Jakarta zegt pact met regering Australië op Rol voor medicijnman bij aanpak aids in Afrika PZC Snelle zweeftrein Duitsland krijgt maar één spoor Man schiet er op los in kerk Texas Opkomst referendum over verzoening in Algerije is groot North Carolina bang voor overstromingen door orkaan Floyd buitenland Gifkippen België brachten gezondheid niet in gevaar Onvrede over bemoeienis Canberra met Timor Aanslag op heiligdom in Iran vrijdag 17 september 1999 van onze redactie buitenland BRUSSEL - De dioxinebe- smetting in België heeft geen schade opgeleverd voor de volksgezondheid. Zelfs als iemand dertig tot veertig zwaar vergiftigde kippen of eieren zou hebben gegeten, hoeft de persoon zich geen zorgen te maken, pat schreven onderzoekers van de Franstalige Katholie ke Universiteit van Leuven en het Belgische ministerie van Landbouw gisteren in hetBritse wetenschappelijke tijdschrift Nature. Een van hen, de toxicoloog A Ber nard, heeft de theorie ook uit de doeken gedaan tegenover de Belgische parlementaire enquêtecommissie die het di oxineschandaal onderzoekt. In Nature stellen de deskun digen dat bij de dioxinecri sis, die in februari uitbrak, veevoer verontreinigd is ge raakt met vijftig kilo pcb'sen één gram dioxines. Kippen en kuikens werden er ziek van, maar varkens en koeien ondervonden er geen hinder van. En voor de mens was het risi co minimaal; Bernard is op de hoogte van 23 dioxinebe smettingen, bij pluimvee in de afgelopen vijftig jaar. Vol gens hem heeft geen ervan medische., gevolgen, gehad voorde mens. De Brusselse hoogleraar Hens, die gisteren werd ge hoord door de parlementaire enquêtecommissie, bestrijdt de stelling van Bernard dat de dioxinebesmetting niet schadelijk is geweest. Vol gens Hens zal ze op termijn veertig tot vierduizend extra kankergevallen tot gevolg hebben. Héns kon in tegen stelling tot zijn collega's van Leuven niet beschikken over de resultaten van de recente dioxinqtesten. Hij baseerde zich op internationale litera tuur en informatie uit de me dia. ANP/Belg a van onze redactie buitenland liLGIERS - Na zeven jaar bloedvergieten, waarbij 100.000 mensen om het leven kwamen, zijn de Algerijnen gis teren massaal naar de stembus gegaan om zich uit te spreken over het door president Bou teflika opgestelde 'burger akkoord'. Zeventien miljoen Algerijnen mochten hun stem uitbrengen het akkoord, dat al is goed door het parlement en voorziet in gratie voor mos cüe niet zijn ver wegens verkrachting, of bomaanslagen en die bun wapens inleveren, ftvee uur voor het sluiten van de itembureaus had al 74 procent van de kiesgerechtigden zijn item uitgebracht. De verwach- ;ing is dat de meesten 'ja' heb- oen geantwoord op de vraag of se het eens zijn met de stappen üe de president van de repu bliek heeft genomen in de rich ting van een 'Concorde Civile'. Vandaag worden de eerste uit slagen verwacht. Nationale verzoening is het be langrijkste doel van Bouteflika, die in april tot president werd gekozen nadat de zes overige kandidaten, zich uit protest te gen vermeende fraude hadden teruggetrokken. Hij heeft ge zegd te zullen aftreden als de kiezers zich niet achter het ak koord scharen. Bouteflika ver leende woensdag meer dan een miljoen ontduikers van de dienstplicht amnestie, waar door ze weer recht krijgen op werk en een paspoort. Het vredesplan moet ertoe lei den dat militante moslims, die in 1992 een bloedige oorlog be gonnen, in de maatschappij worden opgenomen. De burger oorlog begon nadat het leger de verkiezingen afblies omdat het Islamitisch Reddingsfront (FIS) die dreigde te gaan winnen. AP /an onze redactie buitenland BERLIJN - De magneetzweef- oaan tussen de Duitse steden Hamburg en Berlijn komt er, de supersnelle verbinding slechts één spoor in plaats een dubbelspoor. Dit om te besparen. Dat heeft de minister van Verkeer gisteravond ver in het parlement. het project, de Transrapid, jaren getwist. De kostenra gingen gestaag omhoog. regeringspartijen SPD en Groenen kwamen bij de coali tiebesprekingen in het afgelo pen najaar overeen de verbin ding te bouwen,- maar de overheidsbijdrage aan de finan ciering beperkt te houden tot 61 miljard mark 6,9 miljard). Volgens Müntefering maakt de keus voor een enkel spoor het voor het bouwconsortium en de spoorwegen mogelijk de bijdragen te leveren die nodig om het project uit te voeren. consortium bestaat uit de bedrijven Siemens, Adtranz en Thyssen. is al eens eerder gedacht aan een enkel spoor, maar dat leek omdat er dan min der treinen over het traject zou den kunnen rijden en het rende ment twijfelachtig zou worden. jVolgens Müntefering zal de lijn van onze redactie buitenland DILI - De relatie tussen Indone sië en Australië is door de crisis in Oost-Timor danig verslech terd. Jakarta kondigde gisteren aan dat het vier jaar oude veilig heidspact met Australië wordt opgezegd. De Indonesiërs zijn gepikeerd dat Australië de vredesmacht leidt waarvan de eerste militai ren waarschijnlijk het komende weekeinde de vroegere Portuge se kolonie binnentrekken. De Amerikaanse president Clinton zei gisteren dat de Verenigde Staten tweehonderd mensen le veren. Ongeveer de helft bestaat uit grondtroepen. Harten Indonesië heeft de afgelopen dagen herhaaldelijk gewaar schuwd voor geweld van pro- Indonesische milities tegen Au stralische militairen. Een mili tieleider beloofde 'de harten op te eten' van allen die naar Oost- Timor komen. Volgens een VN- waarnemer die nog in de Oost- Timorese hoofdstad Dili aan wezig was, zagen hij en zijn col lega's echter dat gewapende mi litieleden de stad verlieten. De Australische premier Ho ward zei gisteren dat de vredes missie een riskante zaak is en dat hij er rekening mee houdt dat er slachtoffers onder de mi litairen kunnen vallen. De Au stralische admiraal Barrie ver klaarde dat er geen verzet zal worden geduld, als de militairen eenmaal in Oost-Timor zijn. Het mandaat van de VN-Veilig- heidsraad voor de vredesmacht voorziet ook in het gebruik van geweld om de vrede en veilig heid in Oost-Timor te herstel len. De Indonesische legerchef in Oost-Timor, Kiki Syahnakri, meldde dat het leger met de te rugtrekking uit het gebied be gint, zodra de VN-vredesmacht arriveert. Voedsel De VN beginnen vandaag met het droppen van voedsel in Oost-Timor. Het Wereldvoed selprogramma van de VN heeft van de Indonesische regering slechts voor vijftien ton voedsel toestemming gekregen. Dat is precies genoeg om 15.000 men sen voor één dag van voedsel te voorzien en dus onvoldoende voor de naar schatting 50.000 mensen die de bergen bij Dare in zijn gevlucht. De eerste voedselhulp heeft vluchtelingen in de vroegere Portugese kolonie al bereikt. Woensdag arriveerden vracht wagens veilig op de plaats van bestemming, hoewel de Indone sische militairen hun belofte om het transport te begeleiden niet nakwamen. De paar achterge bleven VN-medewerkers brachten twee vrachtwagens met zo'n zes ton rijst naar de omgeving van Dare. Het Europees Parlement wil dat de Europese Unie en de vijftien lidstaten de staat Oost-Timor erkennen en zo snel mogelijk di plomatieke betrekkingen ermee aanknopen. Het parlement pleitte gisteren ook voor logis tieke en financiële hulp aan de vredesmacht. DPA/AFP/RTR De Australische majoor-generaal Peter Cosgrove, die aan het hoofd staat van de VN-vredesmissie in Oost-Timor, sprak gisteren in Can berra de media toe. foto AP echter zo worden aangelegd dat er treinen in tegenstelde rich tingen kunnen rijden. Dat kan alleen maar betekenen dat er delen met een dubbelspoor ko men. De treinen krijgen snelhe den tot vierhonderd kilometer per uur. Minister Müntefering verwacht dat ze in 2006 of 2007 gaan rijden. DPA/RTR/AFP Zuid-Afrikaanse militair doodt zeven collega's BLOEMFONTEIN - Een luite nant van het Zuid-Afrikaanse leger heeft gisteren op een leger basis in Bloemfontein een bloedbad aangericht. Zeven mensen werden dodelijk getroffen voordat de schutter, die verschillende kantoorruim tes binnenliep en in het wilde weg op officieren en burgerper soneel schoot, zelf door andere militairen werd doodgeschoten. Vijf mensen raakten gewond. De politie sluit niet uit dat de aanslag uit racistische overwe gingen werd gepleegd. De dader was zwart en alle slachtoffers waren blank. De spanningen tussen blank en zwart in het Zuid-Afrikaanse leger zijn groot. AP Duitsland klaagt VS aan bij hof BERLIJN - Duitsland heeft gisteren bij het Internationaal Gerechtshof in Den Haag een aanklacht ingediend tegen de Verenigde Staten. Volgens Berlijn hebben de VS zich bij de executie van twee Duitse staatsburgers schuldig gemaakt aan schending van de Geneefse Conventie van de mensenrechten. De Amerikaanse staat Arizona executeerde dit voorjaar de wegens moord terdoodveroordeelde broers Karl en Walter LaGrand, ondanks dringende verzoeken van onder meer bondskanselier Schroder om daarvan af te zien. Volgens Duitsland waren de broers na hun arrestatie niet op de hoogte gesteld vanhun recht op begeleiding door de Duitse ambassa de, wat in de Geneefse Conventie is voorgeschreven. AP IMF leent Turkije ruim miljard ANKARA - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) zal Turkije 490 miljoen dollar (ruim 1 miljard) aan noodlenin- gen verstrekken voor herstel van de schade van de aardbeving op 17 augustus. Het totaal aan buitenlandse steun komt daar mee op ruim drie miljard dollar, zo heeft de Turkse ondermi nister van Financiën, Demiralp, gisteren verklaard. Turkije komt op grond van zijn inleg bij het IMF in aanmer king voor noodhulp van maximaal 330 miljoen dollar. Maar een IMF-teaüi stelde na inspectie van de schade dat de om vang van de ramp een verhoging rechtvaardigt. Het IMF-be- stuur moet de lening nog wel goedkeuren. RTR/KRF Toekomstlamp brandt levenslang SHEFFIELD - De lamp van de toekomst gaat een mensenle ven lang mee. Dat heeft een onderzoeker van de Universiteit van Cambridge, prof. Colin Humphreys, gisteren verklaard. De basis van de lamp is een recent ontwikkeld materiaal, gal- liumnitride, dat intens licht geeft en veel minder stroom ge bruikt dan gewone gloeilampen. Met de toekomstlampen wordt geëxperimenteerd in verkeerslichten in Londen en Bristol. Galliumnitride is waarschijnlijk de belangrijkste nieuwe stof die is ontwikkeld sinds het silicium werd gevon den, aldus Humphreys. „Het zal een revolutie teweegbrengen in de elektronica en kan dienen om de capaciteit van cd's te vergroten en laserchirurgie te verbeteren." RTR Moeizame start baas Transneft MOSKOU - Troepen van het Russische ministerie van Bin nenlandse Zaken moesten er gisteren met kettingzagen aan te pas komen om ervoor te zorgen dat de pas benoemde directeur van de oliemaatschappij Transneft, Semyon Weinstok, aan het werk kon. Het hoofdkantoor was geblokkeerd door aanhangers van de door vice-premier Aksjonenko ontslagen directeur Saveljev. Het ministerie van Brandstof en Energie zei dat Saveljev de staat, die grootaandeelhouder is in Transneft, een verlies van tientallen miljoenen heeft bezorgd door geen dividend uit te keren. Saveljev noemde zijn ontslag onwettig, omdat de regering daarvoor geen aandeelhoudersvergadering had uitgeschre ven. Bovendien werden de rechten van de werknemers, die vijfentwintig procent van de aandelen bezitten, met het ont slag geschonden. AP Britse in Myanmar veroordeeld RANGOON - Een 2 8-jarige Britse vrouw is gisteren in Myan mar veroordeeld tot een gevangenisstraf van zeven jaar. De Britse is gearresteerd omdat ze op een markplein pro-demo cratische leuzen riep en een pro-democratisch lied aanhief. De vrouw is de tweede Brit die deze maand in Myanmar werd veroordeeld voor pro-democratische activiteiten. Een Britse man kreeg ruim een week geleden een gevangenisstraf van ze ventien jaar. RTR/AFP Enkele mannen van onze redactie buitenland FORT WORTH - Een 47-jarige Amerikaan heeft woensdagavond in een kerk in Forth Worth in Texas drie tieners en vier volwas senen doodgeschoten. Daarna pleegde de man zelfmoord. De politie meldde dat er ook zeven mensen gewond raakten. Drie van hen zijn er slecht aan toe. De politie heeft de dader geïdentificeerd als de in Fort Worth woonachtige Larry G;ene Ashbrook. Hij kwam volgens getuigen op luidruchtige wijze de Wedgwood Baptist Church binnen, waar net een gebedsdienst voor jongeren aan de gang was. Vrijwel di rect begon hij in het wilde weg te schieten. Ashbrook, die geen strafblad had, droeg volgens de politie twee zware handvuurwa pens. Hij zou zeker drie magazijnen hebben leeggeschoten en op zijn lichaam werden nog eens zes volle magazijnen aangetroffen. Daarnaast liet hij een staafbom afgaan bij n bij elkaar bij de kerk in Fort Worth. het altaar, maar die veroorzaakte geen slachtoffers. Het is onbekend wat het motief was van Ashbrook. Wel zou hij tijdens het schieten hebben lopen schelden op het doopsgezinde geloof. Op het moment van de schietpartij waren zo'n 150 tieners in de doopsgezinde kerk voor de jaarlijkse 'See You at the Pole'- bij eenkomstwaar leerlingen van scholen in de buurt hun geloof bevestigen en rond ver schillende vlaggen bidden voor een betex*e wereld en stilstaan bij maatschappelijke problemen. Bloed „Hij was heel kalm, rookte een sigaret", zei getuige Christy Martin tegen het televisie station KDFW-TV. „Ik dacht dat het een grap was, iets uit een film, en dat het een klappertjespistool was", zei de 16-jarige Bethany Williams, wier tas onder het bloed zat. Chris Applegate zei dat het koor aan het oe- foto Ron T. Ennis/AP fenen was toen de man binnenstormde. „Midden in een lied opende hij de deur en loste een schot", zei Applegate. „Hij bleef maar zeggen dat wij stil moesten zijn. Wij doken allemaal onder de banken en hij schoot nog zo'n tienmaal. Iemand riep 'ren nen, rennen' en wij begonnen allemaal te rennen." Toen de schietpartij voorbij was, ging de man in een kerkbank zitten en schoot hij zichzelf door het hoofd, zei dominee Dax Hughes. Gouverneur George W. Bush van Texas sprak in een verklaring van 'een verschrik kelijke tragedie, verergerd door het feit dat die zich voltrok in een plaats van liefde en hoop." De dodelijke schietpartij in Fort Worth is de laatste in een lange reeks, waardoor in de Verenigde Staten de discussie over het paal en perk stellen aan het bezit van vuurwa pens is opgelaaid. Gouverneur Bush is een voorstander van een liberale wapenwet. AP door Angus Shaw LUSAKA - De Afrikaanse tra ditionele genezers worden vaak aangewezen als mede schuldigen aan de snelle ver spreiding van aids over het continent. Ze houden zich nau welijks aan hygiënische voor schriften, luidt de kritiek. Bo vendien zouden ze aids- patiënten wijsmaken dat seks met een maagd genezend werkt. Maar de genezers kun nen ook een positieve rol spelen in de strijd tegen aids. Op de elfde internationale aids-conferentie, die gisteren afliep, waren vele traditionele genezers aanwezig. De 'medi cijnmannen', zoals ze in het Westen vaak neerbuigend wor den afgeschilderd, zeggen hulp te kunnen bieden aan mensen in arme, geïsoleerde gemeen schappen. Dat wordt erkend door reguliere geneesheren. „We moeten ervoor zorgen dat het negatieve beeld van de tra ditionele genezers geen scha delijke gevolgen heeft voor on ze pogingen om dit enorme potentieel in het geweer te krij - gen tegen de verspreiding van aids", zegt de Zambiaanse arts Roland Msiskadie is gespecia liseerd in de invloed van aids op de Afrikaanse ontwikke ling. Op elke Zambiaanse arts staan immers vijf traditionele genezers. De Ugandese organisatie Tra ditionele en Moderne Genezers Samen Tegen Aids ontdekte dat stammengenezers kruiden gebruiken die het lijden van aids-patiënten verzachten. Bovendien bleek uit onderzoek dat de rituelen van de genezers een sterk samenbindend effect solferen in gemeenschappen die anders door het stigma van de ziekte mogelijk uit elkaar zouden vallen. De directeur van de organisatie, dokter Kabatesi, wijst erop dat de ge nezers bovendien een zeer per soonlijke en in de tradities ge wortelde begeleiding kunnen geven, wat in de armlastige en soms overvolle ziekenhuizen eenvoudigweg niet mogelijk is. Er is veel ophef geweest over genezers die beweerden aids te kunnen genezen. Volgens Ka batesi echter zagen de genezers dat ze erin slaagden de patiën ten zich beter te laten voelen. Dat vatten ze op als genezing, legt ze uit. Geheime recepten Westerse dokters erkennen dat de traditionele middeltjes, zo als wortels, bladeren, verma len boombast, vruchten, kalk- rijke beenderen en vele andere 'medicijnen' waarvan de ge heime recepten eeuwenlang van geslacht tot geslacht zijn doorgegeven, daadwerkelijk bepaalde klachten van aids- patiënten kunnen wegnemen. Ze kunnen ze helpen tegen di arree, tegen het hoesten, tegen de koorts en tegen het ge wichtsverlies, allemaal ver schijnselen waar aidspatien- ten mee te kampen hebben. Bovendien zijn er genezers die middeltjes weten tegen een ge- irriteerde huid en die wondjes in de mond en op de genitaliën kunnen genezen. Mizyu Chinyemba, een Zambi aanse stammengeneesheer, zegt dat zijn behandeling 'de maag, het bloed en de ziel wast'. Zijn diagnoses stelt de 'ng'anga' niet alleen door de patiënt te bekijken) Daarvoor gebruikt hij ook veren, beende ren, dierenhuiden en pompoe nen, bijvoorbeeld. Met die hulpmiddelen weet Chinyem ba de hulp van de geesten van de voorouders aan te roepen. De organisatie waarbij Chi nyemba is aangesloten, de Zambiaanse Vereniging van Traditionele Genezers en Am bachtslieden, strijdt voor er-, kenning door de nationale re gering. Dat lukt nauwelijks. „Veel mensen zeggen dat wij Afrika laten zien alsof het nog steeds een primitief continent is", zegt Chinyemba. Erick Gbodossou, een in het Westen geschoolde medicus die in Senegal werkzaam is als tra ditioneel genezer, gelooft dat Afrikaanse regeringen bij be slissingen over het medisch be leid voortaan ook genezers moet betrekken. „Aids in Afri ka is als een emmer water met een heleboel gaten erin. Onze gemeenschappen lopen leeg. De traditionele geneeskunst kan een aantal van die gaten dichten." AP van onze redactie buitenland JACKSONVILLE - De autori teiten in de Amerikaanse staat North Carolina zien overstro mingen als gevolg van zware re genval als de ernstigste bedrei ging van de orkaan Floyd. De verwoestingen die gepaard gaan met het overtrekken van de orkaan, blijken minder groot dan verwacht. De storm bereikte gisteroch tend bij Cape Fear het vasteland van North Carolina en had toen een kracht van 177 kilometer per uur. Eenmaal boven land nam hij af tot 160 kilometer per uur. Bij de stad Wilmington, ten noorden van Cape Fear, vorm den zich verscheidene torna do's. Een huis werd compleet Wervelstorm ontwricht leven in Hongkong HONGKONG - De tyfoon York heeft gisteren het openbare le ven in Hongkong ontwricht. Straten lagen bezaaid met scherven van uit hun sponnin gen geblazen ruiten, afgewaai de takken en omgevallen bomen. Een man werd door rondvliegend puin gedood, drie mensen worden vermist en ze ker 493 mensen raakten ge wond. Elf van hen zijn er ernstig aan toe. De autoriteiten hebben gewaar schuwd dat zich als gevolg van de wervelstorm aardverschui vingen kunnen voordoen. Het was de hevigste wervel storm in Hongkong sinds de ty foon Ellen, die op 9 september 1983 het leven kostte aan zeker acht mensen. De wervelstorm ging gepaard met windsnelheden tot 150 kilo meter per uur. Scholen, financi ële markten en de meeste bedrijven en kantoren bleven gesloten. Op de luchthaven Chek Lap Kok werden 450 vluchten afge last. York is de tweede wervelstorm in Hongkong in minder dan een maand. Op 22 augustus joeg ty foon Sam over de stad. Een vliegtuig van de Taiwanese maatschappij China Airlines verongelukte toen op de lucht haven, waarbij drie van de 315 inzittenden omkwamen. AP/AFP/RTR vernield. De storm veroorzaak te golven tot drie meter hoog. Tot dusver heeft de orkaan aan vier mensen het leven gekost. Uit voorzorg hadden ongeveer een miljoen mensen in North Carolina en South Carolina op dracht gekregen hun huis te ver laten. Ongeveer 400.000 mensen zijn van elektriciteit verstoken en bijna negentig wegen zijn overstroomd. Tienduizenden mensen verblijven in schuilkel ders. Omdat de orkaan naar het noor den trekt, is in de staten New- Jersey, New York, Maryland en Delaware de noodtoestand uit geroepen. In New Jersey en New York was het in de winkels zeer druk. Vooral zaklampen waren wegens de mogelijke uitval van elektriciteit in trek. Verzekeringsmaatschapp ij en durven geen schatting te maken van de schade die de orkaan heeft veroorzaakt. Het bedrag zou in de miljarden lopen. Op de Bahama's, waar Floyd eerst langskwam, bleek gisteren dat de orkaan een heel dorp in zee heeft geveegd. Het aantal slachtoffers bleef beperkt: er was één dode te betreuren. Om dat nog steeds enkele eilanden niet telefonisch bereikbaar zijn, gaat het hier om een voorlopige balans. RTR/DPA/AP TEHERAN - Bij een heiligdom van sji'itische moslims inMash- had in het noordoosten van Iran is gisteravond een bom ontploft. Daarbij vielen twee doden en acht gewonden. De bom zat verstopt in een vuil container. Mashhad trekt jaar lijks miljoenen sji'itische pel grims, die de tombe van imam Reza komen bezoeken. Deze geestelijk leider overleed in de negende eeuw in Mashhad. Het tempelcomplex, dat door gaven van de pelgrims in stand wordt gehouden, wordt op dit moment enorm uitgebreid. In 1994 doodde een bom binnen het heiligdom 26 mensen. Tehe ran weet die aanslag aan de ge wapende oppositiegroep Muja- heclin Khalq, maar die ontkende betrokken te zijn geweest. AFP/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5