Herhaling studie basisvorming MANFIELD Molukkers alert op provocateurs voedsel bezorgt inspectie hoofdbrekens CBS ziet geweld toenemen Deskundigen vragen om vrijgeven drugs Schaatsheld Van Benthem neemt afscheid van zijn vee binnenland Fietser overleeft val van zes meter in brugkelder lamer niet tevreden over onderzoek BOX OFFER Marineschip loopt vast Blondines belaagd in Delfshaven Kamer wil debat schijnhuwelijken Warmte goed voor vlinders Waterbedrijven tegen hogere BTW Loketten NS blijven voorlopig donderdag 16 september 1999 /an onzer redactie binnenland KEDEMBLIK - Een fietser uit iledemblik is gisteren in zijn in een zes meter werkgat van een brugkel- gevallen. De brandweer het slachtoffer met een te- uit het gat getakeld. man fietste gistermorgen bij le brug van de Westerha- rensluis, waarvan het brugdek iiomenteel wordt vernieuwd. Srnaast is een noodbrug ge haakt die alleen door voetgan gers en fietsers kan worden ge Het toegangsluik naar brugkelder stond 's morgens Het gat, van circa een bij meter, was afgezet met een De man is vermoedelijk tij het afstappen voor de uit zijn evenwicht ge laakt. Hij viel van de fiets pre- pes het keldergat in. Direct na het ongeval stonden ambulance en brandweer voor de vraag hoe het slachtoffer naar boven moest worden ge bracht. Volgens de brandweer moest eerst de brug omhoog. Dan zou het contragewicht van de brug uit de kelder draaien en de redders ruimte bieden. Om de brug omhoog te kunnen laten gaan, moest eerst snel flink wat ballast op het brugdek worden geplaatst. Terwijl het slachtof fer beneden werd behandeld aan zijn verwondingen, waar onder gebroken ribben en een ingeklapte long, bedacht een van de brandweerlieden dat bij een nabijgelegen jachtwerf een telescoopkraan in gebruik was. Een telefoontje was voldoende om de kraan bij de brug te krij gen. De man werd na de red dingsactie per ambulance naar het ziekenhuis vervoerd. GPD Hulpverleners takelen de fietser omhoog, foto Lex Salverda/ANP van onze redactie binnenland EMMEN - De Zuid-Molukse veiligheidsdiensten in Neder land zijn in de allerhoogste staat van paraatheid gebracht. Dat is gebeurd nadat de Binnenlandse Veiligheids Dienst (BVD) de Molukse eenheidspartij Badan Persatuan in Den Haag heeft ge waarschuwd voor terreuracties door een groep van zo'n vijftig Indonesiërs. Het gezelschap zou met mede weten van het Indonesische be wind naar Nederland zijn afge reisd om verdeeldheid te zaaien in de anders zo hechte gemeen schap van Zuid-Molukkers in ons land. Dat heeft geleid tot grote onrust en angst onder de Molukkers met een christelijke en islamitische achtergrond. Jozef Tahitu, van de stichting Moluks Welzijnswerk Mae Uku, zegt echter dat onder de Moluk kers in Zeeland echter geen angst heerst, „Er is ongerust heid over de situatie op de Molukken, maar niet over de si tuatie hier in Nederland. Ik verwacht ook niet dat de Mo lukkers in Zeeland onrustig worden van deze berichten. Er wordt wel over gesproken, maar men laat zich hier niet zo snel gek maken. Die verhalen wor den hier een beetje met een kor reltje zout genomen. Augustinus Tuparia (49) uit As sen, vooraanstaand lid van de Badan Persatuan en hoofd van het bureau voor Molukse Zaken Maluku di Drenthe, bevestigt het bericht van de BVD. Hij zegt, dat de Indonesiërs de op dracht hebben gekregen om de christelijke en islamitische Mo lukkers in Nederland tegen el kaar in het harnas te jagen. Doel van hun missie is de aandacht af te leiden van de onlusten op de Molukken en in Oost-Timor. De vijftig Indonesische 'provo cateurs' zijn volgens Tuparia via Amsterdam en Duitsland het land binnengekomen en hebben de opdracht gekregen om moskeeën in Ridderkerk en Waalwijk in brand te steken. De groep onruststokers is vol gens Tuparia, die ook zitting heeft in de Staten van Drenthe voor de PvdA, naar Nederland afgereisd onder aanvoering van de terrorist Ongen Sangadji, die als oorlogsmisdadiger te boek staat. „Hij heeft in het bijzijn van getuigen op de Molukken vele christenen met een machi negeweer zonder pardon dood geschoten." De Badan Persatuan heeft uit contacten met Molukkers op Ambon zelf vernomen dat hij op weg is naar Nederland om daar ook dood en verderf te zaaien onder de Molukkers. „Niet zo verwonderlijk dat er angst heerst onder onze mensen. We hebben er bij de politiek in Den Lm onze redactie binnenland pEN HAAG - Een meerderheid (in de Tweede Kamer wil dat er LÉn nieuw onderzoek komt naar Ije basisvorming. De Onder- Lijsinspectie kwam gisteren Let een rapport waaruit bleek 'jat zwakke leerlingen minder presteren, maar dat wel meer leerlingen doorstromen naar Lo-vwo. Volgens PvdA VVD en D66 roept het rapport zoveel vragen (ip, dat aanvullend onderzoek nodig is. Margit Kranenburg HAAG - De Inspectie voor Üe Gezondheidszorg is bezorgd over de vervagende grenzen tus sen voedingsmiddelen en ge neesmiddelen. De markt van eet- en drinkwaren waaraan stoffen zijn toegevoegd die wer- feenals een geneesmiddel, groeit De Inspectie vindt lat de overheid hierop grip hebben. aantal nieuwe voedings- jniddelen die zouden werken als fenmedicijn, neemt almaar toe. De margarine Benecol met een stof die het cholesterolgehalte jdpt verlagen, ligt al maanden ia de schappen. Maar wat te van speciaal veredelde die darmkanker zou- voorkomen? Die zijn bin verkrijgbaar. dit moment is niet helder wat overheid kan doen voor de eiligheid en de gezondheid van lonsumenten die dergelijke jroducten kopen. Geneesmid delen vallen onder de Inspectie mor de Gezondheidszorg. Voe- Staatssecretaris Adelmund van Onderwijs heeft gezegd dat niet het stelsel van de basisvorming verbeterd moet worden, maar wel de praktijk op school. Zij wijst op de verwachting van de inspectie dat de kwaliteit van de basisvorming verbetert als de invoering van het studiehuis vordert. Scholen grijpen dan de mogelijkheid aan om ook in de onderbouw van de middelbare school verbeteringen aan te brengen. De inspectie kwam tevens met de aanbeveling leraren in de dingsmiddelen vallen normaal gesproken onder de Inspectie Gezondheidsbescherming, Wa ren en Veterinaire Zaken, de voormalige Keuringsdienst van Waren. „Als een stof met een genezende werking in een pil zit, dan zijn er allemaal regels en procedures voordat die wordt toegelaten", verklaart waarnemend hoofd inspecteur Vree. „Maar als de stof in een vettige substantie in een kuipje zit, hoeven wij die niet te beoordelen." Goed overheidstoezicht is voor al noodzakelijk omdat de pro ducten in tegenstelling tot de meeste geneesmiddelen vrij ver krijgbaar zijn en fabrikanten schermen met allerlei claims. „Het aanbod via Internet en 'di rect mail' neemt hand over hand toe en de aanprijzingen zijn me disch getint", staat in het giste ren gepresenteerde jaarverslag van de Inspectie. De inspecteur pleit nu voor Europese regels voor de nieuwe producten. Ge netisch veranderd voedsel hoort daar wat hem betreft ook bij. GPD eerste drie jaar van de middel bare school twee uur minder voor de klas te zetten, zodat ze de overgebleven tijd aan de ba sisvorming kunnen besteden. Uit het onderzoek bleek name lijk dat de invoering wel ge paard ging met de introductie van n ieu we boeken, maar dat le raren geen tijd hebben om de stof tot zich te nemen. Ook was er sprake van een te overladen programma voor de leerlingen. Kerndoelen Adelmund zegt met name seri eus naar de vermindering van het aantal uren te willen kijken. Verder wil ze dat er onderscheid komt tussen verplichte kern doelen en kerndoelen die scho len naar keuze aanbieden. De PvdA wil dat de Onderwijs raad, het belangrijkste advies orgaan van de regering op on derwijsgebied, zich nog eens over de basisvorming buigt. D66 trekt het rapport van de in spectie in twijfel. De partij ver moedt dat het rapport nog een te positief beeld schetst. Ook de WD twijfelt over de inhoud. Oppositiepartij CDA gaat er vanuit dat de inhoud klopt, maar voelt evenmin als Adel mund voor een stelselwijziging. Gematigd De Algemene Onderwijsbond (AOb) en de Onderwijsbonden CNV zijn gematigd tevreden over het inspectierapport. De AOb stemt ermee in dat het les programma voor zwakkere leerlingen wordt verlicht. De CNV-bonden zien net als de managers in het voortgezet on derwijs (WO) wel iets in ver mindering van het aantal les uren. Volgens het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) claimt de in spectie ten onrechte dat door de basisvorming de laatste jaren meer leerlingen naar havo en vwo zijn gegaan. „Die bewering is niet hard te maken", meent SCP-onderzoeker P. Tesser. „Basisscholen geven hun leer lingen steeds vaker een hoog ad vies.'GPD/ANP door Marc van Silfhout MAASTRICHT - Alle drugs, zo wel soft- als harddrugs, moeten vrij verkrijgbaar zijn. De over heid moet stoppen het drugsge bruik te proberen te verhinde ren. In plaats daarvan moet de drugspolitiek zich volledig richten op het voorkomen van afhankelijkheid en misbruik. Dit zei hoogleraar K. Hurrel- mann gisteren in zijn openings rede van een Europese drugs conferentie in Maastricht. Hij noemt het onderscheid tussen illegaal en legaal onzinnig, om dat de stoffen die in de illegale drugs zitten niet gevaarlijker zijn dan de stoffen in legale mid delen. Tabak (nicotine) bijvoor beeld, is meer verslavend dan alle andere drugs. De conferentie voor Europese drugspreventie-instellingen is georganiseerd door het Trim bos-instituut in Utrecht. Het thema is 'het niet verliezen van het contact tussen ouders en de drugsgebruikende jeugd.' De drugsdeskundigen wisselen er varingen uit met projecten waarbij ouders worden voorge licht over drugs. Die projecten richten zich op het voorkomen van paniek en onbegrip bij ou ders met experimenterende pu bers. De Duitse hoogleraar sociale en gezondheidswetenschappen aan de universiteit in Bielefeld, Hurrelman, wijst erop dat de il legale drugs ondanks alle po gingen van de overheden om de handel en het gebruik te bestrij den, vrijwel overal in Europa makkelijk verkrijgbaar zijn op de zwarte markt. Met alle gevol gen voor de kwaliteit van de drugs. In plaats daarvan zou het beter zijn als ze als genotsmid delen door de overheid worden geaccepteerd. Op die manier is er meer grip op de productie en prijsvorming van de middelen. Menswaardigheid Onder genotmiddelen zouden volgens Hurrelman moeten val len 'alle middelen met psycho actieve stoffen die een mis bruik- en afhankelijkheidspo- tentieel hebben.' Voor de drugs preventie zou het accent daarna moeten liggen op het voorko menvan 'drugscarrières' en the rapieën voor verslaafden. „Het belangrijkste doel moet zijn een menswaardig leven met of zon der psyeho-actieve genotmid delen." GPD (Advertentie) Haag op aangedrongen een oog je in het zeil te houden. Minister Van Aart sen heeft ons tijdens een gesprek op 1 september per soonlijk toegezegd maatregelen te zullen nemen. We gaan ervan uit dat hij er ook alles aan zal doen om escalaties te voorko men", aldus Tuparia. De Badan Persatuan in Den Haag heeft volgens woordvoer der John Tatipakalawan on middellijk de ordediensten van Molukkers tot grote waakzaam heid opgeroepen. Volgens hem is de groep Indonesiërs met hulp van een bevriende zakenman en zoon van oud-president Soe- harto in Aken ons land binnen gedrongen. Waar het gezelschap zich ophoudt is niet bekend. De BVD hoeft volgens Tatipak alawan niets te ondernemen, maar moet wel alert zijn op sig nalen die wijzen op mogelijke aanslagen op belangrijke Mo lukse objecten. GPD van onze redactie binnenland VOORBURG - Het aantal ge weldsmisdrijven en vernielin gen in Nederland neemt toe. Diefstallen komen minder voor. Dat blijkt uit gisteren gepubli ceerde cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De cijfers zijn samenge steld uit de resultaten van een gehouden enquête en uit gege vens van de geregistreerde de licten bij de politie. In 1998 zijn de Nederlanders met bijna een miljoen gewelds delicten geconfronteerd, blijkt uit de gehouden enquête onder Nederlanders. Dat is een toena me van ruim 10 procent in ver gelijking met 1995. Uit de ondervraging blijkt ver der dat slachtoffers van geweld vorig jaar veel minder delicten aangaven bij de politie. „Deze ontwikkeling lijkt te duiden op minder aangiftebereidheid van slachtoffers", concludeert E Huls van het CBS. Hij zegt uit andere onderzoeken te weten dat er mensen zijn die geen ver trouwen hebben dat aangifte helpt om de dader te straffen. Daarom melden ze geweld niet bij de politie. De registratie van geweld tegen burgers van de politie geeft een ander beeld dan de enquête. In dat geval is het aantal geweld dadigheden zelfs met ruim 18 procent toegenomen. Diefstal De ondervraagde Nederlanders geven verder aan dat ze minder het slachtoffer waren van dief stal. Volgens de enquête zijn vo rig jaar 1,8 miljoen diefstallen gepleegd. Dat is beduidend minder dan in 1995. Toen wer den 2 miljoen diefstallen ge meld. Vernielingen van eigendommen (bijvoorbeeld auto's) van Ne derlanders komen vrijwel even vaak voor als diefstallen. Maar ze zijn wel toegenomen in verge lijking met 1995. In 1998 was er sprake van bijna 1,8 miljoen vernielingen. Drie jaar eerder waren dat er nog 1,5 miljoen. Jaarlijks De gehouden enquête onder Ne derlanders is onderdeel van het Permanent Onderzoek Leefsi tuatie (POLS). Dit is een doorlo pende enquête naar allerlei as pecten van de leefsituatie van de Nederlandse bevolking. Jaar lijks vraagt het CBS ongeveer tienduizend mensen van 15 jaar en ouder of ze de afgelopen twaalf maanden slachtoffer werden van delicten zoals mis handeling, inbraak, fietsdief stal, zakkenrollerij en vernie lingen. ANP DEN HAAG - Het fregat Hr. Ms. Jacob van Heemskerck is gis terochtend vroeg voor de kust van Noord-West-Schotland tij dens een NAVO-oefening aan de grond gelopen. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan, aldus de woordvoerder van de marine. Er zijn circa 200 mensen aan boord. Over de oorzaak van de stranding is nog niets bekend. Het schip is weer op eigen kracht losgekomen, maar kan niet meer op eigen kracht verder varen. De Jacob van Heemskerk is door een ander Nederland fregat naar een inham van de Schotse kust gesleept. ANP ROTTERDAM - Blonde vrouwen lopen gevaar in Rotterdam- Delf shaven. Sinds de vader van een slachtoffer vorige week in de deelgemeente posters ophing van de blonde vrouw die zijn kind had misbruikt, zijn enkele blonde vrouwen in de buurt van scholen belaagd. De politie lijkt olie op het vuur te gooien, door bewoners in de plaatselijke media op te roepen uit te kijken naar een blonde vrouw die kinderen op en bij schoolpleinen fotografeert. Dat is weliswaar niet strafbaar maar als mensen de vrouw zien wordt hen toch gevraagd de politie te waarschuwen. De fotograferende vrouw is niet dezelfde als de blondine die op de posters verscheen. De vrouw op de posters werd enkele jaren geleden met haar partner veroordeeld voor misbruik van drie kinderen. ANP DEN HAAG - De Tweede Kamer wil 'met spoed' praten met staatssecretaris Cohen van Justitie over regels voor huwelij ken tussen Nederlanders en buitenlanders. PvdA, D66, GroenLinks en SP willen dat Cohen bekijkt of deze regels niet 'te strak' zijn. D66-Kamerlid Dittrich vindt dat een buitenlander die een verblijfsvergunning heeft gekregen door een huwelijk met een Nederlander, niet 'zonder meer' het land uit moet als de Nederlandse partner binnen drie jaar overlijdt. Cohen lijkt vooralsnog niet van plan de regels te versoepelen, maar is wel bereid tot een gesprek. Ook de fracties van VVD en CDA voelen er weinig voor de regels te versoepelen. GPD VOORBURG - De warme zomer en nazomer zorgen opnieuw voor een toename van de vlinders in Nederland. Wel zijn steeds meer dezelfde soorten te zien. Dit meldden gisteren het Centraal Bureau voor de Statistiek en de Vlinderstichting, op basis van het Landelijk Meetnet Dagvlinders. Bij enkele veelvoorkomende soorten kwam de achteruitgang tot stilstand. Vooral voor het grote koolwitje, het boom blauwtje enhet groentje was 1999 een goed jaar. Toch doet de helft van de 22 veelvoorkomende soorten het nog steeds slechter dan in 1990. Ook de zeldzame vlindersoorten nemen nog niet in aantal toe. ANP VOORBURG - De Nederlandse waterbedrijven vinden het nieuwe BTW-tarief op drinkwater veel te hoog. Duinwater- bedrijf Zuid-Holland sleept daarom samen met de Vewin (de overkoepelende organisatie van drinkwaterbedrijven) de overheid voor de rechter. Sinds 1 januari 1999 moeten consumenten 17,5 procent BTW betalen als zij voor meer dan zestig gulden per jaar aan water verbruiken. Tot dat bedrag geldt nog steeds het oude tarief van zes procent. De eerste zestig gulden zijn nodig voor de eer ste levensbehoefte (zoals drinken en voedselbereiding), aldus de overheid, wat daarboven komt is een luxe-goed. De waterbedrijven vinden dit onzin. ANP UTRECHT - Het plan om alle loketten op de NS- stations te sluiten, is voor lopig van de baan. Na overleg met consumen tenorganisaties, de ANWB, ouderenorgani- saties en VNO-NCW heeft het spoorbedrijf besloten de plannen in de ijskast te zetten. Volgens een woordvoer der van de NS is gister morgen gesproken met de maatschappelijke organi saties in een regulier over leg. De loketten kwamen daarbij te sprake. Hoewel sluiting voorlopig van de baan is, komt er wel een onderzoek naar de toe komst van de loketten. Het overlegplatform Lo- cov voert dat uit in samen werking met consumen tenorganisaties en de overheid. Tot voor kort stelden de NS dat een loket waar minder dat twintig kaart jes per dag worden ver kocht dicht moesten. Deze norm is nu losgelaten. Het voorstel de loketten te sluiten ontmoette de afge lopen maanden veel weer stand. Vooral ouderenor- ganisaties kwamen in het geweer. ANP VAN 199,95 VOOR 159,- LAARSJE IN DE KLEUREN ZWART. DONKERBRUIN EN BLAUW MAAT 36 T/M 41 (HALVE MATEN) >- VERKOOPINFORMATIE: 073-6230844 door Jolanda de Kruyf SINTJANSKLOOSTER - Terwijl John Denver God nog maar eens dankt dat-ie nog altijd een 'countryboy' is, haalt Ino Meijer flink de zweep er over. Muziek verstomt. Als een ware volks menner jaagt de veilingmeester uit Ens het volk in de tent op: „Kom op, stelletje konijnen fokkers! Drie hokken vol heb ik nog in de aan bieding, door de jongens van Van Benthem zélf in elkaar getimmerd. Die knagers zijn rond de Kerst in topconditie, reken dóar maar op..." Een flauw glimlachje vanaf de voorste rij. Zo nen Rolf, Merein en Jos houden zich groot. Ook als hun eigen, dierbare 'flappies' figuur lijk onder de hamer gaan. Onder toeziend oog van zeker anderhalfduizend veehandelaren en nieuwsgierigen nam schaatsheld Evert van Benthem uit Sint Jansklooster gisteren voor goed afscheid van een werkzaam boerenleven op De Leeuwte. Voordat de tweevoudig winnaar van de Elfste dentocht in maart 2000 samen met z'n Jannette en drie zonen de 'nieuwe uitdaging' in Canada aangaat, worden levende have, landbouw werktuigen en een handjevol persoonlijke spullen geveild. Van 45 balen gesneden kuil- voer ('mooi vreten', bast de veilingmeester) tot een roestig setje mollenklemmen, een fietsen rek voor vijf tientjes, drie kistjes bouten en moeren voor zestig piek, negen geitjes en een bok voor 500, de fitnessapparaten van pa en ma voor vierhonderd en twee trapskelters van 'the kids' weg voor samen vijfhonderd gulden. „Het gaat wel goed, maai- ik ben moe", zegt Evert tussen twee rondes mijnen en opbod in. Het spektakel op eigen grond (tien hectare par keerruimte, junkfood van braadworst tot lek kerbek, een mega-tent voor dik duizend zit plaatsen, 'modeshow' van minstens veertig runderen èn de geïmproviseerde polonaise van schaatsmakker annexzanger Erik Huizebosch heeft hem ettelijke nachten uit de slaap ge houden. Dat is de kaasboer aan te zien. Loes, Anna, Corrie, Grietje, Tïuus, Hendrikje, Roosje en Jantje; alle 82 koeien hebben sinds gisteren een nieuwe baas. Maar Alie 65. de lie veling van Evert en vernoemd naar zijn win nend shirtnummer 13, blijft in de familie: voor 4301 is het beest gekocht door vriend Freek Lok en (schaats)broer Henk van Benthem. GPD Evert van Benthem kijkt met zijn echtgenote toe bij deveiling. foto Raymond Rutting/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3