Arbiter kan niet zonder voetbal Gezelligheid bindt spelers aan tennisclub Ovezande Middelburg grote favoriet in stadsderby Apollo verliest opnieuw spits sport vrijdag 17 september 1999 bw 31 {ndré Nieuwenhuize bezig aan vierde seizoen als scheidsrechter door Vincent de Rijke MIDDELBURG - Slechts de Middelburgers op leeftijd kunnen zich er waarschijn lijk nog vaag iets van herin neren: de stadsderby tussen Middelburg en Zeelandia. Het zal niet ver na de oorlog zijn geweest dat de strijd tus sen de twee ploegen, die al ja ren de accommodatie trouw delen, voor het laatst in com petitieverband werd uitge vochten. Nimmer dacht Middelburg erover dat deze wedstrijd weer op de KNVB-kalender zou terugkeren. Middelburg was immers op sportief ge bied altijd de grote broer ge weest van de zwart-groenen. Maar vorig seizoen ging het kriebelen. Zeelandia koerste af op het kampioenschap in de vijfde ldasse en Middel burg verkeerde in degrada tiegevaar in de derde klasse. Zouden de paden van de Middelburgse ploeg elkaar kruisen in de vierde klasse? In mei werd het lot van beide ploegen bezegeld. Zeelandia greep onder leiding van Piet Puijpe de titel en Middelburg kon de degradatie in de na- competitie niet meer afwen den. Komende zondag om 14.30 uur staan de twee Mid delburgse verenigingen daarom na lange tijd weer te genover elkaar. De sportieve ambities van de clubs liggen echter mijlenver uit elkaar. Zeelandia wil zich eerst een stabiele factor to nen in de vierde klasse, ter wijl Middelburg zo snel mo gelijk terug wil naar de derde klasse. Middelburg heeft er de ploeg en het spelersmate riaal voor. De ploeg behaalde het volle aantal punten uit twee duels, al was het niet al tijd op overtuigende wijze. Zeelandia startte moeizamer en heeft na twee wedstrijden nog geen enkel punt. Middel burg is als torenhoge favoriet aan de competitie begonnen en is komende zondag even eens de te kloppen ploeg. „Middelburg doet het slecht als ze met deze groep geen kampioen worden", zegt de laatste man van Zeelandia Piet Baan (33). Als er iemand is die dat kan beoordelen is het Baan wel. Het grootste deel van zijn voetbalcarrière droeg hij het groen-wit van Middelburg. Tussendoor maakte hij uitstapjes naar Oostkapelle en Kloetinge, maar hij keerde telkens trouw terug op de Nadorst. Kampioen Totdat zijn naam vorig sei zoen opeens prijkte op de spelerslijst van Zeelandia. ,,Ik wilde nog graag een keer kampioen worden", zegt hij stellig. „En dat zat er bij Mid delburg echt niet in. Boven dien speelde ik bij Middel burg op het middenveld en ik wilde graag een plek als laat ste man. Aangezien Zeelan dia bovenin kon meedraaien en een type speler zocht zoals ik, heb ik de overstap ge maakt. En het mooie is dat we ook direct kampioen wer den. Datzal overigens dit sei zoen niet gebeuren." Op de vraag of hij zich al een 'Zeelandiaan' voelt, hoeft Baan niet lang na te denken. „Nee, ik heb het hier hart stikke goed naar mijn zin, maar ik ben een echte Mid delburger. Dat zal ik ook al tijd blijven. Ik vind het ook spijtig dat het zover heeft moeten komen met Middel burg. Ik vond het erg dat Middelburg degradeerde." „Toen wij vorig seizoen kam pioen waren geworden, was de wedstrijd tegen Middel burg het eerste waarover binnen de club werd gespro ken. Dat leeft ontzettend bij de mensen De meeste spe lers leven er echt naartoe. We mogen alles verliezen, als we die twee wedstrijden maar winnen. Maar ik moet eerlijk zeggen dat het binnen de club meer leeft dan bij mijzelf. Het is voor mij een wedstrijd als alle anderen. Als ploeg hebben we namelijk niets te verliezen. Maar voor Baan persoonlijk staat wel wat op het spel. On gevraagd begint hij over het treffen met 'die Lange' (Jan de Rijke) en Huib Meerman. „Ik kan natuurlijk altijd nog persoonlijk afgaan. Als we met 5-0 afgeschoten worden bijvoorbeeld. door Jasper van der Bliek OVEZANDE - Het is echt zo'n club waar nooit iemand meteen na het sporten weg gaat. Altijd blijven de leden nog wel even in de kantine plakken. Gewoon vanwege de gezelligheid. Tennisvereniging Ovezande vierde vorige week haar vijfentwintigjarige bestaan. Speciaal aan dit jubileum is dat veel van de leden al de hele rit aan de club verbonden zijn. Dat verenigingen jubileren is op zich niet zo bijzonder. In Ovezande zijn ze echter wel heel trouw. „Dat is in mijn optiek het sterke punt van de club", vertelt Michiel Ruiter, één van de oudgedienden. „Tegenwoordig zijn er zo'n 150 leden en van hen zijn onge veer dertig er al vanaf het eerste begin bij Ruiter herinnert zich nog goed hoe de ten nisvereniging ontstond. „In 1975 was er een groepje - ik noem ze maar even cle begin mensen - dat altijd tenniste in de sporthal in Heinkenszand. Op een bepaald moment waren dat bijna tachtig mensen, genoeg om subsidie voor een tennisbaan aan te vragen. Dat heeft de gemeente Borsele toen gege ven." Het aantal tennissers in Ovezande groeide vervolgens gestaag. Van een kak- sport werd tennis een volksvermaak. Jubi laris Ruiter: „Vijf jaar later kwam er een tweede baan, en weer vijf jaar daarna een derde. De sport raakte snel populair in Ovezande." Michiel Ruiter was in die tijd zelf nauw be trokken bij de vereniging. Hij had de niet kinderachtige taak om de sfeer te maken en gezond te houden. „Ik was een soort regel neef, organiseerde toemooitjes, bijeenkom sten. dat soort zaken. Want hoe vaker je sa menkomt en met elkaar de sport beoefent hoe beter. Elke keer weer was dat heel leuk. Iedereen bleef almaar terugkomen. De sfeer was perfect. En dat bepaalt toch voor een belangrijk deel het succes van een vereni ging-" Een ander aspect dat Ruiter probeerde te benadrukken was het dorpskarakter van de club. „Daarom zijn wij bijvoorbeeld lang geen lid van de KNLTB geweest. Dat is duur en je krijgt er weinig voor terug. Bij Ovezan de gaat het in de eerste plaats om gezellig tennissen." Stabiel Het tegenwoordige ledental van 150 was al een jaar of tien geleden bereikt. Sindsdien is het nagenoeg stabiel „Voor een dorp als Ovezande met 1200 inwoners niet slecht. Van die 150 zijn er eenderde jeugdleden, de rest is senior. Dat was in de begintijd wel an ders. Toen waren er maar twintig jonge spe lers." De Zuid-Bevelandse tennisvereniging heeft een behoorlijk aantal leden dat een onge kende clubliefde tentoonspreidt. Ruiter is er daar één van. „Van de grondleggers zijn er inderdaad nog behoorlijk wat gebleven. De meesten hebben natuurlijk wel een stapje teruggedaan, zowel wat bestuursfuncties als sport betreft, maar lid zijn ze nog wel. Het sfeertje van vroeger is door de tijd na tuurlijk ook aangetast, maar je vindt het nog steeds terug. Vergeet niet dat in de pe riode dat de vereniging ontstond, de club geacht werd alles zelf te doen. Banen aan leggen, kantine bouwen. Als je daarmet zijn allen mee bezig bent, schept dat een band. Die blijkt na vijfentwintig jaar nog steeds sterk." Vorige week zaterdag werd het jubileum met een knalfuif gevierd. Ruiter: „Behoor lijk heftig was dat. In de ochtend waren er ludieke spellen voor de kinderen en 's mid dags vond een grote reünie plaats. Oud-le den die al jaren niet meer in Ovezande wa ren geweest, kwamen voor de gelegenheid terug. Daar blijkt die clubliefde weer uit. Heel gezellig. Ja, het is behoorlijk laat ge worden." door Vincent de Rijke VLISSINGEN - Het amateur voetbal bereikt komend week einde de derde speelronde en de ranglijsten krijgen langzaam maar zeker betekenis. Het sterk gestarte Heinkenszand treft het tot favoriet gebombardeerde SSV'65, dat nog geen punt pak te. Een klasse lager staat het halfjaarlijkse onderonsje tussen Coli jnsplaatse Boys en Bevelan ders op het programma. Het slecht gestarte Apollo speelt thuis tegen Rillandia. Zondag ontvangt Patrijzen in de derde klasse RCS. Apollo'69 Zaterdag-derdeklasser Apollo uit 's-Gravenpolder gaat een moeilijk seizoen tegemoet. Vo rig seizoen steeg de ploeg van oefenmeester Wim Davidse nog naar ongekende hoogte door verrassend een periodetitel te pakken. Slechts in de allerlaat ste wedstrijd van de nacompeti- tie verloor de ploeg kansloos van Tholense Boys, dat promo veerde naar de tweede klasse. Apollo had het bijna voor elkaar gekregen om binnen twee sei zoenen van de vierde naar de tweede klasse door te stoten. Achteraf gezien is het misschien maar goed dat het niet gebeurd is. De ploeg van Apollo viel op door het scorend vermogen en daarin hadden de spitsen Jean-Paul Hai-thoorn en Arjo den Dekker een groot aandeel. In hun kiel zog speelde linkerflank-speler Randy de Dreu zich in de kijker. Eersteklasser Veere toonde be langstelling. Zowel de produc tieve Harthoorn als de rappe De Dreu verruilden het blauw-wit van Apollo voor het zwart-wit van Veere. Dat betekende dat Arjo den Dekker als enige spits met gevestigde naam overbleef in de selectie van de ploeg uit 's- Gravenpolder. Maar ook Arjo den Dekker(32) hield het na de eerste competi tiewedstrijd van dit seizoen voor gezien. Maar dat had niets te maken met de ontnuchteren de competitieouverture of het vertrek van Harthoom of De Dreu. Sterker nog, het verliezen van Harthoom deed hem vorig seizoen besluiten door te gaan, terwijl het gezonde verstand aangaf dat dit niet verstandig was. Met name een van zijn twee kin deren slokt veel tijd op. Zijn zoontje van drie jaar kampt met een ziekte, waardoor hij de hele nacht huilt. „Laat ik het simpel proberen uit te leggen", begint Den Dekker. „Er zit bij hem iets niet goed in de hersenen. Nor maal gesproken worden de prikkels die richting de herse nen worden verstuurd, gezeefd. Maar bij hem blijft het maar in zijn hoofd malen en dat vertaalt zich in huilbuien die de hele nacht duren." „Daarnaast werk ik nog bij de PTT en dan is het lastig om twee keer in de week te trainen. Daar heeft de trainer alle begrip voor, maar ik wil het zelf niet. Nor maal gesproken moet je als voetballer twee keer per week trainen. Daarbij komt nog dat ik op zaterdag soms pas om één uur 's middags klaar ben met mijn werk, omdat de postaanvoer te genwoordig een uur verlaat is op zaterdag. Nu hoeven wij niet zo ver te reizen, maar je begrijpt dat het op die manier lastig wordt. En het leek me beter om dat na één wedstrijd aan te ge ven in plaats van na de achtste." Dezelfde redenen noopten Den Dekker al eerder een stap terug te doen bij zowel Goes als Kloe tinge. Apollo was de laatste strohalm voor Den Dekker om dat hij woonachtig is in 's-Gra venpolder. Maar ook dit blijkt een onwerkbare situatie te zijn geworden. En daarmee verliest Apollo een betrouwbaar aan speelpunt in de voorhoede en een speler die per seizoen ge middeld zo'n twaalf goals maakt. De beslissing het voetbal op een lager pitje te zetten, ging Den Dekker niet in de koude kleren zitten. Zeker niet omdat Apollo niet echt grossiert in voorhoede spelers. „Dat vond ik nog wel het moeilijkste", aldus Den Dekker. „De club had al een sterke spits verloren. En daar om is het extra lullig. Ik begon vol goede moed, maar het blijkt niet te werken. Nog even heb ik erover nagedacht een zondag vereniging te zoeken. Maar ook daar zal je minimaal twee keer moeten trainen, dus daar heb ik maar héél even over nage dacht." Zonder zichzelf op de borst te slaan, weet Den Dekker dat de ploeg die vorig seizoen vriend en vijand verraste dit seizoen geen hoge ogen zal gooien. „Dat wordt natuurlijk heel moeilijk. Het zit erin dat ze een heel jaar tegen degradatie moeten vech ten. Het doel zal niet meer dan handhaving zijn." Apollo speelt morgen op eigen veld tegen het voortvarend gestarte Rillandia. Heinkenszand Heinkenszand wordt nu al dé verrassing van de tweede klasse genoemd. De promovendus won op de eerste speeldag brutaal met 5-3 van Kogelvangers. De 2-1-overwinning op Kapelle van vorige week zaterdag was misschien nog wel brutaler. Heinkenszand blijkt voor elke tweedeklasser een niet te onder schatten tegenstander. Na twee gespeelde wedstrijden voert de ploeg van de nieuwe trainer Joost van de Griek (ex-Wiü!57) de ranglijst aan met Seolto en 's- Heer Arendskerke. Het avontuur in de tweede klas se is voor zowel Heinkenszand als de oefenmeester nieuw. Maar dat betekent niet dat de competitie gevreesd wórdt. Van der Griek: „We beginnen fris aan elke wedstrijd en gaan uit van onze eigen kracht. Ik pro beer zoveel mogelijk informatie te verschaffen over tegenstan ders, maar die krijg ik ook maar via via dus dat schiet ook niet al- tij d op. Ik ben zelf bijvoorbeeld bij Kapelle werkzaam geweest, maar daar is in de loop der jaren ook van alles veranderd. Die spelen nu ook anders dan toen." De eerstvolgende wedstrijd voor Heinkenszand is die op ei gen veld tegen het als favoriet gestarte SSV'65. „Ik denk dat SSV getergd zal zijn", aldus de oefenmeester van Heinkens zand. „Ze zijn natuurlijk door vele trainers gebombardeerd tot favoriet. Voor ons maken twee zwaluwen nog geen zomer, en voor SSV is na twee nederlagen de competitie nog niet verloren. Een ding is zeker, we zullen ze zeker niet onderschatten." RCS Na een afwezigheid van één sei zoen is RCS terug in de derde klasse van het zondagvoetbal. Na twee gespeelde duels heeft de club uit Oost-Souburg vier punten. In de eerste wedstrijd (5-1-overwinning op Virtus) was Jéröme Riverola (20) de gro te uitblinker. Afgelopen zondag speelde RCS met 2-2 gelijk te gen Rood Wit en wederom was de rechtsbuiten de gevierde man. Met een goal en het versie ren van een penalty had hij een groot aandeel in het behalen van het punt. Riverola komt terug van een blessure waardoor hij het groot ste gedeelte van vorig seizoen buitenspel stond. „Ik had een liesbreuk, maar het heeft een tijdje geduurd voordat ze daar achter zijn gekomen", aldus de rasechte RCS-speler. „Pas tij dens de operatie hebben ze dat geconstateerd." De clubarts van Sparta, Van Eijck, werd via Gé- rard de Nooijer erbij gehaald om het euvel te verhelpen. In de periode dat Riverola nog niet wist wat er nu exact aan de hand was met zijn lies werd hij regelmatig op straat gesigna leerd met een bal aan zijn voe ten. Hij is naar eigen zeggen nu eenmaal het type straatvoetbal ler. „Dat werd do.or sommige mensen verkeerd begrepen. Maar ik kreeg de pijn steeds pas na de inspanning. Pas toen men mij kon vertellen wat voor bles sure het precies was, wist ik dat alles wel weer goed zou komen. Nu voetbal ik zo min mogelijk op straat. Ik heb geen zin om weer een seizoen te verpesten." RCS gaat zondag op bezoek bij Patrijzen. Riverola, al goed voor vier assists in twee duels, zit al vier jaar bij de eerste selectie en kan zich de ploeg van Patrijzen goed herinneren. „Ze hadden twee jaar geleden een stugge ploeg, maar ik schat de kans op winst 75 procent voor ons en 25 procent voor Patrijzen." Arjo den Dekker vónd het een moeilijke beslissing om het voetbal bij Apollo op een lager pitje te zetten. „De club had al een sterke spits verloren. En daarom is het extra lullig." foto Dirk-Jan Gjeltema rfnor Barry van der Hooft ïERSEKE - De KNVB zou graag zien jat meer voetballers zich na hun actie- feloopbaan nuttig maken als scheids- achter. Eens geen kritiek geven op de leidsman, maar zelf de fluit in de hand „emen en de opgedane ervaring als joetballer gebruiken om wedstrijden ugoede banen te leiden. De 46-jarige ,Vudré Nieuwenhuize besloot vier jaar geleden, na zijn carrière als voetballer (n trainer, om de fluit ter hand te ne men. „Want iets doen zonder voetbal, jat kon ik niet", legt Nieuwenhuize uit. André Nieuwenhuize mag een Yerseke- maninhart en nieren worden genoemd. Hij begon zijn loopbaan bij de plaatse lijke voetbalvereniging en zette er ruim twintig jaar later ook een punt achter ajn carrière. Vanaf zijn twintigste bvam hij in het eerste elftal uit en maakte zo een aantal keren deel uit van ten kampioensteam. Die promoties re- jent hij tot de hoogtepunten uit zijn loopbaan, evenals het spelen voor vei*- tegenwoordigende elftallen. „In de B- junioren werd ik geselecteerd voor het Zeeuws elftal. En later heb ik ook nog inhet zogenaamde Reimerswaal-elftal gespeeld. Dat waren toch altijd mooie vertelt Nieuwenhuize. Trainen verloop van tijd begon Nieuwen het spelen in het eerste elftal te met het geven van trainin gen. Zo was hij actief als jeugdtrainer enhad hij het vrouwen-elftal van Yers- =ke onder zijn hoede. Nadat hij zijn ichoenen aan de wilgen had gehangen, werd hij jeugdtrainer bij 's-Heer Arendskerke. Toch kwam hij weer te rugbij Yerseke, waar hij trainer van het iweede team werd. Na verloop van tijd hij, op verzoek van de toenmalige ook zijn voetbalschoenen weer om terug te keren in het eerste. kon de degradatie uit de klasse niet meer worden afge Nieuwenhuize concentreerde vanaf dat moment weer op de van trainer. leidde hem langs SVD (twee sei- :oenen) en SSV'65 (één seizoen), waar- ia hij uiteindelijk de eerste selectie van ferseke onder zijn hoede kreeg. Hier itondhij driejaar aan het roer. Hij leid ie zijn ploeg via een onverwacht kam- jioenschap naar de tweede klasse, naar het daaropvolgende seizoen volg- direct degradatie. Het bleek het aatste seizoen bij Yerseke en na een aartje WHS zette hij een punt achter trainerscarrière. drie jaar in een lager elftal te heb- gespeeld, kwam het opmerkelijke Samen met Wies Boone, Henk André Nieuwenhuize: „Als een scheidsrechter zelf heeft gevoetbald, kan hij het voetbalspel lezen. foto Dirk-Jan Gjeltema Zuidweg en Hans Zoeteweij besloot Nieuwenhuize een scheidsrechterscur- sus te volgen, want het viertal wilde wel in het voetbal wereld je actief blijven. De cursus zette Nieuwenhuize aan het denken. „Ik betrapte mezelf erop dat ik sommige regels niet eens kende", ver telt hijToch doorliep hij de cursus goed en na een halfjaar maakte Nieuwen huize bij het treffen tussen Kloetinge 5 en Amemuiden 4 zijn debuut. En na verloop van tijd bleek dat hij niet de enige was geweest die sommige regels niet kende. „Dan floot ik een wedstrijd en liepen er spelers naar je te roepen, maar daaruit bleek dat ze de regels ge woon niet kenden." Ook op het scheidsrechtersgebied bleek de inwoner van Yerseke talent te hebben. Het 'scoutingsapparaat' van de KNVB hield hem nauwlettend in de gaten en dat leidde ertoe dat Nieuwen huize in twee jaar tijd van groep vijf naar groep drie promoveerde. Het afge lopen seizoen bleef hij echter in dezelf de groep, wat inhoudt dat hij wedstrij den tot en met de tweede klasse mag fluiten. Gezien zijn ambities had hij ook afgelopen seizoen weer graag ge promoveerd. „Want ik streef altijd het hoogst mogelijke na. Mijn conditie, is goed en ik doe het graag. Ik blijf echter nuchter en daarom denk ik dat het er gezien mijn leeftijd niet meer in zit. Niet dat ik niet hogerop wil, maar ik heb mijn leeftijd niet mee." Aan de overstap van voetballer naar scheidsrechter kleefde volgens André Nieuwenhuize een groot voordeel. „Als een scheidsrechter zelf heeft gevoet bald, kan hij het voetbalspel lezen. Niets ten nadele van scheidsrechters die zelf niet hebben gevoetbald, maar het werkt wel in je voordeel." Binding De binding met de voetbalvereniging Yerseke is nog altijd aanwezig. „Na een wedstrijd blijf ik nog even bij de betref fende club hangen en dan ga ik naar de kantine in Yerseke." Daar vindt dan vaak de ontmoeting plaats tussen Boone, Zuidweg, Zoeteweij en Nieu wenhuize. „'Hoe was het bij jou?' is dan meestal de vraag en zo wisselen we er varingen uit", aldus Nieuwenhuize. „Daarnaast train ik op maandag ook nog de D-junioren. Ik vind het heerlijk om met die gasten bezig te zijn Maar op woensdag kan ik ze niet trainen, want dan moet ik zelf trainen met de scheids rechters." Voor morgen heeft hij geen wedstrijd aangewezen gekregen. „Eens in de zo veel weken heb je een vrij weekeinde, maar dan moet je wel als reserve stand by blijven. Als er iemand om de één of andere reden niet kan, word je ingezet. En dat gebeurt negen van de tien keer. Dus van dat vrije weekeinde zal wel niets komen." Het oude bestuur van TV Ovezande. Van links naar rechts Michiel Ruiter (technische commissie), Nelly Ars (penningmeester), Martha Rentmeester (secretaresse), Charles Verbeek (initiatiefnemer en voorzitter). foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 31