Middelburg boos op Adelmund PZC Voorlichting langs de weg PZC Infoborden vertellen historie Abdij Vctieclub tracht wijk e mobiliseren tegen isielzoekerscentrum Veerse vergunning voor varkensbedrijf in orde bevonden zeeland w 19 Staatssecretaris beknibbelt fors op project vroegtijdige schoolverlaters Hercedes weg ielegatie Goes iaar Litouwen Automobiliste belandt in sloot Pronk zet rem op fabriekswinkel Oostburg op bres voor Borssele Zeeuwse bibliotheek dicht Autokrakers aangehouden Drankrijder trekt schadespoor Roodkapje van planten Cd-spelers uit auto's gestolen Dansspektakel lets op Bach vrijdag 17 september 1999 Wethouder M. L. Strous (rechts) en Rabobankdirecteur C. L. De Hooge onthullen samen het informatiebord in de Balanspoort. foto Ruben Oreel jnnrAb van der Sluis jllDDELBURG - Staatssecre- ljrisK. Adelmund heeft het ver- kruid bij B en W van Middel burg. Zij wil de gemeente bijna mee ton minder geven voor het project voortijdig schoolverla- ifn, De Zeeuwse hoofdstad be- «iiiin april van dit jaar met het inlensief begeleiden van jonge- ifO. Daarvoor kreeg het ook ex- ([a geld. Na een jaar zouden er (onclusies worden getrokken, jdelmund heeft nu al besloten ill Middelburg het in de toe- jooist moet doen met honderd- iuizend gulden. 'iarlijks stoppen tussen de 125 a 150 jongeren op Walcheren jet school. De oorzaken daar in zijn divers: geen zin meer, iroblemen thuis of werken bo ren hun kunnen. De regio kreeg ütjaar 240.000 gulden voor een peciaal proefproject. Met dat :eld konden twee extra mensen torden aangetrokken die tra pten uitstippelden voor jonge- )0MBURG - Een auto die aan ]e Brouwerijweg in Domburg eparkeerd stond is in de nacht an woensdag op donderdag ge- lolen. iet gaat om een zwarte Merce- :ei-Benz met het Duitse kente- snSU-JS44. De waarde is on- ekend. I0ES - Een bestuurlijke dele- atie van de gemeente Goes ver rekt vandaag naar de zuster- lad Panevezys in Litouwen. ie Goesenaren willen het riendschapsverdrag evalueren n praten over de samenwer- ing in de toekomst. Ook is het e bedoeling afspraken te ma- en over gemeentelijke samen- erking en eventueel Goese sta rs van Litouwse ambtenaren, phet programma staan bezoe- »n aan het Holland House in ilnius, de Kruisberg, een ver armingscentrale, een tehuis jor daklozen en de ambulan- idienst van Litouwen.. ren om te voorkomen dat ze stoppen met hun opleiding. Tussen april en augustus heb ben de begeleiders gesprekken gevoerd met ongeveer driehon derd jongeren. Met dertig van hen wordt een weg uitgestip peld samen met de jeugdhulp verlening, het maatschappelijk werk, de school, de Raad voor de Kinderbescherming en justitie. Intensieve begeleiding en sa menwerking tussen de instellin gen moeten ertoe leiden dat de jongeren of weer naar school gaan of een baan krijgen. In mei van dit jaar maakte Adel mund in het Plan van Aanpak voortijdig schoolverlaten he kend dat zij ruim zestig miljoen gulden beschikbaar stelt voor het probleem. De grote steden kregen samen 56,4 miljoen; de overige gemeenten moeten het doen met 3,6 miljoen gulden. B en W van Middelburg zijn het niet eens met die verdeling. In het Plan van Aanpak van de staatssecretaris wordt het Mid delburgse project aangeprezen als een uitstekend voorbeeld. Ondanks die loftuiting krijgt de Zeeuwse hoofdstad minder geld. Volgens het college is het logischer dat er pas na een on derzoek besloten wordt of de proefprojecten goed werken. Zo'n evaluatie is er niet geweest. Het college meent dat Adel mund had moeten wachten en op basis van aanbevelingen meer of minder geld had moeten uittrekken. „Kortom", aldus de brief van het college van B en W aan de staatssecretaris, „een frustrerende gang van zaken voor alle partijen uit het onder wijs, de hulpverlening en de an deren." Het college dringt er bij de staatssecretaris op aan om het Plan van Aanpak zodanig aan te passen dat er pas na een onder zoek wordt besloten of het proefproject een vervolg krijgt en het ministerie structureel geld beschikbaar stelt. Het Plan van Aanpak is nog niet vastgesteld door de Tweede Ka mer. Voor het zover komt, buigt eerst de vaste Kamercommissie voor Onderwijs zich over de voorstellen van Adelmund. Het college heeft om die reden een afschrift van de brief gestuurd aan de commissieleden. j door Ab van derSluis MIDDELBURG - Wethouder I M. L. Strous van Middelburg en Rabobankdirecteur C. L. de I; Hooge hebben donderdag twee informatieborden ont huld op het Abdijplein. Op de panelen in de Balanspoort en de Koorkerkhofpoort is infor matie lezen over de wereldlij ke en religieuze geschiedenis van de Abdij. Strous en De Hooge zijn de belangrijkste subsidiegevers van een project om de Abdij meer en beter on der de aandacht te brengen. Drie jaar geleden sloegen de attracties op het Abdijplein - Zeeuws Museum, Historama, Lange Jan, kerken en het Roo sevelt Study Center - de han den ineen met het doel om de Abdij als dé toeristische trek pleister te promoten. Dat re sulteerde in een dagelijkse opening van de kerken, een nieuwe doorgang via de Wan- delkerk, de kloostergangen naar het Abdij, de presentatie van een Abdijbier, een betere bewegwijzering en rondlei dingen door de Abdij. De onthulling van de informa tieborden vormde het sluit stuk van het project. Sinds de samenwerking is het aantal bezoekers van het complex toegenomen. Voorzitter I. Spaander van de samenwerkende attracties toonde dat aan met cijfers. De rondleidingen trokken twee jaar geleden 430 bezoekers. Dat aantal is nu al toegenomen tot duizend. Spampvol „We zitten stampvol", aldus Spaander. „We moeten af en toe zelfs nee verkopen." Ook de beeldententoonstelling'Het Betoverde Plein trekt veel pu bliek. Dagelijks bezoeken on geveer tweehonderd mensen de expositie, die nog tot 4 ok tober duurt. En in 2000 vindt op het Abdijplein een groots openluchtspektakel plaats in het kader vanhet Nazomerfes tival. Wethouder Strous zei blij te zijn met de informatie borden. „Wat zou Middelburg tenslot te zijn zonder deze burg in het midden. Wij zijn heel trots op misschien wel de mooiste Ab dij van West-Europa." RITTHEM - Een 21-jarige Middelburgse automobiliste is donderdagochtend rond negen uur gewond geraakt bij een eenzijdig ongeluk. De vrouw, die over rijksweg A58 in de rich ting van Vlissingen reed, raakte ter hoogte van Ritthem de macht over het stuur kwijt. Zij sloeg over de kop en belandde in de sloot. De auto werd geheel vernield. De politie vermoedt dat het ongeluk gebeurd is doordat de automobiliste de plaat selijke werkzaamheden aan de weg te laat in de gaten had. LELYSTAD - Minister Pronk (VROM) heeft de komst van een 'fabriekswinkel' naar Lelystad voorlopig geblokkeerd. Hij heeft de vergunning die de gemeente had verstrekt voor de be nodigde grondverkoop aan de projectontwikkelaar ge schorst, omdat hij eerst meer wil weten over het grootschalige winkelcomplex, waar merkkleding met korting wordt ver kocht. De schorsing duurt tot 1 maart 2000. Als redenen voert Pronk aan dat Lelystad zich niet aan de pro cedures heeft gehouden. De gemeente heeft geen bestem mingsplan geaakt voor het gebied waar de winkel zou komen. Ook is de vestiging strijdig met de wet. De gemeente legt zich voorlopig bij de schorsing neer, aldus een woord voerst erAZVP OOSTBURG - De gemeente Oostburg spant zich in om de kerncentrale in Borssele langer open te houden dan 2004. Een raadsmeerderheid nam donderdag een motie aan, waarin zij er bij de Tweede Kamer op aandringt de centrale niet te slui ten. De PvdA en D66 wilden zich niet achter de motie scharen. Zij vonden dat de gemeente moest inzetten op compensatie voor het verlies aan werkgelegenheid bij de kerncentrale. In de commissie algemene bestuurlijke aangelegenheden wordt maandag afgesproken op welke manier dat gaat gebeuren. MIDDELBURG - De Zeeuwse bibliotheek in Middelburg is op maandag 4 en dinsdag 5 oktober gesloten. Tijdens deze dagen gaat de oude ingang dicht en worden de nieuwe entree en het beveiligingssysteem in gebruik genomen. Vanaf woensdag 6 oktober komen bezoekers de bibliotheek binnen door een draaideur, waarna ze via poortjes direct linksaf ge stuurd worden naar de innamebalie. De verbouwing is dan nog niet ten eindeer wordt nog gewerkt aan een nieuwe balie, aan de verlichting en het leescafé. SINT PHILIPSL AND - Een man uit Tholen en een Brabander zijn aangehouden voor het openbreken van een aantal auto's in de Anna Jacobapolder op Sint Philipsland. In de nacht van woensdag op donderdag werd een in de buurt wonende agent door getuigen van de kraak gewaarschuwd. Deze zag al snel een onbekende auto rijden met daarin de Brabantse verdach te. De Tholenaar wist te ontkomen, maar kon de volgende ochtend alsnog worden aangehouden. PHILIPPINE - Een 33-jarige man uit Sas van Gent heeft in de nacht van woensdag op donderdag zijn rijbewijs moeten inle veren. De automobilist raakte in Philippine drie geparkeerde voertuigen en een lantaarnpaal. De politie hield de man aan en liet hem een blaastest doen. Hieruit bleek dat de man ruim drie keer zoveel gedronken had als toegestaan. Depolitienamzijnrijbewijsin en maakte pro ces-verbaal op. De man moet voor de rechter verschijnen. Agent K. den Hollander Iaat Charis (midden) en Joana van Buuren de snelheid van het passerende verkeer meten, als onderdeel van een voorlichtingsactie. foto Ruben Oreel door Lukas Fransen SEROOSKERKE - Verschrikt kijken de zusje Charis (14) en Joana (15) van Buuren uit Vrou wenpolder op als de politie agent vraagt of ze even van hun fiets willen afstappen. Ze heb ben toch niets fout gedaan? Als blijkt dat het om een voorlich tingscampagne over verkeers veiligheid gaat, halen ze opge lucht adem. Veilig Verkeer Nederland (WN) hield donderdagmiddag in sa menwerking met politie en Rijkswaterstaat een actie op de N57 tussen Sint Laurens en Se- rooskerke. Jonge fietsers en bromfietsers werden op weg van school naar huis geconfronteerd met een snelheidscontrolepost. Hier kregen zij informatie over de gevaren van het verkeer, zo als de snelheid en remafstand van auto's en hun eigen (gevaar lijke) rijgedrag. De jongeren mochten zelf met een radarpis tool de snelheid van het verkeer meten. „Hoeveel meter denk je dat een auto die een snelheid heeft van tachtig kilometer per uur, nog doorrijdt als hij een noodstop moet maken?", vraagt J. Prins van WN aan de zusjes Van Buuren. „Tien meter", ant woordt Charis overtuigd. Joana knikt instemmend. Prins: „52 Meter. En op een nat wegdek 63 meter. Dus altijd goed kijken als je wil oversteken en nooit door rood rijden." „Dat doen we nooit", antwoordt Charis. „Nou ja, heel soms rijdt ik door rood. Maar dan komt er geen verkeer aan." „We willen met deze actie de schooljeugd, met name tussen de twaalf en achttien jaar, be wust maken van de gevaren van het verkeer waar ze elke dag aan staan blootgesteld", verklaart Prins het doel van de actie.,Met jongeren in deze leeftijd gebeu ren de meeste ongelukken met dodelijke afloop. We proberen ze op him eigen weggedrag te wijzen en vertellen ze bijvoor beeld dat fietsen in grote groe pen of met z'n vieren naast el kaar gevaarlijk is. We houden volgende week nog twee acties op Walcheren en eind september OOSTKAPELLE - Het Zeeuws Biologisch Museum staat vanaf 18 september vol met sprookjesfiguren die zijn ge maakt van planten en bloemen. Bekende verhalen als Roodkapje, Sneeuwwitje en Vrouw Holle zijn terug te vinden in de expositie 'Westhove zomert na in sprookjessferen'. De werkstukken zijn gemaakt door do centen en (oud-)studenten van de opleiding Erkend Bloem- sierkunstenaar van het AOC Groene Deltacollege uit Rijs wijk. Tijdens de tentoonstelling heeft het museum ook een leeskist met sprookjesboeken voor kinderen in huis. De plantaardige figuren zijn dagelijks tot en met 3 oktober te bezichtigen aan de Duinvlietweg in Oostkapelle. in Zierikzee, Tholen en Goes." Een groep jongens hoort het voorlichtingspraatje geduldig aan. Ze vinden het laserpistool veel interessanter en laten zich de kans niet ontnemen om zelf eens de snelheid van het verkeer te meten. Ze richten het appa raat op een scooter, die in de ver te op het fietspad nadert. Als het laserpistool een snelheid van 58 kilometer per uur aangeeft, wordt er hard gelachen. Onder het toeziend oog van de glunderende jongens, die zo juist hun eerste vangst hebben binnengehaald, wordt de scoo ter aan de kant gezet. Geluk „Hoe hard mag je hier rijden?", vraagt agent K. den Hollander aan de geschrokken bestuurder. Hij moet het antwoord schuldig blijven. „Je hebt geluk dat we met een voorlichtingscampagne bezig zijn. Normaal had je een hoge boete gekregen. Ik zou je scooter maar eens laten nakij ken." Een van de jongens heeft al weer een andere scooter in het vizier. Hij schreeuwt het uit als het laserpistool de snelheid klokt: 54. )or Ab van der Sluis IDDELBURG - Onbekenden e zich zeggen te hebben ver- ligd in het 'actiecomité 300 is :noeg' hebben donderdag- ond in de Stromenwijk huis inhuis brieven bezorgd, waar- wordt opgeroepen te ageren gen de vestiging van een asiel- lekerscentrum. De gemeente iddelburg is van plan de cen- a aan de Zuidsingel en de ruitmolenlaan op termijn te uiten. Op het terrein van de ge- mdicaptenstichting Arduin in Stromenwijk zou vervolgens limte ontstaan voor zeshon- :rd asielzoekers, i de brief zeggen de actievoer- :rs dat de aankoop van Arduin A doorgaat als de huidige in faal 400 bewoners van beide intra erin gehuisvest zouden orden, omdat dan een lande- jke norm niet wordt gehaald, rduin zou daarvoor te groot jn, aldus de brief. Om die re- ?n zou de gemeente kiezen REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J.Schrier(chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van derSluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsou burgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl voor de vestiging van zeshon derd asielzoekers. De brief is voorzien van een foto van de verantwoordelijke wet houder P. M. Bruinooge. De ac tievoerders roepen de buurtbe woners op de wethouder hierover aan te spreken. In de brief hadden zij daartoe zijn privé-telefoonnummer en huis adres vermeld, maar het tele foonnummer bleek onjuist. Enkele uren later moesten de actievoerders daarom opnieuw de brievenbussen langs om een correctie door te geven. In de beide centra zitten op dit moment zeshonderd asielzoe kers en niet vierhonderd, zoals in de brief staat. De gemeente raad is verdeeld over de concen tratie van de twee AZC's op het Arduinterrein. Bruinooge deel de maandagavond tijdens een vergadering van de commissie volkshuisvesting, ruimtelijke ordening én financiën mee, dat Middelburg wel minder vluch telingen kan huisvesten op het Arduin terrein, maar dan moe ten de onderhandelingen met het COA worden heropend. Het COA heeft dan namelijk minder grond nodig. De afspraken ko men dan op de tocht te staan. Bruinooge reageerde laconiek op het pamflet. Hij zei deze week gebeld te zijn door een be woner uit de Stromenwijk die hem meedeelde: „Als wij last hebben, zullen wij zorgen dat jij ook last hebt." Bij de familie zijn tot donderdagavond twee tele foontjes binnengekomen: zon dagochtend en op de maandag. Op die dag behandelde de com missie VROF de afspraak die het college heeft gemaakt met het Centraal Orgaan opvang Asiel zoekers (COA) over de aankoop van het Arduinterrein. Flauw De wethouder zei de brief van het actiecomité voor 'kennisge ving aan te nemen'. „Ik vind het een beetje flauw als je dat ano niem doet. Ik weet niet wat ik ermee aanmoet. Mijn telefoon nummer is trouwens openbaar. Ik sta in de telefoongids en in de gemeentegids." Het besluit over de aan- en doorverkoop van het Arduin terrein is nog niet genomen. De gemeenteraad spreekt daar maandag 27 september over. Als de raad akkoord gaat, volgt een noodzakelijke wijziging van het bestemmingsplan. Bewoners kunnen daarover bezwaar schriften indienen. door Arjan Schuiling DEN HAAG - De onafhankelij ke adviseur van de Raad van State in Den Haag heeft geen kritiek op de wijze waarop B en W van Veere een nieuwe, herzie ne, vergunning hebben verleend aan de varkenshouderij Van Erp Zeeland BV aan de Hogelandse- weg in Biggekerke. Dat bleek donderdag tij dens een hoorzitting bij het Haagse rechtscollege, waar het beroep werd behandeld van enkele om wonenden en de dorpsraad Big gekerke tegen de vergunning verlening. De gemachtigde namens de om wonenden en de dorpsraad. J. Dijk, is niet overtuigd door het rapport van de adviseur, die het bedrijf van Van Erp Zeeland heeft bezocht. Volgens hem is de vrees van zijn cliënten voor stankhinder vanuit de stallen van de 3500 varkens en rond de brijvoederinstallatie gegrond. Dijk stelt dat aan de varkens houderij meerstankbeperkende maatregelen moeten worden opgelegd. Eén van zijn clienten, A Wisse, heeft in de nabijheid van het be drijf van Van Erp een minicam- ping. Wisse pleit voor een ver bod op het overslaan van mest op de varkenshouderij geduren de het kampeerseizoen. Van Erp zelf heeft maar één kri tiekpunt op de vergunning. Hij vindt dat hij ten onrechte wordt gedwongen om een deel van zijn brijvoederopslag te koelen. De afstand tot omwonenden is naar zijn mening voldoende om ook zonder koeling overlast te voor komen. Gemeentewoordvoerder W. Beilo pareerde alle kritiek op de vergunning door te verwijzen naai- de aanbevelingen van de onafhankelijke adviseur van de Raad van State. Die vindt dat de vergunning in voldoende mate bescherming biedt aan de om wonenden en tegelijkertijd niet onnodig belastend is voor Van Erp. Beilo verzocht het Haagse rechtscollege in lijn met de aan bevelingen van de adviseur het beroep van de omwonenden en de dorpsraad ongegrond te ver klaren. De Raad van State doet binnen zes weken uitspraak. VLISSINGEN - In de nacht van woensdag op donderdag in Vlis singen is ingebroken in twee au to's. In beide gevallen werd de ra- dio/cd-speler werd gestolen. Van de auto's werd een portier raam ingeslagen. De voertuigen stonden geparkeerd aan de An na Blamanlaan en aan de Nico Engelschmanlaan. (Advertentie) door Alain Platei Roel Dieltiens Les Ballets C. de la B. Ensemble Explorations wonderlijke mix van show, dans, variété en de top-30 van Bach NRC: Applaus voor virtuoos circusspel van Platei PZC: Dans brengt hemelse muziek terug op aarde Le Soin Een monsterachtige nood aan tederheid Standaard: Platei raapt theater van de straat ZeelandNet Studio's Kamperland, 24 en 25 sept 20.00 u informatie en kaartverkoop 0118 659 659 r I v t-y

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 19