PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Bijna iedereen beter af Hoop gloort voor ambulances Zeeland ld U RO PA Saintratuin Vakbonden eisen stijging loon via een vast bedrag 4 WEKEN Vlissingen rolt rode loper uit voor sterren 23' flF succes Nieuw belastingstelsel laat nettoloon veel Nederlanders groeien Earner mist lus voor an Modaal Kleine beestjes in het landschap Leerlingen verhuizen boeken bieb VOOR 16,00 Treinreis Lovers bereikt eindpunt NO 3 Kans op een bui Eersteen mistbank. Vooral vanmiddag jonnige perioden, maar later kans op een regen- en onweersbui. Maxima 23 graden. 42e jaargang no. 218 woensdag 15 september 1999 ,sse nummers 1,80 Feyenoord opent met gelijkspel pagina 23 'ermeend van Financiën le- gisteren al voorbereid op de ek. „Als de Kamer met ■stellen komt om de mid- nkomens extra te onder een, zullen wij die serieus jken", zei Zalm. vilde niet ingaan op de door eigen partij, de VVD, geop- le mogelijkheid via extra ;nverlichting de middenin- ens tegemoet te komen. „le en gaat erop vooruit", zei de „Dat met name de inkomens er in de plan meer op vooruitgaan, is bewuste keuze. Zo wordt voor men- een uitkering om een zoeken." uitte nog kritiek op de 'ver- van het belastingstel- extra belasten van mi- rervuilende activiteiten. *aat volgens de democraten ver genoeg. /ijl de vakcentrale FNV de ningen van het nieuwe fis stelsel telt, wijzen de on- emersorganisaties op de .tieve gevolgen voor men net een eigen bedrijf. )-NCW en MKB Nederland >en berekend dat directeu- grootaandeelhouders twin- meer belasting moe- betalen. De organisaties en dat deze veelal kleine onevenredig ge worden. GPD/ANP Koen Wauters (midden) en Carolijn Lilipaly staan voor Cine City in Vlissingen glamour-verslaggever Albert Verlinde te woord. foto Lex de Meester door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Met glamour en glitter is gisteravond in Vlissingen het festival Film by the sea geopend. Het bioscoop complex Cine City had de rode loper uitgelegd voor de hoofdrolspelers van de nieuwe Nederlandse film The Deli very en een aantal televisiesterren, on der wie Fabienne, Koen Wauters en Ca rolijn Lilipaly. De Franse filmstad Cannes werd be paald niet naar de kroon gestoken, maar televisieploegen, handtekenin genjagers, lange limousines en deftig uitgedoste genodigden gaven Cine City enige uren een showbizz-achtige ambi ance. Behalve The Delivery ging ook de Ierse film Agnes Browne in première. Na de filmvertoningen in zeven zalen barstte een openingsfeest los dat luister werd bijgezet door de popgroep Handsome 3 some en saxofonist Hans Duif er. Film by the sea, dat deel uitmaakt van de Zeeland Nazomer Festivals, duurt tot enmet zondag. In vijf dagen worden 52 verschillende films getoond, er is aandacht voor senioren en jongeren in de cinema, voor de Ierse film en voor nooit eerder in Nederland uitgebrachte kwaliteitsfilms. De organisatie is te vreden als het festival vijftienduizend bezoekers trekt. zie ook pagina 18 Inspecteur Volksgezondheid steunt noodkreet om extra miljoenen door Nilsten Brinke DEN HAAG - De Inspecteur voor de Volksgezondheid is het (Advertentie) lluna, heideplant die elk jaar ïitterend bloeit t/m eind vember. Prachtig op balkon, ras of in de tuin. In diverse wren verkrijgbaar, r stuk 2,95 met de provincie eens dat er 3,8 miljoen gulden extra nodig is om de kwaliteit van het ambu lancevervoer in Zeeland op peil te houden. De inspecteur zei dat gistermid dag tijdens een ambtelijk over leg tussen vertegenwoordigers van het ministerie van Volksge zondheid, de provincie Zeeland en afgevaardigden van diverse gezondheidsinstellingen. Gede puteerde G. de Kok (PvdA) is verheugd met de steun van de inspecteur. „Hij geeft een be- Advertentie Geweldige aanbiedingen van Hi. BCajSs verderop in deze krant. langrijk argument om minister Borst tot een extra bijdrage te bewegen." De inspecteur voor de Volksge zondheid, M. Westrouen van Meeteren, onderschreef tijdens het overleg tussen zorgverzeke raars, ambulancediensten, pro vincie en ministerie de nood zaak om 3,8 miljoen gulden extra te reserveren voor het Zeeuwse ambulancevervoer. Verder is besloten een werk groep in het leven te roepen die voor 1 oktober een rapport pre senteert, waarin de noodzaak van de extra bijdrage wordt aangetoond. De zorgen over de ambulance- inzet op Schouwen-Duiveland zijn voorlopig van de baan. Het Centraal Orgaan Tarieven Ge zondheidszorg (COTG) stemt in met het voorstel van de Ooster- scheldeziekenhuizen en de zorgverzekeraars CZ en VGZ om extra geld voor de Schouwse ambulancedienst te reserveren. „We krijgen in elk geval com pensatie voor de extra rijtijden die zijn ontstaan door de be perkte openstelling van het Zweedse Rode Kruis zieken huis", zegt interim-manager D G. Murre van de ambulance dienst Sinds de openingstijden van het operatiekamers in Zie- rikzee per 1 mei fors zijn be perkt, is de gemiddelde tijd dat een ambulance op Schouwen- Duiveland onderweg is, toege nomen tot 129 minuten. Tot nu toe hield het COTG een gemid delde duur van 69 minuten aan. Dinsdag brachten de CD A-Sta tenleden L. Nederhoed-Zijlstra en J. de Looff-de Wild een werk bezoek aan de Schouwse ambu lancedienst. Volgens hen is de instandhouding van minimaal twee ambulances op het eiland van levensbelang. Door mee te rijden op de ambulances waren zij er getuige van waartoe een tekort aan ziekenwagens kan leiden. Op het moment dat één ambulance met een patiënt uit Renesse naar het Oosterschel- deziekenhuis in Goes wegreed, werd er vanuit Burgh-Haam- stede een beroep op de tweede ziekenwagen gedaan.Volgens chauffeur en hulpverlener J. van Oosterloo zijn twee zieken wagens voor het eiland al aan de krappe kant. „Per jaardoenzich tussen de zestig en tachtig ge vallen voor waarin een derde of zelfs een vierde wagen nodig is. door Rixt Albertsma DEN HAAG - De ambtenaren bond AbvaKabo FNV wil de verschillen tussen hoge en lage lonen verkleinen. Bij de komen de CAO-onderhandelingen wordt daarmee voorzichtig be gonnen en eist de bondnaast een procentuele inkomensstijging ook een vast bedrag. Dat blijkt uit de nota 'Centen of procenten'. Ook de FNV wil de steeds groter wordende inko mensverschillen op deze wijze aanpakken. Volgens AbvaKabo FNV groeit sinds 1995 de inkomensonge lijkheid. Dat komt door de ge bruikelijke procentuele loon stijgingen. Bij lage inkomens kan een stijging van drie pro cent 75 gulden betekenen, ter wijl een hogere groep er dan 250 gulden op vooruit gaat. Bij een loonstijging in centen gaan de lagere inkomensgroepen er re latief meer op vooruit. De FNV heeft het voorstel even eens opgenomen in het arbeids voorwaardenbeleid voor het ko mende seizoen. De vakcentrale coördineert de arbeidsvoor waarden voor de aangesloten bonden. „We leggen het niet centraal op aan de bonden", al dus een woordvoerster. De aan gesloten bonden kunnen zelf Advertentie De Calluna of struikheide bloeit, met paarse, witte of rose bloempjes. Tot het eind van de herfst zorgt hij voor kleur in de tuin. schitterend in combinatie met andere najaarsplanten. 4.95 per stuk, 3 voor KOUDEKERKE Vlissingsestraat (Tussen Koudekerke en Vlissingen), Tel. 0118-551623 www.intratuin.nl HET GROENE WARENHUIS r rtomenseffecten: brutoloon effect jiimumloon 30.630 6,3% odaal 53.560 3,3% 5x modaal 80.340 3,0% modaal 107.120 4,3% modaal 160.680 2.7% yknemers (alleenverdiener) 30.630 4,5% odaal 53.560 2.5% modaal 80.340 1.0% modaal 107120 2,3% modaal 160.680 0,5% emers (tweeverdieners) 2/3 meestverdiener 1/3 minstverdiener 2amelijk brutoloon 50.000 2,8% 80.000 2,6% 90.000 2,4% 100.000 2,7% 150.000 1,7% deren (alleenstaand) W 2.3% W ƒ40.000 - 0.5% deren (gehuwd) W 1,5% W ƒ20.000 W-r ƒ40.000 1,5% anp/bron: Min. van Financiën door Maurice Wilbrink en Raymond Peil DEN HAAG - Alle groe pen werknemers, met na me de minima, houden in 2001 bij de invoering van het nieuwe belastingstel sel meer over van hun brutoloon. Tegelijkertijd wordt het leven door een verhoging van de BTW en de energiebelasting duur der. Dat is de kern van de groot scheepse belastingherziening, die het kabinet gisteren presen teerde. Belangrijk punt uit het nieuwe stelsel is ook dat er nogal wat aftrekposten verdwijnen, wat de mogelijkheid tot mis bruik aanzienlijk beperkt. Het meest in het oog springen de nieuwe tarieven voor de inkom stenbelasting, die met vele pro centen dalen. Vooral het belast baar inkomen tot ongeveer 54.000 wordt aanmerkelijk minder belast. Daar profiteren mensen met het minimumloon en vlak daarboven flink van. Enkele groepen boeken maar een geringe winst: minima, mensen met alleen AOW en de genen die een gezin onderhou den van één bruto-inkomen tus sen zestig- en tachtigduizend gulden. Zij delen het minst in de lastenverlichting van vijf mil jard waarmee de invoering van het nieuwe stelsel gepaard gaat. AOW'ers met een aanvullend pensioen van ƒ40.000 bruto vormen de enige groep die er licht op achteruitgaan. Kwijt Het stelsel van aftrekposten en belastingvrije sommen wordt fors beperkt. Met grote span ning is uitgekeken naar de be perkingen op de hypotheekren teaftrek. Mensen die deze gebruiken voor een ander doel dan de financiering van (het on derhoud van) hun huis, raken dit fiscale voordeel geheel kwijt. Daarmee is demogelijkheid uit gebannen dat hypotheekgeld wordt geconsumeerd en de fis cus daaraan meebetaalt. De hy potheekrenteaftrek op de twee de woning of het vakantiehuis verdwijnt volledig. Mensen die een nieuw huis kopen nadat ze het vorige via een spaarhypo theek hebben afbetaald, kun nen nog maar beperkt genieten van het rentevoordeel. De belastingvrije som maakt plaats voor een voor iedereen gelijke fiscale korting van 3321. Daarnaast geldt een ex tra korting van maximaal i536 voor werkenden. Alleen staande ouders komen in aan merking voor een korting op hun belasting van maximaal 5316. Ouderen krijgen een korting van maximaal 930. Het arbeidskostenforfait wordt versoberd, de lijfrenteaftrek is - alleen nog toegestaan bij een aantoonbaar pensioengat en de spaarloonregeling wordt min der ruim. Het belastingvoordeel voor lijfrentes die tot na de be lastingherziening doorlopen en niet voor pensioenaanvulling dienen, vervalt. Hiervoor is een overgangsregeling van twee tot drie jaar in de maak. Deze geldt ook voor kapitaalverzekerin gen die niets met een hypotheek te maken hebben. Er wordt een nieuwe aftrek ge ïntroduceerd voor studenten die hun studie niet binnen vier jaar afronden. Mits ze voldoende punten halen, kan de student in de drie daarop volgende jaren in totaal bijna 20.000 gulden van zijn belasting aftrekken. Concurrerend Het kabinet probeert met de plannen in te spelen op een aan tal trends. In het streven hun economie concurrerend te hou den, verlagen westerse overhe den de lasten op arbeid. Milieu onvriendelijk gedrag wordt zwaarder belast. Het nieuwe stelsel voorziet ook in stabielere belastinginkomsten. Het houdt er verder rekening mee dat mensen steeds meer hun oude dag zelf financieren, onder meer uit beleggingen. Bij het opbouwen van een vermogen krijgt men te maken met een nieuwe belasting van 1,2 pro cent op spaartegoeden, aande len en andere beleggingen bo ven een bedrag van 37.463 (17.000 euro) per persoon. GPD Belastingherziening pagina 2: commentaar pagina 7: kabinetspeeltin op trends aftrek hypotheekrente intact fiscus minder royaal bij spa ren voor de oude dag - Een meerderheid de Tweede Kamer wil dat de meer profite- van het nieuwe belasting- Hoewel zij het nieuwe sel op hoofdlijnen steunen, len PvdA, D66, VVD en CDA er wat voor deze groep moet juren. lanks de lagere belastingta- en, zien kostwinners met salaris van één tot anderhalf ■modaal (rond de ƒ70.000 jaar) hun nettoloon het st stijgen: rond de 0,3 pro- De Kamer vindt dit te wei- Ruim 1600 kinderen hebben gisteren in Vlissingen een groot deel van de boeken. CD-roms en videobanden van de oude bi bliotheek naar het nieuwe pand verhuisd. Ze liepen de af stand van 350 meter gemiddeld zeven keer met schoudertas sen vol boeken. Daarmee boekte de bibliotheek aan 't Spui flinke tijdwinst, zodat de opening eind deze maand gewoon door kan gaan. In de jaarlijkse Week van het Landschap staat deze keer, tus sen 18 en25 september, het Verdronken Land van Saeftingein het middelpunt. De activiteiten concentreren zich rond het bezoekerscentrum Emmadorp. Speciale belangstel ling gaat uit naar kleine beestjes, die kenmerkend zijn voor het gebied. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; belastingherziening: 7; radio en te levisie: 9; uit: 11,12,13,15 en 16; zeeland: 17,18,19,21 en 22; sport: 23,24 en 25; buitengebied: 27,28,29,31 en 32 er geen redelijke verkla- te vinden is voor dit lage moet er aan de be- worden gesleu- vond PvdA'er Bos. CDA'er sma was harder in zijn kri- „Het lijkt erop dat de mid- zeker die met of studerende het kind van de reke- worden." ister Zalm en staatssecreta- bepalen of ze een deel van de looneis in een vast bedrag willen vastleggen. AbvaKabo FNV maakt een voorzichtig begin met de nieu we vorm van inkomensnivelle ring door die vooralsnog alleen te eisen voor vakantiegeld, ein dejaarsuitkeringen en andere 'eenmalige' uitkeringen. GPD (Advert-entie) (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil; een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Voorletters: m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: De particuliere spoorweg Lovers houdt op te be staan. Dat komt doordat de Franse moedermaat schappij er de handen van af heeft getrokken. De lijn van Lovers tussen Am sterdam en Haarlem en die naar de Keu kenhof zijn op- - geheven. Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1