HUM' Noodplan voor ziekteverzuim zorg Jeltsin in het nauw na nieuwe aanslag Hoogleraar noemt nieuwe mestwet juridisch gedrocht 4 WEKEN Nieuwe roman van Adriaan van Dis Oostburg misselijk door stank van kippenmest Honderd blijft honderd [abinet eist betere arbeidsomstandigheden bij ziekenhuizen asyjetjaagt p rechten ir Holland Emoties in Nijmegen ZA TERDA G KOOPA OM) VACATURES Kinderen moeten op digitaal trapveld met pc Ieren omgaan Grafkelder in één dag blootgelegd Nederlandse clubs succesvol VOOR 16,00 JA, ik wil; PZC WOmm 20' 13 Zonnige perioden Wolkenvelden en zon, in de middag kans opeen bui. Maximaal 20 graden bij een matige zuidwestenwind. \2e jaargang no. 220 ijdag 17 september 1999 sse nummers 1,80 pagina 11 door Pascalle Cappetti OOSTBURG - Tientallen in woners van Oostburg zijn gis teren letterlijk ziek geworden van een ondraaglijke stank. Bij de gemeente Oostburg regende het telefoontjes over de over last. Veel mensen klaagden dat zij braakneigingen hadden. De oorzaak was de kippenmest die een Belgische landbouwer had uitgereden op een perceel aan de Boomkreekweg in Oost- burg. Hij had de mest niet op de juiste manier ondergeploegd of in de grond geïnjecteerd. De Algemene Inspectie Dienst heeft proces-verbaal opge maakt. De gemeente kreeg gisteroch tend zestig telefoontjes binnen over de stank. Leerlingen van de Sint Bavoschool gingen ziek naar huis, ongeveer 350 leer lingen van de scholengemeen schap Zwincollege moesten de hele dag noodgedwongen bin nen sporten. Ook medewerkers van de Rabobank meldden de gemeente dat de stank zo erg was dat zij er ziek van werden. De geur was tot laat in de avond in Oostburg te ruiken eh drong zelfs het gemeentehuis binnen. Wethouder C. Bolijn- Hertzberger riep de inwoners gisteravond op om bij dergelij ke klachten direct de gemeen te, tijdens kantooruren, en anders het provinciale milieu- klachtennummer te bellen. „Dan kunnen we meteen actie ondernemen." De AID onder zoekt nog of de gebruikte kip penmest uit België van een goe de samenstelling was. or Hans van Soest EN HAAG - Het kabinet >rkt aan een noodplan ïarmee het grote aantal rpleegkundigen dat in WAO terecht komt worden terugge- en andere zorgin- dienen het hoge ziek- erzuim onder hun personeel ser aan te pakken. Zieke rknemers moeten veel beter rden begeleid en de arbeids- standigheden moeten wor- i verbeterd. de eerste helft van dit jaar eg het netto aantal WAO-uit- met ruim 9.000. Deze is voor een groot deel toe aan werknemers in zorgsector. Volgens staatsse- taris Hoogervorst van Socia- Zaken is te vrezen dat de ning van het kabinet (maxi- al 930.000 arbeidsonge- likten in 2002) wordt over deden. met minister Borst van laat Hooger- op dit moment onderzoe- i hoe het hoge ziekteverzuim het personeel van zieken- 1STERDAM - EasyJet, de ijsbreker' onder de lucht- tracht de rt- en landingsrechten van de derlandse chartermaat- ïappij Air Holland over te ne- n. Een woordvoerder van syJet in Londen bevestigde gisteravond. syJet is niet van plan om de interactiviteiten van Air ITol- voort te zetten. Air Holland slechts kwijt dat het praat verschillende partijen. syJet liet vorig jaar februari belangstelling voor Air te hebben. Chartersha- destijds grootaandeelhouder n Air Holland, besloot uitein- lijk zijn aandelen te verkopen n andere aandeelhouders. Die llenhun aandelen nu kwijt. syJet wil vanaf Schiphol 'het le Europese netwerk' bedie- Daar vallen bijvoorbeeld als Barcelona en onder, aldus een zegs- bij EasyJet. De Britse wil op Schiphol terminal bouwen. huidige belangstelling voor r Holland is volgens EasyJet k ingegeven door een plan ii KLM-dochter Air UK, dat het Lonclense vliegveld ansted een eigen lagekosten- latschappij onder de naam begint. „Als de KLM met thuis concurreert, dan doen dat op de thuisbasis van de aldus EasyJet. ANP en verpleeghuizen kan worden aangepakt. Het kabinet wil extra geld uit trekken om initiatieven te on dersteunen van werkgevers in de zorg die het WAO-probleem aanpakken. „Er zijn genoeg voorbeelden van verpleegtehui zen die door een alerte bedrijfs arts of een beter werkrooster het ziekteverzuim naar beneden hebben gekregen. Die kennis moet ook bij anderen terecht komen", zegt Hoogervorst. De oorzaak van de problemen ligt in het personeelstekort in de zorg. „Door de hoge werkdruk vallen mensen uit, waardoor de werkdruk nog verder toeneemt. Het is een vicieuze cirkel die moet worden doorbroken. Alle werkdrukproblemen in de zorg zouden kunnen worden opge lost als het ziekteverzuim met een paar procent zou dalen." Volgens Hoogervorst is de op lossing op korte termijn niet te vinden in het aantrekken van extra personeel. „Daarvoor is de arbeidsmarkt te krap. De op lossing moet komen uit een be tere begeleiding van het huidige personeel." Hoogervorst vindt dat veel overheidsinstellingen, dus ook in de zorg, te gemakkelijk om- NIJMEGEN - Tijdens de 55e herdenking van Operatie Market Garden, het geallieerde offensief in 1944, in Nij megen laat een veteraan zijn emoties de vrije loop. De herdenking had plaats op het Traianusplein in het cen trum van de stad, die tijdens de gevechten enorme scha de opliep en de oorlogswinter inging als frontstad om dat de Duitsers er in slaagden de geallieerde aanval op Arnhem af te slaan. foto Erik van 't Hullenaar/ANP zie ook pagina 21 van onze redactie buitenland MOSKOU - Bij een bomaanslag op een flatgebouw in de stad Volgodonsk, in het zuiden van Rusland, zijn gisterochtend ze ker zeventien mensen om het le ven gekomen. Tientallen men sen raakten gewond, van wie ruim twintig ernstig. In Moskou wordt na de nieuwe aanslag steeds luider gespecu leerd op een politieke crisis, om dat president Jeltsin en zijn re- Advertentie) Op zaterdagavond 18 september a.s. start in ons warenhuis in Goes het Prijzencircus. Wij zijn van 18.00 tot 21.30 uur geopend. Maar van 17.00 tot 18.00 uur zijn wij even gesloten. gering niet in staat lijken te zijn de bomaanslagen een halt toe te roepen.Volgens de Russische autoriteiten was de zware bom verstopt in een auto die een kwartier voor de explosie door een onbekende voor het flatge bouw werd geparkeerd. Door de ontploffing werd een deel van het acht verdiepingen tellende gebouw weggeslagen. Op de vierde etage brak brand uit. Het was de vijfde bomaanslag in Rusland in ruim twee weken. In totaal vielen bij deze aanslagen, drie in de hoofdstad Moskou en een in de republiek Dagestan, 294 doden. De Russische regering verdenkt islamitische extremisten uit de Kaukasus, en met name Tsje tsjeense rebellen, ervan achter de aanslagen te zitten. De aan slagen in Moskou van de afgelo pen week zijn opgeëist door een onbekende islamitische groepe ring die zei te hebben gehandeld uit wraak voor het optreden van Russische troepen tegen mos limrebellen op de Kaukasus. In de Russische media doen ook speculaties de ronde dat het Kremlin of de Russische Bin nenlandse Veiligheidsdienst FSB zelf de bommen hebben ge plaatst, om zo de mogelijkheid te creëren voor het uitroepen van de noodtoestand. Op deze manier zouden de komende par lementsverkiezingen in decem ber kunnen worden afgelast. Ook wordt gezinspeeld op het spoedige ontslag van premier Poetin, krap een maand in func tie, en het vertrek van Jeltsin zelf. Poetin verklaarde gisteren dat de autoriteiten in staat zijn het terrorisme een halt toe te roepen, maar kondigde geen concrete maatregelen aan. Jel tsin zei dat de grens met Tsje tsjenië beter wordt beveiligd. De president wil geen trans portverbindingen meer tussen de opstandige republiek en de rest van de Russische Federatie. Tussen de 500 en 1500 mos limstrijders verzamelden zich gisteren in Tsjetsjenië langs de grens met Dagestan. Volgens woordvoerder Archipov van het Russische ministerie van Bin nenlandse Zaken maakten ze zich op voor een nieuwe aanval op Dagestan. De leider van de Communistische Partij, Zjoe- ganov, zei dat uit de nieuwste aanslag blijkt dat 'het systeem van wetshandhaving in Rus land volledig is verlamd'. De af deling Moskou van de partij heeft haar leden opgeroepen zelfverdedigingsgroepen te vor men. De FSB meldde gisteren dat de afgelopen dagen zeker zes aanslagen in Moskou zijn verijdeld. In de hoofdstad vond de politie bommen die zo gepro grammeerd waren dat ze allen vóór 21 september zouden ex ploderen. De politie vond gisteren in Mos kou 3,5 ton explosieven in een opslagruimte van een bouwbe drijf. Het Russische persbureau Interfax meldt dat de explosie ven naast zakken met suiker la gen, die afkomstig waren uit een fabriek in de Kaukasische repu bliek Karachaevo-Tcherkessië. De invloedrijke zakenman Berezovski, die contacten on derhoudt met de autoriteiten in Tsjetsjenië stelt dat slechts één man de islamieten tot de orde zou kunnen roepen; generaal Lebed, die in 1996 een vredes verdrag met Tsjetsjenië bereik te. RTR//DPA/AP zie ook pagina 2 (Advertentie) fTCrtm D reesman n MORGEN IN DEZE KRANT!! van de redactie binnenland DEN HAAG - Minister Van Boxtel voor Grotesteden- en Integratiebeleid wil dat de Nederlandse steden digitale trapveldjes in him wijken krijgen. Vroeger verzamelde de jeugd zich op veldjes in de wijken om te voetballen. Nu moeten er plekken komen waar kin deren vertrouwd kunnen ra ken met de computer, vindt Van Boxtel. De minister deed zijn plan nen uit de doeken tijdens het eerste debat in de Tweede Kamer dat rechtstreeks op Internet was te volgen. Het debat ging over de digitale delta, een notitie van het ka binet over alle overheidsin spanningen op het gebied van de informatie- en com municatietechnologie. Van Boxtel wil met de digita le trapveldjes voorkomen dat kinderen een achterstand oplopen als ze thuis geen computer hebben. De pc's en internetaansluitingen in bi bliotheken zijn volgens de bewindsman een groot suc ces. Hij verwees naar een project in de Schilderswijk in Den Haag waar kinderen overdag internetten en oude ren 's avonds hun sollicitatie brieven schrijven. Er moeten meer van dergelij ke plekken komen, vindt Van Boxtel. Hij denkt erover die plekken onder te brengen bij bijvoorbeeld de brede buurt- scholen. ANP gaan met het WAO-probleem. „In grote organisaties worden de kosten van ziekteverzuim makkelijker afgewenteld op het budget. De WAO-premies zijn hierdoor de Matste jaren enorm omhoog gegaan en daardoor is het management wakker ge schud." GPD Minister Netelenbos van Verkeer wil af van het voornemen van het paarse kabinet om de maximumsnelheid op snelwe gen in de Randstad 's avonds en 's nachts te verhogen van 100 tot 120 kilometer per uur. De WD vindt dat js zij zich aan het regeerakkkoord moet houden. Bij een haastige opgraving in de Bogaardstraat in Aarden burg hebben archeologen gisteren vermoedelijk elf incomple te skeletten uit de veertiende of vijftiende eeuw aangetroffen. De archeologen hadden één dag om de middeleeuwse grafkelder bloot te leggen: daarna wilde de aanne mer verder met de reconstructie van de straat. De drie Nederlandse vertegenwoordigers in de UEFA Cup kwamen alle tot winst. Ajax versloeg na een moeizaam begin Dukla Banska met 6-1. Roda JC won in eigen huis van Shak- tor Donetsk: 2-0. Vitesse speelde tegen de Portugese tweede-divisieclub Beira Mar zeer verdedigend, O ry maar kwam in de slotfase toch nog tot winst: 1-2. fc- B feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; kunst cultuur: 11,12,13,14,15 en 16; zeeland: 17,18,19,21,22 en 23; sport: 27,28,29,30 en 31 van onze redactie binnenland DEN HAAG - De kans is groot dat de nieuwe mestplannen van de overheid door de rechter on deruit worden gehaald. Volgens W. Bruil, hoogleraar agrarisch recht, is het ontbreken van een schadevergoeding voor boeren die moeten stoppen opnieuw een zwak punt in de nieuwe voorstellen. Ook het grote aantal bedrijven dat gedwongen moet stoppen, zesduizend volgens berekenin gen van het ministerie, staat niet in verhouding tot het doel van de wet, meent Bruil. De hoogleraar verbaast zich over de hardnekkigheid waar mee het ministerie van land bouw plannen en wetten blijft maken om de veestapel in te krimpen. „Er is al een instru ment, het mineralen aangifte systeem Minas. Met dat systeem worden de milieudoelen zoals die in de Nitraatrichtlijn staan, niet te veel nitraat in het grond water, in 2008 gehaald. Nu wil de minister ineens in 2003 aan die normen voldoen, want dat moet volgens de Nitraatricht lijn. Die richtlijn bestond een aantal jaar geleden ook al, maar toen werd er geen wet gemaakt om in 2003 aan de richtlijn te voldoen. Het is dus de vraag of je dat argument dan nu kunt ge bruiken." Bovendien worden in de nieuwe mestplannen de maatregelen op elkaar gestapeld. „Jehebt al Mi- nas en normen voor de hoeveel heden mineralen die er mogen worden uitgereden op het land. Daar komt de verplichte mest afzet bij en dierenrechten. Al die instrumenten dien'en hetzelfde doel, dus dat is wel wat veel van het goede." Minister Brinkhorst van Land bouw gaat in de nieuwe plannen uit van de verplichte afzet van de mest door de veehouder. De mest die de boer niet op eigen land kwijt kan, moet worden af gevoerd naar andere landbouw grond. Kan een veehouder de mest niet kwijt, dan moet hij stoppen met zijn bedrijf. Bruil: „Stoppen met een bedrijf is het ergste dat een ondernemer kan overkomen. Als je bedenkt dat er zeker zesduizend bedrij ven gedwongen moeten stoppen is het de vraag of de rechter niet beslist dat het middel te zwaar is om het doel, minder nitraat in het milieu, te bereiken." De overheid kan alleen onder de plicht tot schadevergoeding uit als het algemeen belang zo zwaar weegt dat de rechten van het individu daar voor moeten wijken. „Bij de wet herstructu rering varkenshouderij heeft de rechter dat argument onderuit gehaald. De kans is groot dat dat weer gebeurt." GPD/ANP zie ook pagina 2 (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Voorletters: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 3214 000002 7:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1