Privatisering NS verder weg Kabelsector daagt KPN uit met nieuw belnet Moskou in greep van angst na nieuwe aanslag 4 WEKEN Mysterie van huilende baby in bos opgelost Minister en Kamer kiezen voor rol overheid in personenvervoer Onenigheid over interventie Timor Oude auto gewild in Zeeland Brochard heeft sterkste eindschot isielzoeksters als prostituees ïvacuatie half niljoen mensen oor orkaan Amsterdams bedrijf test kweek zeekraal in kassen GGD mist vrouwelijke arts voor onderzoek in verkrachtingszaken VOOR 16,00 JA, ik wil: 20= 13' Buien Vandaag overwegend bewolkt en van tijd tot tijd (onweersmuien. Middagtemperaturen rond 20 graden. Fusie TotalFina en Elf Aquitaine pagina 7 242e jaargang no. 217 dinsdag 14 september 1999 losse nummers 1,80 BERGEN OP ZOOM - Het raad sel van de huilende baby in een bos bij Bergen op Zoom is waar schijnlijk opgelost. Tientallen politieagenten, brandweerlie den en vrijwilligers zochten vo rige week dinsdag urenlang naar het kind. Zonder succes. Inmiddels heeft de Rillandse vader zich gemeld: hij was ge woon met de baby aan het wan delen. Een voorbijganger had de baby horen huilen in het terrein aan de Boslustweg. Samen met en kele andere mensen zocht hij eerst zelf; toen dat niets ople verde, waarschuwde de man de politie. Deze begon dezelfde avond een massale zoektocht; vijftig mensen doorkruisten het gebied diverse keren, daarnaast een speurhond ingezet. berichten in de krant en op radio meldde de man uit Ril zich bij de politie. Hij ver dat hij die dinsdag met zijn vrouw en hun vierenhalve maand oude baby ?en wandeling had gemaakt in iet bosgebied. De baby had toen •nkele keren liggen huilen. van onze redactie binnenland DEN HAAG - De komende jaren zal het personenver voer van de Nederlandse Spoorwegen niet worden geprivatiseerd. Minister Netelenbos van Verkeer en de Tweede Kamer zijn voorstander van een pas op de plaats. Dat bleek gisteren tijdens een debat over de toekomst van het spoorvervoer. De oppositiepartijen, het CDA voorop, vinden dat NS helemaal moeten afzien van een gang naar de effectenbeurs. ,,De rijksoverheid moet een belang rijke rol spelen als het gaat om de kwaliteit van het openbaar vervoer. De minister moet dus aanspreekbaar blijven op ta riefontwikkeling, toegankelijk heid, consumentenbescherming en bediening op de stations", stelt christen-democraat Reits- ma. Hij diende een motie in te gen de privatisering. PvdA en D 6 6 gaan niet zover als Reitsma, maar zijn voor 'een pas op de plaats'. NS krijgen op het intercitynet de komende tien jaar het alleenrecht voor trei nen. „Ik voel niets voor een ge privatiseerde monopolist", al dus PvdA-kamerlid Van Gijzel. Voor Netelenbos is volledige privatisering 'niet direct aan de orde'. De minister is bereid aan delen van de staat te verkopen, zonder dat sprake is van een beursgang. „Op die manier kan het bedrijf ook kapitaal genere ren." Railbelasting Verder liet Netelenbos weten dat de railbelasting, die de NS vanaf volgend jaar moeten gaan betalen, geen gevolgen hebben voor de prijs van de treinkaart jes. Vanaf volgend jaar moeten de NS en andere vervoerders een zogeheten gebruikersbelasting gaan betalen per gereden kilo- meter. Het gaat hierbij om een Europese regelgeving, die in een aantal landen al is ingevoerd. In Nederland gaat de heffing, die is bedoeld om personen en goede ren zo efficiënt mogelijk te ver voeren, per 1 januari 2000 in. NS-Reizigers moet een bedrag tot maximaal 250 miljoen gul den gaan betalen. Volgens de WD zou deze heffing neerko men op een prijsstijging van treinkaartjes van twee cent per kilometer als het Rijk geen com pensatiemaatregelen neemt. Netelenbos zei dat de vervoer ders op het regionale net de hef fing weer helemaal terugkrij gen in de vorm van subsidie. De NS, die een vergunning krijgen om op de belangrijkste sporen te rij den. Inrijgen de heffing niet hele maal terug. Maar ze kunnen dankzij de marktwerking op het spoor meer winst maken omdat ze onrendabele lijnen mogen af stoten. Bovendien stelt de rijks overheid een maximumtarief vast. Verder verklaarde de minister dat het niet lukt om vanaf vol gend jaar al de volledige nieuwe spoorwegwet klaar te hebben. Hierin wordt onder meer gere geld onder welke voorwaarden de NS de komende tien jaar ge bruik mogen maken van de be langrijkste spoorlijnen. ANP/GPD Indonesië en de Verenigde Naties zijn het oneens over de sa menstelling van een vredesmacht voor Oost-Timor. Een com missie van het Indonesische parlement wil Australië en de VS uit de vredesmacht weren, omdat deze niet neutraal zouden zijn in het conflict. De VN eisen dat Jakarta geen voorwaarden verbindt aan de interventie. Twee van elke vijf Zeeuwen rijden in een auto die negen jaar of ouder is. Daarmee zijn er relatief veel oudere wagens in de provincie. Dat blijkt uit cijfers van het CBS. Waar er in Nederland 388 auto's per duizend inwoners zijn, bezitten de Zeeuwen er 400 per duizend mensen. - Zeker vierhonderd onge Nigeriaanse meisjes zijn inds 1996 verdwenen uit Ne- lerlandse asielzoekerscentra. )at zegt korpschef J. Wilzing an het politiekorps LJsselland. Iet door Wilzing genoemde antal is veel hoger dan tot dus- er werd aangenomen, jaar rolde de politie een op die de Nigeriaanse in hun geboorteland onselde en met valse papieren laar Nederland liet reizen. ,ater duiken deze meisjes op in le prostitutie. ANP Laurent Brochard (foto) was gisteren de beste in de negende etappe van de Ronde van Spanje. De Franse ex-wereldkampi oen ontsnapte in de slotki- lometer in Los Corrales de Buelna aan de greep van zijn vijf medevluchters. De rit werd geteisterd door zware regenval en veel wind. De Spanjaard Abraham Olano behield de leiding in het algemeen klassement. Van daag is er een ;V rustdag. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13 en15; sport: 17 en 19 4LLAHASSEE - Meer dan in half miljoen bewoners van 2 Atlantische kust van de Ame- kaanse staat Florida hebben steren opdracht gekregen hun te verlaten wegens de tropische orkaan de laatste berichten aat Floyd op het punt om in •acht te groeien naar de vijfde itegorie, de zwaarste. Hij kan n van de sterkste stormen in iregio sinds jaren worden, met oplopend tot eer dan 250 kilometer per uur. 14.000 medewerkers van het Space Center, een van belangrijkste ruimtevaait- van de VS, moeten zich reed houden voor een ontrui- ing. Het is te laat om vier ra tten ter waarde van meer dan 3 miljard gulden in veiligheid brengen. vrezen dat de arm in de buurt komt van het gebied Miami-Fort Beach, waar totaal zo'n vijf miljoen men- wonen. AFP/RTR van onze redactie buitenland MOSKOU - President Jeltsin heeft gisteren strenge veilig heidsmaatregelen voor alle grote steden in Rusland aange kondigd. Onder meer kerncen trales, brandstofdepots en an dere strategisch belangrijke plaatsen moeten zwaar worden bewaakt. Ook bij voetbalstadi ons zijn strenge veiligheids maatregelen van kracht. De aanleiding is de tweede ex plosie in een flatgebouw in Mos kou binnen een week. Reddingswerkers hadden gis teravond de stoffelijke over schotten van zeventig mensen geborgen. Gevreesd wordt dat het aantal slachtoffers tot boven de honderd zal stijgen. Vorige week kostte een ontploffing in een ander wooncomplex in Moskou aan 94 mensen het le ven. Deze explosie zou een ver geldingsactie zijn geweest voor het optreden van het Russische leger in de Kaukasische repu blieken Dagestan en Tsjetsjenië. Een dag De politie heeft in verband met de aanslag van gisteren twee personen aangehouden. Over hun identiteit is niets meege deeld. De binnenlandse veilig heidsdienst FSB zei gisteroch- ted direct dat het opnieuw om een aanslag ging. Jeltsin heeft burgemeester Loezjkov van Moskou een dag de tijd gegeven om de veiligheid in de miljoe nenstad te vergroten. Behalve in de twee wooncomplexen was er twee weken geleden een explo sie in een ondergronds winkel centrum bij het Kremlin. Daar bij raakten 41 mensen gewond. Premier Poetin brak in verband met de explosie zijn bezoek aan de APEC-top in Nieuw-Zeeland af. Poetin zei dat de regering hard zou reageren, maar keerde zich tegen het uitroepen van de noodtoestand. De Doema, de Russische Tweede Kamer, heeft Jeltsin en Poetin gevraagd om vandaag verslag uit te brengen over de maatregelen om het ge voel van veiligheid bij de Mos- kovieten terug te brengen. De inwoners van Moskou staan bekend om him onverstoor baarheid, maar zijn door de reeks ontploffingen onzeker ge worden. Dat bleek gisteren, toen dicht bij de plaats van de explosie twee verdachte pak ketjes werden gevonden. De po litie ontruimde het gebied. Het bleek om onschuldig schilder materiaal te gaan. Basajev De islamitische rebellenleider Basajev zei vanuit Tsjetsjenië dat zijn aanhangers niets met de aanslagen te maken hebben. Basajev leidde de opstand tegen de Russische regering in Tsje tsjenië en vecht mee aan de zij de van islamitische strijders die Dagestan zijn binnengevallen. Loezjkov suggereerde gisteren dat de aanslagen te maken heb ben het optreden van het Russi sche leger in de Kaukasus. De Verenigde Staten hebben Rusland hulp aangeboden. Mi nister Cohen van Defensie, op bezoek in Moskou, zei dat de Amerikanen alles zullen doen om de Russen van nut te zijn bij de strijd tegen het terrorisme. Moskou heeft het aanbod aan genomen en heeft ook experts uit Israël, Frankrijk en Groot- Brittannië gevraagd. RTR/DPA zie ook pagina 2 van de redactie binnenland EEMSHAVEN - Nabij de Eemshaven in de provincie Groningen moet over enkele jaren het eerste kassencom plex ter wereld verrijzen waarin de zoute groente zee kraal wordt verbouwd. Het Amsterdamse bedrijf Ocean Desert Enterprises (ODE) wil een proefproject op het gebied van zoutwater- landbouw beginnen in de ge meente Eemsmond. ODE werkt samen met de Noorde lijke Ondernemingsmaat schappij, elektriciteitspro ductiebedrijf Epon, een geïn teresseerde tuinder en ingeni- eursbedrijf Grontmij. Als de proef slaagt, komt er een kassencomplex van 'tus sen de tien en honderd hecta re', zegt burgemeester H. van der Laan van de gemeente Eemsmond. „Hoe eerder de kassen komen, hoe beter. Het bedrijf biedt werkgelegen heid aan zo'n vijfentwintig mensen. Het past in de wens van de gemeente om in deze regio glastuinbouw te ont wikkelen. Bovendien is het een uniek project", aldus Van der Laan. Zeekraal staat bekend als een delicatesse. De plant groeit in het wild onder meer langs de Oosterschelde en op de wad deneilanden. Een experiment met de commerciële kweek van zeekraal en zeeaster aan de zuidkust van Schouwen- Duiveland werd eind vorig jaar wegens geldgebrek ge staakt. Verder bleek het op dit binnendijks proefveld niet mogelijk de zoute groente dusdanig te verdelen dat teelt op grote schaal mogelijk werd. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Vier van de groot ste tv-kabelbedrijven gaan hun netwerken aan elkaar knopen en ze geschikt maken voor tele foonverkeer. Zo ontstaat er een landelijk telefoonnet dat volle dig onafhankelijk is van dat van KPN Telecom. De kabelbedrijven UPC, Case- ma, Castel en Palet hebben een intentieverklaring getekend om hun netwerken op elkaar aan te sluiten en gezamenlijk abon nees te wei-ven. „We rekenen er op dat de andere kabelbedrijven zich bij ons aansluiten", aldus G. Vos van Casema. De kabelaars hebben samen 4.1 miljoen aansluitingen ofwel tweederde van de Nederlandse huishoudens. Van de vier maak te UPC juist vorige week bekend de concurrentiestrijd aan te gaan met KPN op het gebied van betaaltelevisie. UPC. twee jaar geleden door Philips afgestoten, heeft na zijn overname van Nuon Telekabel in Nederland 1,6 miljoen aansluitingen in de regio Amsterdam, Hilversum, Gelderland en Friesland. Case- ma, vorig jaar door France Tele com gekocht van KPN heeft er 1,1 miljoen in Den Haag, Leiden en midden Nederland. En Cas- tel-Palet, die werken aan een fusie, hebben er samen 1,4 mil joen in Noord- en Oost-Neder land, Brabant en Limburg. De resterende 1,9 miljoen kabel abonnees zijn verdeeld over 115 kabelbedrijven waarvan vele kleintjes en slechts drie met meer dan 100.000 aansluitin gen: het Rotterdamse Eneco (564.000), Multikabel in Alk maar (218.000), Remu (151.000) in Utrecht en Zekatel met 134.000 klanten in Zeeland. Woordvoerder A Parre van Ze katel zei gisteravond dat het Zeeuwse kabelbedrijf de ont wikkelingen met belangstelling volgt, maar dat de onderneming vooralsnog niet heeft besloten tot deelname aan het initiatief. „We zeggen nog geen ja of geen nee. Technisch zijn we er klaar voor." Zekatel heeft al ervaring met bellen via de kabel opge daan in een recreatiepark in de provincie. Als alle kabelbedrijven aanha ken, is 95 procent van de Neder landse huishoudens en bedrij ven aangesloten en kan KPN nagenoeg worden omzeild. Maar alleen voor telefoonge sprekken loont dat niet. De in vesteringen voor kabeltelefonie zijn hoog en de marges op telefo nie laag, onder meer door prijs verlagingen door Opta. De re den achter de kabel-alliantie lijkt te liggen in de combinatie van telefoon en de digitale deco der, die Internet, betaaltelevisie en thuis winkelen mogelijk maakt. De Opta, toezichthouder voor de telecombranche, juicht de plannen toe. KPN Telecom maakt zich geen zorgen om de komst van een tweede telefoon net. „De kwaliteit schijnt nog niet al te geweldig te zijn", schimpte een zegsman gisteren. „Bovendien zitten wij al heel lang in de telefonie. Het maakt toch verschil of je er lang in zit of niet." GPD/ANP door Roelf Reinders VLISSINGEN - Zeeland heeft geen vrouwelijke artsen die bij verkrachte vrouwen het sporen onderzoek kunnen doen. De slachtoffers ervaren dat vaak als vervelend. De GGD hoopt binnenkort de ploeg artsen die na verkrachtingen inwendig onderzoek doen, met een vrouw te kunnen uitbreiden. Op dit moment doen in Zeeland alleen mannen inwendige on derzoeken naar sperma van ver krachters. GGD-directeur V. Slenter noemt dat een groot probleem. „Het is voor een pas verkrachte vrouw niet kalme rend om je in een één-op-één-si tuatie met een man te moeten uitkleden voor een inwendig onderzoek." Slenter zegt dat er in Zeeland geen vrouwelijke artsen met een forensisch ge neeskundige opleiding zijn. De Zeeuwse politie vindt het een 'gemis' dat er geen vrouwen bij de GGD-groep zitten. „De onderzoeken vinden in 95 pro cent niet op het politiebureau maar in de polikliniek of op de gynaecologische afdeling van een ziekenhuis plaats", zegt po litiewoordvoerder J. van Mou- rick. „Ze worden met de meeste zorg omgeven. Een nare bijkom stigheid is dat de onderzoeken de artsen alleen mannen zijn." Vernederend Verkrachte vrouwen ervaren een inwendig onderzoek door een mannelijke arts als verve lend. Het ze ventienj arige meis j e uit Oost-Souburg dat vorig jaar juli door vijf jongens is ver kracht, vond het onderzoek dat door een man werd uitgevoerd 'erg akelig'. „Dat onderzoek was zó vernederend", zegt zij in een interview met de PZC. „Moest ik wéér naakt gaan lig gen. Terwijl ik net door vijf jon gens was verkracht. Het was alsof ik het opnieuw moest mee maken." Het meisje doet ook haar beklag over de hulpverlening van Slachtofferhulp. Zij zoupaszijn geholpen nadat een vrijwilliger die een ander slachtoffer van de verkrachters hielp, had ontdekt dat zij niet voor hulp was bena derd. De vrijwilliger die haar uiteindelijk hielp was een man. Volgens Van Mourick is er bij de politie niets misgegaan. „Bij elk slachtoffer vragen wij of ze er bezwaar tegen hebben of de ge gevens naar Slachtofferhulp gaan. Dat is bij dit meisje ook gebeurd." Coördinator H. van der Starre van Slachtofferhulp zegt dat niemand door een man wordt geholpen als een slachtoffer dat niet wil. „We stellen altijd de vraag of ze bezwaar hebben te gen een man. Ik weet bijna zeker dat dit altijd gebeurt." pagina 13: Ik kan het huis niet meer uit (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) eenp: 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 713214 000002 Reddingswerkers klimmen over het puin van het appartementencomplex. foto Joeri Kochetkov/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1