ïightechpark maakt goede kans PZC Familie schuift met decors Thalia De kamer is nu groter en de privacy ook Justitie eist kleine twee ton terug van drugsdealers Sas van Gent spaart 40.000 gulden uit bij aanpak Westkade zeeland 23 bedrijven willen panden IPC Plant in Schoondijke betrekken Vrijwilligersdag i! basiliek Hulst Vier dagen kermis in Stekene (B) Vertelavond in Kloosterzande Ruildag Sas onderzoekt herschikking accommodaties AWZV doet spoedig 142 woningen in de verkoop vrijdag 17 september 1999 ftir Pascal Ie Cappetti (OSTBURG - De bedrijven F. sendaal uit Breskens, Lager- jj Windenergie uit Barne- jld, moedermaatschappij Swi- 0 van Prolion uit Vijfhuizen jmelkrobottenfabrikant Tra- jjTëchniek uit Cadzand heb- de intentie uitgesproken jh te vestigen in of een deel hun bedrijf over te hevelen r Schoondijke. Zij trekken jdf leegstaande gebouwen van je voormalige landbouwprak- ijkschool IPC Plant in Schoon de, die deze zomer zijn deu- sii sloot. De firma Rosendaal jilop zo kort mogelijke termijn ^huizen, waarschijnlijk al in ettober. jergemeester G. Noordewier a Oostburg deelde de ge- ggnteraad donderdag mee dat j bedrijven de gemeente die 2geen intentieverklaring heb- HULST - Op de roep van de Hul- 0 gemeenschap om de geres- jnreerde Willibrordusbasiliek multifunctioneel karakter jeven, speelt de Stichting ifelzijn voor Ouderen Hulst za- 18 september 1999 met (in open vrijwilligersdag in. fanaf 12.30 tot 16.30 uur kan ienin de kerk kennis maken en ilormatie inwinnen bij stands Het Nederlands Rode [ruis, Disk, Vluchtelingen- rerk, diaconie Hervormde kerk Zonnebloem. Vanuit de gmeente zelf presenteren zich openbare bibliotheek, de Saauwe Hoeve, De Sterre, de 1 Willibrordusparochie en de Stichting Welzijn voor Oude- i.Deze deelnemende vrij wit hers- en welzijnorganisaties verken voor de eerste keer in de van dit project samen. Doelis niet alleen het werk van sjanisaties te belichten, maar »kvrijwilligers te werven. Die zijn er namelijk nooit ge- teg. Als Stichting Welzijn voor Cuderen willen we bovendien de samenwerking met de adere deelnemers voortzet- ten", licht directeur/coördina- lorSonja Wauters het initiatief STEKENE (B) - Het Belgische frensdorp Stekene is vanaf vrij- 17 tot en met maandag 20 «ptember in de ban van de ker mis. De attracties staan opge steld op het marktplein. Tevens wordt vrijdag voor de 20e keer «n verlichte avondfeestmarkt gehouden. Showband Sas van Gent ver- om 19.00 uur de muzikale opening van de markt in het ver keersvrij e centrum. Tot midder nacht kan het publiek terecht bij de talrijke kraampjes. De feestvreugde wordt verhoogd door muziek van harmonieën, jazzorkesten en boerenkapel- len. Elvis-imitator Marco Kin- sen betreedt het podium. Verder zijner demonstraties van body- gym, oude ambachten, verschil lende volksspelen en een groep para's. Zij voeren vanaf zestig meter hoogte een 'dead ride' uit. Zondag wordt 55 jaar bevrij dingvan het dorp gevierd. Om 9.30 uur begint in de paro chiekerk een mis. Hierna volgt een optocht naar de Poolse be graafplaats en het monument aan het gemeentehuis met bege leiding van de muziekkapel van de Koninklijke Luchtmacht, 's Middags maken enkele muziek verenigingen een rondgang. Maandag worden in de kerk om 9.30 uur de overleden parochia nen herdacht, 's Middags gaat vanuit de Dorpsstraat om 15.00 uur een wielerwedstrijd voor liefhebbers van start. Donder- 23 september vertrekken vanuit Stekene om 14.00 uur nog beroepsrenners voor een wielerwedstrijd. KLOOSTERZANDE - In de bi bliotheek van Kloosterzande wordt dinsdag 21 september een vertelavond gehouden onder de titel 'Op Klooster öör gezeed'. De vertellers C. Kint, E. Steijns, W. Asselman en mevrouw T. de Waal houden, al dan niet in dia lect, een voordracht. Presenta tor G. Sponselee praat de avond, die door bibliotheek voorzitter H. Veldhoen om 20.00 uur wordt geopend, aan elkaar. ben overhandigd, waarin zij hun streven uitspreken geza menlijk in een kenniscentrum te gaan opereren. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben het college van burgemeester en wethouders van Oostburg bo vendien laten weten goedkeu ring te zullen geven aan de ont wikkeling van een hightech park in Schoondijke. Deze toe stemming plus de intentiever klaring geven het college de ge legenheid om voortvarend aan de slag te gaan met de precieze invulling van de gebouwen en het terrein. Faciliteiten De intentieverklaring betekent volgens Noordewier geen ga rantie dat de bedrijven er ko men, maar de mededeling is daarmee in elk geval minder vrijblijvend geworden. Hij toonde zich na afloop verheugd over de ontwikkelingen. De ge meente is al geruime tijd in on derhandeling met de betrokken bedrijven, die zich allen op de hightechmarkt begeven. Door gezamenlijk in één gebouw of gebouwencomplex te gaan zit ten, kunnen de bedrijven ge bruik maken van dezelfde faci liteiten, zoals een kantine en telefonistes. Ook Unitron in IJzendijke be kijkt op dit moment op welke manier zij hierbij kan aanslui ten. Volgens Noordewier is het niet de bedoeling dat Prolion uit zijn huidige locatie in Schoon dijke verhuist en ook Trako Techniek gaat niet weg uit Cad zand. De ontwikkeling van de melkrobotten gaat echter zo hard, dat dit jaar een omzetver dubbeling wordt verwacht. Swilion is van plan de denktank en de octrooien naar Schoondij ke te brengen. Het hoofdkan toor blijft in Vijfhuizen. Lager- weij verwacht uitbreiding van haar productie van een nieuw type windturbines. Hoeveel werkgelegenheid hiermee is ge moeid, is nog niet bekend. Aankoop De gemeenteraad besloot don derdagavond tot aankoop van de schoolgebouwen en loodsen van IPC Plant. De raadsleden keurden ook de overname van het gebouw van Rosendaal op de Middenhavendam in Bres kens goed. Het bedrijf dat on derdelen fabriceert voor wind molens, zit te springen om ruimte en barst volgens Noorde wier uit zijn voegen. De ge meente kan de locatie in Bres kens op haar beurt prima gebruiken voor de verdere uit werking van de plan nen van ste- debouwkundige Bhalotra. De vervuiling die aan de Mid denhavendam is aangetroffen, is geen belemmering. De veront reiniging stamt nog uit de tijd dat op deze plek - de zate - sche pen aan wal werden gebracht. Thalia tijdens de repetitie van de komedie 'Harvey'. foto Peter Nicolai door Wilma Valk BRESKENS - Voor het eerst moeten niet al leen de leden van toneelvereniging Thalia in Breskens oefenen, maar ook enkele familie leden. Op 2 en 9 oktober 1999 (in zaal De Uitkomst, aanvang 20 uur) brengt Thalia de komedie 'Harvey' van Mary Chase op het toneel. Al les draait om Elwood Peter Dole die na een avond met veel alcohol kennis maakt met Harvey en die twee worden onafscheidelijk. Dit alles zeer tegen de zin van Elwoods zus ter Vera en haar dochter, want Elwood is ook nog eens de enige erfgenaam van het fami liekapitaal. Om dit veilig te stellen laat Vera haar broer opnemen in een kliniek. Waar ze uiteinde lijk zelf ook belandt. Problemen alom, die de familieadvocaat moet oplossen, waar door dan ook de dokter in de war raakt. Of dit allemaal ooit goed komt? Tijdens de voorstellingen op 2 en 9 oktober zal het blij ken. Voor het eerst zijn de vaste decorbou wers ook de uitdaging aangegaan om tij dens de voorstelling van decor te wisselen. „Dit is nog nooit gebeurd", weet regisseuse Margreet de Groot, „het is heel spannend. We hebben een ploeg vrijwilligers, familie leden van de spelers, erop getraind. Ze heb ben allemaal een eigen decorstuk dat ze moeten verplaatsen, heel vlug achter het gordijn. Binnen vijf minuten moet alles ge beurd zijn. Margreet de Groot heeft vier jaar een opleiding gevolgd, naast een cursus En gelse komedie, en is sinds acht jaar de eerste gediplomeerde regisseur die met Thalia werkt. De groep heeft zich sindsdien goed ontwikkeld. Na de voorstellingen in oktober begint Tha lia met de repetities voor het volgende stuk, volgens hoofdrolspeelster Elly Ingels weer een klapper, maar hierop moeten de liefheb bers van toneel wachten tot maart 2000. ÖELDRECHT - De Kiel- drechtse Verzamelaarsvrienden houden zondag 19 september van 8.30 en 12 uur hun maande lijkse ruildag in feestzaal Sint- Michiel aan de Beukenlaan. Woonzorgcentrum Coensdike in Aardenburg bestaat dertig jaar door Wilma Valk AARDENBURG - Woonzorg centrum Coensdike in Aarden burg bestaat binnenkort dertig jaar. Reden om feest te vieren. Vanaf maandag 20 tot en met vrijdag 24 september is er elke dag een activiteit om de bewo ners van het tehuis en ook die van de aanleunwoningen te vermaken. In Coensdike zijn ze gewend aan feest. Elk lustrum is tot nu toe uitgebreid gevierd. Soms enkele dagen, maar altijd met een speciaal feestmaal en een feestavond, zowel voor de be woners als ook voor het perso neel. Nooit is er zoveel veranderd in Coensdike als de laatste vijf jaar. Is er nog reden om feest te vieren? Wat bij de viering van het 25-jarig bestaan nog revo lutionaire plannen waren - het oude huis verlaten en een bij zonder nieuw woonzorgcom plex bouwen op een andere lo catie - is in 1997 tot stand ge komen. Een zorgcomplex met zorg op maat, ook voor de wijk. Veel veranderingen voor de ou deren en het personeel. De meeste van de bewoners zijn mee verhuisd van het oude naar het nieuwe Coensdike en soms wordt er nog met wee moed over 'vroeger' gepraat, over het eten, de grote zaal en en.... Maar er zijn veel positieve ge luiden. De kamers zijn groter en mooier, meer een apparte ment. De keuken is voor een groot deel gesloten, het eten komt van de Zorg-Cuisine. Een overgroot deel van het perso neel, dat nu geheel onder Thuiszorg valt, is 'oud en ver trouwd', wel is er sinds een aantal maanden een nieuwe 'directrice'. Maar zo mag men Linda van de Velde niet noe men: 'Geen directrice, coördi nator van het woonzorgcen trum, de directie is nu de Thuiszorg'. Voordelen Linda zorgt vooral voor de da gelijkse gang van zaken voor bewoners en personeel. Ande re taken, zoals het budgetbe- heer, liggen bij de rayonmana ger en de directie. „Er is na tuurlijk veel veranderd, maar toch heeft dit ook zijn voorde len, De kwaliteit in de zorg ligt hoger. Wij kunnen altijd terug vallen op de vele gespeciali seerde verpleegkundigen van Thuiszorg, bijvoorbeeld bij het Oudere bewoners van De Elderschans zijn, als onderdeel van een substitutieproject, regelmatig te vinden in Coensdike. foto Peter Nicolai behandelen van wonden. We hebben nu meer faciliteiten. De voordelen van het wonen in een woonzorgcentrum voor de bewoners is vooral meer zelf standigheid en meer privacy. Vroeger moest iedereen op vas te tijden koffie drinken en eten, nu hebben ze dat in eigen hand in hun eigen stekje, terwijl toch nog alle zorg aanwezig is en er zeker net zoveel naar de bewo ners gekeken wordt als vroe ger, ook 's nachts. Het aantal personeelsleden is niet veran derd. We helpen indien nodig met alles, het personeel is er voor. Natuurlijk hebben we nu alleen maar bewoners met een indicatie, ook bij echtparen is er altijd één die minder kan. We hebben wel een grote wacht lijst, gezonde bejaarden ko men er daardoor gewoon niet in. Grote hulp hierbij is de zorgbemiddelaar van Thuis zorg. Die komt overal bij de mensen thuis en helpt ons met de wachtlijst. Natuurlijk komt iemand die er lang op staat eerst aan de beurt, maar soms is de urgentie zo hoog dat er een uitzondering gemaakt wordt en dat geeft dan de zorgbemid delaar door. Echte urgentie gaat altijd voor." ren, ook in kleine dingen Dit kan alleen door te luisteren naar de bewoners en het perso neel. Communicatie is nodig en dan kan er veel." Uitstraling Gezellig Linda van de Velde in Coensdi ke streeft naar een positieve uitstraling van het woonzorg centrum. „Daarvoor zetten we ons allemaal in. Iedereen moet hier graag wonen, we behan delen de mensen met respect. We willen dat hun laatste jaren hier prettig zijn. Om dit te be reiken moet natuurlijk ook het personeel goed gemotiveerd zijn. We moeten trachten de kwaliteit van het personeel te verhogen. De tijden verande ren, we streven er na alles nog iets beter te doen. Het perso neel moet meegroeien, zich verder ontwikkelen, we doen dit middels bijscholing. We willen altijd alles beter doen, altijd nieuwe uitdagingen aan gaan. Verbeteringen doorvoe Dat het nog gezellig is in Coensdike, ook al komen de ouden tijden niet terug en wordt er nog veel over gepraat, blijkt uit het feit dat velen zich hebben opgegeven om het der tigjarig bestaan mee te vieren. Er is een werkgroep gevormd die een speciaal feestprogram ma in elkaar gezet heeft dat zo wel voor bewoners als perso neel aantrekkelijk is. Alles begint op maandag 20 september met een feestelijke brunch met aansluitend een dessertbuffet. De dinsdagmid dag is er een zanger uit België en op woensdag gaan de bewo ners in huifkarren naar de struisvogelboerderij in de buurt. Donderdags is er een ge zamenlijke mosselmaaltijd en een optreden van een 'Zange res zonder Naam'. De feest- week wordt afgesloten met een optreden van het seniorenor kest 'De jeugd van toen' uit Ax el. Van de Velde: „In de week erna komt er nog een feestavond voor de vele vrijwilligers van Coensdike. Deze groep is voor ons van onschatbare waarde. Het is een heel gedreven club die heel veel voor onze bewo ners doet. We zouden nu niet meer zonder vrijwilligers kun nen, ze wandelen of spelen met onze bewoners en geven hun vooral veel aandacht. Daarom worden ze nu eens in het zon netje gezet." Vrijdag 10 september 1999 is de firma Vermeulen uit Bres kens begonnen met het afbre ken van het oude Coensdike, nadat het nog een tijdlang huisvesting mocht bieden aan de bewoners van Rozenoord uit Sluis. Het in 1969 zo feeste lijk geopende bejaardenhuis Coensdike is nu een stuk histo rie van Aardenburg geworden. De grond blijft eigendom van de Dienst der Domeinen. De ge meente heeft deze in erfpacht. Een eventuele sanering is voor rekening van Domeinen. door Lilian Dominicus SAS VAN GENT - De Westkade van Sas van Gent wordt nog dit jaar voorzien van verkeersrem- mende objecten als drempels, bochten (zogenoemde chicanes) en rotondes. Dat is sneller dan was gepland; het levert de ge meente een besparing van 40.000 gulden op. De gemeenteraad besloot gis teravond tot de vervroegde uit voering van het karwei, omdat de provincie momenteel bezig is het asfalt op de N252 tussen Sluiskil en de Westkade in Sas van Gent te voorzien van een nieuwe toplaag. Door met dat werk 'mee te liften', schat Sas van Gent de veertig mille te kunnen uitsparen. Hoewel er overeenstemming was over de inhoudelijke kant van het voorstel, was niet elke fractie even verguld met de ge- raamde begroting van burge meester en wethouders. Van verschillende kanten werd kri tiek geuit op de hoogte van de uitgaven en de periode van afschrijving van de nieuwe voorzieningen. Voor de nieuwe asfaltlaagis 332.500 gulden uit getrokken, dat in acht jaar wordt afgeschreven. Voor de in vestering van de drempels en chicanes gaan B en W uit van een bedrag van 221.500 gulden welke zij in dertig jaar willen af schrijven. CD A-fractievoorzitter R. Brug- geman verwoordde zijn com mentaar als volgt: „Zoveel geld voor die drempels en dan een af schrijvingsperiode van dertig jaar, dat is onjuist. Die voorzie ningen hebben een kortere le vensduur dan u verwacht. Als na tien jaar blijkt dat we op nieuw moeten investeren op de Westkade, hebben we nog een investering lopen voor een pe riode van twintig j aar en moeten we dubbele investeringen ma ken. We creeëren zo gaten in de begroting van de toekomst. En daar wringt het principiële schoentje." Ook de leden van Gemeentebe langen Groot Sas (GGS) vonden de maatregelen niet goedkoop. R. de Meyer, fractievoorzitter van de PvdA wimpelde deze be zwaren af. „Deze discussie over de afschrijvingstermijn is hele maal niet relevant. Als er repa raties aan het wegdek moeten worden uitgevoerd, komt dat uit een ander potje. Het bedrag dat de gemeente reserveert voor on derhoud aan wegen moet af doende zijn om deze uitgaven te dekken", verklaarde hij. Betekoppen Omdat de raad in één dag tijd een groot geldbedrag had uitge spaard, besloot hij een geste naar de Sasse carnavalsvereni ging De Betekoppen te doen. GGS diende tijdens de vergade ring een motie in op het besluit van 1 juli om een subsidiever zoek van deze vereniging niet te honoreren. Na een korte schor sing besloot de Sasse politieke partij de motie in te trekken en akkoord te gaan met het voor stel van wethouder E. Spues- sens het verzoek mee te nemen bij het besluit over investerings subsidies voor het j aar 2 0 0 0dat in oktober wordt herzien. SAS VAN GENT - De gemeente van Sas van Gent onderzoekt of panden van culturele instellin gen zijn te herschikken. Dat moet leiden tot een efficiënter (lees: goedkoper) gebruik van accommodaties. De openbare bibliotheek, De Speie en De Ro- selaer kampen al enige tijd met financiële problemen. „De bibliotheek heeft bijvoor beeld te maken met problemen met personeel, automatisering, het fenomeen ontlezing, nieuwe technologieën en auteursrech ten", verklaart burgemeester J. Lonink. „Voor de accommoda tie betaalt de bibliotheek aan De Speie elk j aar een bedrag van 100.000 gulden. Gaat de biblio theek verhuizen, dan betekent dat tevens een wijziging in de subsidieverdeling. De uitgaven van de drie instel lingen worden grotendeels ge dekt met subsidies van de ge meente. In totaal gaat het om een bedrag van drie miljoen gul den, over tien jaar verspreid. Eén van de mogelijkheden is om de culturele instellingen onder te brengen in één gebouw. door Aector Dooms MIDDELBURG - Justitie wil van een 27-jarige Rotterdam mer en een 24-jarige man uit Sas van Gent 180.000 gulden terug zien. Dat bedrag zouden ze in tweeënhalf jaar tijd hebben ver diend aan handel in soft- en harddrugs. De delicten dateren uit de tijd dat Rotterdammer nog in Sas van Gent woonde. Officier van justitie D. van der Bel eiste deze ontnemingsvor deringen donderdag tijdens een rechtszitting in Middelburg. De twee behoorden tot een Sas se groep, die vooral in het uit gaanscircuit drugs verhandeld. Nog drie andere verdachten moeten in het kader van de Plukze-wetgeving voor de rechtbank verschijnen. De ben deleden zouden in totaal een kwart miljoen gulden aan drugswinsten moeten terugbe talen aan de Staat. De 27-jarige, nu in Rotterdam wonende, verdachte zou bijna anderhalve ton aan de drugs handel hebben verdiend. Als het aan de officier ligt, wordt dit be drag aan de Staat betaald. Mocht hij in gebreke blijven, dan hangt hem 520 dagen hech tenis boven zijn hoofd. Raadsman E. Smit wist dat de berekening was gebaseerd op verklaringen van zijn cliënt, maar verzekerde dat de uitla tingen bij de politie in een ande re context moesten worden ge plaatst. „Dit is een torenhoog bedrag. Mijn cliënt is uitke- ringsstrekker en heeft geen per spectief op een baan. Ik verzoek u de vordering af te wijzen of te rug te brengen tot 5000 gulden." Speed De officier bleef bij zijn stand punt. „De berekening klopt. Al leen zal ik wat onkosten aftrek ken." Smit wilde verder duidelijk maken dat de ontne mingsvordering in het leven is geroepen voor diegenen die niet willen betalen. „Bij mijn cliënt ligt het anders. Hij kan niet be talen. Dit kan toch nooit de be doeling zijn van de wetgever." De 24-jarige verdachte uit Sas van Gent zou volgens de officier ruim 35.000 gulden met de ver koop van speed en XTC-pillen hebben verdiend. Hij zou een straf van 140 dagen moeten uit zitten als hij niet betaalt. Der tien maanden zou hij hebben ge deald, maar die termijn klopte volgens raadsman H. den Hol lander niet. „Mijn cliënt heeft 29 weken als tussenpersoon ge werkt. Hij ontving een gulden per pil, terwijl er 200 pillen per week werden verkocht. Ik kom met de losse verkoop van pillen erbij ten hoogste op een bedrag van 7000 gulden uit." Bij beide verdachten had Van der Bel kosten voor telefoon en vervoer (100 gulden per maand) in mindering gebracht, waar door het geschatte voordeel iets lager uitviel. Aan de ontne mingsvorderingen is een ter mijn van twaalf j aar gekoppeld. In de twee ontnemingszaken doet de rechtbank 29 september uitspraak. IJZENDIJKE - De Algemene Woningstichting Zeeuws- Vlaanderen biedt in de komende periode 142 huurwoningen te koop aan. Tijdens een informa tieavond in het Mauritshof te IJ zendijke werden de bewoners donderdag geïnformeerd over de op handen zijnde verkoop. Aanvankelijk wilde AWZV wo ningen slechts mondjesmaat verkopen. Volgens directeur J. de Rechter past de massale er- koop nu perfect in het toe komstplan. „De verhuur van woningen verloopt al enige tijd trager dan normaal en daar naast beschikken we over te veel eengezinswoningen. We door toenemende vergrijzing in ons gebied gebrek hebben aan goe de seniorenwoningen. Ook de vraag naar koopwoningen is momenteel erg groot." In een eerder stadium leek het niet opportuun om al te zeer mee te gaan in de hausse op de koop- markt. Het grootste contingent huizen gaat van hand te Bres kens (29). Daarnaast worden er nog woningen verkocht in Oost burg (22), Cadzand (2), Zuid- zande (18), Sas van Gent (10), Zandstraat (15) en Philippine (4 In Sas van Gent stonden al eerder enkele huizen te koop. De verwachting bestaat dat, na een taxatie per wooneenheid, spoedig tot verkoop wordt over gegaan. Verkoop vindt plaats tegen marktwaarde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 53