beter gebruiken en een 'herbezinning van taken'. Wat Goes betreft kan de brand weer stoppen met de gemeente lijke preventie. Goes wil ook 'onder geen be ding' méér bijdragen dan één gulden per inwoner voor de toe komstige huisvesting in Mid delburg, die nu al duurder dreigt uit te vallen. Verder heeft de gemeente stevige kritiek op het werkplan 2000 van de brandweer, dat in haar ogen 'erg algemeen' en 'weinig realis tisch' is. De Goese raadscom missie algemene zaken be spreekt de brandweerfinanciën morgen, dinsdag. Het gemeentebestuur van Bor sele vindt de stijging van de kos ten bij de regionale brandweer 'erg hoog en bovendien onvol doende gemotiveerd'. De begro ting 2000 wordt daarom afge keurd. Wel gaat het college akkoord met de stijging van 42 cent per inwoner voor 'nieuw beleid'. Ook Borsele dringt aan op 'versobering' van de huisves tingskosten en wil beter op de hoogte worden gehouden van de ontwikkelingen bij de brand weer. „De informatievoorzie ning schiet naar onze mening momenteel tekort." Millennium De regionale brandweer heeft bij alle gemeenten ook nog een aparte 'begroting' neergelegd voor het oplossen van millenni umproblemen. Het gaat om een bedrag van ruim 322.000 gul den. Voor Borsele komt dat 'als een donderslag bij heldere he mel'. Het college heeft sterk de indruk dat apparatuur die al ge deeltelijk was afgeschreven,zo als pe's en faxen, is vervangen, terwijl de complete aanschaf- waarde als millenniumkosten wordt opgevoerd. De gemeente raad van Borsele praat donder dag 30 september over de brandweerbegroting. In de gemeenteraad van Kapelle komt de brandweerbegroting dinsdag 28 september aan bod. Het college spreekt weliswaar van een kostenstijging die 'fors' is en signaleert enkele 'techni sche tekortkomingen' in de be groting, maar stelt de raad toch voor ermee in te stemmen. atale val van motorrijder VHEER ARENDSKERKE - Een 22-jarige motorrijder uit llissingen is zaterdag overle- ua een eenzijdig ongeval op kA58. De man kwam rond vier uur 's riddags in de bocht van de af- 's-Heer Arendskerke-Hein- snszand ten val. Hij werd naar et Oosterscheldeziekenhuis in fees vervoerd, waar hij later op Je dag aan zijn verwondingen ézweek. ILISSINGEN - Uit een speel- piedzaak in Vlissingen zijn ze- br twintig kleine en twee grote fiinnie de Pooh-beren gestolen. Deknuffelberen hadden een to- Sle waarde van zeshonderd diefstal is gepleegd op vrij- 17 september tussen kwart drie en drie uur 's middags, te aangifte staat niet op zich- df. De laatste tijd worden op schaaf goederen uit de gestolen en er klanten die een truc met de uithalen. Hierdoor eeft de winkel de afgelopen laand voor enkele tienduizen- Qiguldens schade geleden, dief van afge- vrijdag is een blanke man anongeveer dertig jaar en 1.90 leter lang. Het is een slungelig ipe met donkerblond, onver- irgdhaar. Hij droeg een zwarte en een heuptas, b politie is op zoek naai' men- die van de diefstal getuige aren of beren te koop kregen nigeboden. Ook andere win ders die dit herkennen, wor- verzocht contact op te ne- de politie in Vlissingen. door Miriam van der Schot MIDDELBURG - Oude tijden herleefden zondagmiddag op 't Hof Schellach in Middelburg. Daar werd in het kader van De week van het Platteland een echte hagenpreek gehouden. Enkele honderden mensen wa ren getuige van de dienst in de open lucht die was georgani seerd door de Zuidelijke Land en Tuinbouworganisatie en de Samen-Op-Wegkerk Gapinge. De dialoog tussen landbouw en de mens stond centraal in de ha genpreek. Het fenomeen hagenpreek is in de zestiende eeuw door protes tanten bedacht. Halverwege die eeuw kondigde landvoogdes Margaretha van Parma aan dat prediking in strijd was met het rooms-katholieke geloof en ze verbood het. Sindsdien hing predikanten de doodstraf boven het hoofd. Maar zij lieten zich niet kennen en organiseerden geheime bijeenkomsten in het open veld. In 1566 werden de be sloten samenkomsten veran derd in openbare prediking. Overal doken daarna op de vroege zondagochtend de ha- genpreken op. Uit vrees voor overvallen door de overheid hielden gewapende mannen tij dens de bijeenkomsten de wacht. Zo angstvallig als de bijeen komsten toen waren, zo gastvrij waren ze zondag. Mensen met verschillende geloofsovertui gingen en personen die niet zijn aangesloten bij een kerk waren allemaal welkom. Op het erf van familie Kwekkeboom waren balen stro geplaatst met daarop lange planken om op te zitten. Vanaf die plek konden de bezoe kers uitkijken over de akker. De dienst werd geleid door Theo van Teylingen van de S.O.W- kerk uit Goes, die met zijn onge dwongen aanpak vrijwel ieder een wist te boeien. Hij werd be geleid door het gospelkoor Sound of Hope uit Oost-Sou burg. Voordat halverwege de dienst zijn preek begon, werd Van Teylingen verzocht op een soort van kansel te gaan staan omdat de aanwezigen dat van uit hun kerk gewend zijn. De voorganger gaf daaraan gehoor door met zijn microfoon twee strobalen te beklimmen. Alleen de harde wind maakte duidelijk dat men tegenwoordig niet meer gewend is aan diensten in de buitenlucht. Zowel de teksten van Van Teylingen als de mu ziekbladen van het gospelkoor werden regelmatig weggebla zen. De ambiance was er niet minder om. Verschoven Veel mensen waren na afloop opgetogen over deze vorm van een kerkdienst. „Dit zou echt vaker moeten worden gedaan", zei Rob Schutte uit Oost-Sou burg. „Er zijn hier vandaag mensen van verschillende ge loofsovertuigingen en dat is leuk. Ikzelf ben hier op uitnodi ging van de Pinkstergemeen schap in Souburg. Omdat ons gospelkoor hier zou zingen, is onze dienst als het ware hier heen verschoven." Ook Hugo de Ridder uit Veere is voorstander van prediken in het openbaar. „In kerken hebben mensen die overwegen een kijk je te nemen, te maken met een heel hoge drempel. Hier is er he lemaal geen drempel. Ik denk daarom dat het goed is dat ker ken meer naar buiten gaan. Doordat de drempel daarmee wordt verlaagd, kunnen er veel meer mensen worden bereikt." In de Week van het Landschap (20 tot en met 25 september) laat de PZC een aantal Zeeuwen vertel len over hun favoriete stukje landschap. Vandaag deel 1 met rijlcsarchivaris Roelof Koops. door Richard Hoving VEERE - Zijn dochters reden paard op de manege aan de Rijkebuurtweg in Vrouwenpolder. Hij doodde de tijd door de omgeving te verkennen en ontdekte het Veerse Bos. De kinderen zijn het huis uit. Rijksar chivaris Roelof Koops (52) is het Veerse Bos trouw gebleven. Eens per week rijdt hij van zijn woonplaats Middelburg naar Veere voor een flinke wandeling. Zijn vriendin gaat vaak mee, de twee honden bijna altijd. Op een grauwe nazomerdag is hij alleen. Koops heeft het druk. Het wordt een korte wandeling lussen twee afspraken door. Over een met kiezels verhard pad gaat hij voor naar zijn favoriete plek, tien hectare jonge aanplant aan de rand van het Veerse Bos. Koops begint enthousiast en breed gebarend te vertellen als hij tussen de jonge wilgen, eiken en populieren staat. Haast heeft hij niet meer. „Niet gedacht hé van een stoffige rijksarchivaris", zegt hij ironisch. Koops praat en alles valt op zijn plaats. De jonge aanplant biedt volgens hem een blik terug in de tijd. „Het is het Veerse Bos, "laar dan ruim veertig jaar geleden. Dat vind ik mooi. Kijken en dan denken 'Zo is het hier dus ooit begonnen'. De geschiedenis van het Veerse Bos gaat terug tot de herfst van 1953. Walcheren werd in dat jaar herverka- veld. Gaandeweg de verkaveling viel het besluit om direct achter de Polre- dijk een bos aan te leggen. De Dienst Landelijk Gebied plantte Koops' fa voriete plek vorig jaar aan. De geschiedenis her haalde zich: het bos maakte onderdeel uit van een nieuwe verkavelingsronde op Walcheren. Het oude Veerse Bos is ongeveer zestig hectare groot. Het bestaat uit iepen, eiken, essen en po pulieren. Staatsbosbeheer prijst het gebied in een folder aan als een 'prachtig gebied met gril lige kreken, loofbosjes en vergezichten'. Koops ontkent het niet. „Het Veerse Bos is prachtig." De variatie aan bomen, vogels en struiken is groot, weet hij. Toch laat de rijksar chivaris het oude bos de laatste tijd steeds vaker links liggen. „Te druk", luidt de verklaring. Koops zoekt rust en ruimte als hij naai' Veere komt. Agenda: Loopkevers in het Verdronken land van Saef- tinge, excursie onder leiding van Bernhard Krebs, ver trek 11.00 uur vanaf bezoekerscentrum in Emmadorp. Naam: Roelof Koops, rijksarchivaris. Favoriete plek: het Veerse Bos, met name de nieuwe aanplant. foto Lex Kattenwinkei Van de éénmotorige Sogata Tb-10 blijft na de crash slechts een wrak over. foto Willem Mieras door Frank Balkenende Een zwarte dag voor Sint Phi- lipsland. Vier dorpelingen komen 20 september 1992 om als hun sportvliegtuigje neer stort in de Krabbenkreek. Hulp verlening blijkt moeilijk in het schorren- en slikkengebied tus sen Tholen en Sint-Philipsland. Boeren helpen hulpverleners om bij het wrak te komen. Om tien voor twee 's middags stijgen J. J. Quist, zijn vader J. M. Quist, D. J. Hage en W. van Noort, alle vier woonachtig in Sint Philipsland, op met de één motorige Sogata Tb-10 op van vliegveld Seppe, tussen Roosen daal en Breda. Vader Quist viert zijn verjaardag en het vliegreis- je geldt waarschijnlijk als ca deau. De vlucht zou een klein uur moeten duren. Rond kwart voor drie bereikt het sportvliegje het luchtruim boven de Krabbenkreek. Vol gens ooggetuigen draait de mo tor niet meer en zigzagt het toe stel. Daarna stort het recht naar beneden. Het drassige, buiten dijkse gebied is moeilijk be gaanbaar. Een boer biedt zijn terreinwagen aan, waarmee en kele brandweerlieden en een ambulancemedewerker het wrak kunnen bereiken. Al snel moet worden vastgesteld dat geen van de vier inzittenden de crash heeft overleefd. De ber ging van slachtoffers en het wrak heeft vervolgens heel wat voeten in de aarde. Tijdens de persconferentie blij ven vele vragen onbeantwoord. Over de toedracht, of de jonge Quist een ervaren vlieger was en of het toestel goed was onder houden. Burgemeester T. A Vo gel heeft het na de bijeenkomst een beetje te kwaad. „Vier do den, wat een klap voor Sint Phi lipsland." door Rolf Bosboom GOES - Met een manifestatie in het hart van de stad, de Grote Markt in Goes, zijn zaterdag de Week van het Platteland en de Week van het Landschap inge luid. Gedeputeerde -J. G. van Zwieten en voorzitter H. Meijer van de ZLTO-raad Zeeland ver richtten de opening door bal lonnen vast te maken aan de vlag met het logo van 'Onderne mers van nature', de landelijke campagne die boeren en tuin ders momenteel voeren. De ballonnen stonden voor de landbouw, de natuurorganisa ties, de milieu-organisaties, de overheid en de recreatie. „Op deze manier willen we laten zien dat we veel meer samenwerken dan wel eens uit de kranten blijkt", verklaarde A Wisse van de ZLTO, de Zuidelijke Land en Tuinbouworganisatie. Dat de samenwerking niet altijd opti maal verloopt werd onbedoeld gesymboliseerd toen een van de rijf ballonnen vroegtijdig het luchtruim koos. Insecten Op de Grote Markt presenteer den allerlei organisaties zich, zoals stichting Het Zeeuwse Landschap, Staatsbosbeheer, de provincie, het Fruitteeltmu seum in Kapelle en de Zeeuwse Milieufederatie. Bij het milieu educatiecentrum De Bevelan- den, dat inspeelde op het thema 'Klein gespuis' van de Week van het Landschap, konden jong en oud proberen allerlei insecten te determineren. Er waren verder kraampjes waar allerlei streekproducten, die onder de noemer Van 't Zeeuwse Land op de markt wor den gebracht, werden verkocht. Tv-kok Eric Rotte was de hele dag aan het kokkerellen. Hij bakte onder meer spekpannen- koekjes en deelde stokbrood met Oostburgse kwark en aard beienjam rond. Bij een ander kraampje werd volop geproefd van het Emelis- sebier. Zeven jonge acteurs van theatergroep Mumsel voerden enkele keren de leerzame voor stelling 'De vlinder en de sprin khaan' op en De Driefstange zorgde voor rock van Zeeuwse bodem. Deze week houdt de ZLTO nog diverse activiteiten in het kader van de Week van het Platteland. Boeren en tuinders zetten de deuren van him bedrijf open voor belangstellenden, er is een fietsarrangement in de Zak van Zuid-Beveland (dinsdag, ver trek tussen 9.30 en 12.00 uur bij kwekerij Sluishoek, Jurjane- weg 5 bij Borssele) en een rond rit langs verlichte boerderijen in Zeeuws-Vlaanderen (vrijdag en zaterdag, 19.30-23.30 uur). De activiteiten van Het Zeeuwse Landschap in het kader van de Week van het Landschap zijn geconcentreerd in het Verdron ken Land van Saeftinge. Dage lijks zijn er excursies in het ge bied. Dat de politie de laatste tijd alles en iedereen in de gaten houdt, weet iedereen. Behal ve die Belg die iets te diep in het glaasje had gekeken. Hij ivas na een cafébezoek van plan naar huis te rijden. Ge lukkig ivas er de kroegbaas die hem erop attendeerde dat er een politiewagen voor de kroeg s tond. Toen deze na een kwartiertje weg was, besloot de Belg zijn biezen te pakken. Dat leek de kroegbaas geen goed idee: „Zodra ze je kop lampen zien, staan ze voor je neus." Dat wilde de Belg wel eens zien. Hij pakte zijn auto sleutel, richtte deze vanuit de kroeg op de auto, en drukte op het knopje waardoor de koplampen van zijn auto gin gen branden. Prompt dook vanuit het niets de politieau to op; twee agenten stormden uit de auto en waren van plan de man eens flink op de bon te slingeren. Totdat zij zagen dat de auto leeg was. De be stuurder stond met een triomfantelijke glimlach voor het, raam van de kroeg. „Big Brother is watching you", weet hij nu ook. Op strobalen, met uitzicht over de akkers; de hagenpreek trok gisteren honderden belangstellenden naar 't Hof Schellach in Middelburg. foto Ruben Oreel dag terug op nieuws feiten uit Zeeland. 20 september 1992

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 7