Ploeteren met relaties in musical Company Lekens betekent veel en goe Elektra laat acteurs sidderen Welkom in de wereld van Bloem Op weg naar België was mij bij het passeren van Aardenburg steeds de drukte opgevallen bij Mossel- en Palinghuis Lekens aan de Markt. Doorgaans maakt de Markt zelf, niet meer dan een plant soenmet een vijver, een uitgestorven indruk, maar bij Lekens zie je, of het nu 's middags of 's avonds is, altijd mensen zitten peuzelen in de serre. Nieuwsgierig geworden besluit ik op een warme septembermiddag poolshoogte te nemen bij Lekens. door Riejn van Reems Het eerste wat me opvalt is de tem peratuur, terwijl buiten de mussen dood van het dak vallen, heerst in het Mossel- en Palinghuis een iet wat ijzige koelte die Amerikaans aandoet. Voor het eerst ben ik in een Zeeuws restaurant met: air condi tioning die ook echt werkt. Een Bel gische gaste probeert vergeefs verschillende stoelen uit om de poolwind te ontwijken en hult zich ten einde raad in een gebreid vest. Doch zie, de attente ober draait aan een knop en binnen de kortste keren stijgt de temperatuur tot een com fortabele hoogte. Zijn al even attente collega vraagt mij of ik een apérïtief wens en sug gereert op mijn vraag of hij ook iets alcoholvrij's in petto heeft een verse sinaasappelsap. Omdat het zo warm is buiten en ik even tevoren visioenen had van een Belgisch kustterras vraag ik hem of een verse citroensap, de befaamde citrön pressé, wellicht ook tot de moge lijkheden behoort. „Natuurlijk", antwoordt hij, „dan pers ik toch ge woon even een citroentje uit." Even later krijg ik een lang en smal glas met vers geperst citroensap, ijs, een citroenschijfje en een stampertje, Mossel- en Palinghuis Lekens Markt 25 4527 CN Aardenburg Tel. 0117-491435 Sluitingsdag: donderdag Keuken open van 12.00 tot 15.00 en van 18.00 tot 21.30 uur Geen creditcards, wel Eurocheques of girocheques Rolstoel kan met wat hulp Kinderen: kinderbiefstukje plus een stenen karafje met ijswa- ter en een schoteltje met zakjes sui ker. Tot mijn verrassing bezorgt hij mij vervolgens ook een amuse de bou- che ofwel mondvermaakje, wat ik niet had verwacht in dit eenvoudig kader. Bijna had ik overigens een wat zutu' gezicht getrokken want de amuse bestaat uit een stukj e zure haring, een paar boontjes en zure ui. Samen met mijn apéritief een zeer zuur geheel, maar toch niet zo gek gezien hét vetgehalte van de Gebakken Paling met Tartaarsaus 35,-) die ik heb besteld. Als die mij wordt voorgeschoteld begrijp ik meteen waarom het bij Lekens altijd druk is. Kwaliteit en kwantiteit laten namelijk niets te wensen over. De paling smaakt zeer zuiveren nimmer kreeg ik ergens zoveel moten voor mijn geld. Om dat niets onaangenamer is dan af koelende gebakken paling op je bord serveert men de vis bij Lekens op een schaal die op een warm- houdplaat wordt gezet. De tartaar- saus is rijk en romig, de begeleiden de frietjes ambachtelijk gebakken. Lekens heeft zo'n honderdzeventig zitplaatsen en verscheidene tafels voor zes of meer personen; Belgen eten graag in familieverband. Mosselen (van 34,-tot 39,50) en paling (vier bereidingswijzen voor 35,-) vormen de hoofdmoot. Je kunt ook een halve portie paling be stellén als voorgerecht 20,-). Tomates aux crevettes at ik het laatst in Blankenberge én daarom associeer ik dit voorafje met warm te en de zee. De tomaat is vers, de garnalen zilt en de saus heeft een zoetje, een prima combinatie. Biefstuk De gasten van Lekeiis komen voor de vis en de schaal- en schelpdieren, een kreeft van 600 gram kost 75,50, gebakken zeetong 49,- en vleeseters moeten kiezen uit een achttal biefstukbereidingen 29,75 tot 43,- voorde biefstuk van de haas) of zij kunnende Entre- cóte in Rode Wijnsaus 40,-) ne men die speciaal wordt aanbevolen door de chef. Er zijn drie menu's van 46,-, 49,- en 51,50. De sfeer is ongedwon gen, de bediening correct en vrien delijk en het eten van goede kwali teit, zonder opsmuk. En het is zelfs mogelijk om mosselen en paling af te halen 15t/m21 september Sim Bolus Poppentheater Sim Bolusspeelt tot en met de cember een serie voorstellingen van Joris en Reuzeneus. Het betreft een eigen bewerking door poppen speler Hans van der Haar van een boek van Ja- nosch. Op weg naar zijn tante Hendrika ioopt Joris door het Grote Bomen Bos. waar hij die ren ontmoet dis als de dood zijn voor Reuze- neus de Reus. Maar Joris last zich niet bang maken. De voorstelling is geschikt voor kinde ren vanaf 5 jaar. vvo. Minitheater in Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur. Cirque Plume Cirque Plume speelt zijn voorstelling Mélan ges (Mengelingen) nog tot aan het einde van deze week in Middelburg. Het theater dat deze groep brengt is doorspekt met allerlei vormen van acrobatiek, komieken, jongleurs, mime en live-muziek. Alle artiesten zijn tevens muzikant wo., do., vr., za. Tent Hof van Tange, Middel burg, 20.30 uur zo. Tent Hof van Tange, Middelburg, 19.30 uur Van der Sluijs Cabaretier Tim van der Sluijs brengt zijn vier de, avondvullende programma Koppensnel len. V3n der Sluijs brengt actueel en geëngageerd politiek cabaret zonder banaliteiten en doelloze grofheden. In plaats daarvan zoekt hij het in de subtiliteit van intellligente inhoudelijke grap pen, afgewisseld met ontroerende en humoris tische liedjes. vr. De Haestinge, St. Maartensdijk, 20.15 uur Domino De groep Domino speelt'Maskerade'. Het betrefteen cabaret-achtig, zelf geschreven en gecomponeerd Nederlandstalig liedjespro gramma, handelend over de vraag in hoeverre de mens zichzelf is of toneel speelt. Met Renée van Brakel (zang, gitaar, viool), Bert van den Ouden (zang, gitaar). Marjan Wijfels(zang). Re gisseur is Jan Burggraaf. za. De Drukkery, Middelburg, 14.30 uur Kom en Zie Kindertheater Kom en Zie speelt de spannende voorstelling 'Het geheim van de zwarte rug zak'. De met vrolijke meezingliedjes omlijste voor stelling gaat over Kapitein Ooglap en Muppet Boris. Ook wordt ereen heuse wedstrijd gehou den. De voorstelling istoegankelijk voor kinde ren in de basisschoolleeftijd. za. Gereformeerde Ichtuskerk, Axel, 19.00 uur Elektra's In de Stadsschouwburg in Middelburg vindt het achtste Elektrafestival plaats. Tijdens dit evenement worden prijzen uitge reikt aan personen of toneelgroepen die een opmerkelijke prestatie hebben geleverd op amateurtheater-gebied. za. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.30 uur Vertelavond Tijdens de vertelavond 'Op Klooster óór ge- zeed'worden verhalen verteld in het oorspron kelijk dialect van het Land van Hulst. Medewerking aan de avond verlenen George Sponselee en Ed Steijns. di. Bibliotheek Kloosterzande, 20.00 uur Swing Fire Quartet Het Swing Fire Quartet opent met muzikaal vuurwerk het festival Jazz by the Sea. Grote inspirator van het kwartet is Benny Goodman, maar ze spelen ook stukken van Os car Peterson, Count Basie, Bob Wilbur en Djan- go Reinhardt. •wo. Hotel Willebrord.Zoutelande, 19.00 uur Mini-concert In het kader van het jaarlijkse Lange Jan-pro ject wordt gedurende de zomermaanden we kelijks een mini-concert gegeven. De uitvoering van een half uur wordt deze mid dag verzorgd door organist Jan Wisse. do. Koorkerk, Middelburg, 15.00 uur Carillon Kees van Eersel bespeelt gedurende een uur het carillon in de toren van het stadhuis. Van Eersel is stadsbeiaardier van Veere en Zie- rifczee. do. Stadhuis, Veere, 15.00 uur W.A.O. Jazzband De Willie Ashman Original Jazzband (W.A.O. Jazzband! speelt swingende dixielandmuziek met een grap en een grol. Hetmotto is'Entertainment in Dixie', niets is te dol mits de muziek voorop staat do. Muziektent in de Langstraat, Zoutelande, 19.00 uur Kammerakademie De Deutsche Kammerakademie Neuss am Rhein onder leiding van Johannes Goritzki, geeft een optreden. Soliste is het 21-jarige viooltalent Janine Jan sen. Op het programma staan werken van Be la Bartok, W.A. Mozart en Ludwig von Beethoven. do. RK Kerk in Koewacht, 20.00 uur Zomeravondconcert Het Vocaal Ensemble St Laurens (VES) geeft het laatste zomeravondconcert van dit sei zoen. Het optreden van dit gezeïschap, dat onder lei ding staat van Hans v.d. Broefte, komt in de plaats van het eerder geplande concert door Danielle Lous en Marc van den Beemt. Op het programma staan klassieke werken van o.a. Franz Schubert, maaroofc'evergreens' als "You'll never walk alone' en 'Vluchten kan niet meer'. do. Herv. Catharinakerk, Zoutelande, 20.30 uur New Orleans The New Orleans Roof Jazzmen spelen New Orleans-jazz met een bijzonder accent op blues en spirituals. De Belgische band gold bij de oprichting in 1S56 al als de pionier van de zuivere New Or- leans-muziek in hun vaderland. vr. 'Heinekenplein' voor het Badhotel, Dom burg, 19.30 uur God Dethroned BoHo staat vrijdag in het teken van snoeiharde deathmetal. Op het programma staat een optreden van de populaire Nederlandse bands God Dethroned (death-black- thrashmetaf) en Pentacle (black en deathmetal). vr. BoHo, Bergen op Zoom, 20.30 uur «Jazz in cafés !n negen cafés in Domburg spelen diverse jazz bands Alle genres binnen de jazz zijn vertegenwoor digd, van blues tot boogie woogie en van dixie land tot dance. vr. Diverse cafés. Domburg, 21.00 uur. Roosewood De vijfkoppige band Roosewood geeft een op treden. Destijl die gespeeld wordt is'southern rock" en rock'n roll. vr. Westerncafé Bonanza, Goes, 22.00 uur Noise-performance Hetunderground-collectief Fckng Bstrds ver zorgt een 'noise-performance. Het duo Tommy de Roos en Marc van Elburg maakt tevens collages, die in het café worden geëxposeerd. vr. De Piek, Vlissingen, 22.00 uur Boogie-woogie Virtuozen André Valkering en Eric-Jan Over- beek spelen boogie-woogie op de piano op een podium in de openlucht. Bijgestaan door een ritmesectie wisselen ze boogie-woogie af met rhythm 'n' blues-klassie kers. za. Tuin Marie Tak van Poortvlietmuseum, 11.00 uur Bongo Bong The Kings of Bongo Bong Jazz Band brengt muziek van eind jaren veertig ten gehore. Het tienkoppige gezelschap speelt o.a. de quick-step en swingende bacic-to-the-Cotton- Club muziek. za. Heinekenplein voor het Badhotel. Dom burg, 12.00 uur Chappelie du Roï Het dubbelkwartet La Chappelle du Roi, o.l.v. Alistair Dixon, geeft een concert. Degroep zingt religieuze muziek uit de Renais sance. za. NH Kerk, Groede, 13.30 uur woensdag 15 september 1999 1 2 Fijnproevers onder de musicalliefhebbers zullen het Ko ninklijk Ballet van Vlaanderen prijzen om zijn program makeuze dit seizoen, al zullen ze tegelijkertijd even de wenkbrauwen fronsen. Want is er in het Nederlandse taal gebied wel genoeg talent voorhanden om Stephen Sond- heims alom geprezen musical Company adequaat te be zetten? door Kees Groenenboom Regisseur Caroline Frerichs kan zich die vraagtekens voor stellen. „Qua dans is het be hoorlijk pittig, de zangpartij en zijn ook al niet eenvoudig en daarnaast wordt er heel wat acteertalent gevergd. Boven dien moet iedereen zowel so listisch als in het ensemble uit de voeten kunnen." Maar ze is overtuigd van haar cast, waar in namen die het grote publiek aan zouden kunnen spreken, ontbreken. Een 'Woody Allen' in musical- vorm, zo zou je Company het makkelijkst kunnen typeren, al doe je daarmee Sondheim te kort. Alleen al omdat diens musical in 1970 in première ging, nog voor Aliens eerste film in de bioscoop verscheen. •Maar het is vooral door de films van de kleine New York- se neuroot dat we het relatio nele geploeter van de inwoners van deze metropool kennen, en dat is precies waarover Com pany gaat. Sondheim nam ze ven eenakters over huwelijks lief en -leed, en smeedde die samen met de auteur ervan, George Furth, aaneen tot een musical. „Waar ik aan moest denken toen ik het stuk las, is het feit dat we tegenwoordig zo ont zettend veel keuzes hebben", zegt Frerichs. „Als je in de su permarkt thee wilt kopen, kun je kiezen uit zo'n honderd soorten, om maar eens een klein dingetje uit het dagelijks leven te noemen. Maar op an dere niveaus speelt dat: wil ik een vaste relatiewil ik samen wonen of latten, wil ik trou wen? Door die keuzes kun je verlamd raken, en dat is pre cies wat er gebeurt met Robert, de hoofdpersoon van Compa ny. Hij is 35 en kan maar niet kiezen. Totdat hij op een punt komt dat hij zich eenzaam be gint te voelen." Vuurwerk Het Zeeuws amateurtheater siddert zaterdagavond 18 september weer enkele malen. Veertien keer klinkt de zin: 'En de winnaar is...' En steeds zullen dan enkele harten een paar seconden overuren maken. door AJi Pankow Een Elektra is een felbegeerde onderscheiding binnen het Zeeuws amateurtheater. Het is een vrouwenbeeldje als blijk van waardering voor een op merkelijke prestatie voor spel, regie, vormgeving, productie of repertoirekeuze verdeeld over veertien categorieën. In de Stadsschouwburg Middel burg wordt zaterdagavond 18 september het achtste Elektra Award festival van het Zeeuws Centrum voor Amateurthea- tergehouden. Het is een festijn voor iedereen die houdt van glitter en gla mour en van de spanning rond prijzen winnen. De uitreiking van de Elektra Awards ge beurt met een knipoog naar de Amerikaanse Oscars. Evenals in de VS worden voorafgaand de genomineerden in de diver se categorieën bekend ge maakt. Dit keer zijn er 42 ge nomineerden, slechts veertien van hen gaan ook werkelijk een beeldje winnen. De jury put zich elk jaar weer uit met te benadrukken dat een nomi natie ook al een hele eer is. Toch wil elke genomineerde heel eventjes dat zijn of haar naam wordt genoemd nadat de verzegelde enveloppe is open gemaakt. Slechts één per cate gorie mag die vreugde beleven, voor de anderen is het even slikken. „Het is te hopen dat die mensen niet al te verbitterd zijn", zegt vice-voorzitter G. Baijens van het ZCA „Een no minatie is inderdaad een pluim op zich en 42 van die on derscheidingen in één seizoen wil dus zeggen dat het goed gaat met het amateurtheater in Zeeland. Er worden over een breed repertoire ook in derdaad opmerkelijke presta ties geleverd en het Elektra Award Festival is een prima gelegenheid om daar met z'n allen één keer in het jaar eens feest voor te vieren". Hoedadso Het betreft overigens geen be sloten festijn. Belangstellen den die een dergelijk festival eens willen meemaken zijn ook van harte welkomVooraf gaand aan de uitreiking van de Elektra Awards door Jacques dAncona en Hans Langhout is er een optreden van het Bra bants Theaterorkest Hoedad so. Die naam staat voor 'Het Overweldigend Enerverend Doch Altijd Daverend Show orkest'. Naast muziekstijlen van de jaren 20 tot het heden wordt heel veel aandacht be steed aan het visuele aspect. Het orkest is samengesteld uit een instrumentale groep be staande uit 3 trompetten, 3 trombones, 5 saxen, een ritme sectie met piano, bas, gitaar en drums en een vocalgroep van 3 dames en 3 heren. Na afloop van het officiële ge deelte wordt het festival in de foyer van de Stadsschouw burg voortgezet met muziek van de Desafinado Sessie Band met Ton van der Geijn (bariton- en altsax), Tonny Bartels (drums), Eric Heins- dijk (bas), Ben Boogaard (gi taar) en Renny Minnaart (gi taar). Gerard Baijens benadrukt dat het leveren van een opmerke lijke prestatie het belangrijk ste criterium is om voor een nominatie voör een Elektra in aanmerking te komen. De jury toonde dit keer veel waarde ring voor de durf binnen het amateurtheater. De onder scheidingen werden vooral toegekend aan groepen en per sonen die hun nek uitstaken en het lef hadden nieuwe wegen in te slaan. Zo zijn de producties 'Teibele en haar demon' van de Joodse auteur-1. B. Singer door To neelgroep Ouwerkerk en de Griekse tragedie 'Antigone' van Sophokles door Toneel vereniging Sempre Avanti in Sluiskil ieder vijf keer geno mineerd voor een Elektra Award. De voorstellingen'Verfvan het Middelburgs Theater, 'Tussen Ons' van Toneelver eniging Heer Hendrik, 'De Heksen' van Toneelgroep Duinart in Middelburg, 'Brueghel' van SG Nehalennia en 'Jack's Vrouwen' van Thea tergroep Zierik maken drie keer kans op een Elektra Award. Het Elektra-festival vindt zaterdag plaats in de Stadsschouwburg Middel burg. Het begint om 20.30 uur. Company is zeker geen spek takelstuk. Werd de Neder landse productie van 'Sweeney Todd', ook een Sondheim-musical, nog opge smukt door smeuïge trucages met spuitend bloed en vallui ken, in de ballet-productie moeten muziek en spetterend acteren voor vuurwerk zorgen. Een klein voorproefje voor de pers stemt optimistisch. De lastig vertaalbare teksten klinken goed, de samenzang van het ensemble is voorbeel dig en er wordt goed geac teerd. De dansnummers blijven nog even onder de hoge hoed. „Als je bij Sondheim met spektakel gaat werken, ben je op de ver keerde weg", zegt Frerichs. „We hebben ervoor gekozen om het sober te houden. Het gaat tenslotte om heel gewone ménsen, die je op straat tegen zou kunnen komen, of die je in je vriendenkring vindt." Nieuwkomer Frerichs, 28 jaar, is een betrek kelijke nieuwkomer en debu teert als musicalregisseur. Is Company, de musical waar voor artistiek leidster Linda Lepomme en zij onafhankelijk van elkaar kozen, dan niet te hoog gegrepen? „Omdat ik uit de theaterwereld kom, denk ik juist dat ik geen betere start had kunnen maken. Dit is een musical met veel gesproken tekst. De liedjes zijn heel Brechtiaans. Geen dialogen, maar commentaren van de personages, die even buiten het stuk stappen." „Natuurlijk is Sondheim pit tig, maar ik heb zeer goede mensen om me heen, zoals cho reograaf Martin Michel en mu zikaal leider Max Smeets. En goede acteurs. We hebben er Toneelgroep Ouwerkerk sleepte met 'Teibele en haar demon' vijf nominaties in de wacht. foto Marijke Folkertsma Bloem - voluit Bloem de Wil de de Ligny - heeft haar eer ste cd gemaakt en jubelt het uit. Sinds haar optreden op Lowlands twee jaar geleden, is de jonge, kleurrijke zange res/liedjesschrijver uit Haar lem een fenomeen in het J clubcircuit. Welkom in de wondere (muzi kale) wereld van Bloem. Ze (20) groeide op in Maarssen- broek. Ze leerde de gamelari- muziek kennen van haar In donesische vader, die haar ook The Beatles, jazzmuziek en klassiek liet horen. Ze be landde in Haarlem, waar ze al vroeg als straatmuzikant te horen was. De stoep werd echter al gauw ingeruild voor een lokaal poppodium, het "Nederlandse en Belgische clubcircuit, Lowlands en Noorderslag. De, muzikale miniatuurtjes die ze voortbrengt, schrijft ze niet,Salthans niet ietterlijk Ze ontstaan. Neëm haar tek sten - niet gemakkelijk te volgen reeksen van woorden, die de stemmingen en sferen verbeelden zoals ze in Bloems hoofd moeten zitten. „Ik kan beter niet letterlijk vertellen waar ze over gaan", zegt ze. „Daarmee zou de charme verloren zijn." Haar'muziek is grillig, met onverwachte wendingen en creatieve vondsten. Als ze so lo speelt, op haar gitaar, komt dat gegeven misschien juist daarom nooit echt goed uit de verf. Vanwege de beperking van het geluid van haar in strument. „Ik heb ook nooit gitaarmuziek geschreven, eerder baslijnen op gitaar. Dat ding zegt bijvoorbeeld 'ploem ploem', terwijl ik ge woon een vet orgel wil ho ren." Bloem treedt zaterdag 18 september op in Boho, Bergen op Zoom, 20.30 voor gekozen om geen bekende sterren te nemen. Wat ik wel wilde waren sterke persoon lijkheden, en dat is gelukt." „Mijn hart ligt bij dit stuk. Ik las het en dacht: dit herken ik. En wat wil je", zegt ze lachend, „mijn moeder is relatiethera peute, dus ik ben al mijn hele leven met relaties bezig." Ze herkent zichzelf wel een beetje in Robert. Ze vindt het ook moeilijk kiezen in het leven, al kan ze zich wat makkelijker met de stroom van het leven la ten meevoeren. Volgens Frerichs is Company na dertig jaar nog steeds actu eel. Sterker nog, juist nu komt het stuk het beste tot zijn recht, terugkijkend op een jaar of veertig experimenteren met allerlei relatievormen. Ze her innert zich nog de verbazing bij haar medestudenten toen ze ging samenwonen. „In die tijd kon dat helemaal niet, dat was heel oubollig en truttig. Vrijheid, dat was belangrijk, onafhankelijkheid. Dat is in middels weer veranderd, er wordt ook weer steeds meer getrouwd. Terugkijkend heb ben we nu een beetje door wat we al die jaren aan het doen zijn geweest, en daarom kun nen we nu lachen om een stuk als Company." 'Company' gaat donder dag in première bij Theater 't Eilandje in Antwerpen, waar het t/m zondag 19 september, 24 en 25 sep tember, 13 t/ml 7 oktober en 19 t/m 24 oktober te zien is. Van af21 september gaat het tevens op tournee in Nederland. Caroline Frerichs. foto Luc Monsaert

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 12