Noordzee in ijltempo leeggevist Loon van fraude wordt kleiner In het leer naar de klant Tengelmann leurt met a P-supers Eerste vlucht vanaf Pudong Sjanghai financiën en economie vrijdag 17 september 1999 Vliegtuigbeladers KLM laten koffers de koffers PAO luidt noodklok Werk tussen vrouwen nog ongelijk verdeeld van onze redactie economie SCHIPHOL - Een wilde staking op de afdeling Vliegtuigbela ding van Schiphol heeft gister ochtend het vliegverkeer in de war gestuurd. Het ontevreden personeel legde 'b ochtends het werk neer uit protest tegen reorganisatie plannen. De vakbonden waren niet bij de actie betrokken. Aan de werkonderbreking de den zo'n honderd van de 2200 personeelsleden mee. Zij ver zetten zich tegen de plannen van KLM om bij Vliegtuigbelading de werkwijze en de roosters te veranderen. KLM beloofde de stakers op nieuw met de bonden te zullen overleggen. De reorganisatie zelf staat daarbij niet ter discus sie. De gesprekken richten zich vooral op de voorwaarden waaronder de wijzigingen wor den doorgevoerd. Volgens vakbond De Unie er kent KLM de onderbezetting en hoge werkdruk op bepaalde af delingen binnen Vliegtuigbe handeling. „Op een aantal plaatsen zullen er dan ook men sen bijkomen, zo heeft KLM toegezegd", aldus een woord voerder. Door de werkonderbreking werden vliegtuigen niet volle dig gelost en geladen, wat leidde tot problemen bij de afhande ling van vluchten. Een aantal toestellen vertrok zonder baga ge. De tassen en koffers worden nagezonden. Tot aan het eind van de middag moesten reizigers rekening hou den met vertragingen. ANP/GPD DEN HAAG - De groenteboer verliest steeds meer terrein aan de supermarkt. Het Productschap Tuinbouw meldde gisteren dat Nederlanders nu 72 procent van hun verse groente en fruit bij de super kopen. Drie jaar geleden was dat nog 67 procent. De totale uitgaven voor verse groenten en fruit zijn de afgelo pen drie jaar gestegen, vooral door de hogere prijs. Een Ne derlands huishouden gaf in het eerste halfj aar bijna driehon derd gulden uit aan verse groenten en fruit tegen 273 in 1996. Producten die steeds vaker gekocht worden zijnbrocco- li, courgettes, ijsbergsla, gemengde sla-pakketten en meloe nen. De verkoop van zuurkool, rode en witte koolliep minder vlot. Wellicht komt dit door de zachte winter. ANP Werkloosheid blijft dalen DEN HAAG - De kaartenbakken bij de arbeidsbureaus raken steeds leger. In de maanden juni en augustus daalde de werk loosheid met 5000 personen. Het aantal geregistreerde werklozen kwam met 213.000 wel iswaar iets hoger uit dan in mei en juli, maar gecorrigeerd naar seizoeninvloeden is er een daling te zien. De stijging is te verklaren uit de instroom van schoolverlaters. Maar als de leerlingen die zich melden op de arbeidsmarkt uit het bestand worden weggelaten, dan is er sprake van een sub stantiële vermindering van de werkloosheid. In vergelijking met dezelfde periode in 1998 is het aantal werklozen afgeno men met 60.000 mensen, zo berekende het CBS. GPD van onze redactie economie URK - De Noordzee dreigt in en kele jaren te worden leeggevist. Tal van commerciële vissoorten zitten op dit moment op of zelfs ouder de kritieke grens. Zonder drastische ingrepen is in de toe komst een rendabele visvangst niet meer mogelijk. Het visserij beleid van de Europese Unie is uitgelopen op een faliekante mislukking. Het primaire doel, duurzame exploitatie van de visstand, is verder weg dan ooit. Die sombere geluiden klonken op het Nationaal Visserij Forum in Urk. Visserijdeskundige Ross Shotton van de FAO, de Voed sel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties, toonde zich uitermate pessimistisch over de situatie in de Noordzee. Vooral de kabeljauw bevindt zich in gevaarlijk vaarwatex*. „Die kan binnen enkele jaren zijn opgevist. Maar ook voor veel andere soorten ziet het er op deNoordzee slecht uit." De bij de FAO in Rome gestatio neerde Shotton maakte korte metten met het Europese visse rijbeleid. Het idee dat visserij moet zorgen voor voeding, werk, welvaart en sociale stabi liteit is op dit moment niet meer dan een abstracte theorie. „De zee is niet de bi'oodtrommel van de wereld. De arme landen kun nen de vis domweg niet betalen. Het is een luxe voedsel voor de rijken." De Amerikaanse hoogleraar Jon Sutinen deelde de kritiek op het gemeenschappelijke visse rijbeleid van de Europese Unie volledig. De visserij econoom, verbonden aan de Universiteit van Rhode Island, werkte mee aan een studie van de Organisa tie voor Economische Samen werking en Ontwikkeling over visserijbeleid en -subsidies. In twintig landen, waaronder de visserij landen van de EU, werd het beleid tegen het licht gehou den. De conclusies van het twee jaar geleden verschenen rapport wa ren keihard: de door de politiek bedachte maatregelen hebben amper of geen positief effect op de visstand en de miljarden gul dens aan subsidies zijn in feite weggegooid geld. „Een funda mentele wijziging is noodzake lijk", zo stelde hij tegenover de circa driehonderd aanwezigen in Urk. Hij prees echter de Ne derlandse praktijk, waarin de visserijsector zelf in hoge mate verantwoordelijk is voor de uit voering van het beleid. Staatssecretairis van Visserij Faber beaamde dat het beleid van de EU 'niet heeft kunnen vooi'komen dat een aantal com- merciële visstanden de afgelo pen tien jaar een historisch laag niveau bereikte. Andei-e bestan den bevinden zich dicht bij zo'n niveau'. Niettemin roemde zij de verdiensten van het beleid: het heeft gezorgd voor continuï teit en stabiliteit in de hele sec tor, oordeelde Faber. GPD S JANGHAI - Een politieman houdt de wacht bij een vliegtuig op de luchthaven Pudong in de Chinese stad Sjanghai. De Chinese over heid heeft meer dan drie miljard gulden in de aanleg van het nieuwe vliegveld geïnvesteerd. Het complex, dat twaalf vierkante kilome ter beslaat, werd gisteren geopend. Het vliegtuig op de foto was het eerste dat een dienst vanaf Pudong uitvoerde. Het vloog naar Kun ming, in het zuiden van de Chinese Volksrepubliek. foto Eugene Hoshiko/AP van onze redactie economie BAARN - Supermarktketen A P krijgt een nieuwe eigenaar. Het Duitse concern Ten gelmann, de huidige moeder, wil de voor malige Jac. Hermans-winkels verkopen. Naar kopers wordt nog gezocht, maar Lau- rus (Super de Boer, Edah) heeft al laten we ten geïnteresseerd te zijn. Tengelmann is in Nederland eigenaar van de 125 A&P-supermarkten en zes Maxiswinkels, die onlangs zijn omgedoopt tot A P-hypermarkt. De Nederlandse koepel heet nog steeds Hermans Groep, hoewel die naam niet meer voor de winkels wordt gebruikt. Volgens directeur W. Pijper van de Hermans Groep wil Tengelmann zich concentreren op de prijsvechters, terwijl A P een super markt met gemiddelde prijzen is. De be langrijkste prijsvechters in Nederland zijn nu al Duits: Aldi en Lidl. Vroeger had de Hermans Groep wel een keten van lageprij - zenwinkels onder de naam Prijsslag. De ruim dertig vestigingen zijn evenwel twee jaar geleden verkocht aan de Basismarkt (onderdeel van Laurus). Een ander pro bleem voor de Duitsers is het marktaandeel van 3,5 procent in Nederland dat nauwe lijks nog is uit te breiden. Een woordvoerder van Laurus zegt dat bekend is dat Laurus het marktaandeel in Nederland wil vergro ten. Acquisities behoren tot de manieren om dat te bereiken. „Het is daarom reëel te ver onderstellen dat wij de komende maanden als gegadigde voor Hermans aan tafel zul len zitten. Het past in onze strategie." Marktleider Ahold zegt de ontwikkelingen nauwgezet te volgen, maar heeft zelf geen grote ambities om in Nederland uit te brei den. Ahold heeft al diverse malen gesteld dat het vooral wil groeien in de VS en landen in Zuid-Europa. De supermarkten van A P hebben een om zet van ƒ1,7 miljard. De verkoop moet voor het einde van het jaar zijn afgerond. Voor het personeel heeft een transactie geen ge volgen. ANP Kaderleden bond willen meer loon UTRECHT - De kaderleden van FNV Bondgenoten vinden de looneis van 0,5 tot 1 procent bovenop de inflatie te laag. Volgens voorzitter H. Krul van FNV Bondgenoten is bij de le denraadplegingen van de afgelopen weken duidelijk gewor den dat het kader aanstuurt op een hogere looneis dan het be stuur had voorgesteld. Maandag maakt de vakcentrale FNV haar definitieve looneis bekend. Inflatie en een hardere eis van het kader kunnen de looneis opstuwen tot drie procent of meer. ANP Gates betaalt studie minderheden NEW YORK - De eigenaar van softwaregigant Microsoft, Bill Gates, trekt een miljard dollar van zijn privé-vermogen uit voor een fonds waaruit Amerikaanse studenten een studie beurs kunnen krijgen. De bedoeling van de beurzen is personen uit de etnische min derheden de komende twintig jaar een kans te bieden onder wijskunde, wiskunde, exacte wetenschappen of technische studies te laten volgen. Het plan moet voorzien in een volledi ge beurs voor duizend studenten per jaar. De beurs kan onder meer gebruikt worden voor het vaak to renhoge collegegeld. Daarnaast dekken de beurzen de kosten van levensonderhoud en andere bijkomende studiekosten. Het bedrag van een milj ard dollar is een van de grootste filan tropische schenkingen uit de geschiedenis. ANP/RTR Nederland hield barbecue heet DEN HAAG - De warme zomer heeft geleid tot een spectacu laire verkoop van barbecuevlees. Het Productschap voor Vee en Vlees meldde gisteren dat 45 procent meer barbecuepak ketten zijn verkocht dan vorig jaar. Vooral in het zuiden en oosten van Nederland zijn barbecue pakketten populair. De barbecuers zijn veelal jonge mensen zonder kinderen. Deze huishoudens hebben weinig vrije tijd, maar wel genoeg geld voor een barbecuepakket. De pakket ten zijn vaak eenderde duurder dan gemiddeld vlees. In de periode van begin juni tot en met medio augustus stegen ook de verkopen van panklare producten, zoals hamburgers, met drie procent. ANP Groenteboer verliest klanten Hoogleraar Stevens positief kritisch over fiscale herziening door Raymond Peil ROTTERDAM - Als adviseur werkte Leo Stevens, hoogleraar fiscale economie, intensief mee aan de voorbereiding van het deze week gepresenteerde Be lastingplan 2001. Hij wilde daarmee niet monddood wor den en behield de vrijheid om zich als onafhankelijk weten schapper kritisch te mogen uit laten over het plan van staatsse cretaris Vermeend. „Betere oplossingen waren politiek niet haalbaar", is nu zijn oordeel. „Maar het stelsel wordt in elk geval opgeschoond." In zijn kantoor op de Erasmus Universiteit te Rotterdam prijst Stevens de fundamenten van het nieuwe plan, maar venti leert hij tevens enige kritiek. „Het is een compromis tussen politieke stromingen met tegen gestelde opvattingen. Dat zie je duidelijk tenig." Als voorbeeld noemt hij onder meer de nieuwe belasting op (belegd) vermogen, een 'vermo- gensrendementsheffing' van 1,2 procent op spaartegoeden en beleggingen. Politiek rechts vindt dat vermo gen niet te zwaar mag worden belast. Links betreurt dat de be leggingen en spaarcenten van de kleine man ook onder de hef fing kunnen vallen. „Die bele ven het als een onterechte bevoordeling van de vermogen den." Stevens zelf bekijkt het vooral praktisch. „Als vermogen te zwaar wordt belast vloeit het naar het buitenland, het is heel mobiel. Ik had zelf liever gezien dat deze belasting al vier jaar eerder was ingevoerd. Een hele boel Neder-Belgen hadden we dan keurig netjes in Kralingen gehouden." In de box Het nieuwe belastingstelsel be staat eigenlijk uit drie afzon derlijke systemen, 'boxen' ge noemd. Werk en woning zitten in box 1aandeelhouders in fa milievennootschappen (aan merkelijk belang) vooral kleine ondernemers en hun medeaan deelhouders in de tweede, ter wijl box 3 beleggen en sparen belast. De hoogleraar vreest dat belastingplichtigen zullen pro beren in de voor hen voordelig ste box te kruipen. Grofweg be lopen de tarieven immers tot 52 procent in box 1, dei-tig procent in 2 en gemiddeld nog lager in de derde. „De kwetsbaarheid van het boxenstelsel is dat mensen gaan slepen met vermogensbestand delen van de ene naar de andere box. Dat moet je proberen te vermijden. Ik weet echter wel dat staatssecretaris Vermeend van Financiën daarop voldoen de alert is. Waar oneigenlijk ge bruik wordt gemaakt van dat boxenstelsel, zal hij er als de kippen bij zijn om die gaten te dichten." Een belangrijk struikelblok voor Stevens in het belasting plan voor de volgende eeuw is het onderbrengen van de eigen woning in box 1, bij wérk en in komen. Dit betekent onder meer dat iemand met een hoog inko men van 1000 hypotheekrente zelf 480 betaalt. De lager gesa larieerde moet 670 voor eigen rekening nemen. Stevens: „Dat is vreemd. Het zou eigenlijk niet moeten." Hij bepleit alvast een verdere, geleidelijke gelijkschakeling. „Een huis in een hoge wel standsklasse, boven een prijs van zeven of acht ton en met de navenant hogere aftrek van hy potheekrente, is meer een luxe artikel. Dat is niet alleen meer om in te wonen. Dus een deel kun je overbrengen naar box 3, ofwel fiscaal behandelen als vermogen." Regering en parle ment zijn, vreest de fiscaal eco noom, daaraan nog niet toe. Het is nog vloeken in de kerk. Spaanders Stevens signaleert in de huidige belastingvoorstellen nog wel meer oneffenheden. Die komen voort uit politieke gevoelighe den of het feit dat gehak in be lastingstelsels onontkoombaar spaanders geeft. Onder het hoofdstukje 'hypotheek' bij voorbeeld krijgt de huiseige naar, die maximaal leent, straks een fiscaal voordeel. „Zolang" mensen een maximale hypo theek nemen, zonder dat ze het echt nodig hebben, wordt de renteaftrek oneigenlijk ge bruikt." Een vergelijkbaar euvel schuilt in de overmatige aftrek voor pensioengaten onder het huidi ge belastingsysteem. Velen zon der aantoonbaar pensioente kort incasseerden dit fiscale voordeel, in de vorm van koop sommen, lijfrentes en kapitaal-, spaar- en levexisverzekeringen. Dat gaat nu veranderen, mede ten koste van de lucratieve win sten van aanbieders als verze keraars. Krokodillentranen In feite konden de verzekeraars en tussenpersonen profiteren op kosten van de belastingbetaler, dankzij onder meer de royale af trek voor de oude dag van hoge inkomens. Hun luidkeelse pro testen hebben de hoogleraar enigszins geërgerd. „Dat zijn echt krokodillentranen. Zij zien gewoon een aantrekkelijke markt verdwijnen." De markt die dreef op belastingaftrek. Want waarom zou j e met b elas- tingvoordeel een lijfrente mo gen aftrekken, als je een goed pensioen hebt? In wezen betaalt de samenleving dat." Het huidige, per 2001 afge zwaaide, belastingstelsel moe digde te veel aan om heffingen te ontwijken eh aftrekposten te in casseren, vindt Stevens. „Men sen zijn tamelijk ver gegaan in het gevoel van 'als het maar fis caal aftrekbaar is, zal het wel goed wezen'. Liever ziet hij dat de Nederlander zijn financiële lot, toekomst en oude dag meer in eigen hand neemt. „Dat ze zelf een goede belegging of ver zekering kiezen omdat dit nodig is. En niet alleen omdat ze fis caal voordeel ruiken." Over de gehele linie werkt het Belastingplan 2001, in samen hang met andere nieuwe wetten van Paars-1 en-2 heilzaam voor de poldereconomie, zo meent Stevens. De 'Wet EB '01' zal bij dragen aan werkgelegenheids groei, internationale investeer ders aantrekken en bovendien de overheidsfinanciën beter op oi-de brengen. Verder staat ons land er, in Eu ropees verband gezien, met het belastingplan goed op, texwijl de gemiddelde Nederlander ge woon zijn pensioen flexibel kan regelen zonder fiscale belem meringen. De belastingplichti ge die - weinig modieus - alles keurig opgeeft, weet dat-ie min der gaat meebetalen aan grote, dubieuze aftrekposten van an deren. „Het loon van fraude wordt kleiner", verwacht Ste vens. Masterplan Is het Belastingplan 2001 een masterplan? Stevens aarzelt even en zegt dan 'ja'. Hoe lang zijn de fundamenten van dit plan houdbaar? „Het kan wel een tij dj e meeHet moet met z i j n Stevens: „Het stelsel wordt in elk geval opgeschoond." tijd meegaan. Maar bedenk dat belastingheffing nooit echt een voudig zal worden." Het inmiddels losgebarsten po litieke debat over inkomens tus sen de zestig en tachtig mille, die er wat bekaaid vanaf komen, maakt niet zo'n indruk op hem. „Dat is niet wezenlijk voor het belastingplan. Laat de politiek maar bepalen of er nog een beet je moet worden geknutseld aan de tarieven." GPD doorThea van Beek DEN HAAG - Surinaamse vrouwen zijn redelijk succes vol op de arbeidsmarkt. Ze hebben zelfs vaker een baan dan Nederlandse vrouwen. Iets minder goed op de ar beidsmarkt doen vrouwen het van Antilliaanse en Arubaanse herkomst. Van de Turkse en Marokkaanse vi*ouwen heeft slechts een klein deel een betaalde baan. Dat blijkt uit het onderzoek 'Variatie in participatie' van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP), in op dracht van de Directie Coör dinatie Emancipatiebeleid. Daarbij werd gekeken naar de omstandigheden waaron der allochtone vrouwen al dan niet werken en in hoe verre de toenemende zelf standigheid van vrouwen voor alle bevolkingsgroepen geldt. Van de Surinaamse vrouwen werkt 58 procent. Bij de Ne derlandse vrouwen is dat 54 procent, gevolgd door Antil liaanse/Arubaanse vrouwen met 49 procent. Van de Turk se en Marokkaanse vrouwen heeft respectievelijk slechts 22 en 17 procent een baan. De meeste kansen heeft de twee de generatie allochtonen die in Nederland opgroeide. Nieuwkomers uit Tui'kije, Marokko, de Antillen en Aruba hebben daarentegen zeer weinig kans op werk. De grootste verschillen be staan tussen allochtone en autochtone vrouwen zonder kinderen. Van de Nederland se vrouwen zonder kinderen werkt 85 procent. Bij Suri naamse en Antilliaanse- /Arubaanse vrouwen is dat respectievelijk 70 en 67 pro cent, bij Turkse vrouwen 43 en bij de Marokkaanse 41 procent. Hoewel Surinaamse vrouwen vaak alleen staan voor de opvoeding van hun kinderen, weten zij dat vaak goed te combineren met een baan. Dat lukt Antilliaanse en Arubaanse vrouwen moeilijker. Het invoeren van de vroegere 'moedermavo' met gerichte beroepsopleidingen kan vol gens het SCP allochtone vrouwen helpen bij het vin den van werk. Bij inburge- ïlngsprogramma's voor nieuwe migranten is kinder opvang belangrijk. Het SCP betwijfelt of veel allochtone vrouwen profLtei"en van het overheidsbeleid om arbeid en zorg tussen man en vrouw beter te verdelen. „Voor veel Turkse en Marokkaanse vrouwen die maar moeilijk de weg naar werk kunnen vinden, is dat een station te ver." GPD Advertentie De Rover 220 TDic is een bijzonder complete zakenauto. Het zal u echt aan niets ontbreken. Zeker nu hij als Business Edition is uitgerust met een prachtig lederen interieur. Wij hebben voor een lederen interieur gekozen omdat leer staat voor comfort, duur zaamheid en kwaliteit. Eigenschappen waar ook Rover voor staat. Verder is de Rover 220 TDic Business Edition onder andere voorzien van ABS, airconditioning, lichtmetalen velgen én metallic lak. Een 77kW/105 pk curbodieselmotor zorgc voor de aandrijving van deze luxueus uicgevoerde Rover. Dus als u altijd al een keertje in het leer naar een klant wilde, mag u deze kans niet laten liggen. En van een kans mogen we spreken omdat u al in deze Business Edition rijdt vanaf fl 40.490,-. De Rover 200 Business edition. Inclusief exclusief lederen interieur. ic Business Edition vanaf fl 1 061,- I. BTW (bron: RGFS, Optra igingen voorbehouden. De Rover infoli|n: QS00 - 022 12 12.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 7