Geen zicht op deal met crimineel PZC PZC feiten en meningen woensdag 15 september 1999 2 Boek verpulvert laatste restje van heldenbeeld Yaclav Ha vel Nog meer van 't zelfde in de natuur Nieuwe bezem Tsjetsjeense leider rebellen speelt de vermoorde onschuld Hoogleraar signaleert gaten in wet die omgang met informanten regelt 15 september 1949 door Kees Bos en Jaap Folkerts De natuurkwaliteit in Ne derland gaat nog steeds achteruit. De trend blijft dat algemene diersoorten algeme ner worden en zeldzame soor ten zeldzamer. Dat blijkt uit de gisteren gepresenteerde Na tuurbalans, een onderzoek van het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieu (RIVM) en de Dienst landbouwkundig Onderzoek. De opstellers noemen de afna me van kwetsbare, open land schappen zorgwekkend. Toe komstige verstedelijking bedreigt deze gebieden. Direc teur N. van Egmond van het RIVM verwacht ook dat de mestplannen van minister Brinkhorst de aankoop van grond voor natuur bemoeilij ken. Boeren hebben straks meer grond nodig om mest te ver spreiden. Op natuurgebieden kunnen ze niet terecht. De grond zal volgens Van Egmond alleen maar duurder worden. Er zijn echter ook positieve sig nalen. Verschillende maatre gelen werpen vruchten afZo is het 'soortbeschermingsplan le pelaar' met succes uitgevoerd. Het aantal broedparen lepe laars is sinds 1994 verdubbeld. Verder doet de bonte specht het goed dankzij veel dood hout in natuurlijk beheerde bossen. Probleem voor veel flora en fauna is dat natuurgebieden niet aaneengesloten zijn. In Hiervoor is enkele jaren gele den de Ecologische Hoofd structuur (EHS) opgesteld. Met het huidige tempo duurt het volgens de Natuurbalans echter tot 2030 voordat alle grond is overgedragen. Volgens een globale berekening komt de overheid circa 1,5 miljard gulden te kort om de resterende gronden te kopen. Natte as Als de Ecologische Hoofd structuur slaagt, stijgt het aan tal natuurgebieden dat groter is dan duizend hectare van 71 naar 92. Dan loopt bijvoor beeld een 'natte as' door Ne derland, van het Lauwersmeer tot de Zeeuwse Delta. Ook is er meer samenhang tussen de na tuurgebieden, waardoor flora en fauna zich beter kunnen ontplooien. Stichting Natuur en Milieu en Natuurmonumenten vinden dat het ministerie van Land bouw actiever grond moet aan kopen. Desnoods moet grond worden onteigend voor natuurdoelen. Ook moet meer worden gedaan aan natte natuur, zoals eb- en vloedgebieden in de Biesbosch. Ook Staatsbosbeheer maakt zich zorgen over de inhoud van de Natuurbalans. De grootste Nederlandse natuurbeheerder loopt steeds vaker tegen de grenzen aan van verdroging, versnippering, verzuring en vermesting. Staatsbosbeheer wil meer voorrang voor de Ecologische Hoofdstructuur. ANP Het laten grazen van Heckrunderen in het gebied van de Oostvaardersplassen past in het streven van Staatsbosbeheer om minder alge mene diersoorten een kans te geven in Nederland. foto G PD kleine gebieden blijft het aan- aankoop van nieuwe gebieden tal soorten klein. Dat blijft schiet namelijk niet op. De waarschijnlijk nog even zo. De grond is steeds duurder gewor den en verplaatsing van bedrij- Doel is om voor 2018 de Neder- ven uit natuurgebieden ver- landse natuurgebieden met loopt traag. 250.000 hectare uit te breiden. door Sander Kuypers Het wetsvoorstel over toezeggingen aan criminelen bevat te veel leem ten om deals met criminelen goed te kimnen controleren. Afgezien van be loningen in geld zijn andere tegenpres taties voor criminele informanten die geen getuigen-verklaringen voor de rechter afleggen, niet geregeld. Over schikkingen met zware criminelen die politie en justitie tippen, wordt al hele maal niets gezegd. Dit concludeert Y. Buruma, in reactie op het zogenoemde wetsvoorstel 'toe zeggingen aan getuigen'. De praktijk is volgens hem nu. dat andere afspraken dan die over geld worden doodgezwe gen omdat ze ontoelaatbaar worden geacht. ,,De wetgever zal preciezer moeten aangeven met wie en wanneer afspra ken mogen worden gemaakt", vindt de hoogleraar strafrecht. Buruma advi seerde onlangs de commissie-Kals- beek, de tijdelijke commissie die de op sporingsmethoden heeft geëvalueerd. „In het voorstel staat niets over toezeg gingen over het opleggen en uitvoeren van gevangenisstraffen, het verande ren (verzwakken) van een aanklacht en over de verblijfstatus van de tipgever", vertelt Buruma. „Nu wordt er alleen van uitgegaan dat een toezegging die het volledig uitsluiten van strafvervol ging in het vooruitzicht stelt, wel ver boden zal zijn." Het moet volgens de hoogleraar duide lijk worden welke toezeggingen aan in formanten kunnen worden gedaan. Deze criminelen tippen de politie bij voorbeeld over transporten drugs of over de gangen van een criminele orga nisatie. Runners Gebrek aan regels hiervoor leidt nu tot ongewenste handelingen van de men sen die de informanten begeleiden, de zogenoemde runners. Buruma: „In praktijk komt het voor dat runners be wust niet willen weten van criminele gedragingen van hun informant. Ze zijn bang dat ze deze persoon dan moe ten aanmerken als infiltrant." Het verschil is dat een informant geen strafbare feiten mag plegen en een in filtrant wel. De runners vrezen dat als ze een infiltrant hebben gebruikt en dat niet tijdig aan de centrale toetsings commissie hebben voorgelegd, de be treffende strafzaak stuk gaat. Buruma: „Ook zal de rechter het ge bruik van een infiltrant veel strenger controleren, omdat hij criminele han delingen doet." De begeleiders van informanten probe ren volgens hem dit risico zo veel moge lijk te mijden. Dan kunnen ze met de hand op het hart verklaren dat ze niets wisten van de criminele achtergrond van hun bron. Het toelaten van afspra ken met criminelen levert een probleem op dat de wetgever volgens Buruma on der ogen moet zien. Het maken van af spraken brengt het gevaar met zich mee dat criminele getuigen een beroep gaan doen op een beloning in ruil voor een verklaring. Men wil voor elite verkla ring een tegenprestatie, voorziet de hoogleraar strafrecht. Buruma: „Dit levert vervolgens het ge vaar op dat opsporingsambtenaren en justitie gebonden raken aan de onder wereld. Om dit te voorkomen moeten toezeggingen aan getuigen wettelijk echt heel precies worden geregeld." ANP Minister Zalm en staatssecretaris Vermeend ge. ven de Kamer met hun voorstel voor de belas, tingherziening een niet te missen kans op een sterk vereenvoudigd en veel beter te begrijpen fiscaal stelsel. Met het verschuiven van de heffing op arbeid naar die op gebruiksgoederen slaan de bewindslieden twee vliegen in één klap. De lagere loonbelasting kan^ arbeidsmarkt aanjagen. De hogere belasting op ge. bruiksgoederen - via BTW en ecotaxen - kan milieube. lastende consumptie terugdringen. Zalm en Vermeend schrappen veel aftrekposten enheb ben een eenduidige oplossing voor de belasting o; spaar- en beleggingsresultaten. Alleen al deze verniet, wing van het belastingnet maakt de uitvoering van tb plannen de moeite waard. De discussie over de belastingherziening dreigt zicj meteen toe te spitsen op de koopkrachteffecten. Vrijwd niemand hoeft in te leveren, maar verschillende reken meesters ontdekten al onevenwichtigheden. De mid. deninkomens profiteren relatief weinig, alleenstaan den en tweeverdieners springen er goed uit en vooi topverdieners en vermogenden ligt winst voor hetgnj. pen. De Kamer zal ongetwijfeld trachten pijn en prc> wat beter te verdelen. Toch zou het jammer zijn alsdj koopkrachtdiscussie de invoering zou vertragen of di aard van de herziening zou raken. Na jaren sleutelen® schaven ligt er nu eindelijk een bezem voor grok schoonmaak in de belastingwereld. Daaruit moet® niet te veel haren worden getrokken. De Kamer zal de herziening wel nauwkeurig modes toetsen aan de uitgangspunten van behoorlijk bestuui Zeker bij een ingrijpende verandering als nu word voorzien, zal de overheid zich moeten afvragen in hoe- verre de nieuwe regels de financiële planning van bur- gers in de war gooien. Niet om de mensen te belonen Ai voor hun financiële toekomst gokten op mazen in dj wet of op eindeloze belastingontwijking. Maar welo: degenen te beschermen die voor hun pensioenopboui of voor het vullen van een spaarpotje rekenden op lang- durige handhaving van het huidige regime. Voor diegt- vallen zal er een zeer soepele migratieregeling moets komen. De bewijslast voor een pensioengat die Zalme Vermeend willen opleggen, lijkt onhandig, de over gangsregeling van twee tot drie jaar voor lijfrentes® kapitaalverzekeringen aan de korte kant. Ook na de belastingherziening zullen er mazen worde ontdekt, gebruikt en gerepareerd. Tarieven en heffing kortingen zullen worden aangepast. Wie verwacht, ds een nieuwe wet alleen genoeg is om algemene en grooi schalige belastingontwijking voor eens en altijd dend om te draaien, is naïef. Wie denkt, dat met de belastic gen nooit meer inkomenspolitiek zal worden bedrevei zal worden teleurgesteld. Maar vergeleken met de hu! dige belastingbrij zijn de heldere en harde regels va Zalm en Vermeend een verademing. door Erik van Schaik De Tsjetsjeense krijgsheer Sjamil Basajev ontkent verantwoordelijk te zijn voor de bomaanslagen die twee keer binnen een week een soort Bijl merramp in Moskou hebben veroorzaakt. Twee flats werden tot een berg puin teruggebracht, met alles en iedereen die er die nacht in verbleef. Basajevs ontkenning lijkt een wreed spel. Begin vorige week immers kondigde de 34-jarige rebellenleider wraakacties aan 'op dezelfde manier' als Russi sche bombardementen op Tsje tsjeense dorpjes aan de grens met Dagestan. Daarbij vielen tientallen burgerslachtoffers. Volgens Basajev is het niet 'de stijl' van zijn manschappen om burgers te doden. Dat klinkt hy pocriet uit de mond van de man die in 1995 verantwoordelijk was voor het bloedbad van Boedjonnovsk. Uit wraak voor - toen ook - een Russische aanval waarbij elf van zijn familiele den omkwamen, gijzelde hij met zijn manschappen een zieken huis met 1500 patiënten en per soneelsleden in de eerste de bes te Zuid-Russische stad over de grens. Bij de bevrijdingsactie door het Russische leger kwamen meer dan honderd mensen om het le ven. Basajev ontkwam met enkele gijzelaars naar Tsjetsjenië en nam zelfs een koelwagen mee om zijn omgekomen kameraden in te vervoeren. Sindsdien is hij de meest gezochte misdadiger van Rusland. Platgegooid De bebaarde rebellenleider haalt er zijn schouders over op. „Ik beschouw de Russische lei ders ook als terroristen", zei hij na de Tsjetsjeense oorlog. „Zij hebben mijn hele land platge gooid en zich schuldig gemaakt aan volkerenmoord. We zitten er nog steeds over na te denken of we hen amnestie moeten ver lenen." In Tsjetsjenië was zijn reputatie als volksheld onmiddellijk ge vestigd. Niet toevallig draagt hij de naam van de negentiende- eeuwse Dagestaanse vrijheids strijder Imam Sjamil en om het hoofd de islamitisch-groene doodsband van de jihad, de hei lige oorlog. Zijn geboortedorp Vedeno paalt aan het fort waar Imam Sjamil zich in 1859 na ja renlange strijd overgaf aan de gouverneur van de tsaar Beïnvloed door de legende van Sjamil startte de jonge Basajev zijn carrière als krijgsheer op de Kaukasus begin jaren negentig. Hij had kort tevoren militaire ervaring opgedaan tijdens zijn diensttijd in het Sovjet-leger. Als commandant van een een heid ongeregelde Tsj etsj eens franc-tireurs vocht hij mee met Azeri tegen de Armeniërs om de enclave Nagorno-Karabach en met Abchazische rebellen tegen het Georgische leger. Hij reisde zelfs naar Afghanistan en Pa kistan voor guerrillatraining met de mujahedin. Bataljon Toen de Russen hun oorlog be gonnen tegen de Tsj etsj enen die in 1991 de onafhankelijkheid hadden uitgeroepen, zette Ba sajev zijn inmiddels beruchte Abchazische Batalj on tegen hén in. Na zijn 'succes' in Boedjon novsk leidde hij Operatie Nul- Optie, een guerrilla op drie fronten. Met een paar duizend strijders wist hij de Russen in de hoofdstad Grozny op de knieën te krijgen en tot het vredesak koord van augustus 1996 te dwingen. Zijn topnotering als volksvij and nummer één weerhield een hoge Russische delegatie er niet van om in januari 1998 naar Grozny te komen voor bespre kingen met hem en de Tsje tsjeense president Asian Ma- schadov over een modus vivendi met de kersverse onafhankelij ke republiek. Het nieuwe Itsjke- rië, zoals de Tsjetsjenen hun bergstaatje noemen, had het jaar tevoren presidentsverkie zingen gehouden en Basajev was na de gematigde veldheer Maschadov als goede tweede uit debus gekomen. Na een mislukte 'cohabitatie' als premier met Maschadov, keerde Basajev zich van zijn president annex rivaal af en zet te zijn activiteiten als voor naamste veldheer in de regio voort. Samen met de onbekende Jor- daniër Khattab en met financië le steun van de Saudische sekte der wahhabieten pakte hij de heilige oorlog tegen de Russen op, ditmaal in de aangrenzende deelrepubliek Dagestan. Zoals het bloedbad van Boedjonnovsk heeftbewezen, is de nieuwe Sja mil tot alles in staat. GPD zie ook pagina 5 doorOndrej Hejma Tien jaar geleden beleefden de Tsjechen hun Fluwelen Revolutie en hadden zij in Vaclav Havel de ideale held. Vandaag de dag is de Tsjechi sche president een eenzaam mens, en wordt hij - als je de schandaalbladen mag geloven - gemanipuleerd door de heb zuchtige en overspelige actri ce met wie hij twee jaar gele den in het huwelijk trad. De politieke dissident en to neelschrijver die tegen wil en dank tot president van het postcommunistische Tsjechië werd gebombardeerd, is in de afgelopen tien jaar van object van bijna mystieke adoratie tot bijna dagelijks doelwit van de media gedegradeerd. In ze kere zin weerspiegelt zijn lot de ontwikkeling die de Tsje chische maatschappij in de ja ren negentig doormaakte. Toen het IJzeren Gordijn werd opgedoekt, werd critici van Ha vel de mond gesnoerd. Als 's lands prominentste dissident kon hij doen en laten - en zeg gen - wat hij wilde. Het presi dentschap kreeg hij in de schoot geworpen: de bevol king adoreerde hem wegens zijn moreel gezag en zijn roem als toneelschrijver in het bui tenland. Nu. op 62-jarige leeftijd, is Havel een gepasseerd station. Na een longoperatie in decem ber 1996 en verscheidene com plicaties in de jaren daarna is zijn gezondheid zeer fragiel. De mensen die hem aanbeden en op de troon plaatsten, zijn van postcommunistische re volutionairen en democraten veranderd in neokapitalisten, die vooral geïnteresseerd zijn in welvaart en bezit. Havels populariteit, die ooit 82 pro cent bedroeg, daalde dit jaar voor het eerst onder de 50 pro cent. De eens ondenkbare me- diakritiek is nu een dagelijks fenomeen. De serieuze bladen plaatsen vraagtekens bij zijn politieke visie, de schandaal pers en de televisie werpen zich op zijn privéleven en zijn veel jongere vrouw Dagmar. Havel beschuldigt de media van unfaire aanvallen op hem en zijn gezin, maar het lijkt er op dat de hele natie het heeft voorzien op de zeventien jaar jongere Dagmar, met wie hij in Havel, in mei vorig jaar gefotografeerd in het omstreden gezelschap van echtgenote en boxer. foto Stanislav Peska/EPA januari 1997-nog geen jaar na het overlijden van zijn eerste vrouw Olga aan kanker - in het huwelijk trad. Terwijl Olga zich op de achter grond hield en haar liefdadig heidswerk zelf niet vermeldde, is de extroverte Dagmar altijd zichtbaar en hoorbaar. Zij deed zelfs vergeefse pogingen haar positie van first lady offi ciële status te geven. Laconiek Havel was eerst geschokt en verontwaardigd over de schendingen van zijn privacy en de voyeuristische neigingen van de sensatiepers. Na ver loop van tijd reageerde hij ech ter laconieker, zoals blijkt uit de verklaring die hij afgelopen zaterdag aflegde na het nieuwste schandaal: de pre sentatie van 'De Bekentenis van de Secretaris', een boek van Dagmars ex-secretaris Mylos Ryc. „Je ziet jezelf als je eigen dubbelganger, van bui ten erg lijkend, maar in wezen heel anders", merkte hij filo sofisch op. Het boek is uitgebracht nadat in 1998 al een boek verscheen onder de titel 'Tien Dagen die het Kasteel op zijn Grondves ten deden schudden', waarin sprake is van een affaire tussen Ryc en Dagmar. Ryc doet in de tweehonderd bladzijden tellende 'Bekente nis' overigens geen sensatio nele onthullingen. Het verhaal bevat reisindrukken, politieke speculaties en sarcastische omschrijvingen van het dage lijkse leven van de president en zijn vrouw. Typerend is een passage waarin Dagmar een diplomaat en diens vrouw ont vangt, terwijl haar twee hon den haar gezelschap houden. „De versteende ambassadeur morst koffie over zijn pak na dat Madla (de boxer) op zijn rug is gesprongen. Zijn vrouw wordt door de tweede hond, Sugar, de deur uit gewerkt. Het gesprek wordt vervolgens regelmatig onderbroken door het gesnurk van de honden en de sporadische winden van Madla. Het ambassadeurs koppel vertrekt na twintig mi nuten met het kwijl over de rug lopend." Het is niet wereldschokkend, maar het publiek geniet en lust er pap van. Ryc verklaarde bij de presentatie van zijn boek tegenover de krant Lidove No- viny dat er sprake is van een schizofrene situatie waarbij Havel over twee persoonlijk heden lijkt te beschikken. „De kloof tussen hoe Vaclav Havel in het buitenland wordt gezien en hier wordt steeds groter en de dimensie wordt afschrik wekkend." Dinosaurus Voor Ryc is de president een politieke dinosaurus. „Havel heeft zijn hele leven gewerkt om iets te vernietigen (het communisme), en nu is een constructieve benadering ver eist Dat is het werkelijke politieke probleem van Vaclav Havel." Havel zelf erkent dat er sprake is van een omslag. „Ik heb het land zo lang geleid, en ik ben zo lang op een voetstuk ge plaatst, dat het een keer moest ophouden", merkte hij eerder dit jaar op tegenover de Franse krant Le Figaro. AP Oorlogsgraven De stoffelijke overschotten van tachtig Duitse militairen, die in september 1944 in de ge meente Breskens sneuvelden, zullen worden overgebracht naar de Duitse begraafplaats in IJsselstein. De militairen liggen nu nog begraven op ver schillende plaatsen in de ge meente; de meeste Duitse graven zijn te vinden op de al gemene begraafplaats in Schoondijke. Brillengekte De nationalisering van de ge zondheidszorg in Engeland heeft tot lange wachttij den ge leid voor mensen die een bril nodig hebben. Nu de gezond heidszorg en dus ook brillen gratis zijn, is het verzamelen van brillen tot een nationale volkssport geworden. Omdal er geen voorrangsregeling i! voor mensen met ernstige oog afwijkingen of voor scholie ren, moeten ook zij soms meei dan zes maanden op een nieu we bril wachten. De Britse premier Atlee heeft de werk nemers gewaarschuwd da misbruik van het systeem vai gratis gezondheidszorg gelijl staat aan sabotage en uitein delijk zal leiden tot de onder gang van de sociale diensten. Brand Bij de Zevenaarshaven in Ter neuzen is 500 ton stro in vlam men opgegaan. Uitgever: J. C Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380AAVIissingen Tel. (0118)484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273010 Temeuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 ABTerneuzen Tel. (0115) 686000 Fax. (0115) 686009 Hulst: 's' Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114) 373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111) 454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst 8 30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie: redactie@pzc.nl exploitatie internet@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag, op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur. op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20,00 tot 22.00 uur Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 98.00; franco per post 128,50; per maand 35,75; per jaar ƒ372,50; franco per post 491,00; bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,80, zaterdag 2,60 p.st.; (alle bedragen inclusief 6 pet, btw); Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen Advertentietarieven: 191 cent per mm; minimumprijs per advertentie 28,65; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief, speciale posities: tarief op aanvraag, voor brieven bureau van dit blad 6.50 rneer (excl 17,5 pet btw); volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag; (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 2