Ouderen gekant tegen hangplek Jarige laat kastanje vertroetelen Tholen verkiest inzet ambulance West-Brabant Beter Wonen naar oude belastingkantoor Twijfel over kansen centrale dokterspost zeeland Pronk zet rem op fabriekswinkel Oostburg op bres voor Borssele Zeeuwse bibliotheek dicht Autokrakers aangehouden Automobiliste belandt in sloot Drankrijder trekt schadespoor dijkbewoners willen geen jeugd parkeerterrein Zierikzee Cd-spelers uit auto's gestolen Dansspektakel lets op Bach vrijdag 17 september 1999 rigor Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Schouwse woningbouwvereniging Beter fl'oneu verruilt half oktober haar kantoorpanden aan de Calandweg in Zierikzee voor het door de vereniging aange kochte, voormalige belasting kantoor aan het Kerkhof Zuidzijde. De leegkomende kantoren worden verhuurd. Beter Wonen zetelt nu nog in twee los van elkaar staande panden. Een deel van de bega ne grond van het flatgebouw op de hoek van de Calandweg en de Caustraat huisvest perso neel van de woningbouwcor poratie en hetzelfde geldt voor een vrijstaande voormalige ga rage er tegenover. Terwille van de toekomstige huurder - wie dat is, wil adjunct-directeur A M. J. de Ceuster van Beter Wonen niet zeggen - krijgt het vrijstaande, leegkomende kan toorpand een bescheiden aan bouw. De kantoorruimte in het flatgebouw wordt eveneens verhuurd. Bouwaanvraag De gemeente moet de verbou wing nog goedkeuren. Het col lege staat er welwillend tegen over. De Ceuster gaat er voorzichtig vanuit dat die po sitieve houding betekent dat een bouwaanvraag door Beter Wonen geen problemen ople vert. Desalniettemin gaat het volgens hem nog wel enkele maanden duren eer de verbou wing is gerealiseerd en het pand klaar voor verhuur. Een andere stek stond al lange re tijd op het verlanglijstje van de woningbouwvereniging. Het werken in twee afzonder lijke gebouwen, ook al staan ze heel dicht bij elkaar, belem mert volgens de Beter Wonen directie de efficiëncy. Ook wordt de nieuwe locatie aan de rand van het Zierikzeese cen trum beter geacht dan die in buitenwijk Malta. Beter Wonen besloot eind 1997 tot aankoop van het voormali ge belastingkantoor. Aanvan kelijk was het de bedoeling dat al in 1998 verhuisd zou worden naar het nieuwe pand, maar door allerlei omstandigheden is dat proces vertraagd. De ver huisdatum is nu vastgesteld op 14 oktober. In het nieuwe on derkomen worden ongeveer 35 personeelsleden gehuisvest. Een bescheiden deel van het gebouw wordt verhuurd aan Waterschap Zeeuwse Eilan den. LELYSTAD - Minister Pronk (VBOM) heeft de komst van een 'fabriekswinkel' naar Lelystad voorlopig geblokkeerd. Hij heeft de vergunning die de gemeente had verstrekt voorde be nodigde grondverkoop aan de projectontwikkelaar ge schorst, omdat hij eerst meer wil weten over het grootschalige winkelcomplex., waar merkkleding met korting wordt ver kocht. De schorsing duurt tot 1 maart 2000. Als redenen voert Pronk aan dat Lelystad zich niet aan de pro cedures heeft gehouden. De gemeente heeft geen bestem mingsplan geaakt voor het gebied waar de winkel zou komen. Ook is de vestiging strijdig met de wet. De gemeente legt zich voorlopig bij de schorsing neer, aldus een woordvoerster. ANP OOSTBURG - De gemeente Oostburg spant zich in om de kerncentrale in Borssele langer open te houden dan 2004. Een raadsmeerderheid nam donderdag een motie aan, waarin zij er bij de Tweede Kamer op aandringt de centrale niet te slui ten. De PvdA en D66 wilden zich niet achter de motie scharen. Zij vonden dat de gemeente moest inzetten op compensatie voor het verlies aan werkgelegenheid bij de kerncentrale. In de commissie algemene bestuurlijke aangelegenheden wordt maandag afgesproken op welke manier dat gaat gebeuren. MIDDELBURG - De Zeeuwse bibliotheek in Middelburg is maandag 4 en dinsdag 5 oktober gesloten. Tijdens deze dagen gaat de oude ingang dicht en worden de nieuwe entree en het beveiligingssysteem in gebruik genomen. Vanaf woensdag 6 oktober komen bezoekers de bibliotheek binnen door een draaideur, waarna ze via poortjes direct linksaf gestuurd worden naar de innamebalie. De verbouwing is dan nog niet ten einde; er wordt nog gewerkt aan een nieuwe balie, aan de verlichting en het leescafé. SINT PHILIPSLAND - Een man uit Tholen en een Brabander zijn aangehouden voor het openbreken van een aantal auto's in de Anna Jacobapolder op Sint Philipsland. In de nacht van woensdag op donderdag werd een in de buurt wonende agent door getuigen van de kraak gewaarschuwd. Deze zag al snel een onbekende auto rijden met daarin de Brabantse verdach te. De Tholenaar wist te ontkomen, maar kon de volgende ochtend alsnog worden aangehouden. RITTHEM - Een 21-jarige Middelburgse automobiliste is donderdagochtend rond negen uur gewond geraakt bij een eenzij dig ongeluk. De vrouw, die over rijksweg A5 8 in de rich ting van Vlissingen reed, raakte ter hoogte van Ritthem de macht over het stuur kwijt. Zij sloeg over de kop en belandde in de sloot. De auto werd geheel vernield. De politie vermoedt dat het ongeluk gebeurd is doordat de automobiliste de plaat selijke werkzaamheden aan de weg te laat in de gaten had. PHILIPPINE - Een 33-jarige man uit Sas van Gent heeft in de nacht van woensdag op donderdag zijn rijbewijs moeten inle veren. De automobilist raakte in Philippine drie geparkeerde voertuigen en een lantaarnpaal. De politie hield de man aan en liet hem een blaastest doen. Hieruit bleek dat de man ruim drie keer zoveel gedronken had als toegestaan. Depolitie nam zijn rijbewijs in en maakte pro ces-verbaal op. De man moet voor de rechter verschijnen. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De oudere bewo- ners van de huizen in het 's Heer Lauwendorp in Zierikzee ver- jetten zich tegen een JOP, een ontmoetingsplaats voor jonge ren op het tegenover hun wonin- jen gelegen parkeerterrein. Het Gemeentebestuur is in samen spraak met de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland al lange I tijd op zoek naar een plek waar jongeren tussen twaalf en zes den jaar simpelweg kunnen sa menkomen zonder dat daar uit gebreide en dure voorzieningen voorgetroffen moeten worden. Ka overleg met de betrokken jeugd maakte de gemeente in overleg met jeugdwerkleider Jaap Elenbaas een keus uit tien voorgestelde locaties. Het parkeerterrein aan het 's Heer Lauwendorp leek hen een uit stekende plek. De enige voor zieningen die er in hun optiek moesten worden getroffen, wa ren een afdakje om droog te kunnen staan en een bank om te zitten. VLISSINGEN - In de nacht van woensdag op donderdag in Vlis singen is ingebroken in twee au to's. In beide gevallen werd de ra- dio/cd-speler werd gestolen. Van de auto's werd een portier raam ingeslagen. De voertuigen stonden geparkeerd aan de An na Blamanlaan en aan de Nico Engelschmanlaan De bewoners van het 's Heer Lauwendorp zijn enorm ge schrokken van dit plan. Tijdens een bijeenkomst met Elenbaas en wethouder P. W Berrevoets- Ringelberg uitten zij hun grie ven over de situatie op het be treffende parkeerterrein. Zonder dat deze locatie nadruk kelijk als jongeren ontmoe tingsplaats is aangewezen, is er al van alles mis op deze plek, volgens de bewoners. Zo erge ren zij zich aan het openbaar urineren en het wildkamperen dat hier vaak gebeurt. Onverhard Verder is het terrein onverhard. Dat leidt tot enorme stofwolken als automobilisten en bromfiet sers met hoge snelheid aanko men en wegrijden. De bewoners vrezen voor verdere verpaupe ring als het parkeerterrein als JOP wordt aangewezen. Jaap Elenbaas betreurt de stel- lingname van de mensen uit het 's Heer Lauwendoi-p. Hij heeft getracht hen duidelijk te maken dat er toch een plek moet komen voor deze jongeren. „Ouderen hebben toch ook hun eigen ont moetingsplaatsen? Kijk bij voorbeeld maar eens naar 't Sas." Elenbaas erkent dat het in het verleden moeilijk is gebleken met de betreffende jongeren af spraken te maken. Problemen voorheen in jeugdsoos De Pit en later de Morgue maakten het er niet eenvoudig op een geschikte ontmoetingsplek voor deze groep te vinden. „Bij deze jon geren ontbreekt vaak het soort 'wij-gevoel' dat je bij andere jeugdsozen in de regio ziet en waar de jeugd zich verantwoor De bewoners van het 's Heer Lauwendorp vrezen overlast als op het parkeerterrein in hun straat een jongerenontmoetingsplaats wordt in gericht. foto Marijke Folkertsma delijk toont voor de omgeving waar ze vertoeven", aldus Elen baas. Toch zal het, volgens hem, bij welke JOP dan ook nodig zijn om afspraken met elkaar te maken. Volgens de jeugdwerk leider zijn de jongeren vaak inventief genoeg zelf een ont moetingsplek te creëren. In Zie rikzee bijvoorbeeld scholen ze vaak samen onder De Beuze, bij het pand van de voormalige Al- di in Poortambacht, onder de nissen van de Zuidhavenpoort of op pleinen van basisscholen. Zo lang ze geen schade aanrich ten, gaat het goed. Vaak echter komen er klachten van verniel de dakgoten, afgerukte regen pijpen of glasscherven in de zandbak. Als de jongeren zich aan de af spraken houden, moet het vol gens Elenbaas mogelijk zijn uit eindelijk een JOP voor hen te vinden. Wat betreft de locatie 's Heer Lauwendorp wil de gemeente nu eerst bekijken of ze nog tot overeenstemming kan komen met omwonenden. door Rolf Bosboom SINT-MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen wil dat de am bulancedienst van het Streek- gewest Westelijk Noord-Bra bant de vergunning krijgt voor het ambulancevervoer op Tho len. Volgens het college van bur gemeester en wethouders is de kwaliteit van het ziekenvervoer bij de andere twee kandidaten, De Bevelanden en Delta Noord, onvoldoende gegarandeerd. De provincie Noord-Brabant heeft de vergunning openge steld toen bleek dat de huidige vervoerder op Tholen, Delta Noord, door een administratie ve fout van elf jaar geleden for meel zonder vergunning rijdt. Noord-Brabant is, voordat zij in november een besluit neemt, verplicht advies te vragen van de provincie Zeeland. Gedeputeerde Staten van Zee land willen dat ambulance dienst De Bevelanden de ver gunning krijgt. Het argument is dat landelijk de hulpverle ningsdiensten waarschijnlijk op elkaar worden afgestemd op basis van de politieregio's. Tho len valt wat de politie betreft onder Zeeland en voor de ambu lance en brandweer onder Bra bant. Bovendien, zo zeggen GS, fu seert deBevelandse ambulance dienst op 1 januari 2000 met de andere diensten boven de Wes- terschelde, zodat er een dienst ontstaat die groot genoeg is om ook op Tholen de kwaliteit van de zorgverlening te garanderen. Voordat provincie Zeeland ad vies uitbrengt aan Noord-Bra bant wil zij de mening van de ge meente Tholen horen. Het Thoolse college trekt de argu menten van GS in twijfel. Vol gens B en W ontstaan er problemen als er een tweede ambulance op het eiland nodig is en die van Schouwen-Duive- land of de Bevelanden moet ko men. De wettelijke aanrijtijd komt dan in de knel. Kostbaar De oplossing is permanent een tweede ziekenwagen op Tholen te stationeren of afspraken te maken met een dienst uit een aangrenzende regio. Beide op ties zijn kostbaar. Het Thoolse college heeft echter geen hoop op extra geld, gezien de al be staande tekorten bij het ambu lancevervoer in Zeeland en de 'financiële perikelen' bij de fu sie van de Zeeuwse ambulance diensten. Bovendien is niet dui delijk wie ervoor gaat betalen als Tholen uit de gemeenschap pelijke regeling met West-Bra bant moet treden. Het gemeentebestuur zou het ook betreuren als Delta Noord de vergunning krijgt. Volgens het college biedt de organisatie onvoldoende zekerheid over een goede ambulancevoorziening op Tholen op langere termijn. (Advertentie) door Alain Platei Roel Dieltiens Les Ballets C. de la B. Ensemble Explorations wonderlijke mix van show, dans, variété en de top-30 van Bach NRC: Applaus voor virtuoos circusspel van Platei PZC: Dans brengt hemelse muziek terug op aarde Le Soin Een monsterachtige nood aan tederheid Standaard: Platei raapt theater van de straat ZeelandNet Studio's Kamperland, 24 en 25 sept 20.00 u informatie en kaartverkoop 0118 659 659 -^riyA>' door Marcel Modde ZIERIKZEE - De Regionale Huisartsen Vereniging betwij- lelt of de oprichting van een centrale dokterspost op Schou- wen-Duiveland haalbaar is. Volgens voorzitter R. Smits zit ten aan een dergelijk initiatief niet alleen grote financiële kos ten verbonden, de regio her bergt bovendien onvoldoende vakbroeders om de huisartsen poli continu in bedrijf te hou den. Toch weerhoudt dat de doktoren niet van serieus on derzoek naar de haalbaarheid. De opening van een centrale dokterspost wordt genoemd in het kader van het reorgan isatie- plan van de Stichting Ooster- scheldeziekenhuizen. Door de huisartsen onderdak te brengen bij het hospitaal in Zierikzee, wordt de poliklinische functie van dat ziekenhuis verder ver sterkt. Daarnaast is het voor de inwo ners van de regio en toeristen duidelijker waar ze de eerste hulp kunnen zoeken. De Medi sche Staf Vereniging (MSV) van de ziekenhuisgroep is sterk voorstander van zo'n construc tie, heeft ze laten weten aan de Raad van Bestuur. „De suggestie van de specialis tenis niet in overleg met ons ge daan", reageerde Smits donder dag desgevraagd op het lijstje REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N.ten Brinke P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl van zes aanbevelingen van de MSV bij het rapport 'Herschik king functies Oosterscheldezie- kenhuizen'. „Het klinkt natuur lijk heel mooi, maar de praktische uitwerking is duide lijk een ander verhaal. Je kunt niet zomaar een model dat lan delijk opgang doet, vertalen naar een uitgestrekte regio als Schouwen-Duiveland. Wil je een centrale post opzetten, dan moet je over een goede uitrus ting kunnen beschikken. Dus dat betekent voldoende assis tenten in het ziekenhuis, maar ook de nodige achtervang van artsen die hun visites rijden. Met het huidige aantal artsen is dat niet te doen. Er zal op z'n minst een pool moeten komen om een waterdicht schema in el kaar te kunnen zetten. En zie dat hier maar eens voor elkaar te krijgen met het (landelijk) te kort aan huisartsen." Ook financieel vergt de opzet van een huisartsenpoli de nodi ge offers, stelt Smits. „Wie gaat dat betalen? Van de Raad van Bestuur heb ik begrepen dat de financiële armslag niet erg groot is. Dus voor je met elkaar zo'n avontuur aangaat, moet je eerst heel goed weten of het ook echt haalbaar is. Wanneer je de boel na een jaar weer zou moe ten opdoeken, schiet helemaal niemand daar iets mee op." Oostburg De regionale huisartsenvereni ging heeft een werkgroep inge steld die de voor- en nadelen gaat onderzoeken. Daarbij wordt met veel belang stelling gekeken naar de centra le post die onlangs is opgezet in het ziekenhuis van Oostburg. Een belangrijk verschil met de Schouwse situatie is, aldus Smits, dat de West-Zeeuws- Vlaamse artsen voor de nodige 'achtervang' een beroep kunnen doen op hun collega's uit het Belgische grensgebied. Hij ver wacht dat binnen een half jaar duidelijk is of de huisartsenpoli er al dan niet komt. „Waar het omgaat is: willen we dit met z'n allen, levert het een positieve bijdrage aan de kwaliteit van de gezondheidszorg, is het functio neel en financieel invulbaar en willen we één of meerdere cen trale posten op het eiland." Buitenpost Van het MSV-voorstel om in de Westhoek een buitenpost te ope nen waar cardiologen, internis ten en mogelijk ook reumatolo gen routinecontroles kunnen uitvoeren, moet Smits niet veel hebben. Dat leidt volgens hem alleen maar tot een versnippe ring van de faciliteiten, wat ten koste zal gaan van een goede ba sisvoorziening in Zierikzee. door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - De Nederlandse Organisatie van Groenvoorzieners (NOG) is ja rig en hoewel een jarige meest al cadeautjes krijgt, geeft de NOG ze weg. De organisatie trakteerde twaalf bomen, één in elke provincie, op een schoonheidsbehandeling. In Zeeland viel de keuze op de bij na een eeuw oude wilde kas tanje bij de Bewaerschoole in Burgh-Haamstede. Honderden kleuters heeft hij voorbij zien komen, de oude kastanje. Later, toen de be- waerschole geen bewaerschole meer was, had hij uitzicht op bezoekers van het toen in het gebouw gevestigde postkan toor. Weer later deed het pand dienst als mortuarium en anno 1999 wordt het gebruikt als ex positieruimte. Al die tijd bleef de kastanje groeien en zuurstof produceren. De boom gedijde goed en over vleugelde zelfs de bomen er naast en minstens veertig jaar oudere taxusboom. Om de toe komst van de boom - volgens de kenners kan hij nog wel zo'n vijftig jaar mee - te verzekeren, koos opzichter cultuurtech niek S. 1. de Feiter van de ge meente Schouwen-Duiveland de monumentale kastanje toen het aanbod van de NOG kwam Proporties Exact om twintig over negen, nadat NOG-voorzitter F. Kok vanuit Groningen via het GSM-net het officiële start schot loste, startte A Bierings van het door de NOG inge huurde Braber Groenvoorzie ning uit Renesse de motorzaag en bracht de hoogwerker in be weging. Voor Bierings is het snoeiwerk dagelijkse kost. Het opknappen van de kastanje en De behandelde kastanje bij De Bewaerschole in Burgh-Haamstede. - in één moeite door ook de taxus - zag hij niet als een las tig karwei. „Je moet alleen goed opletten dat de proporties van de boom goed blijven." Bierings maakte de kruin lich ter om te voorkomen dat de kastanje uiteindelijk aan zijn eigen gewicht zou bezwijken, verwijderde elkaar kruisende takken en snoeide de boom vanaf de onderzijde op. „De takken hangen nu erg laag en als het regent worden ze zwaarder en komen nog lager te hangen. Bovendien ontne men ze nu gedeeltelijk het zicht op de Bewaerschole en dat zijn ook dingen waar je op moet letten." De kastanjeboom in Haamste de prijkt op de lijst van waar devolle bomen op Schouwen- Duiveland en de lijst van mo numentale bomen van de Ne derlandse bomenstichting, evenals de taxus. Hoeveel foto Marijke Folkertsma waardevolle bomen Schou wen-Duiveland telt, weet De Feiter niet exact te melden. „Maar je praat in elk geval over enkele honderden bomen. Vooral in de Westhoek van Schouwen. Dat gebied is tij dens de watersnoodramp van 1953 droog gebleven."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 39