NS sluiten verkooploket Zierikzee PZC Knollen getest op kwaliteit als trekpaard Kennismaken met mountainbike Drumafestival prima generale voor NK Magere vangst voor hengelsporters Drie gewonden bij botsing Cadzand zeeland 10 Ouderen zien op tegen gebruik automaten na 1 november Heemkundig jaarboek verhaalt van moord, meekrap en pestgleuf Veel animo voor première op filmfestival maandag 13 september 1999 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Op Schouwen- Duiveland zijn vanaf 1 novem ber dit jaar geen treinkaartjes meer te koop. De NS hebben be- YLISSINGEN - De belangstel ling voor de galapremière van de nieuwe Nederlandse speel film The Delivery, morgen avond tijdens het festival Film by the sea in Vlissingen, is groot. De organisatie heeft daarom be sloten een extra kopie van de film te draaien, zodat meer pu bliek de première kan meema ken. Behalve regisseur Roel Reiné en alle hoofdrolspelers - onder wie Fed ja van Huèt en Esmée de la Bretonnière - worden dinsdag 'sterren' verwacht als zanger Koen Wauters van Clouseau, ex-bokser Regilio Tuur en actri ce Kat ja Schuurman. Zij arrive ren rond 19.30 uur bij filmthea ter Cine City", de filmvoorstellin gen beginnen om 21 uur. Tegelij kertijd vindt ook de première plaats van de film Agnes Brow- Subsidie voor Draagvlak OOSTBURG - De gemeente Oostburg wil 1.200 gulden be schikbaar stellen voor de activi teiten van de Werkgroep Draag vlak. De werkgroep heeft als doel de verdraagzaamheid en tolerantie in de Zeeuwse sa menleving ten aanzien van asielzoekers te bevorderen. De Werkgroep Draagvlak is een samenwerkingsverband tussen de Stichting AZZ (opvang min derjarige asielzoekers), het COA (Centraal Orgaan opvang Asielzoekers), de AZC's (asiel zoekerscentra) en de afdelingen AVO (Aanvullende Opvang). De activiteiten die de werkgroep wil opzetten, zijn het organise ren van een sportdag en het uit geven van een kalender, gekop peld aan het Bevrijdingsfestival in Vlissingen. PJZ naar concert Bl0f ZIERIKZEE - De Plattelands Jongeren Zuid (PJZ) op Schou- wen-Duiveland gaan zaterdag 25 september naar een concert van Bief in sporthal Basken- burg in Vlissingen. De deelnemers vertrekken om 19.00 uur vanaf de carpool plaats in Zierikzee. Op vrijdag 1 oktober staat er een duikavond in sporthal Onder dak in Zierikzee op de agenda van de PJZ. Die avond begint om 19.45 uur. sloten het verkooploket dat is ondergebracht bij AVIS aan de Oudeweg in Zierikzee. met in gang van die datum te sluiten. Bij AVIS kunnen reizigers dan alleen nog terecht voor plaats bewijzen voor streekvervoers- maatschappij Connexxion. „Vooral oudere mensen betreu ren het verdwijnen van dit ver kooppunt voor treinkaartjes zegt AVIS-medewerkster Syl via Zwetsloot-Van de Merwe. Sinds zij door de NS van het be sluit op de hoogte is gesteld, be reidt zij haar trouwe klantjes maar vast voor op de nieuwe si tuatie. „De meeste mensen vra gen meteen hoe ze dan in de toe komst aan kaartjes moeten komen. Het gebruik van een au tomaat schrikt vooral ouderen af." Overigens komt er op Schouwen-Duiveland niet eens zon kaartjesapparaat. Het sta tion in Goes wordt de dichtst bijzijnde locatie waar de reizi gers straks hun NS-plaatsbe- wijzen kunnen kopen. „De sluiting van het agentschap in Zierikzee is onderdeel van het totale beleid dat al in juli 1996 werd ingezet", zegt woordvoer der S. Hoen van NS-Reizigers. Dat beleid bevat de sluiting van vijftig NS-lokettten op kleine stations en het opheffen van en kele agentschappen, waaronder Zierikzee. Bij diverse andere lo ketten die wel in stand werden gehouden, wordt het aantal openingsuren teruggebracht. De automaten dienen als ver vangers voor vriendelijke juf frouwen en meneren die de min der ervaren reizigers bereidwillig informatie ver strekken. Vrij reizen Ouderen met een 65-plus-pas kunnen gebruik maken van een aantal dagen vrij reizen per jaar. Svlvia Zwetsloot op het AVIS- kantoor legt hen vaak uit hoe het precies werkt. De mensen kunnen zelf de data bepalen waarop ze gebruik willen ma ken van het vrij reizen en de lo- kettiste zorgt voor de juiste af stempeling. „Dat kan met het automaat straks natuurlijk ook, maar de mensen moeten even le ren hoe het werkt", aldus Hoen. Hij erkent dat de besparing op de kosten voor kaartverkoop in het ene gebied nou eenmaal har der aankomt dan in het andere. Op Schouwen-Duiveland is straks geen enkele mogelijkheid meer om NS-kaartjes te kopen, terwijl vanuit deze regio relatief veel ouderen gebruik maken van de trein. Hoen is ervan overtuigd dat de NS de reizigers van dienst kan zijn met goede voorlichting over het gebruik van de automaten. Er wordt dan ook regelmatig ge hoor gegeven aan het verzoek uitleg te komen geven tijdens bijeenkomsten van ouderenor- ganisaties. „Dat doen we graag en meestal blijkt na uitleg dat de mensen het toch niet zo moeilijk vinden als ze aanvankelijk dachten", aldus Hoen. Paardenfokkers uit heel Zeeland lieten zaterdag hun dieren keuren. door Mieke van der Jagt NISSE - Het paard achter de wagen spannen: dat klinkt gekker dan het is. Zelfs als het trekpaarden betreft. Zater dag arriveerden de meeste trekpaarden voor de beoordelingsdag in stoeterij Dandelion in Nissein een paardentrailer. De fokkers kwamen dan ook uit heel Zee land om er nu eens precies achter te ko men op welke eigenschappen ze bij het fokken moeten letten. Het fokken van werkpaarden gebeurt niet meer - zoals vroeger - door commer ciële fokkerijen. Nu het houden en trai nen van trekpaarden geen noodzaak meer is, maar liefhebberij, is ook de fok kerij in de hobbysfeer terecht gekomen. Dat wil nog niet zeggen dat de eigen schappen die een trekpaard tot een goed werkpaard maken, verloren gaan. Inte gendeel; de kwaliteiten van werkpaar den worden nog altijd verbeterd. Met enige regelmaat zijn er kampioenschap pen, waarbij keurmeesters de paarden per eigenschap beoordelen. Het zijn hectische dagen, die kampioen schappen, en er is dan ook bijna geen tijd door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het Drumafesti val in Zierikzee biedt de drum band van de Koninklijke Har monie Kunst en Eer een prima generale repetitie voor de Ne derlandse kampioenschappen zaterdag 9 oktober in Barne- veld. De Zierikzeese drummers kwalificeerden zich voor deel name met hun uitstekende pres taties tijdens een concours in Heinkenszand. Ze behaalden het hoogst mogelijke aantal punten in hun divisie en dat le verde hen een uitnodiging voor deelname aan het NK op. Instructeur Cor Struijk is daar uiteraard enorm trots op en zijn neef én tamboer-maïtre Patrick Struijk is al even blij. Ze vormen beiden ook de tandem voor de organisatie van het Drumafesti val zaterdag 18 september in sporthal Onderdak in Zierikzee. Normaliter treedt de gastver- emging niet zelf op tijdens dit evenement. Nu gaat dat dus wel gebeuren. „Hetiszo'n mooiege- legenheid om onder grote pu blieke belangstelling je niveau te toetsen. Een betere generale lom je je nauwelijks voorstel len", zegt de instructeur. Repertoire In overleg met de juryleden Wim Laseroms en Annemieke Jans- sens is dan ook besloten dat de drumband van Kunst en Eer za terdag om 18.00 uur het Druma festival afsluit met het repertoi re dat de groep ook tijdens de NK zal uitvoeren. Een kritisch rapport van de deskundigen biedt het korps de mogelijkheid de laatste weken waar nodig de zaken nog even bij te schaven. Het Drumafestival biedt naast Kunst en Eer nog 33 optredens van drumkorpsen en majoret- tenpelotons. Het wordt voor de vierde keer in sporthal Onder dak in Zierikzee gehouden. Cor Struijk hecht waarde aan dit evenement. „Het plaatst je als Zierikzee weer eens op de kaart en ontmoeting met andere mu zikanten werkt ook stimulerend voor de eigen leden." Struijk heeft zich destijds sterk ge maakt het festival naar Zierik zee te krijgen. Een lijvig draai boek staat borg voor een soepele organisatie. Op de dag zelf we ten Cor en Patrick zich gesteund door ongeveer dertig vrijwilli gers van Kunst en Eer voor ont vangst en begeleiding van 350 drummers en majorettes. De belangstelling voor deelna me blijkt zo groot dat er dit keer zelfs negen korpsen moesten worden afgewezen. Een pro gramma met 34 optredens tus sen 's ochtends half tien en 's avonds zes uur biedt geen ruim te voor nog meer deelnemers. Sommigen komen van ver: Kat wijk, Genderen, Sprang-Capel- le, Rozenburg. Groot publiek Het Drumafestival is niet be doeld als wedstrijd maar als toetsingsmogelijkheid. De twee juryleden hebben een zware taak. Er worden kritische ver slagen en waarde-oordelen van hen verwacht. Cor Struijk heeft goede moed op de prestaties van 'zijn' drumband. Hij ziet de NK in Barneveld dan ook vol ver trouwen tegemoet. Er wordt de laatste weken keihard gerepe teerd en als de leden volgende week ook nog eens voor enkele honderden toehoorders in On derdak kunnen optreden, raken ze vertrouwd met een groot pu bliek. Liefhebbers van drum- en majorettenoptredens kunnen voor f 7,50 de gehele dag in de sporthal terecht. Op de vraag waarom Cor Struijk zich met hart en ziel in zet voor de drumband van Kunst en Eer weet hij direct het antwoord: „Ik hou van ritme". Jongens waren duidelijk in de meerderheid tijdens het jeugdtoernooi mountainbiken in de Boswachterij Westerschouwen. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow HAAMSTEDE - Downhill, slalom, trial en x-country. Die begrippen waren aan het eind van de zaterdag gesneden koek voor de tientallen jonge ren van 8 tot 16 jaar die ken nismaakten met het moun tainbiken. De KNWU tracht met zeven jeugdtoernooien in den lande bij jongeren belangstelling voor deze sport te creëren. De Goese mountainbikevereni ging X-treme speelde in op dit initiatief van de KNWU en nam de organisatie op zich van zo'n jeugdtoernooi op het crossterrein in de Boswachte rij Westerschouwen. Tientallen jongeren, vooral jongens, kwamen erop af. On der hen de 11-jarige Justin Nieuwdorp uit Goes. Hij wil graag gaan mountainbiken, maar voordat zijn moeder de hele outfit voor hem aan schaft, moest hij eerst maar eens ervaren hoe het is om hob belend, slalommend en afda lend met de fiets het woeste terrein te bedwingen. Met een geleende fiets van een kennis en met een helm die hij ter plekke kreeg uitgedeeld, wachtte hij vol spanning af wat de dag hem brengen zou. Veel plezier in het mountain biken, zo kon hij na afloop constateren. Virus „We willen proberen ook bij jullie het virus van het moun tainbiken in de knieën te laten slaan", sprak Rinus Dieleman van de KNWU in zijn ope ningswoord. Hij gaf verder een toelichting op de outfit voor het crossfietsen en op de ver schillende onderdelen van de ze sport. Volgens Peter Huisson van X- treme lag de nadruk niet op de wedstrijd, maar op het ervaren hoe leuk en spannend moun tainbiken kan zijn. Dat maak te de jongeren allemaal niks uit, bleek uit hun merkbare ongeduld tijdens zijn ope ningswoord. Ze wilden alleen maar zo snel mogelijk opstappen en fietsen, want daar waren ze tenslotte voor gekomen. door Sheila van Doorsselaer AARDENBURG - De Heem kundige Kring West Zeeuws- Vlaanderen presenteerde zater dag de 27e editie van het jaar boek in De doopsgezinde kerk 't Lam in Aardenburg. De bun del, 'Verstilde Passages', bevat in tien zeer verschillende onder werpen, van een drievoudige moord tot de mislukte teelt van meekrap in de regio. Wethouder J. Boogaard (cultuur) mocht uit handen van voorzitter A Goos- sens het eerste exemplaar in ontvangst nemen. Aan het jaarboek 1999 werkten negen auteurs mee, waarvan er vier afkomstig zijn uit de streek. De artikelen beslaan, in het chronologische volgorde opge steld, de tijdsspanne van de veertiende eeuw tot nu. Op de omslag van het okerkleu- rige boek prijkt een penteke ning van de 'Peperbus' van Sint Kruis, vervaardigd door J. van Hinte. Eerste artikel Het eerste artikel uit het 224 pa gina's tellende boek is geschre ven door wijlen L. Stockman. Hij was onder andere voorzitter van het Heemkundig Genoot schap van het Meetjesland. Hij droeg twee maal bij aan Ver stilde passages. In het eerste ar tikel beschrijft hij de vele Aar- denburgse toponiemen, straten, bruggen en pleinen die tussen 1300 en 1450 meerdere namen kregen. Zijn tweede bijdrage (hoofd stuk drie) behandelt de parochie Sinte Cruus buuten Ardembu- erch in de 15e en 16e eeuw. Daartussenin beschrijft de Aar- denburgse A Willeboordse een eigenaardig verschijnsel op de muren van de Sint Baafskerk, namelijk de pestgleuven. In het artikel geeft hij vele vei"klarin- gen voor de littekens van de Sint Baafs. De bijdrage van W. op 't Hof (Nederhemert, voorzitter van de Stichting Nadere Reformatie) is sterk religieus getint. Hij geeft een voorbeeld van Nadere Re formatie in Sluis. De verdwenen bierbrouwerijen in het eiland van Cadzand tus sen de 17e en 18e eeuw worden beschreven door de seci'etaris van de Heemkundige Kring, A Bauwens. P. Stuij uit Terneu- zen vraagt aandacht voor het militaire aspect van de streek geschiedenis. In het jaarboek is ook een ge. dicht verwerkt. I. Poissonnier, geboren in Schoondijke en nu woonachtig in Bussem, be schrijft het leven van Elisabeth Becu (1751-1833) die haar leven doorbracht in een hofstede bi] Schoondijke en geeft de aante keningen die bij een gedicht voor haar tachtigste verjaardag horen. Thriller Liefhebbers van een g thriller komen aan hun trekken bij het ai-tikel van de Zuidzand- se G. van de Velde. Hij beschrijft een driedubbele moord in de Craenepolder. Sinds zijn jeugd heeft hij de di verse verhalen die hierover de ronde deden, bijgehouden. Het boek eindigt met een be schrijving van het pensionaat Saint-Joseph in Sluis dat in middels heeft gesloopt. Schrij ver hiervan is G. Dobbelaar, mo menteel directeur van een school in Kameroen. Tijdens de presentatie gaf drs.P van Cruyningen (verbonden aan de landbouwuniversiteit m Wageningen) een lezing over de teelt van meekrap in de i Zijn bevindingen zijn ook in het jaarboek teirxg te vinden. Verstilde Passages is te verkrij gen bij de betere boekhandelsin de streek. Oogstfeest KAPELLE - Het Fruitteeltmu seum in Kapelle houdt zaterdag 25 september een oogstfeest. De bezoekers kunnen onder meer zelf een appelmozaïekleg- gen, er is een demonstratie ap pelsappersen en er zijn wandel en fietsroutes langs boomgaar den waar nog wordt geplukt Het oogstfeest wordt bij goec weergehouden in de Fruittuin- anders binnen in het museum- en duurt van 13.00 tot 17.00 uur Koffieconcert GOES - Het Barbershopkoor geeft zondag 26 september e koffieconcert in zorgcentrum Ter Weel in Goes. Het concert begint om 10.30 uur in het res taurant van het zorgcentrum. foto Dirk-Jan Gjeltema om over de beooi'delingcriteria te praten Daarom werd de beoordelingsdag in Nis- se gehouden. De deskundigen plaatsten, precies als bij de kampioenschappen, de paarden op een ranglijst, maar namen al le tijd om uit te leggen waarom. Voor de fokkers een buitenkansje, maar ook voor het publiek, dat tijdens de mo numentendag de brave, monumentale knollen kwam bekijken. door Hans Hollestelle DISHOEK - De internationale hengelsportwedstrijd, die de hengelsportvereniging Middel burg zondag voor de veertiende keer aan de stranden bij Dishoek hield, zal niet de ge schiedenis ingaan door een overmatige vangst. Een uit schieter vormde Tino Stuijts. Door het warme nazomerweer bleef volgens de kenners de vis te ver van de kant. Er werd niet veel gevangen. Een groot deel van de 220 deelnemers bleef zelfs met lege handen. Eerste prijs Zo niet Tino Stuijts. De henge laar uit Bergen op Zoom haalde 311 centimeter vis boven water en sleepte daarmee tevens de eerste prijs - een geldbedrag van duizend gulden - in de wacht. De Rotterdammer R. Stolk kwam aan 146 centimeter en kreeg de tweede prijs, goed voor zeshonderd gulden. A Rijnberg uit Nieuw-Vossemeer werd met 127 centimeter derde en ging met een bedrag van vierhonderd gulden naar huis. De overige prijzen - ze werden aan het eind van de vier uur durende wed strijd in De Couburg in Koude- kerke uitgereikt door René Beenhouwer voorzitter van de organiserende vereniging - wer den in natura uitgekeerd. Eén op de vijf deelnemers ging met een prijs naar huis. Daan Schroevers uit Arnemui- den behoorde tot de deelnemen met de grootste vis. Hij sleepte er een paling uit van 66 centime ter. Bij de vis die werd gevangen zat onder meer schol, bot, pitvis. gul en zeebaars. Wildplasser in Middelburg op de bon MIDDELBURG - Een 22-jarige Middelburger is zaterdagnacht op heterdaad betrapt toen hij op de Markt in Middelburg tegen een terras stond te plassen. De man kreeg een bekeuring voor wildplassen en de politie ont dekte dat hij een verkeerde naam, adres en geboortejaar had opgegeven. Ook daarvoor kreeg hij een boete. Even later werd op de Markt een 18-jarige inwoner uit Middel burg op de bon geslingerd voor baldadig gedrag toen hij terras stoelen omgooide. Later die nacht, om iets na drie uur, werd een 26-jarige inwoner uit de gemeente Middelburg aangehouden die begon te schelden op twee politieagen ten. Hij werd ingesloten en na dat hij een bekeuring van 150 gulden voor openbare dronken schap en 400 gulden voor bele diging had betaald, werd hij in de loop van de zondagmorgen vrijgelaten. door Sheila van Doorsselaer CADZAND - Bij een botsing tussen twee auto's, zaterdag avond op de kruising Provincia- leweg/Knokkertweg in Cad zand, raakten drie mensen gewond. De toestand van één van de be stuurders, een 86-jarige man uit Oostburg, is zorgwekkend. Al ledrie zijn per ambulance over gebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Brugge. Een brandweerauto is ingezet van wege brandgevaar door lekken de olie en benzine. Het ongeluk gebeurde doordat de Oostburger geen voorrang verleende aan een 19-jarige au tomobilist uit het Duitse Herne De 86-jarige kwam samen met zijn vrouw vanaf de Molenweg de Provincialeweg opgereden (kruispunt Potjes) en gaf geen voorrang aan een 19-jarige Duitse automobilist uit Herne die op de rotonde reed. Alledrie de betrokkenen raakten ge wond, waarvan de Oostburger ernstig. De brandweer heeft hem en zijn echtgenote uit de auto bevrijd. Omstanders had den inmiddels de 19-jarige au tomobilist al uit zijn auto ge haald vanwege het brandgevaar. Drie ambulances kwamen er aan te pas om de gewonden af te voeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 30