Casino Clinge onder dwang dicht Vervaet is geen allemansvriend PZC Vele handen bouwen jeugdsoos Horeca Hulst vindt richtlijn voor terras te grove maatregel Axelse watertoren wordt infocentrum KIJK JE OGEN UIT burgemeester Hulst gelast sluiting na klachten HENNO CYSOUW Muzikanten Axel richten harmonie op Actie Amnesty voor Oost-Timor Sluis helpt slachtoffers Turkije Klaverblad in zee met klachtenlijn Veel animo voor agentenopleiding Verkeerde jas zet aan tot diefstal HnorRené Hoonhorst CLINGE - Casino Clinge moet oorgen zijn deuren sluiten, jlocht de speelgelegenheid in café De Smidse donderdag avond toch open zijn, dan wor den casino en café vrijdag op last van de Hulster burgemees ter A Kessen gesloten en dicht getimmerd. Zowel café-eigenaar H. de Wit als het bestuur van vereniging Casino Clinge ontvangen van daag een aanschrijving van de gemeente Hulst. De Wit wordt verweten dat in zijn horecabe- önjf in strijd met de Algemene Plaatselijke Verordening (APV) Bonder vergunning een speel gelegenheid wordt geëxploi teerd'. Daarnaast voldoet de ca féhouder niet aan een aantal eisen van de Drank- en Horeca- vvet. De Smidse voldoet niet aan alle inrichtingseisen. Voor ver bouwingen en schilderwerk aan de gevel van het pand zijn geen vergunningen aangevraagd en De Wit heeft niet doorgegeven dat de voormalige bedrijfsleider niet langer werkzaam is in het pand, stelt de gemeente. Advertentie Verkeersongeval - bedrijfsongeval FLOS DIELEMAN ADVOCATEN letselschade Gratis inloopspreekuur 2e en 4e vrijdag van iedere maand van 14.30-17.00 uur. Singelweg 2 - AXEL Ten kantore van mr. A. 1. Cambier Tel.ïnfo tel. 0118-637488 door Barend Pelgrim HULST - Horecaondernemers inHulst verzetten zich tegen een geplande terrassenverordening. De gemeente wil als onderdeel van een nog uit te werken wel- standsbeleid het aantal stoelen tafels op trottoirs aan banden leggen. Voor de ondernemers gaan een aantal maatregelen te ver. Hulst verlangt bijvoorbeeld een vrije doorloopruimte van 1,75 meter tussen terras en stoeprand, maar dat is volgens dehorecamensen praktisch niet door de smalle trot toirs en straten in de binnen gemeente werkt aan regelge voor het straatbeeld in Het gaat om een nieuw een zogenaamd Ais voor beeld gelden de steden Maas tricht, Breda en Tilburg. In die plaatsen hebben de gemeente besturen met succes de lokale Ondernemers weten te overtui gen van het belang van een ver- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREIM Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappettï L.E. Dominicus S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Bovendien vindt het Hulster college dat de vergunning voor de Drank- en Horecawet on middellijk moet worden inge trokken vanwege 'gevaar voor de openbare orde en veiligheid' in het dorp. Vóór opening van het casino kwamen op het Hul ster gemeentehuis al signalen binnen dat Clingenaren vrees den voor parkeeroverlast en veiligheid op straat en na de opening van de speelgelegen heid vorige week donderdag kwamen nog diverse klachten binnen, verklaart een juridisch medewerker van de gemeente. Behalve de cafébaas heeft de ge meente ook het bestuur van de AXEL - Een tiental muzikanten uit Axel hebben een harmonie orkest opgericht. De oprichting is nog zo vers dat de leden nog geen naam hebben verzonnen. Het orkest streeft ernaar een zo breed mogelijk repertoire te brengen, van pop tot klassiek. Hiervoor wordt elke woensdag avond gerepeteerd in het Axelse buurthuis De Boemerang. Axel telt al vijf muziekverenigingen, maar in het harmonie-orkest kunnen bijvoorbeeld ook klari nettisten aantreden, die hun ta lent niet in verenigingsverband kunnen laten horen. Het orkest staat onder leiding van dirigent Henk Mulder. Muzikanten die belangstelling hebben om lid te worden, kunnen komen kijken en luisteren op woensdagavond. De repetities duren van 19.30 tot 21.30 uur. zorgdstraatuiterlijk. Gezamen lijk wordt daar getracht de natuurlijke aantrekkings kracht van de binnensteden op de consument te hei-winnen. Basis van dat beleid vormt een welstands verordening. Die geeft richtlijnen voor bijvoor beeld gevelreclames, reclame borden op straat, de plaatsing van stoelen en tafels buiten ca fés en restaurants, gevelbelette ring, luifels en vlaggen. Als te genprestatie is de gemeente bereid om te investeren in de verfraaiing van de binnenstad. Wethouder W. Kayser van ruim telijke ordening sluit dat in elk geval niet uit. Klare wijn Als onderdeel van het beeld kwaliteitsplan sleutelt Hulst nu al aan regels voor ten-assen. Op dit ogenblik bestaat behoorlijk wat onduidelijkheid, maar de gemeente wil nu klare wijn schenken met een vastomlijnd beleid. „Je moet denken aan de uitstraling van een binnen stad", legt juridisch medewer ker W. Suikerbuick van de ge meente Hulst uit. „Eén van de elementen daarvan zijn de ter rassen. Zo wordt gestreefd naar afstemming, coördinatie en uni formiteit van materiaalgebruik alleennog stoelen in natuurlijke materialen als rotan, riet of imi- tatiekunststof HorecawoordvoerderB. Picavet voorziet echter problemen. „Een afstand vanaf het rijvlak van 1,75 meter betekent dat heel veel terrassen zullen verdwij nen. Ik ben bovendien be nieuwd of de gemeente dan ook overal de trottoirs verbreedt, want op sommige plaatsen is de stoep niet breder dan een halve meter." Wethouder Kayser toont zich echter onvermurwbaai'. „Het is antireclame voor Hulst als men sen met een rolstoel of kinder wagen er niet door kunnen, om dat er stoelen en tafels in de weg staan. Trouwens, met een goed beleid weet iedereen waax-aan en waaraf. Geen individuele ad hoc-beslissingen meer. Alleen zo kan paal en pex-k gesteld wor den aan excessen en hebben we meteen i-egels voor evenemen ten." De gemeente gaat voor het beeldkwaliteitsplan breed ovexieg voeren met onderne mers om doelen, opzet en tijds pad te bepalen. Voorjaar 2000 volgt een voorstel aan de ge meenteraad. vereniging Casino Clinge aan geschreven. Hoewel het bestuur uiteb-aagt dat het casino een besloten ver eniging is, voert het dagelijks bestuur van de gemeente Hulst aan dat het casino een 'voor het publiek toegankelijke gelegen heid is, waarin de mogelijkheid wordt geboden enig spel te be oefenen, waarbij geld of in geld inwisselbare voorwerpen kun- doorRené Hoonhorst AXEL - Ondanks de commotie die ontstond bij de inzegening van de eerste tunnelboor, zal pastoor W. Vervaet ook de twee de boor morgen met plezier in zegenen. Niet omdat de Axelse zielenherder zo van stunts houdt, maar omdat het om een voor veel mijn- en tunnelbou wers belangrijke symbolische handeling gaat. „Voor hen heeft zo'n zegening van een werktuig van oudsher de betekenis dat het werk ge schiedt onder de bescherming van God. Ik zie de zegening dan ook als promotie voor het ge loof." Na een mim veertigjarige pries- tercaxrièx-e gaat Vexvaet zondag 19 september officieel met eme ritaat. Zijn pastoox-sfunctie staakte hij formeel twee jaar te- mg bij de instelling van de In terparochiële Vereniging Regio Midden-Zeeuwsch-Vlaande ren. Toch bleef hij voor de mees te parochianen van Axel (een kleine drieduizend) en Zuiddox- pe (zo'n zevenhonderd) de pas toor. Geboren in Sas van Gent keerde Vervaet (68) direct na zijn seminarie-opleidingen en priesterwijding terug naar zijn geboortestreek om kapelaan in IJzendijke te worden. Drie jaar- later ging hij als kapelaan eerst naar Roosendaal en vervolgens naar Dongen en Breda. In '75 kwam hij, als pastoor in Axel, terugnaar Zeeuws-Vlaanderen. Na het overlijden van kapelaan Hermans, die pastoor van Zuid- dorpe was, kreeg Vervaet als één van de eerste priesters een dub bele pastoorstaak. Als geeste lijk leidsman van zowel Axel als nen worden gewonnen of verlo ren'. „Het feit dat voor het casi no woi'dt geadverteerd, dat een lichtbak de vestigingsplaats aangeeft en dat iedereen zonder enig probleem lid kan worden, toont volgens ons aan dat het wel om een openbare speelgele genheid gaat. Voor zo'n gele genheid moet de bux-gemeester een kansspelvergunning afge ven en die is niet aangevraagd. Zuiddoipe was hij pastoor van A tot Z grapt Vervaet. Die taak werd door hem niet licht opge vat, maar bleek - mede door 'de inzet van vele vrijwilligers, zon der wie je het nooit red in deze tijd' - goed te doen. Tijdens uitvaartdiensten - voor al van jonge mensen, baby's, slachtoffers van ongelukken - moet Vervaet vaak even stoppen om zijn emoties de baas te wor den. Erg vond hij dat niet, want de mensen mogen best weten dat hij meeleeft. „Ik ben een mens van vlees en bloed en heb dezelfde emoties als andere mensen." Overigens zou zo'n vergun ningsaanvraag gezien de gel dende APV nooit worden gehonoreerd", legt de gemeen tewoordvoerder uit. Bezwaren tegen de aanschxij- ving van de gemeente hebben geen opschortende werking. Als café en casino weer open willen, moeten ze hun heil bij de recht bank in Middelbin-g zoeken. Burgemeester Kessen is er ech- Bij zijn preekvoox-bereidingen probeex-t Vexvaet altijd rekening te houden met de 'gewone gelo vigen', clie het praatje moeten aanhoren. Hij houdt nooit de zelfde vex-handeling. „Althans niet in Axel en Zuiddorpe. Ik moet bekennen dat ik in andex-e plaatsen wel eens inspiratie heb gevonden in oude preken. Maar ik vlei me maar met de gedachte dat veel mensen mijn preken hebben gewaardeerd, want toen ik na een jaar of vijftien enkele kerkbestuurders vi'oeg of ze mij nog niet goed zat waren, rea geerden ze ontkennend. Ze had den nooit de indruk - en ik heb ter van overtuigd dat de ge meente sterk staat. „Omdat we zeker weten dat niet aan ver gunningseisen is voldaan en wordt gehandeld in strijd met de APV, kunnen we zo snel actie ondernemen. Bovendien wilde ik zelf graag zo snel mogelijk aan de bevolking in Clinge laten weten dat hun klachten serieus worden genomen en dat er iets aan gedaan wordt." daar ook altijd naar gestreefd - dat ik routinematig een ver haaltje afdraaide." De Axelse pastoor is zelf de eer ste om te bekennen dat hij het niet iedereen naar de zin heeft gemaakt. Hij weet dat een aan tal mensen vanwege zijn per soon niet meer naar de kex-k gaan en weet ook dat in Zuid doipe pai-ochianen zijn die be weren dat ze 'sinds '78 al geen pastoor meer hebben'. Het vei'd wijnen van het voor malige bejaai'denhuis Linden- hof uit het boekweitdorp en de politiek uitgespeelde kwestie rondom vermeende verduiste ring van collectegelden door PvdA-raadslid R. van Hoecke, hebben zijn populariteit geen goed gedaan. Vervaet probeert zich niet achteraf schoon te pra ten. „Natuuxiijk heb ik fouten gemaakt. Maar ik hoop dat de genen die mij mijn fouten na dragen, mijn opvolger in het in- texparochiële team een schone lei gunnen." Pastoor W. Vervaet gaat zelf voor in zijn beide afscheidsmissen op zon dag 19 september. In de kerk van de Heilige Maria Hemelvaart in Zuid dorpe begint de dienst om 9.30 uur, in de Axelse Gregoriuskerk om 11.00 uur. Na de mis in Axel is ervoor alle parochianen, vrienden en be kenden de gelegenheid om de, voor malige, pastoor de hand te schudden in het naast de kerk gelegen Grego- riuscehtrum. Overigens zal Vervaet als emeritus-priester zijn collegae van het IPV Midden-Zeeuwsch- Vlaanderen nog regelmatig bijstaan. Vooral bij uitvaarten, hu welijksplechtigheden, ziekenzal vingen en het opdragen van eucha ristievieringen plechtigheden ivaarbij een gewijd priester noodza kelijk is) zal hij de helpende hand toesteken. door Barend Pelgrim AXEL - De Axelse waterto ren moet in april 2000 klaar zijn als informatiecentrum en tentoonstellingsiruimte, met rondom een bijbehoren de heemtuin. De verbouwing van het interieur begint eind dit jaar. Dat is nodig om 2,3 ton Europese subsidie voor plattelandsontwikkeling binnen te halen. De gemeente Axel trekt 300.000 gulden uit. Over de invulling van het in- texieur wordt nog gestoeid. Dinsdagavond presenteerde binnenhuisarchitecte Cindy de Maesschalck uit Koe wacht in een commissiever gadering in Axel de nieuw opzet voor de watertoren. De commissieleden waren direct gewonnen voor het plan om op een hoogte vijf meter een omloop aan te brengen. Met een dergelijke galerij aan de binnenzijde blijft het ge zichtsveld vanaf de begane grond naar boven toe behou den. Ook nieuw is het plan om de toilettengroep en keu ken niet in het midden van de toren te plaatsen, maartegen de achterwand. Volgens de ai'chitecte komt het karakter van de watex-toren zo beter tot uiting. In de komende we ken moet duidelijk worden of deze tekening ook bouw- techxiisch en financieel xiit- voerbaar is. Vast staat wel dat er rond de toren een sobei'e heemtuin komt, die niet overdreven veel onderhoud vergt. De Stichting Landschapsbeheer Zeeland komt volgende maand met een grote schets voor de omgeving. Het infor matiecentrum en de tuin richten zich op groepen van maximaal dertig personen. De beheei'scommissie gaat verder informeren bij scho len welke opzet hun voor keur geniet. De volgende ver- gadexing vindt woensdag 13 oktober plaats om 19.30 uur in het stadhuis in Axel. (Advertentie) Jongeren, ouders en leden van Stichting Welzijn richten de jeugdsoos in. door Sheila van Doorsselaer AARDENBURG - Jongeren, hun ouders en medewerkers van Stichting Welzijn West-Zeeuwsch-Vlaanderen zijn druk bezig de oude gemeentewerkplaats aan de Markt in Aardenburg om te vormen tot jongerenhonk. De bar moet nog af, de toi letten opgeknapt en de lampen opgehan gen. Pas dan is de metamorfose compleet. Van saaie gemeentewerkplaats naar tren dy jeugdsoos. De verf heeft de Stichting Welzijn West- Zeeuwsch-Vlaanderen gekregen van al lerhande weldoeners en een handige va der maakt de bar helemaal zelf. Enkele jongeren hebben de handen uit de mou wen gestoken en hun best gedaan op een graffiti-tekening. A-soos, valt er te lezen. Jongerenwerkster C. Aernoudts hoopt hardop lachend dat dit niet op de bezoe kers slaat. Aernoudts: „Dat zouden de omwonenden niet zo op prijs stellen, denk ik." Bewoners De omwonenden werden dinsdagavond op de hoogte gebracht van de vorderingen in het gebouw. Aernoudts wil de bewoners van de Markt beti'ekken bij de komst van de soos. „Er komt voor deze mensen toch weer wat nieuws voor hun deux- en we wil- foto Peter Nicolai len hun bedenkingen hiertegen zoveel mogelijk wegnemen. Als ze bijvoorbeeld klachten hebben, dan proberen we dat op te lossen. Als we maar met elkaar blijven praten, moet dat gewoon lukken." Aemoudt denkt dat er op normale soos- avonden zo'n 25 tot 30 jongeren te ver wachten zijn, maar op speciale avonden, als er bijvoorbeeld een disco op het pro gramma staat, denkt zij veel meer jonge ren te vei-welkomen. Als alles op tijd klaar is, opent de soos eind oktober voor de eerste keer de dexiren, maar eerst moet er nog een naam worden vei-zorxnen. Aer noudts: „A-soos wordt het in elk geval dus niet!" Pastoor gaat na veertig jaar priesterschap met emeritaat TERNEUZEN - De Oost Zeeuws-Vlaamse afdeling van de mensenrechtenorganisatie Amnesty International houdt za terdagmiddag 18 september een bliksemactie voor Oost-Tï- mor. Iedereen die begaan is met het lot van de Oost-Timorezen kan zaterdag terecht bij de jaarlijkse schrijfmiddag in Porgy Bess. De ondertekende brieven gaan naar de ambassadeur van Indonesië in Den Haag met het verzoek de boodschap door te geven aan de Indonesische i-egering. De werkgroep Amnesty Oost-Zeeuws-Vlaanderen vraagt 18 september speciale aandacht voor de Tunesische advocate Radhia Nasraoui, die zich inzet voor de mensenrechten. Zij is aangeklaagd voor terrorisme en mag de hoofdstad niet verla ten. In Porgy Bess kunnen tussen 14 en 17 uur brieven on dertekend. SLUIS - De gemeente Sluis-Aardenburg gaat een gulden per inwoner storten op gironummer 797, voor de slachtoffers van de aax'dbeving in Turkije. Dat komt neer op een bedrag van ongeveer 6500 gulden. CDA-fractievoorzitter L. Kamphuis wil dat de gemeente een 'post voor speciale doelen' in het le ven roept, waar in het vervolg donaties uit kunnen worden be taald. Deze pot moet worden gevuld met 10.000 gulden. GOES - Patiëntenorganisatie Het Klaverblad doet vanaf vandaag mee aan de landelijke meldlijn 'knelpunten vrije art senkeuze.' Tot 1 oktober kunnen inwoners van Zeeland met problemen bij het kiezen van huisartsen zich anoniem bij het Klaverblad melden. Volgens de Zeeuwse organisatie hebben steeds meer mensen moeite een nieuwe huisarts te vinden, als de relatie met de oude huisarts onwerkbaar is geworden. Het Klaverblad vermoedt dat omwille van de concurrentie de art sen bewust geen patiënten van elkaar over nemen. Op werk dagen zijn de medewerkers van het Klaverblad "bereikbaar van half tien tot twaalf uur op 0113-249490 (teksttelefoon 0113-249333). MIDDELBURG - Politie Zeeland is zeer tevreden over het aantal belangstellenden voor een baan bij de politie. Dit jaar zijn veexlig mensen voor de Zeeuwse politie aan de opleiding begonnen en in oktober komen er nog twintig bij. Politie woordvoersters. Machielse zegt dat de politie Zeeland hoopt jaarlijks ongeveer 25 kandidaten te werven voor de opleiding. De eigen regionale wervingsactiviteiten sluiten aan op bij de landelijke wervingscampagne die de politie gisteren is begon nen. Politie Zeeland richt zich bij de werving op iedereen tot 45 jaar, zowel herintreders allochtonen als schoolverlaters. Dit jaar werden al negentien politiefunctionarissen uit ande re regio's aangesteld. MIDDELBURG - Het had iedereen kunnen overkomen. Een 22-jarige man uit Breda nam 24 april dit jaar uit een café in Sint Annaland per ongeluk een verkeerde jas mee. Toen hij merkte dat er een portemonnee met honderd gulden in de jas zat, besloot hij de inhoud te houden. Het slachtoffer had zijn jas teruggekregen, nadat de politie de Bredaënaar op het spoor was gekomen. De gedupeerde miste echter ook nog zijn portemonnee. Gisteren moest hij zich voor verduistering ver antwoorden op de zitting van de Middelburgse politierechter. „Ik heb op het laatste moment besloten het geld te houden. Stom, natuurlijk." De honderd gulden heeft de verdachte in middels teruggegeven. Politierechter A Janssens-Van Kam pen legde de man 500 gulden boete op. Pastoor Vervaet: „Ik ben een mens van vlees en bloed en heb dezelf de emoties als andere mensen." foto Charles Strijd WOENSDAG PUPILLENMIDDAG Nieuw van Het Huis: iedere woensdagmiddag Pupillen- middag vol verrassende fun. Nu speciale stoeisterke glazen gratis bij elk montuur uit onze KidscollecZie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 51