Surfen aan de hand van Jezus dwarsstraten Laatste optreden veteranen in Market Garden Toch niet echt Heer Bommel en de Pasmunt iiSIrl varia Internet zonder vunzigheid Van Fries naar Japans puzzel Cryptogram recept het weer If'yggg woensdag 15 september 1999 doorTaco Slagter Hij vergelijkt het met de stic ker op de brievenbus waar mee ongewenste informatie buiten de deur blijft. Als Inter net-provider met christelijke signatuur wil Peter van der Vlies van Solcon uit Dronten per 1 oktober een 'geschoonde' versie van de elektronische snelweg aanbieden. Een filter blokkeert pornografische web sites. illegale software en wat de gebruiker nog meer niet naar de zin is. In een half gevuld snikheet zaal tje, afgelopen zaterdag op de jaarlijkse evangelische boeken beurs in de Veluwehal in Bame- veld, laat Van der Vlies zien hoe het werkt. Na te zijn aangemeld bij Solcon (www.solcon.net) verschijnt een pagina met zogeheten 'profie len' waarop met een muisklik de toegang tot bepaalde rubrieken op Internet kan worden geblok keerd. Tik bij een zoekmachine 'play boy' in of klik 'sexplanet' aan en er verschijnt in koeienletters 'Access Denied' (toegang ge weigerd) op het scherm. Babbelbox Het is een slim systeem waarvan het programma is ontworpen door de Amerikaanse onderne ming X-Top. Het bedrijf stroopt dagelijks alle elektronische bi bliotheken. zoekmachines en websites af om onder meer via uitgefilterde trefwoorden de profielen te actualiseren. Komt er bijvoorbeeld volgens de crite ria van X-Top een ongewenste babbelbox bij, dan filtert het systeem die eruit. Solcon op zijn beurt krijgt die wijzigingen 'on line' weer door Aan deze vorm van zelfcensuur bestaat behoefte, stelt Van der Vlies. „Niet alleen ouders van christelijke gezinnen maken zich zorgen over wat er allemaal op Internet valt te beleven, wij krijgen ook vragen hierover van scholen, openbare bibliotheken en zelfs uit het bedrijfsleven." Stiekem „In hoeveel bedrijven gaat kost bare arbeidstijd verloren door dat werknemers stiekem surfen langs sekssites, zitten te chatten of andere dingen doen die niets te maken hebben met het weik. Maar ook openbare bibliothe ken zijn er niet gelukkig mee dat kinderen ongestoord de website van een sekshuis kunnen opvra gen." Volgens de Internetaanbieder was het voor ouders tot nog toe niet mogelijk hun kinderen te beschermen tegen 'pornogra fisch materiaal, tot haat of ge weld opwekkende nieuwsgroe pen, gebruiksaanwijzingen tot zelfdoding of babbelboxen waar het alleen om seks of zin loos geleuter gaat'. Niettemin vindt Van der Vlies dat de eindgebruiker met zo'n filter zelf de grens moet bepalen van wat wel of niet kan. „Die verantwoordelijkheid ligt niet bij ons. Pa kan beslissen dat hij meer mag zien dan zijn zoon of dochter." V eiligheidsriemen Van der Vlies benadrukt dat de bijbel hem inspireerde. Volgens hem is het een feit dat ook bij christenen thuis een pc staat waar kinderen mee op Internet kunnen. „Daar moet je je ogen ook niet voor sluiten. Er is veel nuttigs uit Internet te halen, maar het is de vraag of je die elektronische snelweg op gaat met of zonder veiligheidsriemen om. Doe je ze niet om dan is de kans op geeste lijk letsel groter." GPD Allahs tomaat HARROGATE Groot-Brittaunië Honderden moslims heb ben in West Yorkshire een tomaat aanschouwd die een boodschap van Allah zou bevatten. De goddelijke boodschap werd bij toeval ontdekt door een huisvrouw die de tomaat in tweeën sneed en in een van de helften het woord bismallah (Allah) zag staan. In het tweede part w-aren de aders zo ge vormd dat er duidelijk 'il- laha illaha' (Er is geen an dere god dan Allah) te on derscheiden was. De ontdekster van de tekst, Shabana Hoessein, was bezig met het voorbe reiden van curry. Meneer Hoessein wil de tomaat zo lang mogelijk in originele staat bewaren. Hij heeft zich inmiddels gemeld bij de universiteit van Leeds met de vraag of het moge lijk is de verrotting van de vrucht te stoppen, zodat andere gelovigen kunnen komen kijken. De krant staat vol met topconferenties en politieke strubbelingen uit de machts centra van de wereldje zou bijna denken dat daarbuiten geen accualiteiten bestaan. Een misvatting.Wat in Huambo. Camaguey.Vishak- hapatnam, Hoog-Soeren of Spitsbergen - om maar eens wat dwarsstraten te noemen - als het gesprek van de dag geldt is ook best lezenswaardig. LEEUWARDEN Nederland Tien jaar al werkt de Japanse professor Hitoshi Kodama stug aan zijn levenswerk: een Fries-Japans woordenboek. Komende zomer hoopt Kodama de laatste hand te leggen aan het manuscript dat momenteel al 1200 handgeschreven pagina's telt. Anne Dijkstra van de Fryske Akademy assisteert professor Kodama. Volgens Dijkstra is het unieke boekwerk straks vooral voor wetenschappers interessant. Japanse grammaticaboeken over de Friese taal zijn er al. maar een lexicon is volstrekt nieuw. ..Wie het oud-Engels bestudeert komt al snel ook bij het oud- Fries terecht", zegt Dijkstra. Een leek kan weinig met een Fries- Japans woordenboek. Voor vakantiegangers en andere belang stellenden wordt het Fries-Japanse standaardwerk hooguit een aardig aandenken. Dijkstra denkt dat de ongebruikelijke com binatie van Germaanse en Oosterse tekens nog een zware dobber wordtKodama schij ft alles met de hand. Een typiste moet eerst alles in de computer invoeren." SKOUN Cambodja Een Cambodjaan voorziet een beeld bij de Nokor Vimeansour-tempel in Cambodja van een nieuw laagje cement. Het heiligdom is in feite een replica van het wereldberoemde tempelcomplex Angkor Vat. Een voormalige monnik met ondernemersbloed is begonnen met het kopiëren van deze tempel. foto Rob Elliott/EPA Dure oversteek VICTORIA Canada De Canadese marine heeft op nieuw een boot met meer dan 150 Chinezen onderschept die over de Grote Oceaan naar Ca nada waren gereisd. De marine bracht de boot naar een militaire basis in het westen. Deze zomer is een ware rage ontstaan van Chinezen die de ruim 10.000 kilometer lange oversteek wagen. Eerder wer den al vier boten met honderden vluchtelingen opgebracht. Immigratieambtenaren ver moeden een smokkelnetwerk van criminele organisaties die verwaarloosde boten inzetten. Erfgenaam MINNEAPOLIS Verenigde Staten De 79-jarige Amerikaan Clay ton Goward zocht per adverten tie een erfgenaam voor zijn landgoed, dat naar schatting 800.000 gulden waard is. Op die advertentie kwamen meer dan 34.000 reacties maar geen van de reflectanten was een waardig erfgenaam, oor deelde Goward, die eerder al zijn drie zoons als erfgenamen afkeurde. Goward gaat het nu over een an dere boeg te gooien en laat zijn fortuin aan een kerkgenoot schap na. Volgende maand mo gen 50 kerkleiders meedoen aan een religieus forum. Daarna zal hij beslissen aan wie hij zijn be zittingen zal nalaten. Monopolybord ALMERE Nederland Almere wil een plekje krijgen op het bord van het aloude familie spel Monopoly. Burgemeester Ouwerkerk heeft een brief geschreven om de uit gever van het spel op de hoogte te stellen van de aspiraties van de stad'Almere is een echte Mo- nopolystad', schrijft Ouwer kerk. De burgervader diende het bij zondere verzoek in omdat Al mere hard op weg is naar de top tien van grootste gemeenten in Nederland. Volgens hem reali seert niet iedereen zich dat. Bo vendien hebben nergens zoveel onroerendgoedtransacties plaats als in Almere. Toonder Studio's door Margit Spaak De vijftigste herdenking van de operatie Market Garden - de mislukte geallieerde poging om Nederland voor 1945 te be vrijden - stond in september 1994 helemaal in het teken van oud en nieuw: voor het laatst zouden geallieerde veteranen in groten getale naar Nederland komen. Daarna moesten jonge ren de fakkel overnemen voor een bevrijdingsmanifestatie met een eigentijds karakter. Maar dat bleek voor de Ameri kaanse, Engelse en Poolse oud strijders toch vijf jaar te vroeg. Bij de 55e herdenking van Mar ket Garden, die deze week be gint, willen zij graag nog één maal de hoofdrol hebben. De herdenking van Market Gar den valt elk jaar uiteen in drie totaal verschillende program ma's. In Eindhoven, bevrijd in september 1944, is het feest. Een groep wielrenners haalt al sinds 1947 het bevrijdingsvuur uit Bayeux in Normandië. Zater dag ontsteekt burgemeester Welschen de fakkel van de vrij heid. Tot 10 oktober is in en rond Eindhoven de lichtjesroute te zien die de weg markeert waar langs de geallieerden destijds optrokken. In Nijmegen en Groesbeek is het ook feest, maar met een veel in getogener karakter. Als frontge bied hebben stad en dorp veel te lijden gehad van de oorlog tot mei 1945. Nijmegen organiseert daarom jaarlijks onder meer een lezingenprogramma om de Tweede Wereldoorlog in histo risch perspectief te plaatsen. Vrijdag vormen de lezingen de opmaat naar de nationale 55e herdenking in mei 2000. De bevolking van Arnhem en Oosterbeek heeft niet veel te feesten, want de Slag om Arn hem legde destijds ten koste van duizenden doden de hele omge ving in puin. Daarom bestaat het programma boven Waal en Rijn voornamelijk uit herden kingen, kransleggingen en een Stille Tocht, die vrijdag door Arnhem trekt. Naar de herden king op de Airborne Begraaf plaats in Oosterbeek komen zondag weer tal van hoogwaar digheidsbekleders. Parachutesprong De Amerikaanse, Engelse en Poolse bevrijders van toen zijn inmiddels hoogbejaard. Toch arriveren de komende dagen nog honderden oudstrijders in Nederland voor een week van Battlefield Tours en Memorial Flights. In Son bij Eindhoven en op de Ginkelse Hei bij Ede maken za terdag zeer bejaarde veteranen een parachutesprong boven de landingsgebieden van destijds. Zij hebben besloten dat dit echt de allerlaatste keer is, want de oudste parachutist is nu bijna negentig jaar. De oudstrijders hebben ook zelf verzocht om een Farewell Para de zondag door Renkum. In his torische voertuigen rijden zij door de regio. In Oosterbeek leggen zij die dat nog kunnen de laatste 700 meter te voet af. De veteranen verwachten ge zien hun hoge leeftijd dat de pa rade hun allerlaatste militaire optreden in Nederland zal zijn. Maar, zo hebben alle organisa toren de oud-militairen verze kerd, zij zullen tot aan de laatste man welkom blijven bij de her denkingen in Nederland. ANP De oude Hocus Pas zat die avond inééngedoken in zijn kermistent en staarde gallig voor zich uit. 'Valse pasmunten', prevelde hij. 'Zo wordt het werk van een oude man verschraald. Ik kan opnieuw beginnen. Want al maakt mijn vriend de commissaris nu ook een einde aan het valse geld; ik zal op nieuw heel wat wonderdadige munten in omloop moeten brengen om de verdunning ongedaan te maken. De wereld is slecht: door en door slecht.' Op dat moment betrad Wammes Waggel met een blijde lach de onderneming. 'Hoiriep de klant. 'Ik heb gehoord, dat je hier spelletjes kan doen - en spelletjes, daar houd ik van! Anders verveel je je de blubber, vind ik.' 'Zeker, meneertje, zeker!' beaamde de grijsaard oplevend. 'U komt op een goed moment! Hoge prijzen voor de knappe speler. Kijk, hier (Advertentie) Elke dag vakantie op uw TV! m Het dagelijkse reisprogramma van D-reizen op SBS 6. Elke week een nieuwe bestemming, iedere dag nieuwe aanbiedingen van Last Minute vakanties en vliegtickets. Bocrdevoi informatie en handige reistips. Alle aanbiedingen vindt u terug op SBS-lext pagina 520. Uitzendingen van maandag t/m vrijdag rond 13.00 uur en in het Mfc weekend rond 17 00 uur. SE SS- VAKANTIEWINKELS Hans Beiterman Horizontaal: 1. De staat van één hijswerktuig (6); 7. Woody maakt films voor iedereen (5); 8. Hemels wezen plus haarversteviger (5); 9. Wat riskeren door erin te rijden (5); 10. Vanuit Zwitserland halen ze me uit Bremen (4); 11. Tenslotte het snoepgoed van een bedremmeld persoon (6); 12. Gebruik een pollepel voor dit gebak! (6). Verticaal: 2. Afnemen met een verfstof (5); 3. Hier moet het uitkomen, of uit die andere maat (6); 4. Dier met verdraaide liezen (6); 5. Om zo in te bijten, al is het niet netjes (4); 6. Opstelling van een oorlogson derscheiding (8); 10. Toeristische trekpleister langs de weg (4); 11. Eén van de twee waarop men slaapt (3). Oplossing dinsdag: De woorden op de eerste en derde verticale kolom zijn: hoekkasten plantage. Het sleutelwoord luidt: KAMERSCHUT. HuPpelen OkLahoma ElAstïek KeNtucky KaTheder AnAconda SaGopalm ToEzïcht Varkenskarbonaden uit de oven Het gerecht van vandaag stamt nog uit de keuken van Lodewijk XIV. In de Franse keuken is het ge recht nog altijd bekend onder de naam Champvallon. Oorspronke lijk was hert een bereidingswijze voor schaapskoteletten maar het le vert met de halskarbonaden van het varken een gerecht op waarmee je liefhebbers van varkensvlees een groot plezier doet. Uiteraard is het recept is in de loop van de tijd op sommige punten aangepast. De wortelen en pastinaken waarmee het vlees werd bedekt zijn vervan gen door aardappelen. De hoeveel heid vetten is drastisch verlaagd en de kruiderij is vereenvoudigd waar door de smaak van het vlees veel beter tot zijn recht komt. Voor 4 personen: 4 flinke halskar bonaden, elk ca. 175 gram; 75 gram boter; zout; witte peper uit de mo len; 6 grote uien, ca. 500 gram, grof gesnipperd; 4 teentjes knoflook, ragfijn gehakt; 1 eetl. verse tijm blaadjes; 600 gram aardappelen, geschild, in dunne plakjes gesne den; 2 dl vleesfond, uit potje; 35 gram boter, gesmolten. Maak de karbonaden droog met keukenpapier. Verhit een koeken pan en laat de boter er in smelten. Wacht tot het schuim van de boter grotendeels is weggetrokken. Bak de karbonaden er boven een niet al te hoog afgestelde warmtebron aan weerszijden goudbruin in. Neem de karbonade uit de pan en houd ze Zeeland: Vrij warm - ;:.$s M J I •r i--- 1 V%Terneuzen NO 3 De thermische hoogstandjes zijn na DoorJordi Blot? morgen wel voorbij, maar van koud herfstweer is voorlopig geen sprake. De gebruikelijke 18 graden voor overdag wordt nog altijd met een tweetal graden overschreden. Verder blijft het niet elke dag droog, want van tijd tot tijd valt er een bui. Kortom, het wordt enigszins wisselvallig, Vanochtend draait de wind naar het noordoosten en wordt matig, rond kracht 3. Laaghangende wolken of mistgebieden trekken daardoor op en vanmiddag schijnt de zon dan ook vaak. De tem peratuur stijgt naar omstreeks 23 graden, maar aan zee blijft hel wat koeler. Later in de middag of anders aan het begin van de avond zou er zeer plaatselijk in de regio een regen- en onweersbui tot ontwikkeling kunnen komen. Vannacht verloopt wederom vrij warm met 15 graden. Morgen overdag heeft de atmosfeer nog weinig in petto, dus in eerste instantie zijn er weinig wolken te zien. Het waait niet hard uit een oostelijke richting, 's Middags wijst de thermometer 22 of 23 graden aan. In de loop van de dag neemt de kans op regen of onweer wel toe, als Geregeld zon vanuit het westen een frontaal systeem dichterbij komt. Waarschijnlijk passeert deze storing de regio in de nacht van donderdag op vrijdag. Vrijdag klaart het op en dus breekt de zon weer door. Met ongeveer 20 graden is het duidelijk koeler L02„ dan donderdag. Zaterdag houden we deze temperatuur min of meer vast. De droge perioden zijn dan in de meerderheid en de zonnige momenten maken het nog tot een aardige september- JPL - JE ÏT „25 -4TT 4 m iR? jS§ no 4 Meiimumtemperaluuf raor vandaag ,,-^271 Minimumtemperatuur voor de komende nacht; i /02J Vooruitzichten weer donderdag vrijdag zaterdag zondag max. 22° 20° 21 o 21 o min. 15° 14° 12° 13° wind Z 2 ZW3 ZO 3 ZO 5 Zon O Maan woensdag onder 19.52 donderdag op 7.11 woensdag onder 22.36 donderdag op 14.04 Nautisch bericht De wind uit het noordoosten bereikt kracht 3 a 4. Het zicht wordtin de middag goed. Het zeewater voor de kust heeft een temperatuur van 19 graden. Eerst kan het mistig zijn, later op de dag neemt de onweerskans toe. Waterstanden is een munt. Gooi die in een gleuf en trek dan aan de kruk. Hoe knap per je trekt, hoe groter de beloning! 'Nou zeg, dat lijkt me enigjes, hoor!' zei de bezoeker. Hij nam het geldstuk aan en vatte post achter een van de automaten om zijn ge luk te beproeven. Het was meteen raak. Na het overhalen van de hendel spoot een rinkelende stroom uit de machine, tot groot ver maak van de speler. 'Nog eens!' riep hij, opnieuw een munt in de gleuf stekend. De aandacht van de ondernemer werd echter afgeleid door het bin nentreden van commissaris Bas. 'Gelegenheid geven tot kansspelen, huh?' snauwde deze. 'Een gok tent, wel, wel. Je bent erbij. Pas!' 'Kom, meneertje', kraste de oude, een weinig onthutst. 'We kennen elkaar toch wel langer dan vandaag? Het is in orde, hoor!' WOENSDAG Hoog water Laag water 15 SEPTEMBER uur cm uur cm uur cm uur er Vlissingen 06.07 220 18.26 217 00.12 187 12.16 ii Terneuzen 06.27 244 18.46 241 00.40 195 12 46 lil Bath 07.26 285 19.43 279 01.42 216 13.46 IS Roompot Buiten 06.10 167 18.25 165 00.05 139 12.15 12 Z'zee/Colijnsplaat 07.45 159 19.55 161 01.25 140 13.30 12 Stellendam Buiten 06.22 164 18.36 160 11.54 069 Wemeldinge 07.45 182 20.00 183 01.30 155 13.35 IS Krammersl. West 07.40 168 19.55 171 01.30 150 13.40 12 DONDERDAG Hoog water Laag water 16 SEPTEMBER uur cm uur cm uur cm uur Vlissingen 06.45 199 18.59 196 00.40 172 12.45 1! Terneuzen 07.05 222 19.18 219 01.08 179 13.16 ii Bath 08.02 260 20.17 255 02.06 201 14.15 ia Roompot Buiten 06.50 152 19.05 150 00.35 130 12.55 1 Z'zee/Colijnsplaat 08.10 149 20.25 150 01.55 134 14.05 12 Stellendam Buiten 06.55 148 19.11 146 00.25 084 12.35 01 Wemeldinge 08.15 170 20.30 171 02.00 148 14.10 13 Krammersl. West 08.15 160 20.30 162 01.55 142 14.10 13 H Hcgedruiqebted O Sk lichte sneeuw matige sneeuw ware sneeuw lichte regen matige regen zware regen Europa: Afkoeling Th warm. Roer uien en knoflook door de resterende bakboter. Temper de warmtebron. Leg een deksel op de pan en laat uien en knoflook 8 a 10 minuten heel zachtjes smoren. Voeg 1 deciliter heet water aan de vleesfond toe. Roer alles krachtig door. Doe uien, knoflook en het smoor- vocht over in een grote ovenvaste schaal. Spreid alles zo gelijkmatig mogelijk over de bodem van de schaal uit. Strooi er wat zout en pe per over. Schik de karbonaden er op. Strooi er zout, peper en tijm blaadjes over en schenk er 1.5 deci liter verdunde fond bij. Leg een dek sel op de schaal of dek alles af met aluminiumfolie. Plaats de schaal op het rooster in het midden van de tot 220 °C. voor verwarmde oven. Neem de schaal na 30 minuten uit de oven. Leg de aardappelplakjes dakpansgewijs op de karbonaden. Strooi er wat zout en peper over. Schenk de rest van de fond er bij. Leg het deksel op de schaal of dek alles opnieuw af met aluminiumfolie. Plaats de schaal opnieuw in de oven en laat hem er opnieuw 30 minuten in staan. Neem daarna het deksel of aluminiumfolie weg. Besprenkel de aardappelplakjes met gesmolten boter, Zet de schaal, niet afgedekt, terug in de oven en laat de aardap pelplakjes in 5 a 10 minuten wat kleur krijgen. Dien het gerecht in de ovenschaal op. Tip: geef er een frisse groene sla bij. H - y a o x- o r- VERWACHTING VOOR WOENSDAGMIDDAG 15 SEPTEMBER lij Vooral in Midden-Europa zijn de temperaturen met 25 tot 30 graden nog zeer hoog. Toch wordt er zowel vanuit het westen als vanuit het oosten aan dit warme bolwerk geknaagd, zodat er toch op steeds meer plaatsen een afkoeling zal plaatsvinden. Een lagedrukgebied bij de Franse zuidkust zorgt er echter nog voor dat in Midden-Europs een warme zuidoostelijke stroming blijft gehandhaafd. De zon schijnt er volop en de temperaturen blijven zomers. Hetzelfde lage drukgebied veroorzaakt in Frankrijk echter bewolking en regen zode' het daarjuist minder warm wordt. Waarschijnlijk wordt het aan de Franse Rivièra zelfs niet warmer dan 20 graden. Op de Britse eilan den zal het kwik waarschijnlijk ook niet 20 graden halen, zeker niet in Ierland waar het een regenachtige dag zal worden. In Scandinavië bepalen wolkenvelden het weerbeeld en plaatselijk valt daaruit wal regen. In Rusland en de Oekraïne valt er op meerdere plaatsen re gen. Daar is de temperatuur behoorlijk onderuit gegaan, op veel plaatsen wordt het niet warmer dan 15 graden. Rond de Middelland se Zee schommelt het kwik tussen 24 en 30 graden, het warmst in Zuid-Spanje en Zuidoost-Europa. Daar schijnt de zon, vooral in het noordwesten van Italië valt veel regen. Daar wordt het dan ook niet warmer dan 24 graden. Woensdag gaat het in heel Italië regenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4