Hoe vaak heeft u al geblazen Filmfestival doorspekt met Ierse muziek FïLM Cine City is er klaar voor PZC Noodweer zet deel Zeeland blank Themaprogramma werkt positief voor Nazomer Festivals BY1HE zeeland 12 kunst cultuur 1900-2000 Alcoholcontrole dinsdag 14 september 1999 14 september 1998 Zeeland trekt externe adviseur aan voor maken toekomstvisie MIDDELBURG - Zeeland waarheen? Het antwoord op de ze vraag moet van een externe adviseur komen. Dat heeft de Statencommissie strategische visie maandag besloten. De provincie heeft volgens de commissie onvoldoende capaci teit in huis om zelf een toe komstvisie op te stellen. Daar naast staat een externe adviseur garant vooreen frisse, onafhan kelijke kijk op de toekomst van Zeeland. Voor het maken van de visie heeft het dagelijks provin ciebestuur onlangs 200.000 gul den gereserveerd. Provinciale Staten moeten dit. bedrag for meel nog goedkeuren. Namen van mogelijke kandida ten voor de opdracht werden gisteren niet genoemd. De pro vinciale welzijnsinstelling Scoop valt in elk geval af. Scoop is te nadxnkkelijk geworteld in de Zeeuwse samenleving, vatte SGP'er G. vanHeukelom de be zwaren van de commissie sa men. Een ambtelijke werkgroep selecteert binnen een maand drie adviesbureaus of deskun digen die een offerte mogen uit brengen. De commissie strate gische visie bepaalt op wie de uiteindelijke keuze valt. Provinciale Staten besloten bij na een jaar geleden tot het op stellen van een toekomstvisie. Na een paar vergaderingen ach ter gesloten deuren, werd giste ren voor het eerst in alle open baarheid vergaderd. Duidelijk werd dat in de toekomstvisie onderwerpen als milieu eco nomie, platteland, steden en Deltawateren in samenhang en met een vooruitziende blik moe ten worden bekeken. De eerste versie van de toekomstvisie moet begin volgend jaar af zijn. Om zowel maatschappelijke or ganisaties als de Zeeuwse be volking actief bij het beleids stuk te betrekken wordt een afzonderlijk communicatieplan opgesteld. De commissie toonde zich giste ren niet helemaal gerust op de afloop van discussie over de toe komst van Zeeland. Meerdere leden hadden vernomen dat een soortgelijke exercitie in Noord- Brabant op een mislukking was uitgelopen. Verantwoordelijk gedeputeerde J. G. van Zwieten (WD) zei dit ook bij geruchten gehoord te hebben. Om aan alle onzekerheid een eind te maken beloofde hij navraag te doen naar Brabant 2050. door Arjan van Westen Nederlanders zijn blij met alcohol controles. En dat terwijl de politie helemaal niks doet om het imago ervan te verbeteren. Ongelukken, waarvan vele met dodelijke afloop, hebben het publiek voldoende overtuigd. Zelfs in zo'n mate dat een meerderheid van de bevolking vindt dat controles en boetes strenger moeten. Afgelopen vrijdag hield de poütie in Oost-Zeeuws-Vlaanderen een groot scheepse alcoholcontrole. 178 automobi listen werden aangehouden. De dienst doende agenten ontvingen volgens woordvoerster van de politie Zeeland J. Duinkerke, veel sympathie van de auto mobilisten. Mensen zeggen spontaan: laat mij maar blazen. Ik ben Bob," aldus Duinkerke, verwijzend naar de immer nuchtere Belgische chauffeur Bob. De waarde van de publieke steun vindt de woordvoerster relatief. Zeven proces sen-verbaal moesten de agenten vrijdag uitdelen. Twee personen hadden zoveel gedronken, dat ze hun rijbewijs direct moesten inleveren. „Dat is gewoon te veel." Horeca De politie Zeeland constateert een ver andering in het denken over alcohol in het verkeer. Op f eestj es wordt eerder ge vaagd wie er gaat rijden", vermoedt Duinkerke. Hoe zit het met de horeca? Zorgt de kroegbaas er voor dat de klant, die meer dan twee glazen op heeft, zijn auto laat staan? Op Walcheren is een groep kroegeigenaren hierover in con tact met de politie getreden. Een goede ontwikkeling, dat wel maai' of het vol doende helpt kan Duinkerkeniet zeggen. Ook het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) heeft te weinig kijk op de verantwoordelijkheid van de horeca. „Wel constateren we dat op de verplichte cursussen alcohol en verkeer hoofdzakelijk mensen, die in het café te veel hebben gedronken, komen", vertelt hoofd preventie van het ZCAD, M. Wie- bing. Alcohol in het verkeer wordt door de sa menleving als een groot probleem gezien. Meer dan de helft van de Nederlanders vindt dat het toegestane promillage van alcohol in het bloed verder omlaag moet. Voor Veilig Verkeer Nederland (WN) heeft dit geen prioriteit. Woordvoerder M. Woudenberg vindt dat de politie zelfs geen enkel belang heeft bij verlaging van het promillage. „Er moeten meer contro les komen om alle overtreders van de 0,5- grens te pakken." WN vindt het onrealistisch om een alco holpromillage van nul te hanteren. „Bij de rechter kan dan te gemakkelijk ge zegd worden, dat de alcohol door het li chaam is aangemaakt", aldus Wouden berg. „Laat de politie eerst maar eens aantonen dat ze nu voldoende doet. Hoe vaak heeft u al moeten blazen?" De pak- door Frank Balkenende Straten moeten worden afge sloten, kelders worden leeg gepompt, landerijen staan blank. Extreme regenval en harde wind bezorgen Zeeland half september 1998 groot onge mak. Vooral Tliolen, Sint-Phi- lipsland en Schouwen-Duive- land worden zwaar getroffen. De schade is zo groot dat de Zeeuwse burgemeesters en de commissaris van de koningin W. T. van Gelder het kabinet om een vergoeding vragen. Want landbouwers zien hun oogst wegrotten. De 13e en 14e september geselen stormachtige winden en wolk breuken de provincie. Walche ren heeft de meeste stormscha de. De ene na de andere boom sneuvelt. De eerste noodkreten over wateroverlast komen uit Bruinisse. Daar geeft het riole ringssysteem zich al snel ge wonnen en reikt het water soms tot een halve meter hoogte. Op Tholen en Sint Philipsland kunnen de gemalen het niet meer aan en lopen straten, hui zen en akkers onder. Vooral het dorp Sint Annaland krijgt et een aantal beken bij, want op sommige plaatsen is geen straatklinker meer te zien Zeeuws-Vlaanderen lijkt de dans grotendeels te ontsprin- gen, maar later blijken toch veel akkers rond Hulst onder te lo- pen. Ook aan de randen van Zeeland slaat het noodweer toe. In Ber gen op Zoom en Halsteren ko men driehonderd huizen onder water te staan. Besloten word! een dijk door te steken, zodat het water vanuit de laaggelegen Muziekwijk in Bergen op Zoom naar het Markiezaatsmeer kan vloeien. Op de Veermansplaat in het Grevelingenmeer verdrin ken twaalf koeien. Goeree- Overflakkee heeft het zwaar te verduren, met een record van honder millimeter regen per et maal in Dirksland. De Zeeuwse waterschappen be ginnen in het land een zoektocht naar pompen. Die worden door andere regio's uitgeleend. Ook helpen brandweerteams vanher en der de Zeeuwen een handje om de voeten weer droog te hij gen. Onder water gelopen akkers bij de Bruintjeskreek nabij Anna Jaco- bapolder. foto Aero Lin Photo Een nachtelijke alcoholcontrole: de bestuurder wacht met spanning op de uitslag van de blaastestfoto Pete r N i co I a i In het laatste jaar van de twintigste eeuw blikt de PZC van dag tot dag terug op nieuws feiten uit Zeeland. kans is volgens Woudenberg nog veel te laag. Mensen die onder invloed aan het ver keer hebben deelgenomen, moeten sinds 1996 naast de geldstraf op gezag van de rechter een cursus volgen. In Zeeland verzorgt het ZCAD deze cursussen, waarvan de overtreder de kosten zelf be taalt. Wie weigert is zonder pardon zijn rijbewijs voor drie jaar kwijt. Wiebing kan na die ervaring een aardige pro fielschets van de deelnemers maken. Het zijn vaak mannen tussen de vijfendertig en de vijftig. Ze hebben werk en voor dat werk zijn ze vaker dan gemiddeld op de weg. „Kortom het zijn echte buitendrin kers." Vier op de honderd automobilisten rijdt in het weekeinde met teveel alcohol op. Woudenberg vindt dat voldoende reden omdedrukopdepolitiete verh ogenVer scherp de controles en laat iedereen die aangehouden wordt, ook daadwerkelijk blazen. „Zodat bij het publiek het gevoel van linke soep ontstaat." Wiebing advi seert om het nul-promillage aan te hou den. „Uiteraard wel rekening houdend met het geringe promillage van die rum- bonbon en de alcohol die je lichaam zelf aanmaakt." „Heel simpel: rijden is niet drinken", vat ze haar oplossing samen. VVN-campagne Bureau Interview onderzocht de publie ke steun voor de controles. 94 procent juicht ze toe. Dit resultaat betekent niet dat WN, dat al jarenlang campagne voert om het publiek te wijzen op de ge varen van alcohol in het verkeer, met de acties kan stoppen. „Het is mooi als zo'n grote groep mensen het asociaal vindt om met teveel drank op te rijden", aldus S. Vroonland, coördinator van WN in Zee land. Mensen vergeten volgens hem snel. „Als wij niet meer waarschuwen dan zul je zo zien dat het aantal ongelukken toe neemt." Wiebing zegt dat de cursus alcohol en verkeer binnenkort wordt geëvalueerd. Ze verwacht dat door de cursus mensen de drank laten staan. „Preventief werkt toch beter dan het verhogen van de geld boete met honderd gulden." Vroonland vermoedt een bepaalde hardnekkigheid bij een groep overtreders. Er zitten vol gens hem veel alcoholisten bij. „Maar dan nog. Ook die kunnen heel goed van te voren afspraken maken over wie er rijdt. Bovendien zijn er taxi's en discobussen. Voor iedereen zijn er voldoende alterna tieven." door Ernst Jan Rozendaal ZEERIKZEE - De programme ring aan de hand van een speci fiek thema heeft het Festival Muziek Monumentaal in Zie- rikzee goed gedaan. Het wereld muziekevenement van de Zee land Nazomer Festivals, dat van vrijdag tot en met zondag op Schouwen-Duiveland werd ge houden, trok nauwelijks hogere bezoekersaantallen dan vorig jaar, maar dat was ook niet inge calculeerd. De winst zat in de samenhang tussen de verschil lende programma-onderdelen die alle iets te maken hadden met de veronderstelling dat de Odyssee op en rond Schouwen- Duiveland kan worden gesitu eerd. Om die reden lag in het pro gramma de nadruk op keltische en Griekse muziek. „We vonden het een leuk thema zegt mede organisator Ria Geluk. „Het festival vond dit jaar voor de vierde keer plaats en vooral in het aanbrengen van verweven heid tussen de verschillende op tredens zijn we op de goede weg." Het festival is kleinschalig en zal dat blijven, zolang het bud get rond de 55.000 gulden schommelt, aldus Geluk. „Een enorme klapper kun je daar niet mee contracteren en de bezoe kersaantallen zijn niet dusda nig dat we het budget omhoog kunnen krikken. We zijn afhan kelijk van subsidiegevers en be drijven en daarin zit geen voor uitgang. Dat stemt ons niet pessimistisch, het is een gege ven." Dieptepunt De bezoekersaantallen schom melden tussen de 150 en 40 mensen voor verschillende con certen of voorstellingen op vrij dag-, zaterdag- en zondag avond. Een dieptepunt was de workshop Griekse en Turkse muziek op zaterdagmiddag, die welgeteld vier belangstellenden trok. „Schouwen-Duiveland ligt redelijk geïsoleerd", ver klaart Geluk. „We zien nauwe lijks bezoekers van Walcheren of uit Zeeuws-Vlaanderen, maar weer wel uit Leiden en Eindhoven. Die komen apart voor iets wat wij hebben gepro grammeerd." Omdat per jaar wereldmuziek uit verschillende streken op het programma staat, is het bovendien moeilijk een vaste bezoekersschare op te bouwen. Geluk: „We hebben geen keuze dan kleinschalig te blijven. Dat heb je als de pro grammering niet doorsnee is. En ook dat is natuurlijk één van de doelstellingen van de Zee land Nazomer Festivals. In Hulst werd zondag de reeks voorstellingen van De republiek der Negatie beëindigd, een ei gen productie van de Zeeland Nazomer Festivals. In tien avonden werden ruim 4500 toe schouwers getrokken, wat meer is dan coördinator Ruud van Meijel vooraf had verwacht. Hij was wel kritisch over de geringe bereidheid van het Hulster be- drij f sleven om de voorstelling te sponsoren. Plannen voor oprichten van kamerkoor in Noordwelle NOORDWELLE - De Dirkslandse organist Sietse van Wijgerden heeft plannen voor oprichting van een nieuw kamerkoor. Basis wordt de hervormde kerk in Noordwelle. Zijn streven is een ensem ble te vormen van hoog muzikaal niveau. Daarbij gaat het om een gezel schap van ongeveer twin tig mensen. Het repertoire beslaat klassieke muziek, van de Renaissance tot en met de 20e eeuw. Van Wij gerden geniet in de regio enige bekendheid door zijn uitvoeringen van or gelwerken van Bach. Hij leidt bovendien een dub- belkwartet, waarin de Dirkslander ook zelf zingt. Aspirant-leden van het nieuwe kamerkoor dienen voldoende kennis van het notenschrift te hebben of moeten bereid zijn zich dit op korte termijn eigen te maken. De bedoeling is regelmatig op te treden. Belangstellenden kunnen zich aanmelden via tele foonnummer 0187- 601605. De glazenwasser maakt de pui van Cine City smetteloos schoon. foto Lex de Meester door Miriam van der Schot VLISSINGEN - Ongeveer 36 uur voor aanvang van het film festival Film by the sea is het in Cine City in Vlissingen een drukte van jewelste. Kabels en gereedschap liggen door elkaar op de grond, enkele muren worden nog in de verf gezet, biertapinstallaties zijn net aangesloten en een glazenwas ser draagt er zorg voor dat de glazen pui er vanavond bij de opening piekfijn uit ziet. De voorbereidingen van het festival zijn al maanden aan de gang, maar nu is de tijd geko men dat aan alles de laatste hand wordt gelegd. „Het ziet er hier misschien wel chaotisch uit, maar alles loopt zoals het hoort te lopen. We liggen pre cies op schema", zegt directeur Ad Weststrate. Snel maakt hij een rondje door de bioscoop. „Hier zijn nieuwe damestoilet ten, daar nieuwe herenwc's, dit is ons nieuwe filmcafé en daar is de lounge waar we na afloop van de films nog rustig een glaasje gaan drinken. Allemaal in de afgelopen weken gereali seerd." Champagne Voor de opening, waarvoor prominente Nederlanders zijn uitgenodigd, zijn maar liefst vijfhonderd grote flessen champagne, honderd flessen wijn en dertig fusten bier inge slagen. „Ik geloof niet dat er nog zaken zijn waardoor er iets flink mis kan gaan. Aanvanke lijk zaten we met een vervoers probleem. Veel bezoekers en media zitten in hotels. Maar onlangs belde iemand van een taxibedrijf op met de medede ling dat hij een flink aantal bussen wilde inzetten. Zulke spontane acties zijn natuurlijk van harte welkom. Wat alleen nog onze zorg heeft, is dat er onder de mensen het idee be staat dat we uitverkocht zijn. Dat is niet het geval. Dat geldt slechts voor enkele films", zegt Weststrate. Hoewel er volgens hem weinig meer mis kan gaan, moet er nog flink gewerkt worden. In de hal van de bioscoop komt een podi um van acht bij vier meter, de muzikanten moeten het geluid nog testen en de spots moeten nog uitgelicht worden. Ook tij dens het festival wordt het voor de bouwers nachtwerk. Vrij dagnacht zullen ze namelijk de entree omtoveren in een sprookjesbos voor de première van de kinderfilm De Rode Zwaan. door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Het festival Film by the sea, dat vandaag (dinsdag) in Vlissingen begint, beeft niet alleen een groot aan tal films op het programma staan maar ook veel muziek. Elke avond treden zowel in de Vlissingse bioscoop Cine City als in het Middelburgse Schut tershoftheater bands op. Vanwege de speciale aandacht voor de Ierse film, nemen Ierse groepen of artiesten met een Iers repertoire een belangrijk deel van het muziekprogram ma voor him rekening. Van avond speelt de zeskoppige formatie Na Fir Bolg vanaf 19.30 uur in het als Irish Pub ingerichte festivalcafé van Ci ne City. De groep rond zanger John Foley brengt Ierse tradi tionals. Na Fir Bolg is daar ook vrijdag en zaterdag om 21 uur en zondag vanaf 14 uur te ho ren. In Middelburg valt vrijwel uit sluitend Ierse muziek te genie ten. De optredens vinden van woensdag tot en met zaterdag elke avond plaats om ongeveer 23 uur, na afloop van de films. Woensdag staat de groep Celtic Posse van folkzanger Tom Ac ton geprogrammeerd. Behalve traditionals speelt hij eigen composities. Hij wordt bege leid door René Krol (trekzak, mondharmonica, banjo, bodhran) en violist Ray Hes sels. Donderdag is de beurt aan de Zeeuwse groep No Fron tiers. Drie ervaren muzikanten - Kees van Vredegem, David Egter van Wissekerke en René Koole - begeleiden zangeres Joyce van Bavel. No Frontiers brengt een Iers repertoire met onder meer liedjes van Mary Black en Sinead Lohan. Vrij dag speelt de groep Rapalje in het Schuttershofcafé en zater dag is het podium voor Devil's Glen. De groep komt uit Hoorn en omgeving en combineert Schotse en Ierse songs en balla ds met Amerikaanse folkmu ziek. Alles wordt akoestisch gespeeld. In Vlissingen luisteren van avond (rond 23 uur) de groepen DES en Handsome ThreeSome en saxofonist Hans Dulfer de première op van The Delivery. De artiesten spelen allen op de soundtrack van deze nieuwe Nederlandse actiefilm. Woensdag, donderdag en vrij dag treedt omstreeks hetzelfde uur een gelegenheidsformatie rond zangeres Marjon van Iwaarden (ex-2Unlimited) op. In déze Film by the sea band spelen ook zangeres Lana Wolf, basgitarist Thijs Lodewijks, drummer Richard Heijermans, toestenist Roland Stolk, gita rist Rogier Wagenaar, trompet tist Rinus Zuidweg en saxofo nist Franklin Schieman. Schieman en Van Iwaarden zijn vervolgens zaterdag (23 uur) tijdens het slotfeest weer van de partij met The Royal Dutch Disco Philharmonic. Dit 24-koppige, grotendeels Zeeuwse orkest speelt met een vette knipoog bekende disco hits uit de jaren zeventig. Met glitterpakken en -jurken en een wervelend stel danseressen wordt een complete show op gevoerd. Programma Film by the sea van avond: premières van The Delivery en Agnes Browne, beide om 21 uur in Cine City. De Zeeuwsegroep No Frontiers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 12