Oostkapelle heeft zijn speeltuin Dans en muziek van exotische buren Drie gewonden bij botsing Cadzand Blij met kriebelkrab en olifantenkies Knollen getest op kwaliteit als trekpaard Goese duizendpoot A. Dierkx Lid in orde van Oranje-Nassau Veel animo voor jeugdtoernooi mountainbiken Echtpaar Louws wint ringrijden in Goes Heemkundig jaarboek verhaalt van moord, meekrap en pestgleuf zeeland maandag 13 september 1999 w 10 Na jaren van tegenslag openvoorziening en géén toezicht Veel animo voor première op filmfestival Subsidie stichting watertorens De Kongolese danser Jacques Tubangisa tijdens de workshop dans op de multiculturele dag in Middelburg. foto Lex de Meester door Edith Ramakers MIDDELBURG - Zeeland Crioro geeft Middelburg het zetje om helemaal in tro pische sferen te komen. Het is warm en de muziek van de Surinaamse percussieband sluit haarfijn aan bij de multiculturele dag die zaterdag op de Middelburgse Markt voor de tweede keer wordt gehou den. De organisatie van het evenement wil de cultuur van de allochtonen via dans en muziek onder de aandacht brengen. „Het zijn in feite onze eigen buren die hier van middag optreden. De meeste muzikanten of dansers wonen op Walcheren. Het is on ze bedoeling om mensen dichterbij elkaar te brengen. We wonen naast allochtonen, maar we weten niets af van hen en we we ten al helemaal niet wat ze allemaal kun nen", zegt Nico van Duyn van Anti Racis me Stichting Bravo. De Stichting Evenementen Middelburg (SEM), Bravo, de Vereniging van Marok kaanse Immigranten Zeeland en de stich ting Sociaal Kultureel Werk Middelburg (SKWM) tekenen voor de organisatie van de multiculturele dag. „Volgend jaar zal die nog grootser worden", belooft Van Duyn. Het comité 'Turkije tussen hoop en vrees' benut de multiculturele dag om geld in te zamelen voor hulp aan Turk! j e. Dat geld is bestemd voor de wederopbouw van de door de aardbeving getroffen gebieden. „We willen daar een school adopteren. Daarom verkopen we vandaag Turkse pizza's, poa?a's en drankjes. De opbrengst is voor de school", zegt Yilmaz Qoban. Voor de adoptie van de school is zo'n 4 a 5 ton nodig. „We zijn hard aan het werk om fondsen te werven. Vandaag verwachten we ongeveer 600 gulden te verdienen. Als de adoptie lukt, noemen we onze school Basisschool Zeeland." Zaterdag vertrok ook een vrachtwagen vol medicijnen, tenten, kleding en schoe nen vanuit Middelburg naar Rotterdam. „Daar worden de spullen gewassen, inge pakt en geselecteerd en krijgen ze eindbe stemming Turkije. We zijn half augustus, even na de aardbeving, met de inzame lingsactie begonnen", meldt £oban. door Sheila van Doorsselaer CADZAND - Bij een botsing tussen twee auto's, zaterdag avond op de kruising Provincia- levveg/Knokkertweg in Cad zand, raakten drie mensen gewond. De toestand van één van de be stuurders, een 86-jarige man uit Oostburg, is zorgwekkend. Al ledrie zijn per ambulance over gebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Brugge. Een brandweerauto is ingezet van wege brandgevaar door lekken de olie en benzine. Het ongeluk gebeurde doordat de Oostburger geen voorrang verleende aan een 19-jarige au tomobilist uit het Duitse Herne De 86-jarige kwam samen met! zijn vrouw vanaf de Molenweg de Pro vinei ale weg opgereden (kruispunt Potjes) en gaf geen voorrang aan een 19-jarige Duitse automobilist uit Heme die op de rotonde reed. Alledrie de betrokkenen raakten ge wond, waarvan de Oostburger ernstig. De brandweer heeft hem en zijn echtgenote uit de auto bevrijd. Omstanders had den inmiddels de 19-jarige au tomobilist al uit zijn auto ge haald vanwege het brandgevaar. Drie ambulances kwamen er aan te pas om de gewonden af te voeren. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De wetenschap pers van het Natuurhistorisch Museum en de Rijksuniversiteit in Leiden beleven elk jaar met de Kor en Bottocht vanuit Zie- rikzee een soort goudkoorts. Het zoeken in de Oosterschelde naar fossielen uit het pleistoceen le vert iedere keer weer fraaie vondsten op. Grootste aanwinst dit keer was een kiesje van een olifantachtige van ruim twee miljoen jaar geleden. „Zo'n kiesje hadden we nog niet en het is natuurlijk prachtig om dit exemplaar aan onze collectie te kunnen toevoegen", zegt dr. J. de Vos van het Natuurhistorisch Museum in Leiden. Vos toonde zich zaterdagmiddag bij aan komst van de ZZ10, de mossel- kotter van de familie Schot, en thousiast over de rijke oogst van deze 49e Kor en Bottocht. De 22 trekken met het kornet op een diepte van veertig a vijftig meter leverden tientallen fos sielen op uit de tijd dat masto donten, hertenen wilde paarden nog graasden op wat nu de bo dem van de Oosterschelde is. Stoottant Over een stuk stoottand van een mastodont toonde Vos zich al even enthousiast. De vondst van een botje van een walrus was verrassend. „Vondsten in de buurt van Domburg toonden al- eens eerder aan dat walrussen hier in combinatie met die ande- j re dieren leefden, maar in deze omgeving hadden we daar nog geen bewijzen van." Vos maakte de tocht zaterdag] voor de zevende keer mee. Hiij houdt van elke trek nauwgezei bij op welke diepte die word! verricht en welke fossielen het kornet naar boven haalt. De tra-1 ditie wil dat de oogst een plelqe krijgt in het museum in Leiden.! maar dat elk jaar één bot wordt geschonken aan het Maritiem Museum in Zierikzee. Dat mag burgemeester J. J. P. M. Assel- bergs als voorzitter van Koren] Bot tijdens het diner 's avonds ter afsluiting van de tocht inj ontvangst nemen. Niet alleen voor de wetenschap- i pers die geïnteresseerd zijn in het pleistoceen, ook voor biolo gen heeft de kor en bottocht veel I boeiends te bieden. De biologen Jappe Beekman en Arthur Oos-j terman hielden zaterdag exac;! bij welke diersoorten er met de trekken vanaf grote diepten naar boven kwamen. Oosterman, werkzaam bij Ecc-! mare in Texel, toonde met trot een zogeheten kriebelkrab. „Al leen de vondst van zo'n beest) is de moeite van zo'n tocht i waard." Volgens Oosterma was zo'n kriebelkrab in Neder land nog niet aangetroffen. Ds biologen noteerden zaterdag zestig verschillende soorten! zeedieren, waaronder ook een zeemuis, een soort superworm. door Edith Ramakers OOSTKAPELLE - Jaren gele den gingen de eerste stemmen op voor een speeltuin met toe zicht in Oostkapelle. Die moest er komen, en snel. vond een aan tal inwoners. „Maar het duurde en duurde maar. Ik ben voor de kinderen blij dat er eindelijk een speeltuin is. Maar deze open speeltuin ziet er heel anders uit dan we ooit in gedachten heb ben gehad", zei Nel Bimmel za terdag bij de opening van Park Huys in Oostkapelle. De kinderen lieten bij de feeste lijke opening de ballonnen met de kleuren geel, groen en blauw van de gemeente Veere los. „De totstandkoming van dit Park Huys is niet zonder slag of stoot gegaan", sprak ook wethouder M. Brouwer-te Roller van Veere. „Over de locatie zijn problemen geweest en over allerlei andere zaken." Ze vulde aan dat nu wel een modern speelpark in ge bruik is genomen dat een voor beeld voor andere tuinen is. NelBimmel onderging echter de feestelijkheden met gemengde gevoelens. Tien jaar geleden was zij een van de voorvechters voor een speeltuin. „Maar van VLISSINGEN - De belangstel ling voor de galapremière van de nieuwe Nederlandse speel film The Delivery, morgen avond (dinsdag) tijdens het festival Film by the sea in Vlis- singen, is groot. De organisatie heeft daarom besloten een extra kopie van de film te draaien, zo dat meer publiek de première kan meemaken. Behalve regisseur Roel Reiné en alle hoofdrolspelers - onder wie Fedja van Huêt en Esmée de la Bretonnière - worden dinsdag 'sterren' verwacht als zanger Koen Wauters van Clouseau, ex-bokser Regilio Tuur en actri ce Katja Schuurman. Zij arrive ren rond 19.30 uur bij theater Cine City, de filmvoorstellingen beginnen om 21 uur. Tegelijker- tijdvindt ook de première plaats van de film Agnes Browne. meet af aan zijn er problemen met de speeltuin geweest. Het was niet eenvoudig een geschik te locatie te vinden. We zouden achter het dorp een plaats krij gen. maar daar waren de omwo nenden het niet mee eens. Na veel heen en weer getrek, kon den we hier - achter de kerk - een plaatsje krijgen." Er werd een speeltuinvereni ging opgericht en de leden ervan kregen een steeds beter beeld van de voor hun ideale speel tuin. Er werden tekeningen voor de inrichting door Bos en Slab bers gemaakt en de vereniging liet zich voorlichten door de landelijke koepelorganisatie voor speeltuinvereniging, de NUSO. „We waren al heel ver. Er zou een gesloten speeltuin met toe zicht komen die geschikt was voor kinderen tot ongeveer twaalf jaar. De NUSO adviseer de uit veiligheidsoverwegingen dringend om de speeltoestellen voor de oudere en jongere jeugd niet bij elkaar in de buurt te zet ten." Tegenslag De plannen waren 'tot in de pro vincie beland', en toch ging het nog mis. Alle toestellen lagen in een loods, klaar om aan de To- renweg neergezet te worden. Toen besloot de toenmalige ge meente Domburg de speeltuin mee te nemen in het totale plan van de herinrichting Park Huys te Oostkapelle. Er werd geld voor opzij gelegd. Maar in de laatste maanden voor de herin deling kregen de Walcherse plattelandsgemeenten van de provincie te horen géén grote uitgaven meer te doen. Daar ging het plan. „De speeltuinvereniging heeft zich toen maar opgeheven. Daarna heeft de gemeente Veere het overgenomen." In bestuurlijke handen heeft de speeltuin een opener gezicht ge kregen. De skatebaan staat vlakbij de zandbak en de toe stellen voor de peuters. Kortom: de speelattributen voor de ou dere en jongere jeugd zijn nader tot elkaar geschoven. Toezicht is er niet. „Ik hoop dat de NUSO destijds ongelijk heeft gehad. Dat de kleintjes niet onder de voeten geschaatst worden door de jongens of dat er toestellen vernield worden." Paardenfokkers uit heel Zeeland lieten zaterdag hun dieren keuren. foto Dirk-Jan Gjeltema door Mieke van der Jagt NISSE - Het paard achter de wagen spannen: dat klinkt gekker dan het is. Zelfs als het trekpaarden betreft. Zaterdag arriveer den de meeste trekpaarden voor de beoordelingsdag in stoeterij Dandelion in Nisse in een paardentrailer. De fokkers kwamen dan ook uit heel Zeeland om er nu eens precies achter te komen op welke eigenschappen ze bij het fokken moeten letten. Het fokken van werkpaarden gebeurt niet meer - zoals vroeger - door commerciële fokkerijen. Nu het houden en trainen van trekpaarden geen noodzaak meer is, maar liefhebberij, is ook de fokkerij in de hobbysfeer terecht gekomen. Dat wil nog niet zeg gen dat de eigenschappen die een trekpaard tot een goed werk paard maken, verloren gaan. Integendeel; de kwaliteiten van werkpaarden worden nog altijd verbeterd. Met enige regelmaat zijn er kampioenschappen, waarbij keurmeesters de paarden per eigenschap beoordelen. Het zijn hectische dagen, die kampioenschappen, en er is dan ook bijna geen tijd om over de beoordelingcriteria te praten. Daarom werd de beoordelingsdag in Nisse gehouden. De des kundigen plaatsten, precies als bij de kampioenschappen, de paarden op een ranglijst, maar namen alle tijd om uit te leggen waarom. Voor de fokkers een buitenkansje, maar ook voor het publiek, dat tijdens de monumentendag de brave, monumentale knollen kwam bekijken. door Mieke van der Jagt GOES - Een geweldige dui zendpoot, die A P. Dierkx uit Goes. Zelfs voor de Goese bur gemeester D. J. van der Zaag, een rappe prater, bleek de staat van dienst teveel om op te noe men. Volkomen tot zijn verras sing werd de timmerleraar van de ambachtsschool, zoals de ge pensioneerde Dierkx nog steeds bekend staat, benoemd tot Lid in de orde van Oranje-Nassau. Van der Zaag speldde hem de bijbehorendeversierselen op tij dens de mosselmaaltijd voor vrijwilligers die aan de Monu mentendag in Goes hebben meegewerkt. Daar zit Dierkx natuurlijk al jaren tussen. De onderscheidene was en is van alle markten thuis. Als le raar op Groot Stelle bracht hij de leerlingen niet alleen het am bacht van houtbewerking bij, maar nam de hele club ook mee uit vissen, ging ermee voetbal len en zorgde zelfs dat er wat was om met voldoening op terug te kijken. Dierkx kreeg het bijvoorbeeld voor elkaar dat hij samen met zijn leerlingen de Schaapskooi voor de Zeeuwse Schaapskudde in Heinkenszand mocht bou wen. De kudde heeft hij nooit in de steek gelaten en hij zorgt nog steeds voor de gebouwen. Ambachtencentrum Ook bij de oprichting van het Ambachtencentrum in de Hol- landsehe Hoeve in Goes speelde de leraar een rol en sinds enkele jaren heeft hij daar een werk plaatsje waar hij zich toelegt op de wagenmakerij. In zijn vrije tijd timmerde hij de affuiten on der de kanonnetjes op de Goese kaden en ook bij de kadenfees- ten was hij immer zeer betrok ken. Bij wijze van eerbetoon kwa men zijn collegazangers van het barbershopkoor The Gagglin' Ganders Gang - want ook als koorzanger is Dierkx actief - drie van zijn lievelingsliederen zingen in het luchcaf Stadhuis, waar de Goese Monumentendag met een maaltijd werd besloten. door Ali Pankow HAAMSTEDE - Downhill, sla lom, trial en x-country. Die be grippen waren aan het eind van de zaterdag gesneden koek voor de tientallen jongeren van 8 tot 16 jaar die kennismaakten met het mountainbiken. De KNWU probeert met zeven jeugdtoernooien verspreid over het land bij jongeren belang stelling voor deze sport te wek ken. De Goese mountainbike- vereniging X-treme speelde in op dit initiatief van de KNWU en nam de organisatie op zich van zo'n jeugdtoernooi op het crossterrein in de Boswachterij Westerschouwen Tientallen jongeren, vooral jon gens, kwamen erop' af. Onder hen de 11-jarige Justin Nieuw- dorp uit Goes. Hij wil graag gaan mountainbiken, maar voordat zijn moeder de hele out fit voor hem aanschaft, moest hij eerst maar eens ervaren hoe het is om hobbelend, slalom- mend en afdalend met de fiets het woeste terrein te bedwin gen. Met een geleende fiets en met een helm die hij ter plekke kreeg uitgedeeld, wachtte hij vol spanning af wat de dag hem brengen zou. Veel plezier in het mountainbiken, zo kon hij na afloop constateren. „We willen proberen ook bij jul lie het virus van het mountain biken in de knieën te laten slaan", sprak Rinus Dieleman van de KNWU in zijn openings woord. Hij gaf een toelichting op de outfit voor het crossfiet- sen en op de verschillende on derdelen van deze sport. Volgens Peter Huisson van X-treme lag de nadruk niet op de wedstrijd, maar op het erva ren hoe leuk en spannend moun tainbiken kan zijn. Dat maakte de jongeren niks uit, bleek uit hun ongeduld tijdens zijn ope ningswoord. Ze wilden alleen maar zo snel mogelijk opstap pen en fietsen, want daar waren ze tenslotte voor gekomen. doorSjaak Janse GOES - Het ring-en sjezenrij- den-seizoen loopt op zijn einde met volgende week de afsluiting met de grote sjezenwedstrijd in Ritthem. Afgelopen zaterdag was een zonovergoten Goes bij de Oude Vest en de Stenen Brug het prachtige decor voor een sje zenwedstrijd op open Monu mentendag. Elf sjezencombinaties uit Ka- pelle, Nieuwland, Ritthem, Big- gekerke en Oostkapelle hadden hun paarden en sjezen prachtig gepoetst en versierd en hun mooiste klederdracht aange trokken. Twee leden van Ons Boeregoed kwamen één en ander bekijken en beslisten dat Marjan en Klaas van Belzen het mooist ge kleed waren en dat het mooiste geheel was van Lena en Bram Roose. De wedstrijd ging over 22 rond jes waarbij er drie ringen per rondje gestoken konden wor den. Jannie en Niek Louws uit Biggekerke waren prima in vorm en wonnen de wedstrijd met 64 van de 66 ringen. De tweede plaats was voor Leny en Simon Lous met 63 ringen en derde werden Corrie en Jan de Visser met 61 ringen na kamp met Esther Lous en Hans Mal- jaars. De pollepel werd verreden over drie rondjes als boerenronde. De man moet dan steken en de da me mennen. Ook deze prijs ging naar Niek en Jannie Louws. De laatste twee rondjes gingen op de kleinere ringen van 26mm en 14mm, deze prijs werd ook ge wonnen door Jannie en Niek Louws. Agenda ZRV: 18 sept. Grote sje zenwedstrijd in Ritthem (gehele dorp) met 43 deelnemers. De wedstrijd duurt van 9.30 tot 17.30 uur. Demonstratie ringrij den in Lamswaarde van 12.00 tot 17.00 uur. door Sheila van Doorsselaer AARDENBURG - De Heem kundige Kring West Zeeuws- Vlaanderen presenteerde zater dag de 27e editie van het jaar boek in de doopsgezinde kerk 't Lam in Aardenburg. De bun del, 'Verstilde Passages', bevat tien zeer verschillende onder werpen, van een drievoudige moord tot de mislukte teelt van meekrap in de regio. Wethouder J. Boogaard (cultuur) mocht uit handen van voorzitter A Goos- sens het eerste exemplaar in ontvangst nemen. Aan het jaarboek 1999 werkten negen auteurs mee, van wie er vier afkomstig zijn uit de streek. De artikelen beslaan, in chrono logische volgorde, de tijdsspan ne van de veertiende eeuw tot nu. Op de omslag van het okerkleu- rige boek prijkt een penteke ning van de 'Peperbus' van Sint Kruis, vervaardigd door J. van Hinte. Eerste artikel Het eerste artikel uit het 224 pa gina's tellende boek is geschre ven door wijlen L. Stockman. Hij was onder meer voorzitter van het Heemkundig Genoot schap van het Meetjesland. Hij droeg twee maal bij aan Ver stilde passages. In het eerste ar tikel beschrijft hij de vele Aar- denburgse toponiemen, straten, bruggen en pleinen die tussen 1300 en 1450 meerdere namen kregen. Zijn tweede bijdrage (hoofd stuk drie) behandelt de parochie Sinte Cruus buuten Ardembu- erch in de 15e en 16e eeuw. Daartussenin beschrijft de Aar- denburgse A Willeboordse een eigenaardig verschijnsel op de muren van de Sint Baafskerk, namelijk de pestgleuven. In het artikel geeft hij vele verklarin gen voor de littekens van de Sint Baafs. De bijdrage van W. op 't Hof (Nederhemert, voorzitter van de Stichting Nadere Reformatie) is sterk religieus getint. Hij geeft een voorbeeld van Nadere Re formatie in Sluis. De verdwenen bierbrouwerijen in het eiland van Cadzand tus sen de 17e en 18e eeuw worden beschreven door de secretaris van de Heemkundige Kring, A Bauwens. P. Stuij uit Terneu- zen vraagt aandacht voor het militaire aspect van de streek geschiedenis. In het jaarboek is ook een ge dicht verwerkt. I. Poissormiei geboren in Schoondijke en nu woonachtig in Bussem, be schrijft het leven van Elisabetl Becu 1751-1833) die haar levec doorbracht in een hofstede bij Schoondijke en geeft de aante keningen die bij een gedicb! voor haar tachtigste verjaardag horen. Thriller Liefhebbers van een goeds thriller komen aan hun trekke bij het artikel van G. van de Vel de uit Zuidzande. Hij beschrijft een driedubbels moord in de Craenepolde: Sinds zijn jeugd heeft hij de di verse verhalen die hierover d; ronde deden, bijgehouden. Het boek eindigt met een be schrijving van het pensionasi Saint-Joseph in Sluis dat in middels heeft gesloopt. Schrij ver hiervan is G. Dobbelaar, mo menteel directeur van ee school in Kameroen. Tijdens de presentatie gaf drs.F van Cruyningen (verbonde aan de landbouwuniversiteit Wageningen) een lezing over ds teelt van meekrap in de regio Zijn bevindingen zijn ook in he jaarboek terug te vinden. Verstilde Passages is te verkrij gen bij de betere boekhandelsii de streek. OOSTBURG - De Neder landse Watertorenstich ting krijgt van de gemeen te Oostburg een waarde ringssubsidie van 100 gul den per jaar. De stichting zet zich in voor de inventarisatie, de beschrijving en het be houd van alle Nederland se watertorens. De Oost- burgse watertoren hoort daar ook bij en ook daar over heeft de stichting nuttig informatiemateri aal verzameld. Het Oostburgse college van burgemeester en wet houders wil de stichting daarom belonen met een waarderingssubsidie, die vanaf 2000 wordt uitgekeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 10