Scepsis over windmolenpark Geulenplan in stroomversnelling PZC Politie pakt kledingdief na klopjacht SKW-cursisten exposeren Justitie eist kleine twee ton terug van drugsdealers Goese wethouder blijft optimistisch over theaterplan Discussie werpt geen licht op kwaliteit van Zeeuwse websites zeeland >23 Stichting Ouwerkerk schrikt van hoogte nieuwe turbines Roodkapje van planten vrijdag 17 september 1999 wirBarend Pelgrim gULST - Na een klopjacht in Duist heeft de politie in de nacht rjn woensdag op donderdag ,<n33-jarige Brcdanaar gepakt jjeoni half één 's nachts in het antrum had ingebroken in een gjgingzaak. r^dief had de deur van een win- jjlpand in de Overdamstraat geforceerd en ging aan de haal met een lading kostbare kleren. Alerte buren waarschuwden de politie en dat resulteerde in een achtervolging. Een gealarmeerde patrouille wagen van de politie kruiste de inbreker op de Tivoliweg, toen die net door de Dubbele Poort kwam gereden. De agenten pos teerden him auto dwars over de weg, maar de man ontsnapte door zijn auto over de stoep te sturen. Na een korte achtervol ging liet de dief zijn gestolen au to achter in de Lyceumstraat, een zijstraat van de Tivoliweg. In het voertuig vonden de poli tiemensen de gestolen kleding. De agenten waarschuwden on middellijk enkele collega's uit Terneuzen en ook een patrouille van de Marechaussee. Omdat de inbreker te voet verder ging, zetten de agenten de Tivoliweg, Julianaslraat, Lyceumstraat en Emmalaan af om te voorkomen dat hij zou ontsnappen. Enig zoekwerk leverde geen sporen op en daarom werden twee politiemensen met honden opgeroepen. Deze speurneuzen ontdekten de man in een tuin tussen de coniferen. Omdat de actie nogal wat op schudding veroorzaakte heeft de politie zich woensdag bij de buurtbewoners verontschul digd voor de overlast. irAli Pankow jUWERKERK - Ouwerkerk ftjjgt uitzicht op een aantal ho- fe windmolens als de plannen on Promill uit Middelharnis (torden uitgevoerd. Die plan- voorzien in de bouw van elf turbines van 65 70 meter hoog te, „Dat is bijna tweemaal zo ioog als de kerktoren in het dorp en daar zijn we toch wel tan geschrokken", zegt secreta- ijs W. Hage van de Stichting Ouwerkerk. De belangenorga nisatie heeft op voorhand een ingediend tegen de SIructuurvisie Schouwen-Dui- teland, waarin de Gouweveer- sedijk en de Nieuwendijk als mogelijke locaties voor wind turbines staan aangegeven, jiet is het bestuur van de Stich ting nog niet geheel duidelijk toe de bewoners van Ouwer- ierk denken over de bouw van die hoge molens in het open pol derlandschap. De stichting toept de bevolking op zich eens nader in de plannen te verdie pen om te zijner tijd met een ge- andeerde mening te kunnen komen. ..We hebben als stichting nu in elk geval gebruik gemaakt van de mogelijkheid tot inspraak in een later stadium van de gemeente niet het verwijt te krijgen dat we te laat zijn met an reactie", aldus Hage. Het stichtingsbestuur wil zich binnenkort nader laten infor meren door Promill en daar ook de bewoners van op de hoogte stellen. Pas daarna zal bezien worden of de bezwaren tegen de windmolens worden gehand haafd. Overeenkomsten Duidelijk is dat niet alle Ouwer- kerkers tegenstanders van die hoge turbines zijn. Negen agra risch ondernemers in de polders de Gouweveersedijk en de OOSTKAPELLE - Het Zeeuws Biologisch Museum staat vanaf 18 september vol met sprookjes figuren die zijn gemaakt van planten en bloemen. Bekende verhalen als Roodkap je, Sneeuwwitje en Vrouw HoÜe zijn terug te vinden in de exposi tie 'Westhove zomert na in sprookjessferen'. De werkstuk ken zijn gemaakt door docenten en (oud-)studenten van de op leiding Erkend Bloemsier- kunstenaar van het AOC Groe ne Deltacollege uit Rijswijk. Tijdens de tentoonstelling heeft net museum ook een leeskist met sprookjesboeken voor kin deren in huis. De plantaardige figuren zijn da gelijks tot en met 3 oktober te bezichtigen aan de Duinvliet- weg in Oostkapelle. Nieuwendijk hebben met Pro mill al een overeenkomst geslo ten over het gebruik van hun percelen land voor de bouw van de turbines. Woordvoerder D. Mol van Pro mill wil eerst de reactie van de gemeente Schouwen-Duive- land op het bezwaarschrift van de Stichting Ouwerkerk af wachten, voordat hij veel ener gie steekt in voorlichting aan de bevolking over doel en bouw van windmolens. De turbines zullen per stuk 1,2 megawatt ge nereren. Volgens Mol zou het project Ouwerkerk met het to taal van 15 a 18 megawatt ruim kunnen voorzien in de energie behoefte van geheel Schouwen- Duiveland. Hoge molens zijn nodig, volgens Mol, om de wei nig beschikbare locaties voor windenergie zo optimaal moge lijk te benutten. „Met 150 tribu nes in heel Zeeland zou de pro vincie haar in 1991 aangegane inspanningsverplichting van 250 megawatt halen", aldus Mol. Daar is dan wel een inhaal manoeuvre voor nodig, want nu komt Zeeland nog niet verder dan circa 45 megawatt. Mol acht de dijken bij Ouwer kerk planologisch beschouwd de meest logische locatie voor De Sasput aan de Sasdijk nabij Schuddebeurs. Mogelijk zal de Gouwe, de natuurlijke grens tussen het oude Schouwen en Duiveland, hier binnen niet al te lange tijd weer in volle glorie stromen. foto Marijke Folkertsma door Nils ten Brinke ZIERIKZEE - Wethouder C. Veerhoek gaat vaart zetten achter de uitwerking van zijn geulénplan voor Schouwen- Duiveland. De Rijksoverheid heeft het onderdeel opgenomen in de onlangs verschenen nota 'Belvedere'. Maar om het herstel van de historische stroom- geulen Gouwe, de Maire en de Ee daad- werkelijkin de praktijk te brengen, zijn meerdere geldschieters nodig, tempert de wethouder de euforie. Veerhoek heeft verheugd geconstateerd dat de Rijksnota Belvedere, Italiaans voor mooi uitzicht, perfect aansluit bij de structuurvisie van de gemeente. „Ik heb de nota zelf nog niet gelezen, maar het centrale idee berust op het principe om de oude landschapsstructuren te herstellen. Dat willen wij ook." Het kabinet wil tussen de periode 2000 en 2003 een kleine zestig miljoen gul den spenderen aan 7 6 in kaart gebrach te Nederlandse Belvedere-gebieden. Hoe hoog de bijdrage wordt voor de twee genomineerde gebieden op Schouwen-Duiveland (de Kop van Schouwen en Duiveland), is nog niet duidelijk. Het Rijk acht met name het herstel van de Gouwe, het Dijkwater en een aantal oude kleine getijdegeulen van belang om de cultuurhistorische identiteit van het eiland te benadruk ken. En dat klinkt de wethouder 'als muziek in de oren'. Juni dit jaar lanceerde hij het idee de stroomgeulen de Maire, de Gouwe en de Ee hun 'waterstructuur terug te geven'. In eerste instantie gaat het om het herstel van het authentieke karakter van het landschapmaar Veer hoek ziet tevens de mogelijkheid voor verdere ontwikkeling van recreatieve activiteiten als kanovaren en fietsrou tes. Hoewel de gedachten van Rijk en ge meente daaromtrent overeenstemmen, verwacht Veerhoek niet dat de financi ële steun van die kant voldoende zal zijn om de plannen snel te realiseren. „De kosten voor zo'n ontwikkelings project lopen in de miljoenen. De om vang daarvan is vergelijkbaar met het plan Tureluur. En de gemeente Schou wen-Duiveland heeft op korte termijn absoluut niet het geld om het plan uit te voeren." Niettemin hoopt de wethouder dat de nota Belvedere het geulenplan in een stroomversnelling brengt. De betrok ken ministeries hebben inmiddels posi tief op de voorzet gereageerd en met bij dragen van diverse maatschappelijke organisaties heeft het plan een serieuze kans van slagen, meent hij. „Tot nu toe is er alleen nog maar een idee geopperd. Dat is weliswaar positief ontvangen op Schouwen-Duiveland, maar er ligt nog geen concx-eet voorstel. Het is zaak dat we daar nu aan gaan werken." door Ali Pankow doorGuido van der Heijden MIDDELBURG - Een forum discussie in boek- en nxultime- diahandel de Drukkerij in Mid delburg moest gisteravond het antwoord geven op de vraag hoe het met de kwaliteit van de Zeeuwse internetsites is ge steld. Dat lukte niet: de forum leden hielden zich eerder bezig met de (on)mogelijkheden en de toekomst van het jongste medi um. Ieder forumlid droeg voorbeel den aan uit de eigen keuken. J. van der Linden, verantwoorde lijk voor de internetsite van de provincie Zeeland, meldde trots dat niet minder dan tweedui zend documenten van de pro vincie sinds kort via een online archief zijn op te vragen. „Han- digvoor journalisten en protest- groepen die de stukken er nog eens op willen naslaan om te we ten wat er precies is besloten", volgens Van der Linden. M. Urgert, beeldend kunstenaar enmaker van de site van het mu seum de Vleeshal in Middel burg, vond dat er nog te weinig gebruik wordt gemaakt van de Mogelijkheden die Internet biedt. Er is volgens hem nog veel teveel van hetzelfde op het web te vinden. zit nu te denken aan een site waar de bezoekers zelf aanpas singen aan kunnen maken. Ik weet het, het is wel gevaarlijk maar het is ook spannend." Ur gert maakt op zijn homepage gebruik van Swiki Swiki. Geba seerd op een Hawaiiaanse ver telcultuur waarbij een verhaal steeds door een volgende wordt aangevuld, is Swiki Swiki nu een techniek op Internet waar mee bezoekers steeds een stukje verder kunnen bouwen aan een website. Vrijheid is voor Urgers van groot belang. „Internet is vrij en dat moet vooral zo blij ven." Publiek P. Bliek is één van de verant woordelijken voor de site van de Zeeuwse band Blof. Voor hem was de site duidelijk meer dan een folder op een beeldscherm. Sinds het met Blof goed gaat, gaat het goed met de site. Het aantal bezoekers is hard ge groeid. ToenBlof voor een opna me van popzender TMF om publiek verlegen zat was een oplossing snel gevonden. „We plaatsten een oproep op de site en in no time hadden we genoeg mensen om de studio meerdere keren te vullen." Het heeft ook zijn keerzijde. In de babbelbox van de Blofsite wordt volgens Bliek driftig ge handeld in illegale kopieën van Blofnummers. „Er is een aardi ge handel aan het ontstaan", wist Bliek. ZIERIKZEE - Het staat bij voorbaat vast dat er een veel heid aan verschillende schilde rijen te zien zal zijn tijdens de tentoonstelling in de Sint Nico- laaskerk in Brouwershaven van maandag 27 september tot en met zaterdag 9 oktober. Expo santen zijn de ruim negentig cursisten van Corrie Tieleman en Anneke Leij dekker. Beide vrouwen geven teken- en schilderles aan zes groepen bij Sociaal Kultureel Werk (SKW) De Lichtboei in Zierikzee en aan drie groepen in hun eigen atelier in Noordgouwe. Leij- dekker begon vijftien jaar gele den op bescheiden schaal met lesgeven bij De Lichtboei. De belangstelling is in de loop der jaren enorm toegenomen. Bo vendien gingen de meeste cur sisten ook niet meer weg. Zodra de vonk was overgeslagen, wil den ze meer leren en het enthou siasme blijkt alleen maar te groeien. Sinds een jaar of zeven geeft ook Tieleman les bij De Lichtboei. Samen met Leijdek- lcer kwam zij tot het besluit een cursusatelier in Noordgouwe te starten. „Wij zijn echte docentes", zeg gen ze over zichzelf. Ze doelen op het feit, dat de lessen best plezierig mogen verlopen. Dat ze voorzien in een sociale be hoefte zelfs. „Maar het gaat niet om een hobbyclub. We stimule ren de deelnemers wel voortdu rend een hoger n i veau na te stre ven", benadrukt Leijdekker. Zij heeft geen sluitende verkla- windmolens. „Ze zouden in een mooie strakke lijn in het ver lengde van de Zeelandburg ko men te staan. Bovendien is dit park goed aan te sluiten op de ringleiding via Goes, Schou wen-Duiveland, Sint Philips- land, Tholen en zo weer naar De Bevelanden." door Aector Dooms MIDDELBURG - Justitie wil van een 27-jarige Rotterdam mer en een 24-jarige man uit Sas van Gent 180.000 gulden terug zien. Dat bedrag zouden ze in tweeënhalf jaar tijd hebben ver diend aan handel in soft- en harddrugs. De delicten dateren uit de tijd dat Rotterdammer nog in Sas van Gent woonde. Officier van justitie D. van der Bel eiste deze ontnemingsvor deringen donderdag tijdens een rechtszitting in Middelburg. De twee behoorden tot een Sas- se groep, die vooral in het uit gaanscircuit drugs verhandeld. Nog drie andere verdachten moeten in het kader van de Plukze-wetgeving voor de rechtbank verschijnen. De ben deleden zouden in totaal een kwart miljoen gulden aan drugswinsten moeten terugbe talen aan de Staat. Uitlatingen De 27-jarige, nu in Rotterdam wonende, verdachte zou bijna anderhalve ton aan de drugs handelhebben verdiend. Als het aan de officier ligt, wordt ditbe- drag aan de Staat betaald. Mocht hij in gebreke blijven, dan hangt hem 520 dagen hech tenis boven zijn hoofd. Raadsman E. Smit wist welis waar dat de berekening was ge baseerd op verklaringen van zijn cliënt, maar hij verzekerde gisteren dat de uitlatingen bij de politie in een andere context moesten worden geplaatst. „Dit is een torenhoog bedrag. Mijn cliënt is uitkeringsstrekker en heeft geen perspectief op een baan. Ik verzoek u de vordering af te wijzen of terug te brengen tot 5000 gulden." Speed De officier bleef bij zijn stand punt. „Ja, dan kan hij mooi gaan feestvieren. De berekening klopt. Alleen zal ik wat onkos ten aftrekken." Smit wilde ver der duidelijk maken dat de ont nemingsvordering in het leven is geroepen voor diegenen die niet willen betalen. „Bij mijn cliënt ligt het anders. Hij kan niet betalen. Dit kan toch nooit de bedoeling zijn geweest van de wetgever." In de beslotenheid van het leslokaal worden de voorbereidingen voor een grote tentoonstelling getrof fen. foto Marijke Folkertsma ring voor het feit dat steeds meer mensen belangstelling to nen voor tekenen en schilderen. Tieleman acht het van belang dat elke cursist individueel wordt begeleid en zijn of haar eigen voorkeur kan volgen. Grote variëteit Aan de ogen van de docentes trekt tijdens de les derhalve een grote variëteit aan stijlen, tech nieken en thema's voorbij. „Soms bieden wij ook een thema aan om nader uit te werken, maar wie daar niet aan toe is, mag bezig bhjven met een eigen onderwerp", zegt Leijdekker. Om het jaar treden de cursisten naar buiten met een expositie. Het andere jaar wordt er een ge zamenlijke kunstreis gemaakt. De eerste tentoonstelling werd destijds in De Bewaerschole in Burgh-Haamstede gehouden, maar daar zijn de exposanten al lang uitgegroeid. De Sint Nico- laaskerk is de aangewezen plek om bijna honderd schilderijen tot hun recht te laten komen. De 24-jarige verdachte uit Sas van Gent zou volgens de officier ruim 35.000 gulden met de ver koop van speed en XTC-pillen hebben verdiend. Hij zou een straf van 140 dagen moeten uit zitten als hij niet betaalt. Der tien maanden zou hij hebben ge deald, maar die termijn klopte volgens raadsman H. den Hol lander niet. „Mijn cliënt heeft 29 weken als tussenpersoon ge werkt. Hij ontving een gulden per pil, terwijl er 200 pillen per week werden verkocht. Ik kom met de losse verkoop van pillen erbij ten hoogste op een bedrag van 7000 gulden uit." Bij beide verdachten had Van der Bel kosten voor telefoon en vervoer (100 gulden per maand) in mindering gebracht, waar door het geschatte voordeel iets lager uitviel. Aan de ontne mingsvorderingen is een ter mijn van twaalf jaar gekoppeld. In de twee ontnemingszaken doet de rechtbank 29 september uitspraak. Infoborden Abdij vertellen historie MIDDELBURG - Wethouder M. L. Strous van Middelburg en Rabobankdirecteur C. L. de Hooge hebben donderdag twee informatieborden onthuld op het Abdij plein. Op de panelen in de Balanspoort en de Koorkerk- hofpoort is informatie lezen over de wereldlijke en religieuze geschiedenis van de Abdij .Drie jaar geleden sloegen de attrac ties op het Abdijplein - Zeeuws Museum, Historama, Lange Jan, kerken en het Roosevelt Study Center - de handen ineen met het doel om de Abdij als dé toeristische trekpleister te pro moten. Dat resulteerde in een dagelijkse opening van de ker ken, een nieuwe doorgang via de Wandelkerk, de kloostergangen naar het Abdij, de presentatie van een Abdijbier, een betere bewegwijzering en rondleidin gen door de Abdij. De onthul ling van de informatieborden vormde het sluitstuk van het project. Sinds de samenwerking is het aantal bezoekers van het complex toegenomen. Tieleman en Leijdekker achten het van belang dat een dergelij ke manifestatie ook bijdraagt aan de onderlinge contacten tussen de deelnemers van de verschillende cursussen in Zie rikzee en Noordgouwe. De expositie in de Sint Nico- laaskerk in Brouwershaven wordt zaterdag 25 september officieel geopend door de beide docentes. De tentoonstelling is voor het publiek toegankelijk van maandag tot en met zater dag van 13.30 tot 16.30 uur. door Rolf Bosboom GOES - De Goese wethouder C. R. M. M. Linssen (CDA cul tuur)'wil niets weten van doem scenario's voor de bouw van de schouwburg. D. W. van de Mer- we (D66), die donderdag in de raadsvergadering voorzichtig een wat pessimistisch geluid liet horen over de financiën, kreeg dan ook direct de wind van vo ren. „We moeten juist van dat pessimisme af!" Van de Merwe had het gewaagd om ook even met 'een wat pessi mistische blik' naar het groot scheepse project te kijken. „We zullen niet de eerste wethouder, het eerste college of de eerste ge meenteraad zijn die tegen grote problemen aanloopt bij het rea liseren van een schouwburg." De D66-fractievoorzitter drong er bij Linssen op aan tegenval lers 'onverwijld' aan de raad te melden. Na de felle reactie van de wethouder zei Van de Merwe zijn houding te veranderen in 'een positief-kritische benade ring'. De gemeenteraad stemde gis teravond in met een voorschot van 350.000 gulden voor een theater op de locatie van druk kerij Oosterbaan Le Cointre aan de Westwal. Het geld is no dig om geen tijd verloren te la ten gaan en de planning, gericht op een openingsdatum van sep tember 2002, niet in de war te brengen. Pas bij de behandeling van de begroting 2000, eind dit jaar, beslist de raad over de in vestering van veertien miljoen gulden. Gezien eerdere uitspra ken van de Goese politiek is dat nauwelijks meer dan eeniomxa- liteit. Principieel Ook SGP/GPV/RPF stemde gis teravond in met het voorstel, hoewel de fractie tegen de schouwburg is. Behalve dat de partij vindt dat er sprake is van 'principieel verwerpelijke acti viteiten', zei fractievoorzitter C. F. Möhlmann het ook een 'fi nancieel te hoog gegrepen pro ject' te vinden. Zijn fractie heeft altijd gepleit voor een zalencen trum in plaats van een theater. Desondanks gaf de partij 'nood gedwongen' haar zegen aan het voorschot van drieënhalve ton. „We willen ons niet aan onze verantwoordelijkheid onttrek ken", aldus Möhlmann. „Het eigenlijke werk gaat be ginnen", zei P. Favier (CDA). „In 2002 is Goes weer een echte cen trumstad!" Hij drong er wel sterk op aan het budget goed te bewaken en alert te zijn op de renteontwikkeling. Hij pleitte ervoor in dat opzicht de risico's voor de gemeente zoveel moge lijk te beperken. WD'er R. Strating maande de wethouder tot 'grote spoed' met het project en zei te hopen dat de ingewik kelde organisatiestructuur de voortgang niet belemmert. Garanties Via een aparte commissie wordt de gemeenteraad betrokken bij de voorbereiding en bouw van de schouwburg. Eerder wilden met name PvdA en Groenlinks garanties dat de politiek kan meekijken en -praten in het to tale traject, dus ook bij de lo pende selectieprocedure voor de architect. Beide fracties zeiden erop te vertrouwen dat dat ook gebeurt. „We gaan ervan uit dat we het hele proces van dichtbij kunnen volgen en indien nodig vroegtijdig aan de bel kunnen trekken", aldus R. G. P. van den Boorn (GroenLinks). Wethouder Linssen onder streepte dat hij het 'absoluut noodzakelijk' vindt dat de raad meedenkt. „De nauwe betrok kenheid is niet alleen gewenst, maar ook vereist. Onze intentie is duidelijk: samen met u maken we er een prachtige klus van." Auto gestolen KAMPERLAND - Op een bun galowpark bij Kamperland is in de nacht van woensdag op don derdag een auto gestolen. Het gaat om een donkergrijze Mer cedes 124T stationcar met het Duitse kenteken GL-RA 6. De auto is 40.000 gulden waard. Molukse middag BURGH-HAAMSTEDE - De Schouwse afdeling van de Ne derlandse Vereniging Voor Huisvrouwen (NWH) opent dinsdag 21 september het nieu- \ve activiteitenseizoen met een Molukse middag. De bijeen komst in de gereformeex'de kerk van Burgh-Haamstede begint om 14 uur. Aan de middag wordt medewerking verleend door een zang- en dansgroep uit Oost- Souburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 43