Industrie Rotterdam mist ruimte laf eigen woning ader vaste baan Aanschaf eigen woning kan zonder vaste baan WAO-exodus zorg te stoppen met betere werkomstandigheden Neerlands wijnrankje gedijt steeds beter Seattle riskant voor landbouw die van steun afhankelijk is Gebrek aan bedrijfsterreinen gaat duizenden banen kosten iog niet, >g lekker de deur toe en de iden van i", voor- ersgilde. gstelling e willen die wijn ;r toe in druiven e Neder- tot vijf- waliteit. ;eneratie hij. rde keer erlandse en wijn- ïg inge stuurd. Dat is dertig procent meer dan het jaar ervoor. Nederland kent ongeveer hon derd wijngaarden, ook buiten Zuid-Lim burg. Ze lopen in omvang uiteen van een paar ranken in de achtertuin tot serieuze gaarden van meer dan een hectare. Zo'n vijftien wijngaardeniers zijn professioneel of semi-professioneel bezig. Voor drie van hen is het een volledige broodwinning. Het gilde wil zich dan ook omvormen tot een heuse branchevereniging om de Nederland se wijnbouw te ondersteunen. Een eerste poging om subsidie bij het ministerie van Landbouw los te peuteren liep echter op niets uit. Met een productie van zo'n duizend hectoli ter valt de Nederlandse productie in het niet bij de import. Volgens het Productschap Wijn bedroeg die bijna 2,8 miljoen hectoli ter. Sas erkent het minuscule karakter, maar stelt dat het aantal hectaren wijnranken met tientallen procenten per jaar groeit. Nieuwe percelen worden al met een berege- ningsinstallatie aangelegd. Gezien de in- vestering die dat vraagt, is dat volgens hem een duidelijk teken dat de professionals ter rein winnen. Het oudste Nederlandse wijn huis, de 29-jarige Limburgse De Apostel hoeve, breidt volgend jaar uit van vier naar zes hectare. Kloosters De Nederlandse wijnbouw stamt al uit de Romeinse tijd. Toen werden langs de hele Maasoever tot voorbij Venlo druiven ge kweekt. In de Middeleeuwen waren het voornamelijk de kloosters die de wijnbouw in leven hielden. Die wijn stond bekend als 'koele wijn', vanwege het vele zuur dat de wijn ook vandaag nog een typisch frisse smaak geeft. „Het vakmanschap was verdwenen, maar is door een aantal pioniers weer helemaal te rug gekomen"stelt Sas. Onder de witte wij - nen zitten volgens hem exemplaren van een verrassende kwaliteit. Door met name Duitse innovaties is er nu ook een vroegrij- pende druif die geschikt is om rode wijn te maken. „Rode wijn: dat moeten de telers nog leren", illustreert hij de groeipijntjes van de Nederlandse wijnbouw. ANP Run op internetsite belastingplan DEN HAAG -De internetsite belastingherziening van het mi- nisterie van Financiën heeft een ware stormloop ondergaan. In twee dagen tijd bezochten ruim dertigduizend mensen het adres. Daarmee kreeg het internetadres van het ministerie vijftien keer zoveel bezoekers als gemiddeld. De wettekst werd ruim elfduizend keer afgenomen en de me morie van toelichting zesduizend keer. Ook de brochure werd zesduizend keer gedownload. Zelfs de Engelse vertaling hier van was met zevenhonderd keer populair. Op de site is het hele wetsvoorstel voor de belastingherziening per artikel of als geheel te raadplegen of over te nemen. ANP Ellen Brusse wint crème-geding ALKMAAR - Cosmeticabedrijf Cosparfrance had de naam 'Ellen Brusse' niet mogen gebruiken in haar advertentiecam pagne voor een crème die een wonderbaarlijke uitwerking zou hebben op de huid van vrouwen. Dat bepaalde de rechtbank in Alkmaar gisteren in kort ge ding. De televisie- en radiopresentatrice eiste van het bedrijf een rectificatie en financiële genoegdoening. De rechter bepaalde dat Cosparfrance de advertenties moet rectificeren en Brusse 15.000 moet betalen, omdat haar naam is genoemd zonder toestemming. ANP Meer merkloze medicijnen ETTEN-LEUR - De Centrafarm-groep, leverancier van on der meer merkloze geneesmiddelen, heeft in de eerste helft van dit jaar de omzet zien stijgen met 48 procent naar 125 miljoen. De totale farmaciemarkt in Nederland groeide slechts met 7,2 procent. Centrafarm profiteert sterk van de toenemende vraag naar de merkloze (generieke) en daardoor goedkopere geneesmiddelen en parallelimporten. Centrafarm groeide net zo snel als de Duitse moedermaat schappij, Stada Arzneimittel. Voor de tweede helft van dit jaar verwacht Centrafarm dat de cijfers die van de eerste zes maanden nog gaan overtreffen. Daarmee komt de groep op een omzet van ver boven de 250 miljoen per jaar. ANP Groningse veemarkt verplaatst GRONINGEN - De veemarkt in Groningen krijgt een nieuw onderkomen. Lange tijd zag het eraaar uit dat de veemarkt wegens een te geringe aanvoer uit de stad zou verdwijnen. De gemeente Groningen en de Stichting Veemarkt Groningen maakten gisteren echter bekend nu voldoende perspectief te zien voor een nieuw gebouw, dat eind 2001 gereed moet zijn Op de veemarkt worden jaarlijks ruim honderdduizend run deren en schapen verhandeld. De aanvoer steeg de afgelopen twee jaar met 0,9, terwijl juist op een daling was gerekend. „De tendens is dat steeds meer akkerbouwbedrijven in de provincie een veebedrijf worden. Veehouders uit de Randstad laten zich voor milj oenen uitkopen en kopen hier een bedrijf' zei veilingwoordvoerder A van der Veen gisteren. ANP RCV Entertainment naar VNU HAARLEM - Mediaconcern VNU heeft zijn belang in RCV Entertainment vergroot van vijftig naar honderd procent. De Haarlemse uitgever stapte twee jaar geleden in de bioscoop- en tv-filmdistributeur om het marktaandeel in de amuse- mentsmarkt een impuls te geven. RCV in Hilversum is de grootste onafhankelijke distributeur in de Benelux met in zijn catalogus drieduizend titels van pro ducenten als Miramax, Rysher en Cinergi. VNU neemt de resterende stukken over van oprichter en di recteur O. Merckelbach, die zich na ruim twintig jaar RCV ook terugtrekt als directeur. Hij blijft wel aan de onderne ming verbonden als consultant. Hoeveel is overgemaakt aan Merckelbach wil de VNU-man niet zeggen. ANP Rijtjeshuizen in aanbouw. De stichting Waarborgfonds garandeert potheektot ongeveer 270.000. Lnonze redactie economie |jjOTTERDAM - Een tekort aan •droge' bedrijfsterreinen in de (fgioRotterdamzal de komende (ien jaar zeker 26.000 banen tosten, doordat er voor nieuwe bedrijven geen plek is. Groeien- Idebcdrijven hebben nauwelijks mogelijkheden te verhuizen. Het verlies aan arbeidsplaatsen ijl nog groter zijn door het sneeuwbaleffect als gevolg van onderlinge verwevenheid van ^rijven, zo blijkt uit een stu die van het Nederlands Econo misch Instituut (NEI). jet ruimtetekort in het stede lijke gebied is net zo urgent als •n de haven", aldus de Rotter damse wethouder Simons van navenzaken en economische za ten. Rotterdam wil dat met ujorrang in de Hoeksche Waard Kn bedrijventerrein van hon derd hectare wordt aangelegd om de ergste nood te lenigen. De Tweede Kamer heeft vorige week nog gesteld dat die Hoek sche Waard groen moet blijven. Het kabinet is wel voorstander van zo'n bedrijventerrein aan de noordrand van het gebied bij Numansdorp of 's-Gravendeel. Binnen de stadsgrenzen gaat de komende tijd met extra spoed worden gezocht naar terreinen voor bedrijfsvestiging. Daar voor stellen het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en het OntwikkelingsBedrijf Rotter dam een team van 'schatgra vers' samen. Ook regionaal wordt driftig gezocht naar be- dnjfsterreinen. Alles bij elkaar kan naar verwachting nog 510 ABX Logistics neemt belang in Saima Avandero BRUSSEL - ABX Logistics, on derdeel van de Belgische spoor wegen, heeft een belang van twintig procent genomen in het Italiaanse logistiekbedrijf Sai ma Avandero. heeft tweeduizend werk nemers en boekte vorig jaar een van 496 miljoen euro miljard). ABX neemt het belang over van de Italiaanse ANP hectare worden gevonden. Si mons: „Maar ook dat is nog niet genoeg." Alleen al in het afgelopen jaar konden meer dan dertig bedrij ven niet aan een plek in Rotter dam worden geholpen. De be drijven wilden elk terreinen van duizend- tot tienduizend vier kante meter. Volgens de wet houder komt de economische groei van Rotterdam in het ge ding als de ruimtenood niet wordt opgelost. In de Rijnmond en in Noord-Brabant is het te kort aan ruimte het grootst. Amsterdam en Den Haag kun nen voorlopig nog vooruit. „Rotterdam kan die extra ba nen niet missen", sprak Simons gistermorgen. „Die banen heb ben we hard nodig om de werk loosheid en de groei van de be roepsbevolking, met 40.000 personen, op te vangen." Simons wees ook op het feit dat de economische groei van Rot terdam al jaren achterblijft bij de gemiddelde groei in Neder land en dat de werkloosheid in Rotterdam de hoogste is in de vier grote steden. Alleen al om het huidige werkloosheidsper centage in Rotterdam niet te la ten toenemen is een gemiddelde economische groei van 1,7 pro cent per jaar nodig. Uit de studie van het NEI blijkt dat het huidige ruimtegebrek de komende jaren tenminste 26.000 banen zal kosten. Daar zal het zeker niet bij blijven, want er zal ook een sneeuwbal effect optreden, voorspellen de onderzoekers. Volgens het NEI is de industrie de motor van de groei in de dienstensector en is de logistieke sector de smeerolie voor de (regionale) economische motor. Wanneer de smeerolie en de stuwende motor in de Rijn- mondse economie worden ver waarloosd, zijn op termijn ook de perspectieven voor de secto ren met een hoge werkgelegen heidsgroei en een relatief be perkt ruimtegebrek minder gunstig. Rotterdam vindt dat de oplos sing van het probleem niet al leen binnen de eigen grenzen kan worden gevonden. Regio naal bestaan over het tekort, volgens Simons, 'geen grote waarderings vers chillen ,Maar het is toch een lastige dis cussie." GPD door Alex Boqers DEN HAAG - Banken lijken wel eens suikerooms. Kijk maar naar wie tegenwoordig al een duur huis kan kopen. De nog steeds lage rente maakt de ban ken zeer scheutig. Toch zijn ze niet gek. De financiële instellin gen kijken wel degelijk of de le ner genoeg inkomsten heeft om terug te betalen. Een eerste ver eiste daarvoor is het hebben van een baan. Wie niet in vaste dienst is, krijgt het moeilijk op de hypotheekmarkt. Maar er zijn mogelijkheden. „Financiers zijn altijd op zoek naar een soort van onderpand waarop ze terug kunnen val len", zegt Tom Selij van De Hypothekers Associatie, het overkoepelend orgaan van De Hypotheker, waarbij honderd tien onafhankelijke hypotheek adviseurs zijn aangesloten. „Als het risico maar beperkt blijft en de financiers ergens hun geld te rug kunnen halen, willen ze wel geld geven." De meest makkelijke manier om de hypotheek te krijgen is met de Nationale Hypotheek Ga rantie (NHG). De verstrekker van deze garantie, de Stichting Waarborgfonds Eigen Wonin gen, staat borg voor als het mis gaat. Door deze zekerheid geven de financiers veelal een lagere rente. De stichting geeft de garantie ook aan mensen zonder vaste baan. Maar alleen als er uitzicht is op een vaste betrekking. De huizenkoper die bijvoorbeeld een contract heeft voor een jaar moet een briefje meenemen van de baas waarin deze stelt dat het tijdelijk contract na afloop wordt omgezet in een vast dienstverband, de zogenaamde intentieverklaring. Als de baas een slag om de arm wil houden, kan hij hierbij altijd nog ver melden 'als de werknemer goed blijft functioneren'. Huizenprijs Een aantal beperkingen aan de hypotheekgarantie kunnen echter wel een probleem zijn in de huidige huizenmarkt. De stichting geeft de garantie voor leningen tot maximaal 3,5- tot 4,5 keer het bruto jaarinkomen. Dit is bij zestigduizend gulden 270.000. Maar volgens de laat ste gegevens van het Kadaster kost de gemiddelde woning in middels 295.000. Voor die 270.000 lijkt daarom niet al te veel te koop. Zeker als de potentiële huiseigenaar van de lening de zogenaamde 'kos ten koper' wil voldoen en een verbouwinkje en nieuwe inrich ting nodig is. De Vereniging Ei gen Huis stelt dat beide extra kosten zo'n twintig procent van de waarde van het huis bedra gen. Dan blijft met NHG maxi maal een huisje van zo'n 220.000 te koop over. De Stichting Waarborgfonds Eigen Woningen legt zelf ook een beperking op. De garantie is alleen te krijgen als de totale kosten om de woning in eigen dom te krijgen niet meer bedra gen dan 370.000. De stichting gaat uit van twaalf procent aan bijkomende kosten voor een nieuwe woning en acht procent voor bestaande woningen. De maximale koopsom voor de werknemer zonder vaste aan stelling bedraagt daarom res pectievelijk 330.000 en ƒ342.000. Zonder de vooruitzichten op een vaste baan is het volgens Se lij van De Hypothekers Associa tie een stuk moeilijker om een lening te krijgen. De meeste geldschieters bieden mogelijk heden. Maar de financiers stel len dan wel een hoop extra eisen en berekenen meestal een hoge re rente. Dat vinden de geld schieters normaal want zij ach ten ook het risico van niet terug betalen hoger. Free-lancer Het grootste probleem heeft de free-lancer. Deze zelfstandige werknemers moeten volgens Selij echt een overtuigingsslag leveren. Het helpt om een keurig lijstje mee te nemen met gege vens als de opleiding, het beroep en het arbeidsverleden. De fi nanciers willen in ieder geval de inkomsten uit het verleden zien en een soort van prognose voor het komende jaar. „De finan ciers kijken naar het perspec tief. Iemand die al tien jaar werkt, krijgt makkelijker geld dan iemand die een half jaar werkt en daarvoor geruime tijd werkloos is geweest", aldus Se- iij. mensen zonder vaste baan een hy- foto Hans Steinmeier/AN P In de meeste gevallen zullen de banken echter eisen dat de po tentiële koper zelf een vetge mest spaarvarken meeneemt. De financiers lenen aan mensen zonder vaste baan bijna nooit de volledige kostprijs van de wo ning uit. De vrijgevigheid houdt op bij de executiewaarde. Deze waarde is de poen die het huis zeker oplevert als de bank het gedwongen moet verkopen. De financiers gaan hierbij meestal uit van tachtig tot negentig pro cent van de vrije verkoopwaar de. Bij een lening tot de executie- waarde moet de lener dus over een goed gevulde spaarpot be schikken. Bij een huis van drie ton is dit tussen de 30.000 en 60.000. Maai-dan is hij er nog niet. De bijkomende kosten (kosten koper en de verbouwing zijn niet te lenen. Als deze kos ten weer samen tussen de tien en de twintig procent bedragen, zoals de Vereniging Eigen Huis zegt, moet de spaarpot al snel meer dan een ton bevatten. GPD door Hans van Soest Het WAO-probleem blijft de politiek achtervolgen. Hans Hoogervorst, staatssecre taris van Sociale Zaken, is be last met de opdracht het aantal arbeidsongeschikten onder controle te krijgen. Gisteren maakte hij in deze krant bekend dat hij werkt aan een noodplan om het stijgend aantal WAO-ers in de zorgsector een halt toe te roepen. „Ik krijg de indruk dat er vanuit de zorg een soort exodus rich ting ziekteverzuim en WAO aan de gang is. Door de hoge werk druk vallen mensen uit, waar door de werkdruk nog verder toeneemt. Zelfs de sterkste werknemer zal op een gegeven moment denken: iedereen is ziek, ik blijf ook een dagje thuis als ik me niet lekker voel. Wat ze niet zouden denken als ze in een andere omgeving werkten. De werkdruk kan niet alleen wor den verlaagd door extra perso neel. De zorgsector moet beter letten op arbeidsomstandighe den en begeleiding van zieke werknemers." Te slap Volgens hetLISV (het Landelijk Instituut voor Sociale Verzeke ringen) ligt een belangrijke oor zaak voor het WAO-probleem bij de keuringsartsen die de re gels te slap uitvoeren. „Afgelopen voorjaar zei ik de kwaliteit van de keuringen te willen verbeteren. Maar het gaat niet snel genoeg. Ik heb ik het hele veld bijeengeroepen, want ik kreeg steeds meer sig nalen dat het met die keuringen niet goed zit. Ondanks de stren ge regels wordt er vaak niet ge keken naar wat voor werk ie mand nog zou kunnen doen. Van de gekeurden is 37 procent nooit bij de arbeidsdeskundige ge weest. Van mensen met psychi sche klachten is dat 48 procent. Dat deugt niet. We hebben nu afgesproken dat de keurings artsen beter worden gecontro leerd." „De uitvoeringsinstellingen ge ven het probleem toe. Ze hebben echter een tekort aan keurings artsen, waardoor de kwaliteit van de keuringen achterblijft. Je zou keuringsartsen van hun administratieve taken kunnen verlossen, waardoorze meer tijd overhouden voor de werkne mer." Een van de maatregelen om de WAO in te dammen, is de Pem- ba. Werkgevers betalen meer WAO-premie naarmate meer werknemers uit hun bedrijf ar beidsongeschikt raken. Onder nemers zijn zich daarvoor nu massaal aan het bijverzekeren. Is daarmee Pemba niet mislukt „Als het bedrijfsleven alles bij verzekert, verlegt de financiële prikkel zich naar verzekerings maatschappijen. Die zullen nooit al het risico overnemen. Nu al stellen ze eisen aan de kwaliteit van een arbodienst van een bedrijf om zieke werk nemers snel beter te maken. Zo komt de prikkel toch weer terug bij de werkgever. Ik ben dan ook niet pessimistisch. „In het bedrijfsleven daalt de WAO-instroom, in de zorg en andere overheidssectoren stijgt hij. Dat is logisch, want in het bedrijfsleven werken financiële prikkels meteen door in de winst. Daarom zijn ze veel meer bereid een zieke werknemer weer aan het werk te krijgen. In de overheidssector werken de prikkels langzamer door. Maar een ziekenhuis dat een hoog ziekteverzuim heeft, krijgt niet meer budget dan een ziekenhuis dat het goed doet en zal het toch gaan voelen." Op de schop Hoe lang duurt het nog voordat het hele WAO-stelsel weer op de schop gaat? „We hebben in Nederland zo veel arbeidsongeschikten om dat we een stelsel hebben met lage drempels. Het maakt niet uit of je thuis of op je werk ar beidsongeschikt bent gewor den. Maar daar hebben we met zijn allen heel bewust voor ge kozen. In geen enkel verkie zingsprogramma, ook niet in dat van mijn eigen WD, is ge sproken over stelselherziening. Ik zou dat op dit moment ook heel onverstandig vinden. We hebben ontzettend veel wets wijzigingen achter de rug. Eerst moeten die de kans krijgen zich te bewijzen. Ik denk dat het aantal WAO'ers flink is terug te dringen door verbetering van de arbeidsomstandigheden, betere begeleiding van zieke werkne mers en het weer aan het werk helpen van WAO'ers. Ik kan niet voorspellen wanneer het alle maal zijn vruchten gaat afwer pen, maar de situatie is niet meer dezelfde als een jaar gele den." GPD Math Bollen van wijngaard Hoeve Nekum' in Maastricht bij de voorraad Müller Thurgauuit 1997. Dit vocht is een van de vijf kanshebbers op de titel 'Nederlandse wijn van het jaar'. foto Bas R utten/AN P door Jeroen Windt VENLO - Een grand cru is het nog niet, maar het is wel een curiositeit die nog lekker is ook. De Nederlandse wijn vliegt de deur uit. Het aantal wijngaarden neemt toe en de productie is al lang niet meer in handen van louter hobbyisten. „Er komt een versnelling in de groei", voor spelt H. Sas van het wijngaardeniersgilde. Hij merkt een toenemende belangstelling van fruittelers en tuinbouwers die willen omschakelen. Ook zijn er fanaten die wijn willen maken en daar steeds beter toe in staat zijn. Door technische innovaties gedijen druiven steeds beter in het koele en vochtige Neder land. Volgens Sas leveren zo'n tien tot vijf tien wijnboeren een consistente kwaliteit. Dat legt de basis voor een nieuwe generatie Nederlandse wijngaardeniers, stelt hij. Vandaag heeft in Venlo voor de derde keer de verkiezing van de beste Nederlandse wijn plaats. Dit jaar hebben achttien wijn boeren 39 wijnen ter beoordeling inge stuurd. Dat is dertig procent meer dan het jaar ervoor. Nederland kent ongeveer hon derd wijngaarden, ook buiten Zuid-Lim burg. Ze lopen in omvang uiteen van een paar ranken in de achtertuin tot serieuze gaarden van meer dan een hectare. Zo'n vijftien wijngaardeniers zijn professioneel of semi-professioneel bezig. Voor drie van hen is het een volledige broodwinning. Het gilde wil zich dan ook omvormen tot een heuse branchevereniging om de Nederland se wijnbouw te ondersteunen. Een eerste poging om subsidie bij het ministerie van Landbouw los te peuteren liep echter op niets uit. Met een productie van zo'n duizend hectoli ter valt de Nederlandse productie in het niet bij de import. Volgens het Productschap Wijn bedroeg die bijna 2,8 miljoen hectoli ter. Sas erkent het minuscule karakter, maar stelt dat het aantal hectaren wijnranken met tientallen procenten per jaar groeit. Nieuwe percelen worden al met een berege- ningsinstallatie aangelegd. Gezien de in- vestering die dat vraagt, is dat volgens hem een duidelijk teken dat de professionals ter rein winnen. Het oudste Nederlandse wijn huis, de 29-jarige Limburgse De Apostel hoeve, breidt volgend jaar uit van vier naar zes hectare. Kloosters De Nederlandse wijnbouw stamt al uit de Romeinse tijd. Toen werden langs de hele Maasoever tot voorbij Venlo druiven ge kweekt. In de Middeleeuwen waren het voornamelijk de kloosters die de wijnbouw in leven hielden. Die wijn stond bekend als 'koele wijn', vanwege het vele zuur dat de wijn ook vandaag nog een typisch frisse smaak geeft. „Het vakmanschap was verdwenen, maar is door een aantal pioniers weer helemaal te rug gekomen"stelt Sas. Onder de witte wij - nen zitten volgens hem exemplaren van een verrassende kwaliteit. Door met name Duitse innovaties is er nu ook een vroegrij- pende druif die geschikt is om rode wijn te maken. „Rode wijn: dat moeten de telers nog leren", illustreert hij de groeipijntjes van de Nederlandse wijnbouw. ANP Kees Bos Het is niet alleen de mest die Nederlandse boeren bezig houdt. Veel zuivel-, graan-, vlees- en suikerproducenten zijn ook zeer benieuwd wat on derhandelaars vanaf 30 novem ber in Seattle afspreken. Kansen en bedreigingen zijn bij de nieuwe overleg ronden over wereldhandel, die verwachting ten minste drie jaar gaan duren. Vrijwelze- ker komen belangrijke zaken als exportsubsidies en hormo- onvrij vlees ter sprake. Gerard Doornbos zal de onder handelingen nauwlettend vol gen. Hij is voorzitter van de land- en tuinbouworganisatie LTO-Nederland en tevens van de Internationale Federatie Agrarische Producenten (IFAP de mondiale landbouworgani satie. „Nederland heeft groot belang bij vrije wereldhandel", zegt Doornbos. „We hebben veel agrarische export waar geen cent subsidie aan te pas komt." Volgens Doornbos zijn de on derhandelingen echter riskant voor Nederlandse sectoren die wel afhankelijk zijn van prijs ondersteuning. Dat zijn vooral de producenten van zuivel, graan, vlees en suiker. „Als de Advertentie exportsubsidies verder worden verlaagd, zullen we inventief andere klanten moeten zoeken. Doornbos hoopt dat een ander landbouwbeleid niet een bezui niging betekent, maar dat nieuw beleid inspeelt op maat schappelijke wensen. Europese boeren kunnen beloond worden voor andere functies zoals on derhoud van natuur en land schap. Deze vorm van steun leidt niet tot nog meerproductie van melk of graan, zoals de hui dige prijsondersteuning. „De Europese landbouw hoeft niet langer een voedseltekort te voorkomen. De samenleving wil dat boeren tegenwoordig meer voor natuur en recreatie zorgen. Helaas geeft de overheid daar geen geld voor. Maar zo kan het niet langer. Weinig dingen in het leven zijn gratis en landschap is dat ook niet", vindt Doornbos. Twistpunt bij de onderhande lingen worden ook de consu mentenbelangen. Een groot ver schil in eisen (bijvoorbeeld het Europese verbod op legbatterij en) verstoort de concurrentie verhoudingen. Doornbos verge lijkt het met spelen op een scheef speelveld. Boeren vlak over de grens kunnen de verbo den productiemethode immers gewoon dooi-zetten. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 7