Even zonder het grote gebaar niet van deze tijd Alan Parsons is Big Rude Jake zorgt voor swing Arriaga strijkkwartet ALBUM TOP 10 'fMirsjw: RUNNING iSt/n»21 september «treetparade y|Mgezellige looporkesten paraderen door de straten van Domburg. pjorkesten zijn: het Eerste Bergse Jazz Straat Orkest Brandars, de Efkes Anders Jasskapel, The Origina' Zealand Streetparade Jazzband jnUmarotte. •za.Centrum Domburg, 13.30 uur Charlestown OeCharlestown Jazzband brengt entertain ment op hoog niveau. Op het repertoire staan oude-stijl jazz, mainstream, bebop en rock roll. Na dit optre den volgt een surprise-act onder de noemer Heineken Jazzband ,0, Heinekenplein voor het Badhotel, Dom burg. 14.15 uur en 16.30 uur Bornkamp Saxofonist Arno Bornkamp en pianist Ivo Janssen geven een optreden. het duo brengt werk van diverse componisten uit deze eeuw ten gehore. 2le elders op deze pagina ,za. NH Kerk, Cadzand, 16.00 uur Conjuncto Ibérïco Cello octet Conjuncto Ibérico, o.l.v. Elias Ariz- curen, geeft een concert- Sopraan Pilar Jurado geeft haar medewerking aan het optreden. Se elders op deze pagina ,a.RK Kerk. Sluis, 20.00 uur Bogerd Bariton Karei Bogerd en organist Johan den hoedt geven een concert. het optreden staat in het teken van het geeste- iiklied. za. NH Kerk, Yerseke, 20.00 uur Dubbelkoor )eChr. Oratoriumvereniging Middelharnis en ut Vocaal Ensemble Magnificat geven een lubbelconcert. ieidekoren staan onder leiding van dirigent Ri ms Verhage. Ze worden op het orgel begeleid loorWim Diepenhorst. Op het programma staan werken van J. Pachelbel, Bach, Rossi, Goss, Parry en Mendelssohn. za. Nieuwe Kerk, Zierikzee, 20.00 uur Wildeman JeThoolse musicus Peter Wildeman geeft een oncertten bate van de Stichting Gerefor- neerd Jeugdwelzijn (SGJ). )eorganist speelt voor de pauze klassiek, po- lulair-klassiek en transcripties van bekende or- islwerken. Daarna improviseert hij op thema's die het publiek in de pauze heeft aange- vraagd. za. NH Kerk, Tholen, 20.00 uur. tockabïllyfeest heThunderbirds en The Cheeky Blighters tre- en op tijdens een rockabillyfeest met jongens iet vetkuiven en meisjes in pettycoats. erderzijnerstandsmetcd's, platenen kleding it de rock 'n rollperiode en het eten is op-en- jp Amerikaans. za. 0e Poort van Antwerpen, Rilland Bath, 0.00 uur iormaal e Twentse rockgroep Normaal geeft een op- eden. «band, met de onverslijtbare zanger Benny olink, zal zijn bekende 'oerendharde' tophits jelen. In het voorprogramma staat de chouwse cover-formatie Crosshead South- de Horns. ie voorpagina van dit katern. za. Zeelandhallen, Goes, 20.15 uur leeuwse Belofte e eerste voorronde van de provinciale pop- 'edstrijd De Zeeuwse Belofte vindt plaats in ierikzee. e optredende bands zijn (in willekeurige volg- rde): The Per, Cassiopeia (voorheen Tremor), rippin'. Rusty Pawn, Wolfshead en Nimbus, et tweede deel van de voorronde vindt een eek later plaats in Kalashnikov in Terneuzen. za Brogum, Zierikzee, 20.30 uur lloem e eigenzinnige zangeres Bloem zingt breek- sre popliedjes. loem wordt wel vergeleken met de IJslandse jórk. In het voorprogramma staat Go for the roupies met alternatieve rockcovers. za. Boho, Bergen op Zoom, 20.30 uur azzavond jdens de grote jazzavond in De Parel treden ereldberoemde artiesten op. chtereenvolgens treden in de grote zaal op ittle'Willie Littlefield, boogie-woogie pianist, inger, componist en entertainer en Sydney El- ;&HerYes Mama Band, die jazz, blues, gos- 2l en soul zingt. Intussen is in het theatercafé 21 trio 3 Aces of syncopation te beluisteren, za. De Parel, Domburg, 21.00 uur ig Rude Jake inger/songerwriter Big Rude Jake opent het euwe seizoen van Porgy en Bess. e Canadees speelt een combinatie van rocka- lly, r&b en swing, overgoten met een jazzy lusje. Hij wordt begeleid door zijn vijfkoppige 2nd. ie elders op deze pagina za. Porgy en Bess, Terneuzen, 22.00 uur Irippin* Honey. e Nederlandse bluesformatie Drippin' Honey aeft een optreden. e band speelt moddervette blues, opwinden- 2 r&b, messcherpe rock roll met een vleugje jp. De hoofdrollen zijn weggelegd voor mon- srmonica-virtuoos Kim Snelten en gitarist ander Kooiman. za. De Piek, Viissingen, 22.30 uur lanhuistuinconcert luziekgezelschap Vlijt en Volharding geeft 2n concert in de Manhuistuin. etgezelschap o.l.v. Ger Blom, bestaat uit zes- muzikanten en speelt een afwisselend pro- ramma. zo. Manhuistuin, Goes, 12.00 uur azzkerkdienst ydney Ellis Her Yes Mama Band zetten de zzkerkdienst in Veere luister bij. lis' carrière begonm in de kerk, waar zeb leer- 2 haar stem perfect te intoneren en te module- in. zo. Grote Kerk, Veere, 12.00 uur an de stranden van Koudekerke, Zoutelande, omburg, Vrouwenpolder en Kamperland is zzte horen. èn strandpaviljoens op Walcheren en Noord- eveland doen mee aan deze 'Jazz by the Sea'. ie voorpagina van dit katern. zo. Diverse strandpaviljoens, 14.00 uur ringe opraan Marjo van Someren en pianist Ernst lunneke presenteren zich tijdens een fringe meert aan het publiek. e twee jonge, getalenteerde musuci spelen erken van W.A. Mozart, Franz Schubert en Ro- 3ft Schumann. ie elders op deze pagina. zo. NH Kerk, Philippine, 15.00 uur rav'lin'Light et Bredase kwintet Trav'lin' Light begeleidt et afsluitende jazz-diner. p het repertoire staat classic swing met num- lers van o.a. Ellington, Carter, Hodges, Count asie, Gershwin en Rodgers, zo. Badhotel Domburg, 18.00 uur door Gert Meijer Alan Parsons Volgens Alan Parsons is zijn nieuwe al- bum The Time Machine (CNR Music) dè trussing link tussen 'Abbey Road' en 'Dark Side Of The Moon'. Dat behoeft enige uitleg, voordat u in lachen uit barst: Parsons was namelijk technicus in de studio tijdens de opnames van voornoemde albums. Later ging hij zelf muziek maken en maakte hij een hand jevol albums dat door elektronica-ver- kopers graag als voorbeeld van het ul tieme cd-geluid werd gedraaid. Het klinische cd-geluid heeft hij nog steeds, de warmte van zijn vroegere liedjes is hij al een eeuwigheid kwijt. Muzikaal gezien is The Time Machine dan ook absoluut geen missing link tussen twee wereldalbums, hooguit een cd die we kunnen missen. Parsons frö belt wat op zijn synthesizers en laat vriendjes als Colin Blunstone, Maire Brennan, Beverley Craven, Tony Had- ley en zelfs fan Mike 'Austin Powers' Myers opdraven om er vocaal nog wat van te maken. Maar zij kunnen er ook niks aan doen dat Alan Parsons al in geen jaren meer een boeiend liedje heeft geschreven. Het boek van H.G. Wells, waarvan dit album de muzikale interpretatie heet te zijn, is in ieder ge val een stuk meeslepender. als Xenakis hebben voor de groep muziek geschreven. In Sluis concentreren ze zich op werken met een latijns-Ame- rikaanse en Spaanse uitstra ling: El amor bruj o van De Fal- la (met medewerking van de sopraan Pilar Jurado) en op onder meer de Bachianas Bre- sileiras nummer 1 en 5 van Heitor Villa-Lobos. Een toegift op het officiële fes tivalprogramma is zondag middag (15 uur) in de her vormde kerk van Philippine te beluisteren. Daar zorgen Mar jo van Someren (sopraan) en Enrst Munneke op een gratis toegankelijk fringe-concert voor een programma van in tieme liederen van Mozart, Schubert en Schumann (diens cyclus Frauenliebe und Le- ben). Concerten Festival Zeeuwsch-Vlaanderen: donderdag t/m zondag, diverse locaties. Wildeman De 26-jarige Thoolse musicus Peter Wildeman geeft op zater dag 18 september een concert in de Nederlands Hervormde Kerk in Tholen-stad. Het con cert wordt gehouden ten bate van de Stichting Gereformeerd Jeugdwelzijn (SGJ). Deze stichting behartigt de be langen van jongeren - en vangt ze op - die zich in probleemsitu aties bevinden. Het concert is opgezet voor een zo breed mo gelijk publiek. Voor de pauze speelt organist Wildeman klas siek, populair-klassiek en trans cripties van bekende orgelwer ken. In de pauze heeft het pu bliek de mogelijkheid verzoek nummers aan te vragen. De or ganist improviseert op de aan gevraagde thema's. Wildeman heeft onder meer gestudeerd aan de Schumann Academie in Amsterdam en Zwolle. Momen teel volgt hij masterclasses bij de musicus Gijsbert Lekkerker- ker. Daarnaast is hij als dirigent bij negen koren actief. Ook schreef hij inmiddels zelf al zo'n driehonderd werken voor koor, orkest en andere instrumentale bezettingen. Het concert begint om 20.00 uur. De deuren gaan om half acht open. Big Rude Jake Big Rude Jake is er de man niet naar om zich de kaas van het brood te laten eten. De singer/songerwriter is een man in control, die graag zelf de regie over zijn bestaan voert. „Bepaal zelf op welke manier je wilt opvallen, of riskeer gevangen te worden in de interpretatie van wat anderen van je maken. Kies een bestemming of iemand anders zal dat voor je doen", luidt zijn levensmotto. door Joost Bosman Big Rude Jake begint zijn mu zikale carrière zo'n negen jaar geleden in het Cadadese To ronto. Zijn repertoire bestaat aanvankelijk uit een mix van jazzy jump blues en naar caba ret neigende tunes. Lang voor dat nog maar iemand van de new suhnp-beweging heeft ge hoord, maakt Jake zich deze stijl al eigen. Hij droomt ervan ooit dezelfde podia te beklim men die de carrières hadden gelanceerd van de Barenaked Ladies en Sarah McLachnlan. Maar ondanks uitverkochte optredens door heel Canada, beschouwd de Canadese mu- ziek-business Jake als niet meer dan een curiositeit met een ondefinieerbaar geluid: te jazzy voor popcritici, te ruig voor de jazz-recencenten en te maf voor alle anderen. Een fat soenlijke manier om zijn werk te distribueren krijgt Big Rude Jake daardoor niet. Als hij zijn elektrische gitaar ook nog eens inwisselt voor eenakoestische, is de verwarring onder de mu ziekcritici compleet. „Ze dachten dat ik een folk-act was geworden", zegt Jake. Berooid In de herfst 1997 houdt hij het voor gezien in zijn geboorte land en beproeft hij zijn geluk in New York. Jakes bandleden kunnen hun draai daar echter niet vinden en keren terug naar Canada. Jake blijft be rooid achter: zonder band. geld en een manager. Zelfs een dak boven zijn hoofd heeft hij niet. Maar dan staat de echte Jake weer op en op zijn eigen onna volgbare wijze trekt hij de za ken naar zich toe. Met een nieuwe band gaat hij in april 1998 op tournee door de Sta tes. Kort daarna geeft Roa- drunner records hem de kans. In 1999 komt zijn cd Big Rude Jake uit, die gekenmerkt wordt door een combinatie van rockabilly, r&b en swing. Ook twee spoken word-songs sieren het album. Volgens de Canadese zanger is de swing groter dan zomaar een vrijetijdsbesteding en meer dan een modegril of dansrage. Hij heeft dan ook goede hoop dat het met de swing dezelfde kant op gaat als met rock. Ook daarvan werd zo'n dertig jaar geleden gedacht dat het een snel voor bijgaande rage was. Big Rude Jake opent op za terdag 18 september het nieuwe seizoen van Porgy en Bess in Terneuzen, be geleid doorzijn vijfkoppige band (drums, bass, gitaar, trompeten trombone). Het concert begint om 22.00 uur. In het kader van het festival van Vlaanderen verzorgt het Arriaga strijkkwartet met Roeland Hendrikx vrijdag 17 september een conceit in het cultureel centrum Ter Vesten in Beveren. Sinds de oprichting in 1979 heeft dit kwartet een stevige reputatie opgebouwd. Zowel door muziekcritici als door de vakpers worden de strijkers alom geprezen. Talrijke uit nodigingen voor internatio nale festivals versterken hun reputatie. Speciaal voor het festival van Vlaanderen wordt een pro gramma met klarinettist Roe land Hendrikx ten gehore ge bracht. Hendrikx is verbon den aan het orkest van de Brusselse Muntschouwburg. Het concert met werken van Puccini, Mozart en Verdi be gint om 20.00 uur. Coloursound Typisch Billy Duffy. Weet nooit wat hij wil. Héeft-ie net een monsterverbond gesloten met Mike Peters van The Alarm, na anderhalf jaar eindelijk re sulterend in de debuut-cd van Colour sound, komt-ie op het idee om The Cult nieuw leven in te blazen. Maar aan de andere kant kan ik me voorstellen dat Duffy weer in The Cult gelooft, nu hij Ian Astbury aan zijn zijde weet. Met al le respect voor Peters, maar als je sa men met hem nummers gaat schrijven kom je toch in het wat voorspelbare re pertoire terecht. De cd Coloursound (21st Century Records/Suburban) telt een aantal redelijke rocknummers, maar vaker kom je tot de conclusie dat je die gitaarriffs, of de nummers nu 'Under The Sim' of 'Alive' heten, wel eens eerder hebt gehoord. Alex Gopher Alex Gópher komt uit de Parijse dance-scene en dat is op You, My Baby 7(Sölid/V2) wel te horen. Overal dui ken vleugjes Air en Cassiusop, maar je zou Alex tekortdoen door het daar bij te laten. Gopher beweegt zich namelijk op het scheidingsgebied yan P-funk en diseohouse en dat levert op dit album een hoop dansbare beats en loops op. Jammer genoeg mist Gopher de speels heid ën subtiliteit van voornoemde Pa- rijzenaars, waardoor You, My Baby I op den duur toch wat saai en eenvormig wordt. Dubbelkoor De Chr. Oratoriumvereniging Middelharnis en het Vocaal En semble Magnificat geven zater dag 18 september een concert in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Beide koren staan onder leiding van dirigent Rinus Verhage, te vens de organist van het Kam en Van der Meulen-orgel in de Nieuwe Kerk. Voor deze gele genheid worden de koren orgel begeleid door Wim Diepen horst Het concert wordt geopend met 'Jauchzetdem Herrn'van de ba rokke componist J. Pachelbel. Verder staan er werken op het programma van Bach en Rossi. In het oog springend zijn twee monumentale Bach-motetten en het dubbelkorige 'Der Geist hïlft unserer Schwachheit'. Duitse en Engelse romantiek zijn de pijlers van het tweede ge deelte van dit concert. Er wor den werken gezongen van on der meer Goss, Parry en Men delssohn. Het concertbegintom 20.00 uur, de kerk is vanaf 19.30 uur ge opend. Weird Al'Yankovic In het eigen Amerika is ie behoorlijk populair, daarbuiten zal het wel nooit wat worden. 'Weird Al' Yankovic heeft er een gewoonte van gemaakt om be kende liedjes te parodiëren. Leuk? Voor de gemiddelde Amerikaan misschien, maar wie wat meer moeite moet doen Om de teksten te begrijpen zal bij Run ning With Scissors (Volcano/Zomba) al snel de schouders ophalen. Temeer om dat de liedjes zelf (o.a. eigen versies van Don McLeans 'American Pie', The Offsprings 'Pretty Fly For A White Guy' enBarenaked Ladies' 'One Week', dat hier Jerry Springer heet), niets toe voegen aan het origineel. Dan is het ei gen werk van Yankovic leuker. In de ca- j un van 'My Baby's In Love With Eddie Vedder' bijvoorbeeld: 'Well, let's just see how jealous she'll get When I start stalking Alanis Morissette'. Yankovic is ook heel goed in het benaderen van They Might Be Giants (The Weird A1 Show Theme) of Nine Inch Nails (Germs) en slaagt er in 'Polka Power' in om vijftien hits van de laatste tijd (va riërend van Spice Girls tot Backstreet Boys en van Hanson tot Marilyn Manson) in een vrolijke medley te ste ken. specialisatie heeft gekozen voor de religieuze a capella- muziek uit de Renaissance. Daarbij mikt men erop werk, dat lang in de bibliotheken heeft gelegen op te waarderen tot een repertoire, waar een breed publiek van kan kennis nemen. Het ensemble zingt in Groede werk van William Cornsyth (1465-1523), Robert Fayrax (1464-1521), Orlandus Lassus (1532-1594), Josquin Desprez 1450-1521) en van Christobal Morales (1500- 1553) klinken delen uit zijn Missa L'homme armé. Legenden Daarna (16 uur) zorgen saxo fonist Arno Bornkamp en pia nist Ivo Jansen voor een volstrekt andere muzikale be leving. Zij spelen in de her vormde kerk van Cadzand muziek, die een relatie legt naar sagen en legenden, een van de thema's van het festi val. Daarbij hebben ze geko zen voor werkjes in uiteenlo pende stijlen, die gemeen heb ben dat ze deze eeuw zijn ge schreven door componisten als Florent Schmitt, Jaques Ibert, Serge Prokofiev, André Caplet en Darius Milhaud. Beide mu sici leggen zich toe op zowel traditioneel als eigentijds re pertoire. Voor de finale van Kerkepad zorgt 's avonds (20 uur) in de rk-kerk van Sluis het befaam de ensemble Conjuncto Ibéri co, het cello octet onder leiding van Elias Arizcuren. Verschil lende eigentijdse componisten Het dubbelkwartet La Chapelle du Roi treedt zaterdag op in de hervormde kerk van Groede. 1Shania Twain: Come on over (2) 2. Notting Hill: Original soundtrack (1) 3. A*Teens: The ABBA generation (4) 4. Andrea Bocelli: Sogno (3) 5. ABBA: 25 jaar na 'Waterloo' (5) 6. Red Hot Chili Peppers: Californication (6) 7. Boyzone: By request (best of) (8) Ilse DeLange: World of hurt (9) TLC: Fanmail (10) 10. Whitney Houston: My love is your love (7)1 tussen haakjes de notering van vorige week samenstelling: Stichting Mega Top 100 d In het tweede lange weekeinde van het Festival van Zeeuws-Vlaanderen gaat de intimiteit van de kamermu ziek boven de galm van het grote gebaar. De programme ring zet een accent op een rijke variatie van ensembles, die optreden in kleine(re) bezetting. Dat komt voor een be langrijk deel omdat in dit weekeinde, halverwege het fes tival, de Kerkepadconcerten zijn gesitueerd. door Kees Cijsouw Een kleinere bezetting: het geldt ook voor het enige or kestconcert, dat aanstaande donderdag is geprogram meerd. Geen symfonieorkest in vol ornaat, maar de Deut sche Kammerakademie uit Neuss am Rhein. In de rk-kerk van Koewacht voert het gezel schap drie werken uit, die bin nen het oeuvre van hun makers ook de uitstraling van een ze kere intimiteit hebben. Het geldt voor Bartóks speelse Di vertimento voor strijkorkest, waarmee het optreden wordt geopend; het is evenzeer van toepassing op het solo-con cert: Mozarts vijfde en laatste vioolconcert kv 219, met Jani- ne Jansen als soliste. Binnen de negen symfonieën van Beethoven is de vierde welis waar een van de meest gecon centreerde werken, maar ze heeft niet de dramatische spankracht van de derde, de vijfde of de zevende. De sterkste variatie in pro grammering is te vinden in de drie concerten van Kerkepad- zaterdag. Dat begint (13.30 uur) in de hervormde kerk van Groede met een optreden van La Chapelle du Roi. Een dub belkwartet, dat vijf jaar gele den werd opgericht en dat als

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 13