Ullrich doet het weer op Arcalis Sijbrands en Wiersma nn vorm van hun leven Kater dreigt voor dronken arbiters Feyenoord moet supporters filmen Twente pas laat op dreef bij Cambuur sport Duitser pleegt geslaagde coup in Ronde van Spanje Vieuwe regels rolleybal gaan tolgend jaar in zaterdag 18 september 1999 van onze sportredactie MOSKOU - Het Russische ar bitrale kwartet dat afgelopen 'donderdag wegens dronken schap en wangedrag van de >UEFA-Cupwedstrijd tussen het Israëlische Maccabi Haifa en Club Brugge werd afge- haald, wacht mogelijk een le venslange schorsing. „Als het waar blijkt, zullen we niet schromen de meest drasti sche maatregel te nemen", zei Aleksander Toekmanov, direc teur van de nationale voetbal bond van Rusland. Maandag is een hoorzitting over.de affaire en valt de beslissing. De be trokkenen leiden in elk geval komend weekeinde geen wed strijd. Scheidsrechter Choesainov, de grensrechters Martoenov en Ginsburg en vierde official Er- zimanov werden gisteren op het laatste moment vervangen door een viertal ijlings opge trommelde Roemenen. De Rus sen hadden zich bij hun Israëli sche gastheren volkomen onmogelijk gemaakt. De arbi ters zouden al bij aankomst in Tel Aviv dronken uit het vlieg tuig zijn gerold. Daarna zouden ze vrouwelijke politieagenten en serveersters lastig hebben gevallen. RTR van onze sportredactie iRCALIS - Jan Ullrich is terug aan de top van het internationa le wielrennen. De 25-jarige Duitser nam gisteren na een enerverende etappe de gouden leiderstrui in de Ronde van Spanje over van Abraham Ola- oo,Ullrich heeft na twaalf etap pes 36 seconden voorsprong op Je Spanjaard Igor Gonzalez de Galdeano, die de koninginnen- rit in de Pyreneeën won. Ullrich won in 1997 de Ronde van Frankrijk, werd een jaar la- ier onttroond door Marco Pan- tani. Dit jaar verscheen de Tele- kom-coureur niet aan de start wegens een knieblessure die hij in mei had opgelopen bij een valpartij in de Ronde van Duits land. In de Vuelta bewees Ull rich dat hij nog niet afgeschre ven is. Zowel in het tijdrijden als bet klimmen toonde hij zijn klasse. Andermaal waren de Py reneeën het terrein waar hij toe sloeg. Net als op 15 juli 1997, tóen Ullrich voor het eerst de ge le trui in de Tour om de schou ders kreeg gehangen. Zelfs de fi- nishplaats, het skioord Arcalis opliet grondgebied van Andor ra, was dezelfde als toen. IVinnen deed Ullrich ditmaal niet, Dat recht was voorbehou den aan Igor Gonzalez de Gal- leano. De Spanjaard, winnaar van de proloog, nam het initia tief op de voorlaatste col van de lag. Zijn inspanningen werden néloond met de ritzege en de ;weede plaats in het algemeen dassement. De tranen stonden nzijn ogen op de laatste meters, ip 2230 meter hoogte. Schade Jllrich beperkte de schade tot irecies 1 minuut en wist dat het êsten in de nazomer succesvol vas geweest. Begin augustus naakte hij zijn rentree in de londe van Castilla Leon, later die maand reed hij mee in de profronde van Nederland. Ull rich beschouwde het als trai ning, werd zevende in het eind klassement in Landgraaf. Ja, verzekerde hij ploegleider Wal ter Godefroot, de benen zijn klaar voor de echte inspannin gen, klaar voor de bergen, klaar voor een serieuze etappekoers als de Vuelta. Vergeten waren gisteren plots alle zorgen die Ullrich de afge lopen jaren hebben gekweld. Eerst was hij te zwaar, te zeer uit conditie. Toen kwam de knie blessure en ook het Duitse weekblad Der Spiegel leverde een aanslag op zijn gemoedstoe stand. Ullrich zou verboden middelen hebben gebruikt. Op 30 juli stelde een rechtbank de wielrenner in het gelijk, hij mocht de beschuldigingen offi cieel tegenspreken. Voor Olano was de tweede van drie berg etappes teveel van het goede. Donderdag vertoonde hij al ver moeidheids verschij nselen vrijdag kwam hij op grote ach terstand boven. Anders dan zondag in Asturië, waar Olano nog te sterk was geweest voor zijn concurrent Ullrich. De Duitser is nu met een voor sprong van 5.43 minuten op Olano de grote favoriet voor de eindzege. Hij kan na Rudi Altig (1962) en Rolf Wolfshohl (1965) de derde Duitse winnaar van de Vuelta worden. De Vuelta is echter nog niet be slist, ruim een w.eek voor de fi nish in Madrid. Vandaag staat andermaal een zware bergrit op het programma. De Spaanse hoop is nu gevestigd op nieuw komer Gonzalez de Galdeano. Ook oud-Giro-winnaar Pavel Tonkov acht zichzelf nog kans rijk. De Rus staat derde in het klassement, op 48 seconden van leider Ullrich. Rijnland Palts De Duitser Raphael Schweda heeft gisteren de vijfde etappe in de Ronde van Rijnland Palts gewonnen. Schweda (21) won na de rit over 252 kilometer van Bitburg naar Zweibrücken de sprint van een kopgroep van vijf. De Deen Dennis Rasmussen werd tweede, de Nederlander Dennis Hey derde. In het alge meen klassement behield de Belg Mare Wauters de leiding. Zijn Nederlandse Rabobank- collega Erik Dekker is op zes se conden tweede. Steven de Jongh werd derde bij het 84e Kampioenschap van Vlaanderen. De Nederlandse TVM-renner moest na een rit over 182,6 kilometer in de sprint in Koolskamp zijn meerdere er kennen in de Belg Michel Van- haecke en de Let Arvis Piziks. ANP/DPA Onvrede kost korfbalcoach kop BUNNIK - Het Koninklijk Nederlands Korfbal Verbond (KNKV) heeft bondscoach Jan Hof gisteren met onmiddellij ke ingang ontslagen. Hof reageerde verbaasd op de beslissing van het KNKV. „Dit valt mij rauw op het dak, ik ben teleurge steld." Volgens de coach waren er geen onoverkomelijke problemen tussen hem en de selectie, die op 17 juli in Adelaide de vijfde wereldtitel behaalde. „In Australië waren er wel wat knel- puntjes, maar datis evident aan topsport." Volgens technisch bestuurder Michiel Bilstra van het KNKV heeft een deel van de selectie moeite met de werkwijze van Hof. Dat zou na Au stralië meermalen ter sprake zijn gekomen. Bilstra: „Rond de persoon Hof was geen enkele aarzeling. Maar er bestonden verschillen van mening over zijn technische aanpak, de voor bereiding van wedstrijden, zijn tactiek. Tijdens het WK is sprake geweest van probleemmijdend gedrag, maar na thuis komst bleek dat een onwerkbare situatie is ontstaan." ANP Pantani mist WK wielrennen CESENATICO - Marco Pantani zal definitief niet deelnemen aan de wereldkampioenschappen wielrennen begin oktober in Verona. De winnaar van de Tour de France van vorig jaar kampt met een hardnekkige knieblessure. Bovendien raakte hij vorige week licht gewond door een auto-ongeval. Pantani fietste in juni zijn laatste wedstrijd in de Ronde van Italië, toen hij wegens een te hoog hematocrietgehalte in zijn bloed uit de koers werd gehaald. AFP Vasseur naar US Postal PARIJS - De Fransman Cédric Vasseur en de Amerikaan Jo nathan Vaughters wisselen het volgend jaar van wielerploeg. Vasseur kwam een dienstverband van twee jaar overeen met US Postal, de equipe van Lance Armstrong, winnaar van de Ronde van Frankrijk. Vasseur verdedigde dit seizoen de kleu ren van de Franse formatie Crédit Agricole. Vaughters ver ruilt op zijn beurt US Postal voor Crédit Agricole. Hij tekende eveneens voor twee jaar. AFP UEFA verwerpt protest AIK Solna GENEVE - De Europese voetbalbond heeft het protest van AIK Stockholm wegens een omstreden doelpunt bij de Cham- pions-Leaguewedstrijd tegen Barcelona verworpen. De Franse scheidsrechter Alain Sars keurde een doelpunt van Barcelona na een hoekschop goed, terwijl de Zweden nog be zig waren met een spelerswissel. Het was de gelijkmaker (1-1 vier minuten voor tijd. „Regel 5 zegt dat een beslissing van de scheidsrechter bindend is ook al berust die op een misver stand", was de verklaring van de UEFA. De ploeg van Louis van Gaal won uiteindelijk met 2-1. RTR Mensah en Veldman afgetest LONDEN - Aj acied Kofi. Mensah en Vitesse-speler John Veld man krijgen geen contract bij West Ham United. Beide verde digers waren deze week op proef bij de Londense club. Ze gaan nu op zoek naar een andere club.,,Die stage was heel slecht geregeld", aldus Edward Burleson van het bureau Pro Athlete, dat de zaken behartigt van beide spelers. „Het was een bende." AZVP Elzinga opvolger Jaliens ROTTERDAM - Sparta heeft Richard Elzinga van Cambuur aangetrokken als opvolger van de naar Willem II vertrokken Kew Jaliens. De verdediger tekende een driejarig contract bij de club uit Rotterdam. Elzinga (30) kwam acht jaar uit voor Cambuur. Daarvoor speelde hij bij Groningen. ANP door Marcel van der Kraan ROTTERDAM - Feyenoord heeft van de UEFA een fax ont vangen waarin de club wordt opgedragen om video-opnamen te maken van de eigen fans die komende woensdag - ondanks een verbod - toch naar Noorwe gen afreizen om de Champions League-wedstrijd tegen Rosen borg bij te wonen. Ook het be stuur van Rosenborg BK is door de Europese voetbalbond geïn formeerd dat het moet meewer ken aan deze veiligheidsopera tie. De supporters die woensdag in Trondheim opduiken en op film worden vastgelegd, zullen bij terugkeer in Nederland een sta dionverbod krijgen. Feyenoord wil samen met de politie na af loop van de wedstrijd het beeld materiaal intensief bekijken en op die manier de identiteit van de Feyenoord-fans achterhalen. Politie en Feyenoord zeggen dat het gros van de aanhangers so wieso bekend is. Niet alleen hun gezichten, maar ook namen en adressen. De club kent zijn vas te supporters en denkt dat het niet moeilijk zal zijn om de fans, die het verbod om mee te reizen naar het buitenland naast zich neerleggen, aan te pakken. Alle gedragingen van de fans zullen in Noorwegen worden vastgelegd. Ook de vakken met Noorse fans zullen worden gefilmd, omdat het niet uitge sloten is dat een deel van de Ne derlandse aanhang zich in die vakken gaat ophouden. Zo'n honderd Rotterdamse suppor ters zit met het nieuwste wapen van de UEFA in de maag, maar een aantal wil dinsdagtoch naar Trondheim vliegen. „Het pro bleem is dat de meesten van ons al vliegtickets en kaarten voor de wedstrijd in huis hebben. Daar is veel geld voor neerge teld. Dat kun je niet laten schie ten," zegt een van de fans die in groepsverband op stap gaat. De anonieme Feyenoord-aan- hanger zegt dat de Nederlandse fans overwegen om 'onherken baar' het stadion in te gaan. Toch, zo bekent hij, is door het dreigende stadionverbod giste ren opnieuw een aantal fans af gehaakt. GPD van onze sportredactie LEEUWARDEN - Onder lei ding van interim-trainer Fred Rutten heeft FC Twente gister avond de uitwedstrijd tegen Cambuur Leeuwarden met 1-3 gewonnen. De zege kwam maar moeizaam tot stand. Cambuur startte veel agressie ver dan FC Twente en werd al in de zesde minuut voor de vecht lust beloond. Van der Heide gaf Twee duels voor Van Bommel GENEVE - Mark van Bommel is door de UEFA voor twee wed strijden geschorst. De PSV'er kreeg woensdag in de Champions-Leaguewedstrijd tegen Bayern München in de slotfase rood omdat hij Lothar Matthaus een zet gaf. De geta lenteerde maar onervaren mid denvelder had gehoopt er met één duel uitsluiting vanaf te ko men. ANP een fraai steekpassje op Nelisse. De huurling van Feyenoord maakte alleen voor doelman Boschker geen fout. Gestuntel in de Friese defensie leidde in de vijftigste minuut de gelijkmaker in. Berhalter en Abma lieten Vennegoor of Hes- selink langs zich heen lopen. De topscorer van Twente ging ver volgens binnen de beruchte lij nen heel gretig naar de grond toen Abma hem in de rug liep. Van der Laan maakte vanaf elf meter geen fout: 1-1 Ter Avest liet twaalf minuten voor tijd de eerste geslaagde voorzet van de avond los en De Witte liet De Ron met een fraaie kopbal kansloos: 1-2. In bles suretijd schoot Vennegoor of Hesselink zijn ploeg naar de 1- 3-eindzege. Cambuur - FC Twente 1-3 (1-0). 6. Nelisse 1-0, 50. Van deiLaan 1-1 (strafschop), 78. De Witte 1-2, 90. Vennegoor of Hesselink 1-3. Scheidsrechter: Van Huiten. Gele kaart: Abma, der Heide, Alflen (Cambuur), Hulshoff, De Witte (FC Twente). Aantal toeschouwers: 7500. ANP VOERDEN - Het bestuur van Ie Nederlandse Volleybal Bond NeVoBo) heeft besloten de ongste aanpassingen in de spel- egels pas volgend seizoen in al- c nationale competities in te oeren. Het bestuur acht het riet verantwoord zo kort voor Ie start van de competities wij- igingen verplicht te stellen. )e internationale federatie IVB maakte een week geleden lekend dat de netservice in het 'olleybal met ingang van vol lend jaar niet langer als fout vordt gerekend. toorts wordt het aanraken van iet net of de antenne niet langer ifgefloten als dit geen invloed leeft op het wedstrijdverloop, lok wordt het aantal time-outs eruggebracht. Deze wijzigin- |en gelden voor internationale oernooien per 1 januari 2000. BfP Jan Ullrich leidt de beklimming naar Arcalis in de twaalfde etappe van de Ronde van Spanje. José Maria Jiminez, Santiago Blanco en Pavel Tonkov volgen in zijn kielzog. foto Denis DoyIe/AP Cubaanse bond pleit Sotomayor vrij van doping HAVANA - De Cubaanse atle- tiekbond is niet van plan we reldrecordhouder hoogsprin gen Javier Sotomayor een schorsing op te leggen. Bij een controle tijdens de Pan- Amerikaanse Spelen van au gustus in Winnipeg werden in het urinemonster van Sotomay or sporen van cocaïne gevon den. De Cubaanse bond is van mening dat Sotomayor on schuldig is. In een lijvig rapport is de internationale atletiekfe- deratie daarvan op de hoogte gebracht. De IAAF heeft echter aange drongen op een schorsing. „Wij hebben unaniem besloten dat Sotomayor geen verwijt valt te maken", aldus voorzitter Alber to Juantorena van de Cubaanse bond. „We zijn ervan overtuigd dat we gelijk hebben en leggen Sotomayor derhalve geen schorsing op." AFP door Gep Leeflanq HOOGEZAND - Als ooit dammers hun startgeld hebben waargemaakt, dan zijn het wel Ton Sijbrands en Harm Wiersma tijdens het Europees kampioenschap in Hoogezand-Sap- pemeer. De twee Nederlandse oud wereldkampioenen gaan na tien ron den samen aan de leiding. Alleen de Litouwer Boezinski volgt in hun kiel zog, met één punt achterstand. De vraag is hoe lang nog. Sijbrands en Wiersma zijn in de vorm van hun leven en slaan vrijwel dagelijks genadeloos toe. De organisatoren hadden het goede voorgevoel: op de affiche van het EK prijken slechts twee gezichten, name lijk die van Wiersma en Sijbrands te genover elkaar achter het bord. Bei den verdienen samen meer startgeld dan alle overige spelers bij elkaar aan prijzengeld kunnen binnenhalen. De verwachtingen worden meer dan waargemaakt. Dagelijks gaat vrijwel alle aandacht uit naar de verrichtin gen van de Nederlandse topgroot- meesters en de score van vijftien punten uit tien p artij en is indrukwek kend. Perfect Het ontvangende gemeentebestuur van Hoogezand-Sappemeer hoopt nog slechts op één ding om het EK uit publicitair oogpunt werkelijk perfect te maken: een gezamenlijke toernooi winst van de huidige koplopers. In dat geval zou een beslissingsmatch vol gen en nog nooit zaten beiden in een officiële tweekamp tegenover elkaar. In de ongeveer twintig onderlinge partijen toonde Sijbrands zich wel duidelijk de sterkste. Waar Wiersma spelen", vond hij. „Alleen heb ik die reputatie niet. Vroeger, toen we nog met klassieke klokken speelden, kon je moeilijk exact zien hoeveel bedenk- tij d er nog resteerde en was het nemen van een risico toen echt meer een kwestie van gokken. Als je de secon den exact in beeld hebt, is daarvan amper meer sprake." Avonturier Waar van Sijbrands doorgaans de hang naar perfectie wordt genoemd als eigenschap, staat generatiegenoot Wiersma veeleer te boek als een avon turier, die in het creëren van kansen onzekere avonturen op het bord niet schuwt. Donderdag leverde dat Wiersma nog een zege op tegen titel houder Georgiev, waarmee hij zich naast Sijbrands en Boezinski aan kop nestelde. Uit dat groepje viel Boezins ki, die een punt moest inleveren tegen Gantwarg, gisteren weg. Wiersma wist ten koste van de uit Azerbeidzj an afkomstige Aliev wel gelijke tred te houden met Sijbrands. „Dat hij zo productief is verbaast me bepaald niet", loofde Sijbrands Wiersma. „Van mezelf had ik dit minder ver wacht." Valreep Dat er uiteindelijk, op de valreep van de millenniumwisseling, nog een tweekamp Wiersma-Sijbrands zou kunnen volgen die het predikaat 'match van de eeuw' zou kunnen ver dienen, is volgens Sijbrands nog niet aan de orde. „Ach, er zijn nog vijf ron den te gaan", relativeerde hij de stand op de ranglijst. „Ik heb mijn gedach ten nog niet over zo'n tweekamp laten gaan. We hebben wel eens een trai- ningsmatch gespeeld. Maar dat da teert alweer van 1966." GPD Nederlandse topdammers op eenzame hoogte bij EK twee keer zegevierde, won Sijbrands vijf keer. Sijbrands lijkt bij zijn rentree op het internationale podium een metamor fose te hebben ondergaan. De 49-jari- ge Muidenaar stond altijd te boek als de perfectionist, die in partij en geen risi co wenste te nemen en liever een minder kansrijke maar analytisch beter verantwoorde spel- gang zou kiezen. In 1995 zag hij tijdens kandidatenmat ches op Vlieland zelfs van een beslis singswedstrijd met versneld tempo te gen Anatoli Gant warg af, omdat hij zoiets als een ver edelde loterij be schouwde. Waarna letterlijk het lot be paalde dat hij werd uitgeschakeld. Gisteren, in de tien de ronde van het EK, bleek de vier voudige kampioen van Europa echter ook bereid te zijn blufpoker te spelen. In zijn partij te gen de Belg Schalley profiteerde hij genadeloos van tijdnood van zijn op ponent. Bij het creëren van kansen speculeerde hij nadrukkelijk op de Ton Sijbrands (links) en Harm Wiersma in 1969. Dertig jaar later zijn ze de smaakmakers tijdens het EK in eigen land. foto ANP krappe bedenktijd van Schalley. Eventueel, zo bekende hij, zou hij zelfs bereid zijn geweest om, op zoek naar winstkansen, een dodelijke com binatietoe telaten. „Puur omdat hij te weinig tijd had om die te vinden", zei Sijbrands. „Met de ze digitale klokken kun j e op de seconde nauwkeurig zien hoeveel bedenktijd de spelers hebben en met nog minder dan tien seconden voor zes zetten had ik dat wel aange durfd. Na afloop bleek dat hij de j uis- te reactie niet vond en dat ik dus mijn beloning zou heb ben gekregen." Toch is de bereid heid dergelijke risi co's te nemen geen kwestie van een Sijbrands-nieuwe- stijl, meende de grootmeester. „Ik heb het tactische element wel dege lijk vaak laten mee-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 21