pzc Steun voor harde lijn van Poetin VS versoepelen economische sancties tegen Noord-Korea Russen jagen op Kaukasiërs na aanslagen Dodental door Floyd loopt op tot twaalf Unhcr vraagt Europa Angolezen toe te laten na uitbreiding oorlog buitenland lusland isoleert Tsjetsjenië Algerijnen kiezen massaal voor vrede Priyantha sport zaterdag 18 september 1999 ,anonze redactie buitenland yjOSKOU - De Russische Fede- ,atieraad heeft gisteren inge stemd met de harde maatrege- £die de Russische premier tin wil nemen om verdere jerroristische aanslagen te ioorkomen. Moskou wil de op standige deelrepubliek Tsjetsje nië, door Rusland gezien als de bakermat en beschermer van terroristen, isoleren van de rest ian de Russische Federatie, ijok heeft Poetin tijdens zijn toespraak in de Federatieraad, rergelijkbaar met de Neder- andse Eerste Kamer, verklaard kt het Russische leger door zal taan met de bombardementen Óp bases van islamitische extre mistische commandanten in Tsjetsjenië. Ten invasie van de deelrepu bliek, die zich begin jaren ne gentig eenzijdig onafhankelijk verklaarde van Rusland, wordt aet overwogen, aldus Poetin. Maar het Russische persbureau RIA Novosti maakte gisteren bekend dat het leger een 'grote militaire operatie' plant tegen de Tsjetsjeense veldheren. Het persbureau baseert zich op bronnen binnen het ministerie van Defensie, die spreken over een forse opbouw van troepen en materieel in de naburige re publiek Dagestan. Volgens militaire analisten mist set Russische leger de financiële middelen en slagkracht om de islamitische rebellen een fatale ^lag toe te dienen. Een her nieuwde poging om heel Tsje tsjenië weer onder Russisch ge zag te brengen komt al helemaal niet ter sprake. De recente ope raties van Russische militairen tegen islamieten in Dagestan tonen de miserabele staat van Russische leger aan. Dakloos heeft de internatio gemeenschap gisteren de Russische bom bardementen op het gebied te veroordelen. Volgens de Tsje tsjeense autoriteiten zijn de afgelopen twee weken al 300 mensen omgekomen door het Russische geweld en zijn zo'n 20.000 mensen dakloos gewor den. Verdachte Intussen hebben de Russische autoriteiten de identiteit be kendgemaakt van de belang rijkste verdachte van de twee bomaanslagen op flatgebouwen in Moskou, waarbij de afgelo pen week meer dan 200 mensen om het leven kwamen. Het gaat om een 29-jarige man die gebruik maakt van identi teitspapieren van iemand die enkele maanden geleden is overleden. De verdachte zou een aanhanger zijn van een islamiti sche sekte en ook achter de aan- Een Russisch lid van de oproerpolitie bekijkt de papieren van een Kaukasische marktkoopman in Moskou. foto Maxim Marmur/AP vallen op dorpen in Dagestan van de afgelopen maanden zit ten. De man had in beide opgeblazen flatgebouwen een opslagruimte gehuurd. Volgens de televisie zender NTV zijn de aanslagen die de afgelopen weken zijn ge pleegd, vijf in totaal, voorbereid en uitgevoerd door een en de zelfde groep. Deze mensen zou den hun opleiding in islamiti sche scholen in de deelrepubliek Tatarstan hebben gevolgd en een training in kampen in Tsje tsjenië. RTR/AFP door Hans Hoogendijk MOSKOU - De Kaukasiërs in Rusland zijn altijd al gediscrimineerd. Maar na de bomaanslagen die het land sinds 31 augustus teisteren, zijn Tsjetsjenen, Ge- orgiërs, Ossetiërs, Dagestanen en andere minderheden vrijwel vogelvrij. De radicale partij Nationaal Front ver spreidde in Moskou pamfletten waarin van het Kremlin wordt geëist dat alle Tsjetsjenen op Russisch grondgebied in speciale kampen worden opgesloten en dat Tsjetsjenië wordt gebombardeerd. 'Daarbij dient geen rekening te worden gehouden met de dood van vreedzame burgers', staat in het pamflet. Vooral nadat de machtige Moskouse bur gemeester Loezjkov, overigens zonder enig bewijs, had vastgesteld dat Tsjetsje nen de aanslagen plegen, is de situatie voor de vele honderdduizenden 'zwar ten', zoals de Kaukasiërs in Rusland minachtend, worden genoemd, drama tisch verslechterd. Deskundigen waar schuwen voor een heksenjacht. „De hys terie wordt steeds erger. Russen, die vroeger hun lichtgekleurde buren sim pelweg negeerden, kunnen morgen de politie bellen. Niet omdat hun buurman iets heeft gedaan, maar gewoon omdat ze een hekel aan hem hebben. En wie weet hoe de Russische politie Kaukasiërs be handelt, weet ook dat het dan niet bij een controle van de papieren zal blijven", schreef een onafhankelijke journalist. Doodsbenauwd De 38-jarige Fatima, een Tsjetsjeense die naar Moskou vluchtte tijdens de oorlog in haar land, is doodsbenauwd: „Ik ben bang om naar buiten te gaan, bang om naar bed te gaan, zelfs bang om adem te halen." Fatima's jongste broer vertelt dat veel van zijn leeftijdsgenoten door de po litie zijn opgepakt. „Een aantal is zo grondig in elkaar geslagen, dat ze niet meer konden lopen. Toch ga ik de straat op. Ik zit nu een week binnen, ik word compleet gek." Op straat en in de metro wordt iedere Kaukasiër argwanend bekeken. „De Russen kunnen ons niet uit elkaar hou den en daarom terroriseren ze ons maar allemaal", zegt een jonge meloenenver koper uit Azerbeidzjan. „Op de markt heb ik geen problemen, daar kennen ze me. Maar na het werk word ik steeds ge controleerd. Mijn paspoort is inmiddels een groot gestempeld vod." Bella is geen Tsjetsjeense, maareenjonge Georgische die is gevlucht voor de ar moede en het geweld in haar land en een bestaan probeert op te bouwen in Mos kou. Ze heeft wat losse baantjes, een piepklein smerig kamertje, maar is tevreden. Ze beschikt net zo min als hon derdduizenden anderen otfer een officië le vergunning (propiska) om in de Russi sche hoofdstad te mogen leven. En nu burgemeester Loejzkov heeft bepaald dat alle tijdelijke bewoners van zijn stad zich opnieuw moeten laten registreren, ziet de toekomst er voor Bella en haar lot genoten uitermate somber uit. Ze vreest dat ze wordt teruggestuurd naar Geor gië. De honderdduizend Tsjetsjenen die in Moskou leven, kunnen praktisch nergens heen. De meesten zijn naar Moskou ge vlucht tijdens de meedogenloze oorlog tussen de Russen en Tsjetsjeense strij ders, die een paar jaar geleden Tsjetsje nië in een puinhoop veranderde. Nu staan daar concurrerende bendes elkaar naar het leven. In Moskou zijn deze Tsjetsjenen overge leverd aan de willekeur van de politie. Ze zitten veelal in de kleine handel, zoals fruit, bloemen en drank, en moeten vaak fikse delen van hun inkomsten afstaan aan de corrupte politie. Na de aanslagen zijn ze bijna helemaal zonder rechten. Aboeezid Apajev, hoofd van de Tsje- tsjeens-Ingoesjetische culturele organi satie Daimokch, krijgt dagelijks tiental len telefoontjes van bange landgenoten. „Ik adviseer iedereen ergens anders heen te gaan. Elke plek is goed, behalve Tsje tsjenië." GPD Graf keizer China blootgelegd PEKING - China heeft met de vondst van een wapenuitrus ting, talloze beelden van krijgers en helmen uit het graf van de eerste keizer een belangrijke archeologische vondst gedaan- De 2200 jaar oude voorwerpen uit de tombe van keizer Qin Shihuang zijn van een zeldzame kwaliteit, aldus de Chinese kranten gisteren. De vondsten zijn inmiddel s tentoongesteld in de oude stad Xi- an in het noordwesten van China. Het graf van de keizer is ruim 13.000 vierkante meter groot. De porseleinen beelden zijn de eerste van de Qin-dynastie, met groengeverfde gezichten en felgekleurde rompen in zeven kleuren. Qin Shihuang overleed in 210 voor Christus. Hij heeft China verenigd en een standaard munteenheid en schrijftaal inge voerd. RTR/AFP Filmpionier Storck overleden BRUSSEL - De Belgische filmpionier Henri Storck is gisteren op 92-jarige leeftijd in Brussel overleden. Zijn familie heeft dat bekendgemaakt. Storck verwierf internationale faam als documentairemaker. Hij heeft meer dan zeventig films op zijn naam staan, waaronder Permeke. Storck, geboren in Oostende, maakte aan het begin van de ja ren dertig kennis met de Nederlander Joris Ivens. Met hem maakte hij in 1933 zijn bekendste film 'Misère au Borinage', een documentaire over de schrijnende leefomstandigheden van de arbeiders in deze Waalse mijnstreek. In 1948 kreeg Storck op het filmfestival van Venetië een gou den medaille voor een film over Rubens. ANP/Belga Einde skiën Duitsland in zicht HAMBURG - Wetenschappers voorspellen dat het eind in zicht is voor het skiën in Duitsland. Door het broeikaseffect is er over vijftig jaar geen sneeuw meer. Op een internationale klimaatconferentie in Hamburg voor spelde Klaus Hasselmann van het Max Planck Instituut voor Meteorologie gisteren dat hete zomers in de toekomst regel zullen worden. Ook in Duitsland is deze septembermaand met temperaturen tot 30 graden één van de warmste van de eeuw. Sinds halverwege de vorige eeuw de industrialisering begon steeg de gemiddelde temperatuur in de wereld met 0,7 graden tot 15,7 graden C. Meteorologen voorzien dat de gemiddelde januaritemperatuur in 2050 nul tot 0,7 graden bedraagt in Duitslandwaardoor sneeuw nooit lang zal blijven liggen. AP Doodstraf coupplegers Zambia LUSAKA - In Zambia zijn gisteren 59 militairenter dood ver oordeeld wegens hun rol in de mislukte poging tot staatsgreep in 1997. Acht militairen zijn vrijgeproken. Een soldaat kreeg 21 jaar celstraf wegens verzwijgen van een samenzwering te genover de autoriteiten. De coup door legerofficieren werd in vijf uur onderdrukt door troepen die trouw bleven aan president Chiluba. RTR, Turkije onderzoekt organenroof ANKARA - De Turkse premier Ecevit heeft gisteren opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de vermeende roof van organen uit lichamen van slachtoffers van de aardbeving. De bewindsman reageert daarmee op geruchten in de media dat er een 'organenmaffia' opereert in het getroffen gebied. Door de aardbeving van 17 augustus dit jaar kwamen volgens de meest recente officiële cijfers ruim 15.000 mensen om. Ook doen er geruchten de ronde dat kinderen die hun ouders hebben verloren door de aardschokken, worden ontvoerd om vervolgens aan kinderloze westerse echtparen te worden ver kocht. RTR van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Verenigde Staten hebben gisteren na bijna vijftig jaar met onmiddellijke ingang de economische sancties tegen Noord-Korea versoepeld. Het besluit komt na de belofte van het straatarme, communis tische land om voorlopig geen langeafstandsraketten te tes ten. Dat zei Witte Huis-woord voerder Joe Lockhart. De stap betekent volgens de woordvoerder van het Witte (Advertentie) MUZIEKCENTRUM MIDDELBURG Tel. 0118-635252 Huis dat handel op grotere schaal mogelijk wordt. Zij moet leiden tot normalere betrekkin gen tussen beide landen, aldus Lockhart. Versoepelingen gel den ook voor het bankwezen en het lucht- en zeeverkeer. Zo worden particuliere en com merciële geldtransacties moge lijk, en is het mogelijk naar Noord-Korea te reizen. Wapens Er geld geen versoepeling voor militaire goederen of artikelen die gebruikt kunnen worden voor de productie van wapens, aldus de woordvoerder. Een jaar geleden deed Noord-Korea tot verrassing van onder meer Chi na en de Verenigde Staten een test met een langeafstandsra- ket. Het projectiel vloog over een deel van Japan voordat het in zee stortte. De Japanse minister van Bui tenlandse Zaken Masahiko Komura heeft met instemming op de Amerikaanse stap gerea geerd. „Wij hopen vurig dat dit tot verdere vooruitgang in de betrekkingen tussen Noord- Korea en de VS zal leiden", zo werd hij door het persbureau Kyodo geciteerd. Noox-d-Korea blijft op de Ame rikaanse lijst staan van landen die terrorisme ondersteunen en komt dientengevolge niet in aanmerking voor Amerikaanse ontwikkelingshulp of economi sche steun. Wel krijgt het door hongersnood getroffen land via het Wereldvoedselprogramma van de Verenigde Naties 500 miljoen toxx tarwe, rijst, mais en andere granen van de VS. De VS hadden het bijna volledi ge embargo tegen Noord-Korea ingesteld na het eind van de Ko- ïeaanse oorlog in 1953. Sinds dien was alleen voedsellevering in noodgevallen toegestaan. In 1995 stelden de VS voor het eei'st een versoepeling van han delssancties in. Deze was zeer bescheiden. Proeven Tijdens overleg met de Verenig de Staten vorige week in Berlijn zegde Noord-Korea toegezegd geen proeven met lange- afstandsraketten te zullen hou den zolang er onderhandelin gen gaande zijn over het vermoede kemwapenprogram- ma van Noord-Korea. De coör dinator van het Amerikaanse Nooi'd-Koieabeleid, oud-mi- Abdelaziz Bouteflika van onze redactie buitenland ALGIERS - Een overweldigen demeerderheid van de Algerijn se bevolking heeft zich donderdag in een referendum uitsproken vóór het beleid van President Bouteflika dat na ze ven jaar bloedige burgeroorlog vrede en verzoening moet bren gen. Minister van Binnenlandse Za ken Sellal maakte gisteroch tend de officiële uitslag van de stemming bekend. Hij verklaar de dat 98,63 procent van de Al gerijnen zich voor het plan van Bouteflika uitsprak. De op komst onder de 17,5 miljoen kiesgerechtigden was 85,06 procent. De stemming veiTiep zonder on geregeldheden. Bouteflika had zijn politieke lot verbonden aan de uitslag van het referendum, dat de smet op zijn heerschappij moet wegpoetsen: Omdat de an dere zes kandidaten zich daags voor de presidentsverkiezingen van 15 april terugtrokken, kwam de favoriet van het leger feitelijk zonder verkiezing op het regeringspluche terecht. De voormalige minister van Buitenlandse Zaken dreigde af te treden als het volk zich niet massaal achter zijn vredes- en verzoeningsplannen zou scha- i-en. Als de bevolking dit wel deed, dan beloofde Bouteflika naast vrede en veiligheid ook sociaal-economische vooruit gang en een harde aanpak van cle corruptie. Bouteflika's plan wil de natio nale saamhorigheid herstellen. Een direct uitvloeisel hiervan is de omstreden amnestie of straf vermindering voor 'bekeerde' moslimextremisten die geen bloed aan hun handen hebben. ANP/AFP/RTR nister van Defensie Peiry, had aanbevolen snel te reageren als Pyongyang een concessie zou doen ten aanzien van de raket ten en de bouw van kernwapens. Bezwijken Perry zei dat hij in een rapport aan president Clinton wel sanc tieversoepeling had geadvi seerd, maar niet om Noord-Ko rea af te voeren van de lijst van landen die terrorisme steunen. „Naar mijn mening moesten we er niet van uitgaan dat het regi me in Pyongyang ooit onder druk van de VS zou bezwijken. Elke stap in de onderhandelin gen was moeilijk en frustrerend en dat zal zonder twijfel zo blij ven." RTR/AP (Advertentie) KUNST- EN ANTIEKVEILINGEN A. I. VERHAGE MIDDELBURG ANTIEK GEVRAAGD voor onze najaarsveiling in de Schouwburg te Middelburg Schilderijen, meubilair, porselein, munten, juwelen, goud- en zilverwerk etc. etc. A. I. Verhage 0118-627639 van onze redactie buitenland WASHINGTON - Het aautal mensen dat om het leven is ge komen door orkaan Floyd is opgelopen tot twaalf. Het me rendeel van de slachtoffers viel door verkeersongelukken. Die waren het gevolg van over stromingen, zo meldden de au toriteiten gisteren. In de staten North en South Carolina, waar de orkaan donderdagochtend vroeg het land bereikte, vielen de meeste doden. Negen men sen overleefden Floyd niet. In de staat Delaware kwamen twee meisjes om toen ze wei den meegesleurd door het was sende water in een kreek. Floyd was gisteravond geen orkaan meer, maar een storm. De windsnelheid was gisteren gedaald tot ruim veertig kilo meter per uur. De materiële schade door wind en overstromingen is aanzienlijk, maar minder groot dan van tevoren werd gedacht. Niet alle schade is echter in kaart gebracht. Floyd bleek vooral gevaarlijk door de zware regenval die hij veroorzaakte. Op sommige plaatsen werd binnen een et maal zestig centimeter neer slag gemeten, de normale hoe veelheid voor drie maanden. NASA Door de orkaan Floyd heeft de NASA de twee volgende vluchten van haar ruimteve ren, die al vertraagd waren door problemen met de bedra ding, verder moeten uitstellen. De eerstvolgende lancering zal niet eexxler dan 19 novem ber plaatshebben, na de Leo- nidenregen. Tijdens deze jaar lijkse meteorietenregen wil de NASA nooit bemande toestel len in de i'uimte hebben in ver band met de kans op aanvarin gen. Op de Atlantische oceaan heeft de opvolger van Floyd, Gert genaamd, zich al aange diend. Volgens de laatste gege vens zal Gert morgenavond of maandag over Bermuda trek ken, maar de Bahama's en de VS niet aandoen. AFP/DPA/AP COLOMBO - Priyantha Priyadarshana, een Srilankaanse soldaat die bij gevechten met Tamil-rebellen in het noorden van het eiland zijn rechterbeen verloor, neemt deel aan het verspringen tijdens een toernooi voor gehandicapte militairen in Colombo. Terwijl Priy antha sportief bezig was, waren zijn voormalige kameraden in het noorden nog steeds in bittere gevechten gewikkeld met militante Tamils. Het Srilankaanse legér stuurde onlangs versterkingen naar de opstandige regio, nadat de gewelddadigheden daar waren opge laaid. Honderden Tamils en leden van het regeringsleger kwamen hierbij om. In de zeventien jaar durende oorlog tussen rebellen en regering stierven meer dan 58.000 mensen en raakten meer dan 21.000 mensen verminkt. foto Gemunu Amarasinghe/AP van onze redactie buitenland LUANDA - Het Angolese rege ringsleger is aan vier fronten een groot offensief begonnen te gen de Unita-rebellen. Dat heeft Unita gisteren verklaard. De VN-vluchtelingenorganisatie Unhcr riep Europese landen op Angolese vluchtelingen op te nemen, omdat die in eigen land grote risico's lopen. „Het conflict tussen de Angole se regering en de troepen van Unita heeft zich over bijna alle grote steden verspreid. Burgers worden door beide partijen on der dwang gerekruteerd", aldus Unhcr-woordvoerder Kris Janowski. Volgens cijfers van het Unhcr vroegen vorig jaar ongeveer tweeduizend Angolezen asiel aan in zes Europese landen. Ruim de helft daarvan werd uit gewezen. Janowski zei dat meerdere landen, waaronder Nedeiiand, zich bereid hadden verklaard de uitzettingen van Angolezen te stoppen. Begin de ze week stemde een meei'der- heid in de Tweede Kamer in met het voorstel van staatssecretai-is Cohen van Justitie om voorlopig geen Angolese vluchtelingen te- ïrng te sturen naar hun land van herkomst. Unita-bases Regeringstroepen zijn uit de be legerde steden Kuito en Huam- bo in het centrale hoogland ge broken om op te trekken naar de noordelijker gelegen Unita-ba- ses Andulo en Bailundo. Daar naast leken ook militairen uit het eveneens door Unita omsin gelde Malanje zuidwaarts rich ting Andulo op te trekken. In het noorden, in de omgeving van Uige. werden eveneens stellin gen van Unita onder vuur geno men. De Angolese regering ver moedt dat Unita via wegen in dit gebied wordt bevoorraad vanuit het buurland Congo. Na het oplaaien van de burger oorlog in december vorig jaar kreeg Unita ongeveer zeventig procent van Angola in handen. AP KFOR tevreden over inleveren wapens U£K PRISTINA - De NAVO heeft gis teren bevestigd dat het Kosovo Bevrijdingsleger UCK ruim tienduizend wapens heeft inge leverd. Daarmee ligt het UCK op schema wat betreft de ont wapening, die morgen om mid dernacht moet zijn afgerond. Woensdag verklaarde het Be vrijdingsleger al dat het de af spraken met KFOR was nage komen. KFOR-commandant Jackson sloot het ontwape ningsakkoord afgelopen juni. Daarin belooft het UQK onder meer alle automatische wapens binnen drie maanden in te leve ren bij KFOR-depots. De Joegoslavische afgezant naar de Verenigde Naties, Jo- vanovic, noemde de ontwape ning van het UCK een farce, omdat de beweging haar beste wapens in Albanië, Macedonië en in geheime depots in Kosovo zou hebben verborgen. Het UCK wordt nu omgevoimd tot een soort nationale garde. Volgende week moeten KFOR en het UCK een definitief ak koord bereiken over de omvor ming tot een niet-militaire groe pering. RTR/AFP (Advertentie) Ik zit goed bij De Schipper Woondelta

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5