Delta hoofdeigenaar Zeelandnet FiLM Zelfs Albert Verlinde signeert Bomen verplanten in elk seizoen ES Wederopstanding Nieuwe Muziek PZC zeeland b 18 Ontwikkelingsplan ETI kan Zeeuwse economie oppeppen BY1HE Zekatel MultiCommunicatie en Rijckholtbedrijven samen in nieuwe internetprovider ondernemend zeeland in detail 1900-2000 kunst cultuur Dansspektakel lets op Bach woensdag 15 september 1999 door Claudia Sondervan KAMPERLAND - NV Delta Nutsbedrijven heeft het aan deel in internetprovider Zee landnet vergroot tot tachtig procent. Daarbij wordt Delta dochter Zekatel MultiCommu nicatie (ZMC) onderdeel van Zeelandnet. Ook de bedrijven Rijckholt Opleidingen en Rij ckholt Software, Systeem- en Netwerkbeheer worden over genomen door Zeelandnet. Het nieuwe Zeelandnet biedt in ok tober of november twee vari anten aan op gratis Internet, vertelt directeur J. Bakker. Rijckholt Holding te Kamper land. van directeuren Jeroen en Ellen Bakker, hield tot nu toe een aandeel van 55 procent in Zeelandnet. Een volledige overname door Delta Nutsbe drijven is nog niet aan de orde. ZMC is een kabelexploitatie- maatschappij van Delta Nuts bedrijven als aanbieder van te lefonie, dataverkeer, Internet via de kabel, betaaltelevisie en -radio en exploitant van Delta- tv. Het bedrijf blijft als ZMC bestaan als aanbieder van za kelijke telecommunicatie. De kabel-internetactiviteiten gaan over naar Zeelandnet. Zeelandnet is marktleider in Zeeland als internetprovider met 130.000 aansluitingen. Het bedrijf bouwt ook websites voor opdrachtgevers en maakt filmspots. Via de Rijckholt- bv's biedt het bedrijf ook computercursussen en soft wareontwikkeling aan. Die bedrijven in opleidingen en software- en netwerkbeheer blijven onder Zeelandnet zelf standig functioneren. De der tien werknemers van Zekatel MultiCommunicatie te Mid delburg zijn overgegaan naar Zeelandnet in Kamperland. Daar werken nu zestig mensen. Op 1 oktober hoopt Zeelandnet in navolging van andere provi ders 'gratis' Internet aan te kunnen bieden. ,,Het kan 1 no vember worden, we willen technisch klaar zijn om de toe stroom van consumenten aan te kunnen. Deze maand moet het aantal inbelpoorten wor den uitgebreid." Zeelandnet komt met een 'free acces'- abonnement waarbij de ge bruiker enkel telefoontikken betaalt voor intemettijd en een 'free internet'-aanbieding, sneller in gebruik, waarbij voor een maandelijks bedrag Internet over de kabel beschik baar komt. De samenwerking tussen Delta Nutsbedrijven en Zeelandnet, dat in 1995 ontstond uit Rijck holt, dateert van 1996. Zekatel MultiCommunicatie werd in 1997 opgericht als dochter van kabelexploitatiemaatschappij Zekatel voor commerciële ex tra kabeldiensten als betaalte levisie en kabelinternet. In juli dit jaar werd al bekend dat Delta Nutsbedrijven een zwaarder belang zocht in Zee landnet. De bedrijven verwijzen naar de marktontwikkelingen als elek tronische handel via Internet als reden voor de zware positie van Delta Nutsbedrijven in het, nieuwe, bredere Zeelandnet. Delta Nutsbedrijven zoekt via Zeelandnet een goede markt positie in de kabelinternet diensten als e-commerce en au diovisuele kabeldiensten als betaaltelevisie en televisie films op bestelling. ZMC en Zeelandnet zochten beide acti viteiten in deze gebieden, Del ta Nutsbedrijven bundelt die ambities nu in Zeelandnet. De samenwerkingen die ZMC heeft met partners als Media- kabel worden voortgezet. Del ta Nutsbedrijven venvacht via Zeelandnet het kabelnetwerk intensiever te gebruiken. Met enige omzichtigheid worden de eiken geplant bij de nieuwe rotonde in Goes. foto Dirk-Jan Gjeltema door Claudia Sondervan GOES - Bomen plant je in de herfst, als de zomerwarmte nog in de grond zit en de boom geen energie meer steekt in blader- groei. Pius Floris Boomverzorging Zee land uit Oudelande weerstond deze grond regel van hoveniers en liet dinsdag vijftien eiken van acht tot tien jaar oud planten bij de nieuw e rotonde aan de A Fokkerstraat in Goes. Een nieuw systeem van opkweken stelt het "bedrijf in staat voortaan bomen het hele jaar rond te planten. Een mogelijkheid die voorheen enkel aan containerplanten was voorbehouden. Pius Floris past voor het eerst in Zeeland bomen toe die gekweekt zijn in het zogehe ten springring-systeem, een Schotse uit vinding die pas een jaar in Nederland bekend is. De eiken zijn bij de Bontehoe- kwekerijen op de noord-oost-Groningse klei opgekweekt in een systeem dat de wortelgroei controleert met folie, dat de hoofdwortelkiuit compact houdt maar dat haarvaatwortels doorlaat. Na enige jaren werden de wortelkluiten ingepakt in een kunststof scherm dat aan de onderzijde met worteldoek werd afgedicht. Het scherm zorgt ervoor dat de boom de ener gie voor wortelgroei comprimeert tot het moment van oogst, wanneer het scherm wegspringt en de wortelkluit in het plant- gat direct aan het groeien slaat. Het systeem is tien tot twintig procent duurder dan conventionele aanplant, maar geeft meer zekerheid over gezonde hergroei, zegt Gillis Dellebeke van Pius Floris. Bovendien hoeft de opdrachtgever geen halfjaar te wachten op aanplant na bouw en bestrating. Dat werk wordt door gaans in najaar en lente gedaan, waardoor de reguliere plantmomenten gemist wor den. De komende weken worden de nieuwe, zes meter hoge eiken eiken in Goes regelmatig gewaterd en gevoed. Binnenkort past Pius Floris het systeem toe aan de Bergweg met een twaalf meter hoge solitaire es en bij de vervanging van enkele afstervende straat bomen. Konmar Superstore opent vandaag, woensdag 15 septem ber om 9.00 uur de nieuwe ves tiging in het voormalige Edah- pand aan de Marconistraat in Goes. De aandacht van het pu bliek wordt vandaag in Goes getrokken door her en der in de stad uitgedeelde zakken ap pels en verspreid neergelegde portemonnees met klanten kaarten. De supermarkt ver welkomt de eerste driehonderd klanten met bossen bloemen en welkomstcocktails. Modehuis Nicky Noe in Yers- eke houdt vrijdag 17 septem ber shows met de nieuwe herfstcollectie vanaf 13.30 uur tot 21 00 uur. Natuurvoeding Bellamy aan het Bellamypark in Vlissingen houdt vrijdag 17 september een open dag tussen 11.00 en 18.00 uur met gratis huidver zorgingsadviezen van een spe cialiste van het huis Annema- rieBörlind. De rubriek Ondernemend Zeeland staat onder redac tie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelin gen kunnen schriftelijk wor den aangeboden aan de re dactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. 15 september 1952 door Frank Balkenende In het naoorlogse Zeeland is sprake van herstel, maar niet van vernieuwing. Dat is nu juist wel het doel van het in 1947 op gerichte Economisch Technolo gisch Instituut voor Zeeland (ETI). Vijfjaar later, 15 septem ber 1952, lanceert het instituut een ontwikkelingsplan voor de provincie. Dat legt vooral het accent op ontwikkeling van de, tot dan kleinschalige, industrie. En het kwakkelende Zeeland moet als vestigingsplaats ook voor be drijven van elders aantrekkelij ker worden. Ook dient de pro- vincie zijn sterke kanten uit te buiten, zoals de gunstige ligging aan het water en de vaarweg naar Antwerpen. De havens van Vlissingen, met de werf De Schelde als boegbeeld, en Ter- neuzen moeten daarvoor verder worden uitgebouwd en gemo derniseerd. Het ETI concludeert dat hiervoor overheidssteun noodzakelijk is. Ook zijn nieuwe of betere indu strieterreinen nodig. Daarbij deelt het ETI Zeeland op. Het economisch zwaartepunt moet liggen op Vlissingen, de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone, Middelburg en Goes. De bedrij venterreinen in andere gemeen ten krijgen een regionale dan- wel lokale functie. Kapitaal Een groot probleem is een ge brek aan kapitaal. De kleine en middelgrote Zeeuwse bedrijven hebben geen toegang tot de beurs en kunnen geen aandelen of obligaties uitgeven. Boven dien heeft het bedrijfsleven re latief weinig reserves. Soms komt dat omdat geld wordt ver speeld bij experimenten me; nieuwe procédés. Het ETI op. pert dan ook een provincial fonds op te zetten, dat onderne- mers risicodragend kapitaa; verstrekt. Die mogelijkheid moet nader worden onderzocht, omdat in Nederland geen erva^ ring bestaat met zo'n financie, ringsvorm. Verder is het noodzakelijk ht: technisch onderwijs op te klik ken en uit te breiden, wantdf provincie loopt achter bij deres van het land. Zo zijn in Sasvaij Gent in chemie geschoolde ar beiders nodig, maar die blijken onvindbaar. Ook de infrastructuur behoeft verbetering. Aandacht verdie nen de veren, vooral die vaij Kortgene-Wolphaartsdijk en Zijpe-Anna-Jacobapolder. En bovenal moeten de veren gralij blijven, dat is vooral goedvooi het toenemende vrachtverkeer' i Deltaboys M. C. Verburg, van 1948 tol 1977, signaleert de eerste jaraj weinig beweging op het politie ke erf. Pas na de ramp in 19il wordt een ommekeer zichtbaai Verburg wordt later één van dj Deltaboys die Zeeland helpe moderniseren. Daarbij funge ren het Delta-plan en de -we ken als katalysator. Niet alles halen allerlei dammen Zeelaa letterlijk uit het isolement, ooi ziet het ETI verschillende ik gelijkheden voor industrialia tie. Het Sloe ligt er toch al en ka makkelijk worden ontwikkel tot havenindustriegebied. Ene zit ook brood in het toerisme,ze kér rond het nieuw geschape Veerse Meer. Zo klimt Zeelant mede dankzij het ETI, in de ja ren zestig uit het economise dal. Publiek vergaapt zich bij opening filmfestival door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Ze zijn de eer sten. Om half zeven installeert het echtpaar Keessen zich bij de dranghekken voor het bio scoopcomplex Cine City in Vlis singen. Over ruim een uur wor den de eerste gasten verwacht voor de galapremières van The Delivery en Agnes Browne, de films waarmee het festival Film by the sea opent. De Keessens logeren in een appartement in de Coosje Buskenstraat. Ze heb ben gelezen over de opening en komen filmsterren kijken. „We wilden nog kaartjes kopen maar Dreppy mocht niet mee naar binnen", zegt mevrouw Keessen, terwijl ze op het schoothondje wijst dat door haar man wordt omarmd. „En dan moet je weten waar wij van daan komen. Uit Aalsmeer. De pretfabriek van Joop van den Ende ligt bij ons om de hoek." De laatste dagen heerst in Vlis singen een lichte filmkoorts. Film by the sea heeft in de media veel aandacht gekregen en er wordt gesproken over busladin gen bekende mensen die uit Am sterdam en het Gooi naar de première van de Nederlandse film The Delivery komen. Koen Wauters, Carolijn Lilipaly, hoofdrolspeler Fed ja van Huêt en - zo wordt gefluisterd - Regi- lio Tuur en Katja Schuurman. De rode loper ligt uit, de spot lights staan opgesteld en tegen half acht is zo'n tweehonderd Het publiek wacht vol spanning voor Cine City. man aan publiek, voornamelijk jongeren, het Aalsmeerse echt paargezelschap komen houden. Enkele uren eerder is de - be paald niet massaal opgekomen - Nederlandse pers ontvangen door onder anderen voorzitter Hedy d'Ancona van Film by the sea en de organisatoren Ad Weststrate en Leo Hannewijk. De bedoeling van Film by the sea wordt nog eens uit de doeken gedaan. Dat de bouw van het grote bioscoopcomplex Cine Ci ty de organisatie van een lande lijk filmfestival mogelijk heeft gemaakt. Hannewijk: „We zijn gaan denken wat voor soort fes tival we in Nederland konden positioneren." Met een mix van commerciële en culturele films hoopt Film by the sea aan te ha- ken bij en zich te onderscheiden van het documentairefestival in Amsterdam, het Filmfestival Rotterdam en de Nederlandse Filmdagen in Utrecht.Met een beperkt budget (350.000 gulden is binnen een half jaar een fes tival met een klinkende interna tionale programmering uit de grond gestampt, aldus Hanne wijk. Hij krijgt wat sceptische vragen voorgeschoteld. Zijn er wel sponsors genoeg voor nóg een filmfestival? Is het festival niet te commercieel? Waarom zijn de grootste films waarmee in het voorjaar werd geschermd - Eyes Wide Shut, Star Wars. The Haunting - niet in Vlissin gen te zien? Hannewijk pareert de kritiek. Alle begin is moeilijk, luidt zijn boodschap. Film by the sea is een plantje dat moet groeien, maar nu al bewijst het festival zijn bestaansrecht, bijvoor beeld door premières van The Delivery en Mickey Blue Eyes. Weststrate valt hem bij: „Zo'n festival als dit was er gewoon nog niet. Nederland heeft het slechtste bioscoopbezoek van Europa. Op het moment dat je daar iets aan doet, begint ieder een erover dat jein eikaars vaar water zit. Wat een flauwekul." Als na half acht en masse de gas ten arriveren, wordt in de foyer van Cine City de spanning van een première voelbaar. Om de tien minuten stopt een limousi ne om bekende en minder be kende tv-sterren uit te laten stappen. Dat ze van het enkele honderden meters verderop ge legen hotel Arion zijn opge haald, hindert niet. Het publiek Fotografen omstuwen Fabienne. klapt en roept om de aandacht van Lisa en Fraukje uit Goud kust, van Fabienne en Sylvana, van Koen Wauters en Carolijn Lilipaly. Een luid onthaal krij gen Paskal Jakobsen en Chris Götte van Blaf, die een aan komst met limousine hebben geweigerd, evenals bassist Peter Slager, die een half uur eerder ongemerkt is binnengeslopen. Zeker vijf cameraploegen wachten de gasten op. Als er even geen limousine in zicht is, staat presentator Albert Verlin de van SBS6 ineens handteke ningen uit te delen. Van de ac teurs van The Delivery hebben de Francaise Aurelie Meriel en Fedja van Huêt moeite om zich door het gedrang van camera's en publiek naar binnen te wor stelen. De onbekende actrice is zichtbaar verwonderd over de vele krabbels die ze moet zetten. Tijdens de officiële opening met toespraken en de uitreiking van een Bronzen Zeeleeuw aan de verbouwereerde filmmaker Ka- rim Traïda, staat Weststrate te glunderen. Hij heeft bij veel gasten van buiten Zeeland ver rassing geproefd over de ambi ance die Film by the sea tijdens foto's Lex de Meest de opening weet te bieden. „D mooie gebouw in het licht, d publiek, die ontvangst op der de loper, het verbaast ze. D doet me goed." Terwijl publiek en genodigd tegen negen uur de filmzalen i stromen, kijkt een enkeling n eens om naar de entree. Wasni beloofd dat Regilio Tuur en Kr ja Schuurman ook zouden k men? door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Onder het motto Nieuwe Muziek leeft her vat de Stichting Nieuwe Muziek Zeeland haar activiteiten met een reeks concerten op vrijdag 24 en zaterdag 25 september. De titel slaat niet alleen op het pro gramma - dat onder meer optre dens vermeldt van het Willem Breuker Kollektief Greetje Bijma, Michiel Borstlap, Misha Mengelberg en Han Bennink - maar evenzeer op de terugkeer van directeur/programmeur Ad van 't Veer na een zware ziekte. Door de afwezigheid van Van 't Veer hebben de activiteiten van Nieuwe Muziek enkele maan den stilgelegen. Het jaarlijkse Festival Nieuwe Muziek, dat in juni had moeten plaatsvinden, werd uitgesteld. Tot en met ja nuari is nu een nieuwe program mering opgezet, waarin brok stukken van uitgestelde evenementen zijn gecombi neerd met nieuwe initiatieven. Het thema 'Muziek en filosofie' bijvoorbeeld, dat de leidraad van het Festival Nieuwe Muziek had moeten worden, duikt 25 september op door een combi natie van een lezing en concert door filosoof Rik Schippers en pianist Misha Mengelberg. Het Festival Nieuwe Muziek staat nu eind oktober gepland en is gewijd aan de muziek van de Italiaanse componist Ferruc- cio Busoni (1834-1924). Overi gens zijn ook van zijn muziek lijnen te trekken naar de filoso fie, met name die van Schopen hauer. Bekend van eerdere sei zoenen is het festivalletje Season Greetings (december), maar nieuw zijn de concertreeks Dichter bij jazz (november) en het uitsmeren van het Nieuw jaarsconcert over zeven dagen. Voorzitter G. Schoenmakers van de Stichting Nieuwe Mu ziek Zeeland geeft aan dat be halve echt nieuwe - dat wil zeg gen vernieuwende en niet eerder elders uitgevoerde - muziek in het programma ook 'doorkijkjes in de muziekgeschiedenis' wor den gegeven. Het Willem Breuker Kollektief is de bekendste naam op het programma van vrijdag 24 sep tember. In de Grote Kerk van Veere treedt de tienkoppige groep van Nederlands bekend ste rietblazer op met zangeres Greetje Bijma, die met haar stern-improvisaties bijna elk denkbaar geluid kan voortben- gen. De avond wordt geopend door het Van der Grinten/Herman Jazz Quartet. Gitarist Maarten van der Grinten won in 1991 de eerste Max van Praag Award. In hetzelfde jaar ontving saxofo nist Benjamin Herman de Wes- sel Ilcken Prijs. Sindsdien tim meren beiden volop aan de weg in de Nederlandse jazzwereld, onder meer met hun gezamen lijk groep die inmiddels twee cd's heeft uitgebracht. Passend in de aandacht van Nieuwe Muziek voor muzikale uitingen uit andere culturen is het concert van de Turkse zan geres Senem Diyci. De in Neder land woonachtige artieste slaat een brug tussen klassieke Otto maanse muziek en volksmuziek uit de omgeving van Turkije enerzijds en Westerse jazzin- vloeden anderzijds. Een nieuwe groep is het Francis B. Quartet, dat bestaat uit vio listes Lorre Lynn Trytten, Mifu- ne Tsuji, Jacomine Punt (in Vee- re vervangen door Aimeé Versloot) en celliste Pascale Went. Als klassiek geschoolde musici staan ze open voor elke stijl, waarbij het vooral opvalt dat ze durven te impi'oviseren. In Veere zal het Francis B. Quar tet werk spelen van Trytten, Breuker en Strawinsky. Toetsen De concerten van zaterdag 25 september vinden plaats in de Kloveniersdoelen in Middel burg. Alles draait die dag om toetsen. Leen de Broekert be gint 's middags met een Schu- bert-concert op een kopie van een hammerklavier uit 1795. Beiaardier Sjoerd Tamminga speelt werk van onder anderen Willem Breuker op het carillon. De jazzpianist Michiel Borstlap vormt voor de gelegenheid een duo met altsaxofonist Miguel Martinez. Borstlap is een van de belangrijkste vertegenwoordi gers van een nieuwe generatie jazzmuzikanten die niet alleen aan de weg timmert in de Ver enigde Staten, maar zich ook schatplichtig toont aan de Eu ropese geïmproviseerde mu ziek. Misha Mengelberg is een van Borstlaps voorbeelden. Hij treedt op met drummer Han Bennink, maar verzorgt ook een programma-onderdeel met Rik Schippers. Hierin zal vooral de oude Oosterse filosofie centraal staan. De clavecimbel wordt be speeld door Bram Beekman. Hij speelt werk van Bach en Scar latti. Het enige optreden zonder toetsen is ten slotte dat van cel list Tristan Honsinger en saxo fonist Sean Bergin. Aanvang concert vrijdag 24 septem ber Grote Kerk van Veere: 18 uur. Aanvang concert zaterdag 25 sep tember Kloveniersdoelen Middel burg: 14 uur. Advertentie door Alain Platei Roel Dieltiens Les Ballets C. de la B. Ensemble Explorations wonderlijke mix van show, dans, variété en de top-30 van Bach NRC: Applaus voor virtuoos circusspel van Platei PZC: Dans brengt hemelse muziek terug op aarde Le Soin Een monsterachtige nood aan tederheid Standaard: Platei raapt theater van de straat ZeelandNet Studio's Kamperland, 24 en 25 sept 20.00 u informatie en kaartverkoop 0118 659 659

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 34