eist vergoeding Het goede fatsoen en het waterschap >ZC illander mag stuk eg en trap over eedijk afsluiten Zorgcentrum Rehoboth tegen de vlakte Laatste ziekenverzorgenden oude stijl krijgen diploma GS stemmen in met gezamenlijke proef thuiszorg en tehuizen zeeland woensdag 15 september 1999 b 19 Klaverblad in zee met klachtenlijn Scheldecollege breidt directie uit Veel animo voor agentenopleiding Verkeerde jas zet aan tot diefstal Veere steunt getroffen Turkije lelta Noord stelt Tholen aansprakelijk voor schade door uitblijven opdrachten Auto duikers gekraakt GOES - Patiëntenorganisatie Het Klaverblad doet vanaf vandaag mee aan de landelijke meldlijn 'knelpunten vrije art senkeuze.' Tot 1 oktober kunnen inwoners van Zeeland met problemen bij het kiezen van huisartsen zich anoniem bij het Klaverblad melden. Volgens de Zeeuwse organisatie hebben steeds meer mensen moeite een nieuwe huisarts te vinden, als de relatie met de oude huisarts onwerkbaar is geworden. Het Klaverblad vermoedt dat omwille van de concurrentie de art sen bewust geen patiënten van elkaar over nemen. Op werk dagen zijn de medewerkers van het Klaverblad bereikbaar van half tien tot twaalf uur op 0113-249490 (teksttelefoon 0113-249333). BERGEN OP ZOOM - Het Scheldecollege in Bergen op Zoom, de openbare school voor MAVO, VBO en IVBO, waarvan de school in Sint Maartensdijk deel uitmaakt, heeft dinsdag in Bergen op Zoom de nieuwe organisatiestructuur gepresen teerd. Het Scheldecollege heeft voortaan een tweekoppige centrale directie. J. de Jonge is lid en L. Verbeek is voorzitter. De centrale directie is verantwoordelijk voor het strategisch beleid waaronder de beleidstaken financiën, onderwijskun de, personeel en faciliteiten worden gerekend. De locatiema nagers op de scholen in Bergen op Zoom, Hoogerheide en Sint Maartensdijk, blijven verantwoordelijk voor de gang van za ken op de locaties. Het Scheldecollege is van plan samen met het Regionaal Opleidings Centrum (ROC) West-Brabant te zoeken naar een betere aansluiting tussen de leerwegen. MIDDELBURG - Politie Zeeland is zeer tevreden over het aantal belangstellenden voor een baan bij de politie. Dit jaar zijn veertig mensen voor de Zeeuwse politie aan de opleiding begonnen en in oktober komen er nog twintig bij. Politie woordvoerster S. Machielse zegt dat de politie Zeeland hoopt jaarlijks ongeveer 25 kandidaten te werven voor de opleiding. De eigen regionale wervingsactiviteiten sluiten aan op bij de landelij ke wervingscampagne die de politie gisteren is begon nen. Politie Zeeland richt zich bij de werving op iedereen tot 45 jaar, zowel herintreders allochtonen als schoolverlaters. Dit jaar werden al negentien politiefunctionarissen uit ande re regio's aangesteld. MIDDELBURG - Het had iedereen kunnen overkomen. Een 22-jarige man uit Breda nam 24 april dit jaar uit een café in Sint Annaland per ongeluk een verkeerde jas mee. Toen hij merkte dat er een portemonnee met honderd gulden in de jas zat, besloot hij de inhoud te houden. Het slachtoffer had zijn jas teruggekregen, nadat de politie de Bredaënaar op het spoor was gekomen. De gedupeerde miste echter ook nog zijn portemonnee. Gisteren moest hij zich voor verduistering ver antwoorden op de zitting van de Middelburgse politierechter. De honderd gulden heeft de verdachte inmiddels teruggege ven. Politierechter A Janssens-Van Kampen legde de man 500 gulden boete op. VEERE - Het college van B en W van Veere wil 23.000 gulden overmaken voor de slachtoffers van de aardbevingsramp in Turkije. Dat bedrag staat voor één gulden per inwoner van de gemeente, afgerond komt dat neer op 23 mille. Met deze gift vul Veere haar verbondenheid met de slachtoffers van de aardbeving tot uitdrukking brengen. Turkije werd in de nacht van 16 op 17 augustus opgeschrikt door een vernietigende aardbeving. Het geld is bedoeld voor de wederopbouw en de opvang van overlevenden. Bosboom - Het luur van de ambulance- Delta Noord stelt de ge- >nte Tholen aansprakelijk r de geleden schade nu de jst op het eiland voorlopig lenspel is gezet. De dienst agt zich af of het gemeente- tuur in dit geval wel bevoegd )elta Noord te passeren en West-Brabantse ambulance [holen in te zetten, fhoolse ambulancestrijd es- vorige week toen Delta de gemeente 's maandags weten vanaf zaterdag de te moeten staken. De re- was geldnood, als gevolg het geharrewar over de ver- voor het ambulance op Tholen. De gemeente een tijdelijke oplossing inzet van de ambulance- van het Streekgewest telijk Noord-Brabant. Vrij dag bleek Delta Noord, dankzij een niet nader aangeduid parti culier initiatief, ineens wel in staat om door te gaan. Deson danks zag burgemeester H. A van der Munnik niet af van zijn voornemen de ambulance uit Bergen op Zoom tijdens het weekeinde in te zetten. Alarmcentrale Sinds zaterdag zijn daardoor twee ambulancediensten op Tholen actief, maar alleen de Bergse ziekenwagen krijgt op drachten van de alarmcentrale. Van der Mrnmik heeft Delta Noord dinsdag telefonisch laten weten dat de Brabantse dienst de hulpverlening op Tholen voorlopig blijft uitvoeren, tot dat er meer bekend is over de vergunning. Die zekerheid wordt in november verwacht. De Thoolse burgemeester had Delta Noord om meer informa tie gevraagd over het particulie re initiatief dat is opgestaan. De ambulancedienst weigert daar over duidelijkheid te verschaf fen. „Ik had daarom gevraagd om te voorkomen dat we over een maand weer met hetzelfde probleem zitten", verklaart Van der Munnik zijn verzoek. Nu Delta Noord daar niet op ingaat, blijft hij bij de inzet van de West-Brabantse dienst. Delta Noord vermoedt dat de burgemeester daarmee zijn boekje te buiten gaat. „De fi nanciën zijn uitsluitend de ver antwoordelijkheid van mijn be stuur", zegt directeur G. D. Diepstraten. „Wij zijn nog steeds in staat ambulancezorg te verrichten en dan vraag ik me af op grond van welke wetge ving de burgemeester ons stil kan zetten." Volgens Diepstra ten is het particulier initiatief voldoende sterk om 'voorlopig vooruit te kunnen'. Doordat Delta Noord geen rit ten krijgt toegewezen, zijn er ook geen inkomsten, met alle gevolgen van dien. „Ik zie dit als een manier van de gemeente om onze dienst de nek om te draai en", zegt chauffeur C. L. van Koeveringe. Van Koeveringe maakt zich ook 'grote zorgen' over de kwaliteit van de huidige hulpverlening, omdat nu 's nachts een ambulance uit West- Brabant moet komen. „Dan wordt de wettelijke aanrijtijd van vijftien minuten niet altijd gehaald. Als er dan iets gebeurt in bij voorbeeld Stavenisse, heb ben ze een groot probleem. Directeur F. S. W. van Wijland van de Centrale Post Ambulan cevervoer van het West-Bra bantse streekgewest legt de ver wijten naast zich neer. Volgens hem zullen metingen uitwijzen dat de paraatheid niet onder doet voor Delta Noord. Het Thoolse college van B en W formuleert vandaag een ant woord op de schadeclaim van Delta Noord. Huibers - K. Oudijk uit Ril- inag het laatste gedeelte Dwarsweg waaraan zijn derij ligt, afsluiten. De trap de zeedijk, aan het eind van kan daardoor meer worden gebruikt. Dat kte het college van Gedepu- le Staten dinsdag bekend, ijk is sinds een paar jaar ei- ar van de grond waarop het te deel van de Dwarsweg - loodlopende weg - ligt. Ook stuk Zeedijk haaks op de is van hem. 'jaar juni verzocht Oudijk Waterschap Zeeuwse Eilan- beheerder van de Dwars- het stuk weg dat over zijn loopt, te mogen afsluiten, speelde het bal door aan de provincie die ak verder afhandelt, die onttrekking is de ge- Reimerswaal het niet Recreanten op de zeedijk volgens haargebruik van de weg en de trap. Pogingen van de gemeente om van Oudijk een stuk van de zeedijk te huren, zijn mislukt. Oudijk heeft naar eigen zeggen last van recreanten die precies in de hooitijd op de dijk zitten. Voor het gedeelte van de Ooster- schelde - een nationaal park in oprichting - ter hoogte van de Dwarsweg geldt met het oog op beschermde natuurwaarden een betredingsverbod. De trap is volgens de provinciebestuur ders dus nutteloos en de weg - die dan alleen nog toegang geeft tot de gronden van Oudijk - functieloos. Alvorens het besluit om het laatste gedeelte van de Dwars weg en trap over de zeedijk aan de openbaarheid te onttrekken van kracht wordt, kunnen be langhebbenden bij de provincie bezwaar maken. Het ontwerp besluit ligt gedurende vier we ken zowel op het gemeentehuis van Reimerswaal als op het pro vinciehuis ter inzage. Een kraanmachinist is bezigmet desloop vaneen deel van het Goese zorgcentrum Rehoboth. foto Dirk-Jan Gjeltema door Jurriaan de Reu GOES - Slopers hebben deze week een begin gemaakt met het afbreken van verzorgingstehuis Rehoboth in Goes. Het huidige pand moet plaats maken voor nieuwbouw. De nieuwbouw wordt uitge voerd in twee fasen. Eerst gaat de helft van het huidige pand te gen de vlakte en worden er nieu we woongelegenheden ge bouwd. Daarna volgt eind volgend jaar het andere deel. Als de nieuwbouw aan de kant van de Beatrixlaan - na naar verwachting een jaar - is vol tooid, verhuizen de bewoners naar het nieuwe deel. In de tweede fase wordt de andere helft gesloopt en kan de reste rende nieuwbouw plaatsvin den. Het nieuwe pand krijgt een an der, moderner aanzien dan het huidige Rehoboth. Het omvat zestig plaatsen, waarvan twin tig voor verpleeghuiszorg. Verder komen er 24 aanleunwo ningen op de hoek van de Bea- trixlaan en de Bergweg. De nieuwe ingang komt aan de Bergweg. Het totale project kost ruim tien miljoen gulden en moet eind 2001 klaar zijn. ragen aan GS ver kantoor aterschap IDDELBURG - De Sta- van Groen- nks/Delta Anders stelt Staten vra- n naar aanleiding van waarschijnlijke vesti van het nieuwe kan- or van waterschap Eilanden in Mid- hebben onlangs voor- steld om als provincie el te nemen in de nog op richten stichting Eco- imische Promotie en Ac- lisitie Zeeland, stelt de ictie. Daarin nemen ook Zeeuwse gemeenten el; bovendien zou het de doeling zijn dat er ge- agsregels worden opge- voor de acquisitie en GroenLinks- Anders vraagt GS dit valt te rijmen met manier waarop het wa- naar Middelburg te verhuizen. Boven- vraagt de fractie of vinden dat er schei-per op de afspraken is. DACTIE DDEN-ZEELAND orstad 22 stbus31 AA GOES I: (0113) 273000 (0113)273030 redgoes@pzc.nl luibers van der Jagt Boesman i/lissingen: :ransen Ramakers J. van der Schot V van der Sluis de Vries (sport) NTRALE REDACTIE 10 18 AA VLISSIIMGEIM (0118) 484000 (0118)470102 redactie@pzc.nl ernet p://www.pzc.nl redactie@pzc.nl door Jurriaan de Reu GOES - In verpleegtehuis Ter Valcke in Goes worden vandaag de diploma's uitgereikt aan de laatste groep ziekenverzorgen den oude stijl. Hiermee komt een einde aan de opleiding die haar leerlingen specifiek schoolt voor verpleeghuizen. De interne opleiding voor zie kenverzorgenden is sinds twee jaar opgegaan in opleidingen voor de gehele gezondheidszorg die door het Regionaal Oplei dings Centrum (ROC) worden aangeboden. Dit heeft volgens Willemein Rietemeyer, staf functionaris opleiding van Ter Valcke, twee redenen. „Er wa ren eerst een heleboel opleidin gen in de gezondheidszorg die elkaar overlapten. Door die sa men te voegen, is de doorstro ming naar de verschillende op leidingen beter. Een andere reden is dat de leerlingen in de nieuwe opleiding breder opge leid worden. Ze leren niet meer alleen het vak van ziekenver zorgende, maar worden voorbe reid op verschillende beroepen in de gezondheidszorg. De opleiding tot ziekenverzor gende is in de loop der jaren sterk veranderd. Dit heeft vol gens Rietemeyer te maken met de toenemende verzorgingsbe hoefte van verpleeghuisbewo ners „Vroeger was het vak gericht op het verzorgen van mensen. In de loop der jaren zijn verpleegtechnische zaken veel belangrijker geworden. Mensen worden tegenwoordig veel ou der, waardoor ze ook steeds complexere klachten krijgen. Ziekenverzorgenden moeten nu ook medische verrichtingen kunnen doen." Rietemeyer denkt dat de nieuwe opleiding de leerlingen veel voordelen biedt. „Doordat de leerlingen nu breder opgeleid worden, kunnen ze na hun stu die in verschillende onderdelen van de gezondheidszorg terecht. Vroeger konden ze dan alleen in verpleeghuizen aan de slag." Rietemeyer is niet bang dat Helma Tanis (tweede van rechts) doet examen met naast haar docente Joke Kuijk en tegenover haar praktijkdeskundigen Irma de Dreu en Joke Verbuig. hierdoor het aantal afgestu deerde ziekenverzorgenden die in een verpleeghuis willen wer ken, zal afnemen. „De opleiding wordt natuurlijk veel aantrek kelijker als er meer mogelijkhe den zijn. Daar doen de verpleeg huizen ook hun voordeel mee." Ondanks de vele voordelen, zal Rietemeyer de opleiding oude foto Dirk-Jan Gjeltema stijl wel missen. „We vallen nu bij het ROC onder een veel gro ter geheel, daardoor verliest de opleiding een deel van haar charme. Dat ga ik wel missen." Een vette vis vang je maar één keer. Wethouder J. C. van Dijk-Sturm haalde de zinspreuk uit de kast om het ongegeneerde gehengel van de gemeente Middelburg naar waterschap Zeeuwse Eilanden te rechtvaardigen. Het aas is een miljoenenbruidsschat, waarop dijkgraaf, gezworenen en hoofdingelanden gretig toehappen. door Rolf Bosboom GOES - Goes vist naast' het net. Volko men onverwacht blijkt niet het eigen Bekhofgebied de ideale locatie voor het nieuwe hoofdkantoor van het water schap te zijn, maar het Middelburgse Stationsgebied. Het verschil tussen de offertes is onwerkelijk groot: elf miljoen gulden, ongeveer een kwart van de totale prijs. Oneerlijke concurrentie, stamp voette de Goese wethouder C. R. M. M. Linssen, die de afgelopen jaren hemel en aarde heeft bewogen om tot een invulling van het Bekhof te komen. Linssen wei gert, terecht, op te bieden tegen de Mid delburgse miljoenen. Het dagelijks bestuur van Zeeuwse Ei landen presenteerde vorige week vrijdag de hoofdingelanden tijdens een besloten bijeenkomst vier varianten voor de nieuwe huisvesting: Bekhof en locatie 'Zwartepoorte' in Goes en Veldzigt en Stationsgebied in Middelburg. Het ar chitectenbureau Rothuizen van Doorn 't Hooft had voor elke optie fraaie maquet tes en dito tekeningen geproduceerd, maar de aandacht ging vooral uit naar de kostenramingen. Het lijstje met duizelingwekkend veel miljoenen liet duidelijk maar één conclu sie toe: bouwen aan het Kanaal door Wal cheren, vlakbij het station. Daarvoor was het prijsverschil met de andere mo gelijkheden te groot. Want terwijl op alle locaties alleen de bouwkosten al rond de dertig miljoen gulden liggen, is het wa terschap in het Stationsgebied daarmee helemaal klaar. Ook al geeft de gemeente geen specificatie van de kosten, duidelijk is dat het waterschap per saldo dan niet betaalt voor de grond en de parkeerkel der en hooguit een klein bedrag op tafel hoeft te leggen voor het medegebruik van de garage. De hoofdingelanden, niet voorbereid op zo'n ongekend aanbod, gaven het dage lijks bestuur direct hun fiat om met het Middelburgse gemeentebestuur verder te praten over het Stationsgebied. De an dere opties, inclusief het Bekhof, werden op basis van het cijferlijstje meteen afge serveerd. Daarmee is het pleit, ondanks alle beloften vooraf, toch achter gesloten deuren al beslecht. Meer voor de vorm krijgt de algemene vergadering tijdens de openbare beraadslagingen nog een al ternatief aangeboden - behoud van het huidige kantoor met een bijgebouw in het aanpalende plan Bekhof - maar dat is een mogelijkheid waar het waterschap zelf merkbaar weinig voor voelt. Goes is, begrijpelijk, onthutst. Vier jaar geleden heeft de gemeente kosten noch moeite gespaard om Zeeuwse Eilanden in het Magnoliagebouw te huisvesten. Voor de GGD, de belangrijkste organisa tie die het veld moest ruimen, werd een splinternieuw gebouw aan de Westwal gerealiseerd. Magnolia bleek al snel, véél te snel, te klein te zijn en opnieuw was Goes Zeeuwse Eilanden ter wille. De plannen voor het Bekhof zijn helemaal aan de wensen van het waterschap aan gepast en alles leek in kannen en kruiken. Totdat Middelburg met de geldbuidel rammelde. Dat het waterschap - als een vis in het water in het steekspel tussen de gemeen ten - kiest voor de aantrekkelijkste op lossing, kan het moeilijk worden aange wreven. De waterschapslasten hoeven in dat geval niet te stijgen en dat wordt dankbaar als argument aangevoerd. Aan de andere kant is de morele verplichting analyse die Zeeuwse Eilanden heeft tegenover Goes aanzienlijk. Die mag dan niet op wegen tegen een financieel voordeel van elf miljoen, maar kan ook niet helemaal worden genegeerd. Ook voor een ge wiekste onderhandelaar, die het water schap elke keer weer blijkt te zijn, gelden de regels van fatsoen. Bovendien is het Stationsgebied niet de goedkoopste oplossing, maar de minst dure. Het hoofdkantoor van het water schap heeft nauwelijks een openbare functie en hoeft dus niet per se in het cen trum van de stad te staan. Dat het water schap in een minder kostbaar maar wel functioneel pand op een bedrijfsterrein minder goed zijn werk zou doen, valt te betwijfelen. De belangrijkste vraag is wat Middel burg bezielt om miljoenen in de strijd te werpen om Zeeuwse Eilanden over te ha len. Terwijl er nauwelijks een burger taalt naar het waterschap, heeft de ge meente er kennelijk alles voor over om de organisatie op een van de prominentste plaatsen binnen haar grenzen te huisves ten. De kavel waar het eigen stadskan toor had moeten komen wordt er zelfs voor geofferd. De belangrijkste drijfveer lijkt de bestuurlijke eerzucht die het Middelburgs gemeentebestuur onder burgemeester L. H. B. Spahr van dei- Hoek kenmerkt en tegelijk oogt het als de zoete wraak na het echec van 1995, toen de fuserende waterschappen voor Goes kozen. De weerslag is dat nog meer ver deeldheid tussen de Zeeuwse steden wordt gezaaid dan - ondanks alle mooie woorden - nu al bestaat. Dat zijn wrange vruchten. Hoeveel geld Middelburg moet bijpassen valt niet te becijferen, maar zeker lijkt dat het gaat om miljoenen die de extra in komsten, bijvoorbeeld uit de onroerend- zaakbelasting, niet compenseren. Onge twijfeld worden de kosten handig ver werkt in de exploitatieopzet voor het totale gebied, maar feit blijft dat ge meenschapsgeld wordt ingezet om de ambitie van bestuurders te bevredigen. Bovendien maakt de gemeente zich on geloofwaardig tegenover ondernemin gen die zich in de Zeeuwse hoofdstad willen vestigen en wél de volle mep moe ten betalen, De vette vis die Middelburg nu aan de haak meent te slaan wordt daarmee wel heel duur betaald. door Mieke van der Jagt MIDDELBURG - Gedeputeer de Staten hebben toestemming gegeven voor het project Zorg- continuüm. Acht verzorgings huizen en de thuiszorg in de Oosterschelderegio kunnen nu proefprojecten opzetten om uit te zoeken hoe de overgang van zelfstandig wonende ouderen naar verzorgingshuizen zo soe pel mogelijk kan verlopen. GS stellen voor een periode van anderhalf jaar 140.000 gulden beschikbaar voor Zorgcontinu- um. Het geld is bedoeld voor de projectcoördinatie en de ver slaglegging. De verzorgingshui zen eq de thuiszorg betalen de acht proefprojecten zelf. Het 'zorgcontinuüm' is bedoeld voor mensen die in de buurt van de overgang zitten tussen zelf standig wonen en wonen in een verzorgingstehuis. Die over gang zou naadloos op elkaar moeten aansluiten, maar doet dat niet. Overal is er gesukkel op de momenten dat de thuiszorg zich terugtrekt en een verzor gingshuis het overneemt. Niet alleen de klanten, de ouderen die zorg nodig hebben, hebben daar last van, maar ook de zor gaanbieders en hulpverleners, die dikwijls opnieuw het wiel moeten uitvinden. Twee verzorgingshuizen, 't Op per in Bruinisse en Ten Anker in Tholen, nemen het werk over van de thuiszorg in de buurt. Mensen die tegen de verhuizing naar een bejaardenhuis aan zit ten of een aanleunwoning heb ben, krijgen dus de verzorging vanuit het tehuis. In Vredelust in Yerseke en De Kraaijerfin Lewedorp is het precies anders om. Daar trekt de thuiszorg naar de aanleunwoningen, die tot nu toe vanuit het tehuis wer den bediend. Plannen In het Goese Gasthuis en Bor- rendamme in Zierikzee zullen teams van mensen van de thuis zorg en zorgverleners uit het te huis, samen plannen maken' en uitvoeren voor de klanten die nog in hun eigen huis of in een aanleunwoning wonen. Alles blijft zoals het is in Cederhof in Kapelle en in Poelwij ck in 's Heer Arendskerke. Doorna anderhalfjaar de resul taten van de verschillende proefprojecten naast elkaar te leggen, hoopt de Zeeuwse Ver eniging voor Ouderenzorg (ZVO duidelijk te krijgen wat de bes te aanpak is om de continuïteit in de zorg te houden. Een aange naam bijeffect wordt verwacht in de betere contacten tussen thuiszorg en de zorg in bejaar dentehuizen. De uiteindelijke doelstelling van die zogenoem de transmurale zorg, de zorg waarin de muren van instellin gen geen rol meer spelen, is ou deren langer in de gelegenheid te stellen zelfstandig te blijven wonen. Bergen op Zoom opent project WijkMilieuPost EERGEN OP ZOOM - De gemeente Bergen op j Zoom opent morgen, don derdag, een WijkMilieu Post (WMP) in de wijk Fort Zeekant in Bergen op Zoom. Deze post is be doeld als informatiepunt over milieuzaken voor burgers. Het WMP start als een twee jaar durend experiment. I Het idee voor de WijkMi- lieuPost kwam tot stand in de Lokale Agenda 21, een dialoog tussen ge meente, burgers en bedrij ven. De gemeente hoopt met het WMP de bewoners Ij van Fort Zeekant meer te betrekken bij milieuza- I ken in de wijk. Naast het geven van in formatie, moet de coördi- I nator van de WMP de I ideeën van zowel gemeen- 0 te als burgers gaan vorm- I geven. Wethouder P. van de Kie- boom opent de WijkMi- j lieuPost om 11.30 uur in j de Casper Fagellaan 26 A j THOLEN - Op de Oesterdam in Tholen is afgelopen maandag tussen half acht en negen uur 's avonds ingebroken in een perso nenauto. De eigenaars van het voertuig waren in de periode van de in braak aan het duiken. Toen ze terug kwamen bij de auto bleek dat deze was opengebroken. De inbrekers namen verschillende persoonlijke bezittingen en pa pieren mee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 35