Actiecomité Sluiskil slijpt messen PZC Deinen op Frank Mirella PZC Gemeenten praten over wenselijkheid samenvoeging Rummicub-kampioen van 100 Tijd van leegstaande winkelpanden lijkt in Terneuzen voorbij zeeland 19 Verhuizing van Ovet naar Cokesterrein slecht voor kanaaldorp Interactief toneel over dementerenden Pronk zet rem op fabriekswinkel Oostburg op bres voor Borssele Drankrijder trekt schadespoor Nieuwe fontein voor Axel Zeeuwse bibliotheek dicht Automobiliste landt in sloot Vlaamse kermis Dansspektakel lets op Bach 1 Politie pakt kledingdief na klopjacht in Hulst vrijdag 17 september 1999 HnorConny van Gremberghe SLUISKIL - Een verhuizing van het Temeuzense overslag bedrijf Ovet naar het terrein van Je Cokesfabriek in Sluiskil is voor het gros van de bewoners n het kanaaldorp niet be- reekbaar. Het feit dat Ovet a onderzoek begonnen is naar je verhuismogelijklieden is vooreen groep van 21 Sluiskil- lenarcn aanleiding geweest om Je koppen bij elkaar te steken en een actiecomité op te richten. Op zeer korte termijn wil dat co mité met een raambiljetten- campagne de buitenwacht dui delijk maken dat de komst van Ovet naar Sluiskil ongewenst is. lévens wordt dinsdag 5 oktober i gemeenschapshuis 't Meule- at het startsein gegeven voor en handtekeningenactie tegen de ongewenste ontwikkeling. Volgens Ovet zou een verhuizing naar Sluiskil het bedrijf milieu winst opleveren, maar het comi té vindt dit een kromme redene- HULST - De Werkgroep Psy- chogeriatrie Zeeuwsch-Vlaan deren houdt op dinsdag 21 sep tember, Wereld Alzheimerdag, het réstaurant van verzor- gings- en verpleeghuis De Blaauwe Hoeve in Hulst een to neelavond waar het publiek ac tief aan kan deelnemen. Steketee en Ineke de Man en situaties na, die zich in de dagelijkse omgang met demen terende ouderen voordoen. De twee speelsters betrekken hun publiek - familieleden, buren, verzorgers en kennissen van de menterenden, vrijwilligers die zich voor dementerende oude ren inzetten en andere belang stellenden die meer over de mentie willen weten - bij de sketches. Ze geven toelichtin gen en overleggen met de aan wezigen over de wijze waarop ze het beste toegang kunnen krij ten tot de belevingswereld van lementerende ouderen. De voorstelling in het restau- :ant van de Blaauwe Hoeve be- jintom 19.30 uur. ring. Ovet 'kan op de huidige locatie niet uitbreiden, in Sluiskil wel, de wijk Oude Vaart in Terneuzen zou worden ver lost van het stofoverlast, maar het kolengruis zou dan weer wel Sluiskil kunnen belasten. Ovet zou vervolgens het vervuilde Cokesterrein kunnen betrek ken, maar laat - zo denkt het co mité althans - een terrein in Ter- neuzen achter dat ook niet schoon zal zijn. Milieuwinst Het comité gaat er dan ook van uit dat een verhuizing van Ovet naar Sluiskil hoegenaamd geen milieuwinst oplevert. Daar komt nog bij dat een verplaat sing ook geen extra arbeids plaatsen met zich meebrengt. Argumenten tegen een verhui zing zijn volgens de verontruste S'luiskillenaren zonder veel denkwerk op te voeren. In een uitgebreid persbericht waarin de werkgroep acties aankon digt, stelt het comité dat 'Sluiskil - door de sluiting van de Cokesfabriek - nu weet wat het is om van rondvliegend koolstof verlost te zijn. Die situ atie willen de dorpelingen nu dan ook zien te handhaven'. Dat de dorpelingen de vervui ling door de Cokesfabriek ja renlang hebben getolereerd, heeft vooral te maken met het feit dat die fabriek in grote mate verantwoordelijk is geweest voor de komst van de klooster lingen naar het dorp, de vesti ging van het ziekenhuis en de komst van wat nu Hydro Agri heet. Het dorp heeft zijn ont staan voor een groot deel aan de Cokes te danken gehad, waar door er makkelijk in Sluiskil ge zegd werd dat men van de fa briek weing last had. Ovet heeft die historische rela tie met het kanaaldorp niet en - zo benadrukt het comité - 'wat gepikt werd van de Cokesfa briek zal niet meer gepikt wor den van een ander vuil bedrijf dat zich nu in Sluiskil zou willen vestigen'. Geluidsoverlast De dorpelingen verwachten dat het bedrijf Ovet (een overslag bedrijf) niet alleen stof veroor zaakt, maar ook geluidsover last. "Verder vrezen ze at de mogelijke aanleg van een in- steekhaven noordelijk van de Cokesfabriek ook nog andere bedrijvigheid met zich mee zal brengen, zoals de overslag van ijzererts, en dat bovendien door de haven Hydro Agri als het wa re losgeweekt zal worden van het dorp. Het comité vindt ook dat een eventuele verplaatsing van het overslagbedrijf niet past binnen de uitgangsstellingen van het ruimtelijke ordenings- en mi lieuproject Kanaalzone. Dat project ging uit van het scheiden van wonen en werken in de re gio, ten faveure van het milieu. „Een vuile industrie naar een woonwijk brengen, is absoluut in contrast mét het doel van dit plan", aldus het comité. Oostburgse senioren klappen de maat mee tijdens de muziekdag in het Ledeltheater. foto Peter Nicolai door Donja Odijk OOSTBURG - In een afgeladen Ledelthe ater in Oostburg deinden vierhonderd ou deren mee op de muziek van het zangduo Frank Mirella. Het koppel dat al 26 jaar op de planken staat, wist het publiek ruim drie kwartier te vermaken. Het optreden maakte deel uit van een muziekdag, die was georganiseerd door verzorgingscen trum De Burght in Oostburg. Het centrum viert dit j aar haar dertigjarig j ubileum. Om ook de ouderen uit de omge ving mee te laten delen in de feestvreugde organiseerde het centrum deze. middag vol muziek in het nabijgelegen theater. Directeur P, J. Monsieurs van het verzor gingscentrum heette alle bezoekers wel kom ook de ménsen die niet uit De Burght kwamen, zoals bewoners van andere zorginstellingen, leden van De Zonne bloem en de ouderensoos. Naast Frank Mirella trad ook Frans de Schepper op. Deze bekende entertainer uit Hulst stond gisterenmiddag twee keer op de planken. Hij had zijn draaiorgel" meegebracht en speelde véle bekende me lodieën. Aan het einde van de middag, die van 14.00 tot 16.00 uur duurde, was er tijd voor een drankje. De opkomst van de muziekmiddag over trof alle verwachtingen- De organisatie had rekening gehouden met ongeveer 360 bezoekers, Gisteren bleek dat er ruim vierhonderd mensen afgekomen waren op de geslaagde middag in het Ledeltheater. LELYSTAD - Minister Pronk (VROM) heeft de komst van een 'fabriekswinkel' naar Lelystad voorlopig geblokkeerd. Hij heeft de vergunning die de gemeente had verstrekt voor de be nodigde grondverkoop aan de projectontwikkelaar ge schorst, omdat hij eerst meer wil weten over het grootschalige winkelcomplex, waar merkkleding met korting wordt ver kocht. De schorsing duurt tot 1 maart 2000. Als redenen voert Pronk aan dat Lelystad zich niet aan de pi-ocedures heeft ge houden. De gemeente heeft geen bestemmingsplan gemaakt voor het gebied waar de winkel zou komen. Ook is de vesti ging strijdig met de wet. De gemeente legt zich voorlopig bij de schorsing neer, aldus een woordvoerster. ANP OOSTBURG - De gemeente Oostburg spant zich in om de kerncentrale in Borssele langer open te houden dan 2004. Een raadsmeerderheid nam donderdag een motie aan, waarin zij er bij de Tweede Kamer op aandringt de centrale niet te slui ten. De PvdA en D66 wilden zich niet achter de motie scharen. Zij vonden dat de gemeente moest inzetten op compensatie voor het verlies aan werkgelegenheid bij de kerncentrale. In de commissie algemene bestuurlijke aangelegenheden wordt maandag afgesproken op welke manier dat gaat gebeuren. PHILIPPINE - Een 33-jarige man uit Sas van Gent heeft in de nacht van woensdag op donderdag zijn rijbewijs moeten inle veren. De automobilist raakte in Philippine drie geparkeerde voertuigen en een lantaarnpaal. De politie hield de man aan en liet hem een blaastest doen. Hieruit bleek dat de man ruim drie keer zoveel gedronken had als toegestaan. De politie nam zijn rijbewijs in en maakte proces-verbaal op. De man moet voor de rechter verschijnen. AXEL - De "fontein in de Axelse Kreek wordt woensdag 22 september officieel in gebruik genomen. Tijdens het proef draaien ging het nog niet helemaal goed, maar volgende week moet zowel de waterstraal als de verlichting picobello in orde zijn. De oplevering van de standerdmolen aan de Molenstraat laat wat langer op zich wachten. Door vertragingen bij het metselwerk zal de molen pas in mei, in plaats van in maart, ge heel opgetuigd en maalvaardig zijn. Een aantal raadsleden krijgt overigens volgende maand de kans de voortgang van de molenrestauratie ter plekke te bekijken. MIDDELBURG - De Zeeuwse bibliotheek in Middelburg is op maandag 4 en dinsdag 5 oktober gesloten. Tijdens deze dagen gaat de oude ingang dicht en worden de nieuwe entree en het beveiligingssysteem in gebruik genomen. Vanaf woensdag 6 oktober komen bezoekers de bibliotheek binnen door een draaideur, waarna ze via poortjes direct linksaf ge stuurd worden naar de innamebalie. De verbouwing is dan nog niet ten einde; er wordt nog gewerkt aan eennieuwe balie, aan de verlichting en het leescafé. RITTHEM - Een 21-jarige Middelburgse automobiliste is donderdagochtend rond negen uur gewond geraakt bij een eenzijdig ongeluk. De vrouw, die over rijksweg A58 in de rich ting van Vlissingen reed, raakte ter hoogte van Ritthem de macht over het stuur kwijt. Zij sloeg over de kop en belandde in de sloot. De auto werd geheel vernield. door Barend Pelgrim TERNEUZEN - De eerste ver kennende gesprekken over een mogelijke herindeling van ge meenten in Zeeuws-Vlaanderen beginnen volgende week. Eer der dit jaar liep het door de Stuurgroep Krachtige Gemeen ten geplande rondetafelgesprek uit op een fiasco door de onhan dige aanpak van het betrokken örganisatiebureau De Beuk. Op 21 en 22 september houden me idewerkers van De Beuk inter- Ifiews met bestuurders uit CLINGE - Basisschool Sint Bernardus in Clinge houdt za terdag 18 september een Vlaam se kermis. ?anaf 13.30 tot 17.00 uur ltun- ïen bezoekers op de speelplaats illerlei spelletjes doen. Er is ook (elegenheid om zelf potten te Jakken en voor de kinderen taat er een springkussen. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115) 686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus S. van Doorsselaer JlF.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Zeeuws-Vlaanderen en van de provincie Zeeland. De interviews zijn ter voorbe reiding van rondetafelgesprek ken die later dit jaar gaan plaatsvinden. Bij die groepsses sies is het de bedoeling dat poli tici, bestuurders en andere acto ren uit de regio met elkaar een discussie aangaan over de wen selijkheid van het samenvoegen van gemeenten in Zeeuws- Vlaanderen. De resultaten van de interviews worden gebruikt om een zogenaamde regiofoto van Zeeuws-Vlaanderen te ma ken. Los van de uitkomsten van deze gesprekken baseert de stuurgroep zich ook op gegevens uit streekplannen en financiële en organisatorische rapporta ges. Al deze informatie dient als basis voor de rondetafelge sprekken, die later dit jaar wor den gevoerd. Knelpunten Gedeputeerde A Poppelaars, die vanuit de provincie belast is met het toezicht op lagere over heden, is ook gevraagd voor een interview. Bekend is dat Poppe laars geen vurig voorstander is van herindeling en dat wat hem betreft er in Zeeuws-Vlaande ren kan worden volstaan met het oplossen van knelpunten en een betere samenwerking tus sen gemeenten. „Ik heb geen lijstje van onderwerpen toege stuurd gekregen en heb dus geen idee welke vragen er gesteld gaan worden. Maar de antwoor den en bevindingen worden klaarblijkelijk als praatstuk ge bruikt." Het Philippine-beraad, het overlegorgaan van de vier klei nere gemeenten in Zeeuws- Vlaanderen (Sluis-Aardenburg, Sas van Gent, Hontenisse en Axel), blijft faliekant tegen een herindeling. Burgemeester C. J. van Liere van Sluis-Aarden burg ziet herindeling dan ook niet als inzet van de rondetafel gesprekken. „Minister Peper kan het rustig vergeten dat wij een fusie aangaan op basis van vrijwilligheid en dan spreek ik ook voor de andere gemeenten van het Philippine-beraad." Recreatievisie Van Liere gaat er prat op dat Sluis-Aardenburg niet alleen vrij is van financiële en organi satorische problemen, maar ook dat zijn gemeente zeer goede sa menwerkingsverbanden heeft met buurgemeenten. Van Liere: „Met Oostburg hebben wij de recreatievisie ontwikkeld, op gebied van welzijn werken we samen en ook met onze Belgi sche buurgemeenten hebben buitengewoon goede afspra ken." Ook Axel verkeert financieel in een sterke positie en organisato risch verloopt daar alles op rol letjes. Feit is echter wel dat de situatie in Sas van Gent en Hon tenisse veel minder rooskleurig is. Sas kampt met financiële problemen en Hontenisse kent een haperende gemeentelijke organisatie. Toch is Van Liere optimistisch: „Ik zie de gesprek ken met vertrouwen tegemoet, want ook gedeputeerde Poppe laars staat aan onze kant." (Advertentie) door Alain Platei Roel Dieltiens Les Ballets C. de la B. Ensemble Explorations wonderlijke mix van show, dans, variété en de top-30 van Bach NRC: Applaus voor virtuoos circusspel van Platei PZC: Dans brengt hemelse muziek terug op aarde Le Soir: Een monsterachtige nood aan tederheid Standaard: Platei raapt theater van de straat ZeelandNet Studio's Kamperland, 24 en 25 sept 20.00 u informatie en kaartverkoop 0118 659 659 ■?sr v*> Eeuweling Bram Bauwens. MÊÊkmk foto Peter Nicolai door Sheila van Doorsselaer OOSTBURG - Glunderend zit de kersverse eeuweling Bram Bauwens op zijn 'troon' in de recreatiezaal van verpleeghuis De Stelle in Oostburg. Een verpleegster speldt hem don derdagochtend een chique bloemencorsage op zijn pak. Hij moet er natuurlijk wel extra mooi uitzien 'voor op de foto'. Boven zijn hoofd prijkt een kartonnen bord met daarop in kleurige papierpropj es100 Die zijn voor de gelegenheid weer eens uit de kast gehaald. Het komt nu eenmaal niet zo vaak voor dat iemand drie cijfers voor zijn naam kan zetten. Bram woonde tot een half jaar geleden nog ge heel zelfstandig in zijn huisje in Nieuwvliet of Sinte Pier, zoals hij het liever noemt. Slechts zes jaar verliet hij het huis waarin hij was ge boren. Na zijn huwelijk woonde hij even in Oostburg, maar toen hij zijn ouderlijk huis kon kopen, verhuisde hij snel weer terug. Zijn arbeidsjaren bracht hij door als boeren knecht en landarbeider. Bauwens: „Naar school ben ik niet vaak geweest, en als ik dan al ging, moest ik achterin zitten. 'Die stommerik weet toch niks', zeiden ze dan." Nadat hij 's avonds van zijn werk op het land thuiskwam, trok hij de tuin in, en omdat hij daar niet ge noeg ruimte had, nam hij er ook nog een volks tuin bij. Tuinieren was zijn grote hobby. In De Stelle wil hij zijn medebewoners nog graag uit dagen voor een spelletje rummicub. Bauwens: „Hé; en winnen dat ik doe. Er zit hier een echte kampioen! Op de vraag wat je moet doen om honderd te worden, antwoordt hij droog: „Gewoon blijven doorademen!" Dat ontaardt in zo'n lachsalvo dat een verpleegster aan komt snellen om te vragen of hij misschien een borreltje wil. Bau wens: „Ja, een jonge, dat heft op, want ik ben al oud. Enne...Vroeger dronk iknooit hoor." Van dochter Janneke (75) krijgt hij een duw: „Waarom ben je er dan nu mee begonnen? Nou ja, het is nog altijd beter dan die pruimtabak van 'm." Bauwens kreeg drie dochters en een zoon. Nu is de familie al uitgebreid met vijf kleinkinderen, tien achterkleinkinderen en evenzoveel ach ter-achterkleinkinderen, met een elfde op komst. Bauwens: „Ja ja, ik heb heel wat aange richt. We zitten hier vast in een vruchtbare streek." door Barend Pelgrim HULST - Na een klopjacht in Hulst heeft de politie in de nacht van woensdag op donderdag een 33-jarige Bredanaar gepakt die om half één 's nachts in het centrum had ingebroken in een kledingzaak. De dief had de deur van een winkelpand in de Overdamstraat geforceerd en ging aan de haal met een lading kostbare kleren. Alerte buren waarschuwden de politie en dat resulteerde in een achtervol ging- Een gealarmeerde patrouille wagen van de politie kruiste de inbreker op de Tivo li weg, toen die net door de Dubbele Poort kwam gereden. De agenten pos teerden hun auto dwars over de weg, maar de man ontsnapte door zijn auto over de stoep te sturen. Na een korte achtervol ging liet de dief zijn gestolen au to achter in de Lyceumstraat, een zijstraat van de Tivoliweg. In het voertuig vonden de poli tiemensen de gestolen kleding. De agenten waarschuwden on middellijk enkele collega's uit Terneuzen en ook een patrouille van de Marechaussee. Omdat de inbreker te voet verder ging, zetten de agenten Tivoliweg, Julianastraat, Lyceumstraat en Emmalaan af om te voorkomen dat hij zou ontsnappen. Enig zoekwerk leverde geen sporen op en daarom werden twee politiemensen met honden opgeroepen. Deze speurneuzen ontdekten de man in een tuin tussen de coniferen. Omdat de actie nogal wat op schudding veroorzaakte heeft de politie zich woensdag bij de buurtbewoners verontschul digd voor de overlast. door Joost Bosman TERNEUZEN - De winkelpan den in Terneuzen zijn vol. Op korte termijn dreigt 'er zelfs een tekort aan winkelruimte. Dat verklaarde B. Stoffels donder dag tijdens een informatiebij eenkomst van de Stichting Centrum Management voor on dernemers in de zakelijke dienstverlening en bouwnijver heid. Stoffels, sinds 1 januari dit jaar belast met de acquisitie van winkelbedrijven, schetste de luxe positie waarin het Cen trum Management momenteel verkeert: „We kunnen nu het winkelaanbod in Terneuzen se lecteren. Niets tennadele van de schoenenhandelaren, maar daarvan hebben we er inmid dels genoeg. We zullen ons rich ten op meer specialistische de tailhandel." Sponsoring Wel riep hij aangesloten onder nemers op om meer geld in de kas te storten. „We zijn volop bezig geld in te zamelen, want we hebben veel nodig", aldus Stoffels. De ondernemers beta len geen vaste contributie, maar dragen financieel bij door een vorm van sponsoring. „Met na me de grote winkelketens laten het wat dat betreft nogal afwe ten." Het Centrum Management heeft ideeën genoeg, bleek gis teren. Onder meer wordt een klankbord voor de gemeente waar het gaat om de aankleding van bepaalde stadsgedeelten. Daarbij valt te denken aan de westelijke rand van Terneuzen en, met het oog op de komst van het nieuwe theater, de Nieuw- straat. Ook neemt het Centrum Management initiatieven tot het aankopen van panden die voor Terneuzen behouden zou den moeten blijven. Bestuurslid T. de Jonge wees in dat opzicht op de gesprekken die momen teel plaatsvinden tussen het management en de hervormde kerk over het behoud van de Grote Kerk in de Noordstraat. De Vlooswijkstraat blijft echter een zorgenkindje. Voorzitter P. Eijsackers van City Terneuzen (onderdeel van het Centrum Management) erkende dat. „De Vlooswijkstraat is de laatste ja ren 'ontwinkeld', daar kun je weinig tegen doen. Ook de eve- nementjes die daar zijn georga niseerd, kwamen niet goed van de grond", gaf Eijsackers grif toe. „Maar we zullen er wel mee doorgaan, want de Vlooswijk straat is een leuke straat, waar mee je veel kunt doen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 49