Q Leidster peuterspeelzaal in de prijzen Vliegende start Terneuzense kermis Bewoners Othene komen in verzet tegen hoogbouw zeeland zaterdag 18 september 1999 z 1 5 Studie gemeente Oostburg Goed cijfer Zwincollege en CSW Spanningen over wijk Triniteit Geen topjaar voor zwembaden Casino sluit vrijwillig de deuren emeente Hulst praat met ewoners Moerschans Drankrijders van de weg gehaald Rosita de Bakker-van Roeyen: „Mensen moeten niet te veel gaan vergelijken. Elk kind maakt zijn eigen ontwikkeling door." foto Charles Strijd door René Hoonhorst HULST - De Hulsterse peuterspeelzaal leidster Rosita de Bakker-van Roeyen zou het liefst willen dat peuterspeelzalen door de overheid worden opgewaardeerd tot 'basisvoorziening', zodat alle koters van twee tot vier jaar meerdere dagen per week een peuterspeelzaal kunnen bezoe ken. De Bakker is dan ook blij met de profes sionalisering van het peuterspeelzaal- werk. Meer psychologisch en pedagogisch inzicht van de leidsters kan de ontwikke ling van het kind alleen maar ten goede komen. Aan de andere kant denkt ze wel eens weemoedig terug aan haar begintijd als peuterleidster, bijna een kwart eeuw terug. De kloof tussen de voortschrijden de techniek en nieuwe onderwij sinzich- ten enerzijds én anderzijds de goede oude tijd toen peuters spelenderwijs sociale vaardigheden opdeden, was ook het on- derwerp van een wedstrijd van het tijd schrift Kinderopvang. De cultuurschok, het thema van de wedstrijd, die ze be schreef, kreeg de eerste prijs: een vier daagse studiereis naar Zweden. In haar winnende verhaal beschrijft de leidster van speelzaal De Robbedoes de verschrikkingen van een denkbeeldige toekomst. Op pesticiden onderzochte appeltjes, peuter-toiletjes die na elke spoelbeuit worden gedesinfecteei-d, elek tronische mededelingsschermen en een minimum aan contact met de ouders van de peuters. Die 'nieuwe verworvenheden' blijken slechts in een nachtmerrie voor te komen. Nieuw lokaal De echte veranderingen zijn gewoon noodzakelijk. De Robbedoes verhuist uit het oude onderkomen in 't Houtenkwar tier naar een nieuw lokaal bij basisschool De Nobelhorst. De op handen zijnde ver huizing brengt straks telefoontoestellen in beide lokalen, beveiligde verwar- .mingsradiatoren, een prachtige buiten- speelsplaats, beter sanitair en een elek trisch verstelbare aankleedtafel om de geteisterde ruggen van de leidsters in de toekomst te ontzien. Het is dan ook zeker niet allemaal kom mer en kwel tegenwoordig nuanceert de 53-jarige De Bakker. Ze wil ook zeker niet beweren dat het vroeger allemaal beter was. Alleen heeft ze wel eens wat moeite met de prestatied'wang van de tegenwoor dige tijd. Ongecompliceerd spelen in de peuterspeelzaal lijkt haast niet meer te kunnen, omdat ook de koters van twee tot vier aan allerlei ontwikkelingseisen moe ten voldoen. „En natuurlijk is het goed dat het tijdig onderkend wordt als kinde ren met een spraakachterstand kampen of andere moeilijkheden tegenkomen. Maar mensen moeten niet te veel gaan vergelij ken. Elk kind maakt zijn eigen ontwikke ling door." Ze realiseert zich overigens dat de nostal gische herinneringen ook een beetje ge kleurd kunnen zijn. Het idee dat peuters van nu meer vecht- en schietspelletjes doen, laat ze varen als ze wordt gecon fronteerd met het aloude cowboytje spe len..Toch heb ik het idee dat kinderen van nu door al die gewelddadige tekenfilms agressiever zijn. Dat zie je nog niet direct op de peuterspeelzaal, maar wel wat later in het basisonderwijs." Ze zal zeker naar de ervaringen van haar Zweedse collega's vragen en hoopt een aantal ideeën voor De Robbedoes mee te kunnen nemen. geen jarkeergeld aorPascalle Cappetti OSTBURG - De meeste onder- iiuers in de gemeente Oost- mg zit niet te wachten op het {ffen van parkeergeld in de emen Oostburg, Cadzand-Bad iBreskens. De gemeente Oost- mgvvil een extern bureau laten jderzoeken op welke manier .invoering van parkeergeld aworden uitgevoerd. pigens voorzitter P. van Ee van Vereniging Ondernemend jstburg verliest het centrum in Oostburg daardoor een ukje van zijn aantrekkelijk st! en loopt Oostburg het ge sar dat de mensen voortaan tgblijven. Hij verwacht dat de eerderheid van de leden van vereniging tegen de invoe- ig van parkeergeld is. „De sag is wat er voor de onderme ers tegenover komt te staan? etgaat er met de opbrengst uit parkeergelden gebeuren?" jk P. de Boevere van midden- indsvereniging Ons Belang in sskens vraagt zich dat af. raar is het parkeergeld voor doeld? Is het puur en alleen stemd om geld los te peuteren or de noodzakelijke herin- chting van de kern? Of is het leen parkeerprobleem op te sen? Die zes tot acht weken thet hier echt druk is, moet je arvoor nu parkeergeld gaan len? Als je wil dat de mensen [ens anders gaan winkelen, iet je dit zeker doen. Ik ver- icht in elk geval tachtig pro- it van mijn klanten kwijt te en." ort parkeren Igens De Boevere, en dan eekt ze nadrukkelijk op per- inlijke titel, is het centrum i Breskens (Oranjeplein, rpsstraat, Mercuriusstraat Grote Kade) eerder gebaat bij invoering van kort parkeren, u staan er langparkeerders plekken die eigenlijk be nd zijn voor de klanten. Zet er een bord bij dat automobilis ten maximaal een half uur mo gen staan, en het probleem is op gelost." Kaai Tegen het heffen van parkeer geld op de Kaai of langs de stranden aan de kust, zou zij zei f niet zoveel bezwaar hebben. De dagjesmensen en toeristen die een bezoekje brengen aan de jachthaven, visrestaurants of het visserijmuseum mogen wat haar betreft, best wat betalen voor hun parkeerplaats. „Voor een middagje Sluis moet je ook betalen." Het bestuur van Ons Belang komt maandag bijeen. De Boe vere wil dan ook dit onderwerp aan de orde stellen. Ook de VOO moet officieel nog een gezamen lijk standpunt formuleren. Het bestuur zal waarschijnlijk haar leden in een enquête raadple gen, denkt Van Ee. Regulerend Wethouder L. Wille zegt dat parkeergeld bedoeld is om 're gulerend op te treden tegen ver keersstromen'. Daarnaast is het meegenomen de gemeente er fi nancieel niet slechter van wordt. Wille doelt daarmee op het parkeren lukraak in de berm aan de kust en het langparkeren in winkelgebieden. Hij draait de redenering van de ondernemers dat de mensen zullen wegblij ven om: „Je kunt ook redeneren dat de klant, doordat je een par keerbeleid hebt, dichter bij de winkel kan parkeren. En dat is voordelig voor de winkeliers." De commissie financiën buigt zich vrijdag 24 september vanaf 11.00 uur over het krediet van 58.500, dat nodig is voor het onderzoek. Het onderzoek is be doeld om inzicht te krijgen in de gewenste organisatievorm, waar de parkeermeters moeten komen, hoe het zit met parkeer- vergunningen en de eventuele gevolgen van een parkeerbeleid voor de omliggende wijken. VLISSINGEN - De vwo-afdelingen van het Zwincollege in Oostburg en de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren (CSW) in Middelburg presteren beter dan gemiddeld. Dat blijkt uit een onderzoek naar de resultaten van 1151 Neder landse scholen voor voortgezet onderwijs, dat dagblad Trouw vandaag publiceert. Daarbij is vooral gekeken naar het ren dement van de scholen: het aantal zittenblijvers, de slagings percentages en het gemiddeld resultaat bij de eindexamens. De goede score is leuk, vindt W. Lettooij, lid van de Centrale directie van de CSW. „Het wordt gelezen, dus heeft het im pact." Toch plaatst hij, net als veel anderen in het onderwijs, zijn kanttekeningen bij de waarde van zo'n ranglijst. Het on derzoek meet alleen prestaties. De Trouw-lijst geeft bijvoor beeld niet aan hoeveel aandacht er is voor leerlingbegelei ding. „Tuurlijk moet je dergelijke uitkomsten nuanceren", zegt ook Th. de Bakker, plaatsvervangend rector van het Zwincollege. Maar zijn bedenkingen bij de publicatie worden elk jaar minder: als je school in dergelijke onderzoeken con stant blijft scoren, dan zegt dat toch wel iets, betoogt hij. TERNEUZEN - Binnen het bewonersplatform Triniteit zijn spanningen ontstaan. Woordvoerster N. Florusse bevestigt dat er 'communicatieproblemen' zijn tussen enerzijds de ge meente en de Woningbouwvereniging Terneuzen en ander zijds de bewoners die zitting hebben in het platform. Florusse zegt pas met nadere informatie naar buiten te willen treden, als de spanningen zijn opgelost. „Sommigen in het platform zijn het niet altijd eens met de toegevoegde mensen van de ge meente en de Woningbouwvereniging." In Triniteit wordt de komende jaren een groot renovatieplan gestart. De wijk wordt al jaren geteisterd door verval. AXEL - De twee Axelse zwembaden huldigden vrijdag, op de voorlaatste openingsdag, beide nog een jubileumbezoekster. Mevrouw M. Durinck-Cammaart uit Axel werd door wethou der A van Waes (sport) in het zonnetje gezet als de 50.000ste bezoeker van zwembad 't Plaatje in Axel. De Koewachtse B. Slabbekoorn viel dezelfde eer te beurt als 33.000ste bezoeker van zwembad Koewacht. De zwemsters ontvingen een gratis gezinsabonnement voor het jaar 2000. De bereikte bezoekers aantallen betekenen voor beide baden dat 1999 een modaal jaar was. CLINGE - De gemeente Hulst heeft vrijdag geen bestuurs dwang hoeven toepassen om Casino Clinge te sluiten. De eige naar van café De Smidse en het bestuur van de vereniging Ca sino Clinge houden hun deuren op advies van hun advocaat in elk geval tot en met dit weekeinde dicht. B en W sommeerden cafébaas en vereniging woensdag de speelgelegenheid direct te sluiten. Caféhouder H. de Wit voldoet volgens de gemeente niet aan de eisen van de Drank- en Horecawet, mist enkele bouwvergunningen en heeft een deel van het café verhuurd aan een illegaal casino. Het bestuur van de vereniging wordt verweten een openbare speelgelegenheid te exploiteren. Bo vendien vrezen B en W voor gevaar voor de openbare orde en veiligheid in het dorp. Caféhouder en verenigingsbestuur be twisten dit en verwijzen naar twee casino's in Kapellebrug die de laatste jaren met rust worden gelaten. Volgens burgemees ter A Kessen is een casino midden in een dorp echter heel wat anders. Hij verwacht dan ook steun te krijgen van justitie in Middelburg. Een woordvoerster van liet vrij dag weten dat het Openbaar Ministerie zich niet afzijdig zal houden als politie en gemeente verstoring van de openbare orde constateren. De advocaat van de caféhouder van De Smidse en het bestuur van Casino Clinge wil B en W volgende week in een gesprek op andere gedachten brengen. Ve fiLMHMQELi ovee te finseNPs en tceifpfzpe aanpak wh per zeeuwse f&UT/s~ tij* m IS GEN lAecQ/Hó.. risee e&vMeccws"? w woeiABSIK 7 Hl) Ze&T 'l?AJ eEGÊH Met P/MS li! BMW maakt rijden geweldig Verbrugge, uw BMW dealer. Verbrugge bv Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Telefoon (0115) 6812 00 (Advertentie) TERNEUZEN - Om half vier gisterenmiddag gaf 'wethouder van kermiszaken' Stahl-Hemelsoet (vooraan) het officiële startsein van het jaarlijkse evenement. De wethouder en enkele genodigden maakten een ritje in de mini- achtbaan en brachten een bezoek aan het spookhuis. Met dertig at tracties is de nazomerkermis in Terneuzen de grootste in Zeeuws- Vlaanderen. Tijdens de kermis, die tot en met zondag 26 september duurt, zullen de stadswachten in Terneuzen vaker surveilleren. foto Charles Strijd :DACTIE iEUWS-VLAANDEREN xelsestraat 16 ostbus 51 i30AB TERNEUZEN el: (0115) 686000 ax: (0115) 686009 mail: redtern@pzc.nl A.M. van Gremberghe (chef) l-A. Bareman J.F.M. Cappetti E. Dominicus .van Doorsselaer f.D. Bakker (sport) Gravenhofplein 4 '61 AJ HULST 'I: (0114) 373839 ïx: (0114) 373840 mail: redhulst@pzc.nl [•E.A. Hoonhorst G. Pelgrim "RALE REDACTIE stsouburgseweg 10 itbus 18 3 AA VLISSINGEN I: (0118) 484000 (0118)470102 nail: redactie@pzc.nl tp://www. pzc.nl hail: redactie@pzc.nl irRené Hoonhorst LST - Burgemeester en wet- iders van Hulst nodigen de oners van de wijk Moer- ans uit voor een gespreks- nd. Gesproken zal worden rde problemen die bewoners ben met 'vandalisme en aan gsmisbruik gerelateerde last'. gespreksavond, bedoeld r wijkbewoners op elfhon- I aangeschreven adressen, dt woensdag 29 september af 19.30 uur gehouden in de van het Hulster stadskan- nalen wel uit aangiften en andere en' niet blijkt dat in de wijk rschans meer gebeurt dat door de beugel kan dan el- krijgt de gemeente de laat- ijd steeds meer signalen dat sen zich niet veilig voelen. bewoners zouden bang zijn represailles als zij aangifte i, zo heeft het college begre- Om klachten en ideeën voor elijke oplossingen in kaart rengen - en op te nemen in [emeentelijke plan van aan pak voor 'integraal veiligheids beleid' - zetten B en W de ge spreksavond op touw. Tijdens de avond is ook een ver tegenwoordiger van de politie aanwezig en mensen, die hun klachten liever niet in het open baar uitspreken, kunnen hun grieven ook, eventueel ano niem, op een meldingsformulier kwijt. Wijkbewoners die woensdag 29 september verhinderd zijn, kunnen het formulier op het stadhuis afgeven. voerder J. Jonkman. „De een kreeg het plan van de terraswo ningen voorgesteld, een volgen de werd verteld dat er villa's op de dijk zouden komen, terwijl weer anderen is toegezegd dat er geen hoogbouw gepleegd wordt. Daarom onderzoeken we nu wat en wanneer er aan wie is verteld." Met het onderzoek naar de verschillende beloften en de enquête in de hand, hoopt de werkgroep sterker te staan tijdens de informatie-avond op dinsdag 5 oktober. Op die bij eenkomst in het Zuidlandthea- ter peilt de gemeente, samen met HBG Vastgoed en Project- bouw Zeeland, de meningen over de bouwplannen. „De bewoners van de Koraal singel vormen slechts zo'n twaalf procent van de hele wijk. Met de enquête kunnen we spre ken namens een groot aantal be woners uit heel Othene", zegt Jonkman. Hij is ervan overtuigd dat de werkgroep de meerder heid van de wijk achter zich krijgt. Directeur W. de Winter van Pro- jectbouw is van mening dat de vier appartementencomplexen beter in het planologische beeld passen dan de eerder geplande terraswoningen. „Die hadden een erg massaal beeld opgele verd, de hele dijk zou van steen zijn geworden. In het nieuwe plan blijft er nog een heleboel groen bewaard", aldus De Win ter. Jonkman: „De Winter vergelijkt appels met peren. Hij heeft het voortdurend over appartemen ten, terwijl het gewoon flatge bouwen worden." SAS VAN GENT - Een 38-jarige Sassenaar werd vrijdagochtend van de weg gehaald wegens zijn opvallende rijgedrag. Toen de politie een ademanalyse deed, bleek dat de man ruim vijf keer zoveel had gedronken als is toe gestaan. De politie heeft zijn rijbewijs in genomen en de man moet voor de rechter verschijnen. In Bres kens werd een 36-jarige auto mobilist uit Hulst aangehouden omdat, hij ruim twee keer te veel had gedronken. Ook hij moet voor de rechter komen. door Joost Bosman TERNEUZEN - Bewoners van de Koraalsingel in de Terneu zense wijk Nieuw Othene heb ben een werkgroep opgericht in de strijd tegen de geplande hoogbouw aan de Westerschel- dedijk. Vrijdag hebben ze een folder verspreid met een enquê te waarin de bewoners van Othene zich kunnen uitspreken over de bouwplannen. Verder bestaat het plan een vereniging op te richten die opkomt voor de belangen van de wijkbewoners. De werkgroep heeft de folder verspreid omdat is gebleken dat de gemeentelijke nieuwsbrief met informatie over de bouw plannen niet door de hele wijk is rondgedeeld. Projectbouw en HBG willen aan de Westerschel- dedijk zeven appartementenge bouwen optrekken, die bestaan uit vijf tot tien woonlagen. Over de noodzakelijke wijziging van het bestemmingsplan heeft de gemeente nog geen beslissing genomen. Aanvankelijk zagen de plannen er totaal anders uit: Project- bouw en HBG hadden zogehe ten (lagere) terraswoningen in gedachten, die trapsgewijs te gen de dij k aan gebouwd zouden worden. Aan dat idee kleefden echter te veel nadelen, onder meer dat de woningen te duur zouden worden. „Er zijn verschillende beloften gedaan aan mensen die vlakbij de dijk een huis hebben ge kocht", stelt werkgroepwoord- COR DE JONGE Wens My ZIN WE 7e ritof eeN rteu?iHé!s

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 65