Voedseldroppings Timor op komst Verwilghen valt van voetstuk in België PZC Poetin waarschuwt Tsjetsjenië na aanslagen Moskou Prodi zegt nieuwe kandidaten EU dit jaar uitsluitsel toe Vredesmacht arriveert mogelijk komend weekeinde, geweld houdt aan buitenland Verzekeraar INA inzet strijd Italië Libanese mariniers oefenen bij bezoek Jordaanse koning 3S Van genocide betichte bisschop in Rwanda noemt zich zondebok MODE PRESENTATIE Britse millenniumgids wijst op probleemlanden woensdag 15 september 1999 van onze redactie buitenland DARWIN - Australië wil mor gen beginnen met het droppen van voedsel voor de tienduizen den vluchtelingen in Oost-Ti- MILAAN - In Italië is gisteren een miljardengevecht ontbrand in de financiële sector. Verzeke raar Assicurazioni Generali kondigde een bod van 23,8 bil joen lire 27 miljard) aan op branchegenoot INA, die onder handelt over een fusie met San Paolo-IMI, de grootste bank in het land. Het in contanten en aandelen luidende bod werd door INA be stempeld als vijandig. De ver wachting is dat INA en San Pao lo zich met hand en tand zullen verzetten. De twee lieten vorige week weten snel tot een fusie te willen komen. Analisten ver moedden toen al dat de haast was ingegeven door vrees voor een bod van Generali. Generali noemde gisteren als motief het concentratieproces in de internationale verzeke ringsbranche. Het bedrijf is de grootste verzekeraar in Italië en de enige met grote belangen in het buitenland. Op de Europese ranglijst staat Generali op de derde plaats, achter het Duitse Allianz en het Franse Axa. Het premie-inkomen bedroeg vorig jaar 62,8 biljoen lire (ƒ71,5 mil jard) en zal dit jaar uitkomen op ongeveer 80 biljoen lire. INA (Istituto Nazionale delle Assicurazioni) is de op twee na grootste verzekeringsmaat schappij in Italië met een pre mie-inkomen over 1998 van 10,2 biljoen lire 11,6 miljard). Generali en INA zouden samen ruim 21 procent van de totale Italiaanse verzekeringsmarkt beheersen en 26,4 procent voor levensverzekeringen. INA is ook actief in de banksec tor. De onderneming controleert Banco di Napoli, een van de grootste banken in het zuiden van Italië. DPA/KRF/ANP Tv-moordenaar krijgt twintig jaar celstraf PONTIAC - Een rechtbank in de VS heeft de 'talkshowmoorde naar' Jonathan Schmitz giste ren tot een gevangenisstraf van twintig tot 25 jaar veroordeeld. De rechter achtte Schmitz schuldig aan de moord op een vriend, die hem in de Jenny Jo- nes-talkshow had verrast met demededeling een oogje op hem te hebben. Eerder veroordeelde een rechtbank Warner Bros, de eigenaar van het televisiesta tion dat de show uitzendt, tot het betalen van 25 miljoen dol larschadevergoeding aan de fa milie van het slachtoffer. AP mor. Een vredesmacht zal waar schijnlijk pas in het weekeinde naar het gebied gaan, zegt VN- secretaris-generaal Annan. Het geweld in het gebied houdt in voile hevigheid aan. De Australische luchtmacht moet de hulpgoederen bezor gen. De overheidsorganisatie AusAid zegt dat Indonesië de veiligheid van de vliegers heeft gegarandeerd. Tienduizenden mensen houden zich waar schijnlijk schuil in onherberg zame delen van Oost-Timor. Volgens hulporganisaties heb ben zij nauwelijks meer te eten. Er komen steeds meer signalen van de Verenigde Naties en an dere waarnemers dat het moor- vangende leider van meerdere milities, ziet „geen andere mo gelijkheid dan met alle wapens de strijd aan te gaan." VN-Veiligheidsraadsvoorzitter Van Walsum wil dat nog deze week een ontwerpresolutie op tafel komt over de vredesmacht. Hij verwacht geen grote proble men. Het karakter van die macht is echter nog niet duidelijk. Groot-Brittanië zal een voorstel indienen om de troepenmacht 'alle nodige maatregelen' toe te staan, ook als dit tegen de wil van Indonesië is. Ook de Ameri kaanse ambassadeur wil een sterk mandaat voor de troepen. Rusland en China hebben ech ter reserves geuit. Beide landen hebben een vetorecht in de Raad. Ook is nog niet besloten of Au stralië de leiding over de troe penmacht krijgt, zoals het land heeft voorgesteld. In Indonesië ligt dit zeer gevoelig wegens de kritische houding van de zui derburen. Jakarta heeft wel ge zegd de samenstelling van de vredesmacht volledig aan de VN te willen overlaten. Indonesië beloofde gisteren ook dat journalisten weer onbe perkte toegang tot Oost-Timor krijgen. De voorzitter van de Europese Commissie, Prodi, vernam dit van president Habi bie. ANP/RTR/DPA BEIROET - Libanese mariniers voeren manoeuvres uit ter ere van het Jordaanse koning Abdallah de Tweede aan Libanon. Libanon beleeft eerste bezoek van een vorst uit Jordanië in 34 jaar. Abdallah, die de van onze redactie buitenland BRUSSEL - De liberale Belgi sche minister van Justitie Ver- Moureaux van de Brusselse ge meente Sint-Jans-Molenbeek, waar veel allochtonen wonen, noemt het plan van Verwilghen zelfs 'rampzalig'. Hij vreest een 'schending van het gelijkheids beginsel tussen Belgische bur gers'. Pandatweelingen geboren in China PEKING - In een fokstation in de Chinese stad Chengdu zijn twee reuzenpandatweelingen geboren. Pas gisteren werd be kend dat de vijfjarige pandamoeder Meimei (kleine schoon heid) op 5 september twee babies kreeg. Vierdagen later werd Yaya (klein meisje) moeder van twee kinderen. De moeders en de vier babypanda's maken het goed. Samen met de nieuwe tweelingen leven er momenteel 27 panda's in Chengdu. Daaronder is slechts één potent manne tje. In de hele wereld leven slechts duizend reuzenpanda's, tach tig procent daarvan in Sichuan, de provincie waar ook Chengdu ligt. DPA Gratis roken voor Japanse ouderen TOKIO - In Japan is het vandaag weer de Respect voor de Ou deren-dag. Dat viert Japan Tobacco altijd met het uitdelen van gratis sigaretten. Het uitdelen begon in 1965 toen de on derneming nog een staatsbedrijf was. Japan Tobacco heeft het monopolie op de teelt van tabak en beheerst het 8 0 procent van de binnenlandse markt. De fabrikant meldde gisteren dat vandaag circa vij ftien milj oen sigaretten worden uitgereikt in 5000 verpleeghuizen. In het nog relatief rookvriendelijke Japan neemt het verzet te gen deze traditie toe. Bungaku Watanabe, een leider van de antirooklobby zei gisteren: ,,Je kunt ze net zo goed voor een aanstormende trein duwen." RTR Doden door noodweer in Spanje MADRID - Zwaar noodweer heeft in Spanje aan vijf mensen het leven gekost. De autoriteiten meldden gisteren dat vooral het noorden maandagavond en -nacht is geteisterd. In Cuenca bij Madrid verdronk een pastoor toen hij met zijn auto door het water werd meegesleurd. Binnen enkele uren viel in die regio 45 liter regen per vierkante meter. In Aragon kwamen bij een verkeersongeval tijdens onweer met hevige hagelbuien een 49-jarige en een 64-jarige vrouw om. In Teruel, ten oosten van Madrid, werd een 58-jarige her der door de bliksem gedood. In Santander werd een automo bilist dodelijk getroffen door een omvallende boom. DPA Resten koning Bosnië herbegraven J A J CE - Onder grote belangstelling zij n gisteren de stoff elij ke resten van de laatste koning van Bosnië herbegraven. Het li chaam van koning Stjepan Tomasevic, die werd gedood toen het Osmaanse keizerrijk in 1463 zijn land innam, was sinds 1995 in Kroatië ondergebracht in verband met de strijd in Bosnië. Stjepan bekeerde zich in 1461 tot het katholicisme. In ruil daarvoor erkende de paus Bosnië als onafhankelijke staat. Nog steeds zien Bosniërs van verschillende etnische achter gronden de vorst als een van de belangrijkste figuren uit hun vaderlandse geschiedenis. Het stoffelijk overschot ligt nu in een glazen kist in de kerk van Jajce, 75 kilometer ten noord westen van Sarajevo. AP Nederlander vermist in Frankrijk DIGNE-LES-BAINS - De Franse politie is een zoektocht be gonnen naar een vermiste toerist uit Nederland. De man ver dween zaterdag bij de rivierengten van Verdon in het zuidoos ten van Frankrijk. D ertigpolitie- en brandweermannen, speurhonden en een he likopter zijn ingezet. De 74-jarige Rotterdammer stapte za terdag uit zijn auto om een foto te maken vanaf een uitzichtto ren en vroeg zijn vrouw in de auto te wachten. Toen de man niet terugkeerde sloeg zijn echtgenote 's middags alarm. De politie blijft tot vandaag zoeken naar de toerist. Zij gaat uit van een ongeluk. AFP bezoek van de bezocht met president Lahoud, is in Libanon in het kader van een serie bezoeken aan deze week het landen in het Midden-Oosten met als doel de wederzijdse politieke banden aan te legeroefening halen. foto EPA Het extreem-rechtse Vlaams Blok heeft het voorstel van de minister van Justitie daarente gen met vreugde begroet. Ka merlid De Man zei dat Ver wilghen met zijn onderzoek het programma van het Blok uit voert. ANP/Belga van onze redactie buitenland MOSKOU - De bomaanslag van maandag op een flatgebouw in Moskou heeft volgens de officië le cijfers aan 118 mensen het le ven gekost, onder wie twaalf of dertien kinderen. De Russische premier Poetin kondigde giste ren harde maatregelen tegen ftjetsjenië aan. De deelrepu bliek steunt volgens Moskou het islamitisch verzet in Dagestan. Na het staken van de zoekacties waren gisteravond 118 lijken geborgen. Eerdei- werd uitge gaan van ruim 120 slachtoffers. De honderden reddingswerkers gisteren nog negen ge wonden levend onder het puin vandaan te halen. Nooit eerder kwamen bij een aanslag in de hoofdstad zoveel om het leven. Uit angst nieuwe terreurdaden zijn politie, douane en veiligheids troepen in verhoogde staat van gebracht. Moskou patrouilleren inmid- ook militairen in de straten, de nacht van maandag op knsdag ruitte de politie in de ïoofdstad tientallen keren uit, bezorgde inwoners ver waarnemingen van per- of voorwerpen meldden, let bleek telkens loos alarm. 'Vel werden naar aanleiding van ips op verschillende locaties tonnen explosieven ge- In één kelder trof de po- ïtie ruim 3800 kilo springstof ian. De inwoners van Moskou 'ebben zelf buurt- en burger gevormd. Minister van Binnenlandse Za ken Roesjajlo verklaarde dat maandag op het nippertje een nieuwe aanslag was verijdeld, niet ver van de plek waar die zelfde dag de flat van acht ver diepingen werd opgeblazen. Doelwit was opnieuw een van ongeveer 30.000 flatgebouwen die de metropool rijk is. Premier Poetin leek de bevol king gisteren voor te bereiden op nieuwe terreuraanslagen. „De verantwoordelijken voor de organisatie en uitvoering van deze serie aanslagen hebben verstrekkende plannen", dreig de hij in de Doema. V erdach t makingen Ploewel Tsjetsjeense krijgshe ren en het verzet in Dagestan ie dere betrokkenheid bij de aan slagen blijven ontkennen, blijven de Russen bij hun ver dachtmakingen. Poetin wil niet uitsluitend economische sanc ties tegen Tsjetsjenië. Hij stelde voor de grenzen te sluiten en het vredesakkoord van 1996 te her zien. Daarin staat onder meer dat het besluit over de uiteinde lijke status van de afscheidings- gezinde deelrepubliek wordt uitgesteld tot 2001. Tot dusver hebben de veilig heidstroepen in verband met de terreurgolf vier verdachten aangehouden. Volgens de auto riteiten staan dezen in contact met de mosli ms die in de buurre- publieken Tsjetsjenië en Dage stan een oorlog zijn begonnen tegen de Russische aanwezig heid op de Kaukasus. RTR/AFP den en plunderen door pro-In donesische milities is uitgebreid naar het westen van Timor. Ve len vrezen dat de milities hun werkterrein massaal naar het westen zullen verplaatsen. De Verenigde Naties hebben hier niets te zeggen. Deportaties Naar schatting verblijven onge veer 200.000 Oost-Timorezen in het westen. Zij zijn volgens de VN onder dwang naar het ge bied gedeporteerd. De VN-or- ganisatie voor voedsel en land bouw FAO meldde gisteren dat die deportaties nog steeds door gaan. Mannen en vrouwen zou- dén van elkaar worden geschei- wilghen, eerder geroemd van wege zijn inzet om na de zaak- Dutroux het Belgische justitie- en politie-apparaat te hervor men, ligt zwaar onder vuur. De minister is van plan het verband tussen allochtone afkomst en crimineel gedrag te onderzoe ken. De socialisten en groenen (die samen met de liberalen de rege ringscoalitie vormen) vinden dat Verwilghen het racisme in de kaart speelt en dat hij 'zich laat meedrijven op de stroom van het Vlaams Blok'. Ook de christen-democraten vrezen dat het onderzoek een averechts effect zal hebben. Taboesfeer Verwilghen verdedigde zijn plan gisteren in een Kamercom missie. Hij zei dat hij de proble matiek alleen uit de taboesfeer wil halen, iets wat volgens hem in landen als Nederland al jaren geleden is gebeurd. „Grijp deze studie dan ook niet aan om ra den. De Indonesische minister van Transmigratie wil de vluch telingen over andere eilanden verspreiden. Volgens FAO zijn al 7000 men sen vermoord sinds het referen dum. De bevolking wordt nog steeds 'systematisch uitge roeid', verklaarde de organisa tie in Rome. Tweehonderd men sen in heel Timor worden met de hongerdood bedreigd. Volgens het Oost-Timorese verzet be reidt het Indonesische leger een nieuw offensief voor. De milities in Oost-Timor zijn niet van plan de strijd op te ge ven als de internationale vre desmacht naar het gebied komt. Cancio Carvalho, de plaatsver- cisme of rassenhaat te predi ken", waarschuwde hij. De bewindsman wil voor het on derzoek de Belgische cri m inolo- ge Marion van San inschakelen. Zij is aan de Universiteit van Amsterdam gepromoveerd op een onderzoek naar de relatie tussen crimineel gedrag en cul turele patronen bij Antilliaanse jongeren. Volgens Van San is voor sommige Antilliaanse jon geren de stap om geweld te ge bruiken kleiner omdat hun eer gevoel sterker ontwikkeld is. Verwesterd In de Vlaamse krant De Morgen stelt de Leuvense hoogleraar jeugdcriminologie Walgrave echter dat het de vraag is in hoe verre de impact van cultureel gedrag onderzocht kan worden. „Cultuur is een zeer vaag be grip. Zekef voor allochtone jon geren die in ons land geboren en getogen zijn en zeer doordron gen zijn van onze westerse denkbeelden." De socialistische burgemeester van onze redactie buitenland STRAATSBURG - Voorzit ter Prodi van de Europese Commissie wil dat de landen die het best voorbereid zijn op toetreding tot de unie eind dit jaar duidelijkheid krijgen wanneer ze lid kunnen wor den. Prodi zei dit gisteren in het Europees Parlement. In december zullen de EU- leiders op hun top in Helsinki zich buigen over de uitbrei ding van de unie met landen als Polen, Hongarije en Tsje chië. Samen met Estland en Slovenië vormen zij een kop groep waarmee onderhande lingen worden gevoerd. Pro di vindt dat deze landen mogen weten waar ze aan toe zijn, zelfs als dit gezien hun economische en sociale pro blemen tot langdurige over gangsperiodes kan leiden. Kandidaten waarvoor EU- deelname meer tijd vergt (zo als Roemenië en Bulgarije), moeten als opstapje zoveel mogelijk kunnen deelnemen aan de euro. Daarnaast moe ten ze op maat gesneden veiligheidssamenwerking krijgen. Prodi biedt de Bal- kanlanden hulp aan op weg naar hun toetreding op lan gere termijn, maarzij moeten eerst wel zelf hun conflicten oplossen. De uitbreiding vraagt vol gens de commissievoorzitter om ambitieuze hervormin gen van de Europese instel lingen, waarover volgend jaar onderhandelingen be ginnen. De crisis in de Euro pese Commissie en de slechte opkomst bij de verkiezingen voor het Europarlement in juni zijn daarvoor des te meer aanleiding. Commissarissen De Italiaanse ex-premier brak nog eens een lans voor zijn ploeg commissarissen. Vandaag moet het Europar lement zijn definitieve goed keuring geven aan het nieu we bestuurscollege. De stemmingen van vandaag lij ken weinig problemen op te i leveren. Alleen de beoogde Belgische commissaris Bus- quin bleef mikpunt van kri tiek. De ex-voorzitter van de Waalse socialisten zou wel weet hebben gehad van een zwarte partijkas, wat hij in 1 de hoorzitting tegenover het europarlement ontkende. De Vlaamse christen-democrate Thyssen noemde hem 'een i zwakke schakel'. De EVP-fractie, de grootste in het parlement, moet haar j standpunt over de vertrou- wensstemming nog bepalen. ANP van onze redactie buitenland KIGALI - Het proces tegen bis schop Augustin Misago van Rwanda, die is beschuldigd van het organiseren van de volke renmoord in 1994 op de Tutsi's in het land, is gisteren begon nen. Meer dan een half miljoen Tut si's en gematigde Hutu's kwa men tussen april en juli 1994 om bij een slachtpartij door het door Hutu's geleide regeringsle ger en Hutu-extremisten. Misa go ontkende schuldig te zijn aan de moordpartij. Ook zei hij niet verantwoordelijk te zijn voor de dood van drie priesters, zoals in de aanklacht staat. Afzijdige houding Misago vergeleek zichzelf in een verklaring voor de rechtbank met Jezus, die ook ten onrechte was aangeklaagd. Hij zei dat hij tot zondebok was gemaakt we géns de afzijdige houding die de kerk volgens velen tijdens de slachting innam. De bisschop kan ter dood worden veroor deeld als hij schuldig wordt be vonden. Naast de 56-jarige bisschop, zijn nog eens twintig nonnen en van onze redactie buitenland LONDEN - Reis niet naar de Oekraïne bij het aanbreken van het nieuwe millennium. Mijdt Russische luchthavens, neem extra geld mee naar Egypte en wordt vooral niet ziek op de Fi- lipijnen. Wees behoedzaam voor contro les op sommige Indonesische luchthavens en vergeet vliegen met Air Seychelles - alle vluch ten zijn afgelast tot na de jaar wisseling, voor alle zekerheid. De Britse regering onthulde gis teren de eerste aflevering van haai- millenniumgids, waarin wordt beschreven wat vijftig landen zoal doen om het pro bleem van het jaar 2000 te over winnen. Reizigers en bedrijven worden gewaarschuwd voor mogelijke zwakke plekken op de aardbol. Het rapport is open baar gemaakt op een website van het ministerie van Buiten landse Zaken (wnvw.fco.gov.uk). Het schetst de millenniumvoor- priesters beschuldigd van deel name aan de genocide. Misago werd pas op 14 april dit jaar ge arresteerd, nadat de huidige Tutsi-regering vijf jaar lang te vergeefs had gewacht op een verontschuldiging van de Rooms-KathoÜeke Kerk voor de veronderstelde medeplich tigheid aan de moordpartij. Mi- sago's advocaat stelt dat de aan klagers pas na diens arrestatie waren begonnen met het verza melen van bewijs en dat de meeste getuigen liegen. Misago wordt onder meer be schuldigd van het wegsturen van duizenden Tutsi's die hun toevlucht hadden gezocht in zijn kerk in de zuidwestelijke provincie Gigonkoro. Voor een kerk in Misago's diocees werden 20.000 Tutsi's afgeslacht. Misa go zegt dat hij had geprobeerd de drie priesters te beschermen die zich in zijn parochie ver scholen. Hij zou daartoe onder meer hebben geprobeerd mili tairen om te kopen. Uiteindelijk zou hij de drie hebben moeten overdragen omdat de militairen met een arrestatiebevel kwa men en zeiden dat de priesters werden gezocht wegens vergrij pen. AP bereidingen op belangrijke ter reinen als vervoer, economie, gezondheid, water, energie en communicatie. Onpartijdig Volgens onderminister van Bui tenlandse Zaken John Battle gaat het om een onpartijdigrap- port, bedoeld om 'de meest be trouwbare en onpartijdige in formatie te geven over de mate van voorbereiding op het mil lennium'. Slechts weinig landen komen er in het rapport af zonder het voorbehoud dat 'enige versto ring' mogelijk is tijdens en na de jaarwisseling. Zo zou Spanje problemen kunnen krijgen met de waterdistributie. In Frank rijk zijn kleine en middelgrote bedrijven zich onvoldoende be wust van dreigende problemen. Reizigers hoeven in ieder geval niet wakker te liggen over pro blemen in de Kanaaltunnel. Die is tijdens oudejaarsnacht geslo ten. RTR (Advertentie) Organiseren: Maandag 20 september 1999 in de Schouwburg te Middelburg Aanvang: 20.00 uur Toegang: gratis/reservering vooraf Egelantier Herenkleding Herenstraat 5 Middelburg tel. 0118-650665 Eszeth Mode Loskade 9 Middelburg tel. 0118-623246

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5