Winkeliers blij met sloopplan Vogels in een sopje PZC PZC Vlissingse scholen scoren hoog met scholing allochtonen kollege Veere volgt intwikkelingen bij )ranjezon op de voet Pr oj ec tont wikkelaar probeert waterschap in Goes te houden zeeland 15 Ondernemers Magistraatwijk willen uitgebreider centrum terug ichildersbuurt luto gestolen Goed cijfer Zwincollege en CSW Opknappen Oude Domburgseweg Hond aan boom achtergelaten Kantoor VVV/ANWB verhuist Vandaal opgepakt in Goes Ii^E-NI LlAR-M WAT"FliM fymstA" MiST /s r sfenseenpe mm vie met-ism AAueen LO\OOAL Ge-votL im svMf*>e/éneip!i .Dus va# oe votecHCB epiT/e ^..MAKSHke HiegO?LOCAWee&jFHM WQe PLMHWXIT OWSP CS fUTSePCE iNPe-KADi~ne\r*iSrAgsty&H<JTZH ,geh en tëitfWe aanpak um eer - Pea/r-ieae-zw- e-w- Ac tie -w v/e zaterdag 18 september 1999 horMiriam van der Schot HlDDELBURG - Onder de poeliers van winkelcentrum fringe in de Magistraatwijk Middelburg heerst blijdschap ilegelijk onzekerheid. Net als twee torenflats, moet het jjnkelcentrum tegen de vlakte, laardoor kan het hart van de {ijk vernieuwd en verstevigd iorden. Het nieuwe winkelcen tra moet komen op de plaats meen van de twee huidige to- oflats. Dat blijkt uit een on- Bgs gepresenteerd plan van de aneente. yet de plannen zelf zijn we erg jj.Het gaat al jaren slecht met iwijk en nu ziet het er naar uit i!ze eindelijk de handen uit de ouwen gaan steken. Het zijn remaal nog plannen, maar «ondanks willen we op korte rmijn duidelijkheid over de fi- aciële kant", zegt Louis Maas ju groente- en fruitbedrijf jas Zn. in Welsinge. „We amen wel wat investeren, aar geen nieuwe winkels bou- ed. De gemeente heeft aange ven ons financieel te steunen, ij vinden dat Middelburg met pier bedrijf goede afspraken loet maken. Sommige spullen [tde winkels kunnen verhuisd Erden, maar ik kan me voor leden dat het bij bijvoorbeeld ^bakkersoven moeilijker ligt. ken een nieuwe oven kopen pat niet, want het gaat toch om [dragen die we niet zomaar [bben liggen." ten de winkeliers de plannen orige week hoorden, waren de aningen aanvankelijk ver- LISSINGEN - Het comité tbildersbuurt Noord in Vlis- bgen houdt woensdag 22 sep- imber een openbare vergade- Bgin het welzij nscentrum aan i A Coortelaan. De bijeen- jmst begint om 19.30 uur. ESTKAPELLE - Vanaf de chterweg in Westkapelle is ssen donderdagavond tien iren vrijdagochtend half ne- ineen rode Mercedes, kente- n PY-56-LH, gestolen. De aarde van de wagen is onge- erzevenduizend gulden. deeld. „De supermarkt en de bakkerij zijn vorig jaar ver bouwd. Die winkeliers waren dus niet blij met de wetenschap dat de boel tegen de grond moet. De andere winkels zijn zeven jaar geleden verbouwd. Inmid dels ziet iedereen de noodzaak van een grondige herinrichting van de wijk in en staan we ach ter het voorstel." Voorwaarde De ondernemers zijn bereid te investeren in een nieuw winkel centrum maar alleen onder een voorwaarde. „Enkel verplaat sing van de winkels heeft geen nut. Het centrum moet uitge breid worden. We hebben nu een koopkrachtbinding van 45 pro cent, landelijk ligt dat op 60 tot 70 procent. Maar ja, als mensen uit Middelburg-Zuid toch al voor de meeste boodschappen naar elders moeten, kopen ze de rest ook daar. We hebben nu een supermarkt, een bakkerij, een cafetaria, een apotheek en een groentezaak. Het zou bijvoor beeld al een heleboel uitmaken als er een bank in het nieuwe winkelcentrum komt." Behalve over het geld wil Maas ook afspraken maken over de sloop van de flats. „In april wil len ze die gaan afbreken. De sloop zou een jaar in beslag ne men. De nieuwbouw van het winkelcentrum en de woningen duurt anderhalf tot twee jaar. Dan zitten wij hier dus al drie jaar in een bouwput. Wij willen dat onze klanten zo min moge lijk overlast ondervinden. Daarom willen we met de ge meente afspreken dat er heel netjes gesloopt gaat worden en dat vrachtwagens met sloopaf val langs een andere weg rijden dan de lege vrachtwagens die terug komen. Woongoed Mid delburg heeft er trouwens ook belang bij dat er netjes wordt gesloopt. Want die heeft wonin gen in de omgeving van de flats. Omdat Woongoed ook direct bij het plan betrokken is, heb ik het vertrouwen dat het wel moet lukken met die afspraken", zegt Maas. De winkeliers kunnen nu alleen nog maar wachten op een haal baarheidsonderzoek dat de ge meente wil laten uitvoeren. „Pas dan worden de zaken dui delijker en hebben we een basis om te praten." iorLukas Fransen ÏOUWENPOLDER - Het col- je van burgemeester en wet- luders van de gemeente Veere ludt de ontwikkelingen bij de tspanning Oranjezon in Vrou- tnpolder nauwlettend in de ten. Dat antwoordt het dage- ks bestuur op schriftelijke agen van GroenLinks. GroenLinks-fractie maakt ;h zorgen over de ontwikke- ïgen bij de uitspanning Oran- !on aan de Koningin Emma- ïg in Vrouwenpolder. De jenaar van het terrein heeft er ider meer een speelhal geves- |d en zijn terras uitgebreid, ndat deze ontwikkelingen igens GroenLinks strijdig jnmet het behoud van de grote ologische waarde van het na- urgebied waar de uitspanning ligt, heeft de fractie hierover agen gesteld aan B en W. e raadsfractie wilde weten of eigenaar beschikt over de reiste vergunningen voor de eelhal en hoeveel vierkante REDACTIE midden-zeeland Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl Ie Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom I.Huibers A.M. van der Jagt F. Soesman L Fransen LL. Ramakers M.J.van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) centrale redactie Oostsou burgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118)484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet nitp://www. pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Het huidige winkelcentrum Welsinge en de torenflats in de Magistraatwijk. foto Lex de Meester door Miriam van der Schot VLISSINGEN - Vlissingen scoort hoog in het omgaan met tweede taallessen. Dat blijkt uit een internationaal onderwijs project waaraan ook Vlissingse leerkrachten deelnamen. Het project Slame (Second lan guage acquisition in a multicul tural environment) liep over de periode 1996 tot 1999. In bui tenlandse steden werd gekeken naar de manier waarop scholen omgaan met allochtone leerlin gen en het geven van een tweede taal. De uitkomsten van het pro ject zijn gebundeld in het boek Colour of Language dat wij dag door O. Moeke van de groep Vlissingse deelnemers is over handigd aan burgemeester A van Dok-van Weele. Vanuit Vlissingen deden de ba- sisschool Ravenstein, het ROC Zeeland en scholengemeen schap Scheldemond mee. Leer krachten van die scholen be zochten hun collega's in Oslo, Stockholm en Wenen. De bui tenlandse leerkrachten brach ten een bezoek aan Vlissingen. Er werd bij de uitwisselingen vooral gelet op de interculturele opvoeding en scholing van al lochtone leerlingen van 4 tot en met 23 jaar. Doel was de lessen voor die leerlingen te verbete ren, een goede lesmethode te vinden voor leerlingen met on voldoende scholing en kennis over verschillende culturen in het onderwijs uitte wisselen. „Er werd bijvoorbeeld gecon stateerd dat er in Oslo heel veel mensen uit Pakistan en India wonen. De motivatie voor die personen om Noors te leren, bleek heel laag. Dat komt bij voorbeeld doordat de inwoners naar een Pakistaanse winkel kunnen gaan en daar hun eigen taal spreken. We hebben gedis cussieerd over hoe die motivatie verhoogd kan worden", vertelt Moeke. Het project is nu afgerond en de Europese subsidie is op. Deson danks wil de werkgroep zich nu richten op andere landen. „Ei genlijk zou het project zich als een olievlek moeten versprei den", zegt Moeke. Burgemeester Van Dok ver klaarde bij de overhandiging van het boek het heel belangrijk te vinden dat er wordt gekeken naar mogelijkheden om het on derwijs te internationaliseren. „Er wordt te veel vanuit één kant gekeken. Bovendien wordt in Europees verband te veel op Amsterdam gesteund. Maar ook andere steden kunnen een plaats innemen in Europese ini tiatieven." meter horeca hij op zijn terrein mag hebben. Het college ant woordt dat op de uitspanning tien behendigheidsautomaten en drie kansspelen mogen staan. In april is vastgesteld dat de ei genaar 165 vierkante meter van zijn terrein mag inrichten met horeca. Op dit moment voldoet de eigenaar aan deze voorwaar de. Een nieuw terras aan de zuidkant van de gebouwen is niet toegestaan, omdat dat vol gens het college te veel geluids overlast veroorzaakt. De eigenaar van de uitspanning wil in de monumentale boerde rij op het terrein een restaurant vestigen. GroenLinks is bang dat hierdoor het oude interieur van het gebouw verloren gaat. Het college verwijst naar de Mo numentencommissie en de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg. Deze instanties advise ren B en W of de cultuurhistori sche waarden van het monument door de verbouwing al dan niet worden aangetast. Het dagelijks bestuur geeft aan dat de adviezen van deze instan ties over het algemeen worden overgenomen. Op de vraag of de minicamping voldoende is afgeschermd met beplanting, antwoordt het col lege ontkennend. B en W bena drukken dat de beplanting binnen drie jaar moet worden aangepast. GroenLinks vroeg zich af hoe het afvalwater van een onlangs geplaatst toilet wordt geloosd. Het college ant woordt dat het toilet is aange sloten op het drukriool. Coby Louwerse, beheerster van het vogelasieldraait proef met een pluchen pinguïn in de vogelwasmachine. foto Lex d e M eeste r door Cris Sohier MIDDELBURG - Vogel- en egelasiel De Mikke in Middelburg heeft vrijdagmid dag zijn nieuwste aanwinst, een vogel wasmachine, in gebruik genomen. De ma chine is een uniek apparaat, De Mikke is het tweede vogelopvaugcentrum in Ne derland dat er een heeft. De wasmachine is bedoeld om vogels die met olie besmeurd zijn schoon te maken. Voor een demonstratie van het apparaat had De Mikke iemand met ervaring laten overkomen. Gaatske Wiersma van vogel opvangcentrum De Fügelspits uit Anjum, waar de eerste vogelwasmachine van Ne derland staat, mocht zich ontfermen over het eerste 'slachtoffer'. Zij stopte een plu chen pinguïn deskundig in een soort korf je, waarna het proefdier met korf en al tot aan zijn nek in de machine verdween om er tien minuten later weer keurig schoon uit te komen. Voorheen moest het reinigen altijd met de hand gebeuren, maar dat is vanaf nu ver leden tijd. Het apparaat doet het aanmer kelijk sneller en op een voor de vogel aan genamere manier dan de vrijwilligers van De Mikke zouden kunnen. Vogels zijn nu binnen tien minuten schoon, terwijl het met de hand reinigen drie kwartier per vo gel kostBovendien hebben de vogels aan merkelijk minder last van stress en groei en ook de overlevingskansen van de schoongemaakte vogels. Het feit dat meer vogels een machinale poetsbeurt overle ven. stelt De Mikke wel voor een pro bleem. Momenteel heeft het opvangcen trum te weinig plaats in het bassin voor alle olieslachtoffers die het in de toekomst denkt te kunnen helpen. Een oplossing is echter nabij, want De Mikke heeft toe stemming om een nieuw bassin te bou wen. De uitvoering van dat project kwam gisteren een stapje dichterbij. Het voge lasiel kreeg een schenking van 2500 gul den van de Zeeuwse vereniging Dieren in nood, die dit jaar haar vijftigjarig bestaan viert. De wasmachine is vandaag voor het eerst in actie te zien op de open dag van De Mikke. VLISSINGEN - De vwo-afdelingen van het Zwincollege in Oostburg en de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren (CSW) in Middelburg presteren beter dan gemiddeld. Dat blijkt uit een onderzoek naar de resultaten van 1151 Neder landse scholen voor voortgezet onderwijs, dat dagblad Trouw vandaag publiceert. Daarbij is vooral gekeken naar het ren dement van de scholen: het aantal zittenblijvers, de slagings percentages en het gemiddeld resultaat bij de eindexamens. De goede score is leuk, vindt W. Lettooij, lid van de centrale directie van de CSW. „Het wordt gelezen, dus heeft het im pact." Toch plaatst hij, net als veel anderen in het onderwijs, zijn kanttekeningen bij de waarde van zo'n ranglijst. Het on derzoek meet alleen prestaties. De Trouw-lijst geeft bijvoor beeld niet aan hoeveel aandacht er is voor leerlingbegelei ding. „Tuurlijk moet je dergelijke uitkomsten nuanceren", zegt ook Th. de Bakker, plaatsvervangend rector van het Zwincollege. Maar zijn bedenkingen bij de publicatie worden elk jaar min der: als je school in dergelijke onderzoeken constant blijft scoren, dan zegt dat toch wel iets, betoogt hij OOSTKAPELLE - De reconstructie van de Oude Domburg seweg in Oostkapelle begint op woensdag 22 september. De rijbaan wordt voorzien van een fundering, waarna de weg met de oude klinkers wordt herstraat. In het gedeelte vanaf de kruising met de Orionstraat richting Domburg wordt tevens de riolering vernieuwd. De straat wordt in drie fases aange pakt. Van 22 september tot en met 22 oktober wordt de Oude Dom burgseweg vanaf de kruising met de Halve Maanstraat tot de kruising met de Orionstraat onder handen genomen. Tussen 4 oktober en 19 november wordt gewerkt aan het gedeelte van af de kruising met de Orionstraat tot de Oude Domburgseweg nummer 38. Van 22 november tot 17 december is het wegdeel tussen de kruising met de Halve Maanstraat tot de aanslui ting met de Domburgseweg aan de beurt. De werkzaamheden zijn op 24 december afgerond. Het verkeer wordt met borden omgeleid. GOES - Een Goesenaar heeft vrijdagavond in het Poelbos een jonge reu aangetroffen die met een lijn aan een boom was ge bonden. Het gaat om een witte reu met enkele bruine vlekken aan de bovenkant van het lijf. Het dier, volgens de politie een 'lief hondje', is voorlopig elders ondergebracht. VLISSINGEN - Het kantoor van de VW/ANWB/Vlissingen promotie aan de Nieuwendijk 15 in Vlissingen is van 20 tot en met 26 september gesloten. Op maandag 27 september her openen de instellingen him nieuwe VW/ANWB-Uitwinkel op het nieuwe adres in bibliotheek 't Spui aan de Oude Markt. Na de verhuizing worden de openingstijden gewijzigd: maan dag 13.00-18.00 uur, dinsdag tot en met donderdag 10.00- 18.00 uur, vrijdag 10.00-21.00 uur en zaterdag 10.00-17.00 uur. In het zomerseizoen is de winkel ook zondags open van 11.00 tot 15.00 uur. De extra openingstijden gelden ook op de meeste feestdagen. GOES - Op de Troelstralaan in Goes heeft de politie in de nacht van donderdag op vrijdag een 22-jarige Goesenaar aangehouden. De man maakte deel uit van een groepje balda dige jongeren waarover buurtbewoners hadden geklaagd. Hij werd aangehouden omdat hij in verkeersborden klom en deze uit de grond probeerde te trekken. door Rolf Bosboom GOES - Projectontwikkelaar De Delta Eilanden BV probeert waterschap Zeeuwse Eilanden over te halen om toch een nieuw hoofdkantoor te bouwen in het Bekhofgebied in Goes. Begin volgende week wil de ontwikke laar een nieuw aanbod doen. „We blijven natuurlijk koop lui", zegt directeur H. J. van Koeveringe. Hij heeft inmiddels ook een 'voordelige' aanbieding gedaan voor een bijgebouw in het Bekhof, met behoud van het huidige hoofdkantoor. Een meerderheid van het alge meen bestuur van Zeeuwse Ei landen sprak vorige week haar voorkeur uit voor nieuwbouw in het Stationsgebied in Middel burg. Omdat het waterschap daar op een toekomstige par keergarage van de gemeente kan bouwen, is het met een to taalbedrag van 32 miljoen gul den aanzienlijk goedkoper uit dan in het Bekhof. Daar zou een nieuw hoofdkantoor bij elkaar 43 miljoen gulden kosten. Op eigen initatief studeert De Delta Eilanden (een combinatie van Roompot Recreatie, archi tect M. Zeelenberg en de Lim burgse ontwikkelaar Stienstra) op de kansen om totale nieuw bouw in het Bekhof voor Zeeuwse Eilanden financieel toch interessant te maken. Van Koeveringe: „Zolang de de finitieve beslissing over de huis vesting niet genomen is, blijven wé kijken of we ook andere vari- COR DE JONGE anten voor het gebruik van het Bekhof kunnen vinden." Als voorbeelden van waar mogelijk ruimte is te vinden noemt hij de passage en de parkeerruimte in het complex, die bijvoorbeeld ook verhuurd in plaats van ver kocht kunnen worden. „Enkele van dat soort elementen hebben we bij het waterschap gedropt. Die hebben nog wat vragen die we vrijdag niet konden beant woorden" zegt Van Koeveringe. Hij hoopt begin volgende week een definitief aanbod te doen. Geen oordeel Dijkgraaf W. A Gosselaar be vestigt na enig aandringen dat er 'wel ideeën op tafel' liggen. „Maar daar heb ik nog absoluut geen oordeel over, laat staan dat het dagelijks bestuur daar een oordeel over heeft." In de optie om delen van het toekomstige complex in het Bekhofgebied te huren in plaats van te kopen, zegt hij niet te geloven. „Ik denk dat daar weinig winst mee valt te halen." Op aandringen van het alge meen bestuur van Zeeuwse Eilanden wordt - hoewel het da gelijks bestuur van het water schap daar weinig voor voelt - ook nog de mogelijkheid beke ken om het huidige hoofdkan toor te behouden en een uitbrei ding in het Bekhof te realiseren. De Delta Eilanden heeft de aan bieding daarvoor vrijdag bij het waterschap ingeleverd. Volgens directeur Van Koeve ringe gaat het om een 'voordeli ge variant'. Inclusief de taxatie waarde met het huidige pand, zo 'n twintig milj oen guldenzou de prijs onder de aanbieding van Middelburg blijven. Of het waterschap daar gevoelig voor is, durft hij niet te zeggen. Daar bij spelen ook andere zaken een rol, zoals de exploitatielasten. „De vraag is of deze mogelijk heid voor het waterschap ook organisatorisch interessant is", aldus Van Koeveringe. „Daar kan ik helemaal niets van zeg gen, want ik weet niet hoe ze daar werken." De Goese burgemeester D. J. van der Zaag en wethouder C. R. M. M. Linssen hebben donderdagavond tijdens een be sloten bijeenkomst na de raads vergadering de fractievoorzit ters geïnformeerd over de laatste stand van zaken. Duide lijk is d'at de gemeente geen ex tra geld op tafel zal leggen om het waterschap voor Goes te be houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 15