Provincie zit Reimerswaal pzc op huid twee ton terug A van drugsdealers Discussie werpt geen licht op kwaliteit van Zeeuwse websites Justitie eist kleine Bergs zwembad heeft schelpvorm Drumband Concordia veertig jaar Infoborden vertellen historie Abdij complex Huisartsen twijfelen aan haalbaarheid centrale dokterspost Meer uitstapjes voor minima mogelijk via declaratiefonds Goes gedeputeerde geschokt door ruimtelijk wanbeleid gemeente zeeland vrijdag 17 september 1999 b 23 1 WÊÊSM Vertelavond in Kloosterzande Actieclub tegen nieuw AZC Middelburg Delegatie Goes naar Litouwse zusterstad ^rlngrid Huibers ijpDELBURG - Gedeputeer- jj J. G. van Zwieten (onder jjSerruimtelijk ordening) vindt 'bizar' dat de Reimerswaal- K gemeenteraad besluiten ,{emt die in strijd zijn met de jjt. „Daarmee wordt het hele delstel van ruimtelijk beleid fan Rijk naar provincie en ge- Beente om zeep geholpen." Hij ,j| voortaan alle planologische (lukken van Reimerswaal die jphet provinciehuis binnenko ken, zeer nauwgezet bekijken, pe gezamenlijke VROM-in- ypecties (Volkshuisvesting, juimtelijke Ordening en Milieu Ibrachten woensdag de resulta ten van een ondei'zoek naar het ;I0m-beleid van de gemeente jeimei'swaal naar buiten. Een spport dat aan duidelijkheid reinig te wensen overliet. Is plaats van verouderde be- Semmingsplannen gebruikt de peente zelf opgestelde 'inten se richtlijnen' voor het afgeven ■as, bouwvergunningen. Dat is ■t strijd met de wet. Daardoor fcmden er in de gemeente - zon- .vrdat de provincie daarvan op jehoogte werd gesteld - allerlei [aningen en bedrijfsloodsen [-„orden gebouwd, die niet pas- gn in één van de nu geldende ijestemmingsplannen Zwakte [Dit toont heel goed de zwakte van de Wet op de Ruimtelijke !0rdening", meent Van Zwieten. ij)e gemeente moet op haar ei- door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Wethouder )I.L. Strous van Middelburgen Babobankdirecteur C. L. de Hooge hebben donderdag twee informatieborden onthuld op let Abdijplein. Op de panelen in (e Balanspoort en de Koorkerk - iofpoort is informatie lezen aver de wereldlijke en religieuze geschiedenis van de Abdij. Strous en De Hooge zijn de be langrijkste subsidiegevers van ten project om de Abdij meer en beter onder de aandacht te brengen. Marcel Modde ZIERIKZEE - De Regionale Vereniging betwij- of de oprichting van een centrale dokterspost op Schou- iven-Duiveland haalbaar is. Volgens voorzitter R. Smits zit ten aan een dergelijk initiatief alleen grote financiële kos ten verbonden, de regio her bovendien onvoldoende om de huisartsen poli continu in bedrijf te hou den. Toch weerhoudt dat de doktoren niet van serieus on derzoek naar de haalbaarheid. De opening van een centrale dokterspost wordt genoemd in bet kader van het reorganisatie van de Stichting Ooster- Door de onderdak te brengen bij het hospitaal in Zierikzee, wordt de poliklinische functie van dat ziekenhuis versterkt. Daarnaast is het voor de inwo ners van de regio en toeristen duidelijker waar ze de eerste Hulp kunnen zoeken. De Medi sche Staf Vereniging (MSV) van de ziekenhuisgroep is sterk voorstander van zo'n construc tie, heeft ze laten weten aan de Raad van Bestuur. Geen overleg „De suggestie van de specialis ten is niet in overleg met ons ge daan", reageerde Smits donder dag desgevraagd op het lijstje van zes aanbevelingen van de ÜSV bij het rapport 'Herschik king functies Oosterscheldezie- kenhuizen'. „Het klinkt natuur lijk heel mooi, maar de praktische uitwerking is duide lijk een ander verhaal. Je kimt niet zomaar een model dat lan delijk opgang doet, vertalen baar een uitgestrekte regio als Schouwen-Duiveland. Wil je een centrale post opzetten, dan KLOOSTERZANDE - In de bi bliotheek van Kloosterzande wordt dinsdag 21 september een Jertelavond gehouden onder de titel'Op Klooster öör gezeed'. Pe vertellers C. Kint, E. Steijns, II Asselman en mevrouw T. de Waal houden, al dan niet in dia lect, een voordracht. Presenta tor G. Sponselee praat de avond, die door bibliotheek voorzitter H. Veldhoen om 20.00 uur wordt geopend, aan elkaar. gen grondgebied toezien op na leving van die wet. De provincie is niet daartoe niet bevoegd. Als ik in het buitengebied een gekke loods zie, mag ik een gemeente niet om tekst en uitleg wagen." En dat moet veranderen, vindt de gedeputeerde. „De provincie zou op het ruimtelijk belei d van gemeenten moeten kunnen toe zien. Dat kunnen wij veel inten siever dan het Rijk, die steek proefsgewijs controleert. Reimerswaal, waar de zaak gie rend uit de hand kon lopen, is daar een goed voorbeeld van." De illegale bouwwerken die Reimerswaal inmiddels telt - de interne regels werden al in 1995 door de raad goedgekeurd - kunnen niet worden gesloopt. Een ander zwak punt in de ruimtelijke wetgeving, volgens Van Zwieten. „Zodra de over heid een bouwwerk gedoogt, wordt het een verkregen recht. Dat kan geen rechter meer aan pakken." Matje De gemeente op het matje roe pen, kan Van Zwieten niet, daartoe is de gedeputeerde niet bevoegd. Wel zal hij het ruimte lijk beleid van Reimerswaal voortaan op de voet volgen. „We zullen alle RO-stukken van de gemeente die op het provincie huis binnenkomen met een heel gedetailleerde blik volgen en er meer vragen over stellen. Dan kunnen procedures natuurlijk wat langer gaan duren, maar daar is dan weinig aan te doen." Drie jaar geleden sloegen de at tracties op het Abdijplein - Zeeuws Museum, Historama, Lange Jan, kerken en het Roose velt Study Center - de handen ineen met het doel om de Abdij als dé toeristische trekpleister te promoten. Dat resulteerde in een dagelijkse opening van de kerken, een nieuwe doorgang via de Wandelkerk, de klooster gangen naar het Abdij, de pre sentatie van een Abdijbier, een betere bewegwijzering en rond leidingen door de Abdij. De ont hulling van de informatiebor den vormde het sluitstuk. moet je over een goede uitrus ting kunnen beschikken. Dus dat betekent voldoende assis tenten in het ziekenhuis, maar ook de nodige achtervang van artsen die hun visites rijden. Met het huidige aantal artsen is dat niet te doen. Er zal op z'n minst een pool moeten komen om een waterdicht schema in el kaar te kunnen zetten. En zie dat hier maar eens voor elkaar te krijgen met het (landelijk) te kort aan huisartsen." Ook financieel vergt de opzet van een huisartsenpoli de nodi ge offers, stelt Smits. „Wie gaat dat betalen? Van de Raad van Bestuur heb ik begrepen dat de financiële armslag niet erg groot is. Dus voor je met elkaar zo'n avontuur aangaat, moet je eerst heel goed weten of het ook echt haalbaar is. Wanneer je de boel na een jaar weer zou moe ten opdoeken, schiet helemaal niemand daar iets mee op." Oostburg De regionale huisartsenvereni- ging heeft een werkgroep inge steld die de voor- en nadelen gaat onderzoeken. Daarbij wordt met veel belang stelling gekeken naar de centra le post die onlangs is opgezet in het ziekenhuis van Oostburg. Een belangrijk verschil met de Schouwse situatie is, aldus Smits, dat de West-Zeeuws- Vlaamse artsen voor de nodige 'achtervang' een beroep kunnen doen op hun collega's uit het Belgische grensgebied. Hij ver wacht dat binnen een half jaar duidelijk is of de huisartsenpoli er al dan niet komt. „Waar het omgaat is: willen we dit met z'n allen, levert het een positieve bijdrage aan de kwaliteit van de gezondheidszorg, is het functio neel en financieel invulbaar en willen we één of meerdere cen trale posten op het eiland." Buitenpost Van het MSV-voorstel om in de Westhoek een buitenpost te ope nen waar cardiologen, internis ten en mogelijk ook reumatolo gen routinecontroles kunnen uitvoeren, moet Smits niet veel hebben. Dat leidt volgens hem tot een versnippering van de fa ciliteiten, wat ten koste zal gaan van een goede basisvoorziening in Zierikzee. „De gedachte de zorg zo dicht bij de patiënten te brengen is mooi hoor, maar in het oosten van Schouwen-Dui veland wonen ook veel ouderen. Dus daar geloof ik niet zo in." KRABBENDIJKE - De drum band van muziekvereniging Concordia uit Krabbendijke viert zaterdag tijdens het Rei- merswaalfestival zijn veertigja rig bestaan. De band treedt die dag een aantal keren op in Krabbendijke. Kees Griep (42) is al vanaf zijn negende jaar actief bij de drum band van Concordia. Zijn vader en opa waren betrokken bij de oprichting in 1959. „De groep is ontstaan in een periode dat het fenomeen drumband kwam overgewaaid uit de Verenigde Staten. Een aantal mensen in Krabbendijke vond het toen wel leuk om zelf te gaan drummen. Omdat er geen geld was voor echte trommels maakten zij ze zelf van blikken die ze bij de bakker haalden. In '59 is er bij een ledenvergadering van de muziekvereniging officieel be sloten om een drumband op te richten", blikt Griep terug. In de loop der jaren is er het een en ander veranderd binnen de drumband. „Vooral de functie van de drumband is in vergelij king met vroeger enorm veran derd", vertelt Griep. „Vroeger was de drumband er voor de be geleiding van de fanfare. De trommels moesten toen de bla zers opvangen en de maat aan geven. Nu wordt de drumband meer omgevormd naar een slag werkgroep die zelfstandig kan optreden, maar ook nog steeds met het orkest meeloopt bij de rondgangen." De optredens en rondgangen door Guido van der Heijden MIDDELBURG - Een forum discussie in boek- en multime- diahandel de Drukkerij in Mid delburg moest gisteravond het antwoord geven op de vraag hoe het met de kwaliteit van de Zeeuwse internetsites is ge steld. Dat lukte niet: de forum leden hielden zich eerder bezig met de (on)mogelijkheden en de toekomst van het jongste medi um. Ieder forumlid droeg voorbeel den aan uit de eigen keuken. J. van der Linden, verantwoorde lijk voor de internetsite van de provincie Zeeland, meldde trots dat niet minder dan tweedui- zijn voor Griep de mooiste on derdelen van de drumband. „Samen muziek maken is op zich al heel leuk, maar de straat op gaan en mensen vermaken blijft voor mij het mooiste." Jeugd De drumband van Concordia maakte in zijn veertigjarig be staan vele ups en downs mee. „We hebben periodes gehad dat we heel veel leden hadden, maar zend documenten van de pro vincie sinds kort via een online archief zijn op te vragen. „Han dig voor j ournalisten en protest- groepen die de stukken er nog eens op willen naslaan om te we ten wat er precies is besloten", volgens Van der Linden. M. Urgert, beeldend kunstenaar en maker van de site van het mu seum de Vleeshal in Middel burg, vond dat er nog te weinig gebruik wordt gemaakt van de mogelijkheden die Internet biedt. Er is volgens hem nog veel te veel van hetzelfde op het web te vinden. „Ik zit nu te denken aan een site waar de bezoekers zelf aanpas singen aan kunnen maken. Ik ook tijden dat het een stuk min der ging", aldus Griep. De drumband maakte twee jaar ge leden één van zijn mindere pe riodes mee. „Toen zakte de drumband behoorlijk weg. Jan Hoogstrate en ik waren nog de enige twee leden. Vanaf dat mo ment zij n we weer bij nul begon nen met nieuwe jeugdleden. J an en ik zijn overgestapt naar de fanfare, maar we zijn nog wel betrokken bij de drumband." weet het, het is wel gevaarlijk maar het is ook spannend," Ur gert maakt op zijn homepage gebruik van SwikiSwiki. Geba seerd op een Hawaiiaanse ver telcultuur waarbij een verhaal steeds door een volgende wordt aangevuld, is Swiki Swiki nu een techniek op Internet waar mee bezoekers steeds een stukje verder kunnen bouwen aan een website. Vrijheid is voor Urgers van groot belang. „Internet is vrij en dat moet vooral zo blij ven." Publiek P. Bliek is één van de verant woordelijkenvoor de site van de Zeeuwse band Blof. Voor hem De band bestaat nu uit elf jeug dige leden van zes tot en met dertien jaar. Tijdens het Reimerswaalfesti- val treedt de slagwerkgroep 's middags op met het jeugdor kest. Ook in de avonduren komt de groep nog in actie. Het Rei- merswaalfestival begint zater dag om 14.30 uur en wordt gehouden in dorpshuis De Mei boom in Krabbendijke. was de site duidelijk meer dan een folder op een beeldscherm. Sinds het met Blof goed gaat, gaat het goed met de site. Het aantal bezoekers is hard ge groeid. Toen Bief voor een opna me van popzender TMF om publiek verlegen zat was een oplossing snel gevonden. „We plaatsten een oproep op de site en in no time hadden we genoeg mensen om de studio meerdere keren te vullen." Het heeft ook zijn keerzijde. In de babbelbox van de Blefsite wordt volgens Bliek driftig ge handeld in illegale kopieën van Blofnummers. „Er is een aardi ge handel aan het ontstaan", wist Bliek. door Aector Dooms MIDDELBURG - Justitie wil van een 27-jarige Rotterdam- meren een 24-jarige man uit Sas van Gent 180.000 gulden terug zien. Dat bedrag zouden ze in tweeënhalf jaar tijd hebben ver diend aan handel in soft- en harddrugs. De delicten dateren uit de tijd dat Rotterdammer nog in Sas van Gent woonde. Officier van justitie D. van der Bel eiste deze ontnemingsvor deringen donderdag tijdens een rechtszitting in Middelburg. De twee behoorden tot een Sas- se groep, die in het uitgaanscir cuit drugs verhandeld. Nog drie andere verdachten moeten in het kader van de Plukze-wetge ving voor de rechtbank ver schijnen. De bendeledenzouden een kwart miljoen gulden aan drugswinsten moeten terugbe talen aan de Staat. De 27-jarige, nu in Rotterdam wonende, verdachte zou bijna anderhalve ton aan de drugs handel hebben verdiend. Als het aan de officier ligt, wordt dit be drag aan de Staat betaald. Mocht hij in gebreke blijven, dan hangt hem 520 dagen hech tenis boven zijn hoofd. Raadsman E. Smit wist welis waar dat de berekening was ge baseerd op verklaringen van zijn cliënt, maar hij verzekerde gisteren dat de uitlatingen bij de politie in een andere context moesten worden geplaatst. „Dit is een torenhoog bedrag. Mijn cliënt is uitkeringsstrekker en heeft geen perspectief op een baan. Ik verzoek u de vordering af te wijzen of terug te brengen tot 5000 gulden." De officier bleef bij zijn stand punt. „Ja, dan kan hij mooi gaan feestvieren. De berekening klopt. Alleen zal ik wat onkos ten aftrekken." Smit wilde ver der duidelijk maken dat de ont nemingsvordering in het leven is geroepen voor diegenen die niet wülen betalen. „Bij mijn cliënt ligt het anders. Hij kan niet betalen. Dit kan toch nooit de bedoeling zijn geweest van de wetgever." De 24-jarige verdachte uit Sas van Gent zou volgens de officier ruim 35.000 gulden met de ver koop van speed en XTC-pillen hebben verdiend. Hij zou een straf van 140 dagen moeten uit zitten als hij niet betaalt. Der tien maanden zou hij hebben ge deald, maar die termijn klopte volgens raadsman H. den Hol lander niet. „Mijn cliënt heeft 29 weken als tussenpersoon ge werkt. Hij ontving een gulden per pil, terwijl er 200 pillen per week werden verkocht. Ik kom met de losse verkoop van pillen erbij ten hoogste op een bedrag van 7000 gulden uit." Bij beide verdachten had Van der Bel kosten voor telefoon en vervoer (100 gulden per maand) in mindering gebracht, waar door het geschatte voordeel iets lager uitviel. Aan de ontne mingsvorderingen is een ter mijn van twaalf jaar gekoppeld. In de twee ontnemingszaken doet de rechtbank 29 september uitspraak. MIDDELBURG - Onbekenden die zich zeggen te hebben ver enigd in het 'actiecomité 300 is genoeg' hebben donderdag avond in de Middelburgse Stro- menwijk huis aan huis brieven bezorgd, waarin wordt opge roepen te ageren tegen de vesti ging van een asielzoekerscen trum. De gemeente Middelburg is van plan de centra aan de Zuidsin gel en de Kruitmolenlaan op termijn te sluiten. Op het terrein van de gehandicaptenstichting Arduin in de Stromenwijk zou vervolgens ruimte ontstaan voor zeshonderd asielzoekers. In de beide centra zitten op dit moment zeshonderd asielzoe kers en niet vierhonderd, zoals in de brief staat. De gemeente raad is verdeeld over de concen tratie van de twee AZC's op het Arduinterrein. Bruinooge deel de maandagavond tijdens een vergadering van de commissie volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en financiën mee, dat Middelburg wel minder vluch telingen kan huisvesten op het Arduinterrein, maar dan moe ten de onderhandelingen met het CO A worden heropend. Het nieuwe zwembad in Bergen op Zoom herbergt drie baden en allerlei extra voorzieningen zoals whirlpools en stoomcabines. foto Dirk-Jan Gjeltema door Anita Hoekman BERGEN OP ZOOM - Bergen op Zoom heeft een gloednieuw zwembad. De Schelp, zoals het bad heet, wordt morgen na een ver traging van enkele weken in gebruik geno men tijdens de zogenaamde Jan Wijten Memorial. Dan kunnen de eerste baantjes getrokken worden in het wedstrijdbad en kan de glijbaan worden ingewijd. De Schelp wordt sportief geopend met een wedstrijd genoemd naar de vorig jaar over leden sporter Jan Wijten. De officiële ope ning laat echter nog even op zich wachten. Een woordvoerder van de gemeente laat weten dat de datum nog niet vaststaat. Ook het 'gewone' publiek moet het nog een weekje zonder het hypermoderne water spektakel zien te redden. Zaterdag 25 sep tember mogen ook zij een duik nemen in de duikput en zich voort laten bewegen in de kreek met waterversnelling. De opening van De Schelp heeft in totaal twee weken vertraging opgelopen. De streefdatum van 4 september werd niet ge haald, ondanks dat er wordt doorgewerkt tijdens de bouwvak. Het installatietechni- sche deel was in het begin van de bouw de grote boosdoener. De tij d die aan het werken eraan verloren ging, kon niet meer worden ingehaald. Verder waren er tegenvallers tij dens het bekleden van de buitenkant van het bad. Verwoede pogingen van de aanne mer om verloren tij d in te halen, draaiden op niets uit, omdat er niet genoeg mankracht voorhanden was. Het project heeft een kleine dertig miljoen gulden gekost. Het zwembad heeft de vorm van een schelp en strekt zich uit over een ge bied van tachtig bij vijftig meter. Onder de schelp bevinden zich drie baden. Een wed strijdbad met een beweegbare bodem en een extra diepe duikput. Een zogenaamd doel- groepenbad met eveneens een beweegbare bodem voor gehandicapten, ouderen en voor het geven van zwemlessen en eenrecre- atiebad met een kreek en een glijbaan. Ver der zijn er kinderbadjes, whirlpools en stoomcabines. Morgen is de eerste officiële test voor zowel het bad als voor het personeel. Vooralsnog werd er alleen 'droog geoefend'. Maar de echte test vindt pas plaats als een week later de deuren voor het grote publiek opengaan. Dan zal blijken of de nieuwste recreatieve attractie van de Bergse Plaat aan de hoge verwachtingen van de echte waterratten kan voldoen. door Jurriaan de Reu Een optreden van Concordia in Rilland in 1970; de voorste groep is de drumband, die morgen zijn veer tigste verjaardag viert. door Rolf Bosboom GOES - Minima in de gemeente Goes kunnen vanaf 1 januari ook voor bijvoorbeeld het be zoek aan evenementen en at tractieparken of het bijwonen van een theatervoorstelling een beroep doen op het declaratie fonds. Verder gaat de maximale vergoeding omhoog van 140 naar 200 gulden. Ook de regels om duurzame goederen aan te schaffen wil de gemeente ver ruimen. Mensen met een uitkering of een vergelijkbaar inkomen kunnen een beroep doen op het declara tiefonds om bijvoorbeeld een cursus, het lidmaatschap van een vereniging of een bezoek aan het zwembad te kunnen be talen. Van het fonds wordt steeds meer gebruik gemaakt. Nu geldt een maximale vergoe ding van 140 gulden per persoon per jaar. Het Goese college van burgemeester en wethouders wil dat bedrag op 1 januari op trekken naar 200 gulden per jaar. Tegelijk wordt het pakket uitgebreid met allerlei vormen van vrijetijdsbesteding, zoals bijvoorbeeld bezoeken aan de bioscoop in Vlissingen, het the ater in Middelburg, voorstellin gen in 't Beest, attractieparken zoals De Efteling en Het Land van Ooit, dierentuinen, de Zee land Nazomerfestivals en aller lei andere evenementen. Vorig jaar keerde de gemeente via het declaratiefonds in totaal bijna 169.000 gulden uit. De verwachting is dat dat bedrag door de aanpassingen zal stij gen naar 277.000 gulden per jaar. Stadspas Eerder is het idee geopperd een Stadspas in te voeren, die kor ting geeft op het gebruik van al lerlei voorzieningen. Uitke ringsgerechtigden zouden de pas gratis krijgen en anderen mensen konden er een kopen. Omdat de kosten van de invoe ring van zo'n kaart hoog zijn en het aantal voorzieningen in Goes - en dus het gebruik - rela tief gering, heeft het college er van afgezien. Er wordt nog ge dacht aan de mogelijkheid van een regionale pas. Dankzij de categoriale bijstand kunnen mensen met een mini muminkomen of iets daarboven één keer in de drie jaar een bij drage krijgen om meubilair of een apparaat zoals een wasma chine een koelkast of een televi sie aan te schaffen. Het gaat om een bedrag van - afhankelijk van de hoogte van de uitkering of het inkomen - 400 of 800 gul den. B en W willen dat verhogen naar 500 en 1000 gulden. Computer Het pakket wordt uitgebreid met een naaimachine en een fiets. Wie kan aantonen zo'n ap paraat echt nodig te hebben, kan het geld ook gebruiken voor een wasdroger, een diepvriezer of een afzuigkap. De wens van de cliëntenraad om ook een computer in het pakket op te ne men, is niet gehonoreerd. B en W verwachten jaarlijks ongeveer 145.000 gulden kwijt te zijn aan de categoriale bijstand. De commissie sociale zaken be spreekt de maatregelen woens dag 22 september. Dat gebeurt tijdens een openbare vergade ring die wordt gehouden in het stadhuis aan de Grote Markt in Goes en begint om 19.30 uur. GOES - Een bestuurlijke dele gatie van de gemeente Goes ver trekt vandaag, vrijdag, naar zusterstad Panevézys in Litou wen. Deelnemers zijn burgemeester D. J. van der Zaag, wethouder C. R. M. M. Linssen, gemeentesecretaris C. G. M. Maas, voorzitter C. Kortleve van de Goese Sportraad en J. M. van den Hondel, gemeente raadslid voor het CDA en be stuurslid van de Stichting Ste denband Goes-Panevezys. De Goese delegatie wil het vriendschapsverdrag evalueren en praten over de samenwer king in de toekomst. Ook wordt gekeken naar de bevoegdheden van de Litouwse stedenband stichting, aangezien de Goese evenknie van mening is dat de stichting nu mogelijkheden on benut laat. Ook is het de bedoe ling afspraken te maken over gemeentelijke samenwerking en eventueel Goese stages van Litouwse ambtenaren in het ka der van een project van de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 37