Geduld Nardello beloond Ivo Timmermans blijft HWP trouw Jongepier Sport verspeelt de zege IAAF eist schorsing van Ottey Finale World League in Ahoy' sport Olano verliest op belagers Merk leidt Nederland-Brazilië vrijdag 17 september 1999 Peter Engel in 2000 weg als bondscoach tafeltennissers ZOETERMEER - Bonds coach Peter Engel en de tafeltennisbond NTTB gaan volgend jaar uit el kaar. Beide partijen heb ben tijdens een evaluatie van de WK de intentie uit gesproken het contract niet te verlengen. De ver bintenis van de Duitse trainer loopt nog door tot en met augustus 2000. Hij kwam in 1994 in dienst. Tijdens de individuele wereldtitelstrijd in Eind hoven had Engel al zijn twijfel uitgesproken over zijn aanblijven. Hij voelde zich gekrenkt door de zaak rond Diana Bakker. Engel had haar uit de se lectie gezet, omdat ze een vakantie verkoos boven de voorbereiding. Via de arbitragecommissie dwong ze toch deelname aan de WK af. Engel heeft nu met Bak ker afspraken gemaakt over een mogelijke terug keer in de A-selectie. Ze zal daarvoor de komende maanden aan een aantal voorwaarden moeten vol doen. Trinko Keen, Danny Heister, Gerdie Keen en Melisa Muller hebben wel een plaats gekregen in het keurkorps van Engel. Medaillekansen Bij de mannen werd Chen Sung" voor de WK terug gehaald in de Nederland se selectie. Hoewel de 34- jarige speler afscheid had genomen van het nationa le team, kan hij in aan merking komen voor deel name aan internationale evenementen. Met Keen en Heister is in overleg met sportkoepel NOCNSF een olympisch traject uitgestippeld dat m Sydney moet leiden tot medaillekansen in het dubbel. Engel heeft Jörg de Cock, Kalun Yu, Nermin Smajic, Daan SliepenFrank Ren- genhart, Michiel Janssen, Floor Tebbe, Loes Vrou- enraets en Alexandra Ca- no geselecteerd voor Jong Oranje. Met Cathry Hof en Barry Wijers is hij hier over nog in gesprek. ANP van onze sportredactie PLA DE BERET - Het geduld van Daniele Nardello werd don derdag beloond in de Ronde van Spanje. Met het einde van het seizoen in zicht wachtte de Itali aan nog altijd op zijn eerste ze ge. Met de winst in de eerste Py- reneeënrit in de Vuelta maakte hij zijn jaar goed. Abraham Olano behield de lei ding in het algemeen klasse ment, maar beleefde een moei lijke dag. De Spanjaard moest een halve minuut toegeven op de Duitser Jan Ullrich en de Rus Pavel Tonkov. In de laatste be klimming van de rit over 200 ki lometer kwam Olano in de pro blemen. Zonder steun van zijn ploeggenoten arriveerde hij op zevenenhalve minuut van Nardello. Zijn terugslag verraste de leider zelf niet. „Ik heb mij iedere dag vooraan laten zien. Ik moet daar nu de tol voor betalen", wist Olano. „Ik hoop dat ik mij mor gen weer beter voel." Zijn voor sprong na de eerste van de drie dagen in de Pyreneeën bedraagt nu een minuut en 39 seconden op Ullrich en 2.29 op Tonkov. De Duitser had aanvankelijk niet eens in de gaten dat Olano niet kon volgen. „Toen in de slotfase het tempo omhoog ging, ben ik meegegaan. Het is mooi dat ik daarbij tijd heb goedge maakt, maar het was eigenlijk niet de opzet." Nardello vormt in het algemeen klassement geen bedreiging voor Olano. Hij mocht daarom al vroeg in de etappe met een groep van 21 ontsnappen. De vluchters kregen een maximale voorsprong van bijna dertien minuten. Eerst probeerde de Italiaan Contrini het alleen. Hij pakte drie minuten, maar werd toch weer bijgehaald. In een tweede poging bleven Nardello, de Colombianen Pena en de Spanjaarden Casas en Uria wel weg. De Italiaan, in 1996 ook al eens winnaar in de Vuelta, klopte Pe na in de sprint. „Een mooie ze ge", vond Nardello. „De be klimmingen gingen mij goed af. Ik was'op papier de snelste van de vier." Knieblessure Nardello had zijn hoop op de Ronde van Spanje gezet. Bij de start voelde hij zich honderd procent fit. Een knieblessure leek zijn plannen in de war te sturen. „Nu de knieproblemen achter de rug zijn, kan ik hier misschien nog meer bereiken. Jacky Durand ging donderdag niet meer van start. De Frans man, die een dag de leiderstrui droeg, keerde wegens een sterf geval in de familie terug naar huis. Vandaag de tweede Pyre- neeënrit over 147,4 kilometer naar Andorra. ANP Seizoen voorbij voor Dufaux ZARAGOZA - Het wielersei- zoen is voorbij voor Laurent Dufaux. De Zwitser heeft tij dens zijn val in de vierde etappe van de Ronde van Spanje een bekkenblessure opgelopen. Hij mist nu de WK volgende maand in oktober. Door de bui teling heeft de wielerj aargang voor Dufaux slechts viereneen- halve maand geduurd. Wegens de dopingaffaire rond Festina was hij tot 1 mei geschorst. Fernando Escartin is zeker drie maanden uitgeschakeld. De Spaanse renner liep bij een val in de Vuelta een dubbele arm breuk op. Escartin ging zondag in de bergen in de regen onder uit. Escartin eindigde vorig jaar als tweede in de Ronde van Spanje. RTR/DPA Daniele Nardello kan zijn geluk niet op als hij eerste de finish passeert in de Ronde van Spanje. foto EPA van onze sportredactie LAUSANNE - De internationa le volleybalfederatie (FIVB), voorzitter Ruben Acosta in het bijzonder, heeft woord gehou den en de finale van de World League 2000 aan Nederland toegewezen. De eindronde van het evenement zal, evenals in 1996, worden afgewerkt in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy'. De opzet van de finale 10-16 ju li) is enigszins gewijzigd. De zes beste landen werken in vijf da gen een halve competitie af. Na een rustdag volgen de duels om de hoofdprijs en de derde plaats. De elfde editie van de World League heeft een prijzengeld van tien miljoen dollar. Nederland speelt in de voorron de (26 mei - 2 juli) in een groep met Cuba, Rusland en Frank rijk, maar is als gastland auto matisch geplaatst voor de fina le. De andere poules zijn, A: Italië, Argentinië, Joegoslavië, Canada; C: Brazilië, Spanje, Po len, Verenigde Staten. Brazilië en Polen waren ook kandidaat voor de eindronde. Nederland had echter al een toezegging van voorzitter Acos ta op zak voor Ahoy' nadat ex- voorzitter Paul Schaling na mens TVN had aangeboden de organisatie van het FTVB-con- gres in 2000 van Australië over te nemen. Later bedacht Sydney zich overigens en 'kocht' Neder land uit. ANP Mathew Hayman wordt prof ENSCHEDE - De Rabobank-ploeg heeft voor komend sei zoen vier amateurs toegevoegd aan de profploeg. Het zijn Coen Boerman, Addy Engels, Marcel Duyn en de Nederlandse Australiër Mathew Hayman. Ze zijn allen afkomstig uit de Rabo-amateurploeg van Nico Verhoeven. Haymen, die in Ril land woont, werd in juni Nederlands kampioen op de weg. De vier hebben een tweejarig contract getekend bij de ploeg van Theo de Rooy en Adri van Houwelingen. GPD Voskamp in GP des Nations FORGES-LES-EAUX - Bart Voskamp van de wielerploeg TVM-Farm Frites is zaterdag in Forges-les-Eaux de enige Nederlandse deelnemer aan de Grand Prix des Nations. Om dat de klassieke tijdrit samenvalt met de Ronde van Spanje is er geen sprake van eentopbezetting. Favoriet is de Brit Chris Boardman, de werelduurrecordhouder. ANP Italië oefent tegen België ROME - Het nationale voetbalelftal van Italië speelt op zater dag 13 november in Lecce een oefeninterland tegen België. De wedstrijd past in de voorbereiding van de Belgen op het EK volgend jaar. De Belgen en Oranje zijn als organisatoren van Euro 2000 al zeker van deelname. De kans bestaat dat PSV'er Luc Nilis terugkeert bij de Rode Duivels. De nieuwe bonds coach Waseige stuurt daar op aan. Hij wil binnenkort een ge sprek met Nilis. De speler verklaarde woensdagavond na de wedstrijd BayernMünchen-PSV (2-1) dat hij een uitnodiging voor een onderhoud positief zal beantwoorden. Nilis bleef vaag over de vraag of hij ook daadwerkelijk zijn rentree wil maken. „Ik ben niet optimistisch of pessimistisch over het re sultaat van die babbel. De afloop zal van het gesprek afhan gen", aldus Nilis voor de Belgische televisie. Hij stopte vorig jaar na het WK in Frankrijk. AFP/ANP Dugarry ontloopt schorsing PARIJS - De Franse voetbalbond (FFF) zal Christophe Dug arry niet schorsen wegens doping. De speler van Olympique Marseille moet door een vormfout van de dopingcommissie worden vrijgesproken. Duggaiy werd in april betrapt op het gebruik van het verboden stimulerende middel nandrolon. De Franse international had een schorsing van zes maanden kunnen krijgen. AFP Turnster Jong niet naar WK ALKMAAR - Anouk Jong heeft zich teruggetrokken van de kwalificatie voor de wereldkampioenschappen turnen, die volgende maand in China worden gehouden. De turnster uit Alkmaar krijgt van de Koninklijke Nederlandse Gymnastiek Unie (KNGU) een herkansing om zich alsnog voor de Olympi sche Spelen in Sydney te kunnen plaatsen. Jong werd vorige maand voor de interland Tsjechië - Nederland uit de turn- ploeg gezet. Zij kon zich niet verenigen met de technische lei ding en koos ervoor door haar eigen trainer te worden bege leid. Na overlegmet de KNGU werd besloten Jong niet aan de selectie-procedure voor de WK inTianjin te laten deelnemen. Jong krijgt wel demogelijkheid om zich voor te bereiden op de Europese kampioenschappen van volgend jaar. ANP Wessels bij laatste vier in Tasjkent TAS JKENT - Peter Wessels heeft de laatste vier van het ATP- toernooi in Tasjkent bereikt. De Nederlandse tennisser won donderdag in de hoofdstad van Oezbekistan in twee sets van de Duitser Axel Pretzsch, 7-6 6-0. Wessels speelt in de halve finales tegen de Zwitser George Bastl, die met 6-2 6-4 de Fransman Anthony Dupuis uitschakelde. ANP Yvonne Wisse favoriet voor meerkamptitel Schaker reist van Nottingham naar Sas van Gent voor competitieduels ZIERIKZEE - Voor de zesde keer is de atletiekvereniging Delta Sport er in geslaagd een Nederlands kampioenschap naar Zierikzee te halen. Dit weekeinde staan het NK meer kampen B-junioren en de lande lijke meerkampen voor C-en D- junioren op programma met deelname van enkele talentvol le Zeeuwse junioren. Kandidate voor de titel bij de meisjes B is Yvonne Wisse van Dynamica. Zij verbeterde dit jaar al haar persoonlijke re cords zo grondig dat ze nu in hèt bezit is van acht Zeeuwse re cordsbij de meisjes B. Alleen het record op de 100 meter (12.39) van Suzan van Acker (RKHAV) uit 1988 staat nog overeind. „Het gaat héél goed dit sei zoen", zegt Yvonne Wisse. „Ik train vier keer per week, de ene keer bij Andre Stroo voor de loopnummers en bij Piet Ver- sluys voor cle technische num mers". Ze betreurt wel dat er bij Dynamica zo weinig meisjes zijn van haar niveau om mee te trainen, maar een probleem maakt ze daar niet van. „Op de centrale trainingen van de KNAU haal ik mijn schade wel in." De zevenkamp is voor de VWO- scholiere meteen het afscheid van de B-categorie. „De Neder landse titel zou een prachtige afsluiting zijn van deze perio de", meent Wisse. Haar belang rijkste concurrente Tine Veen- stra uit Grootenbroek is ze in ieder geval kwijt omdat die niet heeft ingeschreven. Blijft over Laurien Hoos uit Heerhugo- waard die Wisse het vuur na aan de schenen kan leggen. Jasper Ruinard (Wielingen) en Marijn van Kralingen (Delta Sport) moeten aan de bak tegen veer tien tegenstanders op de acht- kamp voor B-jongens. De junioren C en D werken een officieus Nederlands kampi oenschap af. De rappe Daniel Ward van RKHAV zal met zijn snelle 100 meter en zijn prima verspringen na de eerste twee nummers zeker in de top van het klassement bij de jongens C te rug te vinden zijn. Daarna is het afwachten hoe hij de technische nummers doorkomt. Wendy Docters (Scheldesport) houdt de Zeeuwse eer hoog bij cle meis jes C. Bart van Kralingen (Delta Sport) moet het bij de jongens D opnemen tegen zeventien niet- Zeeuwen. De titelstrijd wordt gehouden op het sportpark Bannink en be gint op zaterdag om 11.00 uur en op zondag om 10.30 uur. door Koen de Vries NOTTINGHAM - Zaterdag is het weer zo ver. Dan begint voor de schakers van Het Witte Paard uit Sas van Gent de competi tie, een feest dat tien zaterdagen duurt. Natuurlijk willen ze presteren, ze spelen niet voor niets in de op een na hoogste klasse van Nederland. Maar wat min stens even belangrijk voor de H WP'ers is, zijn de sociale contacten en de gezellig heid. Daarvoor komen ze van heinde en verre: Johan Goormachtigh (de schakende apotheker), Gunter Deleijn (de schaken de tandarts) en Bernard Debruyker (de schakende flierefluiter) komen van dichtbij: uit Gent. Kees Nieuwelink moet meer kilometers maken, hij woont in Utrecht. Mare de Waal komt uit Elburg. Als hij kan. reist Helmut Cardon vanuit Aberdeen even naar Sas voor een potje schaak en de Schotse beroepsschaker Paul Motwani doet mee wanneer hij een gaatje in zijn agenda kan vinden en even op zijn thuisbasis Gent kan neerstrijken. Een bijzondere eend in de bijt is Ivo Tim mermans. Hij heeft niet, zoals de meeste anderen, oude banden met de beste schaakvereniging van Zeeland. In zijn studententijd kwam de uit Geleen af komstige schaker in aanraking met twee ras-HWP'ers, Kees Nieuwelink en Mar- nix van der Zalm (tweede teamspeler). Zij maakten Timmermans warm voor competitieschaak in Zeeuws-Vlaande- ren. Timmermans is altijd gebleven. „Het Witte Paard is meer dan alleen een schaakvereniging", vindt hij. „Ik heb in middels mijn beste vrienden bij die club zitten." Op eigen kosten Sinds kort is hij naar Nottingham (ruim 150 kilometer ten noorden van Londen) verhuisd. Daar verricht hij voor de Duit se multinational BASF onderzoek naar een vermageringsmedicijn. Desondanks laat de afgestudeerde arts zijn clubje niet in de steek. Timmermans hoopt er in vijf van de tien wedstrij den bij te zijn. Net als zijn teamgenoten zal hij geheel op eigen kosten naar Sas van Gent afreizen. „Na tuurlijk om te schaken, maar ook om m'n familie en m'n vrienden weer eens te zien", zegt hij. Het afgelopen seizoen nam Timmermans soms een heel bijzondere supporter mee naar de wedstrijden van Het Witte Paard: de Chinese Xie Jun, wereldkam pioene bij de vrouwen in 1991. Hij leerde haar enkele jaren geleden kennen tijdens een toernooi in Hastings en sindsdien hebben ze verkering. Sinds vorige maand mag Xie Jun (29) zich voor de tweede keer wereldkampioene noemen. Ze won van de Russin Galliamova een match over twintig partijen, die gedeel telijk in Rusland en gedeeltelijk in China gespeeld werd. Timmermans heeft gemengde gevoelens bij de nieuwe titel van zijn vriendin. Hij zal haar de komende tijd nauwelijks kunnen zien. „Tijdens de wedstrijd kon ik Jun niet eens spreken. Ze werd hele maal afgeschermd door haar Chinese be geleiders. Het had daarom geen enkele zin om naar China of Rusland te reizen. En op het ogenblik reist ze met haar be geleiders als een soort circusattractie door China. We bellen veel, maar er is geen kijk op dat ze binnenkort naar En geland mag." Xie Jun heeft 'dankzij' haar prestaties een speciaal paspoort. Het is de voorzit ter van de Chinese schaakbond die haar uitreisvisa moet verschaffen. En die man wil natuurlijk zo veel mogelijk goede sier maken met zijn wereldkampioen. Van reizen naar het buitenland komt dus niet veel. Timmermans: „Volgende maand ga ik naar een toernooi in Spanje. Daar speelt Jun, dus daar kan ik haar zien. Hoe het in de maanden daarna moet, weet ik nog niet. Het gemakkelijkst zou het zijn wan neer Jun die titel kwijt was." Wellicht krijgt Timmermans eerder dan verwacht zijn zin. De Hongaarse Susan Polgar (vroeger Zsuzsa geheten) ligt in de clinch met de Fide (internationale schaakbond) omdat zij zich buitenspel gezet voelt. Zij mocht door haar weigerachtige houding haar wereldtitel niet verdedigen. De Fide overweegt nu op korte termijn een match tussen Xie Jun en Zsuzsa Polgar te orga niseren. Polgar wil overigens alleen spe len wanneer er veel geld (te denken valt aan minstens 1 miljoen dollar) te verdie nen is. Autobiografie Voorafgaand aan de WK-match kon Xie Jun vele maanden met Ivo Timmermans doorbrengen in Nieuwegein, waar ze een huis hadden gehuurd. Timmermans nam ontslag bij zijn vorige werkgever en as sisteerde zijn vriendin bij het schijven van haar autobiografie, Xie Jun, chess champion from China. Daarna reisde ze af naar Peking, om zich met haar trainers voor te bereiden op de match met Gal liamova. Timmeimans solliciteerde en vond daarna een baan in Nottingham. Dit weekend probeert Timmermans het nuttige met het aangename te verenigen. Zaterdag schaakt hij met zijn vrienden tegen Utrecht 2, zondag moet hij uit zijn vorige woning in Nieuwegein nog even de vloerbedekking halen. Maandag zal de makelaar controleren of het huis nog in goede staat is, waarna Timmermans weer afreist naar Nottingham. „Ik hoop om 3 uur 's nachts terug te zijn. Dinsdag moet ik weer werken." Volgens Timmermans is Het Witte Paard niet geheel kansloos voor de titel in de eerste klasse. „De laatste tien jaar speel den we steeds in de bovenste helft van de eerste klasse. Eén keer werden we zelfs kampioen. We hoeven dit jaar van nie mand te verliezen, maar hebben dan te gen de topploegen wel een beetje geluk nodig." Hij zelfiserin vergeli j king met vorig j aar niet slechter op geworden. „Tijdens mijn 'sabatticalyear' heb ik veel kunnen scha ken. Tegen Xie Jun niet zo veel, hoog stens een vluggertje om te bepalen wie de afwas moest doen. Ik moet erkennen, meestal was ik dat." van onze sportredactie LONDEN - De internationale atletiek- federatie eist dat de Jamaicaanse bond Merlene Ottey voorlopig schorst we gens het gebruik van het verboden spierversterkende hormoon nandro lon. De Jamaicaanse atletiekbond gaf on middellijk gehoor aan de oproep en heeft de 39-jarige sprintster Ottey uit gesloten van deelname aan wedstrij den in afwachting van een nader on derzoek. De IAAF wil ook dat Cuba Javier Soto- mayor schorst. In de urine van de hoog springer zijn sporen aangetroffen van cocaïne. Cuba stuurde namens regeringsleider Fidel Castro een lijvig dossier, twee- honderd pagina's, naar de IAAF waar- fe in hartstochtelijk wordt gepleit voor eerherstel van 'Soto' maar waarin geen bewijzen staan voor diens onschuld. De atletiekfederatie blijft derhalve bij haar eis. SID Merlene Ottey is uitgesloten van deel name aan wedstrijden in afwachting van een nader onderzoek. foto Anja Niedringhaus/EFP door Ron de Waal VLISSINGEN - De zaalvoet ballers van Kloetinge en Matis se behaalden in de eerste klasse van het district Zuid 1 opnieuw een overwinning. ZVH/Morres boekte zijn eerste zege ten koste van Dauwendaele: 7-5. Jonge pier Sport gaf in zijn eerste wed strijd een riante 7-3-voorsprong uit handen tegen Verona Boys en ging tenslotte met 8-7 onderuit. VC/Van Bergen - Kloetinge 1-3. Zonder de geblesseerde Adil Fertoute speelden de bezoekers een gedegen wedstrijd. Via Mi chel Quinten en Stoffel Biester- bosch werd een 2-0-voorsprong bij rust opgebouwd. Toen Van Bergen in het begin van de twee de helft tegenscoorde bewaarde Kloetinge de rust. Kloetinge kreeg zelfs de beste kansen en het was uiteindelijk Alex van Keulen die de eindstand op 1-3 bepaalde. Coach Ad Nieuwdorp was na afloop duidelijk in zijn nopjes met het resultaat en het vertoonde spel. „We hebben ons systeem veranderd en zijn in mijn ogen beter in staat om on der druk te presteren." Tupamaros-Matisse/Farao 5-6. Matisse boog een vroeg opgelo pen achtei'stand al heel snel om in een 4-1-stand. Ondanks de ri ante voorsprong bleef het spel van Matisse lang onrustig. In het laatste gedeelte van de wed strijd, toen de bezoekei~s met één man minder in het veld stonden, ging een 6-2-voorsprong nog bijna verloren. Net op tijd kreeg Matisse het duel weer onder controle waardoor de tweede overwinning van het seizoen werd geboekt: 5-6. Voor Matisse scoorden: Clarence-Pahlad (2x), Eric Flore (2x), RonBnisket en Reduan Dinar. ZVH/Morres-Dauwendaele 7- 5. Over geluk had Moirés zeker in het begin niet te klagen. Di verse keren trof Dauwendaele het houtwerk. Mede door vijf treffers van Kees de Putter kwam MoiTes riant met 6-2 aan de leiding. Dauwendaele kwam nog wel terug tot 7 - 5D e overige doelpunten van Moires werden gescoord door Arno Zwegers en Carol de Waele. Voor Dau wendaele waren Franfis Lange- maire (2x), Lukas Fx-ansen, Ed win Leonhart en Arjan Human trefzeker. Verona Boys-Jongepier Sport 8- 7. In een rommelige wedstrijd leek er voor Jongepier Sport geen vuiltje aan de lucht. De Middelbui'gse equipe nam al snel een ruime 6-2-voorsprong. In het laatste kwartier viel de ploeg echter als een kaartenhuis in elkaar. In de slotfase trok Ve rona Boys zelfs nog aan het langste eind: 8-7. Voor Jonge pier Spoxt scoorden: Jean-Pier- re van Lieshout (3x), Rob Hoo- renman (2x), Egon Kok en Marco Schroevers. Coach Aart Roelse was na afloop duidelijk in zijn commentaar. „Iedereen kan zien dat we nog geen team zijn." Harm Wiersma achterhaalt koplopers HOOGEZAND-SAPPEMEER - Harm Wiersma heeft in de ne gende ronde van het EK dam men de koplopers Ton Sijbrands en Edward Boezinski weer ach terhaald. De Nederlandse grootmeester vei-sloeg met de zwarte schijven de Rus Georgiev. De enige ande re winstpartij kwam op naam van de Letse topspeler Valneris. Die won van de Pool Chmiel. Sijbrands deelde de punten met de Est Leesmann. De Litouwer Boezinski kwam x-emise overeen met de Fransman Cordier. Ze brachten hun puntentotaal daarmee, net als Wiersma, op dertien. Gantwarg (WRu), Get- manski (Rus) en Valneris heb ben een punt minder. Rob Clerc remiseerde tegen de Israëliër Shavel en staat op 10 uit 9. ANP van onze sportredactie AMSTERDAM - De interland Nederland-Brazilië op 9 oktober in de Amsterdam Arena staat onder leiding van de Duitser Markus Merk. Zijn landgenoten Erich Schneider en Heiner Muller fungeren als grensrechter. Nedexdand-Brazüië is een wedstrijd in het kader van de voorbereiding op Euro 2000. Op 13 november speelt het Neder lands elftal tegen Tsjechië. Dan is de Israëliër Dani Koren de scheidsrechter: ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 29