Nood bibliotheken eist eendracht afVJaTrmovatieS van 't floff PZC zeeland woensdag 15 september 1999 z 20 ïïB Dobey© 25% korting Axelse wethouder wuift kritiek op groenbeheer weg 1 1 oktober 1999 VAN OOSTERHOUT Wij gaan verhuizen Zestig jaar lief en leed in Zaamslag Extra lokalen doen De Schakel deugd Sas van Gent pleit voor regionaal beleid Symbolische verkoop GARANT GOUDEN VIJFJES SPAARACTIE ï^nrk» 13 4531Reuzen Noordstraat 5 4531 Gfï Terneuzen i.v.m. onze verhuizing geven wij nu op ons assortiment Tel.: 0115-630455 fax: 0115-648465 Kamerruil moet zorg over grens stimuleren vertrouwen dat u in ons en onze meubels stelt, willen we belonen. U kunt dat rechtstreeks in uw portemonnee voelen. Hoe? Dat leggen we u git. We hebben spe ciaal voor u de Garant Gouden Vijfjes Spaaractie ontwikkeld. Deze actie verloopt als volgt. Elke vijftig gulden die u t/m 2 oktober besteedt bij Garant Meubel, is goed voor een 'gouden vijfje'. Zo'n vijfje, met een winkelwaarde van vijf gulden, is vanaf maandag 4 oktober 1999 tot en met Bij bftstodtAfi van 50 gulden krijgt (©oydoftYtjfjeJ: dinsdag 31 okto ber 2000 vrij te besteden bij de vestiging waar u uw aankoop deed. Wilt u het vijfje besteden, dan wordt u gevraagd het originele aankoopbewijs te tonen. De actie geldt op alle producten, met uitzon dering van aanbiedingen en afgeprijsde artikelen. Bijeenkomst over abortus en euthanasie TERNEUZEN - Naar aanleiding van de kabi netsplannen over abortus en euthanasie is er don derdag 16 september een bijeenkomst in de 'Le vensbron' in Terneuzen. Verschillende kerken en organisaties verlenen hun medewerking. Aan de vooravond van Prinsjes dag, dinsdag 21 septem ber, houden christelijke organisaties in het hele land bijeenkomsten waarin ze stilstaan bij de plannen van het kabinet. De bijeenkomst aan de Sloelaan in Terneuzen is van 19.30 tot 20.45 uur. vW {Dierenvoeding Medicijnen Vlooienbestrijdingsmiddelen Kattenbakvulling tu Pastoor Verver kan zich vq stellen dat een stichting het bouw goedkoper kan laten: taureren dan het kerkbesti het kan. „Wij zijn gebonden; de regels van het bisdom. I betekent onder meer dat ofb le aannemers gebouwen moe opknappen, alleen al omve keringstechnische redenen, het stichtingsbestuur erf voor slechts een paar ton kerk voldoende kan opkrs pen, vraag ik me af. Maar mm ten ze met een aanneniej voorstel komen, dan zal ook: bisdom binnen enkele wei akkoord kunnen gaan, wacht ik." Voorzitter PI. Vercauteren de stichting in oprichting; vrijdag niet beschikbaar onn uiteenzetting over de finani rings- en opknapplannen te ven. Gemeente Axel geeft overlegclu grensregio nog een kans AXEL - De gemeente Axelg het grensoverschrijdend Ir gemeentelijk Overlegoig nog een kans. De gemeent den van de vijf gemeent! naast Axel doen Hulst, Stek Sint-Gillis-Waas en Bevi mee - worden meer bij het c leg betrokken en kunnen beter beoordelen wat het menwerkingsverband 'i creet' oplevert. Enkele Axelse raadsleden den z ich en ige maa nden gei de vraag of Axel wel moest: ven deelnemen aan het inte tionale overlegorgaan. Vol; hen leverden de gesprekken sen de vijf gemeenten nar lijks voordelen op en had daarom geen zin om in het gaan te blijven zitten. HetA se college heeft na overleg j de vier overige partners ba ten toch nog eens te bekij wat de perspectieven voor samenwerkingsverband De Axelse raadsleden krii daarom binnenkort de gele' heid om eens in Beveren ron kijken en de brand'weerkorj van de vijf gemeenten besj ken de mogelijkheden voor' dergaande samenwerking. PvdA-fractievoorzitter M. Oyen benadrukt nog eens da wel 'resultaten wil zien' alsj deel blijft uitmaken van he: tergemeentelijk Overlegorg Burgemeester De Graaf be tigt dat het juist de bedoelii om op zoek te gaan naar he' zamenlijk aanpakken van ken die meerdere gemeentel nancieel) voordeel oplevf „Dat kunnen we dan met vijven doen, maar ook meti of drie gemeenten", stelt de gemeester zich voor. Axel derzoekt de komende maai ook of met de aangrenzend meenten Wachtebeke en M beke, die niet tot het arrond ment Sint-Niklaas behore daarom niet in het overle gaan zitten, apart grensc schrijdende afspraken kui worden gemaakt. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Sas van Gent willen dat de dagelijkse bestu ren van de zeven Zeeuws- zogenaamde VZG-norm, die hen jaarlijks een subsidieverho ging van ruim twee procent op levert. Lonink: „Dat percentage is voor de meeste bibliotheken volstrekt ontoereikend. Alleen verenigingen willen in totaal vierduizend gulden subsidie van de gemeenten voor een pro ject dat het aantal bespuitingen van aardappelplanten moet verminderen. Met dit project, waaraan zo'n honderd aardap peltelers meedoen, kunnen boe ren niet alleen een miljoen gul den aan bestrijdingsmiddelen per jaar besparen, maar wordt ook het milieu behoorlijk ont zien. Het project wordt hoofd zakelijk bekostigd door de akkerbouwers zelf, de Rabo- banken, Deltan Nutsbedrijven en de Europese Unie. Het ISOZ vergadert donderdag 23 sep tember in het stadhuis van Ter neuzen. door René Hoonhorst WONINGINRICHTING Molendijk 15 - HOEK - Tel. 0115 - 441235 NIEUW-NAMEN - Als de Stichting Behoud Heilige Jo- sephkerk Nieuw-Namen in op richting er in slaagt om een ge degen financieringsplan voor renovatie van de kerk te maken, mag zij het godshuis overnemen voor het symbolische bedrag van één gulden. Het kerkbe stuur heeft die afspraak ge maakt, inet goedvinden van het bisdom Breda. Woordvoerders van het bisdom waren niet bereikbaar. Maar pastoor L. Verver, voorzitter van het kerkbestuur van de parochie Nieuw-Namen, bevestigde dat de notaris momenteel een con cept-overdrachtsakte opstelt. In Nieuw-Namen woedt al j aren een strijd over het behoud van de kerk. Het vorige kerkbestuur liet, na alarmerende rapporten van het onderzoeksbureau Kas- ki, weten geen heil te zien in ver dere exploitatie van het gods huis. Een grondige restauratie zou bijna een miljoen gulden kosten en dat was voor de kleine parochie- en dorpsgemeen schap niet op te brengen, ver wachtte het vorige bestuur. Daarom werd een voormalig kruisgebouw gehuurd als alter natieve kerk. door Donja Odijk ZAAMSLAG - „Arie kijk de lucht eens aan, 't zal gaan water gieten, laat ons maar naar huis toe gaan, het zal ons niet ver drieten." Al is hij al 87 jaar, Mi- chiel Verhelst uit Zaamslagkent dit liedje nog altijd uit zijn hoofd. Hij zong het altijd bij het werk in de vlasbouw bij 't Helle gat, ruim zeventig jaar geleden. Dinsdag vierde hij zijn zestigja rig huwelijk met de 82-jarige Martha Verhelst-Kempe. Gezeten aan een tafel in verzor gingshuis De Molenhof in Zaamslag namen ze de felicita ties en cadeaus van familie en bekenden in ontvangst. Het stel heeft 7 kinderen, 22 kleinkinde ren en 16 achterkleinkinderen. „Tijd voor hobby's had moeder niet, ze had haar handen vol aan de kinderen", vertelt zoon Mar tin, „vader was altijd in de tuin bezig, zijn hele leven. Hij wilde een ander altijd voor zijn." De twee leerden elkaar kennen in hun tienerjaren in Zaamslag. Jongeren liepen altijd rondjes op het Plein, daar hebben ze el kaar ontmoet. Vijf jaar later stapten ze in het huwelijksboot je. Verhelst heeft bijna zijn hele leven in de landbouw het brood verdiend. Daarnaast werkte hij nog enkele jaren bij betonfa- briek De Hoop. Zijn vrouw werkte in de huishouding, on der andere voor oud-burge meester Tellegen van Terneu zen. Het diamanten paar Verhelst-Kempe uit Zaamslag. foto Charles Strijd Maak kans op een extra korting van maximaal 2500 gulden! Als klap op de vuurpijl vindt bij elke vestiging van Garant Meubel een loting plaats, ledereen die in september een van onze producten koopt, kan worden uitgeroepen tot winnaar van deze loting. Bij elke vestiging wordt een winnend nummer getrokken. De winnaars worden op maandag 4 oktober bekendgemaakt. Zij ontvangen het bedrag van hun Garant-aankoop terug tot een maximum van 2500 gulden! Graag tot ziens in een van onze vestigingen! Vlaamse gemeenten zich geza menlijk buigen over de subsidi ering van de bibliotheken in de regio. Ook wil het college een re gionaal beleid voor deze dienst verlenende instellingen. Volgens burgemeester J. Lonink van Sas van Gent, die de biblio theekproblemen aan de kaart zal stellen tijdens een vergade ring van het Intergemeentelijk samenwerkingsorgaan Zeeuws-Vlaanderen (ISOZ), worstelen de bibliotheken in vrijwel alle gemeenten met fi nanciële problemen. De biblio theekstichtingen kunnen abso luut niet uit de voeten met de IJZENDIJKE - Een aantal be woners en medewerkers van verzorgingshuizen De Lange Akkers in Koewacht en Huize Emmaus in IJzendijke ruilt zijn kamer voor twee nachten met personeel en bewoners van Sint Jozef in Gent en Avondrust in Varsenare. De kamerruil in een initiatief van het interregionale project 'Grenzeloze Zorg'. De uitwisseling duurt nog tot en met donderdag 16 september. Die is een leuke afwisseling voor bewoners, maar biedt ook in zicht in de verschillen in zorg en dienstverlening tussen beide landen. Dat is nodig om samen werking over de grens te bevor deren. Het is de tweede keer dat een zo'n uitwisseling wordt gehou- den.ln het kader van grensover schrijdende samenwerking tussen de Seniorenraad Blan- kenberge en het West-Zeeuws- Vlaamse Lokaal Comité Oude- renjaar 1999 worden vandaag (woensdag) de Blankenbergse ouderen ontvangen door West- Zeeuws-Vlaamse ouderen in Aardenburg. door een nieuwe CAO zijn de personeelslasten van de meeste instellingen met zo'n rijf pro cent toegenomen. Daar komt nog bij dat de leeszalen - willen ze bijblijven - fors dienen te in vesteren in automatiseringsza ken en nieuwe media. Daar naast maken ook stijgende auteursrechten en een afname van het lezersbestand de finan ciële situatie van de bibliothe ken steeds moeilijker. Omdat deze problemen in alle gemeen ten spelen vind ik dat het ISOZ zich eens nadrukkelijk moet buigen over de toekomst van de bibliotheken." Groeikern Lonink vreest dat, als een om mezwaai in het beleid van de ge meenten uitblijft, de biblio- theekstichtingen gedwongen zullen worden om te snijden in de spreiding en de dienstverle ning. .Dan roepen ze simpelweg de bibliotheek in Philippine moet dicht, maar dat kunnen we de bewoners van een groeikern toch niet aandoen", meent hij. Lonink wil volgende week don derdag tijdens het ISOZ-over- leg de dagelijkse bestuursleden van andere gemeenten m Zeeuws-Vlaanderen zover krij gen dat zij zich voor of tegen de Sasse plannen voor een fa briekswinkelcomplex uitspre ken. „We staan nu op het punt om officieel te beginnen met planologische procedures voor het centrum. In dat kader moe ten wij als gemeente Sas van Gent andere instanties en in stellingen die mogelijk geraakt worden door ons initiatief, wa gen hoe zij tegenover onze plan nen staan. Voor we echt begin nen lijkt het mij een goede zaak dat ook gemeenten die tot nu toe aan de zijlijn hebben gestaan en zich niet gemengd hebben in de hele outlet factorydiscussie zich nu eens uitspreken", aldus Lo nink. Aardappeltelers Het ISOZ buigt zich verder over een subsidieverzoek van de Prophyverenigingen Oost- en West-Zeeuws-Vlaanderen. De Twee noodlokalen zijn dinsdag bij De Schakel in Vogelwaarde met een kraan geïnstalleerd. foto Charles Strijd door René Hoonhorst VOGELWAARDE - De leerlingen van ba sisschool De Schakel in Vogelwaarde zitten vanaf volgende week een stuk ruimer. Een grote kraan hees dinsdag twee noodlokalen over een vleugel van de school en zette de bouwsels op het binnenplein neer. Als de ke ten zijn afgewerkt, zullen leerkrachten en ouders de twee gebouwtjes-zaterdag geheel gebruiksklaar maken. Bestuur en directie van De Schakel klagen al jaren dat er te weinig ruimte is voor de groeiende schoolbevolking (momenteel 187 leerlingen). Probleem was echter dat de school volgens de normen genoeg opper vlakte heeft. Bij de bouw in de jaren zeven tig is veel vloeroppervlak echter in 'nuttelo ze' gangen en ruimten gestoken. Interne verbouwingen in het toch al weer deels ver sleten schoolgebouw zouden te kostbaar worden. De twee noodlokalen zijn dan ook een uitkomst voor de school, verklaart di recteur B. de Schepper. De dertig leerlingen van groep drie nemen één lokaal als vast klaslokaal in gebruik. Het kleinere ondersteuningslokaal is be doeld voor lessen aan bepaalde groepen leerlingen. De Schepper: „Het ministerie heeft geld beschikbaar gesteld voor extra leerkrachten die kleine groepjes leerlingen wat kunnen bijspijkeren of speciale aan dacht geven. Die kleine groepjes kunnen mooi in het bijlokaal terecht. Omdat groep drie de grootste is, zal die naar alle waar schijnlijkheid ook het meeste gebruik ma ken van het ondex-steuningslokaal. Ook lo gistiek is het dus logisch om groep drie in het noodlokaal te huisvesten." De twee noodlokalen, die met plaatsing en inrichting zo'n 170.000 gulden kosten, moe ten zo'n tien jaar meegaan, verwachten ge meente Hontenisse en directie. „Daarna is ook het schoolgebouw aan een rigoureuze opknapbeurt of nieuwbouw toe. De leerlin genprognoses van die tijd zullen dan moeten meespelen bij de te nemen maatre gelen", denkt De Schepper. Voorlopig ver wacht de directeur nog gestage groei van het leerlingenaantal. „Dit schooljaar komen we zeker dik boven de tweehonderd scholieren uit. En er komt nog een nieuwbouwwijkje aan." Van Waes noemt klachten over gebrek aan onderhoud achterhaald Zekerheid door René Hoonhorst AXEL - De Axelse wethouder A van Waes (CDA) ziet geen aanleiding het groenbeheer in de gemeente drastisch om te gooien. Kritiek van de plaatse lijke WD-fractie op misstan den in het groenonderhoud is volgens Van Waes achterhaald, berust niet op feiten of is een kwestie van verschil in inzicht. Punten die wel voor verbetering vatbaar zijn, kunnen bovendien te allen tijde met de afdeling openbare werken worden door gesproken, verklaarde de wet houder. De liberalen drongen er vorige week opnieuw bij burgemeester en wethouders op aan het open baar groen in de gemeente beter te onderhouden. Om hun klach ten over slecht beheer van open baar groente staven, stuurde de WD-fractie het college de re sultaten van haar 'Axie Axel op Stelten'. Enkele tientallen in woners van Axel, Koewacht en Zuiddorpe reageerden op de 'Axie'. Ze klagen over bomen Volgens een aantal dorpelingen, onder wie dorpsraadsleden, kon de kerk met vrijwilligershulp voor heel wat minder geld wor den opgeknapt. Het nieuwe kerkbestuur wil - na maanden overleg en onder strikte voor waarden - de stichting in op richting de kans geven om haar plannen te verwezenlijken. „We willen het gebouw van de hand doen voor één symbolische gul den en verplichten ons dan om alle liturgische vieringen in het godshuis te houden stelde Ver ver onomwonden. Wel moet de stichting in oprichting het kerk bestuur en het bisdom enige ze kerheid geven door met degelij ke plannen over financiering van reparatie-, onderhouds- en beheerplannen te komen. die nooit worden gesnoeid; struiken, bomen en heggen die over paden groeien en voetgan gers en rolstoelers in de weg zit ten; de verwaarloosde tuin rond de watertoren en achterstallig onderhoud in het kunstbos: ver vuilde verkeersborden; kapotte bestrating en hoog opschietend onkruid dat verkeersdeelne mers zowel binnen als buiten de bebouwde kom het uitzicht be neemt. Het Axelse college belooft al tij den dat er een Groenbeheers- plan aankomt. De WD hoopt nu, schrijft fractiesecretaris P. Apers, dat er een groenbeleid wordt gevoerd, waardoor inwo ners er weer trots op kunnen zij n dat ze in Axel wonen. Volgens wethouder Van Waes kunnen de mensen dat al. „De enquête da teert van begin juli. Intussen zijn veel van die klachten al ver holpen, enkele andere berusten op onwaarheden of misverstan den. Zo hebben we in de wijk Zonnemare geen openbaar groen en laten we een dode boom in het Axelse Bos expres liggen voor het ecologisch even wicht. Op die paar plekken waar gevaarlijke situaties voor verkeersdeelnemers ontstaan, zullen we natuurlijk zo snel mo gelijk actie ondernemen als de WD ons even de precieze loca ties doorgeeft." Het Groenbeheersplan van de gemeente moet in de loop van volgend jaar worden ingevoerd, stelt Van Waes. „Maar van dat plan moeten geen wonderen worden verwacht. Het is net als een riolerings- of wegenbe heersplan een inventarisatie van wat er allemaal moet ge beuren en in welke volgorde." Volgens de wethouder kan de ei gen dienst het werk over het al gemeen goed aan; hij heeft daarom geen plannen om struc tureel meer werk door particu liere bedrijven te laten doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 52