Veel vraag naar Zeeuwse heipalen PZC Golfevenement 'Zeeuwsoesteropen' moet nationaal fenomeen worden Comfortabel afval ophalen Veel activiteiten in Week van Creativiteit Open dag in vernieuwde sauna ondernemend zeeland 14 in detail Dansspektakel lets op Bach In tegenstelling tot in noorden en westen geen tekort in regio zaterdag 18 september 1999 De rubriek Ondernemend Zeeland staat onder re dactie van Claudia Son- dervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. La Cravate et Plus, speciaal zaak in stropdassen, overhem den en herenaccessoires te Middelburg opent maandag 19 september een tweede vestiging in Sluis. Aan de Vrijstraat in Sluis wordt La Cravate et Plus vooral een speciaalzaak in over hemden naast de ruime collectie stropdassen. Daarnaast ver koopt de winkel zaken als das spelden en manchetknopen. Restaurant In d'Ouwe Baenc- ke in Axel en Lunchcafé Stad huis in Goes schenken een deel van de omzet die zij woensdag 22 september halen aan de actie Feast for Peace van de interna tionale hulporganisatie War Child.. In Nederland doen ruim tachtig restaurants mee aan de ze actie. Wout Casuals in Terneuzen staat van 17 tot en met 26 sep tember in het teken van Italië. De herenmodezaak heeft zijn collectie uitgebreid met enkele Italiaanse merken als Exté Jeans, Stone Island en Trussar- di. In de weekeinden wordt de mode in en rond dè winkel ge showd. De themaweek gaat ver gezeld van Italiaanse attenties, hapjes en drankjes. De regio Zeeland van Kippers Hobby houdt zaterdag 18 sep tember open huis in het gemeen schapscentrum Den Dullaert in Hulst. Vanaf 10.30 tot 16.00 uur kan men kennis maken met ver schillende hobbytechnieken; er zijn onder meer presentaties van glasverftechnieken, deco reren van houten, stenen en zin ken voorwerpen en het werken met servetten. Het eerste autodealerbedrijf in Europa waarbij de zuster merken BMW en Rover onder een dak zijn samengebracht, Auto Zwartepoorte Goes, opent vrijdag 24 september officieel het nieuwe pand aan de Amund- senweg in Goes. In het gebouw zijn vijf bedrijven onderge bracht: Zwartepoorte Goes voor BMW auto's, Zwartepoorte Mo toren voor BMW-motorfietsen, Auto Accel voor Rover/MG, Au to Ventura voor Land Rover en een schadeherstelbedrijf. Za terdag 25 september houdt het 'mobiliteitscentrum' open huis tussen 10.00 en 17.00 uur. Uitvaartverzorging De Groot- De Kam aan de Veerseweg in Middelburg houdt vrijdag 24 en zaterdag 25 september open dagen om de hedendaagse mo gelijkheden bij uitvaarten te presenteren, zoals kleurige rouwbrieven en beschilderde kisten. Het centrum is vrijdag open tussen 16.00 en 20.00 uur, zaterdag tussen 11.00 en 16.00 uur. Algemeen directeur W. Schol ten van het Gemeentelijk Ha venbedrijf Rotterdam spreekt over de relatie tussen Rotter dam en Vlissingen tijdens een bij eenkomst van de Port Promo tion Council Vlissingen/Stich- ting Vlissingse Havenbelangen, dinsdag 28 september om 16.00 uur op het stadhuis te Vlissin gen. De gemeente nodigde de stichting uit ter kennismaking met burgemeester A van Dok van Weele. Café Zondagsvermaak te Sint Jansteen wordt zaterdag 25 sep tember omgetoverd in een exo tisch café-restaurant. Om 19.00 uur begint een Thaise avond met gerechten van kokkin Anchela van de Thaise afhaalkeuken Sa- wadee in Sint Jansteen. Er zijn vijf verschillende menu's. De avond wordt opgeluisterd met traditionele Thaise dansen. Het verbouwde kantoor van AJBN Amro aan de Kaaij in Tho- len wordt zaterdag 2 oktober tijdens een open huis gepresen teerd aan het publiek. Bezoe kers worden rondgeleid tussen 10.00 en 16.00 uur. Er zijn acti viteiten als ritten per kameel en verkleed poseren voor een fotograaf. Verder worden elek tronisch bankieren en de beleg gingssite op Internet gedemon streerd. De Walvis, centrum voor crea tiviteit en spirituele groei aan de Gortstraat in Middelburg viert maandag 4 oktober de officiële opening met didgeridoomuziek, gratis astrologieuitdraaien en adviezen van feng shui-specia- list en auteur Ronald Faber. De winkel is van Freek Kleyn, re gressie- en reïncarnatiethera peut, reiki-meester en sjama- nist. Hij verkoopt er boeken, muziek, cadeauartikelen, wie rook, tarotspelen, stenen en etherische oliën. Gepland wor den workshops in intuïtiviteits- ontwikkeling, trance-dance ei lezingen. 'Hoe zien wij de toekomst va; Noord-Beveland' is de vraas waarover Noord-Bevelanda ondernemers donderdag 7 okto, ber vanaf 20.00 uur in D< Korenbeurs in Kortgene discus, siëren. Die avond wordt de op. richting van de Noord-Beve. landse Ondernemers Sociëtei gevierd. De ondernemers ko men voortaan maandelijks bij. een. Schildersbedrijf M. J. Jansce; Zoon/Mieras Services is VCA'. gecertificeerd door Bureau Ve ritas Quality International fc Goes. Schieman Consultancys Middelburg begeleidde het ba drijf bij de opzet van het be. heerssysteem dat de veilighek van werken volgens de eisen va; de Veiligheids Checklist Aanne mers moet garanderen. Het b& drijf aan de Arnesteinweg k Middelburg doet naast schil: ders-, behangers- en glaszet terswerk ook reinigings- e onderhoudsopdrachten voorin, dustriële opdrachtgevers. Stenny en Tanja Mol uit Go? openen vrijdag 15 oktober eer nieuwe woningtextielwinke aan de Bosstraat in Bergen o] Zoom. Vivante Stemo Woonad vies houdt die vrijdag tusse» 10.00 en 17.30 uur en zaterdaj 16 oktober tussen 10.00 en 16 uur open dagen. De winkel, 33( vierkante meter groot, bied! tapijt, parket, laminaat, kurk- vloeren, gordijnen en raamfe kleding, binnen- en buitenzon. wering en woonaccessoires en. decoraties. Via de inkooporga. nisatie Vivante wil het echtpaa Mol trends uit de voorhoede va» de woonmode presenteren. Ad. visering aan huis is mogelijk Stenny Mol bood eerder zonwe ring aan via zijn bedrijf Stem; te Goes. Die diensten zijn in« nieuwe winkel opgenomen. Eetcafé Den Akoliet is gf. opend aan de Lange Nieuw straat in Hulst, vlak bij de basi liek. De voormalige slagen kreeg een modern interieur m? heiligenbeelden als nostalisè accenten. Eigenaren Patrid Belmans en Nick Saelmans bit den wekelijks twee of drie nie;- we gerechten op de kaart. Kraanverhuur Borssele BV: VCA*-gecertificeerd. Hetgoei gekeurde veiligheidsbeheen systeem van het bedrijf worö toegepast op de mobiele krane en hoogwerkers die het bedri; verhuurt en op de gecertificeei de machinisten die het bedii; uitzendt voor de bediening va de mobiele kraan en torenkn nen. Het bedrijf van directeur! Weug begon in 19 9 8 met een tie jaar oude dertigtonskraan. Di jaar heeft het bedrijf een nieuw 35 tons mobiele hijskraan aan geschaft. Kraanverhuur Boe sele verhuurt hoogwerkers te 47 meter werkhoogte. Het bf drijf heeft nu twee machiniste in dienst, maar werft nieuw mensen voor projecten doo heel Nederland. Directeur WeiE voorziet een groei naar vijf m» chinisten in de komende twe jaar. Systeem Management Z» land te Middelburg geeft ee opleiding voor mensen die zol der computerachtergrond eti technische baan in de inform! tietechnologie zoeken. De tiei daagse cursus bereidt vooro] functies als helpdeskmedewer ker of computermonteur of es doorgroei naar systeembeheer der. Het Badhuis heet de nieuw badkamerspeciaalzaak die compagnons Johan-Peter (Jépl Flikweert en Rob Maassen don derdag 7 oktober openen aan® Kloosterweg in Kapelle. Op 35! vierkante meter vloeroppervla! exposeert de winkel zeventie badkameropstellingen en dtf whirlpools, drie stoomcabine en drie sauna's, allemaal volle dig werkend. Het Badhuis dealer van de Jacuzzi-bubbel baden en whirlpools en voel daarnaast alle merken badmeu belen en collecties wand 6 vloertegels voor zowel bad- ai woonkamer van Villeroy 4 Boch en Sphinx. Via samenwer kende installateurs wordt badkamer verzorgd van sloo; tot gepoetste oplevering Woensdag 6 oktober houdt he bedrijf ontvangst voor relatie leveranciers en medewerken den aan de opbouw van de zaal Vanaf donderdag tot en met za terdag 8 oktober houdt het Bad huis open huis. (Advertentie) door Alain Platei Roel Dieltiens Les Ballets C. de la B. Ensemble Explorations wonderlijke mix van show, dans, variété en de top-30 van Bach NRC: Applaus voor virtuoos circusspel van Platei PZC: Dans brengt hemelse muziek terug op aarde Le Solr: Een monsterachtige nood aan tederheid Standaard: Platei raapt theater van de straat ZeelandNet Studio's Kamperland, 24 en 25 sept 20.00 u informatie en kaartverkoop 0118 659 659 /iStó&fcx door Cris Sohier MIDDELBURG - Door heel Ne derland vindt van vanaf van daag, zaterdag, tot en met 26 september de jaarlijkse Week van de Creativiteit plaats. De landelijke actieweek bestaat uit drie hoogtepunten: een gra tis geschenkboek, de Wenskaart van de Eeuw-wedstrijd en het CreaFeest. De week wordt onder meer ge vierd bij Pipoos aan de Lange Delft 119 in Middelburg. Het geschenkboek Het creatieve ABC van materialen, technie ken en gereedschappen is een zestig pagina's dik naslagwerk voor de. hobbyist. In dit boek kan de lezer alles vinden onder de A van aquarelleren, de B van borduren, de C van cellofaan en zo verder het hele alfabet af. Het met foto's geïllustreerde boek geeft een beeld van wat er op dit moment verkrijgbaar is op het creatieve vlak. Het werk wordt cadeau gedaan bij iedere beste ding van 25 gulden of meer bij de winkeliers die deelnemen aan de week van de creativiteit. De verkiezing wenskaart van de eeuw is een nieuw element in de week. Bij deze publiekswed- strijd gaat het erom met allerlei uiteenlopende technieken en materialen een zo fraai mogelij ke wenskaart te maken voor de aanstaande eeuwwisseling. In zenders maken bij uitverkiezing kans op een prijs, maar kunnen ook het Liliane Fonds steunen door extra postzegels te plak ken. De opbrengst komt ten goe de aan gehandicapte kinderen in Kenia. Daar staat tegenover dat de mooiste wenskaarten worden opgenomen in de wens kaartenuitgaven van het fonds. De Week van de Creativiteit wordt afgesloten op 25 en 26 september met het CreaFeest in Darling Market te Rijswijk. Hier worden demonstraties ge geven in zowel al populaire als nieuwe hobby's door auteurs van hobbyhoeken. Tegelijkertijd met de creativi- teitsweek opent Pipoos ook het nieuwe cursusseizoen met een open dag. Geïnteresseerden kunnen zich hier vandaag in schrijven voor cursussen en workshops. Als voorproefje worden er op deze dag alvast de monstraties gegeven van nieu we technieken en materialen. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Burgemeester A van Dok-van Weele heropent vandaag, zaterdag, het voorma lige Thermen Skandia Sauna aan de Zwanenburgseweg in Vlissingen. Het draagt voortaan de nieuwe naam Swaenenburgh Recreatie Thermen Beauty centrum. Vier weken was het centrum dicht voor een grondi ge verbouwing, dertien weken daarvoor werd achter de scher men al gewerkt aan de volledige vernieuwing van de Scandina vische sauna. Vandaag, zater dag houdt het centrum aan de rand van het park Westduin open huis tussen 13.30 en 17.00 uur. De naamsverandering is gebo ren uit praktische overwegin gen, vertelt Piet Hardenberg. Het centrum bestond uit drie onderdelen die door het publiek zowel als pakket als afzonder lijk werden genoten: de schoon heidssalon Esthétique van dochter Cora Hardenberg, de Finse vakantiehuizen en de sau na. „Mensen uit Duitsland die een huisje wilden boeken dachten verkeerd verbonden te zijn als ze 'Skandia Sauna' hoorden. We hebben de nieuwe naam ont leend aan een oud buiten dat hier ooit gestaan heeft. Vandaar de oud-Hollandse spelling. De salon van Cora Hardenberg is nu geïntegreerd als bedrijfs onderdeel. Cora, eerder al deel genoot in de verhuur van de vakantiewoningen, is volledig medefirmant naast haar ouders geworden. Met die wetenschap en met de volledige vernieuwing van het centrum willen Piet (56) en Riny Hardenberg (54) hun ac tieve rol in het bedrijf nog een aantal jaren voortzetten. Nevelgrot In de gemoderniseerde sauna is geen kraan meer te vinden: alles wordt geregeld met computer- geprogrammeerde sensoren. Die zijn ook te vinden in de 'ne velgrot', een met hulp van Efte- ling-ontwerpers gebouwde 'grot' rond het achthoekige stoombad. Wanneer iemand de sensoren passeert, wordt koud water verneveld. De sauna werd uitgebreid met twee nieuwe cabines en er zijn een whirlpool en een kruiden- bad geïnstalleerd. De vernieu wingen werden binnen de be staande bouw gerealiseerd, op een kleine uitbouw na. Een deel van de bedrijfswoning bij het complex is daartoe geofferd. Uitgangspunt Piet en Riny Hardenberg intro duceerden de sauna als recrea tieve voorziening in 1970 in Vlissingen met de opening van hun Skandia Sauna, eerst aan de Irislaan, later aan de Schel- destraat. Het huidige complex aan de Zwanenburgseweg da teert uit 1982. Het originele Fin se concept van de sauna, de afwisseling van graduele op warming, afkoeling en ontspan ning, is steeds hun uitgangspunt gebleven. Piet Hardenberg houdt tijdens het open huis twee lezingen over de Finse filosofie rond sauna, om 14.30 en 16.00 uur. Een visagiste geeft make- updemonstraties, een schoon heidsspecialiste geeft huidana lyses en er zijn rondleidingen door het complex. door Claudia Sondervan KAMPERLAND - Het tekort aan heipalen, waardoor bouw projecten vertragingen op zou den lopen, is wat Pit Beton in Kamperland betreft niet aan de orde. In het noorden en westen van het land blijken heipaalpro ducenten moeite te hebben om het tempo van de bouwonderne mingen bij te houden en lopen levertijden op tot soms drie maanden. De enige producent in Zeeland, de heipalenfabriek Pit Beton in Kamperland, stelt geen problemen te hebben met de hoge vraag op de markt. Wel merkt het bedrijf dat heibedrij- ven uit andere landsdelen aan kloppen in Kamperland. „We krijgen bedrijven aan de deur waar we nog nooit van ge hoord hebben", bevestigt ad junct-directeur J G. Harinck van Pit Beton. Levering is nog geen probleem. „Levertijden van drie maanden zijn schrome lijk overdreven", stelt hij. „Hei en bouwbedrijven zi j n verwend. Beeldmerk voor streekproducten WAGENINGEN - Om de wild groei in en vervalsing van agra rische streekproducten tegen te gaan, komt er een landelijk al gemeen beeldmerk. Dat moet garanderen dat een streekarti- kel ook echt uit het gebied komt. „Vooral Limburg en de Wadden zijn gebieden waarvan de naam veel wordt gebruikt voor agra rische producten, maai- lang niet altij d terecht"zegt secreta ris R. de Bruin van de stichting Streekeigen Producten Neder land (SPN). De SPN heeft aan sluiting gekregen van onder meer de Zeeuwse Vlegel, de stichting Waddengroep, Keur merk Waterland, Groene Land Producten, streekproducten Limburg/Dageraad en Stimu- land Overijssel. Staatssecretaris Faber (Land bouw) onthult het nieuwe beeldmerk maandag in Rijpwe- tering. Inmiddels hebben -vijf tien producten een voorlopige erkenning gekregen. De stich ting verwacht op den duur der tig a veertig streekartikelen te kunnen erkennen. ANP Ze zijn gewend geraakt de ene dag te vragen en de andere dag geleverd te krijgen. Bedrijven die hun materialen op tijd be stellen hoeven geen vier weken te wachten. De hoge vlucht die bouwactivi teiten in het hele land nemen hebben zeker invloed op de markt, vertelt Harinck. De vrees dat de grote bouwprojecten als de aanleg van de hogesnelheids lijn en de Betuwelij n de levertij d van heipalen nog verder versto ren, deelt hij niet. „De aanne mers op die projecten hebben hun eigen fabrieken. Wij maken alleen de kleinere palen, met na me de 'vierkant 25' voor de wo ningbouw." Wel kan de vraag verschuiven naar andere leveranciers wan neer de productiecapaciteit van de grote producenten bezet raakt, beaamt Harinck. Hij is niet van plan om de productivi teit van zijn bedrijf, waar 23 mensen werken, in afwachting daarvan op te voeren. „Ik geloof dat het allemaal wel mee zal vallen." Verstraete Funderingstechniek in Oostburg hoopt toch enigs zins te profiteren van zo'n marktverschuiving. „Wij leve ren palen die in de grond in mal len gegoten worden voor projec ten waarbij trillingen door heien teveel schade zou berok kenen. Die techniek is aanmer kelijk duurder dan prefab-pa len heien. Ik hoor wel dat prefab-palen moeilijker lever baar worden en dat zal volgend jaar enkel erger worden. Maar aannemers die kunnen heien zullen dat tijdsverlies toch eer der nemen," denkt bedrijfsinge- nieur J. J. van der Wiel van de Oostburgse funderingsspecia list. „Ik heb wel meer aanvragen ontvangen. Maar of dat tot meer werk leidt, weet ik niet." De bekende topkok Cas Spijkers toont prominenten en golfspelers hoe de oester het best kan worden genuttigd tijdens het walking diner ter gelegenheid van de opening van het oesterseizoen. foto Marijke Folkertsma door Nils ten Brinke BRUINTSSE- Erkenning en promotie voor de chique broer van de mossel, dat is de doelstelling van het nieuwe jaarlijkse golfevenement 'Zeeuwsoesteropen'. Op de golfbaan Grevelingenhout in Bruinisse vond donderdag de eerste wedstrijd om de 'bronzen oester' plaats waarmee het oester- seizoen officieel voor geopend werd ver klaard. De nieuwe golf wedstrijd is een initiatief van C. Simmers, eigenaar van restaurant de Waag in Serooskerke. „Het is toch vreemd dat er in Zeeland van alles rond de mossel- oogst wordt georganiseerd, maar niets rond de oestervangst. Er is niet eens een opening van het oesterseizoen." Eerherstel voor de oester, dat is wat Simmers wil. Het 'Zeeuwsoesteropen', gesponsord door champagnehuis Moët et Chandon en vis handel Prins en Dingemanse, is dit jaar voor het eerst als eendaagse 'try out' georgani seerd. In totaal 48 amateurspelers (onder wie 20 vrouwen) uit Zuidwest-Nederland en België streden donderdagmiddag op de golfbaan Grevelingenhout in Bruinisse om de 'bronzen oester', een miniatuur gemaakt door kunstenares E. Alma uit Renesse. De trofee werd 's na afloop in restaurant de Waag door de Commissaris van de Koningin van W. van Gelder uitgereikt mevrouw W. de Braai uit het Belgische Schilde, die met een knappe prestatie van 41 punten de overige deelnemers voor wist te blijven. Simmers heeft het plan opgevat om het golfevenement jaarlijks op de kalender te zetten en het landelijke bekendheid te ge ven. „Het is de bedoeling dat het evenement voortaan in het weekend plaatsvindt in aanwezigheid van de nationale pers. Er zijn al besprekingen gevoerd met het Neder lands Visbureau en daar reageert men erg enthousiast", meldt Simmers. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Een blinkend witte afvalwagen met de cabine van een touringcar, waarop een stevige hefkraan is gebouwd. De nieuwe afvalinzamelwagen die het Middelburgse transport bedrijf Wielemaker deze week op weg stuurt, is een opvallende verschijning. De grote wagen is bijzonder vanwege het comfort voor de chauffeurs en de uitrusting. Als eerste in Nederland rijdt het be drijf met twee wagens die zowel grote afvalcontainers met frontbelading kunnen legen als kleine afvalcontainers via de zijbelading. De wagens, ge bouwd op Mercedes Benz Eco- nic-chassis, dragen losse con tainers waarin het afval wordt samengeperst. De eerste van de twee nieuwe wagens reed dinsdag de Wal- cherse kust af, om onder meer containers te legen bij recreatie- bedrijven. Het witte gevaarte is hier en daar voorzien van de naam Wielemaker in de huis kleur oranje. Een breuk met de huisstijl, beaamt Jan Wielema ker. „Maar zo'n grote wagen he lemaal oranje spuiten is visueel te krachtig." Automaat De cabine is rondom met glas omgeven en is gebouwd op ge makkelijk werken voor de chauffeur- Zo is de instap geen anderhalve meter hoog maar veertig centimeter. En de chauf feur hoeft niet meer vanaf de verkeerszijde rond de wagen te lopen om bij het zijlaadstation te komen, maar kan de hoge ca bine doorlopen.. „Dit is een wa gen die veel optrekt en stopt. De schakelpook is eruit gehaald en vervangen door een automaat. Wanneer de wagen stopt, komen automatisch allerlei functies in bedrijf: de deuren van de cabine gaan open en het hydraulisch systeem wordt in gang gezet", vertelt Wielemaker. De twee nieuwe wagens vervan gen drie auto's zonder zij bela ding en wisselsysteem. „Dat geeft aan hoeveel doelmatig heid wij van deze wagens ver wachten", stelt Wielemaker. „Voorheen moest een wagen z'n volle bak eerst gaan legen op de stortplaats. Deze wagens zetten een volle unit af, pikken een lege op 'en gaan weer op weg. Dat scheelt enorm veel tijd." De units kunnen 2 5 kubieke me ter afval bevatten dat via twee schroeven in de container wordt geperst en verdicht. Daardoor wordt de opslagcapaciteit opti maal benut. „Met de losse con tainers kunnen we ook oud pa pier en karton inzamelenTot nu toe was de Zeeuwse hoeveelheid nooit groot genoeg. Maar als de ze containers slechts halfvol ra ken, zet je ze weg om ze de vol gende week voor de resterende helft te vullen." De twee nieuwe afvalwagens maken het inzamelen zoveel effectiever en comfortabeler dat ze volgens transportbedrijf Wielemaker drie van de oude kunnen vervangen. foto Lex de Meester Het geheel vernieuwde Swaenenburgh Recreatie Thermen Beautycentrum aan de Zwanenburgse weg in Vlissingen. foto Piet Hardenberg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 14