Goes breidt stadskantoor uit Goes wil niet doemdenken over theater Tholen verkiest inzet ambulance West-Brabant PZC Zorgloketten verhuizen uit ruimtenood Parkeren heikel punt in plan Nieuwstraat zeeland vrijdag 17 september 1999 b 19 Pronk zet rem op fabriekswinkel Oostburg op bres voor Borssele Zeeuwse bibliotheek dicht Autokrakers aangehouden Automobiliste belandt in sloot Drankrijder trekt schadespoor gemeente kan pand naar drie kanten uitbouwen Cd-spelers uit auto's gestolen Roodkapje van planten Dansspektakel lets op Bach LELYSTAD - Minister Pronk (VROM) heeft de komst van een 'fabriekswinkel' naar Lelystad voorlopig geblokkeerd. Hij heeft de vergunning die de gemeente had verstrekt voor de be nodigde grondverkoop aan de projectontwikkelaar ge schorst, omdat hij eerst meer wil weten over het grootschalige winkelcomplex, waar merkkleding met korting wordt ver kocht. De schorsing duurt tot 1 maart 2000. Als redenen voert Pronk aan dat Lelystad zich niet aan depro cedures heeft gehouden. De gemeente heeft geen bestem- mingsplan geaakt voor het gebied waar de winkel zou komen. Ook is de vestiging strijdig met de wet. De gemeente legt zich voorlopig bij de schorsing neer, aldus een woordvoerster. ANP OOSTBURG - De gemeente Oostburg spant zich in om de kerncentrale in Borssele langer open te houden dan 2004. Een raadsmeerderheid nam donderdag een motie aan, waarin zij er bij de Tweede Kamer op aandringt de centrale niet te slui ten. De PvdA en D66 wilden zich niet achter de motie scharen. Zij vonden dat de gemeente moest inzetten op compensatie voor het verlies aan werkgelegenheid bij de kerncentrale. In de commissie algemene bestuurlijke aangelegenheden wordt maandag afgesproken op welke manier dat gaat gebeuren. MIDDELBURG - De Zeeuwse bibliotheek in Middelburg is op maandag 4 en dinsdag 5 oktober gesloten. Tijdens deze dagen gaat de oude ingang dicht en worden de nieuwe entree en het beveiligingssysteem in gebruik genomen. Vanaf woensdag 6 oktober komen bezoekers de bibliotheek binnen door een draaideur, waarna ze via poortjes direct linksaf ge stuurd worden naar de innamebalie. De verbouwing is dan nog niet ten einde; er wordt nog gewerkt aan een nieuwe balie, aan de verlichting en het leescafé. SINT PHILIPSLAND - Een man uit Tholen en een Brabander zijn aangehouden voor het openbreken van een aantal auto's in de Anna Jacobapolder op Sint Philipsland. In de nacht van woensdag op donderdag werd een in de buurt wonende agent door getuigen van de kraak gewaarschuwd. Deze zag al snel een onbekende auto rijden met daarin de Brabantse verdach te. De Tholenaar wist te ontkomen, maar kon de volgende ochtend alsnog worden aangehouden. RITTHEM - Een 21-jarige Middelburgse automobiliste is donderdagochtend rond negen uur gewond geraakt bij een eenzijdig ongeluk. De vrouw, die over rijksweg A58 inderich ting van Vlissingen reed, raakte ter hoogte van Ritthem de macht over het stuur kwijt. Zij sloeg over de kop en belandde in de sloot. De auto werd geheel vernield. De politie vermoedt dat het ongeluk gebeurd is doordat de automobiliste de plaat selijke werkzaamheden aan de weg te laat in de gaten had. PHILIPPINE - Een 33-jarige man uit Sas van Gent heeft in de nacht van woensdag op donderdag zijn rijbewijs moeten inle veren. De automobilist raakte in Philippine drie geparkeerde voertuigen en een lantaarnpaal. De politie hield de man aan en liet hem een blaastest doen. Hieruit bleek dat de man ruim drie keer zoveel gedronken had als toegestaan. De politie nam zijn rijbewijs in en maakte pro ces-verbaal op. De man moet voor de rechter verschijnen. innrRolf Bosboom GOES - Het stadskantoor van gemeente Goes wordt in iiappen uitgebreid, te beginnen op de hoek van de Oostsingel en je Albert Joachimikade. Het markante pand dat daar nu nog iiaat, gaat tegen de vlakte. Op jaugere termijn zou het par keerterrein aan de Oostsingel plaats kunnen maken voor een parkeerkelder eronder. Dan is iet mogelijk om van het gebied 2elf een veste of groot plantsoen temaken. De gemeente Goes heeft chin- send behoefte aan meer ruimte voor haar ambtenaren en stu deert al geruime tijd op moge lijkheden voor uitbreiding van jet stadskantoor. Het college leeft, als uitgangspunt, er nu voor gekozen naar drie kanten oit te breiden: op de hoek van de Albert Joachimikade, aan de rcorzijde langs de Oude Singel en aan de achterkant van het oand. De aanbouw wordt in alle bevallen drie of vier lagen hoog a moet uiteindelijk leiden tot 2400 a 3200 vierkante meter ex tra ruimte voor de ambtenaren. Plantsoen Het Rotterdamse bureau Claus en Kaan Architecten heeft ook een andere mogelijkheid beke ken. Daarbij zou er een uitbrei ding komen in het plantsoen aan de andere kant van de Oostsin gel, met een verbinding naar het stadskantoor. Gebleken is dat dat het zicht van omwonenden en de bewoners van het Gast huis te zeer zou beperken. De uitbreiding van het stads kantoor naar drie kanten biedt VLISSINGEN - In de nacht van woensdag op donderdag in Vlis singen is ingebroken in twee au to's. In beide gevallen werd de ra- dio/cd-speler uit het voertuig gestolen. Van de auto's werd een portierraam ingeslagen. De voertuigen stonden gepar keerd aan de Anna Blamanlaan en aan de Nico Engelschman- Iaan. alle drie van mening dat 'de 'waarde' van de singel van een hogere orde is dan de 'waar de' van het hoekpand'. B en W kiezen daarom voor sloop. Kaan heeft op eigen initiatief nog een andere, zeer ingrijpende oplossing voor het ruimtepro bleem van het stadskantoor be keken. In dat scenario zou er nieuwbouw plaatsvinden op het terrein van het Gasthuis, dat dan moet verdwijnen. Op de plaats waar nu het stadskantoor is, kunnen vervolgens woningen komen. Het college doet die va riant af als 'op dit moment niet realistisch'. Parkeerprobleem De architect heeft ook steden bouwkundige varianten voor het totale gebied rond de Oost singel op papier gezet. Een van de aanleidingen is het parkeer probleem. Als het stadskantoor ook naar achteren wordt uitge breid, moet er bijvoorbeeld een alternatieve plek komen waar de ambtenaren kunnen parke ren. De gedachte is eenparkeergara ge onder het huidige parkeer terrein aan de Oostsingel te bouwen, zodat er een waterpar tij of een groengebied voor terug kan komen. Het terrein achter het stadskantoor kan dan wor den ingericht als tuin en/of par keerterrein voor bezoekers. In de visie van de architect ver dwijnt ook het parkeerterrein- tjebij deHeernissewegenwordt de Oostsingel rechtgetrokken, in plaats van de slinger die de weg daar nu maakt. De aandacht van het college gaat voorlopig echter alleen uit naar de uitbreiding van het stadskantoor, dat volgens de planning in maart 2002 klaar moet zijn. Ideeën zoals een par keergarage, als ze ooit worden uitgevoerd en er geld voor is te vinden, komen pas veel later in beeld. Het college houdt bij de verbouwing van het stadskan toor er wel rekening mee dat dit soort ontwikkelingen in de toe komst mogelijk zijn. De uitbreidingsplannen komen dinsdag 21 september aan de or de in de commissie personeel en organisatie. De openbare bij eenkomst in het stadhuis aan de Grote Markt begint om 19.30 uur. volgens het college verschillen de voordelen. Zo kan de opera tie in fasen worden uitgevoerd, te beginnen met het hoekge- deelte, daarna het deel langs de Oude Singel en ten slotte - als dat tenminste nodig is - uitbouw aan de achterkant. Ruimtege brek tijdens de bouw kan door interne verhuizingen worden opgelost. Een ander voordeel is dat door de bouw langs de Oude Singel een binnenplein ('atrium') ontstaat, dat bijvoor beeld dienst kan doen als de ge wenste publieksbalie. In de plannen is er geen plaats meer voor het pand op de hoek van de Albert Joachimikade en de Oostsingel. Het college heeft stadsarchitect Kaan en twee an dere architecten, M. van Doorn en J. Dieleman, daarover om een oordeel gevraagd en zij waren Ambtenaren pakken in het Goese stadskantoor hun spullen in voor de verhuizing naar het Landbouwcentrum. foto Dirk-Jan Gjeltema door Jurriaan de Reu GOES - Het Loket Voorzieningen Gehandi capten en het Zorgloket van de gemeente Goes zijn donderdag begonnen met de ver huizing naar het Landbouwcentrum aan de Westsingel in Goes. De twee loketten waren eerst gevestigd in het stadskantoor aan de Oostsingel, maar moesten wegens ruimtegebrek tijdelijk uit kijken naar een andere locatie. Ook de afde ling Milieu verhuist om dezelfde reden naar het Landbouwcentrum. Deze afdeling be gint komende maandag met de verhuizing. Het Loket Voorzieningen gehandicapten en het Zorgloket krijgen haar werkruimten en een spreekkamer op de begane grond van het Landbouwcentrum. Deze grenzen di rect aan de centrale hal van het gebouw. De ingang is door middel van een hellingbaan en automatische deuropeners toegankelijk voor rolstoelgebruikers. Volgens R. J. W. D. van Goeijen, hoofd van de afdeling, is de verhuizing naar het Land bouwcentrum hoogst noodzakelijk. „Weza- ten een beetje met opgetrokken knieën in het stadskantoor. Toen deze afdeling in '94 begon, hadden we maar twee medewerkers. Inmiddels werken er acht mensen bij ons, daar was gewoon geen ruimte meer voor op het stadskantoor.'' Het is de bedoeling dat de twee loketten tot de zomer van 2002 in het Landbouwcen trum blijven. Dan moet er extra ruimte bij gebouwd zijn in het stadskantoor. Naar verwachting is de verhuizing aan staande maandag klaar. Tot die tijd zijn de medewerkers van het WVG-loket en het Zorgloket alleen telefonisch bereikbaar. De Nieuwstraat in Goes, met aan de linkerzijde de oude panden van verhuisbedrijf Geijtenbeek. Op die plek moeten veertien appartemen ten komen. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rolf Bosboom GOES - Wethouder C. R. M. M. [Linssen (CDA binnenstad) wil 'absolute zekerheid' over de mogelijkheden van onder- [gronds parkeren in de nieuw- I bouwplannen voor de Nieuw- slraat in Goes. Hij heeft daarom Woonwijzer Zuidwest uit Vlis singen, die veertien apparte menten wil laten bouwen op de j kavel waar tot voor kort ver- huisbedrijf Geijtenbeek was ge vestigd, gevraagd de (on)moge- lijkheid van een parkeerkelder aan te tonen. 1 Een groot deel van de westkant van de Nieuwstraat tussen de Opril Westwal en de Cornelis Eversdijkstraat wordt de ko mende jaren vernieuwd. Lins- sens bedoeling was aanvanke- j iijk het gebied als één geheel te ontwikkelen, maar doordat hij niet alle betrokkenen op één lijn kon krijgen, is dat voornemen doorkruist. Aangezien' de ge meente niet langer wil wachten, wordt nu eerst de kavel Geijten- beek ontwikkeld. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) R. Bosboom l-Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J.van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Woonwijzer Zuidwest wil daar veertien appartementen reali seren, maar dan zonder par keerkelder voor de bewoners. Linssen is er veel aan gelegen dat er niet nog eens veertien au to's bijkomen in de toch al vol- geparkeerde Nieuwstraat en wil daarom eerst aangetoond zien dat een parkeervoorziening óp de kavel niet mogelijk of niet haalbaar is. Entree De wethouder heeft Woon wijzer Zuidwest ook de sugges tie gedaan om te zorgen voor een entree die later - als het totale project Nieuwstraat verder is gevorderd - dienst kan doen als toegang voor het gehele gebied. Achter de huizen kunnen dan onopvallende, al dan niet on dergrondse parkeervoorzienin gen komen. Een andere moge lijkheid is dat er een ontsluiting komt ter hoogte van de ingang van het DenBerg-terrein. Linssen benadrukt dat hij voor het totale gebied een bebouwing voor ogen heeft die 'wonen in stijl' biedt, past bij het karakter van de omgeving en aansluit op de toekomstige invulling van de kavel van de Prins van Oranje. door Rolf Bosboom GOES - De Goese wethouder C. R. M. M. Linssen (CDA cul tuur) wil niets weten van doem scenario's voor de bouw van de schouwburg. D. W. van de Mer- we (D66), die donderdag in de raadsvergadering voorzichtig een watpessimistisch geluid liet horen over de financiën, kreeg dan ook direct de wind van vo ren. „We moeten juist van dat pessimisme af!" Van de Merwe had het gewaagd om ook even met 'een wat pessi mistische blik' naar het groot scheepse project te kijken. „We zullen niet de eerste wethouder, het eerste college of de eerste ge meenteraad zijn die tegen grote problemen aanloopt bij het rea liseren van een schouwburg." De D66-fractievoorzitter drong er bij Linssen op aan tegenval lers 'onverwijld' aan de raad te melden. Na de felle reactie van de wethouder zei Van de Merwe zijn houding te veranderen in 'een positief-kritische benade ring'. De gemeenteraad stemde gis teravond in met een voorschot van 350.000 gulden voor een theater op de locatie van druk kerij Oosterbaan Le Cointre aan de Westwal. Het geld is no dig om geen tijd verloren te la ten gaan en de planning, gericht op een openingsdatum van sep tember 2002, niet in de war te brengen. Pas bij de behandeling van de begroting 2000, eind dit jaar, beslist de raad over de in vestering van veertien miljoen gulden. Gezien eerdere uitspra ken van de Goese politiek is dat nauwelijks meer dan een forma liteit. Principieel Ook SGP/GPV/RPF stemde gis teravond in met het voorstel, hoewel de fractie tegen de schouwburg is. Behalve dat de partij vindt dat er sprake is van 'principieel verwerpelijke acti viteiten', zei fractievoorzitter C. F. Möhlmann het ook een 'fi nancieel te hoog gegrepen pro ject' te vinden. Zijn fractie heeft altijd gepleit voor een zalencen trum in plaats van een theater. Desondanks gaf de partij 'nood gedwongen' haar zegen aan het voorschot van drieënhalve ton. „We willen ons niet aan onze verantwoordelijkheid onttrek ken", aldus Möhlmann. „Het eigenlijke werk gaat be ginnen", zei P.Favier (CDA). „In 2002 is Goes weer een echte cen trumstad!" Hij drong er wel sterk op aan het budget goed te bewaken en alert te zijn op de renteontwikkeling. Hij pleitte ervoor in dat opzicht de risico's voor de gemeente zoveel moge lijk te beperken. WD'er R. Strating maande de wethouder tot 'grote spoed' met het project en zei te hopen dat de ingewik kelde organisatiestructuur de voortgang niet belemmert. Via een aparte commissie wordt de gemeenteraad betrokken bij de voorbereiding en bouw van de schouwburg. Eerder wilden met name PvdA en GroenLinks garanties dat de politiek kan meekijken en -praten in het to tale traject, dus ook bij de lo pende selectieprocedure voor de architect. Beide fracties zeiden erop te vertrouwen dat dat ook gebeurt. „We gaan ervan uit dat we het hele proces van dichtbij kunnen volgen en indien nodig vroegtijdig aan de bel kunnen trekken", aldus R. G. P. van den Boom (GroenLinks). Wethouder Linssen onder streepte dat hij het 'absoluut noodzakelijk' vindt dat de raad meedenkt. „De nauwe betrok kenheid is niet alleen gewenst, maar ook vereist. Onze intentie is duidelijk: samen met u maken we er een prachtige klus van." door Rolf Bosboom SINT-MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen wil dat de am bulancedienst van het Streek- gewest Westelijk Noord-Bra bant de vergunning krijgt voor het ambulancevervoer op Tho len. Volgens het college van bur gemeester en wethouders is de kwaliteit van het ziekenvervoer bij de andere twee kandidaten, De Bevelanden en Delta Noord, onvoldoende gegarandeerd. De provincie Noord-Brabant heeft de vergunning openge steld toen bleek dat de huidige vervoerder op Tholen, Delta Noord, door een administratie ve fout van elf jaar geleden for meel zonder vergunning rijdt. Noord-Brabant is, voordatzij in november een besluit neemt, verplicht advies te vragen van de provincie Zeeland. Gedeputeerde Staten van Zee land willen dat ambulance dienst De Bevelanden de ver gunning krijgt. Het argument is dat landelijk de. hulpverle ningsdiensten waarschijnlijk op elkaar worden afgestemd op basis van de politieregio's. Tho len valt wat de politie betreft onder Zeeland en voor de ambu lance en brandweer onder Bra bant. Bovendien, zo zeggen GS, fu seert deBevelandse ambulance dienst op 1 januari 2000 met de andere diensten boven de Wes- terschelde, zodat er een dienst .ontstaat die groot genoeg is om ook op Tholen de kwaliteit van de zorgverlening te garanderen. Aanrijtijd Voordat provincie Zeeland ad vies uitbrengt aan Noord-Bra bant wil zij de mening van de ge meente Tholen horen. Het Thoolse college trekt de argu menten van GS in twijfel. Vol gens B en W ontstaan er problemen als er een tweede ambulance op het eiland nodig is en die van.Schouwen-Duive- land of de Bevelanden moet ko men. De wettelijke aanrijtijd komt dan in de knel. De oplossing is permanent een tweede ziekenwagen op Tholen te stationeren of afspraken te maken met een dienst uit een aangrenzende regio. Beide op ties zijn kostbaar. Het Thoolse college heeft echter geen hoop op extra geld, gezien de al be staande tekorten bij het ambu lancevervoer in Zeeland en de 'financiële perikelen' bij de fu sie van de Zeeuwse ambulance diensten. Bovendien is niet dui delijk wie ervoor gaat betalen als Tholen uit de gemeenschap pelijke regeling met West-Bra bant moet treden. Het gemeentebestuur zou het ook betreuren als Delta Noord de vergunning krijgt. Volgens het college biedt de organisatie onvoldoende zekerheid over een goede ambulancevoorziening op Tholen op langere termijn. Argumenten zij n de geringe om vang van Delta Noord en het feit dat de dienst werkzaam is in drie provincies, waardoor pro blemen ontstaan bij de nieuwe indeling in regio's. Geldnood Het college vindt daarom dat West-Brabant de vergunning moet krijgen. De dienst rijdt nu al op Tholen. nadat Delta Noord vorige week uit geldnood had gedreigd er tijdelijk mee op te houden. Dankzij een 'particu lier initiatief' zegt Delta Noord toch voorlopig te kunnen blij ven rijden. Tholen geeft daar echter geen toestemming voor zolang de dienst geen nadere in formatie geeft over het initia tief. Ook wil het college garan ties over de dienstverlening. De raadscommissie algemeen bestuur en welzijn bespreekt donderdag 23 september het vergunningadvies en de ambu- lancestrijd. De vergadering be gint om 19.30 uur in het raad huis in Sint Maartensdijk. OOSTKAPELLE - Het Zeeuws Biologisch Museum staat vanaf 18 september vol met sprookjes figuren die zijn gemaakt van planten en bloemen. Bekende verhalen als Roodkap je, Sneeuwwitje en Vrouw Holle zijn terug te vinden in de exposi tie 'Westhove zomert na in sprookjessferen'. De werkstuk- 'ken zijn gemaakt door docenten en (oud-)studenten van de op leiding Erkend Bloemsier- kunstenaar van het AOC Groe ne Deltacollege uit Rijswijk. De plantaardige figuren zijn da gelijks tot en met 3 oktober te bezichtigen. (Advertentie) door Alain Platei Roel Dieltiens Les Ballets C. de la B. Ensemble Explorations wonderlijke mix van show, dans, variété en de top-30 van Bach NRC: Applaus voor virtuoos circusspel van Platei PZC: Dans brengt hemelse muziek terug op aarde Le Soir: Een monsterachtige nood aan tederheid Standaard: Platei raapt theater van de straat ZeelandNet Studio's Kamperland, 24 en 25 sept 20.00 u informatie en kaartverkoop 0118 659 659 NS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 33