Toch veiling oude gemeentehuizen ze^wse^Se?311 Jarige laat kastanje vertroetelen LPZC zeelandvrijdag 17 september 1999 w 23 AZC geeft kijkje achter de schermen Heroïnedealer hoort voor derde misstap 20 maanden eisen laad Veere fluit college terug met amendement Discussie werpt geen (leding- en ipeelgoedbeurs tuildag Winkeliers Vlissingen vaker op zondag open door Theo Giele MIDDELBURG - Kennelijk wijs geworden van eerdere erva ringen met de 42-jarige Vlis- singse verdachte had de Middel burgse rechtbank donderdag liefst twee uur vrijgemaakt voor de behandeling van zijn zaak en die van een mededader. De Vlis- singer stond, inmiddels voor de derde keer, terecht voor het dea len van heroïne. Eerdere zittingen werden be heerst door de niet aflatende woordenvloed van de man. Elk woord van de rechter om de stroom in te dammen, was voor de Vlissinger toen aanleiding om weer een nieuwe betoog op te zetten. Dit keer had de rechter ervoor gekozen de man niet te veel te storen. En zo leerden de toe hoorders dat heroïne voor hem eigenlijk een medicijn is. Een medicijn dat vanzelfsprekend niet in het ziekenfonds zit en dat hij daarom weieens wat handel de in verboden poeders. „Stel dat u elke dag een Viagrapil no dig hebt en je kimt het niet beta len." Een opmerking die de snorpunten van rechter W. ter Berg nog verder liet zakken. En zo ging de verdachte verder. Dat hij als een zorgzame vader verslaafden van eten en dope voorzag - „anders gaan ze maar stelen of de hoer spelen" -, dat hij ze af en toe 'een centje bij liet verdienen door aan hen voor een appel en ei heroïne te verkopen dié ze dan weer zelf met winst konden doorverkopen, dat hij nooit aan de cocaïne - 'de witte sloper, meneer' - had gezeten en dat hij, sinds hij geen heroïne meer kan gebruiken, weer met zijn overgewicht en zijn ge wrichten tobt. Mes in de rug Verontwaardigd was hij over het gedrag van zijn bescherme lingen die hem, ondanks alles wat hij voor ze had gedaan, met hun verklaringen erbij hadden gelapt. Ook was hij boos .op de gevangenisleiding die hem, on danks zijn kwalen, toch had la ten werken. „En dan hebben ze het over de mensenrechten in China!" Officier van justitie F. van Es was niet onder de indruk van het uitvoerige betoog van de ver dachte. Hij noemde het bewijs tegen de Vlissinger overweldi gend. „U heeft zeven maanden fors gedeald." Wel erkende Van Es dat er onvoldoende bewijs was voor de beschuldiging dat de man naast heroïne ook in co caïne had gehandeld. Hij eiste dertig maanden gevangenis straf waarvan tien maanden voorwaardelijk. Bovendien moet hij zeventigduizend gul den, die hij volgens Van Es aan de heroïnehandel heeft ver diend, aan de Nederlandse staat afstaan en de drie maanden voorwaardelijke straf van zijn vorige veroordeling alsnog uit zitten. Advocaat N. Koole noemde zijn cliënt 'sociaal, een wereldverbe teraar'. „Maar het wil helaas niet zo erg lukken." Hij vroeg de rechtbank het bedrag van ze ventigduizend gulden te mati gen. „Hij heeft niks en zal zo ook nooit iets krijgen." Staatslot De ontnemingsvordering was voor de verdachte aanleiding om uit te weiden over de aan- en verkoop van scooters, auto's en nog wat sombere bespiegelin gen over de oneerlijke verdeling van macht en rijkdom in de we reld. Volgens hem had een vor dering van de 'machtige' wo- ningbouwverening Basco van zevenduizend gulden hem ook niet bepaald geholpen op het rechte pad te blijven. Zelf zag hij nog één lichtpuntje: „De politie heeft ook een Staatslot van mij inbeslaggeno- men. Misschien is er wel een miljoen opgevallen. Ben ik ge- lij k uit de z orgenWilt u het even nakijken?", vroeg hij de officier van justitie. „Het nummer ein digt op 57." Met de Vlissinger stond ook een 44-jarige Rotterdammer te recht die hem heroïne onder meer per post toestuurde. De man was aanzienlijk minder breedsprakig. Hij beloofde de rechtbank beterschap en vroeg om een nieuwe kans zodat hij voor zijn gezin kon zorgen. Zijn raadsman G. R. Stolk vond dat zijn cliënt hooguit als mede plichtige en niet als mededader van de heroïnehandel kan wor den bestempeld. De officier was het hier niet mee eens en eiste achttien maanden waarvan zes voorwaardelijk. Stolk vond de eis aanzienlijk hoger dan hij in het Rotterdamse voor soortge lijke zaken gewend was. Op een verzoek om opheffing van de voorlopige hechtenis ging de rechtbank niet in. Lukas Fransen - De oude ge- neentehuizen in de gemeente feere worden op een veiling bij ,pbod en afslag verkocht en niet ;0als het college van B en W [onderdagavond op een ge meenteraadsvergadering in joudekerke voorstelde via in- Een meerderheid de raadsleden steunde het van «thouder L. P. C. Wisse. Hij als enige collegelid voor erkoop door middel van een eiling en wist met zijn argu alle raadsfracties, be- ialve de SGP, te overtuigen. )e gemeente Veere bouwt een iieuw gemeentehuis in Dom- iin'g. De voormalige gemeente huizen in Domburg, Westkapel- pteliskerke, Serooskerke en worden hierdoor Veere wil de vijf ge- en twee voormalige weer kazernes verkopen n de opbrengsten aanwenden oor de bouw van het nieuwe emeentehuis. De grote vraag donderdagavond hoe de oormalig'e gemeentehuizen joeten worden verkocht: bij pbod en afslag of via inschrij- ing? ÜDDELBURG - In Sint Lau wordt zaterdag 2 oktober kleding- en speelgoedbeurs ehouden. De helft van de op- rengst gaat naar speelgroep 't Iroentje. 'oor de beurs zijn nog kinder ieren, speelgoed en boeken oor jeugd tot 14 jaar welkom. Ie spullen kunnen op woens- ag- en vrijdagavond vooraf- aand aan de beurs worden af- bij kippenboerderij turm aan de Ooststraat 6. Daar ook de verkoop plaats. - De Kiel- rechtse Verzamelaarsvrienden ouden zondag 19 september an 8.30 en 12 uur hun maande- jkse ruildag in feestzaal Sint- Ixchiel aan de Beukenlaan. oplossing snel gevonden. „We plaatsten een oproep op de site en in no time hadden we genoeg mensen om de studio meerdere keren te vullen." Het heeft ook zijn keerzijde. In de babbelbox van de Blofsite wordt volgens Bliek driftig ge handeld in illegale kopieën van Blofnummers. „Er is een aardi ge handel aan het ontstaan", wist Bliek. VLISSINGEN - Elke laatste zondag van de maand zullen voortaan tientallen winkeliers in Vlissingen hun deuren ope nen. Zondag 26 september be ginnen zo'n zeventig onderne mers met de koopzondag. Het initiatief voor openstelling is afkomstig van Liesbeth Nij- man-Van den Hemel van De Pantalon en Hanneke Geijsen- van Hoorn van de Bruna. De winkeliersvereniging probeer de al eerder een koopzondag van de grond te krijgen, maar er bleek telkens te weinig respons. Inmiddels lijken de standpun ten gewijzigd en hebben zeven tig winkeliers toegezegd mee te doen. De openstelling zit nog in een proeffase maar als het een succes blijkt, willen de initia tiefnemers doorgaan met de koopzondag. Ook de winke liersvereniging wil dan bekij ken hoe ze als vereniging kun nen ondersteunen. „Ik ben persoonlijk een groot voorstan dervan de koopzondag", zegtH. van Hal van vereniging Winkel centrum Vlissingen. „We heb ben al een paar pogingen onder nomen maar bij onze leden bleek er telkens te weinig animo voor te zijn. In ieder geval zijn de huidige deelnemers erg en thousiast en daar valt of staat het initiatief mee." Tijdens de koopzondag zijn de deuren geopend van 13 tot 17 uur. De volgende zondagen zijn 31 oktober, 28 november en de Kerstkoopzondag op zondag 19 december. Het college stelde de raad voor de verkoop via inschrijving te doen. Dat ging regelrecht in te gen het advies van de commissie ruimtelijke ordening, volks huisvesting en milieu. Daarin was besloten de gemeentehui zen op een veiling te verkopen tegen de hoogste prijs en met van te voren vastgestelde be- stemmingsgrenzen. Het college voegde er in zijn voorstel nog een derde voorwaarde aan toe, waar rekening mee moest wor den gehouden tijdens de ver koop: werkgelegenheid. „Ik moest wel even slikken toen ik dit raadsvoorstel zag", zei WD'er P. Overmeen. „In de commissie hebben we unaniem besloten de gemeentehuizen bij opbod en afslag te verkopen. Als een konijn uit de hoge hoed komt naast de hoogste prijs en de grenzen van de bestemming ineens ook het aspect werkgele genheid om de hoek kijken. Hoe bepalen we dat tijdens de ver koop?" P. Louwerse van Groen- Links beschuldigde het college ervan het huiswerk slecht te hebben gemaakt. „Hoe heeft u zo'n ommezwaai kunnen maken om vervolgens met zo'n slecht voorstel te komen?" Burgemeester A C. de Bruijn verdedigde het collegevoorstel uit alle macht. „Het college wil graag weten wat er in de ge meentehuizen komt. Op een vei ling verkoop je gelijk dezelfde dag, terwijl je via inschrijving wat langer met de koper kunt praten. Dan heb je meer zeker heid wat er in komt." Wisse was het daar niet mee eens. Hij vond dat verkoop via inschrijving de zelfde risico's met zich mee brengt als een veiling. „Denk je nu echt dat een koper binnen veertien dagen een bouwteke ning kan overleggen?" Het CDA wil dat de bestem mingsplannen van de gebouwen voor de verkoop helder op tafel liggen. Hengst: „We moeten van te voren vaststellen wat de mo gelijke bestemmingen kunnen zijn." Wisse benadrukte dat van te voren precies wordt aangege ven wat een aspirantkoper met en in de gemeentehuizen mag doen. „De koper wordt gehou den aan de voorwaarden die wij vooraf stellen." Amendement Het was duidelijk dat een meer derheid van de raad het minder heidsstandpunt van Wisse steunde. Om dat tot uiting te brengen dienden de fracties van WD, CDA en PvdA een amen dement in, waarin zij voorstel den het collegevoorstel op twee punten aan te passen. Geen ver koop via inschrijving, maar door middel van een veiling en voorafgaande aan de veiling de bestemmingen van de diverse panden nader omschrijven. Het amendement werd aangenomen met tien stemmen voor en zes te gen. De tegenstemmers waren de SGP en het college behalve Wis se. Vervolgens werd het college voorstel, aangevuld met het amendement, in stemming ge bracht. Het aangepaste voorstel werd met dezelfde stemming aangenomen, waarbij zich de rare situatie voordeed dat het grootste deel van het college te gen het collegevoorstel stemde. door Guido van der Heijden MIDDELBURG - Een forum discussie in boek- en multime- diahandel de Drukkerij in Mid delburg moest gisteravond het antwoord geven op de vraag hoe het met de kwaliteit van de Zeeuwse internetsites is ge steld. Dat lukte niet: de forum leden hielden zich eerder bezig met de (on)mogelijkheden en de toekomst van het jongste medi um. Ieder forumlid droeg voorbeel den aan uit de eigen keuken. J. van der Linden, verantwoorde lijk voor de internetsite van de provincie Zeeland, meldde trots dat niet minder dan tweedui- Open dag voor vrijwilligers in basiliek Hulst HULST - Op de roep van de Hulster gemeenschap om de gerestaureerde Wil- librordusbasiliek een multifunctioneel karak ter te geven, speelt de Stichting Welzijn voor Ouderen Hulst morgen, zaterdag met een open vrijwilligersdag in. Vanaf 12.30 tot 16.30 uur kan men in de kerk kermis maken en informatie in winnen bij stands van on der meer het Nederlands Rode Kruis, Disk, Vluch telingenwerk, diaconie Hervormde kerk en de Zonnebloem. Vanuit de gemeente zelf presenteren zich de open bare bibliotheek, de Blaauwe Hoeve, De Ster- re, de H. Willibrorduspa- rochie en de Stichting Welzijn voor Ouderen. Doel is niet alleen het werk van organisaties te belichten, maar ook vrij willigers te werven. De kinderen van het AZC vermal door Cris Sohier MIDDELBURG - Het asielzoe kerscentrum (AZC) aan de Zuidsingel in Middelburg stelt op 2 oktober zijn deuren open voor het publiek. Op deze dag is iedereen tussen 13.30 en 17 uur welkom om kennis te maken met het centrum en zijn bewo ners. Het AZC heeft een aantal fees telijke activiteiten gepland voor de dag. De 275 bewoners, die meer dan 24 nationaliteiten ver tegenwoordigen, brengen be langstellenden in contact met hun eigen culturen door middel van spelletjes en eigengemaakte hapjes. „De bewoners werken zelf actief mee aan de open dag, die dan ook deels door en voor henzelf wordt georganiseerd. ;n zich prima in de crèche. Het gaat erom dat bewoners en bezoekers samen een gezellige dag hebben", vertelt Ankie Feldbrugge, medewerkster van het asielzoekerscentrum aan de Zuidsingel. Taal Naast de georganiseerde activi teiten zijn ook de alledaagse dingen te zien; de centrumbe woners geven zelf rondleidin gen door de grotendeels ver bouwde voormalige kazerne waarin het AZC gevestigd is. Hierbij gaat weliswaar ook een medewerker van het centrum mee, maar dat is louter om even tuele taalproblemen bij het be antwoorden van vragen op te lossen. Veel problemen worden daarbij overigens niet ver wacht: „Het grootste deel van de bewoners verstaat Nederlands, en een groot deel daar weer van spreekt de taal ook in meerdere of mindere mate", aldus Feld brugge. Wie zich laat rondleiden, kan zien wat de asielzoekers in het centrum doen. Feldbrugge: „Mensen die van waar dan ook naar Nederland komen en alles verder achterlaten, zijn sowieso initiatiefrijke mensen. Die heb ben graag wat te doen en dus zorgen we dat er wat te doen is. De bar, het fitnesscentrum, het magazijn, de kapsalon: die wor den allemaal beheerd door de bewoners. Bij onze nieuwe in formatiebalie helpen de asiel zoekers elkaar met het vinden van bepaalde informatie. Zoals deze balie bij ons georganiseerd is, is overigens wel uniek. In alle andere AZC's wordt de balie ge rund door medewerkers. Hier is alleen een medewerker voor de begeleiding aanwezig, maar in principe regelen de bewoners him zaken zelf." Eenvoudig Bezoekers van de open dag zal het opvallen dat sommige zaken op het eerste gezicht wat een voudig zijn aangepakt. Een voorbeeld: het probleem van ge luidsoverlast door spelende kinderen op de binnenplaats is opgelost door een geluidswal op te trekken die bestaat uit drie gestapelde zeecontainers. „Het is een goedkope oplossing, maar toch een effectieve", legt Feld brugge uit. „We hadden ook voor een dure technische oplos sing kunnen kiezen, maar dat zou zonde van het geld zijn. We mogen namelijk maar tot 1 fe bruari 2001 in dit pand blijven. foto Ruben Oreel Daarna zullen we ergens anders heen moeten." Die nieuwe loca tie zou het nog te bouwen AZC in de Stromenwijk moeten wor den. Dat staat echter nog niet vast. „Momenteel loopt daar een inspraakprocedure voor en er zijn wel wat bezwaren tegen de komst van zeshonderd asiel zoekers op die plek. Dat is de laatste twee weken steeds in het nieuws", aldus Feldbrugge. Op de open dag wordt ook aandacht aan die kwestie besteed. „We hopen dat ook bewoners van de Stromenwijk op 2 oktober bij ons komen kijken. Dan kunnen ze eens zelf zien hoe het bij ons werkt en dat het gewoon goed kan gaan. En wie met vragen zit, kan ook terecht. We zorgen er voor dat er naast alle gezellige dingen ook een kraam met aller lei informatie aanwezig is." foto Marijke Folkertsma zend documenten van de pro vincie sinds kort via een online archief zijn op te vragen. „Han- digvoorjoufnalistenenprotest- groepen die de stukken er nog eens op willen naslaan om te we ten wat er precies is besloten", volgens Van der Linden. M. Urgert, beeldend kunstenaar en maker van de site van het mu seum de Vleeshal in Middel burg, vond dat er nog te weinig gebruik wordt gemaakt van de mogelijkheden die Internet biedt. Er is volgens hem nog veel te veel van hetzelfde op het web te vinden. „Ik zit nu te denken aan een site waar de bezoekers zelf aanpas singen aan kunnen maken. Ik weet het, het is wel gevaarlijk maar het is ook spannend." Ur gert maakt op zijn homepage gebruik van Swiki Swiki. Geba seerd op een Hawaiiaanse ver telcultuur waarbij een verhaal steeds door een volgende wordt aangevuld, is Swiki Swiki nu een techniek op Internet waar mee bezoekers steeds een stukje verder kunnen bouwen aan een website. Vrijheid is voor Urgers van groot belang. „Internet is vrij en dat moet vooral zo blij ven." Publiek P. Bliek is één van de verant woordelijken voor de site van de Zeeuwse band Blof. Voor hem was de site duidelijk meer dan een folder op een beeldscherm. Sinds het met Bief goed gaat, gaat het goed met de site. Het aantal bezoekers is hard ge groeid. ToenBlof voor een opna me van popzender TMF om publiek verlegen zat was een Kleemans - De Neder- Organisatie van Groenvoorzie- (NOG) is jarig en hoewel een jarige neestal cadeautjes krijgt, geeft de (OG ze weg. De organisatie trakteerde waalf bomen, één in elke provincie, op en schoonheidsbehandeling. In Zee and viel de keuze op de bijna een eeuw 'Ude wilde kastanje bij de Bewaer- dioole in Burgh-Haamstede. kleuters heeft hij voorbij komen, de oude kastanje. Later, oen de bewaerschole geen bewaer- meer was, had hij uitzicht op be van het toen in het gebouw ge- 'estigde postkantoor. Weer later deed pand dienst als mortuarium en an- 1999 wordt het gebruikt als exposi- ieruimte. Al die tijd bleef de kastanje [roeien en zuurstof produceren. raxusboom )eboom gedijde goed en overvleugelde zelfs de bomen ernaast en minstens 'eertig jaar oudere taxusboom. Om de oekomst van de boom - volgens de kan hij nog wel zo'n vijftig jaar - te verzekerenkoos opzichter cul- uurtechniek S. 1. de Feiter van de ge Schouwen-Duiveland de mo- kastanje toen het aanbod ran de NOG kwam. om twintig over negen, nadat 10G-voorzitter F. Kok vanuit Gronin gen via het GSM-net het officiële start schot loste, startte A Bierings van het door de NOG ingehuurde Braber Groenvoorziening uit Renesse de mo- torzaag en bracht de hoogwerker in be weging. Voor Bierings is het snoeiwerk dagelijkse kost. Het opknappen van de kastanje en - in één moeite door ook de taxus - zag hij niet als een lastig karwei. „Je moet alleen goed opletten dat de proporties van de boom goed blijven." Bierings maakte de kruin lichter om te voorkomen dat de kastanje uiteinde lijk aan zijn eigen gewicht zou bezwij ken, verwijderde elkaar kruisende tak ken en snoeide de boom vanaf de onderzijde op. „De takken hangen nu erg laag en als het regent worden ze zwaarder en komen nog lager te han gen. Bovendien ontnemen ze nu gedeel telijk het zicht op de Bewaerschole en dat zijn ook dingen waar j e op moet let ten." De kastanjeboom in Haamstede prijkt op de lijst van waardevolle bomen op Schouwen-Duiveland en de lijst van monumentale bomen van de Neder landse bomenstichting, evenals de taxus. Hoeveel waardevolle bomen Schouwen-Duiveland telt, weet De Feiter niet exact te melden. „Maar je praat in elk geval over enkele honder den bomen. Vooral in de Westhoek van Schouwen. Dat gebied is tijdens de wa tersnoodramp van-1953 droog geble ven." De behandelde kastanje bij De Bewaerschole in Burgh-Haamstede.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 23