riolering vaak te duur PZC Flats maken plaats voor servicecomplex ?ZC Varkensfokkerij breidt fors uit ntslagen Neeltje |ans volgens bonden ellicht af te wenden Schouwen stopt met inenten van iepen zeeland 15 lioolstelsel buitengebied Schouwen slechts beperkt uitgebreid zaterdag 18 september 1999 ^Nilsten Brinke - De gemeente gaat de (mende zes jaar zo'n honderd- irtig woningen in het buiten- jbied aansluiten op de ge stelij ke riolering. Bijna |fhonderd woningen op het Iceland blijven verstoken pj die voorziening, omdat de [[[sluitingskosten te hoog prden geacht. Die groep bewo- zal van individuele afval- jlersystemen moeten worden (orzien, die maar liefst 12.000 kosten. „Wie die moet betalen, is nog in nevelen zegt N. Oskam van de Eidncie Zeeland. Ijanuari 2005 worden lozin- van afvalwater in het milieu meer toegestaan. Nu nog in er op Schouwen-Duiveland woningen verstoken van de riolering, voor- in de buitengebieden, tóciperend op de strengere heeft de ge- per geval onderzocht hoog de aansluitingskosten m. De kostenfactor heeft de brslag gegeven. Van de be ffende panden worden er 497 «aangesloten op het net, om it ze de gestelde bovengrens fa 24.500 gulden overstijgen, [bovengrens voor de extra •etsbare buitengebieden - dat [gebieden die bijvoorbeeld «een drinkwatergebied liggen sop 35.300 gulden gesteld. iet kosteloos op het rioolnet is Erigens niet kosteloos voor de woningen enbe- Ondernemin- b betalen een vergoeding van gulden. Voor woon- wordt de eigen bijdrage vierduizend gulden gesteld, de strengere milieu- Igeving zal wegen in de por- van de mensen die het riolering moeten stellen, in nevelen gehuld', zegt vinciaal coördinator water bodem N. Oskam. Vast staat :de huidige watertanken in [buitengebieden niet meer ioen aan de eisen. De zoge- ;u 'Fettic' tanks die nu vaak jf onder het erf staan, moe- [worden vervangen door du- •IB A-systemen. IBA staat Individuele Behandeling iwater, een zuiveringssys teem dat het water in beweging zet en schoonfiltert. „Die systemen kosten momen teel tussen de acht- en twaalf duizend gulden", aldus civiel- technicus P. van Tuil van de gemeente Schouwen-Duive land. Hij adviseert bewoners in de buitengebieden voorlopig niet tot de aanschaf van zo'n systeem over te gaan. „Er moet nog een certificering voor wor den ontwikkeld. Wie er nu één koopt, heeft kans dat die over een paar jaar niet in orde wordt bevonden door het Waterschap Zeeuwse Eilanden." Ook Oskam raadt aan te wach ten met de aanschaf van een IBA-systeem. „De provincie on derhandelt nog met het water schap over de mogelijkheid de systemen van het waterschap te leasen. Het schap heeft er niet veel'f iducie in dat iedereen even nauwkeurig op het onderhoud zal toezien. Daarom houdt het de systemen liever in eigen be heer waarbij de bewoners per jaar een vergoeding betalen." door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het verouderde appartementengebouw aan de Kaersemakerstraat in Zierik- zee wordt gesloopt. Op die plaats komt een nieuw service complex voor verstandelijk gehandicapten en senioren. De bedoeling is het gebouw in de loop van 2001 in gebruik te ne men. De vijftien zogeheten galerij- woningen in de Zierikzeese ar beiderswijk Malta zijn sterk verouderd. Het gebouw is ei gendom van woningbouwver eniging Beter Wonen. De cor poratie wil het pand slopen en vervangen voor nieuwbouw ten bate van de zelfstandige huisvesting van verstandelijk gehandicapten en senioren. Voor beide doelgroepen komt er een aparte toegang. Pakhuizen De verstandelijk gehandicap ten zijn pupillen van Stichting 't Gors. De organisatie wil de huidige accommodatie aan de Touwbaan in Zierikzee afsto ten. Het gebouw is ongeschikt om de nieuwe uitgangspunten omtrent wonen en zorg vorm te geven, aldus zorgmanager H. Soepenberg, 't Gors heeft al een overeenkomst met Beter Wonen voor de realisatie van elf appartementen in de monu mentale pakhuizen aan de Meelstraat. In het complex aan de Kaersemakerstraat worden op de begane grond acht één persoonsappartementen ge realiseerd. Tevens wordt er een aantal centrale faciliteiten on dergebracht, zoals een ge meenschappelijke ruimte en een slaap wachtkamer voor het begeleidend personeel. De tweede en derde verdieping worden ingericht met De verouderde galerij woningen aan de Kaersemakerstraat worden gesloopt. twaalf driekamerappartemen ten voor senioren. Die doel groep krijgt tevens de beschik king over een eigen centrale beschermde toegang met lift en een achterbalkon met uit zicht op de meester Breedvelt- speeltuin. Het bouwplan is inmiddels in gediend bij de gemeente Schouwen-Duiveland. Wan neer precies wordt begonnen met de sloop en nieuwbouw, is nog niet bekend, aldus Soe penberg. „De bedoeling is in ieder geval dit project gelijk tijdig aan te pakken met de verbouwing van de Meelpak- huizen. En daar moet nog heel wat aan gebeuren. Als alles meezit kunnen we in de loop van 2001 onze intrek nemen in de nieuwe locaties." Het pand aan de Touwbaan wordt ver kocht aan Beter Wonen en eveneens verbouwd tot een luxe servicecomplex voor seni oren. 't Gors heeft onder de 44 cliën ten op Schouwen-Duiveland een woonwensenonderzoek la ten uitvoeren. Daaruit blijkt onder meer de behoefte aan meer zelfstandige woonvor men, waarin minder nadruk kelijk de zorg op de voorgrond staat. Om in die wens te voor zien, wil de stichting naast de Meelpakhuizen en de Kaerse- foto Janne Wolterbeek makerstraat nog een derde cluster realiseren. „We hebben al een geschikte plek op het oog.Meer dan dat het gaat om een bestaand gebouw in Zie rikzee, wilde Soepenberg gis teren echter nog niet kwijt. „Daar is het nog veel te prema tuur voor." De nieuwe aanpak geldt als voorbeeld voor de toe komstige opzet van de overige vestigingen van 't Gors in Zee land. Goed cijfer Zwincollege en CSW VLISSINGEN - De vwo-afdelingen van het Zwincollege in Oostburg en de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren (CSW) in Middelburg presteren beter dan gemiddeld. Dat blijkt uit een onderzoeknaar de resultaten van 1151 Neder landse scholen voor voortgezet onderwijs, dat dagblad Trouw vandaag publiceert. Daarbij is vooral gekeken naar het ren dement van de scholen: het aantal zittenblijvers, de slagings percentages en het gemiddeld resultaat bij de eindexamens. De goede score is leuk, vindt W. Lettooij, lid van de centrale directie van de CSW. „Het wordt gelezen, dus heeft het im pact." Toch plaatst hij, net als veel anderen in het onderwijs, zijn kanttekeningen bij de waarde van zo'n ranglijst. Het on derzoek meet alleen prestaties. De Trouw-lijst geeft bijvoor beeld niet aan hoeveel aandacht er is voor leerlingbegelei ding. „Tuurlijk moet je dergelijke uitkomsten nuanceren", zegt ook Th. de Bakker, plaatsvervangend rector van het Zwincollege. Maar zijn bedenkingen bij de publicatie worden elk jaar minder: als je school in dergelijke onderzoeken con stant blijft scoren, dan zegt dat toch wel iets, betoogt hij. Ridderorde voor C. A. Bol ZIERIKZEE - Een verzekeringsman in hart en nieren, zo valt drs. C. A Bol uit Brouwershaven eenvoudigweg te omschrij ven. Maar daarnaast valt ook zijn maatschappelijke betrok kenheid via de Stichting Renesse en de Zuid-Hollandse thuis zorgorganisatie De Vliestroom niet uit te vlakken. Zijn inzet werd vrijdag beloond met een koninklijke onderscheiding. Bol begon zijn loopbaan in 1964 bij de NV Levensverzeke ringsmaatschappij en de Westland Hypotheekbank in Utrecht. In 1982 trad hij in dienst van de Goudse Verzekerin gen. Daar bekleedde hij diverse directeursfuncties, tot zijn benoeming in 1989 als lid en later voorzitter van de Raad van Bestuur. Naast diverse commissariaten is Bol lid van de Raad van Toezicht van de Stichting Renesse en De Vliestroom. In verband met het 75-jarig bestaan van de Goudse Verzekerin gen werd Bol gisteren benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De plechtigheid vond plaats in de Sint Jans- kerk in Gouda. De onderscheiding werd uitgereikt door de burgemeester van die stad, J. Boone, in aanwezigheid van burgemeester J. Asselbergs van Schouwen-Duiveland. Hond aan boom achtergelaten GOES - In het Poelbos in Goes in vrijdagavond een jonge reu gevonden die met een lijn aan een boom was gebonden. De hond is wit met enkele bruine vlekken op zijn rug. Het dier, volgens de politie een 'lief hondje', is elders ondergebracht. Kantoor VW/ANWB verhuist VLISSINGEN - Het kantoor van de VW/ANWB/Vlissingen promotie aan de Nieuwendijk 15 in Vlissingen is van 20 tot en met 26 september gesloten. Op maandag 27 september her openen de instellingen hun nieuwe VW/ANWB-Uitwinkel op het nieuwe adres in bibliotheek 't Spui aan de Oude Markt. Na de verhuizing worden de openingstijden gewijzigd: maan dag 13.00-18.00 uur, dinsdag tot en met donderdag 10.00- 18.00 uur, vrijdag 10.00-21.00 uur en zaterdag 10.00-17.00 uur. In het zomerseizoen is de winkel ook zondags open van 11.00 tot 15.00 uur. De extra openingstijden gelden ook op de meeste feestdagen. Vandaal opgepakt in Goes GOES - Op de Troelstralaan in Goes heeft de politie in de nacht van donderdag op vrijdag een 22-jarige Goesenaar aangehouden. De man maakte deel uit van een groepje balda dige jongeren waarover buurtbewoners hadden geklaagd. Hij werd aangehouden omdat hij in verkeersborden klom en deze uit de grond probeerde te trekken. irMarcel Modde RIKZEE - De Horecabond en FNV Bondgenoten zien mogelijkheid om het aantal slagen bij Waterland Neeltje te beperken of zelfs hele- 1 van tafel te krijgen. On- ïandelaar D. Koerselman ide zich vrij dag positief over itkomst van het eerste over- met de directie omtrent de ganisatie bij Zeelands otste dagattractiepark, eerste winst die gisteren dgeboekt, is de afspraak dat edurende het onderhande- sproces geen uitvoering dt gegeven aan de aange- digde maatregelen op het ionele vlak. De ontslagaan- [ing voor zeven van de twee- vintig medewerkers gaat rlopig in de kast en ook de rgenomen taakverzwaring de werknemers blijft voor- log achterwege. Over de in- d van de personele maatre- m zal nader overleg worden )erd, aldus directeur F. van edactie 1i0ord-zeeland jrachtweg 23a ostbus 80 1300 AB zierikzee 'el: (0111) 454647 ax: (0111) 454657 •rnail: redzzee@pzc.nl V.J. van Dam (chef) Kleemans •Modde ml. Pankow ten Brinke 'B.Godrie (sport) entrale redactie 'ostsouburgseweg 10 ostbus 18 380 AA vlissingen el: (0118)484000 ax: (0118) 470102 mail: redactie@pzc.nl iternet Kp://www. pzc.nl fmail: redactie@pzc.nl Spaandonk. Hij voegde er even wel aan toe dat de gedwongen ontslagen wat hem betreft nog niet helemaal van tafel zijn. Volgens Koerselman schuilt daarin 'voor dit moment vol doendeperspectief'. „Hetkan er op duiden dat we met elkaar tot overeenstemming kunnen ko men over de reorganisatie. Dat was eerst niet zo. In de bericht geving die de directie woensdag naar buiten bracht, werd gelijk geroepen dat er zeven ontslagen noodzakelijk waren in verband met de tegenvallende bezoe kersaantallen en de daaruit voortkomende financiële pro blemen. Maar wellicht worden dat er nu geen één of in ieder ge val minder. Dat moet kunnen, is ons gebleken aan de hand van het overleg." De bonden gaan eerst de cijfers van Waterland Neeltje Jans na der bestuderen. Wanneer daar uit 'onomstotelijk' blijkt dat een sanering noodzakelijk is, zullen zij zich daar niet tegen verzet ten, aldus Koerselman van de Horecabond FNV. Het overleg wordt donderdagavond 30 sep tember vervolgd. zie ook pagina 19 Zakkenroller GOES - Een zakkenroller heeft vrijdagmiddag op de Lange Vorststraat in Goes een dertig jarige vrouw uit die stad van haar portemonnee beroofd. In de portemonnee zaten bankpas- jes en geld. door Piet Kleemans KERKWERVE- De intensieve veehouderij vanG. Holtmanns aan de Zwaardweg bij Kerk- werve wordt fors uitgebreid. Ook worden de bestaande stallen voor zijn fok- en vlees varkens compleet gereno veerd. Het aantal 'mestvarkenseen- heden' (MVE's) van Holt manns gaat van 741 naar 1323 Uitgedrukt in concrete aantal len houdt dat in dat zijn var kensstapel groeit van ruim 1100 naar een dikke 2400. Het merendeel van de veestapel van Holtmanns bestaat uit vleesvarkens. Daarnaast heeft hij kraamzeugen, dragende zeugen en gespeende biggen. Het is nu nog een traditioneel bedrijf, maar na de verbou wing/uitbreiding is sprake van een Groen-Labelstal. Milieu-eisen Volgens burgemeester en wet houders van Schouwen-Dui veland voldoet Holtmanns aan alle strenge müieu-eisen en zijn er tegen de renovatie- en uitbreidingsplannen van de Kerkwerfse veehouder geen bezwaarschriften ingediend. „Over dat bedrijf zijn ook nog nooit klachten binnengeko men", meldt wethouder grondgebiedszaken G. J. van de Velde-de Wilde. Dat geldt volgens haar ook voor het gros van de andere in tensieve veehouderij-bedrij ven op Schouwen. Alleen de varkensmesterij van de Agri- groep Zeeland BV aan de Lan ge Blokweg bij Zierikzee le- Veehouder G. Holtmanns wil zijn bedrijf drastisch moderniseren en uitbreiden. B en W hebben geen bezwaar tegen zijn plannen. vert de gemeente veel Machten op. Van de Velde: „Het punt is dat we daar als gemeente wel een milieuvergunning voor hebben afgegeven, maar dat er vervolgens van afgeweken is." De Agri-groep moest op last van de gemeente daarom een nieuwe milieuvergunning aanvragen. Tegen het ver strekken van de nieuwe milieuvergunning werden tientallen bezwaarschriften ingediend, voornamelijk af komstig van inwoners van Schuddebeurs. Die Magen al sinds de bouw van de Groen- Labelstallen aan de Lange Blokweg over stank. De ge meente reageerde op de Mach ten en dwong de Agrigroep maatregelen te nemen om stankoverlast zoveel mogelijk te voorkomen. „Het is ook wel een stuk beter, maar er blijven Machten komen", zegt wet houder Van de Velde. Degemeente gaat op korte ter mijn, waarschijnlijk begin ok tober, met de inwoners van Schuddebeurs praten over de situatie. Wethouder Van de Velde hoopt de problemen öp te kunnen lossen, maar is er foto Janne Wolterbeek niet echt gerust op. „Ik vrees dat het hoe dan ook een be roepsprocedure wordt. Of het gaat de Schuddebeurzenaren niet ver genoeg, of het gaat de Agri-groep veel te ver." Kort om: een oplossing laat waar schijnlijk nog wel even op zich wachten. Van de Velde hecht er aan te benadrukken dat lang niet alle Machten over stankoverlast terug te voeren zijn naar de varkensmesterij aan de Lange Blokweg. „Er wordt momen teel nogal wat mest uitgereden en dat zorgt ook voor stank." door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Als het aan Schouwen-Duivelands dage lijks bestuur ligt, wordt een punt gezet achter het injecteren van iepen om te voorkomen dat de bomen ziek worden. Het geld dat op die manier wordt uitge spaard kan aangewend worden voor de omvorming van het ge meentelijk groen. Op Schouwen staan duizenden iepen. De bomen zijn destijds in groten getale aangeplant omdat ze goed bestand zijn tegen de zilte zeewind in Zeeland. He laas sneuvelen elk jaar weer honderden exemplaren aan de iepziekte, veroorzaakt door de iepespintkever. Het kweken van tegen de ziekteresistente iepen biedt slechts beperkt soelaas. Sommige van deze bomen blij ven gezond, maar andere vallen alsnog ten prooi aan de ziekte. De gemeente Schouwen-Duive land probeerde door het injecte ren van gezonde iepen op 'ge voelige' plaatsen deze te beschermen tegen de fatale ziekte, maar in de praktijk blijkt deze methode erg kost baar en bovendien biedt het in jecteren geen enkele garantie. De iepziekte wordt op verschil lende manieren verspreid en dat maakt bestrijding van de ziekte erg moeilijk. De iepespintkever vliegt van boom naar boom, maar boven dien kan een zieke boom een ge zonde boom in de buurt aanste ken als de wortels van de twee bomen elkaar raken. Daar komt bij dat provincie, gemeente Schouwen-Duiveland en wa terschap Zeeuwse Eilanden zie- l^r?uN tf tJAR-M v WAT "fhm byivesvc mr isosn w-mamn wen/eg op iocaneeemfim~^k w ps pcmhmpoj ove£ Cfc finsenpc spetbgshpe mievis mbelceeer aw e&i wpe tfadtve w srt&sky&hukh£5V en k&ilp&de aanpak iaan csr a COR DE JONGE lokaal. <x.voel lm saamhbe/öhe/ph. pus vootz ets volsenpe ep/Tie p£arr-\/<xe-zw- saap- ac. ve vis m£t een hoognsmnbyflheips£efialte ke bomen weghalen, maar Staatsbosbeheer deze laat staan. Een dode boom levert, zo redeneert SBB, nieuw leven op. Dode bomen zijn een goede voe dingsbodem van allerlei zwam men en er komen ook een hele boel insecten op af. Keerzijde van het SBB-beleid is dat de zieke boom langzaam sterft en de iepziekte zich daar door snel verspreidt. Sneller dan wanneer de zieke boom, een besmettingsbron, snel wegge haald wordt. Het waterschap telde op haar grondgebied - het schap beheert veelal bomen langs polderwegen - dit jaar bij na zeshonderd zieke iepen. Dé gemeente Schouwen-Duive land beheert het groen binnen de bebouwde kom van de ker nen hetgeen overeenkomt met enkele duizenden iepen. Elk jaar gaan honderden exempla ren ten onder aan de iepziekte. Herhaling Dit jaar was met het injecteren van gezonde iepen 28.000 gul den gemoeid. Aangezien de be handeling jaarlijks herhaald dient te worden, de bomen blij ven doorgroeien en meer injec teermiddel nodig is naarmate de stam diltker wordt kost het in jecteren de gemeente elk jaar meer geld. Dit terwijl er geen garantie is dat de geïnjecteerde boom gezond blijft. Het uitgespaarde geld dat vrij komt als de gemernte stop met injecteren kan gebruikt worden voor de omvorming van het ge meentelijk groen. Het is de be doeling dat de iepen vervangen worden door bomen als eiken, esdoorn en linden. Poëziewedstrijd Mozaïëkstad VLISSINGEN - De werkgroep Mozaïëkstad uit Vlissingen houdt in november een poëzie wedstrijd, waaraan iedereen kan meedoen. Inzendingen zijn welkom tot 25 oktober. Er wordt uit het ingezonden werk voor gelezen tijdens een poëzie- avond op 18 november in het Arsenaaltheater. Op deze avond is ook de prijsuitreiking van de wedstrijd. De enige eis die de werkgroep aan de inzendingen stelt is dat ze betrekking moeten hebben op de multiculturele samenle ving. De vorm is volledig vrij, ook songteksten en rap zijn toe gestaan als dichtvorm. Teksten in een buitenlandse taal moeten voorzien zijn van een vertaling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 55