Harder rijden in nacht van tafel CDA kiest in nieuw zorgplan voor vaste ziekenfondspremie 10," Kamermeerderheid vraagt meer armslag voor politie Ritsen is zinloos Tekort aan materialen bedreigt bouw binnenland 3 Vluchtelingenorganisaties kunnen niet door één deur BVD ontkent inseinen Molukse gemeenschap D66 vreest bij vmbo voor herhaling studiehuisdebacle Op dronk Maximum-snelheid Randstad blijft 100 km/u Koninklijke demarrage vrijdag 17 september 1999 'alm komt op oor pomphouder lij Europees Hof IEN HAAG - Nederland gaat ij het Europees Hof in Luxem- urg pleiten voor steunverle- ing aan pomphouders in de Volgens minister (Financiën) is er geen van ongeoorloofde aan ondernemin- en, maar van compensatie voor ooroplopend milieubeleid. )e bewindsman kondigde dit oornemen gisteren in de Twee- e Kamer aan. Nederland stapt aar de Europese rechter om het esluit van de Eui'opese Com- aan te vechten. Die in juli dat de steunre- voor slechts 183 pomp- in de grensstreek mag Zo'n 450 andere pomp- tations moeten de ontvangen teun terugbetalen. )e omzet van de pomphouders 5 teruggelopen door de verho- jngvan de accijns op brandstof a 1997. Veel automobilisten in iet grensgebied rijden sinds- naar Duitsland om te tan- De Kamerleden Stroeken CDA) enHofstra (WD) stelden de indexering van de ben- met het oog op de met Duitsland )er 1 januari achterwege te Ia ën. Zalm wees dat van de hand. Ie indexering is wettelijk vast- lelegd. Bovendien zou een der- jelijke maatregel de schatkist iOO miljoen gulden kosten. ANP ROTTERDAM - Prins Willem-Alexander schatert het uit als blijkt dat hij tijdens de opening van de Tweede Heinenoordtunnel een fotograaf niet 'los' kan rijden. De be doeling was dat de prins met schoolkinderen de tunnel zou inwijden door er door heen te fietsen. De prins vergat de kinderen echter en probeerde met een demarrage de pers foto Ed Oudenaarden/ANP door Margit Kranenburg DEN HAAG - Het CDA wil een nieuw stelsel van ziektekosten verzekeringen. Een vaste pre mie moet in de plaats komen van de inkomensafhankelijke zie kenfondspremie. Mensen met een laag inkomen krijgen nog een zorgsubsidie. De CDA-Tweede-Kamerfractie lanceert die voorstellen in het plan 'Naar meer menselijke van onze redactie binnenland UTRECHT - Vluchtelingen Organisaties Nederland (VON) heeft haar samenwer king met Vluchtelingenwerk Nederland (VWN) opge schort. Aanleiding daarvoor is de aankondiging dat VWN voortaan alleen nog hulp biedt aan 'echte' vluchtelin gen. Dat heeft directeur F. Öz- gümüs van VON, een koepel van 230 organisaties van vluchtelingen, gisteren ge zegd. De uitlatingen van het VWN-bestuur over het on derscheid tussen soorten vluchtelingen leidden tot 'een lawine van bezorgde maar vooral ook veront waardigde reacties vanuit onze gemeenschap', schrijft vice-voorzitter J. Achttien- ribbe-Buij.s van. VON in een brief aan de vereniging. Het bestuur van VWN heeft het VON-bestuur in een schriftelijke reactie uitgeno digd voor een persoonlijke ontmoeting om over de kwes tie te spreken. Maar het bestuur van VON neemt geen genoegen niet de uitnodiging, zei Özgümüs. Voordat een gesprek kan plaatsvinden, moet het VWN-bestuur volgens haar eerst opheldering geven over zijn standpunten. Adjunct-directeur E. Naz.ar- ski zei begin juni dat VWN voortaan prioriteit, geeft aan de opvang van mensen die in het eigen land niet veilig zijn, of die bij terugzending naar het land van herkomst het risico lopen op een onmense lijke of vernederende behan deling. Economische 'vluch telingen' horen daar niet.bij. ANP maat in de gezondheidszorg', dat vandaag wordt gepresen teerd. In het CD A-stuk verdwijnt de ziekenfondsgrens voor werkne mers. Het inkomen speelt geen rol meer bij de berekening van de premies. Iedereen kan ldezen tussen een particuliere verzeke ring tegen ziektekosten of aan sluiting bij het ziekenfonds nieuwe stijl. Nadeel van vaste premies is dat vooral gezinnen met kinderen en een gezamen lijk jaarinkomen van 40.000 tot 50.000 een veel hogere pre mie zouden moeten betalen dan nu het geval is. Om dat op te los sen, bepleit het CDA een over gangsregeling en de invoering van zorgsubsidies. Het plan borduurt voort op het CDA-voorstel de kosten voor wonen, zorg en kinderen elk aan een maximumpercentage van het inkomen per huishouden te binden. Wie daarboven komt, kan een subsidie M-ijgen. Het plan sluit ook aan op het streven om maatschappelijke organisa ties en mensen zelf meer verant woordelijkheid en keuzemoge lijkheden te geven. De 31 ziekenfondsen moeten worden verzelfstandigd en zich sociaal opstellen. Verzekerden tot 35 jaar worden verplicht ge accepteerd. De premies zijn niet afhankelijk van leeftijd. Wie eenmaal ergens is verzekerd, kan niet worden gedwongen over te stappen. Voor de langdurige verzorging en verpleging blijft de AWBZ (Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten). Patiënten krij gen meer invloed omdat zij met een soort persoonsgebonden budget hun verzorging kunnen 'kopen'. De eigen bijdragen ver dwijnen, evenals de vele beoor delingen wie welke zorg waar voor nodig heeft, Het CD A-plan voor het nieuwe zorgstelsel kost 2,2 miljard gul den. Het bedrag is volgens de opstellers na tien jaar terugver diend omdat veel bureaucratie zal verdwijnen. Ook de wacht lijsten behoren tot het verleden. Het plan is niet doorgerekend door bijvoorbeeld het Centraal Plan Bureau. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een meerderheid van WD, PvdA D66 en CDA in de Tweede Kamer pleit voor het uitbreiden van de bevoegdhe den van de politie. Dé fracties stellen dat de bevoegdheden voor de politie om wapens op te sporen toereikend moeten, zijn. Op dit moment is dat volgens de fracties niet altijd het geval. Een verbod op de verkoop van bepaalde wapens is 'een sympa thiek signaal', vindt VVD'er Niederer. Zowel hij als Van de Camp (CDA) denken dat dit al leen zin heeft als dat verbod ook in omringende landen geldt. De Kamer vindt dat de politie auto's mag doorzoeken op wa pens. De bevoegdheden die de politie nu heeft zijn niet ruim genoeg. Dat leidt tot absurde si tuaties, constateert PvdA- Kamerlid Van Heemst. Als de politie bij een verkeerscontrole wapens aantreft in een auto, mag ze die niet in beslag nemen. De douane mag dat bijvoor beeld wel. De ministers Korthals (Justitie) en Peper (Binnenlandse Zaken) lieten in april weten de be voegdheden van de politie voor lopig niet te willen uitbreiden. De bewindslieden onderzoeken nu wat de politie al kan doen binnen de huidige regelgeving. Ze heeft al enkele mogelijkhe den om mensen preventief te fouilleren, of om woningen en auto's te doorzoeken, onderstre pen zij. Overigens lijkt het voorstel van Korthals om illegaal wapenbe zit en -handel strenger te be straffen. te kunnen rekenen op de steim van de Tweede Kamer. De WD -bewindsman wil dat de celstraf voor verboden vuurwa penbezit omhoog gaat van ne gen maanden tot vier jaar. Op il legale wapenhandel komt een gevangenisstraf van acht jaar te staan. Nu is dat nog vier jaar. ANP Bonden wijzen sociaal plan Gasunie af GRONINGEN - De vakbonds leden van FNV, CNV en VHP hebben gisteravond niet inge stemd met het sociaal plan dat Gasunie heeft voorgelegd. Zij vinden het bod van hun bedrijf onvoldoende. Gasunie noemde het eerder een uitstekend pak ket en stelde niet meer te willen bieden. Eerder stemden de leden van CNV Bedrijvenbond en de VHP al tegen. Door de tegenstand loopt de reorganisatie van Gas unie vertraging op. De onderne mingsraad moet nog adviseren over de plannen van Gasunie, maar heeft gezegd dat pas te doen als er een sociaal plan is. Gasunie wil het personeelsbe stand met tweehonderd banen terugbrengen naar 1400. De on derneming schrapt driehonderd banen, maar er komen ook hon derd nieuwe functies bij. Bestuurder H. Korthof van FNV Bondgenoten stelt dat het bij een rijk bedrijf als Gasunie niet nodig is dat mensen in de WW terechtkomen. Volgens hem re organiseert Gasunie onder druk van de grootaandeelhouders Shell en Esso die beiden voor een kwart eigenaar zijn. Op dinsdag 21 september praten de bonden weer met Gasunie. ANP van onze redactie binnenland RIDDERKERK - Een woord voerder van de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) ont kent dat de Molukse gemeen schap in Nederland is gewaar schuwd voor acties van 'Indonesische terroristen'. A Tuparia (49), voor de PvdA lid van Provinciale Staten van Drenthe en lid van de Molukse eenheidspartij Badan Persa- tuan had verklaard dat de Mo- lukkers door de BVD waren in geseind. Tuparia zei dat een groep van vijftig Indonesiërs van hun re gering de opdracht had gekre gen de christelijke en islamiti sche Molukkers in Nederland tegen elkaar in het harnas te ja gen. Doel van him missie zou zijn de aandacht op de onlusten op de Molukken en in Oost-Ti- mor af te leiden. Volgens de woordvoerder van de BVD is er geen sprake van dat de BVD informatie heeft over mo gelijke terreurdaden tegen Mo lukse doelen in Nederland. Na het ontstaan van de geruchten riep de Badan Persatuan in Den Haag onmiddellijk de ordedien sten van Molukkers op tot grote waakzaamheid. Volgens woord voerder Tatipakalawan van de Badan Persuatan is de groep In donesiërs met hulp van een be vriende zakenman en zoon van oud-president Soeharto via Aken ons land binnengekomen. De voorzitter van de Molukse wijM-aadinCapelle aan denlJs- sel, H. Manusama, maakt zich geen zorgen. „We zijn niet bang voor provocaties. Natuurlijk kennen we de geruchten, maar die bestaan al twee weken. We hebben geen waarschuwing van de BVD gekregen, en ook niet via onze eigen kanalen." GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Tweede Kamer is bezorgd over de vernieuwing van het voorbereidend middel baar beroepsonderwijs (vmbo). Scholen bereiden zich vanaf dit schooljaar voor, maar kunnen in veel gevallen niet zeggen of ze op tijd klaar zijn. Kamerlid Lambrechts (D66) wil de hele operatie uitstellen. Het vmbo (vbo en mavo) moet de aansluiting op het middelbaar beroeps onderwijs (mbo) verbe teren. Nu halen veel leerlingen geen diploma op het mbo. Daar naast voorziet de vernieuwing in een reorganisatie van de vele noodlijdende technische vbo- afdelingen en er komt een nieu we vorm van opvang voor leer lingen die moeite hebben met le ren. Volgens het Kamerlid Lam brechts dreigt de operatie het slachtoffer te .worden van de zelfde problemen die eerder de basisvorming en het studiehuis troffen. Veel leraren weten niet wat de bedoeling is, er is onze kerheid of de nieuwe boeken op tijd klaar zijn en het ontbreekt leraren aan tijd om zich goed voor te bereiden. Bovendien verscheen onlangs een advies van De Onderwijsraad dat het lesprogramma te theoretisch en overladen noemt. Lambrechts drong net als enke le maanden geleden aan op uit stel, maar kreeg geen steun. Vol gens Hamer (PvdA) verloopt de invoering redelijk, en Mosterd (CDA) gunt staatssecretaris Adelmund (Onderwijs) het voordeel van de twijfel. Comiel- je (WD) wil eerst meer duide lijkheid over de boeken. ANP (Advertentie) Chateau Bernones Ruton 1998 Haut-Médoc, Cru Bourgeois 75cl 1W GALLI& GALL Aanbieding B geldig r/m 28 september 1999, jolang de voorraad strekt. Voor uw dichtstbijzijnde Gall St Gall, bel: 023 - 56 60 555. van onze redactie binnenland NOORDWIJK - Een groot te kort aan arbeidskrachten en bouwmaterialen vormt een be dreiging voor de aanleg van woonwijken, de Tweede Maas vlakte en grote infrastructure le projecten als de Betuwelijn en Hogesnelheidslijn-Zuid. Dat is de conclusie uit een onderzoek van bureau Beren- schot, dat gisteren op het con gres Groei in de wég in Noord- wijk werd gepresenteerd. Om het tij te keren dienen bedrij ven, overheid en onderwijsin stellingen samen naar oplos singen te zoeken in een op te richten Nationaal platform voor infrastructurele werken. Volgens voorzitter L, Brink man van het Algemeen Ver bond Bouwbedrijf dreigt een tekort aan zand en grind, maar zijn die problemen beheers baar. Brinkman hield een plei dooi voor vernieuwende bouw methoden, waarbij meer gebruik wordt gemaakt van puilt. Ook import van grond stoffen biedt uitkomst. Nijpen der is volgens de bouwbaas het tekort aan arbeidskrachten, zoals uitvoerders, metselaars en timmerlieden. Uit het onderzoek van Beren schot blijkt dat de Hoge Snel heidslijn 75 procent van alle hijskraancapaciteit in Neder land opeist. Tel daar de aanleg van de Betuweroute en groot schalige woning- en kantoor bouw bij op en vervolgens blijkt zonneMaar dat Neder land te veel tegelijk wil, stellen de onderzoekers. Zand en grind zijn er wel, maar kunnen niet allemaal tegelijk gewonnen worden. Berenschot suggereert dat de materialen in op tijd in 'winputten' moeten worden opgeslagen. In uiterste nood is zand uit de Noordzee te halen, maar dat moet eerst worden ontzout. ANP/ GPD Onderzoek mensensmokkel DEN HAAG - Er komt een onderzoek naar de mogelijke be trokkenheid van medewerkers van de Nederlandse ambassa de bij de smokkel van Nigeriaanse meisjes naar Nederland. Dit heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren ge meld. De organisatie Terre des Hommes stelde eerder dat de Neder landse ambassade in Nigeria een belangrijke rol bij de men sensmokkel speelt. Handelaren die de jonge meisjes onder valse voorwendselen op het platteland ronselen, betalen dui zenden guldens voor een visum naar Nederland. Dat bedrag betalen zij vervolgens aan medewerkers van de Nigeriaanse Immigratiedienst, die nauw contact hebben met de Nigeriaanse ambtenaren van de Nederlandse ambassade. Die stellen in ruil voor geld een valse visumaanvraag op. ANP Galstenen Korthals spelen op TURKU - Minister van Justitie Korthals is gisteren voor spoedonderzoek naar een ziekenhuis in het Finse Turku ge gaan, nadat hij was getroffen door ernstige maagklachten. Kort medisch onderzoek wees uit dat de bewindsman een aanval van galstenen heeft gehad. Aanvankelijk werd reke ning gehouden met een voedselvergiftiging. Korthals zou gisteren in Turku een informele^ vergadering van de Europese ministers van Justitie en Binnenlandse Zaken bijwonen. Door de ziekteverschijnselen heeft de bewindsman niet aan het overleg kunnen deelnemen. ANP Herfkens houdt hand op de knip DEN HAAG - Minister Netelenbos van Verkeer wil dat haar collega Herfkens voor Ontwikkelingssamenwerking geld be schikbaar stelt voor modernisering van het Surinaamse vliegveld Pengel (voorheen Zanderij). Ze stelt dat vandaag aan de orde in de ministerraad. Herfkens is niet van plan de beurs te trekken. Investeringen in Pengel zijn volgens Netelenbos noodzake lijk, omdat de luchthaven binnenkort niet meer aan de inter nationale veiligheidseisen voldoet. Herfkens vindt dat Nederland vast moet houden aan het be leid dat er geen geld naar Suriname gaat zolang daar nog geen sprake is van goed bestuur. ANP GroenLinks boycot Prinsjesdag DEN HAAG - De Tweede-Kamerleden Van Gent, Singh Var- ma, Vendrik en Van der Steenhoven en de senatoren Pitstra en Platvoet (allen GroenLinks) hebben de voorzitter van de Ver enigde Vergadering der Staten-Generaal, Korthals Altes, la ten weten dat ze op Prinsjesdag niet in de Ridderzaal aanwe zig zullen zijn. „De reden voor onze afwezigheid is dat Prinsjesdag in hoge mate een ceremonieel karakter heeft, waarbij met het oranje bitter de monarchistische gevoelens maximaal gaan stromen. Wij bezitten deze gevoelens niet", aldus de GroenLinkse volksvertegenwoordigers. „Als tegenstanders van erfelijke staatsfuncties zouden wij onwaarachtige deelnemers zijn aan de bijeenkomst in de Ridderzaal." ANP Spuitgasten met lange vingers EMMEN - Het brandweerkorps van Emmen is in opspraak geraakt door verhalen over diefstal van spullen tijdens het blussen van een brand. Daarbij zijnmeerdere spuitgastenbetrokken. Na verhoorzijn twee leden van het beroepskorps inmiddels 'geschorst'. Het duo zit met betaald verlof thuis. Burgemeester P. van der Velden zegt de affaire te betreuren. „Een overheidsdienst moet zijn werk integer doen." Hij heeft de Drentse hoofdofficier van justitie deze week gevraagd een onderzoek in te stellen naar mogelijk strafbare feiten. GPD ïeluidsoverlast wil nu grotendeels dit laatste deel van de af- af. Om de maximum- op de wegen op te oeren, moet namelijk de ge- voor omwonen- en worden beperkt door de laatsing van geluidsschermen. VdA'er Pronk liet enkele we en geleden al weten geen geld hebben voor 'Mlometers glas onze redactie binnenland HAAG - Minister Netelen van Verkeer wil af van de af haak in het regeerakkoord dat savonds en 's nachts 120 kilo- aeter per uur mag worden gere- |en op snelwegen in de Rand- lad. Volgens de PvdA-minister :an dit alleen als er langs som- aige wegen geluidsschermen gebouwd. Daar heeft collega Pronk van geen geld voor. WD-ministers in het kabi- niets in het voornemen de minister van Verkeer. )ok de WD-fractie in de Twee- Ie Kamer vindt dat Netelenbos ich aan het regeerakkoord loet houden. Daarin staat dat Ie maximumsnelheid tussen 7 iiir 's ochtends en 19 uur 's zal worden terugge tot honderd kilometer uur op alle snelwegen in de en op de A16 (Rotter- en A58 (Breda- Tussen 19 uur en 7 iur 's ochtends zou de maxi- aumsnelheid op al deze wegen onderdtwintig kilometer per :m worden. en beton langs de wegen'. Vol gens voorlopig berekeningen zouden deze geluidsweringen zeker een miljard gulden kos ten. Overigens wil Netelenbos op veertig kilometer van de in to taal 530 kilometer autosnelweg in de Randstad 's nachts wél een maximumsnelheid van 120 ki lometer per uur invoeren. De overlast langs deze trajecten zou gering zijn. De Tweede Kamer toonde zich vorig jaar al niet gelukkig met de veranderingen. In de rest van Nederland geldt, tenzij anders aangegeven, overdag en 's nachts 120 kilometer per uur. Het kabinet praat vandaag over het voorstel van Netelenbos. GPD/ANP door Lex de Jonge DELFT - De file-aanpak van de overheid faalt. Delfts onderzoek wijst uit dat 'ritsen' (om en om invoegen) geen bijdrage levert aan betere door stroming van het verkeer. Bovendien toont een tweede studie aan dat het inhaalverbod voor trucks tijdens de spits zelfs averechts kan werken. Uit het rits-onderzoek van het Laboratorium voor Verkeerskunde van de TU Delft blijkt dat fi les niet worden verkleind of voorkomen wanneer automobilisten bij wegversmallingen om en om van rijstrook wisselen. Opvallend is dat minister Netelenbos van Verkeer in juli juist een speciale campagne is begonnen om het ritsen te bevorde ren, hoewel de resultaten van het onderzoek vorig jaar al bekend waren. De minister zei de 'maatre gel' belangrijk te vinden, omdat de automobilist zich dan 'veiliger voelt en het idee heeft dat het in voegen soepeler verloopt'. Volgens onderzoeker Dijker bestaat er een ver keerd beeld over het ontstaan van files bij het in voegen. De algemene gedachte is dat automobilis ten moeten remmen als ze van rijbaan wisselen bij een wegversmalling. Achteropkomende automo bilisten zouden hierdoor steeds harder gaan rem men, waardoor een opstopping ontstaat. De praktijk is anders, stelt Dijker: „Automobilis ten wisselen juist heel goed van rijstrook. Het punt is dat ze tijdens het invoegen een kleinere af stand tot hun voorgangers accepteren dan nor maal. Als ze hebben ingevoegd, willen ze weer meer ruimte scheppen en pas dan ontstaat de file. Ritsen heeft op dit proces dus geen invloed." Bo vendien speelt mee dat trucks langzaam optrek ken, zodat in de file 'grote gaten' vallen. Ook het nut van het inhaalverbod voor vrachtwa gens tijdens de spits lijkt twijfelachtig. Een pro motieonderzoek aan de onderzoeksschool Trail toont aan dat het verbod dat in oktober wordt uit gebreid, soms zelfs averechts kan werken. Dat heeft onder meer te maken met 'fantoom-files': opstoppingen die uit het niets lijken te ontstaan, maar het gevolg zijn van trage reacties in drukke en moeilijke verkeerssituaties. Een inhaalverbod versnelt het ontstaan van zulke files. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3