Russen bang voor volgende klap Gonsalves verdedigt zich in memoires PZC Ook Brinkhorst moet straks watei bij de wijn doen feiten en meningen Politiek complot vermoed achter serie bloedige aanslagen IJzeren procureur-generaalschoot op Papoea's om het vege lijf te redden 17 september 1949 vrijdag 17 september 1999 door Hans Hoopendijk President Jeltsin voerde gisteren weer spoedberaad met zijn premier Poetin na een nieuwe, zware bomaan slag in het zuiden van Rusland. De Kremlin-verklaring dat de strijd tegen het terrorisme zal worden gewonnen, zal weinig indruk hebben gemaakt op het Russische volk. De Russen wachten met angst en beven op de volgende do delijke klap. De verloven van de miljoenen politie agenten en medewerkers van de gehei me dienst FSB (de voormalige KGB) zijn ingetrokken. Pantserwagens staan op de belangrijkste invalswegen naar de hoofdstad. Overal wordt streng ge controleerd. Vooral Kaukasiërs wor den aangehouden. Zij moeten hun pa pieren te laten zien. Russen die niet permanent in de hoofdstad wonen, moeten zich bij de politie melden. In Moskou leven naar voorzichtige schat tingen meer dan een miljoen 'illegalen'. De meeste Russen hebben echter grote twijfels over de zin van deze operatie. "Nergens ter wereld is op die manier ooit een terrorist opgepakt', schreef gisteren het massablad Moskovski Komsomol jets. Vooral de Moskovieten verwachten bitter weinig bescherming van hun staat tegen terroristische aan slagen. „We hoopten dat na de eerste explosie de autoriteiten iets zouden doen, maar ze zitten nog steeds met hun handen over elkaar", schamperde een Moskoviet. Overal in de stad lopen 's nachts vrijwilligers patrouille rond hun flatgebouwen. Vooral de oude ba- boesjka s, die de hele dag bij de flatszit- ten en alles en iedereen in de gaten hou den. spelen een belangrijke rol bij deze zelfhulp. ..Vroeger scholden we op die oude roddelende kletstantes. maar nu zijn ze onze meesterspionnen, onze ei gen geheime dienst", zeiden twee man nen die de afgelopen nacht him eigen flat hebben bewaakt. Wantrouwen Het toch al minimale vertrouwen van de Russen in hun politieke leiders, voorop Jeltsin, is nu helemaal verdwe nen. In kranten, op radio en tv en uiter aard op straat wordt steeds openlijker gespeculeerd dat de aanslagen zijn ge organiseerd door de kliek rond Jeltsin om de weg vrij te maken voor het uit roepen van de noodtoestand. De com munistische leider Zjoeganov zei de daarvoor benodigde documenten al te hebben gezien. Het is een publiek geheim dat Boris Jel tsin en de gehaaide zakenlieden in het Kremlin voor hun leven en hun bijeen geroofde miljarden vrezen als de presi- N abestaanden tijdens de begrafenis van slachtoffers die omkwamen bij de bomaanslag van maandag in de Kashirskoyestraat in Moskou, foto Joerie Ka bobn ov/EP A dent zijn troon volgend jaar moet ver laten. Een van deredenen dat Jeltsin de oud-spioimenbaas Primakov tot pre mier benoemde, was dat deze met alle partijen een akkoord moest sluiten dat de veiligheid van de Jeltsin-clan ga randeerde na diens aftreden. Primakov ging onder meer de laan uit, omdat Jel tsin de door hem geregelde levensver zekering onvoldoende vond. Daarna mocht de loyale Stepasjin, eveneens oud-directeur van de gehei me dienst, het proberen. Ook hij faalde in de ogen van zijn chef. En nu is de beurt aan premier Poetin, die tot zijn benoeming de FSB leidde. Maar - zo luidt een van de theorieën - Jeltsins laatste getrouwen geloven niet in deze optie. Zij vrezen voor een bijltjesdag na de verkiezingen. Daarom willen ze de noodtoestand uitlokken. Wie garan deert hen immers dat Jeltsins opvolger zich aan een 'heren-akkoord' houdt? Het staatshoofd is inmiddels veruit de impopulairste politicus en na zijn ver trek is een zondebok nodig voor alle el lende die over het land is gekomen. Zo lang Jeltsin, min of meer levend, op zijn troon zit, heeft zijn clan niets te vrezen. V erontwaardiging Uiteraard wordt deze complottheorie door de verantwoordelijke politici met verontwaardiging van de hand gewe zen. Voor het Kremlin gaat het om goed getrainde internationale provocateurs die, zich verschuilend achter religieuze islamitische leuzen, een nieuwe we reldorde willen vestigen. Terreurex- perts stellen daar tegenover dat het zeer ongebruikelijk is dat niemand, be halve het totaal onbekende 'Dage- staanse Bevrijdingsleger', de aansla gen heeft opgeëist. 'Terroristen willen immers hun tegenstanders laten zien waar ze toe in staat zijn', zei een Ameri kaanse expert in een interview. En de aanslagen, vooral die in Moskou, wa ren puur specialistenwerk. Opvallend is verder dat de Tsjetsjenen keer op keer verzekeren niets met de terreuracties op Russisch grondgebied te maken te hebben. Invloedrijke poli tici als de ultra-nationalist Zjirinovski en de communistische hardliner Iljoe- chin, zijn er ook zeker van dat de aan slagen het werk zijn van figuren rond het Kremlin. Voor buitenstaanders mo gen deze verhalen absurd klinken, maar in Rusland worden ze zeer serieus genomen. Nog vers in het geheugen lig gen de moordaanslagen die de tycoons op elkaar lieten plegen toen de schatten van het Russische rijk na de ondergang van het communisme moesten worden verdeeld. Joeri Levada van een Moskous opinie bureau zei in een interview dat de Rus sen intussen volstrekt vervreemd zijn van de politiek en dat dit mede de oor zaak is voor het huidige fatalisme en het geloof in samenzweringstheorieën. 'De mensen voelen dat ze geen enkele invloed hebben op wat er in het land ge beurt. De meerderheid meent dat ze zelfs onder het Sovjetbewind meer te zeggen hadden over de nationale aan gelegenheden dan nu', zei hij in het in terview. GPD door Lianne Sleutjes Het eerste paarse kabinet gooide de beuk erin: er was te veel mest en daar moest snel een einde aan komen. Minister van Landbouw Van Aartsen trotseerde geheven rieken en woeste boeren en drukte zijn varkenswet door het parlement. Maar de boeren hadden niet lang het nakijken: de rechter stelde de wet buiten werking. Het kabinet kon zonder vergoe ding geen varkens afpakken. Weer had het ministerie niets in handen om het mestoverschot te verkleinen. Het zag als klap op de vuurpijl minister Apotheker vroegtijdig vertrekken. Laurens-Jan Brinkhorst trad aan als derde paarse minister van Landbouw. Met de ramme lende varkenswet kon hij niet veel meer uitrichten. Dus gooi de hij het over een andere boeg: de Brusselse milieueisen voor grondwater. Die kent hij maar al te goed, als voormalig Europees topambtenaar voor milieu. De EU-richtlijnen schrijven voor dat per 2003 een liter grondwater niet meer dan vijf tig milligram nitraat mag be vatten. Op sommige plekken in Nederland is die concentratie vijf keer hoger. Dat komt door teveel mest. Als Nederland zich straks niet aan de Brusselse norm kan hou den, komt de Europese Unie met boetes van honderdtachtig mil joen gulden per jaar. Daarisvol- gens het kabinet geen speld tus sen te krijgen. Dus mag een boer vanaf die tijd niet meer mest produceren dan hij kwijt kan op zijn land of op dat van anderen. Op akkerland mag een boer in 2003 nog maar 170 kilo nitraat (stikstof) per jaar kwijt, op gras land 250 kilo. De boeren kunnen het idee van mestafzetcontracten billijken. Dat hebben ze zelf ook al eens bedacht. Toch stonden ze vorige week met kwade koppen tegen over Brinkhorst nadat deze de finesses van zijn mestplan had gepresenteerd. Volgens hen wil het kabinet te veel en te snel. Het mestplan kost meer bedrij ven de kop dan de zesduizend waarvan het kabinet uitgaat, menen de boeren. Wat hen voor al steekt, is dat het kabinet ge maakte afspraken schei Eind vorig jaar kwamen deb ren en het kabinet overeen da 2008 zou worden voldaan de Brusselse nitraatnorm Vijf jaar later dan de EU ei maar dat zou met wat tekst uitleg wel geplooid kuni worden, dachten minister i Milieu Pronk en toen nogmii ter van Landbouw Apotheke Brussel bleek daar deze zoi echter niet gevoelig voor. D. maakte Brinkhorst op zijnbe dankbaar gebruik van. Hij bruikte de strikte Europese sen als breekijzer. Na jaren i duwen en trekken aan het me probleem door zijn voorgang heeft hij nu het tij mee. De boeren beseffen al langen er iets moet gebeuren. Hunv tegenwoordigers betwisten i dat zij aan de normen moe: voldoen. Wel keren zij zichteg de wijze waarop. „Veel boei hebben het gevoel dat het ka net een tijdstraject kiest wa; van je je afvraagt: is dat weli dig", zei LTO-voorzitter Ger; Doornbos gisteren na over! met Brinkhorst. De boeren vinden dat de min ter in Brussel moet onderhani len over uitstel, dat doen andi landen ook. Op die man wordt de schade beperkt enbl ven er meer bedrijven overeii De helft van de TVveede Kan inclusief coalitiegenoot V7 vindt dat de boeren meert moet worden gegund dan 1 kabinet wil. Nederland is ii mers een van de dértien EU-la den die in gebreke blijft als! gaat om de nitraatnorm. D moet er toch iets te onderhanc len zijn, is de gedachte bij Kamerleden. Ondertussen he ben juristen al gewaarschut dat het nieuwe mestbeleid ju; dische haken en ogen heeft. H zoals de oude varkenswet. 1 landbouwminister geeft echt nog geen krimp en houdt \i aanzijn plan. Hij kan ook moeilijk al een we na de presentatie een gat sla in zijn eigen voorstel. Maar: overleg met boeren en Kam kan hij dit najaar nog altijdpi beren om Nederlands water I de Europese wijn te gieten. Z ker als het merendeel van EU-lidstaten om uitzonden gen vraagt. GPD door Gerben Kuitert Twee jaar geleden zwaaide Rolph A Gonsalves na 41 ja ren rijksdienst met een bedoe- zeld blazoen af als procureur- generaal (pg) in Den Bosch. In zijn gisteren verschenen me moires verbreekt 'de ijzeren pg', gefrustreerd over het uitblijven van eerherstel, het zwijgen over zijn omstreden verleden. Over zijn doen en laten als be stuursambtenaar op Nieuw- Guinea bijvoorbeeld. De manier waarop Gonsalves tussen 1958 en 1960 als controleur in de functie van 'groot alleenspre kend rechter' de orde poogt te handhaven in de Baliemvallei, kost hem tot twee keer toe bijna zijn baan. De eerste keer in 1960. als procureur Von Meyen- feldt in Hollandia hem beschul digt van doodslag en een reeks andere misdrijven. Hij wordt uiteindelijk niet vervolgd. In 1994 wordt de kwestie opgera keld in het VPRO-radiopro- gramma Argos. 'Deze doelbe wuste beschadiging van mijn reputatie', zoals Gonsalves schrijft, maakt hem kansloos voor de Functie van super-pg. Maar wat heeft hij nu echt ge daan op Nieuw-Guinea? In hoe verre berustten de berichten over zijn betrokkenheid bij standrechtelijke executies van Papoea's, zware mishandelin gen met de knoet en andere uit wassen op waarheid? Gonsalves maakt in zijn memoires melding van een reeks 'schietincidenten'. Ze waren volgens hem noodza kelijk om het vege lijf te redden. Waarschuwing In 1959 lost 'de man met de baard', zoals hij wordt ge noemd, met zijn karabijn 'iets schuin omhoog een waarschu wingsschot' als hij dreigt te worden aangevallen door een met speer gewapende krijger. Een paar dagen later hoort hij dat de man met de speer is over leden. „Hij was in het achter hoofd geraakt. Door de opwin ding van het moment was het geweer helaas niet hoog genoeg gericht..." Met de straffen waarin het Ne- deriands-Indisch Wetboek voorziet, kan Gonsalves in de rimboe niet uit de voeten. In overleg met de gouverneur en de resident besluit hij het daarom met 'aangepaste maatregelen' te proberen. Het afpakken van varkens bij 'daders' en die bij wijze van smartengeld overdra gen aan slachtoffers of hun fa milie, is één van die alternatieve straffen. Verder besluit hij een paar keer hutten te laten plat branden, maar ook dat biedt geen soelaas. „De grashutten werden in een mum van tijd weer opgebouwd en het gestraf te stamhoofd voelde zich niet vernederd." Ook wordt er 'geëxperimen teerd', zoals Gonsalves het noemt, met lijfstraffen. Daders van ernstige misdrijven 'zoals moord', worden bestraft met 'iets van twintig stokslagen' of slagen met de gummistok op het achterwerk. „Er is nooit iemand zo hard geslagen dat hij buiten westen raakte en evenmin kwam er bloed aan te pas." Een keer neemt Gonsalves zelf de stok ter hand om een stamhoofd uit de Baliemvallei te ranselen. „Dóór op die manier zijn gezag aan te tasten, hoopte ik boven dien dat hem en zijn stam de vechtlust wel zou vergaan. Ach teraf had ik er geen goede ge voelens bij. Het was een weinig verheffende vertoning", zo schrijft hij nu. Schietgraagheid Het is vooral de bitterheid over de in zijn ogen onterechte aan vallen op zijn vakmanschap, die Gonsalves er toe brachten zijn memoires op papier te zetten. Hij voelt zich aangetast in zijn eer. Het ego van de voormalige crimefighter is groot, zo beves tigen 344 pagina's memoires. Over de toch weinig vleiende bijnaam 'Gunsalvo', die ver wijst naar zijn vermeende 'schietgraagheid' op Nieuw- Guinea, haalt hij de schouders op. „Een bijnaam die al snel ge boren is als mensen verhalen vertellen, die met een schep er bovenop weer worden doorver teld." Hij verhaalt liever uitgebreid over zijn successen bij het Openbaar Ministerie. Zo stelt Gonsalves vast, dat hij als pro cureur-generaal in Brabant vaak nog eerder op de hoogte was van gebeurtenissen dan de aan hem ondergeschikte hoofd officieren van justitie. „Maan dagochtend greep ik meestal de telefoon en de gelukkige hoofd officier kon dan zijn borst nat maken. 'Godzelves aan de lijn...' heette het." Gonsalves had zich al uitgebreid laten informeren over wat er in het weekeinde al lemaal op crimineel gebied had afgespeeld. „Als ik over een be paalde zaak belde, was de hoofdofficier nog niet op de hoogte..." De parlementaire enquêtecommissie voor de IRT-affaire voelde Gonsalves 6 september 1995 aan de tand. De conclusies van de commissie-Van Traa verbitterden de 'ijzeren pg'. foto archief ANP Op het parket in Almelo, waar hij in 1973 wordt benoemd, wordt ene Winnie Sorgdrager een van zijn collega's. Gonsalves kenschetst de jeugdige officier als 'opvallend ambitieus'. Ner gens rept Gonsalves over 'meisj e Sorgdrager', zoals hij haar tot haar niet geringe ergernis soms schamper placht te noemen. De weinig innige relatie met haar baas is in 1985 voor Sorgdrager aanleiding te solliciteren als ad vocaat-generaal bij het ge rechtshof in Arnhem. Ze is nog niet benoemd of Gonsalves ver trekt als procureur-generaal naar Den Bosch. „Had hij dat niet eerder kunnen doen", foe tert ze als ze ervan hoort. Als Gonsalves zijn onderge schikten in Almelo inlicht over zijn promotie, is niemand echter verbaasd: „Ze waren niet dol op me. Dat is de prijs die je betaalt voor duidelijkheid. Maar ik ge noot gezag en dat gaf een goed gevoel." Enkele jaren later beveelt Gon salves Sorgdrager naar eigen zeggen 'krachtig aan' bij minis ter Hirsch Ballin als opvolger voor de uit Arnhem vertrekken de procureur-generaal Broek- raad. 'Meisje Sorgdrager' heeft de frauderende vissers op Urk hard aangepakt en dat bevalt Gonsalves wel. Sorgdrager wordt benoemd als pg en is daarmee Gonsalves' gelijke. Ze mag hem vanaf dan tutoyeren. Eind 1994 wordt Sorgdrager, in middels procureur-generaal in Den Haag, minister van Justi tie. De leerling heeft haar leermees ter overtroffen. „Persoonlijk was mijn eerste reactie niet meer dan: is dit niet te vroeg? Het ontbrak haar aan dieper gaande ervaring", schrijft Gon salves zuinigjes. Traumatisch Nederland raakt ondertussen in de ban van de IRT-enquête. De gecontroleerde doorlevering van containers hasj en cocaïne om topcriminelen te kunnen ontmaskeren, zet het land op zijn kop. Op 6 september 1995 wordt Gonsalves verhoord door de commissie-Van Traa. Het wordt een traumatische erva ring voor hem. „Van Traa begon met hier en daar af te kappen, soms op het snauwerige af. Ik was geschokt." Het eindrapport van de com missie Van Traa is nog schok kender voor Gonsalves. Hij wordt er als portefeuillehouder georganiseerde misdaad mede voor verantwoordelijk gehou den, dat de omstreden opspo ringsmethodes nooit aan de or de kwamen in het college van pg's. In de pers wordt gespecu leerd op zijn val: 'Gonsalves tweede op dodenlijst van Sorg drager.' Dat gebeurt niet. Sorg drager spaart hem, omdat Gon salves vaak informatie zou zijn onthouden. Op het voor hem ontlastende onderzoeksresul taat volgt in de media 'een oor verdovende stilte', zo stelt de 'ijzeren pg' verbitterd vast. Gonsalves put uit deze frustra tie de motivatie voor het schrij ven van zijn memoires over 'een loopbaan die in de rimboe begon en hierin in zeker opzicht ook eindigde.' GPD 'Mr.Gonsalves. Memoires'; R.A Gonsalves en G.J. Verhoog. Uilge ver: De Arbeiderspers. Prijs: 49,90. ISBN: 90 295 2153 8/NUGI 642. Boeren verhuizen Veertig Walcherse boeren heb ben afstand gedaan van hun grond en een pachtovereen komst getekend met de direc tie van de Noord-Oost Polder. Plet eerste gezin verhuist bin nenkort. Pinocchio In de Stadsschouwburg in Middelburg is de Nederlandse versie van de nieuwste Disneyfilm Pinocchio in pre mière gegaan. Vliegtuigkaping Vijf jonge Polen hebben een Dakota van de Poolse lucht vaartmaatschappij Lot ge dwongen om in Zweden te lan den. De piloot werd tijdens eei binnenlandse vlucht gedwon gen koers naar het noorden tf zetten. De kapers vroegen ïi Zweden politiek asiel aan ei gaven te kennen door te wilier, reizen naar de Verenigde Sta ten. Bietencampagne Zeeland en de rest van het lanó staan voor de grootste bieten campagne ooit. Landbouwmi nister Mansholt drong vorig jaar aan op uitbreiding van hel bietenareaal en daaraan is door de akkerbouwers gehoor gegeven. Verwacht wordt dat 22,6 miljoen ton bieten, een derde meer dan in 1948, naar de suikerfabrieken zal worden vervoerd. Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113)273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax. (0115) 686009 Hulst: 's Grave.nhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel (0114)373839 Fax. (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie: redactie@pzc.nl exploitatie: internet@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden: zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 98,00; franco per post 128,50; per maand 35,75; per jaar 372,50, franco per post 491,00; bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1.80, zaterdag 2,60 p.st.; (alle bedragen inclusief 6 pet. btw); Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen Advertentietarieven: 191 cent per mm; minimumprijs per advertentie 28,65; ingezonden mededelingen 2.5 x tarief; speciale posities: tarief op aanvraag, voor brieven bureau van dit blad 6,50 meer (excl. 17,5 pet btw); volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag, (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V. Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 2