Tijd voor paarse verkooppraatjes Molukkers houden eikaars hand stevig vast PZC Het nieuwe schuurtje feiten en meningen 2 Zalm verklaart op Prinsjesdag zuinigjes dat we er nog niet zijn 18 september 1949 zaterdag 18 september 1999 Sneller, eenvoudiger en niet voor elke dakkapel i uitbouw. Staatssecretaris Remkes wil detoetsir van bouwwerken objectiever en doorzichtig! maken. Hij bewijst daarmee goed oog te hebben voort ongemakkelijke verhouding tussen bouwlustige bu gers en de overheid. Welstandscommissies werkt traag en roepen veel onbegrip op. Remkes stelt voor t vergaderingen openbaar te maken. Zo komt de toetsii uit de sfeer van de achterkamertjes. Verder is hij vooi nemens eenvoudige en beperkte bouwsels vergunning vrij te maken. Dat kan veel klein leed voorkomen. Meningsverschillen tussen welstandscommissies e burgers zijn dagelijks aan de orde. Als het draait ome toepassing van bouwvoorschriften of om de invlot van een bestemmingsplan gaat het nog wel, maar alst 'monumentenstatus', 'beschermd dorpsgezicht' i 'beeldbepalend element' de doorslag geven, is er al sa irritatie. Dat een groepje bouwkundegoeroes zo nodi de kleur en vQim van je dakkapelletje moet veranderei valt niet zo gemakkelijk te accepteren. Zeker als bouwplannen maanden vertraging oplopen. In sommige gemeenten gaat de behandeling zo stroe dat er een architectenspreekuur nodig is om de zaak! stroomlijnen. Om tijd te winnen worden 'dubieua bouwplannen er zelfs al geschoond vóór de behandf ling door de commissie. Voor een simpel dakraam of ee serretje is dat een veel te lange weg. De bemoeienis van de welstandscommissie is ook nii altijd goed te volgen. Zo schreef de commissie o Schouwen-Duiveland onlangs nog voor, dat de uitbre ding van een tuincentrum moest lij ken op Zeeuwse boe renschuren. De wanden moesten teerzwart worden, hi dak rood. Maar de gebouwen mochten wel in kunststc worden opgetrokken en ze kregen geen pannendal maar er werden stroken op gelegd. Als de commissie vergaderingen openbaar worden, zijn de afweginge die tot dit soort besluiten leiden, gemakkelijker te vo! gen en wellicht zelfs te begrijpen. Nederland wordt de laatste jaren volgebouwd met of geleukte woonbastions en vakantieparken die als wit! schimmel het landschap veroveren. Langs wegen e wateren verschijnt een kleurig lint van bedrijfsgebou wen in de vorm van gebaksdozen, griekse tempels c broeikassen. Alles lijkt te kunnen. Een overheid di dergelijke grootschalige en schijnbaar regelloos bon! bouwdrift niet of nauwelijks beteugelt, komt ongeloo! waardig over als zij op gemeentelijk niveau zit te peutf ren aan de vorm van een schuurtje. Weinigen zullen pleiten voor toestanden als in Belgi, waar elk zijn folly bouwt. In Nederland leven we steec dichter opeengepakt. We zullen dus sowieso steec meer rekening moeten houden met eikaars esthetiscl voorkeuren. Maar een drastische vereenvoudiging va de regels kan geen kwaad. En er is een bijkomend vooi deeltje: Minder bouwvergunningen betekent minde kosten voor de burger. Dat is mooi meegenomen. door Maurice Wilbrink Let op: het kabinet laat vol gende week zien wat het waard is. De begrotingen voor het jaar 2000 worden gepresen teerd, en het publiek zal worden gebombardeerd met 'beleid'. Op Prinsjesdag (kunnen we in de volgende eeuw een andere term verzinnen?) weet het kabinet zich verzekerd van alle aan dacht en daar maak je gebruik van. Eerst mag de koningin de zoute loze algemeenheden uitspreken die haar door het kabinet en zijn tekstschrijvers in de mond wor den gelegd. Als Beatrix klaar is, en ze voor de twintigste keer in het bladgouden koetsje is uitge zwaaid. tredgn de glunderende bewindsheden aan. Tijd voor de politieke verkooppraatjes. Het kabinet, het afgelopen sei zoen nog verwikkeld in allerlei crisissen, moet van president Kok het succes gaan afdwingen. Op het netvlies staat nog het aandoenlijke tafereeltje van Kok met zijn vervangers Borst en Jorritsma in de tuin achter het Catshuis, eerder deze zomer. De drie hadden net afscheid ge nomen van de kabinetscollega's, na een team-buildingdag in de ambtswoning van de premier, en moesten nu het nieuwe elan van Paars-2 uitstralen. Kok, de voorzitter die geen lei der wil zijn, zei: ,,We zijn in full swing!" Plus: „Zelfvertrouwen wordt ons niet door anderen aangereikt. En we moeten onze eigen beleidsagenda bepalen." Nou, die beleidsagenda staat in het heilige regeerakkoord, dus dat kan het ministersclubje ge woon opzoeken. Wat kunnen we verwachten, op P-dag? De investeringen in de samenleving zijn in volle gang. is de boodschap. De extra mil joenen rollen in de richting van het onderwijs, de gezondheids zorg, de politie, de infrastruc tuur. Met het gezicht op zuinig zal minister Zalm constateren dat 'het met het financieringste kort de goede kant op gaat, maar dat we er nog lang niet zijn.' Tekorten Het kabinet zal de indruk wek ken dat het greep krijgt op de te korten in de samenleving. Haast isgeboden: de wachtlijsten in de zorg moeten korter, de klassen kleiner, de politie moet massaler de straat op (één op de vijftien Nederlanders werd vorig jaar slachtoffer van een geweldsde lict, baby's en bedlegerigen in begrepen) en de dichtgeslibde infrastructuur behoeft een dot terbehandeling. Wie het gevoel heeft dat aan al die prangende problemen nog niet of nauwelijks iets is ge beurd, heeft natuurlijk gelijk. Dit soort problemen zijn taai en de oplossing kost meer geld dan beschikbaar is. Maar met zo'n verhaal kim je niet naar het volk. Mensen willen tastbare re sultaten en door snel de 'credits' op te eisen, suggereert de poli tiek dat er al vooruitgang is ge boekt. De burger zal volgende week verbaasd opkijken van al le progressie die Paars-2 claimt. Intussen dient zich alweer een nieuw groot probleem aan, dat al die investeringen in de sa menleving in een heel nieuw daglicht stelt. De arbeidsmarkt begint vast te lopen, waardoor de extra miljarden niet goed be steed kunnen worden. De ko mende jaren ontstaat er vraag naar vele tienduizenden leer krachten, verpleegkundigen, politieagenten die er niet zijn. Daarmee komen de extra inves teringen in onderwijs, zorg en veiligheid in de lucht te hangen. Dat geldt ook voor de miljarden voor infrastructuur. Onder zoeksbureau Berenschot voor ziet niet alleen een toekomstig gebrek aan zand, grind en be ton, maar ook aan personeel om alle geplande wegen en spoor wegen aan te leggen. Eens kij ken hoe inventief het kabinet en haar grote beleidsfabrieken, de departementen, daarmee om springen. Succesverhaal Het regeerakkoord biedt daar weinig uitkomst. Want dat zwengelt weliswaar de banen- motor aan, maar geeft geen en kel uitzicht op een voldoende aanbod van gekwalificeerde ar beid. Maar de eerste tekenen dat het Binnenhof rijp is voor ver dergaande maatregelen om te zorgen dat het economische succesverhaal niet smoort in een vastgelopen arbeidsmarkt, die nen zich nu aan. Asielzoekers moeten aan het werk, precies wat veel van hen als economisch vluchteling ook zouden wensen. De oudere werknemer die snakt naar zijn prepensioen wordt duidelijk ge maakt dat werken tot je 65e weer de norm zal zijn. Nu de WAO zelf nog. Hoelang duurt het nog voordat er een regeling komt, die niet aantrekkelijk is voor werkgevers om hun perso neelsproblemen op af te wente len, en die niet aantrekkelijk is voor werknemers die vinden dat ze op hun 32e al 'opgebrand' zijn? Paars-2 moet snel wat doen aan die arbeidstekorten, omdat een groot deel van haar gezichtsbe palende doelstellingen daar van afhankelijk zijn. Om maar eens te citeren uit een vrij recente troonrede (de woorden op ge dragen, licht zorgelijke toon uitspreken): 'Er is nog veel werk te doen, en er is geen tijd te ver liezen.' GPD Als de majesteit in haar bladgouden koets is uitgezwaaid, treden de glunderende bewindslieden aan. foto Roland de Bruin/GPD Marktstraat op de Molukken, heet de schoolplaat die het Ch ristelijk Pedagogisch Studiecentrum in Hoevelaken ooit als lesmateriaal heeft uitgegeven. De aquarel ademt een beetje de kneuterige sfeer van Ot en Sien. We zien wat er zich ter hoogte van de Toko Onko Tjang zo allemaal afspeelt op straat. Het is er een gezellige boel, dat is duidelijk. Zo was het tot voor kort op Ambon en op al die andere eilanden van de Molukken. Een actuele persfoto toont hoe zo'n winkel straatje in Ambonstad er op dit moment uitziet. Alles is ver brand, de mensen zijn verdwenen, het is een angstaanjagend beeld vanuit de hel. De burgeroorlogachtige toestand op de Mo lukken wordt dezer dagen van de voorpagina's verdrongen door de daarmee vergelijkbare situatie op Oost-Timor. Dat frustreert de Molukkers in Nederland. Ramp in Canada Bij een brand aan boord van het passagiersschip Noronic in de haven van Toronto zijn tweehonderd mensen om het leven gekomen. Aan boord van het luxe schip bevonden zich 690 mensen, voornamelijk Amerikaanse toeristen. De meeste slachtoffers werden in hun slaap verrast door de rook en het vuur. Pond gedevalueerd De Britse regering heeft de waarde van het pond sterling ten opzichte van de Ameri kaanse dollar met dertig pro cent verminderd. De devalua tie van het Britse pond werd gevolgd door een reeks andere munten zoals de Deense en de Noorse kroon. Frankrijk heeft de valutahan- del stilgelegd en beraadt zich op de positie van de franc. De Nederlandse regering heeft een soortgelij ke maatregel uit gevaardigd. De beurzen zijnin de meeste landen voor twee dagen gesloten. Bevrijdingsvuur Morgenavond zal in Axel het bevrijdingsvuur arriveren. Het vuur is in Portsmouth ont stoken en wordt door wielren ners en hardlopers vanuit Bay- eux via Brussel en Eindhoven naar Zeeuws-Vlaanderen ge bracht. De Poolse comman dant kolonel dr. Sydlowski zal het vuur in ontvangst nemen. Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactïefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax. (0115) 686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114) 373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie: redactie@pzc.nl exploitatie: internet@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 98,00; franco per post 128,50; per maand 35,75; per jaar 372,50; franco per post 491,00, bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,80, zaterdag 2,60 p.st.; (alle bedragen inclusief 6 pet. btw); Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen Advertentietarieven: 191 cent per mm; minimumprijs per advertentie 28,65; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief; speciale posities: tarief op aanvraag; voor brieven bureau van dit blad 6,50 meer (excl. 17,5 pet btw); volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag; (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V Vlissingen door Henk Kuipers De schoolplaat van de Marktstraat hangt in de hal van het Instituut di Maluku in Assen, waar Augustinus Tupa- ria (49) het behartigen van Mo lukse belangen coördineert. „Het is heel dramatisch wat zich op dit moment op de Molukken afspeelt", zegt Tuparia, die ook bekend is als PvdA-lid van Pro vinciale Staten van Drenthe en als vooraanstaand vertegen woordiger van de Molukse een heidsorganisatie Badan Persa- tuan. Voor hem staat het als een paal boven water dat de Indonesi sche regering de aanstichter is van het kwaad op de Molukken, waar de moslims en de christe nen tegen elkaar worden uitge speeld. „Het heeft nauwelijks iets met een godsdiensttwist te maken", zegt Tuparia. „De ge vechten spelen zich vooral af tussen mensen van andere ei landen, die in het kader van de transmigratiepolitiek naar de Molukken zijn gebracht en die tegen elkaar zijn opgehitst." In Nederland is het in Molukse kring nog steeds rustig. Er zijn hier bijnaóO.OOO Molukkers van wie ruim negentig procent christen is. Een kleine tien pro cent is moslimD ie laatste groep woont vooral in. Ridderkerk en Waalwijk, waar men over eigen moskeeën beschikt. Volgens Augustinus Tuparia zijn er in Nederland geen spanningen tussen christenen en moslims. „Wij houden eikaars handen stevig vast. Wat er op de Moluk ken gebeurt, kan in Nederland niet." Hij verwijst naar soortge lijke opvattingen van de mos lim-voorman Umar Santi in Breda, de broer van het PvdA- Kamerlid Usman Santi. Harde bewijzen kan Tuparia niet leveren, maar hij beweert met grote stelligheid dat er met medeweten van de Indonesische regering onlangs vijftig provo cateurs naar Nederland zijn af gereisd om tweedracht te zaaien tussen de Molukkers. Ook zou den de provocateurs terreurac ties moeten plegen. Volgens Tuparia staan de infiltranten onder leiding van Ongen Sanga- ji, die hij beschouwt als een 'eer ste klas crimineel' Tommy Soeharto Volgens Tuparia zijn de provo cateurs via Schiphol ons land binnengekomen, maar is Ongen Sangaji via Frankfurt naar Eu ropa gereisd. In Aken heeft zich gemeld bij Tommy Soeharto, een zoon van ex-president Soe harto, waarna Sangaji naar Ne- Vertegenwoordigers van de Molukse gemeenschap in Nederland overlegden begin september met premier Kok en de ministers Van Aartsen en Van Boxtel over de problemen op de Molukken. foto Phil Nijhuis/GPD derland is gegaan. Hij zou in on der meer Arnhem gezien zijn. De in Nederland gevestigde re gering in ballingschap van de RMS, de onafhankelijke Moluk se republiek, was overigens al ruim van tevoren door RMS- aanhangers op Ambon ingelicht over de komst van de provoca teurs, zegt Tuparia. Waar de groep nu is, zegt hij niet te we ten. In elk geval zijn de orde diensten van Molukse wijken op diverse plaatsen in Nederland in hoogste staat van paraatheid gebracht. Uiteraard is de toestand op Am- bon, Seram en andere Molukse eilanden al heel lang het ge sprek van de dag in de Molukse gemeenschappen in Nederland. Want bijna iedereen heeft nog wel familie of kennissen op de Molukken. De vrees dat het er veel erger is dan wat de media laten zien, is dezer dagen op pijnlijke wijze gebleken door toedoen van de foto's en video films die de in Assen wonende leraar J. Hazenberg op Ambon en op Seram heeft gemaakt. Dit zeer schokkende materiaal is afgelopen zondag vertoond in de Molukse Rehobothkerk in Assen. „Het was één groot tra nendal in de kerk," zegt Augus tinus Tuparia. De Molukse gemeenschap in Nederland kan in feite niets doen aan de gewelddadigheden op Ambon en Seram, erkent Tuparia. „Wij staan aan de zij lijn machteloos toe te kijken. Het enige wat we kunnen is een appèl doen op de media, de Ne derlandse regering en het Euro pees Parlement. We hebben begin september een gesprek gehad met premier Kok. Verder heeft minister Van Aartsen ge zegd dat hij probeert om de Mo lukse kwestie op de politieke kaart te krijgen. Maar resulta ten zien we niet", aldus Tuparia. Interessant De Molukkers in Nederland vormen kennelijk geen doel groep die politiek interessant is. Menig politicus wijdde tijdens demonstraties van verontruste Molukkers in maart van dit jaar enige gevoelige woorden aan de trieste situatie op Ambon en omgeving, maar sindsdien is er vanuit die hoek amper meer iets vernomen. Dat frustreert de Molukkers. Augustinus Tuparia heeft, wat dat betreft, meer ver- trouweninde Amerikaanse pre sident Clinton. „Die heeft ge zegd dat niet alleen Oost-Timor, maar ook andere delen van In donesië, waar onlusten zijn, weer veilig moeten worden." Frans Tutuhatunewa (76), die vele jaren huisarts in geweest in Friese dorpje Burum en die thans in Rotterdam woont, is sinds 1993 president in balling schap van de RMS, de Republik Maluku Selatan. De opvolger van ingenieur Manusama is het zeer oneens met Sam Pormes, een Molukker die in Assen voor GroenLinks in de gemeenteraad zit. Pormes beweert dat de RMS een mythe is, een migrantenideaal, dat zelfs op de Molukken niet leeft. „Ik geef toe", zegt Tutuha tunewa, „dat we als RMS op dit moment niet veel kunnen doen, behalve inzamelingen houden en praten met politici. Er is, zo als u weet, onlangs een gesprek geweest met de heer Kok. Daar is alleen een toezegging uitge komen voor humanitaire hulp. Echte politieke uitspraken heb ben we niet gehoord. Die wor den op de lange baan geschoven. Jammer! Maar de RMS is in Ne derland nog steeds een factor van belang, meer dan op de Mo lukken. Op de eilanden is er sprake van bezet gebied. U be grijpt dat het daar heel moeilijk, zo niet onmogelijk is om van je RMS-ideaal te getuigen. Alleen al het in bezit hebben van brie ven die ik gestuurd heb, is op de Molukken voldoende reden om iemand te arresteren." Gesloten Volgens RMS-president Tu tuhatunewa zijn de Molukkers in Nederland er inderdaad in geslaagd de gelederen gesloten te houden. „Sterker nog: de sa menwerking tussen de verschil lende groeperingen worden met de dag inniger." Ook groeit het contact tussen de in Nederland wonende vertegenwoordigers van Indonesische minderheids groepen uit de voormalige Nederlandse kolonie Nieuw- Guinea (Papoea's), Atjeh, Oost- Timor en Kalimantan (Borneo). Tutuhatunewa: „Ik ben er zeker van dat Indonesië ooit uiteen valt waardoor verschillende gebieden volstrekte onafhanke lijkheid krijgen. Ook de Moluk ken. Ik denk zelfs dat wij als eer ste zelfstandig worden, want we hebben al vijftig jaar een rege ring in ballingschap waardoor we een bestuurlijke voorsprong op die andere groepen hebben." Dat de regering in Jakarta de RMS nog altijd serieus neemt, blijkt volgens Tutuhatunewa uit het feit dat er provocateurs naar Nederland zijn gestuurd die, zegt hij, het ook op zijn le ven hebben gemunt. „Ze zijn hier ook om mij koud te maken. Echt bang ben ik daar overigens niet voor. Ik neem wel extra vei ligheidsmaatregelen, maar als ze het echt willen om mij te pak ken, dan zou dat wel kunnen. Want ik ben gewoon thuis." Volgens geruchten zijn er jonge Molukkers in Nederland, die de tijd rijp achten om naar 'de wa pens' te grijpen en op de Moluk ken mee te vechten. RMS-presi- dent Tutuhatunewa kent die geruchten ook. „Er zijn Moluk se jongeren die wel eens hier- overpraten. Dat is logisch, want iedereen wil toch zijn eigen land verdedigen? Of het ooit zover komt is de vraag." Tutuhatune wa is duidelijker als hem wordt gevraagd of er in Nederland ooit weer Molukse terreuracties ko men zoals de treinkapingen in de jaren zeventig. „Nee. Ik wijs onze jongeren erop dat het daar moet gebeuren en niet hier in Nederland. Want dan kan ik de scherven van ons ideaal bij el kaar vegen en dat is het laatste wat ik wil." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 2