Scepsis over wapeninlevering Hoogervorst wijt groei WAO ook aan belegen opvattingen Antillen beloven De Vries rap actie bij Koraal Specht Een centje bijverdienen op de begraafplaats Van Heijningen pakt opnieuw Gouden Kalf ptaumobol fL 500O,- Welstandscommissies krijgen minder in de melk te brokkelen binnenland zaterdag 18 september 1999 Actie minister Korthals heeft hooguit een symbolische betekenis OPROEP ZOEK DE KRISTALLEN-SCHAT IN HELLEND00RN! a Een schat van 50% KORTING Spionagebeelden te koop OLDENZAAL - Met de ogen van een satelliet op je eigen woonplaats kijken van grote hoogte of even stiekem gluren in de tuin van de buren. Op zichzelf niet bijzonder, ware het niet dat de beelden zijn gemaakt door een Russische spionagesa- telliet. Vanaf volgende week biedt een bedrijf in Oldenzaal deze aan. Het gaat om recente opnamen die de Russische spio- nagesatelliet Cosmos heeft gemaakt. Het Oldenzaalse bedrijf, Denda Multimedia, kreeg de opnamen via een tussenpersoon van een voormalige Russische KGB-officier. De cd-rom bevat beelden van meer dan tweeduizend plaatsen in ons land. In de 'Russische zending' zaten ook opnamen van militaire objecten in ons land. Die zijn op last van het ministe rie van Defensie op de cd-rom afgeschermd. ANP Onderschepping duizenden cd's TILBURG - De opsporingsdienst van Buma/Stemra heeft sa men met de politie in Tilburg 32.000 illegale cd-roms onder schept. Het gaat om de maandoplage van het label Twilight. Vorige maand haalde de politie al 65.000 schijfjes van hetzelf de merk uit de handel Het gaat om illegale cd-roms met tientallen spelletjes en ver scheidene zakelijke programma's voor de pc. De straatwaar de van deze partij is 800.000. De politie heeft twee verdachten aangehouden. ANP GGZ vraagt geld loonkosten UTRECHT - De Geestelijke Gezondheidszorg (GGZ) vindt dat minister Borst van Volksgezondheid te weinig geld be schikbaar stelt voor de arbeidskosten. De sector krijgt hier door volgend jaar te maken met een tekort van tien miljoen gulden. Dat bedrag loopt op tot vijftien miljoen in 2002. Werkgevers in de zorg en minister Borst tekenen maandag af spraken over de overheidsbijdrage aan de ontwikkeling van de loonkosten in de gezondheidszorg. De GGZ weigert te te kenen, omdat er veel te weinig geld wordt uitgetrokken voor incidentele stijging van de loonkosten door bijvoorbeeld ex tra periodieken en promoties. De sector zegt hiervoor 35 mil joen nodig te hebben. Maar het bedrag dat er volgens het con venant voor wordt uitgetrokken is maar 24,5 miljoen, aldus Politie rolt hennepplantages op HORST - De politie heeft gistermorgen in de Noord-Lim burgse gemeenten Horst en Helden twee grote hennepplanta ges opgerold. Er stonden duizenden oogstrijpe planten met een straatwaarde aan wiet van achttien miljoen gulden. De politie heeft de 31 -j arige eigenaar van beide kassen in Ven- lo aangehouden. Beide plantages waren ontdekt na een mi- lieuvlucht. De plantage in Horst was zeer omvangrijk. Volgens de politie stonden er op enkele hectares in twee tuinderskassen 2500 grote hennepplanten. De politie schat de straatwaarde van de wiet uit deze planten op zeventien miljoen gulden. ANP Geweldverbod uitgebreid DEN HAAG - Het verbod om extreem geweld of harde porno te laten zien aan jongeren onder de zestien jaar wordt uitge breid. Het verbod gaat ook gelden voor het Internet en com puterspelletjes. Bovendien mogen via deze media, televisie, film en video ook geen beelden worden verspreid die angst aanjagen of het gebruik van drugs en alcohol aanmoedigen. De filmkeuring verdwijnt. Het kabinet heeft dit gisteren besloten. Op het vertonen, aan bieden of verstrekken van schadelijke films aan jongeren komt een maximumstraf van één jaar. Een nieuw instituut, Nicam, zal films en video's classificeren. Overtreders kunnen per geval een boete van maximaal 50.000 krijgen. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Nederlandse Antillen zullen voor het eind van de maand een contract af sluiten met een bouwer voor nieuwbouw van de beruchte Koraal Spechtgevangenis op Curasao. Dat is gisteren afge sproken in de Rijksminister raad. In de gevangenis heersen al ge ruime tijd wantoestanden. Ne derland probeei*t al tijden tot een oplossing te komen, maar de Antilliaanse inzet zorgt telkens voor vertraging. Staatssecreta ris G. de Vries (Koninkrijksrela ties) dreigde daarom onlangs in te grijpen in het Antilliaanse be stuur als de Antillen niet op 17 september een contract konden tonen. Dat lag er gisteren nog niet, maar de Antilliaanse ge volmachtigd minister verzeker de De Vries dat dat voor het eind van de maand wel het geval zal zijn. Dat besluit moet dan ook geaccordeerd zijn door het An tilliaanse parlement, waardoor de nieuwbouw van de gevange nis snel van start kan gaan. Me dio 2000 moet het gebouw er staan. De Antillen hebben Nederland toch gevraagd om (medefinan ciering van het 33 miljoen gul den kostende project. ANP Netelenbos moet nog eens kauwen op snelwegplan DEN HAAG - Het kabinet heeft gisteren nog geen besluit geno men over de maximumsnelheid op snelwegen in de Randstad in de nachtelijke uren. Minister Netelenbos (Verkeer) gaat er volgens premier Kok nog eens naar kijken. Over enkele weken komt het onderwerp weer aan de orde in het kabinet. Netelenbos wil niet dat de maximumsnelheid op snelwe gen in de Randstad waar over dag honderd kilometer per uur mag worden gereden, 's nachts omhoog gaat naar honderd twintig. Met onveiligheid heeft dat niets te maken, maar er zou voor een miljard gulden geluid- werende maatregelen moeten worden genomen. Daar is geen geld voor. ANP Advertentie door Henk van Ess en jurgen van Dijk ZEIST - Beheerders van enkele gemeentelijke begraafplaat sen in het midden van het land hebben zich schuldig gemaakt aan illegale handel. De ambte naren sleepten verder bij nabe staanden orders in de wacht voor onderhoud aan graven, maar geven de opbrengsten niet door aan de gemeente. Ook verdienen sommige be heerders ongeoorloofd bij met de schoonmaak van graven en handelen ze in grafstenen zon der dat hun baas dat weet. Dat blijkt uit een zaak tegen de 54- jarige beheerder van de be graafplaats in Zeist. Tegen hem loopt een onderzoek naar jarenlange misbruik van zijn functie. Hij verdiende geld aan hoveniers werk dat hij deed in opdracht van begrafenison dernemingen. De uitvaartbe- drijven verkeerden in de ver onderstelling dat hun geld naar de gemeente ging. Een woordvoerder van de gemeente Zeist zegt dat aan de illegale handel onlangs een einde is ge maakt. In Gorcum is eerder een be heerder uit zijn functie gezet toen de gemeente ontdekte dat het schoonmaakbedrijf van het kerkhof in handen was van de ambtenaar zelf. Hendrik Ido Ambacht merkte dat de be heerder van de gemeentelijke begraafplaats grafstenen aan nabestaanden verkoopt. De gemeente probeert de handel nu via juristen te laten verbie den. In Zeist reppen ex-werkne- mers van de begraafplaats ook van machtsmisbruik door him beheerder. A Gresnigt, die achttien jaar op het kerkhof werkte: „We moesten zijn vriendin twee dagen lang hel pen verhuizen, zijn hond uitla ten, de poep opruimen van de twee bouviers als ze weer eens de graven hadden bescheten en de schade herstellen als de hondèn op de begraafplaats naar konijnen groeven. Onder tussen schoffeerde hij ook na bestaanden." In Gorcum klaagden families over te hoge tarieven voor schoffelen. Handelaars in graf stenen in Hendrik Ido Am bacht sleepten de ambtenaar voor de rechter in een poging hem een verkoopverbod op te leggen. De man kwam er met een boete van 400 vanaf. GPD [an op poster «schuldigd van erkrachting 4-jarig meisje S'SCHEDE - In Enschede zijn üzend affiches met foto's ver- reid waarop een 23-jarige in- jner van de stad met naam en enaam van verkrachting prdt beschuldigd. De man echter niet verdacht van ndergelijk misdrijf. affiches zijn gemaakt door n vader, die zegt dat zijn 14- dochter door de 23-jarige in is verkracht. De afgebeelde heeft de vader aan- klaagd wegens smaad en las- r. ülangs zijn in Rotterdam ook duidelijk herkenbare foto's ispreid van een vrouw die ;rd aangemerkt als 'kinder- rkrachtster'. Twente wil niet speci- op deze zaak ingaan, maar dergelijke acties in 'het al- meen' af. „Het is kwalijk en gevaarlijk wanneer niet is dat er een delict is be Dan kim je niet iemand in openbaar aan de schandpaal ■gelen", aldus een woordvoer- t ergrepen isondanks is de vader er van ertuigd dat de afgebeelde in zich wel degelijk aan het heeft vergrepen. „De af- zijn een waarschuwing en om kinderen tegen dit soort te beschermen. Ik eigen spelen? Daarvan is pas rake als ik deze man zou liqui- ren", stelt de vader, hij mogelijk door de recht- nk wordt veroordeeld neemt jvoor lief. ;t Openbaar Ministerie in Al- ;lo heeft nog niet besloten of vader voor smaad en laster >rdt vervolgd. GPD 'liegveld in zee omt flink stuk it de kust EN HAAG - Een eventuele chthaven in de Noordzee irdt minimaal tien kilometer maximaal veertig kilometer t de kust gebouwd. De plek lat nog allerminst vast. Mi- ster Netelenbos van Verkeer in een uitgestrekt stuk tussen Den Haag en aan Zee op zoek naar beste locatie. en ander blijkt uit de opzet de milieu-effectrapportage IER) over de toekomst van de chtvaart. Het kabinet wil in icember een beslissing nemen 'er de toekomst van Schiphol, aast een aanpassing van het uienstelsel is de bouw van een iegveld in zee een optie, vliegveld vlakbij de kust is elk geval taboe, zo blijkt uit eerste plannen van Netelen- Plaatsen op minder dan kilometer van het strand niet eens worden onder- GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het inleveren van wapens heeft vooral een symbo lische betekenis en zal niet bij dragen aan een vermindering van de criminaliteit in Neder land. Dat zegt criminoloog G. Bruinsma van het Nederlands Studiecentrum Criminaliteit en Rechtshandhaving (NSCR) in Leiden, in reactie op de landelij - ke actie van Justitie waarbij burgers in december slag- en steekwapens kunnen inleveren. Minister van Justitie Korthals kondigde een tijdje geleden aan dat hij overwoog burgers met behulp van een 'generaal par don' de kans te geven bij alle po litiebureaus in Nederland hun slag- of steekwapens in te leve ren. Zij zullen dan niet straf rechtelijk vervolgd worden voor illegaal wapenbezit. Gisteren werd duidelijk dat de bewindsman een dergelijke ac tie in december wil houden. In het eerste kwartaal van volgend jaar wil Korthals eenzelfde ac tie voor vuurwapens op touw zetten. Daarna wordt nieuwe wetgeving van kracht die de straffen voor verboden wapen bezit aanzienlijk verhoogt. De maximumstraf voor illegaal wapenbezit van negen maanden gaat naar vier jaar. Voor wapen handel kan de rechter straks maximaal acht jaar cel opleg gen, nu is dat nog vier jaar. In de wapenwet worden alle voor werpen verboden die geen dui delijk 'maatschappelijk nut' hebben. Een broodmes is dus niet verboden, zolang het ten minste niet als wapen wordt ge bruikt, maar een werp-ster of klapmes wel. „Natuurlijk zullen echte crimi nelen hun wapens niet inleve ren", reageert criminoloog Bruinsma„Maar dat is ook niet de bedoeling van dit soort ac ties. In eerste instantie is het een gelegenheid voor de burger om schoon schip te maken. Het gaat vaak om ouders die een stiletto of ninja-ster hebben gevonden op de kamer van zoonlief en niet weten wat ze er mee aan moe ten." Hij vervolgt: „Daarnaast is het belangrijk weer even aandacht te vragen voor het wapenbezit in Nederland. We hebben er geen goed zicht op, maar er zijn steeds meer aanwijzingen dat het wapenbezit flink toeneemt. Dat is een zeer gevaarlijke situ atie die we absoluut moeten voorkomen. In de media wordt regelmatig melding gemaakt van waanzinnige schietpartijen in Amerika; er ligt toch wel een verband met het feit dat relatief veel Amerikanen een wapen be zitten." Eerder deze week vroeg burge meester Deetman van Den Haag zich als voorzitter van het Lan delijk Platform Tegen Geweld op Straat af of de wapenver koop niet totaal verboden zou moeten worden. 'Waarom moet een Rambo-mes met bloedgleuf en kartelrand in de etalage lig gen en waarom koop je zoiets?' Volgens Deetman is het in ieder geval noodzakelijk dat winke liers een gedragscode opstellen over deze verkoopmethodes. Een woordvoerder van de poli- tievakbond ACP gaf Deetman gisteren gelijk. De bond steunt het idee voor een inzameling maar stelt tegelijkertijd dat een verkoopverbod veel meer zou opleveren. GPD/ANP Van Heijningen blijft koel als wordt gemeld dat hij opnieuw een Gouden Kalf heeft gewonnen. van onze redactie binnenland UTRECHT - Het eerste Gouden Kalf van het 19e Nederlands Film Festival, de Cultuurprijs 1999, gaat naar filmprodu cent Matthijs van Heijningen. Hij krijgt de onderscheiding voor zijn bijzondere bijdragen aan en grote betekenis voor de Nederlandse cinema, zo maakte het be stuur van het festival gisterenbekend. Van Heijningen maakte 35 speelfilms en negentien korte films. Hij liet zich vol gens het bestuur bovendien kennen als pleitbezorger voor de filmindustrie en - cultuur in Nederland. De Cultuurprijs 19 9 9 is het tweede Gouden Kalf voor Van Heijningen. In 1994 kreeg hij voor '1000 Rosen' het Gouden Kalf voor Beste Lan ge Speelfilm. Kamervoorzitter Van Nieuwenhoven, bestuurslid van het festival, reikt de prijs woensdagavond uit tijdens de officiële opening van het evenement. De organi satoren eren Van Heijningen met een 'In the Picture', waarin een selectie uit zijn oeuvre wordt vertoond. Tijdens het festi val beleeft zijn recentste co-productie, de Belgische jeugdfilm De Bal, zijn Nederlandse première. Van Heijningen was productieleider bij Turks Fruit (1972), totdat hij voortijdig werd ontslagen. Als producent maakte hij naam met films als Een vlucht regen wulpen (1981), De stilte rond CristineM. (1982), Van de koele meren des doods (1982), De lift (1983), Ciske de Rat (1984) foto Robbert Slagman/ANP en Eline Vere (1991). Hij bekleedde in de afgelopen 25 jaar veel bestuurlijke func ties in de filmwereld. Zo was hij voorzit ter van de Raad van de Kunst en de Nederlandse Federatie voor de Cinema tografie. Ook was hij negen j aar lang me de-eigenaar van arthouse The Movies in Amsterdam. Van Heijningen heeft momenteel drie nieuwe speelfilms in productie (De om weg, De zwarte meteoor en De vriend schap). ANP Inleveractie zaklamp Als geschenk voor trouwe PLAYMOBIL- fans hebben wij bij ons nieuwe product, de Reddingsboot art. nr. 3063, de hiernaast afgebeelde zaklamp cadeau gegeven. Deze zaklamp is afkomstig van een fabrikant van zaklampen. Tot onze grote ontsteltenis is gebleken dat, in incidentele gevallen, bij gebruik van bepaalde batterijen kortsluiting kan ontstaan. Dit kan tot oververhitting leiden. Hierdoor kan batterijzuur vrijkomen wat mogelijk verbrandingen of andere verwondingen tot gevolg kan hebben. Verhitte zaklampen mogen niet worden geopend. Om mogelijke ongevallen uit te sluiten verzoeken wij dringend de zaklam pen per direct niet meer te gebruiken en buiten het bereik van kinderen te houden. U kunt de zaklamp aan ons retourneren. Voor meer informatie, inlevering tegen vergoeding en verdere afhandeling van zaken kunt u contact met ons opnemen middels informatienummer: tel. (076)508 65 22 Wij danken u voor uw begrip, De directie van PLAYMOBIL. In Avonturenpark Helfendoorn is een Kristallen-Schat verborgen van maar liefst f 5000,-. Deze schat kan je winnen door vanaf 18 september in het Avonturenpark tips te zoeken en deze te combineren met de tips op Radio 10 Gold die vanaf 20 september elke dag óm 10.15 uur worden gegeven. Hoe meer aanwijzingen je hebt hoe meer kans je maakt op de schat Daar bovenop geeft Radio 10 Gold aan lezers van deze krant korting van 50% op je zoektocht in Avonturenpark Hellendoorn. Dus ga snel op zoek want tm zondag 26 september kan de schat gevonden worden. Kom met het hete gezin de Kristallen-Schat in Hëtlendoorn zoeken en vraag naar de artie-folder. Met deze bon 50% korting p.p. op de toegangsprijs van f 29,50. Tegen inlevering van de bon aan de kassa van het Avonturenpark betaalt u slechts f 14-75 p-p- Max. personen per bon, dus max4 x f 14,75 f 59,- korting! f Wtit ÜUfÜCH lÊMwww.avonturenpark-hellendoom.nl Deze bonü m ig met andere acties. Geldig in 1999. AVONTURENPARk Nederland. „Het lijkt erop dat onze maatschappij nog vast houdt aan het traditionele kost- winnersdenken waarin de vrouw niet per se hoeft te wer ken. Vrouwen gaan na ziekte minder snel weer aan het werk dan mannen. Werkgever en be drijfsarts bevestigen vrouwen in dat idee." Volgens Hoogervorst is de cul tuuromslag nog niet voltooid. „In Nederland is in veel kortere tijd dan in andere landen een omslag gemaakt van een kost winnerseconomie naar een eco nomie waarin vrouwen partici peren." GPD zie ook pagina 7 van onze redactie binnenland DEN HAAG - De werkwijze van welstandscommissies gaat op de schop. Zij moeten objectiever en doorzichtiger gaan werken, vindt staatssecretaris Remkes (Volkshuisvesting). Zij moeten zo concreet mogelijke criteria toepassen bij de beoordeling van bouwwerken. De vergade ringen van de commissies wor den openbaar, en leden mogen niet langer dan vier jaar blijven zitten. Op deze manier wil Remkes een einde maken aan de toenemen de kritiek op de welstandscom missies. Die beoordelen bij voorbeeld de plannen van mensen om een dakkapel te bouwen, een schuur of serre. De manier waarop dat gebeurt roept echter de sfeer op van ach- terkamertjes waarin een clubje onaantastbaren met een gevoel van esthetische superioriteit en het potlood op tafel, eigen ont werpoplossingen aan derden opdringt, meldde Remkes giste ren aan de Tweede Kamer. Remkes stelt voor een aantal kleine bouwwerken, waarover nu nog de welstandscommissie haar oordeel moet vellenbouw- vergunningvrij te maken. Bij vei'gunningvrije bouwwerken gaat het om bijvoorbeeld bijge bouwen van maximaal honderd kubieke meter en serres of ande re aan- of uitbouwen niet groter dan tien vierkante meter. Het kan ook gaan om kleinere ver anderingen aan de woning zoals het aanbrengen van zonnecol lectoren, dakkapellen of dakra men. Voor ongeveer de helft van de bouwwerken waarvoor nu nog een reguliere bouwvergunning nodig is, gaat een lichtere proce dure gelden. De gemeente moet dan binnen vier weken beslissen of de vergunning wordt ver leend. Normaal duurt dit der tien weken. ANP zie pagina 2: commentaar 3or Hans van Soest EN HAAG - Vrouwen komen >rder in de WAO terecht, om it ze minder dan mannen het ivoel hebben dat ze per se moe- n werken. Werkgevers en be- sterken hen in die Dat vindt staatsse- Hoogervorst. huidige stijging van de komt voor een gedeelte op het conto van In de eerste helft van mannen. Daarnaast is het zo dat veel vrouwen die uitvallen af komstig zijn uit de zorg. Daar kampen werknemers door het personeelstekort met extreem hoge werkdruk. Hoogervorst is afgestapt van het idee dat vrouwen eerder in de WAO terechtkomen omdat ze een baan moeten combineren met de zorg voor kinderen. „Dat blijkt niet waar. Het zijn juist vaak jonge, alleenstaande vrou wen die in de WAO terechtko men." Hoogervorst wijt de toestroom nu aan de te traditionele opvat tingen die nog steeds bestaan in dit jaar is de stijging van het aantal nieuwe WAO-uitkerin- gen vrijwel geheel door vrou wen veroorzaakt. Dit heeft volgens Hoogervorst meerdere ooi-zaken. Een ervan is dat vrouwen na ziekte minder snel weer aan het werk gaan dan (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3