FILM Minister acht werk tunnel in orde BYTHE Op sjouw met 60.000 boeken Ouders wensen dat het weer goed wonen wordt in Den Berg Directeur ziet geen wantoestanden LAND Pronk opent deur voor komst dumpcentra 17 zeeuwse almanak Help Zeeland heeft volgens De Vries geen kans gemist bij verdeling arbeid I I zeeland woensdag 15 september 1999 door Roelf Reinders MIDDELBURG - Wat hij wil? Dat staatssecretaris Margo Vliegenthart Arduin-directeur Piet van den Beemt eens diep in de ogen kijkt. En dat zij dan zegt: „Piet, dit kan zo niet." Dat er iets verandert bij Arduin. Want H. M. Conijn van het Ver band van Verontruste Ouders rond Huize Den Berg is het 'spuug- en spuugzat'. Net als die personeelsleden die begin dit jaar bij hem de noodklok luid den. „Het is wachten totdat er een ongeluk gebeurt. Dat kan een leven kosten." Er is van alles mis met Arduin, vindt het Verband van Veront ruste Ouders. „De visie van Ar duin, daar is op zich niet zoveel mis mee", zegt Conijn, die een dochter bij Den Berg heeft. „Maar de praktijk is even ande re koek." De grootste klacht is de intimidatie van het perso neel. „Dat heeft z'n weerslag op de bewoners, die lijden onder de slechte sfeer." Conijn spreekt van een 'dictatoriaal bewind' van directeur Van den Beemt. „Zijn wil is wet. Van den Beemt bepaalt tot in de finesses wat er gebeurt. Of het wc-papier mor gen groen of blauw moet zijn." Volgens Conijn heerst er bij Den Berg een sfeer van achterdocht en wantrouwen. „Als het perso neel kritiek heeft, wordt dat on middellijk verklikt. Binnen vijf minuten weet Van den Beemt het." Conijn zegt dat kritisch personeel op het matje moeten komen en wordt bedreigd. Melkertbanen Melkertbaners, nog een pro bleem. Conijn: „Niet-opgeleid personeel met een Melkertbaan staat soms alleen op een groep en verricht soms medische han delingen zoals prikken geven bij diabetici. Dat mogen zij hele maal niet doen." Staatssecreta ris Vliegenthart heeft in april gezegd dat mensen met een Mel kertbaan alleen aanvullend werk onder begeleiding mogen doen.Er zijn volgens Conijn veel incidenten omdat er moeilijk vervangend personeel bij ziekte is te vinden of omdat er bewo ners ziek thuis blijven zonder begeleiding. „Als er een pro bleem is, krijgt het personeel te horen: 'Jullie team is toch zelf sturend? Zoek het maar uit'. Moeten ze zelf gaan bellen of ie mand in z'n vrije tijd wil wer ken. Dat levert verbitterde ge vechten om de betaling op. Want wat krijgen ze te horen: 'Wij hebben daar toch geen toestem ming voor gegeven?' Dat is toch een krankzinnige situatie om in te werken?" Conijn is de 'halle- lujaverhalen' van Van den Bee mt zat. „Hij zegt dat iedereen er met de Arduin-visie niveaus op vooruit gaat. Dat is de waarheid niet. In de groep van mijn doch ter zit een bewoner. Altijd het lievelingetje van Den Berg ge weest, had altijd z'n eigen rond je. Maar door de veranderingen is hij dat kwijt. Als je hem nou ziet, zo deplorabel. Die is echt drie niveaus gedaald, daar sta ik bij te janken." Assistent Veel kritiek heeft Conijn op het 'persoonlijk assistentschap'. „Daar zakt je broek van af.Een assistent komt uit het personeel en moet een 'maatje' zijn dat de wensen van de gehandicapte probeert te ontdekken. Wat ze bijvoorbeeld leren op de cursus 'persoonlijk assistent', vertelt Conijn: „Ze horen daar: 'Als een gehandicapte alcoholist, dief of pedofiel wil worden of kinderen wil krijgen, moet hij dat weten. Dat is z'n goed reelat." Dat dit overdrachtelijk moet zijn be doeld, dat begrijpt Conijn wel. „Maar het tekent de werksfeer. Er wordt intern letterlijk ge zegd: 'Met de ouders heb je geen donder te maken." Hij wil dat het bij Den Berg weer wordt zo als het was. „Waar het goed wo nen en werken was. En het hoeft er echt geen hemeltje te zijn." -- door Roelf Reinders VLISSINGEN - Directeur P. van den Beemt van de gehandi captenstichting Arduin heeft een beetje een déja vu-gevoel. Vorig jaar kreeg hij in een ano niem zwartboek klachten over misstanden op Walcheren over zich heen. Nu zijn het ouders van kinderen die op de locaties van Den Berg in Goes en Zierik- zee wonen. Zij hebben een niet- anonieme brandbrief over wan toestanden bij Arduin naar staatssecretaris Vliegenthart van Volksgezondheid en de In spectie voor de Gezondheids zorg gestuurd. „Bewijs het maar eens", zegt hij over de lijst aan incidenten die er in de brief van het Verband van Verontruste Ouders rond Huize DenBerg staat. Deouders zeggen dat ze terug willen naar de 'oude situatie waar het goed wonen en werken was'. Van den Beemt reageert: „Er is geen mil limeter veranderd ten opzichte van de situatie zoals ik die heb aangeti-offen." Den Berg kwam begin januari 1998 bij Arduin. De ouders spreken van een toe nemende werkdruk en zeggen dat niet-opgeleid personeel (Melkertbaan) soms alleen op een afdeling staat en medische handelingen verricht. Van den Beemt: „Er is alleen maar extra personeel bij gekomen en er zijn maar zeven Melkertbanen bij Den Berg." Bij de locatie Den Berg werken ongeveer 240 men sen voor de zorg voor zo'n hon derd gehandicapten. Ouders vinden dat er een 'zeer ongezon de en gevaarlijke situatie' be staat. 'Het is wachten totdat er een ongeluk gebeurt. Dat kan een leven kosten'. Van den Bee mt: „Ik ben er gerust op." Hij weigert in te gaan op het ver zoek van de groep verontruste ouders om een rondetafelge sprek met directie, ouders en personeel te houden. De ouders hebben veel van hun informatie van personeel van Den Berg. Aparte gesprekken met onte vreden personeel en ouders, best. „Maar ik ga niet met beide groepen tegelijk praten", zegt Van den Beemt. „De onderne mingsraad, de cliëntenraad en de oudervereniging, dat zijn de officiële gesprekspartners." Op het matje De bewering van de ouders dat hij zich schuldig maakt aan inti midatie en kritisch personeel op het matje roept en bedreigt, doet hij als 'pertinent onwaar' af: „Laat mij degene zien die bij mij op het matje is geweest." Ook de aantijging dat de persoonlijke assistenten van de gehandicap ten instructies krijgen absoluut niet met ouders of vertegen- woordigers te overleggen, noemt hij 'onzin'. Naar aanlei ding van de Machten van het Verband heeft hij oveiieg gehad met de Raad van Toezicht van Arduin, zegt Van den Beemt. De uitkomst is dat de 'koers' van Den Berg niet verandert. „Ver der heb ik ouders en personeel laten weten dat ik transparant volgens de normale organen wil blijven praten. Arduin heeft niets te verbergen. Vorig jaar niet en nu niet. Misschien ben ik wel te idealistisch, maar ik vecht voor m'n Mantjes." Het SP-Kamerlid A Kant dringt er vandaag in de Kamer commissie voor Volksgezond heid op aan dat de Inspectie voor de Volksgezondheid een onderzoek instelt naar de situa tie bij Arduin. (Advertentie) HET BETOVERDE PLEIN Abdijplein/Zeeuws Museum Elke zondag 11.30 uur RONDLEIDING Nico Out Aanmelden: Informatiekiosk Info: (0118) 62 66 55 De mededeling verscheen in- t eens op alle beeldschermen van dat Vlissingse kantoor. „Doordat Concern ook onder helpdesk staat", berichtte het interne mail-systeem, „hebben ivij onze naam van helpdesk moeten veranderen van helpdesk helpdesk naar Bedrijf helpdesk. Helpdesk staat nu dus onder de B." Vanachter menige monitor klonk toen een benard 'Help!' Hoor Harmen van der Werf pEN HAAG - De deur staat open voor de vestiging van fa briekswinkelcentra in Neder- Innd. Het kabinet zal die ont wikkeling niet tegenhouden, Zci minister J. Pronk van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (Vrom) dinsdag in de Tweede Kamer, maar 'zo goed mogelijk begeleiden'. In Zeeland bestaan plannen voor fabriekswinkels bij Sas van Gent, Hulst en Terneuzen. Ook Goes was voor een koop jescentrum in de race, maar de projectontwikkelaar haakte af, omdat de gemeente (te) lang aarzelde. Pronk wil in de eerste plaats tot een redelijke spreiding van fa briekswinkels over het land komen, waarbij hij een centra le rol toedicht aan de provin cies. Zij moeten afspraken ma ken over vestigingsplaatsen van koopjescentra. Pronk deelde Nederland ver volgens in vier regio's in. dus kunnen er hooguit vier fa briekswinkelcentra komen. „Anderen menen echter dat er in Nederland meer regio's zijn", hield hij een slag om de arm. Als het aan Pronk ligt, worden bestaande winkelvoorzienin gen in binnensteden niet aan getast en mag de komst van zo'n centrum niet leiden tot 'overmatig, ongewenst auto verkeer'. Hij is niet principieel tegen fa briekswinkelcentra. „Ze kun nen in het belang van consu menten zijn vanwege de lagere prijsstelling." FVD'er Ginjaar reedt terug als /oorzitter van lenaatsfractiè IEN HAAG - L. Ginjaar 71uit lurgh-Haamstede is dinsdag op igen initiatief teruggetreden Is voorzitter van de WD-frac- ie in de Eerste Kamer, lij wil zich weer toeleggen op e hoofdtaak van een senator: vetsvoorstellen beoordelen, let voorzitterschap nam steeds leer tijd in beslag, waardoor it werk naar de achtergrond erschoof. Tot zijn opvolger is erkozen N. van den Broek-La- ian Trip (62), burgemeester an Heemstede en al vice-voor- itter van de fractie. Oud-mi- euminister Ginjaar zit sinds 981 in de Eerste Kamer, waar- an de laatste tweeënhalf jaar ls fractievoorzitter. floorHarmen van der Werf pEN HAAG - Minister De Vries iiii Sociale Zaken is niet van plan in te grijpen in de perso neelsvoorziening of de arbeids voorwaarden bij de bouw van de jfesterscheldetunnel. Hij ziet dat niet als een taak van de rijksoverheid. Hoewel het me rendeel van de werknemers uit bet buitenland komt, heeft Zee land volgens hem 'geen kans ge pist'. BoenLinks in de Tweede Ka per, ingefluisterd door Groen links/Delta Anders in Zeeland, [telde al in juli Kamervi'agen er de personeelsvoorziening arbeidsvoorwaarden bij de lunnel. Er zouden veel te weinig ïeeuwen bij het project zijn be- Srokken, omdat de aannemers- lombinatie KMW de voorkeur |eeft aan goedkopere buiten anders. Pat was de teneur van de op merkingen van GroenLinks/ Delta Anders, waarop de Jamerleden H. van der Steen- loven en I. van Gent zich ba- leerden. Rijk en/of provincie noesten 'hun verantwoorde- ijkheid' nemen. Lang let antwoord op de Kamervra- |en heeft lang op zich laten rachten. Arbeidsvoorziening noest eerst worden geraad- ieegd, vooral over werving en electie van personeel uit de re- }o. Minister De Vries zet de kerngegevens in zijn antwoor den op een rijtje. Arbeidsvoorziening heeft 440 kandidaten voorgedragen aan KMW. Aanvankelijk had de aannemerscombinatie 420 va catures gemeld. Van de aange melde werkzoekenden hebben er uiteindelijk 80 bij de Wester- scheldetunnel werk gevonden. Zeventig betonwerkers zijn af gevallen, omdat onderaanne mers met eigen personeel kwamen. Een groot aantal kan didaten is ook afgewezen omdat KMW de selectie-eisen op schroefde. Minister De Vries concludeert op basis van deze informatie: „Ik ben niet van oordeel dat in de regio kansen worden gemist, zeker omdat Ar beidsvoorziening nog steeds bij het tunnelproject betrokken is. De genoemde cijfers zijn geen eindresultaat." Volgens een opgave van KMW zijn er circa 435 mensen werk zaam bij de Westerscheldetun- nel, onder wie 200 Nederlan ders, 165 Duitsers, 20 Belgen, 13 Portugezen, 4 Engelsen en even veel Finnen. Minimumloon De samenstelling van het perso neelsbestand past volgens De Vries uitstekend binnen de Eu ropese regelgeving. Het staat werkgevers vrij om in andere lidstaten van de Europese Unie werknemers te werven. Dat zij worden betaald op basis van de in hun land geldende arbeids overeenkomsten, vindt De Vries ook logisch. Hij heeft de Ar beidsinspectie wel laten uitzoe ken of er mensen werken voor minder dan het wettelijk mini mumloon. Daar is niets van ge bleken. De betonfabriek voor de tunnel, waar 12 juli een Duitse werkne mer bekneld raakte en overleed, beschikte indertijd niet over een verplichte risico-inventarisatie en evaluatie. Staatssecretaris Hoogervorst van Sociale Zaken heeft dit geantwoord op vragen van SP-Kamerlid De Wit. De aannemer heeft een officiële waarschuwing gekregen van de Arbeidsinspectie en beschikt inmiddels wel over een risico analyse. Wesley (links) en Jelle: de bordjes geven aan naar welke afdeling de boeken moeten. Directeur Kees Hamann: even met de handen in het haar. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Ruim 1600 Vlissingse kinderen vergeten niet meer waar de nieuwe bi bliotheek 't Spui is. Met een stapel boeken, cd-roms of vi deobanden in een schoudertas lopen ze dinsdagmiddag zo'n zeven keer het 350 meter lange parcours tussen de oude bi bliotheek aan de Lange Zelke en de nieuwe aan de Oude Markt/Spuistraat. De indruk wekkende boekenverhuisactie verloopt niet altijd even vlek keloos, maar het Mnderfeest is er niet minder om. Bijna zestigduizend boeken en banden gaan tussen één uur en half vier van schap naar schap. De nieuwe boekenkasten zijn nog maar net van het stof ont daan, de timmermannen heb ben hun gereedschap amper neergelegd, als de eerste hor den binnenkomen. Door de ve le handen boekt de bibliotheek tijdwinst en kan de opening van 't Spui op 27 september doorgaan. De eerste leerling met het bordje Kennis is Macht geeft de richting aan. „Jullie rechts af en Books are cool en wie too I naar boven", klinkt het. Nightmare in Flushing ook de I trap op." De stroom is in gang I gezet. Volladen I En dat merken Elmar Roelse, Gregory Presnyakov en Wessel fl Leijen van groep 3 van scho- lengemeenschap Schelde- mond. Zij hebben als 'oudere en sterkere leerlingen een ver antwoordelijke taak gekre gen'. „We hoeven niet te lopen, maar we laden de kasten vol", reageert Elmar, die er lol in heeft. „Die vier kasten hebben we allemaal al volgeladen. Ze hebben gezegd dat we niet na hoeven te denken. Dat we ge woon de kasten zo snel moge lijk vol moeten maken. Dat doen we maar." Docent Paul van der Kolk van basisschool Ravenstein heeft de 27 leerlingen 'onder contro le'. „Dat is geen probleem hoor. Maar de kinderen hebben van ochtend ook een overeenkomst gesloten met 't Spui. Ze heb ben, ieder apart, een stuk on dertekend waarin staat dat ze zoveel mogelijk boeken zullen overbrengen en dat ze die als een goede verhuizer zullen be handelen." Serieus Onderweg mogen ze ook niet met elkaar flirten, naar elkaar fluiten, elkaar inhalen, omval len of plassen. „Het is serieus aangepakt. We dachten alleen dat de bibliotheek al helemaal Maar zou zijn. Dit is een beetje schrikken. Er moet nog heel wat gebeuren. Het eerste uur hollen vooral de jongsten. Ze willen een record vestigen dat jarenlang in het Guiness Book of Records prijkt. Maar het is nog niet ze ker dat de verhuizing in dat boek wordt opgenomen. De aanmeldtermijn is twee maan- Een lint van zestienhonderd jonge verhuizers, hier in de Lange Zelke, tussen de oude en de nieuwe bibliotheek in Vlissingen. foto's Ruben Oreel den en toen was dit idee bij lan ge na nog niet geboren. Na zo'n vier ronden krijgen de meesten een terugslag. De stroom stagneert. Maar juist op dat moment gaat het beel dend muziektheater Flup en Ju Bedrijf zich er nadrukkelijker mee bemoeien. Op de begelei dende muziek komt de snel heid er weer een beetje in. „Het valt niet mee om tempo te hou den", erkent directeur Kees Hamann, die in een onbewaakt ogenblik even met de handen in het haar zit. „We redden het niet om alle boeken te verhui zen, maar de rest doen we zelf. Het is een feest voor de kinde- ren. We stoppen er mee, het is half vier geweest." Plet laatste uitvergrote jeugd boek, Rupsje Nooitgenoeg, wordt nederig verhuisd dooi de Vlissingse wethouders L. Poppe-de Looff en C. de Keij- zer. Achter de muzikanten vin- j den ze hun weg naar een takelI waar het boek omhoog wordt getrokken. Met een zwavelstok I lichten Flup en Ju de takel bij3 terwijl Hamann het spandoek Bedankt uitrolt. Zodra de boeken in de bibliotheek arriveren, worden ze in hoog tempo in de kasten gerangschikt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 17