Geen feest op kampioenenbal Topploegen moeizaam uit startblokken PZC Kritiek sportpers legt competitie in El Salvador stil Belgische topclubs krijgen meer macht Feyenoord onherkenbaar in eerste wedstrijd Champions League sport woensdag 15 september 1999 23 Deportivo onderuit op vreemde bodem Dekker wint tijdrit m Duitsland BAD MARIENBERG - Erik Dekker heeft gisteren in de Ron de van Rheinland-Pfalz de tweede etappe, een individuele tijdrit over 17 kilometer, gewonnen. De Rabobank-renner legde de afstand af in 21 minuten en 54 seconden. In 1991 was Dekker eindwinnaar in de ronde. Zijn ploeggenoot Mare Wauters, winnaar van de eerste rit, verdedigde zijn leiderstrui met succes. De Belg werd in 22.09 tweede. Maandag was de rituitslagnog andersom geweest en pakte Dekker de tweede plaats op acht tien tellen van Wauters. Inclusief bonificaties bedraagt de voorsprong van de Belg op de 29-jarige Dekker nu nog zeven seconden. DPA Van Basten golft tegen Gullit TILBURG - Marco van Basten en Ruud Gullit, het gouden aanvalsduo van Oranje tijdens het EK '88, treffen elkaar vrij dag en zaterdag op de golfbaan. In Tilburg heeft dan de twee de editie van de PGA European Seniors Tour plaats. De onlangs bij Newcastle United opgestapte Gullit maakt zijn debuut tijdens het celebrity-toemooi. Van Basten maakte er vorig jaar al naam. Ook de voormalige tennisvedetten Betty Stöve en Tom Okker gaan in Tilburg op herhaling. ANP Gretzky strijdt tegen artritis TORONTO - IJshockeylegende Wayne Gretzky gaat de strijd aan met gewrichtsontsteking. De 38-jarige Canadees stopte in april, maar kampt nu met de lichamelijke gevolgen van de topsport. Gretzky voelde jarenlang pijn in spieren en gewrichten, weet die aan de hardheid van het ijshockey, maar hoorde onlangs van de doktoren dat er een vorm van artritis was geconsta teerd. Gewrichtsontsteking treft meestal ouderen. Gretzky heeft zich meteen als woordvoerder van de Stichting voor Ar tritis Patiënten in Noord-Amerika opgeworpen. „De ziekte verdient meer aandacht", aldus Gretzky in een persverkla ring voor de Canadese televisie. RTR Irvine met Jaguar in Formule I FRANKFURT - Jaguar zal vanaf volgend jaar als renstal meedoen aan het wereldkampioenschap Formule I. Belang rijkste coureur wordt Eddie Irvine. De 33-jarige Noord-Ier stapt over van Ferrari en tekende voor drie j aar. Jaguar neemt de plaats in van het Stewart-Ford-team. Het merk is in han den van Ford, dat ook eigenaar is van Stewart-Ford. Irvine vormt met de Brit Johnny Herbert het nieuwe coureursduo van Jaguar. Herbert bestuurt dit seizoen de Stewart. De ande re coureur, de Braziliaan Rubens Barrichello, stapt over naar Ferrari. Irvine neemt diens plaats in. Jaguar is geen onbeken de in de autosport. Het merk won zevenmaal de 24-uursrace van Le Mans. RTR Menzo vier weken uitgeschakeld AMSTERDAM - Stanley Menzo is tenminste vier weken uit geschakeld. De keeper van Ajax heeft problemen met de me niscus in zijn linkerknie. Hij ondergaat deze week een opera tie. Als zijn herstel lang gaat duren, zal Ajax volgens trainer Jan Wouters een nieuwe doelman aantrekken. Naast eerste doelman Fred Grim heeft Ajax met Serge van den Ban alleen nog een jeugdkeeper. ANP Deense spits voor PSV EINDHOVEN - PSV heeft dinsdag de achttienjarige aanval ler Dennis Mortensen uit Denemarken voor 4,5 jaar vastge legd. De jeugdintemational van FC Kopenhagen komt per 1 januari 2000 naar Eindhoven. ANP Bonaventura Kalou van Feyenoord wordt neergelegd door Stefan Reuter (links) en Christian Nerlinger (rechts) van Borussia Dortmund. foto Ed Oudenaarden/ANP van onze sportredactie HnorGijsbert Spierenburg ROTTERDAM - De rentree van Feyenoord op het Europese kampioenenbal is geen feest ge worden. De Nederlandse kam pioen besteeg het podium dat met zoveel goud is behangen met zoveel drempelvrees dat het gisteravond in de Kuip voorna melijk een dooie boel was. In de eerste wedstrijd in groep C van de Champions League tegen Borussia Dortmund, de huidige Duitse nummer vijf, kon Feye noord de aspiraties geen mo ment waarmakenAngst en voorzichtigheid verlamden de ploeg die al geruime tijd juist zo reikhalzend naar het grote werk uitzag. Meer dan een 1-1-gelijkspel zat ervoor de Rotterdammers in de botsing met Borussia niet in. Met het resultaat mochten Beenhakker en z'n mannen uit eindelijk de handen dichtknij pen. In de slotfase voelden de Duitsers goed aan dat er mis schien nog wel een overwinning uit het vuur kon worden ge sleept. Verdediger Van Wonderen zorg de in donker Rotterdam gister avond even voor een sprankje hoop met een treffer in de 66e minuut. Binnen luttele minuten sloeg Borussia echter alweer te rug, via Bobic, de man die Rot terdam-Zuid een jaar geleden in dienst van VfB Stuttgart ook al een nachtmerrie bezorgde. Bo bic tekende in dat even specta culaire als dramatische duel voor de winnende Duitse treffer, die Feyenoord fataal werd. Met 0-3 ging de Nederlandse ploeg destijds onderuit, na in Duits land nog met 3-1 te hebben ge wonnen. Die onvoorstelbaar ge achte uitschakeling kwam hard aan in een wedstrijd waarin de Rotterdammers vooral in tac tisch opzicht werden afge troefd. Zo zeer leed Feyenoord gisteravond niet, maar de angst om te verliezen zat diep. Van Gobbel ontbrak aan Rotter damse kant. Beenhakker dacht tegen de Duitsers met een ver dediger minder te kunnen vol staan en gaf de voorkeur aan een extra middenvelder, Bosvelt. Tegen Ajax zag het optreden van Van Gobbel er niet zo in drukwekkend uit. Zijn tegen stander Wamberto, de kleinste man van het veld, scoorde in RIJSWIJK - Deportivo La Co- runa is gisteravond de eerste ronde van het UEFA-Cuptoer- nooi slecht begonnen. In Oslo bleek de Noorse ploeg Stabaek testerk: 1-0. Het verlies was me de te wijten aan aanvaller Roy Makaay, die enkele kansen on benut liet. De Nederlander werd na 74 mi nuten dan ook vervangen door de Argentijn Turu Flores. Het doelpunt van de Noren viel twaalf minuten na rust. De ma ker ervan was Finstad. Leeds United profiteerde ruim schoots van het 'thuisnadeel' vanPartizan Belgrado: 1-3. De Joegoslaven mochten van de UEFA in verband met de crisis in Kosovo niet in eigen stadion spelen, maar moesten uitwijken naar neutraal terrein. Het Abe Lenstra Stadion in Heerenveen werd de locatie, het thuisvoor deel was vanzelfsprekend weg gewist. Hoewel Partizan via To- mic nog op 1-0 was gekomen, kende Leeds weinig moeite om uittelopen naar 1-3via Bowyer (2x) en Radebe. Rode Ster Belgrado, net als Par tizan verplicht uit te wijken, speelde in Sofia haar thuiswed strijd tegen de Franse club Montpellier. Ook de legerclub kon niet wennen aan de vreem de grond: 0-1 dooreen doelpunt vanLoko. Udinese, de ploeg van Henry van der Vegt, boekte in eigen stadion een magere overwin ning op de Deense club Aalborg BK. Door een treffer in de ne gende minuut van Sottil won nen de Italianen met 1-0. UEFA Cup. Eerste ronde, eerste wedstrijd. Partizan Belgrado (Joe) - Leeds United (Eng) 1-3 (1-2). 20. Tomic 1- 0, 26. Bowyer 1-1, 39. Radebe 1-2, S3. Bowyer 1-3. Aantal toeschou wers: 4950. Rode Ster Belgrado (Joe) - Montpel lier (Fra) 0-1 (0-1). 6. Loko 0-1. Rode kaart: 57. Ilic (Rode Ster Belgrado). Aantal toeschouwers: 8500. Wolfsburg (Dui) - VSC Debrecen (Hon) 2-0 (0-0). 61Akonnor 1-0, 87. Juskowiak 2-0. Rode kaart: 89. Büür (VSC Debrecen/2xgeel). Aantal toe schouwers: 7200. Stabaek (Noo) - Deportivo la Co- runa (Spa) 1-0(0-0). 57. Finstad 1-0. Aantal toeschouwers: 3807. Steaua Boekarest (Roe) - LASK Linz(Oos) 2-0 (0-0). 64. Ciocoiu 1-0, S2. Danciulescu 2-0. Rode kaart: 58. Muhr (LASK Linz). Aantal toe- schouioers: 3600. Udinese (Ita)-AalborgBK (Den) 1-0 (1-0). 8. Sottil 1-0. Aantal toeschou wers: 17.661. ANP Amsterdam nota bene met een kopbal. Met de opstelling van Kalou, als rechtsbuiten, maakte Beenhak ker geen geheim van z'n aanval lende pretenties. Nog maar een jaar geleden achtte de trainer de dribbelaar van Ivoorkust te licht voor het zware werk. De man in vorm stuitte gisteravond evenwel op aanzienlijk meer te genstand, van de superieure Braziliaan Dede, dan hij de laatste weken gewend is ge weest. Hij was niet de enige. Bijna van beton was de muur die Borussia in de Kuip optrok. De gelijkheid en zekerheid gingen bij de Duitsers weer boven alles: vijf verdedigers, vier midden velders en een vrijwel geïsoleer de aanvaller, Bobic. Het was niets nieuws, maar de Rotter dammers wisten er geen raad mee. Timide Ongewoon timide en overdre ven voorzichtig was het verzet van de Nederlandse kampioen en weinig oorspronkelijk de ideeën die de zware Duitse ver dedigingslinie moesten slech ten. De tactiek, of wat daarvoor moest doorgaan, leek zeker in de eerste helft nergens naar. Het (hoofdschuddende) gezicht van Beenhakker in de dug-out sprak wat dat betreft boekdelen. „Het was heel, heel matig", er kende Beenhakker na afloop. „Er was veel en veel te veel bal verlies. In de tweede helft heb ben we geprobeerd iets meer druk te zetten en dat ook nog met een spits die het allemaal artistiek wil oplossen met een passje, een hakje en een dinge tje, waardoor die Duitsers steeds weer in de tegenaanval konden gaan." Een doom in het oog van Been hakker was ook het optreden van Paau we.,Hij speelde veel te passief. Ik weet niet wat hij had. Daar moeten we het morgen nog maar eens over hebben. In de tweede helft heb ik daarom be sloten Jan de Visser in te bren gen. Daardoor kreeg ons spel iets meer diepte. Plotseling kon den onze middenvelders wel bij sluiten Een mooi voorbeeld was ons doelpunt. Van Wonderen speelt Cruz aan, loopt goed door en scoort de 1-0." Excuses waren er niet. Het veld lag er prima bij, de temperatuur was mild en het stadion zat praktisch vol, en bovendien nog uitsluitend met Rotterdamse fans die hun helden nauwelijks herkenden. Pas in de tweede helft kroop de ploeg enigszins uit z'n schulp. Feyenoord ging te werk als af gelopen vrijdag in de eerste helft tegen Ajax. De Borussen konden, vooral op het midden veld, doen en laten wat ze wil den. Het was een weelde die de counterploeg precies in de kaart speelde. Volgende week krijgt Feye- i - noord een nieuwe kans, in Noor wegen tegen Rosenborg BK, dat gisteravond veel te sterk was voor Boavista (0-3). De Rotter dammers zijn opnieuw gewaar schuwd. Feyenoord - Borussia Dortmund (Dui) 1-1 (0-0). 68. Van Wonderen 1- 0, 71. Bobic 1-1. Scheidsrechter: Garcia-Aranda (Spa). Gele kaart: Cruz, De Visser (Feyenoord), Leh- mann, Dede, Evanilson (Dortmund Aantal toeschouwers: 48.000. Feyenoord: Dudek; Bosvelt, Van Wonderen, Konterman en Rzasa (46. De Visser); Van Gastel, Tomasson en Paauwe; Kalou, Cruz en Van Vossen (82. Samardzic). Borussia Dortmund: Lehmann; Evanilson, Nijhuis (77. Barbarez), Reuter en Dede; Rieken, Stevic (66. Feiersinger), Nerlinger en Moller; Bobic (90. Herrlich) en Reina. GPD SAN SALVADOR - De voetbal bonzen in El Salvador zijn de 'eeuwige kritiek van de sport pers beu. Uit protest tegen het 'bedrog' van de voetbaljouma- listen hebben de bestuurders zaterdag en zondag alle wed strijden van de vijf divisies op geschort. Het zit de Salvadoraanse voet- balbobo's niet lekker dat de pers elke week opnieuw uitpakt over de crisis van het nationale voet bal. De gebeten hond bij uitstek is Juan Torres, voorzitter van de Salvadoraanse voetbalfedera tie. Hij wordt verantwoordelijk gehouden voor de vele wanpres taties van de nationale elftallen. Torres moest zich maandag voor de nationale Rekenkamer ver antwoorden. Hij zou tussen 1996 en 1998 21 miljoen gulden te veel hebben uitgegeven, deels voor zaken waaromtrent de geur van fraude hangt. Op nieuw voer voor de pers, die toch al niet genoeg krijgt van de slechte resultaten van de natio nale senioren- en juniorenelf tallen, de terugloop van het bezoek in de stadions en de om koping van journalisten. Torres moet aftreden, luidt de conclu sie van de voetbaljoumalisten in het Midden-Amerikaanse land. Maar bobo Torres dreigt nu terug te slaan met de bekend making van de namen van de 'corrupte' journalisten. Voetballers hebben het niet ge makkelijk in El Salvador: drie van onze sportredactie BRUSSEL - Het Belgische voet bal is in beweging. Na de ople ving van de Rode Duivels is maandag een belangrijke aan zet gegeven tot een drastische verandering in het Belgische clubvoetbal. De vijf grote clubs krijgen meer zeggenschap en in komsten uit tv-gelden. Ook is een inkrimping van de Belgi sche competitie nabij. Anderlecht, Genk, Moeskroen, Club Brugge en Standard Luik, de vijf belangrijkste clubs, heb ben de wijzigingen min of meer afgedwongen. 'De grote vijf' spelers van het nationale elftal konden hun salaris van de maand augustus niet innen. De bank accepteerde hun ongedek te cheques niet. Om dezelfde re den gingen vorige week de spe lers van het jeugdteam onder de 23 jaar in staking. Trainers hebben het zowaar nog moeilijker dan spelers: de Bra ziliaanse coach Marinho van de nationale selectie heeft nog 120.000 gulden aan achterstal lig salaris tegoed. EFE/ANP Ook Excelsior mist koppositie HAARLEM - Na FC Groningen en FC Zwolle op maandag heeft Excelsior gisteravond verzuimd de koppositie in de eerste divisie in te nemen. De Rotterdammers verloren uit van Haarlem (1-0). Carlos Has- selbaink maakte het doelpunt, nog voor rust. Haarlem, dat de eerste winst boekte, verliet daardoor de laatste plaats in de stand. Excelsior voegde zich met negen punten uit vijf duels bij NAC en FC Zwolle, die een punt achterstand hebben op ADO Den Haag, Dordrecht'90 en FC Groningen. Haarlem - Excelsior 1-0 (1-0). 23. Hasselbaink 1-0. Scheidsrechter: Karremans. Rode kaart: 85. Dervéld (Haa rlem/2xgeel) Gele kaart: Naci- ri, Witzenhausen, (Haarlem), Polak, Den Ouden. Pinas, l'Ami (Excelsior Aantal toeschouwers: 1148. ANP kregen maandag in de Profliga, de vereniging van Belgische profclubs, voldoende steun voor hun plannen. In ruil daarvoor zegden ze toe dat de kleine clubs geen inkomensverlies lijden. De vijf topclubs krijgen meer voudig stemrecht, dat wil zeg gen meer stemmen dan de ande re clubs. Die verhouding is gebaseerd op de resultaten van de laatste vij f j aar, het toeschou wersaantal en de jeugdoplei ding. Hervormingen doorvoe ren is voor Anderlecht. Genk, Moeskroen, Club Brugge en Standard Luik gemakkelijker geworden. ANP Barcelona pakt winst bij AIK Solna pas diep in blessuretijd Strand er voor de achtduizend toeschouwers na een flitsende counter zelfs 0-3 van maken. Na de onbezorgde avond in Portugal maakt Rosenborg zich op voor de tweede wed strijd, over een week in eigen stadion tegen Feyenoord. Vrije trap Olympique Marseille, 2-0 te gen Sturm Graz, boekte een vernachte winst. Pires en Ra- vanelli bepaalden de eind stand al voor de rustBayer Le- verkusen kwam thuis niet langs Lazio Roma (1-1) en ook dat was niet onverwacht. Neu- ville zorgde voor een spectacu laire opening in de veertiende minuut. Vier minuten later scoorde Mihajlovic uit een ge krulde vrije trap van twintig meter. Groep A Leverkusen (Dui) - Lazio Roma (Ita) 1-1 (1-1). 14. Neuville 1-0,18. Mihajlovic 1-1. Scheidsrechter: Poll (Eng). Aantal toeschouwers: 22.500. Dinamo Kiev (Oek) - NK Maribor (Slv) 0-1 (0-0). 73. Simundza 0-1. ScheidsrechterIrvine (Ier). Aan tal toeschouwers: 30.000. Groep B. Fiorentina (Ita) - Arsenal (Eng) 0- 0. Scheidsrechter: Krug (Dui). Aantal toeschouwers: 37.000. Bij zonderheid: Kami (Arsenal) mist in 79e minuut strafschop. AIK Solna (Zwe) - FC Barcelona (Spa) 1-2 (0-0). 72. Novakovic 1-0, 86. Abelardo 1-1, 90. Dani 1-2. Scheidsrechter: Sars (Fra). Aantal toeschouwers: 30.543. Groep C. Boa vista (Por) - Rosenborg Trond- heim (Noo) 0-3 (0-2). 10. SÖrensen 0-1, 43. Berg 0-2, 73. Strand 0-3. Scheidsrechter: Cesari (Ita). Aan taltoeschouwers: 8000. Groep D. Manchester United (Eng) - Croatia Zagreb (Kro) 0-0. Scheidsrechter: Levnikov (Rus). Aantal toeschou wers: 53.250. Olympique Marseille (Fra) - Sturm Graz (Oos) 2-0 (2-0). 9. Pires 1-0, 33. Ravanelli 2-0. Scheidsrechter: Ogüz (Tur). Aantal toeschouwers: 35.000. ANP van onze sportredactie RIJSWIJK - Het legioen van FC Barcelona dacht: „Ha, ein delijk succes in de Champions League" toen de loting in Groep A bekend werd. AIK Solna, Fiorentina en Arsenal waren mooie tegenstanders met perspectief voor goede re sultaten. Louis van Gaal zag het minder optimistisch. „AIK Solna is in de beslissende fase van de competitie. Die ploeg is fit en staat op scherp." De trainer zette met deze woorden FC Barcelona op scherp. Vijf mi nuten voor tijd nog op verlies staand, greep de Catalaanse club met de vele Nederlanders de volle winst in de blessure tijd: 1-2. Barcelona leek de Champions League even dramatisch te be ginnen als de eerste keren on der Van Gaal toen Novakovic AIK in de 72e minuut op 1-0 zette. In het slotoffensief kwam Barcelona terug. Eerst door Abelardo, de vervanger van Bogarde, in de 86e minuut. In de derde minuut van de bles suretijd zorgde Dani, in het veld gekomen voor Kluivert, voor de winst. Belabberd Afgezien van FC Barcelona bracht de eerste speeldag in vier groepen van de Cham pions League nogal wat schade toe aan de ambities van gere puteerde clubs. Bekerhouder Manchester United kwam thuis niet verder dan een be labberde 0-0 tegen het defen sieve Croatia Zagreb. Stam kopte pal voortijd voorlangs. Arsenal, met Overmars en Bergkamp, scoorde ook niet bij Fiorentina maar omdat een 0- 0-gelijkspel in Florence werd bevochten, kon deze remise wel worden gekoesterd als een goed resultaat. Hoewel, elf mi nuten voor tijd miste Kanu een strafschop. DeNigeriaan trap te de bal vanaf de stip te slap in, waardoor doelman Toldo kon redden. Dinamo Kiev verloor thuis verrassend van het Slo veense NK Maribor: 0-1 door Simundza. Rosenborg Trondheim, dat uit komt in groep C van Feyenoord en Borussia Dortmund, ver raste Boavista met 3-0. Boa vista kwam al na tien minuten in de problemen. De Portuge zen hadden de organisatie nog niet helemaal rond en doelman Bassey ging tot overmaat van ramp gruwelijk in de fout: 0-1. Doelpuntenmaker was Jan Derk Sörensen, die de door Bassey losgelaten bal inschoot. Twee minuten voor rust zorgde Orjan Berg voor 0-2 in het voordeel van de koploper in de Noorse competitie. Opnieuw ging weifelend doelwerk van Bassey aan de goal vooraf. De voorzet van de rechtervleugel werd door de doelverdediger niet goed genoeg beoordeeld, waarna Berg raak kopte. In de tweede helft poogde Boa- vista-trainer met twee wissels terug te komen in de wedstrij d Het was tevergeefs. Integen deel, in de 73e minuut kon Roar Champions League Groep A Leverkusen - Lazio Roma 1-1, Dynamo Kiev - Maribor 0-1. Maribor 1 1 0 0 3 1-0 Leverkusen 10 10 1 1-1 Lazio Roma 10 10 1 1-1 Dynamo Kiev 1 0 0 1 0 0-1 Groep B AIK Solna - Barcelona 1 -2, Fiorentina - Ar senal 0-0. Barcelona 1 1 0 0 3 2-1 Fiorentina 10 10 1 0-0 Arsenal 10 10 1 0-0 AIK Solna 10 0 10 1-2 Groep C Boavista - Rosenborg 0-3, Feyenoord - Dortmund 1-1. Rosenborg 1 1 0 0 3 3-0 Feyenoord 10 10 1 1-1 Dortmund 10 10 1 1-1 Boavista 1 0 0 1 0 0-3 Groep D Manchester United - Croatia Zagreb 0-0, Olympique Marseille - Sturm Graz 2-0. Marseille 1 1 0 0 3 2-0 Man. United 10 10 1 0-0 Croatia Z. 10 10 1 0-0 Sturm Graz 1 0 0 1 0 0-2 Programma woensdagavond, 20.45 uur. Groep E: Olympiakos (Gri) - Real Madrid (Spa), Molde (Noo) - Porto (Por). Groep F: Bayern Munchen (Dui) - PSV, Valencia (Spa) - Rangers (Sch). Groep G: Sparta Praag (Tsj) - Bordeaux (Fra), Willem II - Spartak Moskou (Rus). OtaTG^atararayVur"9- Hertha^erNn Florian Maurice (links) van Olympique Marseille haalt uit met een omhaal in het duel met Sturm (Dui). Graz. Günther Neukirchner (rechts) kijkt toe. foto Jean-Paul Pelissier/Reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 47