School als een sociale competitie g?^S^feT10 Beste coureurs staan niet altijd aan de top Topsportacademie kijkt naar toekomst Marrit Leenstra grijpt tweede kans als international Johan Cruijff verricht aftrap voor eigen universiteit KNVB bezorgd OVer Samenstelling teams in 2000 UTRECHT - De weg naar de top mag voor een sporter niet te veel zijwegen bevatten. Afleiding geeft achterstand. Toch verdient een groot aantal atleten nog maar net een belegde boterham met de sport. Denken aan de toekomst moet, studeren dus ook. Om die zijweg be gaanbaar te maken, is de Randstad Topsportacademie opgericht. Een op leiding commerciële economie van de hogeschool voor economische studies in Rotterdam. Met colleges en tenta mens in Utrecht. Neem de Edese zwemmer Benno Kui pers van de Barneveldse zwemclub DWK. Hij begon in januari met vijftien andere topsporters, onder anderen schaatser Jelmer Beulenkamp, dam mer Harm Wiersma en hockeyer Jaap Derk Buma, aan een proefperiode. Hij had toen het Europees kampioenschap in Istanbul in het vooruitzicht en stort zich nu in het pre-olympisch jaar. Naar Sydney leidt de snelweg. Studie is het eerste halfjaar belangrijk, daarna niet meer dan een B-weg. Want Kuipers legt dan weer een heel traject af met buiten landse toernooien en hoogtestages. „Het blijft zwaar,zegt de man die in Is tanbul vijfde werd op de 100 meter schoolslag. „Je moet nog steeds leren. Maar je mag tentamens verschuiven en uittreksels van lessen die je hebt gemist worden opgestuurd. Dat krijg je bij een reguliere hbo-opleiding nauwelijks voor elkaar. Ik wil toch iets naast het zwemmen blijven doen. Nu heb ik de kans om wat minder te studeren als daar echt geen tij d voor isIn de periode voor het Europees kampioenschap heb ik er bijvoorbeeld voor gekozen me al leen op zwemmen te concentreren." Het startschot voor deze topsportaca demie, die wordt ondersteund door sportkoepel NOCNSF, werd gistermid dag gelost. Gelijktijdig met de opening van de vergelijkbare Johan Cruijff Uni versity. Kuipers heeft toch voor de Utrechtse variant gekozen. „Simpel, Utrecht is voor mij dichterbij." De 28-jarige Eddie Dix, de honkballer van het Rotterdamse Neptunus die zich met de nationale ploeg heeft geplaatst voor de Olympische Spelen door Euro pees kampioen te worden, is op 1 sep tember begonnen met zijn studie. „Ik verheug me er nu al op met dertig top sporters het diploma op te gaan halen. Dat heeft wel iets weg van het ontvan gen van een medaille op een groot toer nooi." Het verhaal is eigenlijk heel eenvoudig. Is de sporter serieus met zijn studie be zig, dan krijgt hij de kans om die naad loos in zijn sport in te passen. Is het di ploma binnen, dan gaat Randstad op zoek naar een baan. Dix is een beetje een vreemde eend in de bijt, want na Sydney stopt hij met honkbal. Geen probleem, ook dan mag hij op de top sportacademie blijven. „Ik heb me voorgenomen zo snel mogelijk klaar te zijn. In principe duurt de opleiding vier jaar, maar ik wil die in drie jaar afron den. Ik ben nu croupier bij een casino in Rotterdam, maar een halfjaar terug kreeg ik de kriebels om toch weer te gaan leren. Dit is voor mij een uitkomst. De Johan Cruijff University? Daar heb ik pas kort geleden van gehoord. Ik dacht dat je daar kon leren voetballen en daar heb ik niets mee." GPD Nederlandse talenten hopen op plaatsje in Formule 1 als een doorslaggevend nadeel: „Tegenwoordig zijn de Formu le 1-bazen niet meer zo happig op jonge wildebrassen. Je ziet een tendens naar oudere rij ders, die een auto ook heel huids over de streep kunnen brengen en niet zo vaak in de grindbak staan." Maar Coronel moet ook nog er varing opdoen in de Formule 1 dat kost ook weer enkele jaren. Zelfs al zou hij volgend seizoen een zitje krijgen - en dat kan al leen nog als testpiloot - dan nog duurt het twee j aar voor een rij - der voldoende ervaring heeft om potten te breken. Coronel is dan 29. Het hoogtepunt uit de carrière van Jos Verstappen (rechts): zijn derde plaats in de Grote Prijs van Hongarije in 1994 achter winnaar Mi chael Schumacher (midden) en Damon Hill (links). foto Jean-LoupGautreau/ANP <i.in onze sportredactie ($STERDAM - „Sporters we ien meer van de sport als welke voorzitter dan ook. Want voor zitters zitten altijd op de tribu ne, En in bijna elke sportbond komen ruzies voor, omdat ze el kaar niet begrijpen. En zo moet 00k de clubsponsoring goed ge- legcld worden, want daar heeft ook niet iedereen verstand van Veem een paar understate ments van Johan Cruijff en iedereen zal begrijpen hoe broodnodig de Johan Cruijff University is. Inapril had Cruijff het al aange kondigd, gisteren was het zover. Aan de Hogeschool van Amster dam (HvA) mocht de nummer veertien gisteren de officiële af trap verrichten. Op de hbo-op- leiding, die vanwege de interna tionale allure tot university is omgedoopt, beginnen de eerste 37 topsporters hun opleiding commerciële economie. Na vier jaar zijn ze ldaargestoomd voor een beleidsfunctie in de sport wereld. De opleiding is bestemd voor sporters die actief zijn in de hoofdklasse van hun sportbond. Omdat de opleiding slechts twee dagen per week omvat, is hel mogelijk die te combineren met hun sportieve carrière. Vol gens Ron Bormans, lid van het college van bestuur van de HvA, wordt maximaal rekening ge houden met de trainingspro gramma's van de studenten. Zo kan het lesprogramma bijvoor beeld ook doorgaan tijdens wedstrijden in het buitenland. Competitie Vorig jaar ging de eerste Johan Cruijff University van start in Barcelona. Vanaf oktober zijn dat er in totaal tien. Naast die in Amsterdam en Barcelona ko men er nog acht bij in Spanje, zoals in Madrid, Sevilla en Pal- ma de Mallorca. En denk maar niet dat er gespijbeld is op de opleiding in Barcelona, weet Cruijff uit ervaring. „Waar een gewone school 15 tot 20 procent absentie heeft, was dat hier maar hooguit vijf procent. De drijfveer van die sporters is zo verschrikkelijk mooi. Ze erva ren die school als een competi- ae. Niemand is er afgevallen. Ja, je hebt nu eenmaal de beste en door Andre Hoogeboom ALKMAAR - De Nederlandse autosport is springlevend. Het circuit van Zandvoort groeit en bloeit en de race-talenten sta pelen zich op. Tom Coronel viert furore in Japan, Christij- an Albers in Duitsland en ook Jos Verstappen is nog in beeld. Maar voor volgend jaar zijn al le plaatsen in het Mekka van de autosport, de Formule 1, al ver geven en er zitten geen Neder landers bij. Zijn ze wel zo goed, of zien de grote teambazen de dappere coureurs uit de Lage Landen niet staan? Wat onderscheidt het talent van de hype? Dat is in de meeste sporten snel duidelijk. De een dagsvliegen vallen genadeloos door de mand. Maar in de auto sport ligt dat anders. De grilli ge speling van het lot bepaalt in veel gevallen de toekomst van een coureur. Williams-coureur Alex Zanardi zei het al eerder: „Michael Schumacher is echt niet de beste coureur ter we reld, zoals Mare Gené niet de slechtste is." De auto, de finan ciële middelen van het team, de contacten van de coureurs, hun uitstraling. Het zijn facetten die in de hedendaagse auto sport niet onderschat mogen worden. Rob Niessink, manager van de enige Nederlandse Formule 3- stal Van Amersfoort Racing, zag de Nederlandse talenten komen: Jos Verstappen, Tom Coronel en Christijan Albers. Ze kwamen alle drie uit voor zijn team. „Hard rij den kunnen ze allemaal, maar dat is niet al leen bepalend voor de toe komst. Er zijn andere factoren die een rol spelen. Ik denk zelfs dat de verhouding fifty-fifty is, dat andere karaktereigen schappen net zo belangrijk zijn als het goed kunnen sturen en gas geven." Praatjes Uiteindelijk, zegt Niessink, is hard rijden eigenlijk helemaal niet zo moeilijk. „Bij elke Grand Prix zitten er 20.000 coureurs voor de televisie, die allemaal denken dat ze het ook kunnen. Maar er rijden er slechts 22. Zij hebben iets extra's bovenop hun rij kwali teiten. Coureurs moeten zich kunnen verkopen, maar die praatjes dan ook waarmaken. Dat is het moeilijkste. Er gaat belachelijk veel geld om in de autosport en als puntje bij paaltje komt, ligt dat hele bud get, van misschien wel 300 mil joen gulden, op de schouders van die ene man, in die ene au to. En er kijken miljoenen men sen naar, die allemaal hopen dat je een foutje maakt. En als slechtere leerlingen, daar is niks-an te doen. Maar hier is ook een sociale competitie. De witte schapen trekken de zwarte schapen vooruit." Simpel Het aangepaste studieprogram ma kost de HvA twee ton extra per jaar. Daarvoor wordt nog gezocht naar sponsors. Cruijff: „In Spanje werken we met vier grote sponsors die aan de spor ters worden verbonden. Als die bedrijven slim zijn, pikken ze die mensen er meteen voor zich zelf uit. Zo simpel is het, zo sim pel moet het ook zijn." Simpel houdt Cruijff het ook in de bemoeienis met de JC Uni versity. „Het is een beetje door drijven om zo'n opleiding te beginnen. Maar waar je niet doorheen kan, moet je er om heen." Heeft bondscoach Frank Rijkaard misschien ook nog iets aan deze opleiding, wil een ver tegenwoordiger van de massaal uitgerukte media weten. Cruijff: „Hij moet wel kunnen tellen, dat-ie er elf opstelt." GPD Johan Cruijff tekent de presen tielijst tijdens de opening van de Cruijff University in Amster dam. foto Rob Keeris/GPD door Martijn van Beeten je uit de auto stapt moet je er weer staan, weer iedereen te woord staan, van enorm rijke sponsors tot filmsterren. Ook als je bent uitgevallen." Niessink acht Jos Verstappen nog steeds kandidaat voor een plaats in de Formule 1. „Als ik teambaas was, zou ik niet aar zelen. Jos heeft alles: ervaring, snelheid, uitstraling. Het zou me niets verbazen als hij toch nog ergens opduikt. Hij is al va ker afgeschreven en kwam dan toch weer bovendrijven. Al leen, als hij in 2000 nog geen zitje heeft, tja, dan ben ik bang het wel heel moeilijk gaat wor den." Groot hart Tom Coronel is het exponent van de selfmade coureur. De man heeft een groot hart, een mooie carrière, van Formule Ford naar potentieel Japans kampioen Formule Nippon. Die klasse is beroemd als oplei dingsinstituut voor Formule 1- rijders. Heinz Harald Frentzen en Jacques Villeneuve, Eddie Irvine, Mika Salo, Ralf Schu macher: allemaal kwamen ze via de Japanse F3000-klasse in de Formule 1 terecht. Alleen de jonge Schumacher wist overi gens het klassement te winnen. Ook daarom heeft Niessink be wondering voor Coronel. „Die jongen heeft het echt allemaal alleen gedaan, kocht zelfs z'n eigen schoenveters bij wijze van spreken. Hij heeft alles op gegeven om te werken aan zijn droom, heeft karakter getoond, doorzettingsvermogen. Hij zit al vier jaar in Japan. Boven dien blijft hij altijd zichzelfhij kan heel goed met mensen om gaan, past zich prima aan in moeilijke omstandigheden. Coronel is absoluut top." De Japanse journalisten dra gen de Nederlander op handen omdat hij innemend is en tijd vrij maakt - ook bij tegenslag - voor fans en journalisten. Maar bovendien ook omdat hij goed presteert en races wint. Coro nel heeft echter een groot na deel; zijn lange weg heeft kost bare jaren gekost. Hij is nu 27 en het stadium van talent al voorbij. Niessink ziet dat niet Opstap Dan Christijan Albers. Ook hij reed bij Van Amersfoort, maar verhuisde aan het begin van het seizoen naar team van Bert ram Schöfer Racing. De twin tigjarige Albers kan het Duits kampioenschap Formule 3 winnen, net als Jos Verstappen in 1993. Het lijkt een goede op stap naar een mooie loopbaan, maar een garantie is het niet. Niessink: „Chris is een he'el goede coureur, maar moet op andere terreinen nog heel veel leren. Dat is niet erg, want hij is nog jong." Albers krijgt een test in de Formule 3000, het peper dure voorportaal van de For mule 1. Hij mag het proberen bij Red Buil, dat is verbonden aan Formule 1-stal Sauber Pe- tronas, dat op zijn beurt weer samenwerkt met Ferrari. „Op nieuw een heel moeilijke weg, al is het wel zo ongeveer de eni ge weg. Ik zie het aan Bas Lein- ders, vorig jaar de teamgenoot van Albers bij ons. Die Formule 3000 is kei- en keihard. De re glementen zijn zo strak dat het een loopbaan kan beïnvloeden. Je kunt door een kleinigheid zo maar de kwalificatie missen en dan sta je tijdens de race langs de kant. De Europese Formule 3000 heeft veel handicaps en je moet van ijzer zijn om je te on derscheiden." Succesvolle Formule 1-cou reurs, weet Niessink, zijn anno 1999 het eindproduct van een lange weg. Michael Schuma cher is daarvan het grote voor beeld. „Hij werd als kartrijder opgepikt door manager Willy Weber, die vervolgens een ren stal speciaal voor hem opricht te. Hij kreeg een zware oplei ding, volgde PR-cursussen en heeft van nature een grote in telligentie. Schumacher is een prof in alle facetten. Bovendien krijgen Duitse rijders veel steun van de machtige autoin dustrie en is er een groot maat schappelijk draagvlak voor de autosport. Dat ontbreekt in Nederland, al keert het tij wel ten goede." GPD doorWietse Dijkstra ROTTERDAM - De eerste slachtoffers van geweld in en om de voetbalvelden hebben zich al weer in het ziekenhuis gemeld, de politie was al meerdere ma len ter plekke en de tuchtcom- missies van de KNVB komen reeds om in het werk. Kortom, het voetbalseizoen bij de ama teurs is begonnen. Tragisch dieptepunt in de ge welddadigheden op de voetbal velden vormde afgelopen zaterdag een incident bij de wedstrijd Activitas Bl-SMV Hillegersberg BI in Rotterdam, waar een zeventigjarige opa van een van de spelertjes bijna werd doodgeschopt. Even treurig is echter de constatering dat de start van het voetbalseizoen niet veel anders is verlopen dan vorig jaar. De start belooft dus weinig goeds. In hetzelfde weekend waarin bij Activitas bijna een dode valt, wordt een speler van Excelsior'20 het ziekenhuis in geschopt. Een week eerder wordt een leider van een El-elf- tal gemolesteerd en weer een week daarvoor ontaardt een be kerwedstrijdje tussen twee Al- teams in een massale vechtpar tij. En dan zijn de senioren voor het gemak maar even buiten be schouwing gelaten. Volgens Jan Koster van de afde ling tuchtzaken van het KNVB- district West IV (de regio Rotter dam), gaat het vooral bij de jeugd steeds vaker mis. „Daar neemt het geweld hand over hand toe. Vooral bij wedstrijden tussen selectie-elftallen, de Al, BI, Cl. Vorig jaar hadden we zelfs een wedstrijd bij de Fjes die uit de hand liep. Spelertjes van zo'n jonge leeftijd staan daar natuurlijk buiten. Daar zijn het vaak de ouders langs de lijn die dat veroorzaken." „Detuchtcommissie is er niet op gebouwd alles mondeling te be handelen. Moet ik hier dan elke avond tegenover van die ventjes gaan zitten? De maatschappij ontspoort. Er wordt weinig van elkaar getolereerd. De jeugd van 14 tot 20 jaar heeft zeker niets beters te doen." Jacques van der Kroon, de dis- trictsmanager van West HI en IV (de provincie Zuid-Holland) vindt dat de KNVB zich niet door Cilya van der Kooy AMSTERDAM - Drie jaar gele den dacht Marrit Leenstra voorgoed afscheid te hebben ge nomen van het nationale team. De volleybalster voelde niet langer het vertrouwen van toen malig bondscoach Bert Goed koop. Van zijn opvolger Pierre Mathieu kreeg ze toch nog een tweede kans. De passer/loper pakte de mogelijkheid met bei de handen aan en groeide in kor te tij duit tot een van de steunpi laren van Oranje. „Het geeft een goed gevoel om weer terug te zijn", aldus Leenstra. Volgende week maakt Leenstra bij het EK in Italië haar rentree bij een internationaal titeltoer- nooi. „Het begint bij iedereen nu wel te kriebelen"blikt Leen stra vooruit. „Ook bij mij neemt de spanning toe. Ik kijk er naar uit om bij een belangrijke wed strijd echt iets voor het team te kunnen betekenen. Het zal niet makkelijk worden, maar we moeten gaan voor een plaats bij de laatste vier." De bijna 26-jarige Leenstra is blij met haar terugkeer. Het kostte de Oost-Groningse veel moeite haar interlandcarrière toentertijd te beëindigen. Leen stra, die ook twee jaar lid was van Jong Oranje, had een plaats in de nationale ploeg altijd na gestreefd. Van 1992 tot 1996 maakte ze alle grote titeltoer- nooien mee. Ze behaalde met het team goud tijdens het EK in 1995 in Arnhem en ging in Bar celona en Atlanta twee keer naar de Olympische Spelen. Hoewel ze in die periode 162 in terlands speelde, wist ze nooit een basisplaats te veroveren. „Op een gegeven moment werd dat frustrerend. Ik had er in die jaren veel tijd en energie inge stopt, Ik had mijn studie politi cologie onderbroken. Ook in de winter trainde ik hard door met Oranje, maar ik had het gevoel dat ik er niet veel wijzer van werd. Ik vond het heel moeilijk, maar ik heb toch besloten voor mezelf te kiezen. Ik wilde spelen bij een club om te groeien." Genadeloos Leenstra noemt deze beslissing achteraf de beste die ze ooit heeft genomen. Via haar mana ger kwam ze in Italië terecht. Twee jaar bij Vini Monteschiavo Jesi en een seizoen Figurella Fi- renze in de tweede Italiaanse di visie hebben haar sterk ge- moet verschuilen achter de stel ling dat het om een maatschap pelijk probleem gaat. „Het is een beetje goedkoop om het daarmee af te doen. De KNVB zal toch moeten proberen een omslag te bewerkstelligen." De bond kan dat niet alleen, weet Van der Kroon. De verant woordelijkheid voor het gedrag van spelers en publiek ligt in eerste instantie bij de club. Maar als die daar niet mee kan omgaan, helpt de bond graag een handje. „Als verenigingen geen maatregelen nemen tegen mensen die zich misdragen, roe pen wij ze tot de orde. Daar zijn we tegenwoordig heel alert op. Ik denk dat de middelen die we hebben adequaat zijn. Wij kun nen tenslotte zeggen: er wordt niet gevoetbald. We kunnen elf tallen, zelfs complete verenigin gen uit de competitie halen. Spelers kunnen we voor maxi maal vijf jaar schorsen. De zwaarste straf is royeren." Dat laatste vonnis is voor zover Van der Kroon weet één keer ge veld. Vorig jaar werd een voet baller van een Rotterdamse club betrapt toen hij onder een ande re naam speelde terwijl hij voor vijf jaar geschorst was. Hij kan het voortaan vergeten. Legitimatie Herinvoering van spelerskaar- ten als legitimatiebewijs kan helpen. Van der Kroon: „Ik ben een voorstander van spelers- kaarten, maar de clubs niet. Men wil van alles, maar als puntje bij paaltje komt, haken ze af. De discussie over legiti matie is nog steeds volop gaan de en wordt steeds actueler. Probleem is ook dat die hele operatie zo'n drie miljoen gul den kost. Misschien zouden we het alleen in de grote steden moeten invoeren, want ik denk dat het aantal geweldplegingen daar het hoogst is." Met het actieve bondsbeleid is overigens wel succes geboekt. Het aantal molestaties van scheidsrechters is gedaald. Van der Kroon: „Wij zijn begonnen met een molestatie-commissie. Die zijn er nu in heel Nederland. Clubs waar het misging, hebben we meteen tot de orde geroepen. We zijn trots op de resultaten, al moet je maar afwachten of de daling doorzet." GPD Marrit Leenstra maakt. „Ik ben blij dat ik deze keuze heb gemaakt. Op alle ge bieden heb ik mezelf kunnen ontwikkelen. Vooral het eerste jaar in de A2 was hard. Je bent professioneel met je sport bezig. Als je niet goed speelt, wordt er genadeloos met je afgerekend." Juist om haar ervaring haalde Pierre Mathieu Leenstra terug bij het Nederlands team. De bondscoach had na het afhaken van Erna Brinkman en Henriët- te Weersing behoefte aan gerou tineerde speelsters en benader de haar al Voor het WK vorig jaar in Japan. Een terugkeer ketste toen af omdat haar club haar alleen voor de wereldtitel strijd wilde afstaan. Voor de voorbereiding was ze niet beschikbaar. Na deze eerste contacten met Mathieu had Leenstra al gerekend op een uit nodiging voor het huidige sei zoen. „Ik denk dat ik dat op dit mo ment verdien. Ik heb er wel even goed over na moeten denken. Maar het belangrijkste voor mij was de uitdaging om met een nieuwe ploeg en nieuwe mensen aan de slag te gaan. Dat geeft mij energie. Bovendien had ik er na een goed seizoen in Italië zin in om voor het nationale team te spelen." De Olympische Spelen in Syd ney gelden als richtpunt voor Leenstra. Tot en met 2000 wil ze zich in ieder geval beschikbaar 'stellen voor Oranje. „Ik hoop dat we de Spelen kunnen halen. Daarna bekijk ik het per jaar. Ik ga er vanuit tot mijn dertigste professioneel met mij n sport be zig te zijn. Ik heb nog wel even en wil nu vooral genieten van mijn terugkeer." ANP - McLaren: Mika Hakkinen (Fin), David Coulthard (GB). - Ferrari: Michael Schumacher (Dui), Rubens Barrichello (Bra). - Williams: Alessandro Zanardi (Ita), Ralf Schumacher (Dui) - Jordan: Heinz Harald Frentzen (Dui), Jarno Trulli (Ita). - Benetton: Giancarlo Fisichella (Ita), Alexander Wurz (Oos). - Sauber: Pedro Diniz (Bra), Mika Salo (Fin). - Jaguar: Eddie Irvine (GB), Johnny Herbert (GB). - Prost: Jean Alesi (Fra), Nick Heidfeld (Dui). - Minardi: Mare Gené, Luca Badoer (Ita), Pedro de la Rosa. - BAR: Jacques Villeneuve (Can), Ricardo Zonta (Bra). GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 25