Politie werkt klachten te traag af FILM SYTrIE Archeologen racen tegen de klok in Aardenburg Klagende ouders eisen vertrek directeur en staf van Arduin Schorviltbij doet Zeeland weer aan LAND Discussie over toekomst N-Brabant levert eerste resultaten op kantal bezwaren tegen optreden fors toegenomen Zonnige speling van de natuur Rechtbank beslist over uitlevering Hulstenaar in kinderpornozaak zeeuwse almanak W aspr ogr amma zeeland vrijdag 17 september 1999 ijnorMauritsSep ,\IIDDELBURG - De politie Zeeland is te traag in het behan delen van klachten. De termijn van drie maanden wordt te vaak overschreden. Bovendien is het aantal klachten fors toegeno men, van 61 in 1997 tot 95 vorig jaar. De commissie voor de poli tiemachten schrijft dit in haar jaarverslag over 1998. De politie moet zich volgens de klachtencommissie beter reali seren dat een vlotte behande- van een klacht de kans op een succesvol bemiddelingsge sprek vergroot. Dat dergelijke gesprekken heilzaam kunnen werken, blijkt ook uit de gege vens in het jaarverslag. Van de 95 klachten zijn er 76 afgehan deld. Daarvan zijn er 43 middels een gesprek tussen klager en po litie uit de wereld geholpen. In het jaarverslag over 1997 be rispte de commissie de politie ook al over de trage afhandeling van klachten. Dat hierin nau welijks verbetering is gekomen, heeft volgens voorzitter A J. Sauer van de klachtencommis sie twee oorzaken. „Allereerst vindt niemand het leuk com mentaar te krijgen en dus heeft zoiets geen prioriteit. Verder werken agenten in koppels. Het is lastig de twee agenten die bij een klacht betrokken zijn, sa men te horen." Bedreiging Sauer constateert dit jaar enige verbetering in de snelheid waarmee de politie Zeeland klachten afhandelt. „Ik denk dat dat komt doordat de klach tenregeling steeds beter bekend raakt onder agenten. Toen die vier jaar geleden werd inge voerd, zag men die waarschijn lijk als een bedreiging. Nu merkt men dat hij best accepta bel is." Het aantal klachten over de po litie Zeeland is vorig jaar met meer dan de helft toegenomen van 61 tot 95. Desondanks is Sauer 'over het -algemeen zeer tevreden over het optreden van de politie'. „Het aantal klachten is maar heel klein als je ziet hoe veel werk de politie in een jaar verzet. Die stijging is inderdaad fors, maar daar maak ik me vooralsnog geen zorgen over. Dit jaar ligt het aantal klachten nameli j k weer lager dan in 19 9 8 Vorig jaar kan dus een uitschie ter zijn geweest." In de meeste gevallen is juist het niet optreden de reden van de klacht. Volgens Sauer wijst de politie wat te gemakkelijk op de onderbezetting om niet te rea geren op een melding. „Ik vind dat men daar voorzichtinger mee moet zijn. Ik moet aan de andere kant toegeven dat men sen soms te veel van de politie verwachten. Sommige dingen hebben nu eenmaal minder prioriteit dan mensen willen." Opvallend is dat veruit de mees te klachten binnenkomen over de politie in de regio Ooster- scheldebekken (Noord- en Zuid-Beveland, Tholen, Sint- Philipsland en Schouwen-Dui- veland). Dat was in 1997 ook al zo. 'Als dat zo blijft, zal er wat ondernomen moeten worden', verklaarde Sauer een jaar gele den. De commissie zoekt daarom nu uit hoe het komt dat het aantal klachten over die regio zo hoog blijft. Sauaer: „Als onze bevin dingen daar aanleiding toe ge ven, zullen we inderdaad actie ondernemen." door Roelf Reinders GOES - De Inspectie voor de Gezondheidszorg gaat na een brief van de klagende ouders over wantoestanden een onder zoek doen naar de kwaliteit van de zorg bij de Zeeuwse stichting voor verstandelijk gehandicap ten. De situatie bij Arduin kan alleen maar beter worden als di recteur P. van den Beemt ver trekt. Dat zegt woordvoerder E. H. Conijn van de groep ou ders die vindt dat de werksfeer bij de locatie Den Berg in Goes enZierikzee is verziekt. Conijn van Het Verband van Verontruste Ouders rond Huize DenBerg is 'ontzettend blijmet het onderzoek door de Inspec tie. Hij hoopt dat het tot maatre gelen leidt waardoor het perso neel weer met plezier naar het werk gaat en weer vertrouwen in het management krijgt. Dat kan alleen maar in een situatie zonder directeur Van den Beemt en de huidige staf, zegt Conijn. „Vertrouwen van het personeel in de leiding kan ik me niet voorstellen met de huidige di recteur, managers en coaches." Volgens de ouders lijden de ge handicapten bij Den Berg onder een verziekte sfeer tussen perso neel enerzijds en staf en directie anderzijds. Verder zou onge kwalificeerd personeel met Melkertbanen alleen op groe pen staan en medische hande lingen verrichten. De Inspectie vindt de brief van de ouders 'alarmerend genoeg' om een on derzoek te beginnen. Het onder zoek moet zo snel mogelijk be ginnen en duurt ongeveer een maand. SP-Kamerlid A kant heeft donderdag nog bij staats secretaris M. Vliegenthart van Volksgezondheid op een onder zoek bij Arduin aangedrongen. Eerder had directeur Van den Beemt van Arduin zelf om een onderzoek door de Inspectie ge vraagd. Vorig jaar heeft de vak bond NU'91 de Inspectie nog verzocht om een onderzoek naar de kwaliteit van de zorg en het personeelsbeleid bij Arduin. De Inspectie weigerde dat omdat klachten van het personeel ano niem waren. Directeur Van den Beemt denkt er niet aan om te vertrekken. „Conijn mag vinden dat ik weg moet. Daar word ik niet zenuw achtig van." Hij wacht in 'alle rust' het onderzoek af. „Ik heb er toch zelf om gevraagd? Er is geen reden voor twijfel." Hij zegt dat de Inspectie geen mis standen bij Den Berg zal ont dekken. „Alleen een betutte lend systeem. De omslag bij Den Berg gaat door zoals gepland. Conijn moet maar waarmaken wat hij beweert. Op een gegeven moment komt de afrekening en moet er een keuze worden ge maakt." Heil elders Van den Beemt verwijst naar de brief die voorzitter J. van der Doef van de Raad van Toezicht aan de klagende ouders heeft gestuurd. Daarin staat dat ou ders die niet tevreden zijn met Arduin hun heil maar elders moeten zoeken„Er is hier iets te kiezen in Zeeland", aldus Van den Beemt. „Er bestaat tradi tionele instellingszorg in Zee land. Er is een keuze mogelijk tussen betutteling en vrijheid." door Rinus Antonisse HEINKENSZAND - Mede werkers van de stichting Het Zeeuwse Landschap ontdek ten onlangs langs de Wester- schelde een vliegplaats van de uiterst zeldzame schor- viltbij. Sinds 1974 is dit in sect in Nederland niet meer aangetroffen. De schorviltbij is een (on- der)soort die wereldwijd slechts van twee plaatsen be kend is: het voormalig na tuurgebied De Beer op Voor- ne (opgeofferd voor de Rotterdamse Maasvlakte) en het Verdronken Land van Saeftinge. In de eerste helft van de jaren zeventig werd de schorviltbij door onderzoekers herhaal delijk in Saeftinge gevangen. Daarna leek het dier te zijn verdwenen. Ook gericht zoe ken door specialisten begin jaren negentig leverde geen resultaat op: de schorviltbij werd niet meer teruggevon den. Dat is nu bij toeval ver anderd. De vondst, die nauwgezet wordt geregi streerd, is ook uit weten schappelijk oogpunt van groot belang. In het kader van de voorbe reidingen voor de Week van het Landschap - van 18 tot en met 25 september - brachten medewerkers van de stich ting Het Zeeuwse Landschap een aantal veldbezoeken aan verschillende gebieden langs de Westerschelde. Daarbij ging de aandacht in het bij zonder uit naar insecten op het schor, omdat het thema van de Landschapsweek 'klein gespuis' is. Tijdens zo'n veldbezoek werd de schorviltbij herontdekt. Het bleef overigens niet bij deze opvallende vondst. Ook de vuurlibel en de zeer zeldza me Limburgse hommel wer den gevonden. Precieze plek Woordvoerder Chiel Jaco- busse van Het Zeeuwse Landschap wil de precieze piekwaar de bijzondere bij is aangetroffen niet verklap pen. Hij is beducht dat er dan te veel mensen op af komen en ook gaan zoeken. Dat le vert ongewenste verstoring op. Tijdens de Week van het Landschap worden dagelijks excursies in het Verdronken Land van Saeftinge gehou den. Jacobusse hoopt dat de schorviltbij zich dan weer laat zien, als extra bewijs van zijn terugkeer in Zeeland. Beurs gerold MIDDELBURG - Een 72-jarige Middelburgse is donderdag middag rond half twee op de Markt in Middelburg beroofd van haar portemonnee met geld De dief heeft de beurs onge merkt uit haar tas gestolen. (Advertentie) al het festivalnieuws op radio en televisie Radio: van 10-1 I uur TV: na het nieuws van 21.00 uur (ieder uur herhaald) door Pascalle Cappetti AARDENBURG - Bij de buurvrouw staan de zonne bloemen zoals ze er meestal bij staan: groot, met lood zware bloemen. Maar bij Lily Hubbeling uit Aardenburg kwam het zaadje dat zij in april in een potje plantte maar niet tot bloei. De stengel groeide wel tot in de hemel, maar een bloem, ho maar. Totdat zij woensdag achterin haar diepe tuin aan de Markt opeens de zonne bloem in volle pracht zag bloeien. Niet één bloem, maar wel twintig. En nog een tiental knoppen dat op het punt staat open te gaan. De Aardenburgse weet niet wat er met haar zonnebloem is gebeurd, want de andere zaadjes die ze tegelijkertijd in de grond had gestopt, zijn tot 'gewone' zonnebloemen uitgegroeid. „Ik heb ze niet genetisch gemanipuleerd, hoor!" Navraag leerde haar dat de zonnebloem een bijzonder heid moet zijn. Bij tuincen trum Europatuin in Oost burg hadden ze er in elk geval nog nooit van gehoord. Lily Hubbeling met haar bijzondere zonnebloem: één steel, twintig koppen. foto Peter Nicolai door Pascalle Cappetti AARDENBURG - Archeologen hebben donderdag tijdens een bliksemactie aan de Bogaard straat in Aardenburg de resten van twee grafkelders blootge legd. Uit de bakstenen kamers werden de incomplete skeletten van elf mensen gehaald. De kel ders stammen vermoedelijk uit de veertiende of vijftiende eeuw en hoorden bij de Onze Lieve Vrouwekerk die in Aardenburg heeft gestaan. De hoop bestond dat de grafkel ders warden beschilderd, maai de vondst viel een beetje tegen. Van de grafkelders die ander half tot twee meter diep moeten zijn geweest, was alleen nog de onderste twintig centimeter over. In de loop der jaren is er door riolerings- en bestratings- werken meer vernield en be schadigd dan verwacht. Een klein vlekje op een van de bak stenen wij st er op dat de wanden inderdaad bepleisterd en be schilderd zijn geweest. Assis tent-provinciaal archeoloog H. Jongepier vermoedt dat de teke ning een stukj e van een kruis be treft. Door tijdgebrek konden de archeologen niet meer dan twee grafkelders bergen. De aannemer die de reconstructie van de Bogaardstraat uitvoert, wilde verder met zijn werk en daarom kregen de archeologen een dag de tijd. Te kort om alle acht getraceerde grafkelders bloot te leggen. Haast Volgens provinciaal archeoloog R. van Dierendonck was deze haast te voorkomen geweest als de gemeente Sluis-Aardenburg hem al in een vroeg stadium op de hoogte had gesteld van de op handen zijnde werkzaamheden. „Een schoonheidsfoutje", oor deelt hij. „Binnen de gemeente Sluis-Aardenburg bestaat een contactgroep archeologie. Elk bouwplan wordt aan ons voor gelegd. Alleen kwamen daar de plannen van de gemeente zelf niet in voor." Omdat het deze keer in de start fase mis ging, was er geen tijd ingeruimd voor het archeolo gisch onderzoek. „Dit is archeo logisch noodonderzoek en daar willen we juist vanaf." Burge meester C. J. van Liere, die de opgravingen donderdag per soonlijk kwam bekijken, verze kerde dat de fout inmiddels is goedgemaakt. Behalve de laat middeleeuwse grafkelders von den de medewerkers sporen van kistbegravingen en antropro- morfe (kuil) begravingen. Een meter onder de grafkelder stuit ten zij nog op menselijke resten die mogelijk nog enkele eeuwen ouder zijn. Laboratoriumon derzoek moet uitwijzen hoe oud deze man of vrouw is geweest en of de persoon bepaalde ziektes onder de leden had. Dit wordt vastgesteld aan de hand van de radioactieve koolstof die nog in de botten aanwezig is. De vondsten brengen de archeo logen niet echt verder in hun zoektocht naar de Mariakerk. Van het bestaan weten zij wel - dat bewijzen afbeeldingen - maar van de omvang, oriëntatie en bijvoorbeeld de breedte van de muren van de belangrijke kerk is nog steeds niets bekend. Al in het jaar 649 stond er in Aardenburg een kerk. Deze is waarschijnlijk de voorloper ge weest van de Mariakerk. Twee weken geleden werden in de Bogaardstraat ook al enkele skeletten, een pelgrimsinsigne en enkele vingerhoedjes gevon den. door Richard Hoving MIDDELBURG - De provincie Zee land maakte onlangs een begin met een toekomstvisie. In buurprovincie Noord-Brabant wordt de laatste hand gelegd aan een soortgelijke exercitie. In oktober 1997 werd het manifest Bra bant 2050 gepresenteerd. Achttien pro minente Brabanders deden een beroep op burgers, maatschappelijke organi saties en overheden om mee te denken over de toekomst van de provincie. Het Brabantse college van Gedeputeerde Staten richtte op zijn beurt een plat form op om de discussie in goede banen te leiden. Begin volgend jaar wordt het slotdocument verwacht. Brabant 2050 kende een moeizaam be gin, zegt provinciewoordvoerder A Reijnen. „Maar van een mislukking is zeker geen sprake", benadrukt hij. Le den van de Zeeuwse Statencommissie strategische visie suggereerden eerder deze week dat het toekomstdebat in Brabant op niets was uitgelopen. De Statenleden waarschuwden gedepu teerde J. G. van Zwieten (WD) om niet dezelfde fouten te maken als in Bra bant. Het Brabantse toekomstdebat kwam om diverse redenen langzaam op gang, zegt Reijnen terugkijkend. „Een van de ideeën was bijvoorbeeld om mensen via Internet hun mening te laten geven. Dat sloeg niet aan." Nadat de Brabant se media het toekomstdebat oppakten en tal van organisaties en gemeenten bijeenkomsten rond het onderwerp be legden, begon het 'te leven en te borre len in de Brabantse samenleving'. Volgens Reijnen zijn de eerste concrete resultaten al geboekt. Het gaat onder meer om de oprichting van een duur zaamheidsinstituut en een plan voor hoogwaardig openbaar vervoer. De Brabantse aanpak voor het opstel len van een toekomstvisie verschilt van door Barend Pelgrim HULST - De raadkamer in Mid delburg beslist volgende maand of een 58-jarige Hulstenaar wordt uitgeleverd aan de Portu gese justitie. De aanklacht luidt ontuchtige handelingen met kinderen, maar tot nu toe heb ben de Portugese autoriteiten verzuimd de juiste documenten over te maken aan de Middel burgse rechtbank. Daarnaast wacht de Hulstenaar in oktober een eerder uitgestel de rechtszaak voor het Hoogge rechtshof in Gent, waar hij zich moet verantwoorden voor men sensmokkel, aanzetten tot on tuchtige handelingen en de ver vaardiging van pornografisch beeldmateriaal met minderjari gen. Met de uitvaardiging van een internationaal arrestatiever drag door Portugal en de rechts zaak in Gent lijkt het justitiële net zich rond de verdachte Hul stenaar zich te sluiten. Al sinds 1992 circuleert zijn naam in het dossier over de zogenaamde Temse-bende. Deze groep zou zich eind jaren tachtig en begin jaren negentig vanuit het Oost- Vlaamse Temse hebben bezig gehouden met het werven en ontvoeren van kinderen en tie ners en het houden van sexor- gies tussen volwassenen en min derjarigen. Herberg De Zeeuws-Vlaming exploi teerde de herberg Gayati in Temse. Dat adres zou hebben gediend om met geld en drugs allochtone en autochtone Belgi sche j ongeren te ronselen. Daar na werden de minderjarigen ontvoerd naar het huis van de Hulstenaar. Vanuit Hulst wer den de jongeren naar Utrecht getransporteerd waar ze - ook weer in ruil voor geld en verdo vende middelen - meespeelden in pornografische films. Morkhoven Bij een huiszoeking in 1992 wer den bij de Hulstenaar video's, foto's en adressenlijsten in be slag genomen. Kopieën van dat alles zijn in handen van de Vlaamse Werkgroep Morkho ven, een gezelschap dat onder zoek doet naar kinderporno. In 1997 overhandigde Marcel Ver- vloesem van de werkgroep op het eiland Madeira al dat mate riaal aan de lokale autoriteiten. Op dit moment staat in de Tem- se-zaak een Belgische verdach te terecht in Dendermonde. In diezelfde zaak moet de Hulste naar volgende maand verschij nen voor het gerecht in Gent. Daar willen de autoriteiten hem berechten voor zijn aandeel in de smokkel van jongeren naar Nederland. Volgens Vervloesem is de zaak voor M. daarmee nog niet afge daan. Afgelopen maand zou de werkgroep verloren gewaand bewijsmateriaal hebben opge doken uit de archieven van het parket in Dendermonde. Het betreft een doos met foto's en vi deofilms die voor de Hulstenaar belastend zouden zijn in de Ma- deira-zaak. de Zeeuwse, constateert Reijnen. De provincie Noord-Brabant heeft bewust geen beleidsstuk opgesteld, zegt hij. „Uitgangspunt voor ons is de discussie. Iedereen mag zijn mening geven en ideeën spuien. Doordat er geen duide lijke richting is aangegeven kan dat vrijuit gebeuren." De provincie Zee land kiest voor een breed maatschap pelijk debat naar aanleiding van een voorlopige visie die door een externe adviseur wordt opgesteld. Onze nieuwe collega, die tot voor kort samenwoonde en nu noodgedwongen een één persoonshuishouding moet runnen, ontbeerde tot giste ren een eigen wasmachine. Weken is hij in de weer ge weest met folders en consu- mentengidsen. Na veel wik ken en wegen kwam het tot een aankoop en werd de ma chine geplaatst. Om zeven uur was het moment aange broken om zijn nieuwe bezit uitte proberen. Hij stopte een vrachtje vuil wasgoed in het apparaat, draaide de knop om en ging pontificaal voor het 'patrijspoortje' zitten. Een uur later - toen de tele foon ging - zat hij er nog. „Ik heb nu even geen tijd", zei hij tegen de man aan de andere kant van de lijn, „ik ben mijn wasmachine aan het uitpro beren en dat duurt nog even, Want ik ben nu pas aan het spoelprogramma toe. Bij het tweede telefoontje - iets later-bleek de centrifuge goed te werken. illustratie Adri Karman De schorviltbij, voor het eerst in 25 jaar weer gesignaleerd. Aardenburg, waarbij skeletten van, vermoedelijk, elf men- foto Peter Nicolai Een van de archeologen bij de opgraving in sen uit de Middeleeuwen werden gevonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 17