Fiscaal plan verdeelt Paars Russen omsingelen Tsjetsjenië Ravage in stadhuis Axel 4 WEKEN Weg uit Dili Ook kiezers Saksen bezorgen Schroder stembuscatastrofe w Lekker weekend geluid? PvdA zet in op hogere belasting op vermogen Vijftig skeeleraars gewond bij valpartij in Dam tot Damloop Illegale casino's zijn in opmars Deur op kier voor binnenvissers Cruson tweede in Strandcross VOOR 16,00 JA, ik wil: 20° Regen Van tijd tot tijd regen. Matige tot vrij krachtige wind uit oost tot zuidoost. Maximumtemperatuur 20 graden. 242e jaargang no. 222 maandag 20 september 1999 losse nummers 1,80 Dan bent u zeker helemaal klaar voor de speciale Prijzencircus-koopavonden. Vanavond en morgenavond. En winkelen op een lege maag gaat natuurlijk niet. DILI - Vluchtelingen wachten in de haven van de Oost-Timorese hoofdstad Dili uitgeblust op het schip dat ze naar het West-Timorese Kupang zal brengen. Zeker tweehonderdduizend mensen zijn Oogt-Timor ontvlucht sinds het geweld in het gebied oplaaide. Sommigen zijn onder dwang naar West-Timor ge gaan. Het Internationale Rode Kruis is van plan woensdag een grootscheepse hulpoperatie in de regio te begin nen. Het is onder andere de bedoeling dat er een veld hospitaal wordt opgezet in Dili, waar het enige zie kenhuis is leeggeplunderd en zonder artsen zit. Ook zullen tonnen voedsel en andere hulpgoederen naar het gebied worden gevlogen en gevaren, foto Beawiharta/RTR zie ook pagina 5 Varkenshaasbiefstukjes in romige saus met aardappelgarnituur van 14.95 voor 11.50 Eerste reacties Wilde Mossels enthousiast door Nils ten Brinke VLISSINGEN - Indrin gend, komisch en hyper modern gefilmd, zo luid den de reacties op de ruwe montage van de film Wil de Mossels, die zaterdag avond in Vlissingen zijn sneak preview beleefde. Filmproducent Argus wil de suggesties van de be zoekers verwerken in de definitieve montage van de Zeeuwse road-movie. Argus heeft hoge ver wachtingen van de pro ductie, die dit voorjaar op Schouwen-Duiveland is opgenomen. De film kost bijna drie miljoen gulden. De echte première zal plaatsvinden tijdens het prestigieuze filmfestival van Berlijn in februari 2000. De eerste videopro jectie van Wilde Mossels in Vlissingen was bedoeld 'om te merken of we op de goede weg zijn', deelde producent Van Vogelpoel het publiek mee, dat voor af schriftelijk moest ver klaren geen reacties aan i de pers door te spelen. Ook de uit Bruinisse af komstige regisseur Erik de Bruyn was vooraf be ducht voor een vroegtij dig oordeel over het work in progress. ,,Er moet nog zoveel gebeuren aan de geluidsmixage, de ge luidsnabewerking, de kleurenbewerking en ga zo maar door." Die angst bleek ongegrond, want 'het publiek rende niet de zaal uit', wat de Bruyn vooraf vreesde, maar toonde zich juist zicht baar onder de indruk. zie ook pagina 11 door Maurice Wilbrink DEN HAAG - In de paarse coalitie is een conflict ont staan over het nieuwe fis cale stelsel. De PvdA- fractie in de Tweede Ka mer vindt dat rijkeren straks te weinig belasting over hun vermogen gaan betalen en wil dat corrige ren. De WD weigert hier aan mee te werken. PvdA-woordvoerder Bos be pleitte dit weekeinde een hogere belasting, zodat het stelsel, dat in 2001 in gaat, meer opbrengt. WD-woordvoerder De Vries eiste daarop dat de sociaal-de mocraten zich aan het regeerak koord houden. Dat gaat uit van een belasting die per saldo 1,2 procent van het vermogen be draagt. In het afgelopen week gepresen teerde kabinetsvoorstel voor een nieuw belastingstelsel, wordt uitgegaan van een zoge heten forfaitaire rendements heffing op vermogen dat is opgebouwd uit onder meer spaargeld, aandelen en tweede huizen. Dit vermogen wordt jaarlijks een fictief rendement toegekend van vier procent. Daarover moet dan dertig pro cent belasting worden betaald. De fiscale woordvoerder van de PvdA vindt het fictieve rende ment van vier procent te laag. Bos gaat ervan uit dat mensen met een vermogen veel hogere rendementen kunnen behalen, waarbij hij verwijst naar de winsten op aandelen. Hij herhaalde afgelopen week end een eerder PvdA-voorstel om het forfaitaire rendement te laten meebewegen met de in afgelopen jaren werkelijk be haalde rendementen op allerlei vormen van vermogen zoals aandelen. In de praktijk komt dat neer op een hoger fictief rendement dan vier procent, gezien de enorme stijging van de belangrijkste beurskoersen in de jaren negen tig. PvclA-staatssecretaris Ver meend verdedigt de vier procent als een 'redelijk fictief rende ment'. Hij wil bovendien niet dat dit elk jaar verandert, zodat vermogenden 'weten waar ze aan toe zijn'. De WD in de Tweede Kamer is mordicus tegen een hogere be lasting op vermogen. WD-Ka- merlid De Vries kondigt aan dat het hele wetsvoorstel in de pro blemen komt, als de PvdA aan onderdelen daarvan gaat mor relen. PvdA-woordvoerder Bos wil trouwens op nog vijf onder delen van het plan wijzigingen aanbrengen. Zo vindt hij dat rij keren ook te veel profiteren van het nieuwe stelsel bij het aan vullen van him pensioen. De sociaal-democraat kan ten aanzien van zijn kritiek op de in zijn ogen te lage vermogensbe lasting rekenen op steun van GroenLinks. Volgens de opposi tiepartij maken het lagere top tarief in de inkomstenbelasting én de rendementsheffing het be lastingplan tot een 'feest voor vermogenden'. GroenLinks heeft al aangekondigd zelf met een voorstel over het fiscale stelsel te komen. GPD/ANP lusongeluk foord-Spanje ist 29 levens - Bij een busonge- k zijn gisteren in Noord- lanje zeker 29 doden gevallen :24 personen gewond geraakt. ongeval deed zich voor in de ovincie Zaragoza. De bus reed n Madrid naar Gerona en ver- 52 Spanjaarden die een ïstapje naar de Costa Brava iakten. Het voertuig raakte dens hevige regen van de weg. passagiers kwamen klem te ten. Door de regen en hevige ndvlagen werden de red- ernstig lemmerd. Reddingswerkers nden uiteindelijk met behulp n een hijskraan het voertuig Toen bleek dat er meer chtoffers waren gevallen dan Enkele gewonden op weg naar het zie- ihuis. RTR/DPA/AFP i/an onze redactie buitenland ZAANDAM - Bij een massale in de IJtunnel in zijn gisteren ze vijftig skeeleraars ge- geraakt. Tien van hen sijn er ernstig aan toe, zei een woordvoerder van de politie. De skeeleraars vormden één startgroepen bij de vijf Dam tot Damloop. het ongeval werd de van de halve marathon 'oor de atleten bijna twee tur uitgesteld. Dm half één gistermiddag de skeeleraars onder uid gejuich op de Amster- Prins Hendrikkade Enkele minu- en later voltrok zich het dra- na. De snellere skeeleraars •amen de tunnel zonder pro- maar toen de grote de buis in reed, ging mis. Onervaren skeele- aars schrokken van de hoge nelheid die ze bereikten en 'egonnen te slingeren. De ne valpartij lokte de andere lit. In een mum van tijd was tunnel bezaaid met lachtoffers. gewonden werden in eer- Ie instantie aan hun lot vergelaten. „Aan het einde an de tunnel stonden twee EHBO'ers. Verder was er nauwelijks hulp in de buurt", wist Arnold Neijts uit Broek op Langedijk. Pas na enkele tientallen minuten kwam de hulp op gang. Veel gewonden werden opgevangen in een noodhospitaal van de Am sterdamse brandweer buiten de IJtunnel. Ambulances re den af en aan. Het ongeval 'stemt tot na denken', reageerde voorzit ter B. Hassink van het orga nisatiecomité onthutst. „We zullen ons beraden over vei ligheidsmaatregelen. Maar eerst wil ik weten wat er is misgegaan." Als mogelijke oorzaak wijst Hassink op de aanwezigheid van nieuw asfalt in de tunnel. Voorzitter H. Oosterhuis van de Skeelerbond Nederland (SBN) was nauwelijks ver rast door de valpartij. „Dit zat er aan te komen. Vorig jaar hebben wij al gewaar schuwd dat het parkoers niet geschikt is voor inline-skates of skeelers." Hassink zegt niet te overwegen de tocht uit het programma te halen. „Alleen moeten we wel goed onderzoeken hoe we derge lijke excessen in de toekomst kunnen voorkomen." GPD zie ook pagina 21 De Vlissingse boulevard stond zondagmiddag weer in het te ken van de Strandcross. 10.000 Motorcrossliefhebbers waren getuige van acht races, die redelijk vlekkeloos verliepen. Piek Cruson kwam het dichtst bij een Zeeuwse overwinning. Hij eindigde in "g Vc nf) 1 Q de Off The Road-klasse als tweede. I w d I a radio en televisie:2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11sport: 13,14,15,16,17,18,19,20,21 en 22 door René Hoonhorst AXEL - Vandalen hebben het afgelopen weekeinde voor tien duizenden guldens schade aan gericht in het stadhuis van Axel. Ze zetten met brandslangen verdiepingen in aanbouw onder water en richtten vernielingen aan in het oude gedeelte van het stadhuis. De indringers kwamen binnen door een aantal afscheidings hekken omver te trekken. Na het nieuwe deel aan het Szyd- lowskyplein met brandslangen onder water te hebben gezet, slaagden ze er ook in om de oude vleugel van het stadhuis binnen te dringen. In verschillende ver trekken werden spullen over hoop gehaald en vernielingen gepleegd. Bierflesjes uit de kan tine lagen verspreid door het ge bouw. Burgemeester W. de Graaf, die zondag de ravage heeft aan schouwd, heeft nog geen idee van de totale schade. „Enkele tienduizenden guldens zal het al gauw zijn. Een schoonmaakbe drijf is vanmorgen al bezig ge weest en was genoodzaakt om de vloerbedekldng hier en daar weg te trekken om het vocht weg te halen. Het ruikt muf in het stadhuis en hier en daar zijn lampen kapotgemaakt, planten door de ruimten gegooid en an dere vernielingen gepleegd. Morgen moet blijken of de ver nielingen voor vertraging van de verbouwing zorgen." De Axelse burgemeester ver moedt dat de schade is aange richt door 'enkele mensen die wat te diep in het glas hebben gekeken'. De legale casino's in Nederland maken zich zorgen over de groeiende populariteit van de kleinere gokhallen die zonder vergunning draaien. De illegale clubs stellen dat ze gewoon loon- en omzetbelasting betalen en inge- J\ schreven staan bij de Kamer van Koophandel. Staatssecretaris van Visserij wil de beroepsbinnenvissers wat lucht geven door ze in de toekomst ook toe te staan, snoek baars te vangen. Daar moeten sportvisorganisaties wel mee instemmen. Faber wil zo de economische basis van de beroepsbinnenvisserij verbreden. sociale gerechtigheid, het soci aal-democratische thema bij uitstek, dat nu door de SPD zou zijn verwaarloosd, en werd met 22,3 procent (was 16,5) met af stand de tweede partij in het parlement in Dresden. De FDP, de Groenen en de rechts-extre- mistische partijtjes kwamen niet over de kiesdrempel. GPD zie ook pagina 5 (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Voorletters:mfv Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: door Peter van Nuijsenburq BERLIJN - De grootste Duitse regeringspartij, de SPD, heeft gisteren voor de vierde achter eenvolgende maal bij deelstaat verkiezingen een catastrofale verkiezingsnederlaag geleden. De kiezers in Saksen keerden zich massaal van de partij van kanselier Schroder af. Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 van onze redactie buitenland MOSKOU - Tienduizenden Russische militairen zijn afge lopen weekeinde langs de 650 kilometer lange grens met de opstandige deelrepubliek Tsje tsjenië gestationeerd. Het Russische leger heeft de daad bij het woord van premier Poetin gevoegd, die de afgelo pen week heeft gezegd dat de feitelijk onafhankelijke repu bliek van de rest van Rusland moet worden geïsoleerd. Aan de grens tussen Tsjetsjenië en de naburige deelrepubliek Dagestan zijn zo'n 30.000 Rus sische militairen gelegerd. Ver sterkingen zijn ook onderweg naar de grens tussen Tsjetsjenië en Ingoesjetië. Poetin riep de Russische bevol- (Advertentie) De regeringspartij in Saksen, de CDU, evenaarde haar succes van 1994 en behaalde weer de absolute meerderheid. Voor de SPD zette zich de trend van de vorige drie verkiezingen voort. Net als in Saarland. Thü- ringen en Noordrijn-Westfalen betaalden de sociaal-democra ten de tol voor de bezuinigings operatie van kanselier Schro der. Zijn kabinet wil in 2000 dertig miljard mark bezuinigen en daartoe korten op uitkerin gen en de ambtenarensalarissen twee jaar niet laten groeien. De sociaal-democraten verlo ren bijna zes procent (van 16,6 in 1994 naar 10,8). De CDU pro fiteerde van het ongenoegen over Schröders beleid én de gro te populariteit van minister president Kurt Biedenkopf De PDS had zich dit keer opge worpen als de kampioen van de king gisteren op tot eenheid om het terrorisme te bestrijden. Rusland ziet Tsjetsjenië als ba kermat, beschermer en toe vluchtsoord van terroristen, die volgens Moskou onder meer de recente bomaanslagen in Mos kou en andere Russische steden op hun geweten hebben. Gisteren was er opnieuw een ex plosie in een flatgebouw in Mos kou. Kort daarna bleek dat die het gevolg was van een gaslek. De Tsjetsjeense regering heeft verklaard dat de Russische mili taire acties een volledige blok kade van de republiek beteken. De grenswachten zouden van de autoriteiten in de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny de opdracht hebben gekregen niet op even tuele provocaties van Russische zijde in te gaan. Rusland voert ook al dagen bombardementen uit op stellin gen in Tsjetsjenië. Volgens Moskou zijn daarbij zeker 140 rebellen gedood en is een aan zienlijke hoeveelheid materiëel verwoest. Grozny houdt het op twintig dode militairen en zegt dat de Russische bombarde menten de afgelopen weken het leven hebben gekost aan meer dan 250 burgerslachtoffers. Volgens Poetin worden de mos limrebellen op de Kaukasus ge steund door niet nader genoem de islamitische staten. Volgens Poetin willen ze niet alleen een islamitische staat scheppen, maar ook Russische grondstof fen inpikken. De premier stelde ook het akkoord ter discussie dat in 1996 tussen Tsjetsjenië en Rusland werd gesloten, nadat Moskou de oorlog met de repu bliek, die zich onafhankelijk had verklaard, had verloren. In dat akkoord werd afgesproken dat de gesprekken over de defi nitieve status van Tsjetsjenië pas in 2001 zullen worden ge voerd. Volgens Poetin heeft het akkoord geen juridische basis, en staat het hem vrij om de over eenkomst te herzien. AFP/DPA zie ook pagina 5

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1