Zorg over aan donoren nkomensverschil werk n bijstand soms miniem 39: 29: PZC SIRE vraagt aandacht voor rouwende mensen Pleidooi pneumokokken-inenting Gedragstherapie tegen chronische rugpijn binnenland Nijmegen krijgt tweede Valkhof Nieuwe jonge held krijgt regenpak woensdag 15 september 1999 Kamer eist rapportage Borst Studenten bekennen zware mishandeling Prehistorisch jagerskamp ontdekt nor Yvonne Hamar - De Tweede Kamer zo snel mogelijk resultaten van de rapportages over de itvoering van de Wet op Or- De Kamercom- voor de gezondheidszorg daar vandaag bij minister orst (Volksgezondheid) op indringen, verwacht VVD- amerlidTerpstra. VD, PvdA, GroenLinks en SP jnbezorgd over het achterbli j- mvan het aantal orgaantrans- antaties bij de verwachtin- :n. Aanleiding is het initiatief de Nierstichting om een ziekenhuizen twee jaar twee ton extra per jaar te Hiermee kunnen ze do- aanstellen, e onder meer de donatievraag aan de nabestaanden en verzorgen. Nierstichting wil met deze tie versneld mensen helpen een nieuwe nier nodig heb- n, Ze vindt een wachtlijst van 00 mensen en een wachttijd ngemiddeld drie tot vier jaar acceptabel. De SP heeft eer- rdeze week al vragen gesteld nBorst, omdat ze vindt vindt t de stichting gaten vult die de erheid openlaat. jrmulieren GroenLinks vindt dat de het op dit punt laat af „We mogen dankbaar dat de Nierstichting voor de kolen uit het vuur haalt" Kamerlid Hermann. Vol- haar moet er meer voor- komen. „Veel mensen .urden het donorregistratie- muiier niet terug. We moeten ten hoe dat komt en hoe dat is veranderen", zegt Hermann, k Arib (PvdA) vindt dat de npagne moet worden geëva- erd en eventueel moet wor- herzien. meeste fracties zijn blij met olitie ontmantelt cortservice inderjarigen ERLEN - De politie heeft teren in Zuid-Limburg een ortservice met minderjari- i opgerold. vier verdachten uit Heerlen 19, 29 en 61 jaar) begonnen :e escortbureaus met het doel isjes in de prostitutie te ex iteren. Het ging vaak om die waren weggelopen een internaat wonen. GPD rtsen opereren ngen op straat UDA - Een ongeveer zeven- jongetje uit Waddinxveen n Gouda op straat geope- rd, omdat hij bijna stikte in balletje. jongen zat maandag met en- 3 andere kinderen in een au- die werd bestuurd door de eder van één van hen. Ze cht de kinderen naar school had aanvankelijk niet in de en dat het jongetje een stui- in zijn mond had gesto- Het kind liep opeens hele- paars aan. van een traumahelikop- redden het jongetje. Ze chten een tweede luchtgat waarna de stuiter kon wor- verwijderd. GPD het initiatief van de Nierstich ting en vinden dat Borst de kos ten moet overnemen als blijkt dat met extra geld inderdaad meer transplantaties plaatsvin den. „Maar ik betwijfel of het aan geld schort. Het gaat om een complex van factoren", zegt Terpstra (WD). Ze vindt niet dat Borst te weinig geld uit trekt. „Er is enorm veel geld in het nieuwe donatiemodel ge stopt. Daarnaast betaalt de overheid twee uitnameteams, de aanvullende opleiding voor artsen en coördinatoren." Verschillen Uit de eerste evaluatie in het voorjaar bleek al dat er iets mis was met de uitvoering van de donatie. Borst beloofde daarop rapportages. De Nederlandse Transplantatie Stichting (NTS) onderzoekt de oorzaken van de daling van het aantal donoror ganen. De Inspectie voor de Ge zondheidszorg heeft ook al een onderzoek op touw gezet naai de gang van zaken in ziekenhui zen rond donatie. Dat verschilt sterk per ziekenhuis. Volgens de Nierstichting stelde vorig jaar de helft van de ziekenhuizen geen enkel orgaan voor trans- plantie beschikbaar ANP van onze redactie binnenland DELFT - .Twee studenten uit Delft hebben gisteren bekend dat zij een negentienjarige me destudent hebben mishandeld. Tijdens het introductieweek einde in augustus takelden de twee corpsleden de jongen zo danig toe dat hij in een rolstoel terechtkwam. Hoewel de studenten hebben bekend en er geen vluchtgevaar is, blijven ze in voorlopige hech tenis. Het is bij justitie beleid dat daders van zogenoemd 'zin loos geweld' vast blijven zitten tot de voorgeleiding, in dit geval moi-gen Tijdens een feest op sociëteit Phoenix namen de verdachten het slachtoffer, van wie een voet in gips zat, zijn krukken af. De twee ouderejaars vonden dat hij zich aanstelde. Vervolgens draaiden de twee zijn armen op de rug, waardoor in beide elle bogen botscheurtjes ontston den. Omdat zijn voet al in het gips zat, moet het slachtoffer nu in een rolstoel zitten. Acht weken niet normaal kunnen functioneren is één van de grondslagen waarop zware mis handeling ten laste kan worden gelegd. Ondanks de ophef die over het incident ontstond, hebben de twee verdachten (21 en 22 jaar) zich niet zelf gemeld. Daarom besloten rechercheurs en offi cier van justitie de twee oudere jaars te an-esteren en voor ver hoor in te sluiten. Het Delftsch Studenten Corps had de twee wegens de mishandeling al ge schorst. De studentenvereniging is ver baasd dat de politie de studen ten van hun bed lichtte. „Het was logischer geweest als de po litie hen had gebeld, dan waren ze gewoon gekomen om ver hoord te worden", aldus een woordvoerder. Studenten blijken overigens niet behulpzaam. Uit een en- quete op de Katholieke Univer siteit Brabant in Tilburg blijkt dat 77 procent van hen niet in grijpt als een onbekende het slachtoffer van geweld dreigt te worden. Dat blijkt uit een en quête van Univers. Angst om zelf slachtoffer te worden, weerhoudt de studen ten eivan hulp te bieden. Het universiteitsblad Univers vroeg ruim honderd studenten ook wat zij zouden doen als een vriend een fiets wil stelen. Zes enzestig procent van de ruim honderd ondervraagden zou dat nooit tolereren. ANP Met het wegrollen van een kunstwerk opende koningin Beatrix Museum Het Valkhof. foto Marcel Antonisse/ANP heet. De Valkhofstichting beheert de monu mentale Nicolaaskapel in het park. De vereniging heeft in het merkenregister la ten vastleggen dat het begrip Valkhof alleen in combinatie met exposities en lezingen van de stichting gebruikt mag worden. De museumdi rectie kon het geding op het nippertje voorko men, met de belofte dat het museum steeds zal verwijzen naar de activiteiten van de Valkhof stichting. Aangezien het museum 80.000 be zoekers per jaar verwacht krijgt de stichting door die afspraak meer aandacht dan ooit. ANP van onze redactie binnenland NIJMEGEN - Koningin Beatrix opende giste ren het nieuwe Museum Het Valkhof in Nijme gen. Het door architect Ben van Berkel ont worpen museum voor kunst en archeologie heeft 28 miljoen gulden gekost. Museum Het Valkhof was bijna naamloos ge opend. De Valkhof stichting spande vorige week een kort geding aan bij de rechtbank in Arnhem over het gebruik van de naam Valkhof, zoals het historische park naast het museum POSTERHOLT - Bij het Limburgse Posterholt is een prehis torisch jagerskamp ontdekt. Het terrein is nog vrijwel intact en niet of nauwelijks verstoord door latere bewoning. Dat is een zeldzaamheid in Nederland. Volgens het Rijksmuseum van Oudheden is het kamp circa 9000 jaar oud. Uit vondsten blijkt dat er werktuigen werden gemaakt, huiden schoonge maakt en hout, been en geweien bewerkt. De opgraving is onderdeel van een langlopend onderzoeks project naar de vroegste bewoning van het Vlootdal. Uit deze en andere, kleinere vindplaatsen blijkt dat de locatie van een jagerskamp afhankelijk was van het seizoen. Zo lagen de gro tere kampen in hogere delen van het dal, omdat daar in de herfst en winter veel hazelaars te vinden waren. Dat maakte de jagers namelijk minder afhankelijk van de jacht en de vis vangst. ANP Winkeldief in de fout met frisdrank ZWOLLE - Een 26-jarige man uit Tbilisi in Georgië dacht slim te zijn door in een Zwolse supermarkt vijf flessen fris drank te stelen en de inhoud daarvan in een meegenomen jer rycan te gieten. Daarna bracht de winkeldief de lege flessen naar de Hessen- automaat. Daarmee leek hij ook nog eens vijf gulden statie geld te incasseren. Maar nadat hij bij de kassa zijn embalage- bon had verzilverd, werd hij door de wakkere bedrijfsleider aangesproken. De politie gaf hem een boete van 240 gulden. GPD Benzine en diesel duurder ROTTERDAM - Benzine en diesel worden duurder. Vanaf morgen is de adviesprijs van een liter euro loodvrij 2,32, een verhoging van twee cent. Super met loodvervanger en ongelo de super gaan mét hetzelfde bedrag omhoog naar respectieve lijk 2,44 en/2,38. Ook diesel wordt duurder. Vanaf morgen gaat de adviesprijs 2,6 cent omhoog naar 1,606 per liter. ANP Junk sterft in woning Alkmaar ALKMAAR - De politie heeft gisteren in een huis in Alkmaar een 45-jarige man aangetroffen met beenwonden, die later is overleden. De doodsoorzaak is onbekend. De man stond bij justitie bekend als gebruiker van verdovende middelen. De rijksrecherche onderzoekt de toedracht, omdat de man in het bijzijn van agenten is overleden. Het Openbaar Ministerie wil verdachtmakingen tegenover de politie voorkomen. De politie kreeg om 11.45 uur een melding van een mogelijke schietpartij in de woning. Agenten zagen de gewonde man op het balkon om hulp roepen. Hij was in paniek. De agenten probeerden hem te kalmeren. De man raakte tijdens de be handeling door het ambulancepersoneel in coma en overleed even later. Van een schietpartij zou geen sprake te zijn. ANP DEN HAAG - Alle 65-plussers in Nederland moeten worden ingeënt tegen pneumokokken, een bacterie die longontste king kan veroorzaken. Vooral mensen die in Spanje overwin teren hebben de vaccinatie nodig, vindt R. van Furth, advi seur van de Pneumokokken Stichting. Jaarlijks lopen zeker 15.000 mensen door pneumokokken longontsteking op. Ieder jaar overlijden er zeshonderd tot duizend mensen, vooral ouderen, aan de gevolgen van de ziekte, aldus Van Furth. Overwinteraars lopen extra risico, omdat de bacterie in Spanje resistent is tegen de gangbare an tibiotica. ANP Overvaller met opoefiets opgepakt EMMEN-De politie in Drentheheeft een 28-jarigeman opge pakt die ervan wordt verdacht de afgelopen weken op zijn opoefiets zeven tankstations in Emmen en omgeving te heb ben overvallen. De maandagavond opgepakte man is een inwoner van Em men en een bekende in het drugscircuit. ANP Advertentie Jaarlijks hebben ongeveer 680.000 mensen te maken met de dood van een dierbare. door Reinier Hopmans DEN HAAG - De Stichting Ideële Recla me (SIRE) begon gisteren aan een tot 1 mei volgend jaar lopende campagne waarbij om aandacht wordt gevraagd voor rouwenden. Het gaat er daarbij vooral om duidelij k te maken dat het verlies van een dierbare zelden al na een paar maanden is ver werkt, maar dat juist dan steun en aan dacht hard nodig is. 'Een verlies ver-wer ken kan niemand alleen' heet deze cam pagne van SIRE. Alleen in december wordt het thema even opzij gezet voor de jaarlijkse vuurwerkcampagne. SIRE richt zich in de bewustwordings campagne op de 'tweede schil'. Dat is de omgeving op enige afstand van de rouwende: de buurt, het werk, de sport vereniging, kennissen. De mensen daar zouden zich meer moeten realiseren dat de sociale steun niet na enkele maanden al moeten stokken of ophouden. Zelfs een rouwproces van enkele jaren is niet uit zonderlijk. Om te illustreren hoe belang rijk blijvende aandacht is, produceerde prof. dr. J. van den Bout, bijzonder hoog leraar verliesverwerking in Utrecht, bij de presentatie, gisteren in het Museon, enkele cijfers. In Nederland overlijden nu jaarlijks bij na 140.000 mensen. Die hebben circa 680.000 dierbare nabestaanden, de 'eer ste schil'. Van die groep ondervinden er 100.000 onevenredig grote problemen met rouw. Eenderde van alle Riagg-klan- ten heeft rouwklachten; dat geldt voor veertig procent van alle opgenomen de pressieve patiënten. „In onze cultuur," zegt Van den Bout, „is er eigenlijk maar één openbare uiting van rouw. Dat is de uitvaart. Daarna ge beurt rouwen thuis. Maar ook daar kan foto ANP het gebeuren dat mensen verborgen rou wen, bij voorbeeld om elkaar te ontzien. De vrouw huilt dan in de slaapkamer en weet niet dat haar man dat, soms gelijk tijdig, in de badkamer doet." SIRE is niet over één nacht ijs gegaan. Tal van deskundigen zijn geraadpleegd, er is onderzoek gedaan, het concept en de spotjes zijn getest en er is gezorgd voor een ruime 'achtervang'. Die bestaat uit een internetpagina vol uitleg en verwij zingen (www.verliesverwerken.nl) en te lefonische opvang door de Stichting Korrelatie en de Landelijke Stichting Rouwbegeleiding. GPD van Essen HAAG - Van mensen in de tand die een baan vinden, driekwart er in inkomen de tien en twintig pro- op vooruit. Voor de andere maakt het minder uit wel of niet werken. Zij met hun uitkering ook recht op allerlei aanvullende rzieningen kwijtraken, zo- huursubsidie en bijzondere tand. blijkt uit een onderzoek van 'akfederatie FNV en de ge ënte Rotterdam. Het netto- Jmen van uitkeringstrek- die een gesubsidieerde of andere laagbe- de baan aanvaarden, stijgt met zo'n 25 procent, stijging wordt deels weer te- gedaan doordat huursubsi- en bijzondere bijstand ver deren, kwijtschelding van ingen vervalt en cle eigen bijdrage voor kinderopvang stijgt. De werkers raken zo weer tussen een derde en de helft van hun meerinkomsten kwijt. FNV en Rotterdam pleiten daarom voor verruiming van dat soort regelingen en het op elkaar af stemmen van rijks- en gemeen telijke maatregelen. Werkkring Op de langere termijn ziet het er beter uit voor de werkwilligen. Uit het onderzoek blijkt dat de genen die in 1995 aan het werk gingen, nu dertig procent meer verdienen dan een bijstandsuit kering. Wie in 1997 begon, verdient in middels twintig procent meer. GPD van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Elke nieuwe krantenbezorger krijgt van zijn dagblad een regenpak. Ook de 50.000 huidige bezor gers kunnen er een krijgen, al houden sommige kranten het nieuwe pak achter tot het ou de versleten is, zegt secretaris J. Gast van de Nederlandse Dagbladpers (NDP). Het ca deau is onderdeel van de jaar lijkse Week van de Dagblad bezorger, van 20 tot en met 25 september. Kranten zetten de medewer kers verder in het zonnetje met allerlei attenties. Bij som mige dagbladen worden mo biele telefoons en computers verloot. Ook worden er wed- strij den stipt bezorgen gehou den, met als prijs een nieuwe fiets. Met de week begint ook een nieuwe wervingscampagne voor bezorgers vanstart, want het tekort aan bezorgers be staat nog steeds. Ook de PZC geeft de bezorgers dit jaar nieuwe regenpakken, zegt hoofd logistiek/oplage J.C. Schout. „Verder hebben wij al sinds jaren de traditie van een loterij, waarmee de bezorgers leuke prijzen kun nen winnen. Daarbij moet je denken aan vooral elektroni ca, van walkmans tot televi- Paren met kinderen houden aan het einde van de maand maar de helft over van hun inspannin gen in een werkkring: van de ƒ565 boven bijstandsniveau ra ken zij 287 weer kwijt aan ho gere eigen bijdragen en verlies van subsidies. Paren zonder kinderen leveren gemiddeld ƒ192 van de 570 hogere netto-inkomsten in, een oudergezinnen ƒ81 van de 270. Alleenstaanden gaan er door de overstap naar een baan gemiddeld 458 netto per maand op vooruit, maar leveren daarvan 163 in. van onze redactie binnenland NIJMEGEN - Mensen met chro nische rugpijn die onderkennen dat zij ook psychische klachten hebben, hebben de beste kans weer aan het werk te komen. Zelfs na een jaar thuiszitten. Gedragstherapie en voorlich ting hebben veel meer effect dan spieroefening of rugoperaties. Dat blijkt uit een onderzoek van de gezondheidswetenschapper en psycholoog A Vendrig, waar op hij gisteren promoveerde aan de Katholieke Universiteit Nij megen. De promovendus stelt dat chronische rugpijn in wes terse landen epidemische vor men aanneemt. Het onderzoek van Vendrig toont aan dat men sen met psychische klachten veel meer pijn en beperkingen melden. Uit medisch onderzoek blijkt echter dat ze niet meer af wijkingen aan hun rug hebben dan mensen zonder psychische klachten. Chronische rugpijn is dus een samenspel tussen biolo gische, psychologische en socia le factoren, aldus Vendrig. Vendrig ontwierp een intensie ve training van vier weken, voor de helft fysieke oefeningen en voor de andere helft voorlich ting en gedragstherapie. Bijna negentig procent van de deelne mers aan die training was zes maanden na de behandeling weer volledig aan het werk. Mensen met een erg gesloten na- turn- hadden het minst baat bij de behandeling. De promoven dus pleit voor nader onderzoek naar het doorbreken van de vi cieuze cirkel van pijn, depressie en thuiszitten bij mensen met langdurige klachten. ANP Folder nief ontvangen? Bel: 0592 340042. www.scapino.nl Kijk voor adressen in de Gouden Gids. Geldig t/m 19-09-'99 39=95- LAARS VAN NYLON STRETCH In zwart en grijs. Maten 37-41. INSTAPPER ln zwart. Maten 36-42. _s««r VETERLAARSJE VAN 49t9S LEDER In zwart, bruin en blauw. Maten 36-42.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3