Belastingen stijgen minder fors Molens straks weer als nieuw Burgemeester belooft adviezen dorpsraden serieus te behandelen Boer krijgt geen straf voor ongeluk door slik op weg Automobilist boet voor vlotte rijstijl Korting schoolzwemmen treft leerlingen zeeland woensdag 15 september 1999 s 19 College tempert toename ozb en toeristenbelasting door Nils ten Brinke DREISCHOR- De gemeente Schouwen-Duiveland gaat meer rekening houden met de adviezen van de tien dorpsra den. Dit beloofde burgemeester J.J.P.M. Asselbergs dinsdag avond tijdens het kernbezoek van het college van B en VV aan Dreischor. Maar de dorpsraden moeten er voor waken om niet de rol van de gemeenteraad te spelen, want dat maakt de dorpsbesturen 'ongeloofwaar- dig\ Asselbergs deed zijn uitspraken in Dreischor naar aanleiding van het pas verschenen rapport over het functioneren van de dorpsraden op Schouwen-Dui veland. Volgens het onderzoek, dat in opdracht van de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten is verricht, houdt de Schouwse gemeenteraad onvol doende rekening met de exper tisevan de jonge dorpsbesturen. „Het irriteert natuurlijk enorm als de adviezen van de dorpsra- REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N.ten Brinke P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl den in de wind worden gesla gen", verklaarde Asselbergs tijdens het druk bezochte kern- bezoek in het dorpshuis. ,,Die situatie moeten we vermijden, want de dorpsraden vormen een ongekend belangrijke factor voor zon grote gemeente. Maar de dorpsraad moet aan de ande re kant niet voor gemeenteraad spelen, want dat maakt haar on geloofwaardig." Regenval Het kernbezoek bood een direc te gelegenheid voor het Schouwse college om de afstand met de bewoners te verkleinen. Bijvoorbeeld met het agenda punt 'leefbaarheid'. Specifieke vragen over de riolering die op sommige plaatsen de heftige re genval niet aan kan, kon wet houder G. van de Velde niet be antwoorden. Wel zei ze toe dat elke dorpsraad een contactper soon krijgt, die bij problemen de communicatie met gemeente werken verzorgt. De verkeerssituatie in Dreischor blijft een punt van discussie. Al eerder hebben de bewoners het voor elkaar gekre gen dat er komende maandag borden worden geplaatst, die de Hing tot verboden gebied ver klaren voor vrachtauto's. Maar hierdoor rijst een nieuw pro bleem. Bussen die wel de Ring opmogen om bij de kerk te ko men, lopen vast als ze het dorp via de Ooststraat uit willen uit rijden. Opstoppingen Een bewoner verlangde maatre gelen van de gemeente om die opstoppingen te voorkomen. Maar volgens wethouder C. W. Veerhoek kan de gemeente niet alles regelen. „Probeer als be woners nu eerst zelf een oplos sing te vinden, door te vragen of auto's die in de weg staan even ergens anders geparkeerd kun nen worden. En kom als dat niet lukt pas bij de gemeente om hulp aankloppen." De wethouders stelden alles in het werk om controversiële be sluiten te verdedigen. Veerhoek legde met bouwtekeningen en berekeningen uit dat de bouw van het nieuwe Zierikzeese ge meentehuis de burger niets ex tra kost. Wethouder D. van der Wekken mocht belastingverho gingen aankondigen. „Het is niet leuk, maar er is geen andere wijze om het voorzieningenni veau op peil te houden", besloot hij. Nu ligt de molenkap van de grondzeiler Aeolos in Dreischor er nog verloren bij, maar binnen twee jaar moet de oude molen zijn her steld. foto Marijke Folkertsma door Nils ten Brinke ZIERIKZEE - Molenliefheb bers moeten nog even geduld hebben, maar het ziet er naar uit dat twee in slechte staat verkerende Schouwse grond- zeilers binnenkort weer in vol le glorie zijn te bewonderen. In Ellemeet is de restauratie van 't Hert begonnen en over twee weken volgt windmolen 'Aeolos' in Dreischor. En dit najaar wordt de 'ambachts heerlijkheidsmolen' van de Oosterlandse baron Schim- melpenninck van der Oye van een nieuwe kapbedekking voorzien. ,Het is natuurlijk prachtig dat de in verval geraakte molens op Schouwen-Duiveland wor den opgeknapt", zegt mole naar M. Witte, die in opdracht van rentmeesterskantoor Roekx in Oosterland, de scep ter zwaait over de 'ambachts heerlijkheidsmolen' aan de Molenweg. „Maar het is min stens zo belangrijk dat er een nieuwe generatie molenaars opstaat." Schouwen-Duiveland telt elf molens, maar er zijn volgens Witte nog geen acht molenaars op het eiland, die de wieken kunnen laten draaien. Witte hoopt dan ook dat zich en thousiaste mensen aansluiten bij Het Gilde van Vrijwillige Molenaars, dat in Zeeland de opleidingen verzorgt. „Molens moeten draaien", zegt Witte. „Zo worden de onderhouds kosten juist laaggehouden. Bij een te lange stilstand van de wieken blijven gebreken lang onopgemerkt, waardoor de re paratiekosten alleen maar ho ger uitvallen." Muren Dit. jaar nog wordt de inmid dels 25 jaar oude kapbedek king van de Oosterlandse molen vernieuwd. Twee au thentieke Schouwse grondzei- lers in Ellemeet en Dreischor worden volledig gerestau reerd. De werkzaamheden aan de uit 1748 stammende 't Hert in Ellemeet zijn al in volle gang. „Drie weken geleden heeft molenmaker Poland uit Broek op Langedijk de kap verwijderd", vertelt mevrouw A Dijkman. „Hij heeft de kap mee naar huis genomen, waar hij uit nieuwe onderdelen een compleet nieuwe namaakt. En ondertussen worden hier de muren gezandstraald, zodat de molen in december dit jaar misschien al weer kan draai en." Mevrouw Dijkman kijkt reik halzend naar dat moment uit. „We gaan de molen enkele da gen per week open stellen voor het publiek. Het wordt hier heel leuk, want er komt ook een nieuw fietspad bij de mo len te liggen." Voor molenaar M. Dijkman, die uit een oeroud molenaars geslacht stamt, gaat een droom in vervulling. „Hij is zes jaar bezig geweest om de kos ten van de restauratie, in to taal zo'n zes ton, met subsidies van het Anjerfonds, het Prins Bernhardfons en de Rabobank te kunnen financieren." Reconstructie De restauratie van de wind molen Aeolos, de Griekse be naming voor 'God van de Wind', in Dreischor laat nog even op zich wachten. „Hij ziet er nu ook niet uit hè", verzucht M. van Weezei, die samen met haar man dertien jaar in de molen heeft gewoond. Voor de broodnodige restauratie is de kap van de Aeolos in april van de molen gehaald, die nu naast de molen in het onkruid ligt. De reconstructie van het bin nenwerk vergt veel onderzoek, aangezien er geen bouwteke ningen van zijn. „Maar Dirk Haak, bestuurslid van de Ver eniging Zeeuwse Stromen, heeft ons voorgehouden dat de restauratie nu eenmaal twee jaar duurt. Daar vertrouwen we maar op. We zijn geduldig, daar heeft de molen voor ge zorgd." Oude kastanje opgeknapt BURGH-HAAMSTEDE - De bijna één eeuw oude kastanje bij de Bewaerschole in Burgh-Haamstede ondergaat morgen donderdag een uitgebreide opknapbeurt. De boom dreigt on der z'n eigen gewicht te bezwijken. Tijdens de werkzaamhe den wordt tevens de uit ongeveer 1860 daterende taxus ge snoeid. De naaldboom wordt letterlijk overvleugeld door de uit de kluiten gewassen kastanje. De operatie maakt deel uit van een landelijke actie van de Nederlandse Organisatie van Groenvoorzieners. Het NOG bestaat 25 jaar en heeft per pro vincie twaalf gemeenten uitverkoren om evenzoveel bijzon dere bomen onder handen te nemen. Braber Groenvoorzie ning voert het werk uit. Klaverblad in zee met klachtenlijn GOES - Patiëntenorganisatie Het Klaverblad doet vanaf vandaag mee aan de landelijke meldlijn 'knelpunten vrije art senkeuze.' Tot 1 oktober kunnen inwoners van Zeeland met problemen bij het kiezen van huisartsen zich anoniem bij het Klaverblad melden. Volgens de Zeeuwse organisatie hebben steeds meer mensen moeite een nieuwe huisarts te vinden, als de relatie met de oude huisarts onwerkbaar is geworden. Het Klaverblad vermoedt dat omwille van de concurrentie de art sen bewust geen patiënten van elkaar over nemen. Op werk dagen zijn de medewerkers van het Klaverblad bereikbaar van half tien tot twaalf uur op 0113-249490 (teksttelefoon 0113-249333). Veel animo voor agentenopleiding MIDDELBURG - Politie Zeeland is zeer tevreden over het aantal belangstellenden voor een baan bij de politie. Dit jaar zijn veertig mensen voor de Zeeuwse politie aan de opleiding begonnen en in oktober komen er nog twintig bij. Politie woordvoerster S. Machielse zegt dat de politie Zeeland hoopt jaarlijks ongeveer 25 kandidaten te werven voor de opleiding. De eigen regionale wervingsactiviteiten sluiten aan op bij de landelijke wervingscampagne die de politie gisteren is begon nen. Politie Zeeland richt zich bij de werving op iedereen tot 45 jaar, zowel herintreders allochtonen als schoolverlaters. Dit jaar werden al negentien politiefunctionarissen uit ande re regio's aangesteld. Verkeerde jas zet aan tot diefstal MIDDELBURG - Het had iedereen kunnen overkomen. Een 22-jarige man uit Breda nam 24 april dit jaar uit een café in Sint Annaland per ongeluk een verkeerde jas mee. Toen hij merkte dat er een portemonnee met honderd gulden in de jas zat, besloot hij de inhoud te houden. Het slachtoffer had zijn jas teruggekregen, nadat de politie de Bredaënaar op het spoor was gekomen. De gedupeerde miste echter ook nog zijn portemonnee. Gisteren moest hij zich voor verduistering ver antwoorden op de zitting van de Middelburgse politierechter. „Ik heb op het laatste moment besloten het geld te houden. Stom, natuurlijk." De honderd gulden heeft de verdachte in middels teruggegeven. Politierechter A Janssens-Van Kam pen legde de man 500 gulden boete op. Veere steunt getroffen Turkije VEERE - Het college vanB en W van Veere wil 23.000 gulden overmaken voor de slachtoffers van de aardbevingsramp in Turkije. Dat bedrag staat voor één gulden per inwoner van de gemeente, afgerond komt dat neer op 23 mille. Met deze gift wil Veere haar verbondenheid met de slachtoffers van de aardbeving tot uitdrukking brengen. Turkije werd in de nacht van 16 op 17 augustus opgeschrikt door een vernietigende aardbeving. Het geld is bedoeld voor de wederopbouw en de opvang van overlevenden. De gemeenteraad beslist in de ver gadering van 16 september over de financiële bijdrage. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Een 34-jarige in woner van Nieuwerkerk wist dinsdagmiddag kantonrechter A L. R. Melens ervan te overtui gen dat hij alles had gedaan om ongelukken door 'zijn' bie- tenslik te voorkomen. Dat er desondanks toch een auto ge slipt was op het, door regen spiegelglad geworden, slikkeri- ge wegdek kon hem niet worden aangerekend, betoogde de man. Hij werd schuldig verklaard zonder oplegging van straf. In oktober 1998 haalde de Nieu- werkerker de bietenoogst bin nen. Een zwaar en smerig karwei. Met zijn trekker en bie tenwagen liet hij nogal wat slik- sporen achter op polderwegen. Met behulp van een tweede tractor met 'slikschuifwerd ge probeerd de smurrie weer van de weg af te krijgen. Een bor- stel/veegwagen van het water schap werd ingezet en er werden waarschuwingsborden ge plaatst. Ondanks al die moeite ging het een paar dagen later na een re genbui toch mis. De inmiddels vastgereden slikresten werden spiegelglad. Een automobilist verkeek zich erop. Hij slipte en botste op een boom. De door de Nieuwerkerker ingeschakelde brandweer had ruim vier uur werk aan het verwij deren van de op het wegdek vastgekleefde modder. „Maar ik weet echt niet wat ik nog meer had kunnen doen", be sloot de Nieuwerkerker zijn verhaal tegenover Melens en of ficier van justitie E van Es. Vlag Zowel de officier van justitie als de kantonrechter bleken zich in de situatie te kunnen verplaat sen. „Tsja, u kunt er natuurlijk moeilijk een hele dag iemand bij zetten die met een rode vlag zwaait om automobilisten op het gevaar te wijzen. Want ge vaarlijk blijft het. Ik houd altijd mijn hart vast tijdens de bieten campagne", ontboezemde Me lens. „Liefst had ik u vrij willen spreken", voegde hij daaraan toe. Dat kon echter niet omdat wettig en overtuigend bewezen was dat het slik debet was aan het ongeluk." De officier toonde zich mild en eiste een voorwaardelijke geld boete van 500 gulden. Melens ging met het schuldig verklaren zonder opleggen van straf nog een stapje verder. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Hard rijden kost een hoop geld. Dat ondervond een 30-jarige inwoner van Slie- drecht dinsdagmiddag tijdens de zitting van het kantonge recht in Zierikzee. Hij werd ver oordeeld tot een boete van 510 gulden en vier maanden voor waardelijke rijontzegging met een proeftijd van een jaar. De man, een vertegenwoordiger-, werd in oktober 1998 op deHeu- velsweg bij Kerkwerve betrapt op een forse overschrijding van de maximumsnelheid. Op de Heuvelsweg geldt een snel heidslimiet van 80 kilometer per uur en de man reed 112 kilo meter per uur-. „Er waren omleidingen, ik was al te laat voor een afspraak. Er was weinig verkeer op de weg en ik had goed overzicht", somde de man tegenover kantonrech ter A L. R. Melens de redenen op wat gas bij te geven. Melens nam het voor kennisgeving aan en wees de man erop dat het niet diens eerste snelheidsovertre ding was. Eerder in 1998 werd hij ook op dat vergrijp betrapt. Na enig nadenken moest de Sliedrechter dat beamen. „Dat was na een personeelsfeest. Ik had alcohol op en mijn vrouw reed." Melens: „Maar de auto staat op uw naam. En de bekeu ring ook. Dat is natuurlijk wel een beetje zuur voor u, maar het is een feit." Officier van justitie F. van Es eiste een boete van 510 gulden eft een voorwaardelijke rijont zegging van vier maanden met een proeftijd van twee jaar. Me lens verkortte in zijn vonnis - „U zit veel op de weg en maakt dus meer kans op boetes" - de proef tijd tot een jaar, maar volgde verder de eis van de officier. Marcel Modde 21ERIKZEE - De belastingver hogingen die burgemeester en Wethouders van Schouwen- Duiveland voor de zomerva- £QUtie hebben voorgesteld, blij- jen van kracht. Wel heeft het «jllege na kritiek uit de ge meenteraad besloten de stijging yju de onroerende zaak- en de (0eristenbelasting te temperen. Die gaan volgend jaar respec- jievelijk met 10 en 12 procent Oinhoog. Aanvankelijk was uit- gegaan van een extra verhoging i [bovenop de inflatiecorrectie) vim 13 en 15 procent. Dat laatste percentage blijft van toepassing op de overige tarieven, zoals de honden- en parkeerbelasting. De aangepaste voorjaarsnota ran B en W voorziet tevens in rvat meer geld voor nieuw be leid. In het oorspronkelijk voor gel was daartoe voor het jaar 2000 een bedrag gereserveerd van 200.000 gulden. Die post is verruimd tot 7,7 ton. On veran derd blijft het uitgangspunt dat niet verder mag worden getornd san bestaande sociaal-culturele a maatschappelijke voorzie ningen. Wethouder financiën D. van der Wekken (PvdA) toonde zich dinsdag tijdens de presentatie van de aangepaste voorjaarsno- i ta tevreden. „Ik heb het gevoel dat we er zijn uitgekomen op i een manier die recht doet aan de 1 boodschap die ons 8 juli vanuit verschillende raadsfracties is i meegegeven. De zwaarste be lastingstijgingen zijn wat afge vlakt en anderzijds is er een gro- 1 tere marge gecreëerd om toch aan de slag te kunnen met een aantal projecten op ons ver langlijstje. Op die twee hoofd lijnen zijn we de raad tegemoet i gekomen. Dat we niet iedereen 1 helemaal tevreden kunnen stel len, mag duidelijk zijn. Dit re sultaat moet worden gezien als de grote gemene deler in dat proces. Achteraf blijkt dat het soch wel goed is geweest dat de raad ons nog eens aan het werk heeft gezet." Uitkering De bijstelling komt voor een be langrijk deel uit hogere op brengsten (ruim zes ton) uit de toeristenbelasting over 1998. Bovendien is gebleken dat on geveer een ton aan vervangings investeringen voorlopig achter wege kan blijven. Ook viel tussentijds de uitkering uit het gemeentefonds met honderdui zend gulden in het voordeel van Schouwen-Duiveland uit. Vol gens Van der Wekken waren de ze gegevens tijdens de presenta tie van de eerste voorjaarsnota nog niet voorhanden. De keuze voor een minder extre me stijging van de OZB- en toe ristenbelasting was een na drukkelijke wens van de WD- wethouders, erkende Van der Wekken in zijn toelichting. Van de zijde van PvdA en CDA is met name aangedrongen op verrui ming van de financiële armslag voor nieuw beleid en de hand having van het voorzieningen niveau. „Duidelijk mag zijn dat hier een hoog compromisgehal te in schuilt." Toch valt het ook de sociaal-de mocraat niet moeilijk de aan passing van het OZB-tarief te verdedigen: „Een stijging in die hoek, treft de meeste burgers. Dus komt het ook een zo groot mogelijke groep ten goede als je daar de scherpe kantjes wat van afhaalt. Anders is het met de parkeertarieven en de honden belasting, daarmee bereik je slechts een beperkte groep." De leges zullen de komende vier jaar volgens plan in totaal met 12,4 procent stijgen. Een par keerkaartje op Schouwen-Dui veland wordt volgend jaar 17,6 procent duurder, ofwel 1,50 gul den per uur. De OZB-belasting blijft in 2001 gelijk. Het college verwacht voldoende te hebben aan de tien procent meerop brengst, die voortvloeit uit de herwaardering (per 1-1-1999) van de onroerende zaken. De toeristenbelasting wordt in 2001 en 2002 met respectieve lijk 7,5 en 2,5 procent verhoogd, bovenop de 12 procent van vol gend jaar. De maatregelen zijn nodig, be nadrukt het college nog eens in zijn voorstel, om te voorkomen dat de gemeente afstevent op een begrotingstekort van enkele miljoenen guldens. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Door de bezui niging op het schoolzwemmen op Schouwen-Duiveland drei gen dit seizoen basisschool leerlingen buiten de boot te vallen. Een aantal ouders wei- I gert principieel de eigen bij drage van 1,50 gulden per kind per schoolzwemles te betalen of zegt die niet te kunnen beta len. De gemeentelijke bezuiniging is van meet af aan omstreden geweest. Zowel ouders als schoolbesturen protesteerden tegen de ouderbijdrage en het plan alleen nog de kinderen van de groepen drie en vier of vier en vijf wekelijks naar het zwembad te sturen. Hun verzet i was vergeefs. In de praktijk stuit de bezuini ging nog steeds op veel weer- stand en praktische proble men. „We krijgen er enorm veel commentaar op", zegt T. Kleiss van OBS 't Staepel'of in Renes- 1 se. Voorheen stuurde de school de leerlingen van de groepen drie en vier naar zwemles. Nu is gekozen voor de leerlingen van groep vier en vijf. G. Oele van de Sirjanslandse vestiging van OBS Duiveland ziet de bezuiniging op het schoolzwemmen als een ver schraling van de voorzienin gen op Schouwen-Duiveland. „We hebben hier maar een heel klein schooltje en voorheen gingen we met de hele school een keer per week naar Dol- Fijn in Nieuwerkerk. Nu moe ten onze leerlingen van de groepen vier en vijf samen met die van de school in Nieuwer- Gemiddeld 120 leerlingen volgen per dag de schoolzwemlessen in Zwembad Onderdak in Zierikzee. kerk samen naar het zwembad. Voor ons is dat een stuk inge wikkelder." Directeur C. Soeters van de J. L. de Jongeschool in Zierik zee omschrijft de gevolgen van de doorgevoerde bezuiniging als 'een doffe ellende'. Wat hem vooral dwars zit is dat de scho len zelf niet mogen bepalen welke groepen ze naar zwem les sturen. Badmeester H. Vermeule van zwembad Onderdak in Zierik zee zegt niet zoveel te merken van de bezuinigingen. „Slecht een handjevol ouders sturen hun kind naar particuliere zwemles bij ons." Zo'n vijfhon derd kinderen volgen die parti culiere zwemlessen. Het aantal schoolzwemmers schat Ver meule op ongeveer zevenhon derd. Wethouder D. van der Wekken (PvdA) van onderwijs zegt niets te weten van de proble- foto Marijke Folkertsma men. Voor ouders die het zwemlesgeld niet kunnen be talen zijn er gemeentelijke re gelingen. Ouders die weigeren te betalen zijn voor de wethou der een ander verhaal. „Daar kunnen we als gemeente niets I tegen doen. Dat is hun eigen verantwoordelij kheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 43