Scholieren moeten leren plannen PZC c Ongelukken Heer Bommel en de Pasmunt Toonder Studio's varia 4 Ook na invoering basisvorming is er tijd voor sport en muziek het weer Operatie prins goed verlopen puzzel recept Doorloper Vis- en groentesoep met kokkels standplaats vrijdag 17 september 1999 Elke week een nieuwe bestemming, iedere dag nieuwe aanbiedingen van Last Minute vakanties en vliegtickets. Boordevol informatie en handige reistips. Alle aanbiedingen vindt u terug op SBS-Text pagina 520. Uitzendingen van maandag t/m vrijdag JCj! rond 13.00 uur en in het HJft «Sd ttfnm woteM rond 17.00 uur 2® ïK "ItS" VAKANTIEWINKELS Zeeland: Najaar begint Vooruitzichten zaterdag zondag weer max. 0 CM 21° min. 13° 15° wind Z 4 ZO 4 O Maan vrijdag onder 19.56 zaterdag op 7.24 vrijdag onder 15.03 zaterdag op 23.43 Nautisch bericht De wind is overwegend kracht 4, maar af en toe tippend aan krach! 5 (vrij krachtig). Een enkele bui met onweer is mogelijk. De temperatuur van het kustwater is ongeveer 19 graden. Het zich is goed. Waterstanden VRIJDAG Hoog water aag water SKSEPTEMBER uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 07.25 177 19.45 170 01.10 156 13.20 144 Terneuzen 07.46 199 20.06 193 01.36 164 13.46 15! Bath 08.38 235 20.56 227 02.36 188 14.45 18!' Roompot Buiten 07.30 134 19.50 130 01.15 120 13.30 111 Z'zee/Colijnsplaat 08.45 138 21.05 137 02.30 126 14.45 M Stellendam Buiten 07.31 132 20.02 128 01.04 079 13.35 0)1 Wemeldinge 08.50 15821.10 155 02.35 139 14.45 130 Krammersl. West 08.50 151 21.15 149 02.30 13414.45 12S ZATERDAG Hoog water Laag water 18 SEPTEMBER uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 08.10 153 20.46 143 01.45 137 14.10 12! Terneuzen 08.30 175 21.06 165 02.10 147 14.25 131 Bath 09.21 209 21.47 197 03.05 174 15.25 16! Roompot Buiten 08.15 11821.00 111 01.55 106 14.40 10' Z'zee/Colijnsplaat 09.20 125 21.50 121 03.10 114 15.40 111 Stellendam Buiten 08.16 11521.00 108 02.16 071 14.34 065 Wemeldinge 09.25 141 21.55 134 03.10 126 15.30 125 Krammersl. West 09.35 137 22.05 133 03.00 121 15.30 115 H Hogedrukgebied lichte sneeuw zonnig matige sneeuw zware sneeuw licht bewolkt lichte regen Europa: Carrousel De herfstcarrousel begint de komende dagen goed op gang te ko men. Op veel plaatsen in Europa valt regen of een aantal buien en ook de temperatuur bereikt slechts lokaal nog de zomerse 25-gra- dengrens. Vooral in het westen van Europa boekt de temperatuur flinke verliezen. Morgen stroomt daar achter een koufront name lijk aanzienlijk frissere lucht binnen. Vooral in West-Frankrijk, Noord-Spanje en de Britse eilanden kan in deze lucht van Atlanti sche origine gemakkelijk een bui ontstaan. Alleen in het binnen land van Spanje en aan de Franse Rivièra stijgt het kwik nog tot 25 graden. In Engeland wordt het zelfs niet veel warmer dan circa 18 graden. Ook elders in Europa lijkt de zomer zijn laatste adem uit te blazen. In de Alpenlanden valt vandaag veel regen en is het bewolkt bij temperaturen die nog maar net de 20 graden halen. De warmste plekken in Europa zijn morgen in Zuid-ltalië, Grieken land en Turkije te vinden. Terwijl het echter alleen in Turkije nog lekker doorzomert, vallen er in Griekenland wel zware buien. Van een herstel van de nazomer is ook na vandaag geen sprake. Vooral in het westen van Europa wordt het ronduit wisselvallig en kan er van tijd tot tijd erg veel regen vallen. Ook Nederland kan daar be gin volgende week tientallen millimeters van meepikken. door Achille Prick Op het Krimpenerwaard Col lege in Krimpen aan den IJssel zijn ze trots op de nieuwe fietsexcursie voor de eerste klassen. Geschiedenis, biologie en sport, alle vakken komen tij dens de tocht aan bod. ,,Dit is nou basisvorming'', zegt Hans Schreuder. De conrector van de scholengemeenschap is belast met de invoering van de onderwijsvernieuwing die in 1993 van start ging. Onder pro test van de scholen werd bij de introductie van de basisvor ming het aantal vakken uitge breid tot vijftien, met onder meer techniek en verzorging. Bovendien kregen alle leerlin gen. ongeacht hun niveau, het zelfde lesprogramma voorge schoteld. Samenhang Leerlingen moesten meer alge mene kennis en vaardigheden opdoen, zelfstandig leren wer ken en er moest meer samen hang komen tussen de vakken. „Het is toch aardig als een tim merman een gezonde maaltijd kan maken en ook nog eens weet waarom de Nachtwacht een bij zonder schilderij is. Net zo goed als de advocate een spijker recht in muur moet kunnen slaan", zegt Schreuder. Hij komt vingers tekort om te tellen hoeveel verschillende do- Prins Bernhard (88) is gister ochtend in het Universitair Medisch Centrum Utrecht ge opereerd. Tijdens de ingreep is een eerder dit jaar aangebracht buisje in de luchtpijp (trache acanule) vervangen door een ander buisje (T-tube). De prins kan daardoor nog beter adem halen. De ingreep, die tijdens de eerde re operatie reeds werd voorzien, is volgens de behandelende art sen naar wens verlopen. De prins heeft de behandeling ook goed doorstaan. Hij zal naar verwachting nog enkele dagen in het ziekenhuis verblijven. ANP centen bij de fietsexcursie zijn betrokken. „Geschiedenis, aardrijkskunde, biologie, Ne derlands, wiskunde, tekenen, informatiekunde, lichamelijke opvoeding. Die docenten heb ben allemaal rond de tafel geze ten om de excursie te bedenken. Dat is nieuw in het voortgezet onderwijs en verfrissend." 'Basisvorming mislukt', 'Gelij ke kansen niet waargemaakt', zo oordeelde een handvol on derzoekers van de universitei ten van Groningen en Twente begin deze maand. De scholen zouden er niets van terecht brengen. De Inspectie van het Onderwijs was wat milder, maar geschrokken waren de inspec teurs wel tij dens him gang langs 120 scholen. Tussen de vakgroe pen wordt nog maar summier samengewerkt en docenten ver vallen te vaak in hun oude, klas sikale manier van lesgeven. Teveel leraren opereren als les boeren: ze draaien him lesjes af en gaan naar huis. En dat is ta boe in de basisvorming. De inspectie geeft het onderwijs het voordeel van de twijfel, want toegegeven wordt dat de grootscheepse fusies van de af gelopen jaren een stevige wissel hebben getrokken op leraren en directies. In Leeuwarden weten ze daar alles van. In 1993 kreeg de Friese hoofdstad te maken mei één van de grootste scholen fusies van Nederland. Alle scholen voor openbaar voortge zet onderwijs gingen op in de Scholengemeenschap Pieter Jelles. Vijfduizend leerlingen met één rector. „Het klonk dramatisch en nie mand in Leeuwarden stond te juichen, maar toch kwam de fu sie goed uit, zo bleek achteraf", zegt Jan Rinksma, coördinator basisvorming op de Pieter Jel les. „De basisvorming moest in hetzelfde jaar van start gaan en we dachten: nieuwe ronde, nieuwe kansen. We hebben toen één gebouw aangewezen voor de basisvorming: de LocatieBa- sis vorming." Daar volgen zo'n vierhonderd leerlingen van alle niveaus de basisvorming. „Alles was nieuw", zegt Rinksma. „Een nieuwe locatie, veelal nieuwe docenten èn nieuwe lesmetho des. De eerste weken waren spannend, maar gaandeweg ontstond er een hele goede sfeer. Leerlingen moeten in de basisvorming meer algemene kennis en vaardigheden opdoen. foto Cees Zorn/GPD We moesten vanaf nul over het onderwijs nadenken. Dat schiep een band en genereerde veel en thousiasme." Toetsen Toch botsten ook de docenten op onmogelijkheden in de basis vorming. „De nieuwe lesmetho des bleken niet geschikt voor de gemengde klassen. En dan de toetsen, die voor iedereen gelijk waren. Dat werkt niet. Waar èen vwo'er er simpel doorheen liep, raakte een vbo'er gefrustreerd. Voor die laatste waren we alleen al een halve les kwijt om uit te leggen wat werd gevraagd. Ge lijkheid is een mooie gedachte, maar ik denk niet dat je daar het onderwijs zo voor moet gebrui ken?", filosofeert Rinksma. Toch was dat het ideaal waar voor met name de PvdA zich de cennia heeft ingezet. „Hoe lan ger leerlingen hetzelfde leren, hoe meer sociale gelijkheid", luidde de sociaal-democrati sche gedachte. Maar het blijkt in de zakelijke jaren negentig niet te werken. Er is nu juist be hoefte aan specifiek opgeleide mensen. In vier jaar beroepson derwijs moet iemand worden opgeleid tot professioneel las ser. En een leerling met interesse voor de universiteit moet in de eerste jaren al extra verdieping aangeboden krijgen. „Leerlingen hebben het abso luut zwaarder gekregen", meent Schreuder. „Vrije middagen zijn er niet meer bijIk durf te stellen dat deze leerlingen een zwaar dere werkweek hebben dan me nig werknemer met een 36- urige werkweek. Het aantal vakken is uitgebreid tot vijftien en het aantal lesuren met vier tot 32. Reken voor elk vak een half uur huiswerk, dan kun je op je vingers natellen dat leerlin gen zich niet hoeven te verve len." Jaarprogramma Toch blijft volgens Schreuder tijd genoeg over voor sportclub of muziekles. „Leerlingen moe ten leren plannen. Aan het begin van het jaar krijgen zij tijdens de eerste les aardrijkskunde een overzicht van het jaarprogram ma. Daarin staat welke stof ik ga behandelen, in welke week en wanneer ze daar een proef werk over kunnen verwachten. Pietj e weet dus al heel lang wan neer hij wat moet kennen en/of kunnen. Het smoesje 'Ik had gis teren selectiewedstrijden, dus ik kon niet leren' gaat niet meer op. Dat is winst." Ook op de Pieter Jelles is het niet alleen kommer en kwel. „Ik heb veel meer ruimte om leerlingen ook van hun sociaal-emotionele kant te leren kennen", zegt Jan- nie van der Wal, docente Neder lands en coördinatrice basis vorming. In het klassikale systeem zijn leerlingen toch een beetje een nummer. Nu niet meer. Ook de samenwerking tussen de vakgroepen komt van de grond. Zo hebben vaksecties samen een les ontwikkeld over hoe je een interview moet hou den en hoe je een opstel aan pakt. Dat zijn vaardigheden die je bij meerdere vakken nodig hebt. Het is zonde als elke do cent opnieuw het wiel moet uit vinden. Maar dat staat nog in de kinderschoenen. Laten we daar de komende jaren rustig aan werken zonder nieuwe regels uit Den Haag. Dan lukt het. Op voorwaarde dat de hardnekkige lesboeren thuisblijven." GPD Advertentie Hans Belterman Horizontaal: 1. Bijna loodrecht, lec tuur; 2. deel v.e. trap, slagader; 3. houding, strijkmachine; 4. invite ren, vreemde munt; 5. bedehuis, rijwiel; 6. monsterlapje, levens lucht; 7. klokkentoren naast een kerk; 8. onge huwde staat, ronde dans,^. Europeaan, wet tig; 10. oorlogsgod, schoudermantel; 11. ri viermonding, vervoer middel; 12. bloedvat, top v.e. boom; 13. reeks, boerenplaats. Verticaal: 9 1. Slechte reuk, toonlad der, roofdier; 2. drietal, verdieping, toespraak; 0 3. roem, treurspel, ver bouwer; 4. honingbij, 11 hakwerktuig, vlekken water; 5. weg met bo men, vlotte vaardigheid, '2 gebak; 6. bekeuring, slingerplant, verlich- 1 3 tingsmiddel; 7. drinkge lag, vorstentitel, doel; 8. gast, ver, volk; 9. rijtuig, dienstbode, interval. Oplossing donderdag: Krab, krent, spook, haas, kloof, haai, plint, stoof, druk, spaak, mank, spoor, pier, fluit. Het citaat is van Kahlil Gibran: "Schildpadden kunnen meer over de weg vertellen dan hazen". Hetgerechtvanvandaagiseen heel licht gebonden vis soep die gemaakt wordt op basis van een verse groentebouillon. Naast de vis spelen kokkels en garnalen er een belangrijke rol in. Een deel (niet meer dan eender de) van de aangegeven hoeveelheid water kunt u eventu eel vervangen door droge witte wijn zoals pinot blanc, muscadet of soave. Maaltijdsoep voor 4 personen: 2 middelgrote preien, grof gesnipperd; 6 takjes (platte) peterselie, grof gesneden; 1 grote wortel, grof gesnipperd; 1 laurierblad, verkrui meld; 60 gram boter; 55 gram bloem, gezeefd; 3 eetl. to matenpuree; 0.5 theel. scherpe paprikapoeder (Rosen); 350 a 400 gram filets van verse zeevis, zoals schol, in smalle reepjes gesneden; 150 gram gekookte kokkels, eventueel uitblik; (zee)zout; 100 gram gepelde Holland se garnalen; 1 - 2 eetl. fijngesneden dille of (platte) peter selie. Leg preien, peterselie, wortel en laurierblad in een hoge pan. Schenk er 2 literwater (of wateren wijn) bij. Breng al les aan de kook. Temper de warmtebron en houd alles 20 minuten tegen de kook aan. Spoel de kokkels enkele malen in ruim koud water. Laat ze daarna op een zeef of in een vergiet uitlekken. Maak intussen van boter en bloem een gladde roux. Roer er tomatenpuree en paprikapoeder door. Laat alles, on der voortdurend roeren en omscheppen, 2 a 3 minuten heel zachtjes bakken. Schenk de groentebouillon er door een zeef bij. Blijf roeren tot alles aan de kook is gekomen en een licht gebonden soep is verkregen. Laat de soep 6 a 8 minuten zachtjes koken. Voeg naar smaak zout toe. Voeg daarna visreepjes en kokkels aan de soep toe. Houd de soep niet veel langer dan 2 minuten tegen de kook aan. Doe de garnalen er bij en roer dille of peterselie er door. Neem de pan van de warmtebron. Dien de soep onmid dellijk daarna op in een voorverwarmde terrine. Tip: geef er lekker warm en knapperig stokbrood of met gezouten boerenboter bestreken sneden volkorenbrood bij. Barcelona door Henk van den Boom Kort geleden las ik dat de Spaanse dictator Franco een jaar voordat hij aan de macht kwam een fietser dood reed. Hoewel veel mensen op de hoogte waren van de toedracht van de aanrijding heeft deze nooit de publiciteit gehaald. Pas vorig jaar kwam de waarheid aan het licht door het boek met de dubbelzinnige titel 'Con todo Franqueza' van Concepcion Calleja. Met 'grote vrijmoedigheid' ver telt de historica anekdotes over Franco. Zo fietsten op 22 augus tus 1935 Agustin Curto (24) en zijn vriend Matias Martin Mi guel (26) van Calbarrasa de Ar riba naar Calbarrasa de Abajo om werk te zoeken. Bij kilome- terpaal 201 kwam hen een auto achterop die werd bestuurd door de toenmalige inspecteur- generaal van het leger, Francis co Franco. Het was kwart over twaalf in de morgen en nog in leven zijnde getuigen verklaren dat de ge pantserde auto, waarin ook de vrouw van Franco, zijn dochter Carmencita, een lijfwacht en een sergeant zaten, met grote vaart op het tweetal inreed. De auto sloeg een paar keer over de kop en bleef liggen met de wielen in de lucht. Dankzij de bepantsering konden de inzit tenden vrijwel ongedeerd het voertuig verlaten. Alleen Fran co's echtgenote had een lichte hoofdwond. De twee fietsers hadden minder geluk. Curto overleed ter plaat se en zijn vriend moest met zwa re verwondingen door de bezit ter van een particuliere auto naar het hospitaal worden ver voerd. De inmiddels gearriveer de ziekenauto was bestemd voor mevrouw Franco. De officiële lezing van het ongeluk - opgete kend uit de mond van Franco - luidde dat de auto door de ser geant werd bestuurd. De twee fietsers staken plotseling de weg over 'ondanks nadrukke lijk claxonneren'. De gang van zaken rond de aan rijding van Franco lijkt sympto matisch voor de manier waarop de Spanjaarden met een 'atro- pella' omgaan. Mogelijk niet ge heel toevallig betekent het Spaanse woord 'atropella' niet alleen 'aanrijding', maar ook 'meedogenloos optreden'. Alleen, al de afgelopen zomer maanden zijn in Spanje 1042 mensen om het leven gekomen door een 'atropella'. Op elk ver jaardagsfeestje is de 'atropella' onderwerp van gesprek. Maar net als bij de Franco-aanrijding hoor ik een Spanjaard nooit praten over de echte oorzaak van al die ongelukken. En dat, terwijl in bijna alle gevallen sprake is van grove nalatigheid of schuld. Als tijdens een plotse linge regenbui honderd auto's op elkaar knallen komt dit niet omdat er te hard wordt gereden of omdat de helft met te gladde banden rijdt, maar... door de re gen. Een kennis kwam een paar we ken geleden van een diner en reed achter op een Duitse auto die voor een stoplicht stond te wachten. De politie maakte proces verbaal en meldde daar in dat de brokkenmaker was verblind door de zon, die op dat moment nog wel erg hoog aan de hemel stond. Aan een ademtest werd even niet gedacht. GPD Toen commissaris Bas de politieauto na een snelle rit voor het poli tiebureau tot stilstand bracht, voelde hij zich zeer tevreden. 'Dat is dan dat, Snufsprak hij tot zijn brigadier. 'Deze zaak is afge rond. Het zit me alleen dwars, dat ik die oude schelm niet eerder ge grepen heb. Maar ik wist niet zeker of gokken met namaakgeld strafbaar is, ook al is het tovergeld.' 'Dat zal de rechter wel uitzoeken', zei de brigadier. 'Waar laten we die zwerver, chef?' 'In de cel, Snuf! In de cel!' riep de ander vrolijk. Met deze woorden opende hij de achterdeur van het voertuig, maar nu wachtte hem een teleurstelling; het inwendige was ledig. De eni ge die uit de donkere ruimte naar buiten kwam, was een grote, zwar te kraai, die hem rakelings langs de schedel fladderde en toen kras send in de nacht verdween. Wammes Waggel was intussen nog steeds in de goktent bezig. Hij waadde nu door de munten, die de grond tot kniehoogte bedekten en ving achteloos wat neerdwarre lende geldstukken op. 'Nog één keertje', sprak hij tot zichzelf. 'Dan is de pret eraf.' Hij stak een pasmunt in de gleuf, keek glimlachend naar buiten waar een kraai voor de ingang fladderde en haalde de hendel over. Nu gebeurde er echter iets onverwachts. Het toestel liet een soppend geluid horen en spoot een borrelende stroom modder over de speler. Een ogenblik stond deze vreemd te kijken, doch toen barstte hij in een luid gegiechel uit. 'Hihihi, wat enigjes!' riep hij. 'Dat is nu nog eens écht pret met geld hebben!' Het dagelijkse reisprogramma van D-reizen op SBS 6. Op de kalender nadert de herfst en Door: JordiBloej ook het weer lijkt dit zich te realise ren. Er is vrij veel bewolking en de temperaturen zijn flink ingezah. Vanaf maandag keldert het kwik ruim onder de 20 graden. Het najaar is nu echt begonnen. Een gepasseerd koufront veroor zaakt vandaag in eerste instantie vrij veel bewolking, maarinde loop van de ochtend klaart het aardig op. In de middag kunnen we 20 graden van de thermometer aflezen. Er staat een zuidwesten wind die in de loop van de dag enkele buien naar onze omgeving brengt. Helemaal droog houden we het dus waarschijnlijk niet. Ook in de avond zien we een paar buien, waarna het in de nachtvri fris is bij een graad of 13. Morgen is een droge dag waarin zonnig, perioden en wolken elkaar afwisselen. Boven de Britse eilanden ligt een storing klaar, maar deze bereikt ons nog niet. De wind is ge- krompen naar zuid en is matig, kracht 4. Overdag tippen we net ar de 20 graden. Op de tweede dag van het weekeinde gaan we net over die 20 graden heen. wederom zijn er perioden met zon. De wind is is nog een stukje verder gekrompen richting zuidoost. De storing boven Engeland komt lang zaam maar zeker dichterbij en dit betekent dat in de mid dag de lucht zich gaat vullen met bewolking en later wordt dit gevolgd door regen. De nieuwe werkweek begint vervolgens vrij somber. Er is veel bewolking en de zon krijgt vrijwel geen ruim te. De temperatuur levert een aantal graden in en komt niet hoger uit dan 18 graden. Dinsdag is nog wat koeler, maar de zon doet wel weer

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4